Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt na PIT – co trzeba wiedzieć?

Kredyt na PIT to ciekawa możliwość uzyskania finansowania dla osób, które potrzebują gotówki bez zbędnych formalności. Dołączenie rocznego zeznania podatkowego PIT do wniosku o finansowanie wydaje się prostym sposobem na potwierdzenie wysokości osiąganych dochodów. Jak w praktyce wygląda procedura otrzymania kredytu na PIT?

Poszukując opcji uzyskania pieniędzy w banku, które charakteryzują się ograniczoną liczbą formalności, warto przyjrzeć się bliżej warunkom kredytu na PIT. To rozwiązanie sezonowe, dla osób które albo już złożyły zeznanie podatkowe za zeszły rok, albo otrzymały PIT z rozliczeniem od swojego pracodawcy.

Jak działa kredyt na PIT? 

W praktyce kredyt na PIT niczym nie różni się od klasycznego kredytu gotówkowego. Jest to jednak najczęściej propozycja sezonowa, która pojawia się w ofertach banków po nowym roku, kiedy nadchodzi czas złożenia zeznania podatkowego i obowiązuje zwykle do połowy roku.

Cechą charakterystyczną dla tego rozwiązania jest bez wątpienia mocne ograniczenie formalności. Brak konieczności dostarczania zwykle wymaganego zaświadczenia o dochodach od swojego pracodawcy, zdecydowanie przyśpiesza cały proces związany z przyznaniem kredytu gotówkowego na PIT. 

Obok deklaracji podatkowej bank będzie jeszcze standardowo wymagał dokumentu tożsamości – z reguły to będzie dowód osobisty. Wniosek o kredyt na PIT można złożyć online lub osobiście w oddziale banku.

Kto może otrzymać kredyt na PIT?

Możliwość otrzymania kredytu na PIT standardowo zależy od oceny naszej zdolności kredytowej, na którą składa się kilka elementów:

  • wysokość zarobków
  • obciążenia z tytułu spłaty innych zobowiązań kredytowych
  • wysokość stałych kosztów (czynsz, media itp.)
  • potwierdzenie stałego zatrudnienia
  • dotychczasowa historia kredytowa

Weryfikacja zdolności kredytowej wymaga złożenia dokumentu potwierdzającego wysokość zarobków – w tym przypadku będzie to właśnie deklaracja podatkowa PIT. Trzeba też wyrazić zgodę na sprawdzenie naszej historii spłat innych zobowiązań w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Podobnie, jak przy każdym innym zobowiązaniu kredytowym, wniosek o kredyt na PIT może złożyć osoba, która ukończyła 18 lat i posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Do złożenia wniosku potrzebny będzie ważny dowód osobisty.

Czy zeznanie podatkowe PIT zawsze wystarczy do otrzymania kredytu?

 PIT czyli dokument rocznego zeznania podatkowego stanowi całkiem atrakcyjny sposób potwierdzenia wysokości uzyskiwanych dochodów, bo eliminuje konieczność wizyty w kadrach, a to ogranicza czas potrzebny do złożenia wniosku. Pracodawca (zarówno w przypadku umów o pracę czy umów cywilnoprawnych) ma obowiązek przesłać PIT -11 podatnikowi w wersji papierowej lub elektronicznej.

Dokument zawiera zarówno dane wskazujące źródło, jak i wysokość osiągniętych w roku ubiegłym dochodów. Wydawać by się mogło, że takie informacje będą wystarczającą podstawą do udzielenia kredytu. Jednak w razie pojawienia się wątpliwości, bank może wymagać dostarczenia dodatkowych zaświadczeń lub innych dokumentów.

PIT nie zawiera informacji, czy pracownik nadal kontynuuje współpracę z firmą, czy osiągnięte wynagrodzenie jest stałe oraz czy jego wysokość wynikała np. z dodatkowych uznaniowych premii.

Dodatkowo, nie wszystkie dokumenty traktowane są na równi – np. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie ma szansy na uzyskanie finansowania okazując tylko deklarację PIT. W lepszej sytuacji będzie osoba, która posiada jedno pewne źródło dochodów – wynikające z umowy o pracę czy emerytury, niż kilka mniejszych, ale mniej stabilnych.

