Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
ING Bank Śląski

Lokaty oszczędnościowe w ING Banku Śląskim

Robimy swoje. Z Wami.

Rozwiązania ING Banku Śląskiego sprawdzone przez rankomat.pl:

Jeśli myślisz o pomnażaniu swoich oszczędności na lokatach terminowych, to ING Bank Śląski oferuje szereg możliwości pozwalających na zrealizowanie Twoich potrzeb. Możesz wybrać dogodny okres deponowania oraz sprawdzić za pomocą kalkulatora wysokość odsetek netto (po pomniejszeniu o podatek Belki), jakie wygeneruje wybrana lokata terminowa.  

 

Jakie lokaty terminowe dostępne są w ING Banku Śląskim?

W ING Banku Śląskim założysz lokatę terminową w złotych polskich (PLN) – zarówno na standardowych warunkach, jak i w ofercie specjalnej. Możesz też założyć depozyt terminowy w euro (EUR) i dolarze amerykańskim (USD). Jeśli szukasz wyższego zysku, ale liczysz się także z dodatkowym ryzykiem, to możesz przyjrzeć się bliżej tzw. lokacie z funduszem. Oferty zweryfikowaliśmy 26 czerwca 2024 roku. 

Lokata terminowa na standardowych warunkach w ING Banku Śląskim

To najprostsza lokata terminowa w ofercie ING Banku Śląskiego. Decydując się na tę propozycję nie możesz liczyć na specjalnie wysokie oprocentowanie. Z drugiej strony oferta ta w zasadzie nie ma uciążliwych ograniczeń, jak np. maksymalna kwota wsadu. Kluczowe parametry tej oferty prezentują się następująco: 

 • Minimalna kwota lokaty: 1 tys. zł 
 • Maksymalna kwota lokaty: bez limitu 
 • Okres deponowania: 3, 6 lub 12 miesięcy 
 • Oprocentowanie stałe w skali roku: 
  • 1,5% – dla lokaty na 3 miesiące 
  • 2,0% – dla lokaty na 6 miesięcy 
  • 2,5% – dla lokaty na 12 miesięcy 
 • Dodatkowe warunki: wymagane konto oszczędnościowe. 

Lokata terminowa Plus w ING Banku Śląskim

W tym przypadku masz do czynienia z ze standardową lokatą w ofercie specjalnej. Zachęca ona wyraźnie wyższym oprocentowaniem, ale niestety musisz liczyć się z ograniczeniami. Podstawowe parametry Lokaty terminowej Plus wyglądają tak: 

 • Minimalna kwota lokaty: 1 tys. zł 
 • Maksymalna kwota lokaty:  
  • 50 tys. zł – dla lokaty na 6 miesięcy 
  • 100 tys. zł – dla lokaty na 12 miesięcy 
 • Okres deponowania: 6 lub 12 miesięcy 
 • Oprocentowanie stałe w skali roku: 
  • 4,5% – dla lokaty na 6 miesięcy 
  • 4,75% – dla lokaty na 12 miesięcy 
 • Dodatkowe warunki:  
  • wymagane konto oszczędnościowe 
  • możesz założyć tylko po jednej takiej lokacie 
  • z oferty możesz skorzystać tylko w usłudze bankowości elektronicznej. 

Lokata terminowa w walucie w ING Banku Śląskim

Z oferty tej skorzystasz, jeśli odkładasz środki w dolarach amerykańskich lub w euro. Lokaty walutowe w ING Banku Śląskim oferują szczątkowe oprocentowanie, ale to zawsze jakaś alternatywa dla gromadzenia pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku. Podstawowe parametry tego produktu prezentują się następująco: 

 • Minimalna kwota lokaty: 500 EUR lub 500 USD 
 • Maksymalna kwota lokaty: bez limitu 
 • Okres deponowania: 12 miesięcy 
 • Oprocentowanie stałe w skali roku: 0,1% dla EUR i USD 
 • Dodatkowe warunki: wymagane konto oszczędnościowe. 

Lokata z Funduszem w ING Banku Śląskim

Na stronie internetowej ING Banku Śląskiego produkt ten ujęty został w kategorii Inwestycje, ale z uwagi na jego nazwę, postanowiliśmy przyjrzeć mu się bliżej. Jak sugeruje sama nazwa, rozwiązanie to jest zgrzewką lokaty (30% wpłaconej kwoty) i funduszu inwestycyjnego (70% wpłaconej kwoty). 