Zatem PIT może, ale nie zawsze musi wystarczyć do otrzymania kredytu.

Jaką kwotę można pożyczyć w ramach kredytu na PIT? 

Na pierwszy rzut oka warunki kredytowe nie różnią się od tych proponowanych przy “normalnym” kredycie, gdzie trzeba przedstawić zaświadczenie o zarobkach.

Przy ocenie zdolności kredytowej klienta może się jednak okazać, że dane dostępne w rocznej deklaracji podatkowej wpłyną na określenie niższej zdolności kredytowej – bo nie zawierają najbardziej aktualnych informacji. To z kolei spowoduje ograniczenie w kwestii dostępnej kwoty kredytu oraz okresu spłaty.

Dlatego banki oprócz PIT mogą żądać jeszcze przedstawienia wyciągu z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie za pracę lub inny stały dochód za okres kilku miesięcy – zwykle trzech. Dodatkowych dokumentów nie muszą najczęściej składać osoby, które korzystają już z oferty danego banku i mają otwarte konto bankowe z odpowiednio długą historią.

W jakim terminie można złożyć wniosek o kredyt na PIT?

Kredyt na PIT to oferta, która z reguły ma również ograniczenie czasowe. Dokument jest honorowany przez banki zwykle maksymalnie do końca czerwca. Choć zdarzają się wyjątki, gdy PIT jest traktowany jako równorzędny do zaświadczenia o zatrudnieniu dokument przez cały rok.

Z największą liczbą ofert kredytów na PIT można się spotkać na przełomie lutego i marca, czyli w okresie, kiedy upływa termin dostarczenia podatnikom: pracownikom czy osobom współpracującym na umowy cywilnoprawne, rozliczenia rocznego.

Jakie inne dokumenty oprócz PIT będą potrzebne od uzyskania kredytu? 

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku kredytu na PIT banki w niektórych przypadkach mogą poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów. Każdy klient wnioskujący o ten rodzaju kredytu musi oczywiście posiadać dowód osobisty. Inne dokumenty, o które może poprosić bank to np.

  • wyciąg z konta osobistego z ostatnich trzech miesięcy,
  • zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające, że kredytobiorca jest aktualnie zatrudniony i  otrzymuje regularne wynagrodzenie.

Dodatkowo, wnioskując o kredyt na PIT trzeba oczywiście złożyć wniosek kredytowy. Jeśli wybierzemy opcję wnioskowania online, wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej banku. W przypadku osobistej wizyty w placówce banku, wniosek zostanie wydrukowany przez konsultanta, a my musimy go jedynie podpisać.

Ile kosztuje kredyt na PIT? 

Koszt kredytu na PIT będzie podobny jak ten, szacowany dla klasycznego kredytu gotówkowego. Porównując oferty kredytów gotówkowych na PIT warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • oprocentowanie,
  • prowizja,
  • dodatkowe opłaty, np. za ubezpieczenie,
  • pozakredytowe koszty zobowiązania, np. opłaty związane z uruchomieniem i prowadzeniem rachunku osobistego (zwykle wówczas, jeśli jednym z warunków uzyskania kredytu np. dla bardziej atrakcyjnych warunków kredytowych, jest wymóg otwarcia konta).

Ułatwieniem w porównaniu kilku ofert kredytowych będzie RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Wysokość tego wskaźnika znajdziemy w ofertach bankowych i pozabankowych kierowanych do konsumenta.

W jakim banku można otrzymać kredyt na PIT? 

Kredyty na PIT pojawiają się sezonowo w ofertach banków komercyjnych. Dlatego warto sprawdzać aktualne oferty kredytu, również tego typowego gotówkowego, gdzie jednym z dostępnych sposobów udokumentowania wysokości dochodów może być deklaracja podatkowa PIT.

Czy można otrzymać kredyt na PIT bez BIK? 

Niezależnie od tego, czy wnioskujemy o “zwykły” kredyt gotówkowy, czy też kredyt na PIT, banki zawsze zwrócą się z zapytaniem na nasz temat do Biura Informacji Kredytowej. Zaciągnięcie kredytu na PIT bez BIK nie jest zatem możliwe.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli wnioskujemy o pożyczkę na PIT w firmach pozabankowych. Instytucje pozabankowe mogą, ale nie muszą sprawdzać BIK. Częściej weryfikacji podlegają bazy dłużników lub bazy własne firm pożyczkowych. Tym samym pożyczka na aktualny PIT w firmie pozabankowej bez sprawdzania BIK jest możliwa.

Kiedy bank odmówi przyznania kredytu na PIT?

Najczęściej bank odmówi udzielenia kredytu, jeśli nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska, a osiągane dochody nie pozwalają na terminową spłatę. Na naszą niekorzyść będą działać także zaległości w spłacie innych zobowiązań finansowych.

Czasami odmowna decyzja kredytowa może być skutkiem błędów w PIT-11 lub innych dokumentach złożonych przez klienta. Choć zdarza się to rzadko, warto upewnić się, że przekazane przez nas dokumenty zawierają poprawne informacje np. o wysokości naszych zarobków.  

Czy kredyt można wziąć na zapłatę podatku PIT? 

Większość ofert kredytowych banków dotyczy opisanych wyżej sytuacji czyli możliwości udzielenia kredytu w oparciu o informację o dochodach zawartych w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. W przypadku kredytów gotówkowych, również tych udzielonych w oparciu o deklarację podatkową PIT, nie trzeba wskazywać celu na jaki przeznaczymy uzyskane pieniądze.

Dlatego w ofercie banków trudno znaleźć kredyt na podatek, który trzeba zapłacić w związku z rocznym rozliczeniem PIT. Jeśli potrzebne są nam pieniądze na zapłatę podatku możemy skorzystać ze standardowej oferty banku. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, a warunki jakie może zaoferować bank wynikają bezpośrednio z naszej zdolności i wiarygodności kredytowej.

Czym różni się kredyt na PIT od kredytu gotówkowego?

W praktyce kredyt gotówkowy i kredyt na PIT niewiele się od siebie różnią. Ewentualne różnice pomiędzy tymi dwoma produktami możemy wskazać w takich obszarach jak:

  • Sezonowość – kredyt na PIT dostępny jest zwykle od stycznia do czerwca danego roku, a z kredytu gotówkowego korzystać możemy przez cały rok.
  • Minimum formalności – w przypadku kredytu na PIT często nie trzeba dostarczać do banku dodatkowych dokumentów.
  • Proces ubiegania – wniosek dla obu zobowiązań można złożyć zarówno przez internet, jak i podczas osobistej wizyty w banku, jednak z uwagi na brak konieczności wizyty w kadrach po zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, wniosek o kredyt na PIT można złożyć szybciej.

Czy warto wziąć kredyt na PIT? 

Kredyt na PIT to ciekawa możliwość uzyskania finansowania dla osób, które potrzebują pożyczyć pieniądze bez zbędnych formalności. W szczególności, że całą procedurę można przejść przez internet, a decyzję o przyznaniu kredytu można uzyskać nawet tego samego dnia.

W każdym przypadku warto porównać oferty różnych banków – różnice w zakresie wysokości oprocentowania czy maksymalnej wysokości kredytu mogą być znaczące. W przypadku gotówki potrzebnej na zapłatę podatku fiskusowi lepiej złożyć wniosek o kredyt wcześniej i oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu związanego ze składaniem wyjaśnień dotyczących przyczyn opóźnienia czy zapłaty odsetek karnych za niedotrzymanie ustawowego terminu.

Jakie są alternatywy dla kredytu na PIT? 