Pamiętaj, że decydując się ten produkt z jednej strony możesz liczyć na wyższy zysk, ale z drugiej podejmujesz ryzyko utraty części kapitału. Pewny zysk gwarantuje Ci wyłącznie część wpłacona na lokatę (30%). Umowa Lokaty z Funduszem trwa 12 miesięcy – później Twoje jednostki uczestnictwa zmieniają się w standardowe. 

Inne produkty oszczędnościowe w ING Banku Śląskim

Wróćmy jeszcze do innych produktów oszczędnościowych ING Banku Śląskiego, które pozwalają pomnażać zgromadzone środki, ale nie są lokatami i są wolne od ryzyka związanego z inwestowaniem na rynku kapitałowym. Wśród dostępnych rozwiązań warto wymienić: 

 • Otwarte Konto Oszczędnościowe 
 • Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus 
 • Otwarte Konto Oszczędnościowe dla dziecka 
 • Cele oszczędnościowe  
 • Smart Saver (usługa autooszczędzania) 
 • Smart Saver dla dziecka w wieku od 13 do 17 lat. 

Jak założyć lokatę terminową w ING Banku Śląskim?

Sposób założenia lokaty terminowej w ING Banku Śląskim zależy od jej rodzaju. Najczęściej depozyty w ofercie specjalnej możesz założyć tylko przez internet, natomiast lokaty standardowe możesz uruchomić także podczas wizyty w oddziale. Zatem w ogólnym ujęciu możesz założyć lokatę terminową w ING Banku Śląskim: 

 • w usłudze bankowości elektronicznej Moje ING 
 • przez aplikację Moje ING Mobile 
 • bezpośrednio w oddziałach banku. 

Jakie jest oprocentowanie lokat terminowych w ING Banku Śląskim?

Oprocentowanie lokat w ING Banku Śląskim (pomijając produkty z częścią inwestycyjną) jest stałe i komunikowane jest zawsze w skali roku. Oznacza to, że już w momencie podpisywania umowy możesz obliczyć wysokość przyszłych odsetek.  

Na dzień 26 czerwca 2024 r. oprocentowanie promocyjnych lokat terminowych w ING Banku Śląskim mieściło się w przedziale od 4,5 do 4,75% w skali roku. Decydując się na ofertę standardową możesz liczyć na stawki od 1,5 do 2,5% w skali roku (w zależności od okresu deponowania).  

Kto może założyć lokatę terminową w ING Banku Śląskim?

Z oferty lokat terminowych w ING Banku Śląskim możesz skorzystać na takich samych warunkach zarówno jako dotychczasowy, jak i nowy klient tej instytucji. Musisz być też osobą pełnoletnią, ponieważ na ten moment bank nie oferuje lokat dla dzieci (nastolatki mogą założyć Otwarte Konto Oszczędnościowe lub uruchomić usługę autooszczędzania Smart Saver).  

Pamiętaj również, że depozyty dostępne są dla posiadaczy konta oszczędnościowego w ING Banku Śląskim, a te w ofercie specjalnej – założysz wyłącznie w usłudze bankowości elektronicznej Moje ING lub aplikacji Moje ING mobile. 

Czy można założyć lokatę bez konta osobistego w ING Banku Śląskim?

Dobra wiadomość jest taka, że możesz założyć lokatę terminową w ING Banku Śląskim bez konieczności zakładania konta osobistego. Gorsza wiadomość jest taka, że musisz założyć Otwarte Konto Oszczędnościowe. Na szczęście (zgodnie ze stanem na dzień weryfikacji ofert) otwarcie i prowadzenie tego rachunku są bezpłatne. Pamiętaj również, że niektóre oferty założysz tylko przez usługę bankowości elektronicznej Moje ING. 

Jakie konsekwencje przy zerwaniu lokaty przed czasem w ING Banku Śląskim?

ING Bank Śląski stosuje jednolite podejście w przypadku zerwania lokaty przed czasem. W takiej sytuacji stracisz wszystkie wypracowane odsetki, a na Twoje konto wróci wyłącznie kwota kapitału, który wpłaciłeś wcześniej na rachunek lokaty. Dlatego zanim założysz lokatę, dobrze się zastanów, kiedy będziesz potrzebować tych pieniędzy i na tej podstawie dobierz okres deponowania.  

Ile kosztuje założenie lokaty terminowej w ING Banku Śląskim?

ING Bank Śląski nie pobiera żadnych opłat za założenie lokaty terminowej. Mimo tego, że bank przyjmuje do Ciebie depozyt i jest gotowy do wypłaty odsetek od otrzymanego kapitału, to w dalszym ciągu opłaca mu się taka transakcja. Twoje pieniądze mogą być np. skonwertowane na kredyt o wyższym oprocentowaniu. Wartością dodaną dla banku jest też samo pozyskanie nowego klienta, który w przyszłości być może skorzysta z innych produktów i usług.  

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Warto rozważyć model, w którym część środków przechowujesz na lokacie terminowej, a drugą część na koncie oszczędnościowym. Wynika to z faktu, że zrywając lokatę przed terminem stracisz wszystkie wypracowane odsetki, a nie jesteś w stanie przewidzieć sytuacji losowych w swoim życiu. 

Konto oszczędnościowe daje Ci natomiast elastyczny dostęp do zgromadzonego salda – możesz wpłacać i wypłacać pieniądze z rachunku w dowolnym momencie. Do tego ING Bank Śląski nie pobiera opłat za przelewy w Otwartego Konta Oszczędnościowego (rynkowym standardem jest tylko jeden bezpłatny przelew z konta w miesiącu).  

Czy od odsetek z lokaty trzeba zapłacić podatek?

Tak. Nie ma tu znaczenia, w którym banku krajowym założysz lokatę – i tak zawsze zapłacisz podatek od naliczonych odsetek. Stawka tzw. podatku Belki wynosi 19%. Bank automatycznie pomniejszy wypracowany na lokacie zysk o odpowiednią kwotę i przekaże ją do urzędu skarbowego. Natomiast na Twoim koncie zaksięgowane zostaną tzw. odsetki netto (pomniejszone o podatek). 

Pamiętaj, że powyższe zasady dotyczą wyłącznie lokat terminowych dla osób fizycznych. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to odsetki od lokaty są Twoim przychodem i musisz rozliczyć się z fiskusem samodzielnie (lub z pomocą biura rachunkowego). 

Na czym polega kapitalizacja odsetek przy lokacie bankowej?

W najprostszym ujęciu kapitalizacja odsetek określa częstotliwość, z jaką bank będzie dopisywać odsetki do kapitału lokaty w trakcie trwania umowy. Im częstsza kapitalizacja odsetek, tym większy zysk z lokaty, ponieważ w kolejnych okresach rozliczeniowych odsetki naliczane są od wyższej kwoty kapitału.  

Rynkowym standardem jest kapitalizacja jednorazowa, która przypada na koniec okresu deponowania. Oznacza to, że odsetki otrzymasz raz – wraz z kapitałem wpłaconym na lokatę. ING Bank Śląski również stosuje ten model naliczania odsetek od lokat terminowych. 

Czy pieniądze na lokacie w ING Banku Śląskim są bezpieczne?

Twoje pieniądze zgromadzone w ING Banku Śląskim są bezpieczne w 100%, ale tylko do określonej kwoty. Wszystko to za sprawą systemu gwarantowania depozytów. Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) zapewnia bezpieczeństwo depozytów w bankach i SKOK-ach do równowartości 100.000 euro w złotych polskich. Jest to limit przypadający na jednego deponenta. Dla rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębna kwota gwarancji. 

Czy ING Bank Śląski oferuje lokaty na promocyjnych warunkach?

Tak. W ING Banku Śląskim możesz założyć lokatę na promocyjnych warunkach. Oferta tego typu najczęściej zapewni Ci wyższe oprocentowanie w skali roku, ale pamiętaj, że zazwyczaj wiąże się to z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Lokaty promocyjne mają też ograniczenia np. maksymalna kwota wsadu nie może być wyższa niż 50 lub 100 tys. zł. 

Sprawdź oferty innych banków

Alior Bank
Credit Agricole
mBank
PKO Bank Polski
Santander Consumer Bank
BNP Paribas Bank Polska
ING Bank Śląski
Millenium Bank
Bank Pekao SA
 • Alior Bank
 • Credit Agricole
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Santander Consumer Bank
 • BNP Paribas Bank Polska
 • ING Bank Śląski
 • Millenium Bank
 • Bank Pekao SA