Ograniczona liczba formalności i szybka decyzja kredytowa to nie tylko domena kredytu na PIT, ale również zobowiązania zaciąganego w banku, w którym mamy rachunek bankowy. Konto z odpowiednio długim stażem i historią wpłat wynagrodzenia i wypłat pozwoli, właściwie bez żadnych dodatkowych dokumentów, ustalić naszą zdolność kredytową uzyskać pieniądze praktycznie „od ręki”. Wadą takiego rozwiązania mogą być jednak koszty. Prostota i szybkość w otrzymaniu środków sprawia, że nie porównujemy innych ofert, które mogą być bardziej atrakcyjne.

Inną opcją jest tradycyjny kredyt gotówkowy. Nie zawsze do potwierdzenia wysokości zarobków trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o dochodach od pracodawcy. Czasem wystarczy również wyciąg z rachunku bankowego, który możemy samodzielnie pobrać z naszego konta online.

Oprócz typowej oferty kredytowej, rozwiązań w zakresie szybkich pieniędzy bez formalności, można szukać również w firmach pozabankowych. Trzeba jednak pamiętać, że szybka pożyczka online odnosi się w głównej mierze do chwilówki, którą trzeba szybko spłacić, a jej kwota może być niższa niż kredytu na PIT.

Warto wiedzieć:

  1. Kredyt na PIT to oferta sezonowa, dostępna zwykle w pierwszej połowie danego roku kalendarzowego.
  2. Warunki kredytu na PIT są bardzo zbliżone do standardowego kredytu gotówkowego. Główną różnicę widać na poziomie wymaganych dokumentów – w przypadku kredytu na PIT zwykle nie trzeba dostarczać jednocześnie zaświadczenia o dochodach. Nie jest to jednak regułą.
  3. Banki nie udzielają kredytów na PIT bez BIK.
  4. Koszty kredytu na PIT zwykle są zbliżone do opłat naliczanych w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. Zawsze jednak porównanie kilku ofert pozwoli wybrać najbardziej korzystną opcję.
  5. Wysokość kredytu zależy od oferty banku i zdolności kredytowej klienta. Zanim bank wyda pozytywną decyzję kredytową sprawdzi historię kredytową klienta w BIK.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy kredyt na PIT mogę dostać łatwiej niż kredyt gotówkowy?

    Procedura uzyskania kredytu na PIT jest niemal identyczna jak w przypadku standardowego kredytu gotówkowego. W przypadku kredytu na PIT zwykle nie trzeba jednak dostarczać zaświadczeń o dochodach, co generuje mniej formalności i tym samym ułatwia zdobycie potrzebnego finansowania.

  2. Dlaczego nie mogę znaleźć oferty kredytu na PIT?

    Kredyt na PIT to raczej oferta sezonowa. Banki zwykle zaczynają proponować takie rozwiązania początkiem nowego roku, kiedy nadchodzi czas rozliczenia podatkowego.

  3. Jakie są warunki spłaty kredytu na PIT?

    Kredyt na PIT płaci się według harmonogramu ustalonego w momencie zawarcia umowy kredytowej. Wpłaty rat dokonuje się na wskazany przez bank numer konta.

  4. Czy kredyt na PIT można zaciągnąć przez internet?

    Tak, większość banków umożliwia wnioskowanie o kredyt drogą elektroniczną.

  5. Kiedy mogę zostać poproszony o dostarczenie dodatkowych dokumentów?

    Bank poprosi o dodatkowe dokumenty np. w przypadku wątpliwości co źródła dochodu klienta.

  6. Czy można wziąć kredyt na PIT?

    Tak. Choć zwykle to oferta limitowana dla pierwszej połowy roku kalendarzowego, bo uwzględnia zarobki wnioskodawcy w roku poprzednim.

  7. Po co PIT do kredytu?

    Bank na podstawie PIT i historii kredytowej klienta może oszacować jego zdolność kredytową.

  8. Jaki PIT jest potrzebny do wniosku o kredyt gotówkowy?

    Najczęściej wymagany będzie PIT-11 wysyłany przez płatnika składek, a także PIT-37 (deklaracja składana przez podatnika na podstawie dokumentów źródłowych – PIT-11 – do urzędu skarbowego), PIT-36 (dot. samozatrudnionych) lub PIT-40A (dot. emerytów i rencistów).

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments