Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Jak zamknąć konto w Alior Banku?

Alior Bank oferuje kilka sposobów pozwalających zrezygnować z rachunku oszczędnościowego rozliczeniowego, czyli popularnego ROR-u. Możesz to zrobić przez internet, listownie, w oddziale banku lub dzwoniąc na infolinię. Sprawdź, jak krok po kroku zamknąć konto w Alior Banku, ile trwa okres wypowiedzenia umowy oraz co stanie się z pieniędzmi pozostawionymi na zamykanym rachunku.

Powodów rezygnacji z konta osobistego może być co najmniej kilka. Od najbardziej oczywistych spowodowanych podwyżką opłat za podstawowe usługi, przez niezadowalający poziom obsługi, a na małej dostępności oddziałów banku kończąc. W takiej sytuacji może pojawić się chęć negocjacji warunków umowy na bardziej korzystne lub zdecydowana potrzeba likwidacji rachunku ROR. Jeśli zastanawiasz się, jak zamknąć konto w Alior Banku, to odpowiedź znajdziesz w poniższym poradniku.

W jaki sposób można zamknąć konto osobiste w Alior Banku?

Jeśli chcesz zamknąć konto osobiste w Alior Banku to możesz zrobić to na kilka sposobów – w tym bez konieczności wychodzenia z domu. To szczególnie pomocne w sytuacji, kiedy mieszkasz lub przebywasz w dużej odległości od najbliższej placówki banku. Co ważne, aby zamknąć konto zdalnie wcale nie musisz posiadać dostępu do bankowości internetowej Alior Banku ani do bankowości mobilnej. Poniżej opisujemy każdy ze sposobów za zamknięcie konta w Alior Banku.

Jak zamknąć konto w Alior Banku przez internet?

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na zamknięcie konta jest skorzystanie z bankowości internetowej Alior Banku. Jeśli preferujesz taki kanał dostępu i posiadasz komputer lub smartfon z dostępem do internetu, to bez przeszkód możesz zlikwidować rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy (ROR) w Alior Banku bez wizyty w oddziale. W tym celu:

  1. Zaloguj się do systemu bankowości internetowej.
  2. Wybierz kolejno następujące opcje: Moje sprawy → Dyspozycje, opinie i potwierdzenia → Wypowiedzenie/zamknięcie konta → Złóż wniosek.
  3. Wypełnij wniosek i zaakceptuj swoją dyspozycję zamknięcia konta bankowego klikając przycisk „Dalej”.

Istnieje jeszcze jeden sposób na zamknięcie konta osobistego w Alior Banku z wykorzystaniem bankowości internetowej. Po zalogowaniu możesz wybrać zakładkę „Wiadomości”, a następnie określić typ wiadomości jako „Dyspozycję”. Później potwierdzasz, że składana dyspozycja dotyczy zamknięcia konta bankowego i wybierasz z listy rozwijanej powód rezygnacji. W ostatnim polu wpisujesz treść będącą wypowiedzeniem umowy rachunku osobistego. Przy okazji możesz zawnioskować również o rozwiązanie umowy ramowej.

Jak zamknąć konto w Alior Banku przez infolinię?

Kolejną metodą pozwalającą na zdalne zamknięcie konta osobistego w Alior Banku jest infolinia. Rozwiązanie to jest przydatne, jeśli nie korzystasz z bankowości internetowej, ale w dalszym ciągu chcesz zamknąć rachunek bankowy bez wychodzenia z domu. W takiej sytuacji wystarczy, że zadzwonisz na infolinię Alior Banku pod numer:

  • 19 502 (opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora).

W celu weryfikacji tożsamości konsultant obsługujący infolinię banku może poprosić Cię i przekazanie wybranych danych wrażliwych. W przypadku dużego obciążenia linii, oczekiwanie na połączenie może się wydłużyć.

Pod pracowników banku mogą podszywać się oszuści. Pamiętaj, że Alior Bank nigdy nie wykonuje wychodzących połączeń telefonicznych z numeru 19502 oraz 799608502 (numer innej infolinii banku). W celu zwiększenia bezpieczeństwa możesz ustanowić hasło zwrotne, które pozwoli Ci sprawdzić, czy dzwoniąca osoba faktycznie jest pracownikiem banku.

Jak zamknąć konto w Alior Banku listownie?

Jeśli dotychczasowe metody nie spełniają Twoich oczekiwań, to możesz zamknąć konto w Alior Banku listownie. Prawdopodobnie docenisz takie rozwiązanie, jeśli mieszkasz w dużej odległości od najbliższego oddziału banku, nie korzystasz z bankowości internetowej oraz nie chcesz przekazywać danych wrażliwych podczas rozmowy z pracownikiem infolinii.

Pisemne wypowiedzenie umowy rachunku powinno pozwalać na identyfikację właściciela konta – wymagane elementy takiego dokumentu opisujemy w dalszej części tekstu. W dyspozycji możesz wskazać kilka numerów rachunków, które chcesz zlikwidować. Przy okazji możesz także wypowiedzieć umowę ramową, co jest równoznaczne z zamknięciem wszystkich produktów i usług, z których korzystasz w Alior Banku. Tak przygotowane pismo wyślij na poniższy adres korespondencyjny banku (najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru):

Alior Bank

ul. Postępu 18B

02-676 Warszawa

Wniosek o zamknięcie konta w Alior Banku możesz napisać odręcznie lub skorzystać z gotowego druku, który dostępny jest na stronie internetowej banku.

Jak zamknąć konto w Alior Banku w oddziale?

Konto w Alior Banku możesz również zamknąć podczas wizyty w oddziale. Metoda ta jest jednak bardziej czasochłonna i może się okazać, że trzeba odczekać swoje w kolejce. Koniecznie zabierz ze sobą ważny dowód osobisty, dzięki któremu pracownik banku będzie mógł zidentyfikować Cię, jako właściciela rachunku. Po weryfikacji tożsamości:

  1. Złóż wypowiedzenie umowy rachunku – aby przyspieszyć cały proces możesz wypełnić wcześniej odpowiedni wniosek. Znajdziesz go na stronie banku. Możesz przy okazji zrezygnować z umowy ramowej.
  2. Poproś pracownika banku o pisemne potwierdzenie złożenia dyspozycji zamknięcia konta – dokument ten możesz wykorzystać w przyszłości w celach dowodowych.

Możliwe, że Twoja współpraca z Alior Bankiem ma szerszy zakres i nie ogranicza się tylko do posiadania konta bankowego. Zastanów się wcześniej, czy chcesz zrezygnować ze wszystkich dotychczasowych produktów i usług oferowanych przez bank oraz sprawdź, czy to dla Ciebie opłacalne.

Co powinno zawierać wypowiedzenie w zakresie rachunku w Alior Banku?

Decydując się na listowne wypowiedzenie umowy rachunku musisz wysłać przygotowany wcześniej dokument na adres korespondencyjny Alior Banku. Dyspozycja w formie pisemnej powinna zawierać elementy, które pozwolą zidentyfikować Cię, jako właściciela zamykanego rachunku. Jeśli nie będzie to możliwe – bank nie rozpocznie procedury likwidacji konta. Przygotowując pismo pamiętaj, aby znalazły się w nim poniższe elementy:

  • miejscowość i data,
  • Twoje imię i nazwisko,
  • numer klienta,
  • numer PESEL,
  • adres,
  • dane kontaktowe,
  • numer likwidowanego rachunku,
  • numer rachunku w innym banku, na który zostaną przelane ewentualne nadwyżki z zamykanego konta,
  • podpis zgodny z kartą wzorów podpisów (wzór podpisu składany jest najczęściej na początku współpracy z bankiem).

Powyższe dane znajdziesz w swoim dokumencie tożsamości oraz w podpisanej wcześniej umowie rachunku. Wypowiedzenie możesz przygotować odręcznie lub skorzystać z formularza dostępnego na stronie banku.

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o konto w Alior Banku?

W większości przypadków Alior Bank zamyka swoje rachunki z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Z jednej strony to okres, w którym możesz uporządkować swoje sprawy finansowe i przykładowo przenieść zlecenia stałe do innego banku lub pobrać historię rachunku. Z drugiej strony pamiętaj, że w tym czasie bank w dalszym ciągu może pobierać opłaty np. za prowadzenie rachunku lub posiadanie karty debetowej.

W okresie wypowiedzenia możesz w dalszym ciągu korzystać z konta bankowego na dotychczasowych zasadach. Po 30 dniach od złożenia dyspozycji Alior Bank powinien dostarczyć Ci potwierdzenie zamknięcia rachunku. W szczególnych sytuacjach rachunki bankowe możesz zamknąć w trybie natychmiastowym – bez okresu wypowiedzenia. Jest to możliwe np. kiedy bank zmieni Taryfę Opłat i Prowizji (TOiP).

Co z pieniędzmi na rachunku po zamknięciu konta w Alior Banku?

Możliwe, że czytając nasz poradnik zastanawiasz się – co z pieniędzmi po zamknięciu konta w Alior Banku? Przecież w dniu złożenia pisemnego oświadczenia o likwidacji rachunku osobistego, a nawet wcześniej, możesz przelać wszystkie pieniądze na inne konto lub wypłacić je w gotówce. Sprawa nie jest do końca taka prosta. Jak wspomnieliśmy wcześniej, po wypowiedzeniu umowy rachunku bank ma 30 dni na jego likwidację.

W tym czasie może naliczać opłaty za m.in. prowadzenie konta i posiadanie karty debetowej. Dlatego zostaw na rachunku kwotę pokrywającą potencjalne obciążenia i dla pewności powiększ ją o niewielki zapas – ewentualna nadwyżka i tak trafi na Twoje inne konto wskazane w wypowiedzeniu umowy. Jeśli bank nie posiada numeru konta do przelewu takiej nadwyżki, to przeleje Twoje pieniądze na tzw. konto techniczne. Aby odzyskać pieniądze skontaktuj się z infolinią lub udaj do Alior Banku osobiście.

Alior Bank nie zamknie konta, jeśli w dniu likwidacji taki rachunek będzie mieć ujemne saldo. Pamiętaj o pozostawieniu na koncie kwoty, która pokryje ewentualne opłaty naliczone w okresie wypowiedzenia umowy.

Na co zwracać uwagę podczas zamykania konta w Alior Banku?

Jak widzisz, możesz zamknąć konto w Alior Banku na kilka różnych sposobów – wykorzystując bankowość internetową, dzwoniąc na infolinię, wysyłając wypowiedzenie listem lub odwiedzając jeden z oddziałów. Aby likwidacja konta bankowego była skuteczna i nie wiązała się z serią negatywnych zaskoczeń w przyszłości, pamiętaj, żeby:

  • dyspozycja obejmowała również wypowiedzenie umowy ramowej;
  • wycofać zgody marketingowe, jeśli nie chcesz otrzymywać od banku reklam;
  • pozostawić na zamykanym koncie pieniądze na ewentualne opłaty, bo bank nie zamknie rachunku z ujemnym saldem;
  • wysyłając wypowiedzenie umowy rachunku pocztą zdecydować się na list polecony za potwierdzeniem odbioru. Co prawda taka przesyłka jest droższa, ale może okazać się nieoceniona w przypadku problemów z zamknięciem konta;
  • zamykając konto w oddziale Alior Banku poprosić pracownika w pisemne potwierdzenie złożenia wypowiedzenia umowy;
  • wskazać numer rachunku w innym banku, na który przekazane zostaną ewentualne nadwyżki finansowe z zamykanego konta.

Po upływie okresu wypowiedzenia Alior Bank powinien poinformować Cię o skutecznym zamknięciu konta osobistego lub innego rachunku. Jeśli nie dostaniesz stosownej informacji to skontaktuj się z infolinią lub udaj się wyjaśnić sprawę do najbliższej placówki Alior Banku.

Warto wiedzieć

  • Wypowiedzenie umowy rachunku w Alior Banku może obejmować nie tylko standardowy rachunek ROR, ale również np. konto walutowe, rachunek oszczędnościowy lub konto firmowe.
  • Umowę rachunku w kantorze walutowym Alior Banku możesz wypowiedzieć z miesięcznym okresem.
  • Zamykanie konta w Alior Banku warto poprzedzić analizą jego wad i zalet oraz próbą wynegocjowania korzystniejszych warunków.
  • Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na zamknięcie konta w Alior Banku jest skorzystanie z bankowości elektronicznej.
  • Podpis na wypowiedzeniu umowy konta musi być zgody ze wzorem podpisu złożonym w banku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak zamknąć konto walutowe w Alior Banku?

    Procedura zamknięcia rachunku założonego w kantorze walutowym Alior Banku przypomina zamykanie standardowego konta osobistego. Możesz to zrobić przez bankowość elektroniczną, dzwoniąc na infolinię, wysyłając wypowiedzenie listem lub udając się do najbliższego oddziału banku.

  2. Jak wygląda zamknięcie konta firmowego w Alior Banku?

    Konto firmowe jest najczęściej bardziej rozbudowanym produktem niż standardowy rachunek ROR, przez co proces jego zamknięcia może być bardziej skomplikowany. Teoretycznie możesz zamknąć konto firmowe online, ale pojawiają się opinie, że ta metoda nie zawsze jest skuteczna. W takiej sytuacji pozostaje Ci wizyta w najbliższym oddziale Alior Banku.

  3. Czy można zamknąć konto w Alior Banku bez okresu wypowiedzenia?

    Standardowy okres wypowiedzenia umowy rachunku w Alior Banku wynosi 30 dni od momentu złożenia stosownej dyspozycji w tym zakresie. Jednak w sytuacji, kiedy bank wprowadzi zmiany w np. regulaminie lub taryfie opłat i prowizji, to możliwe jest zamknięcie konta bez okresu wypowiedzenia w tzw. trybie natychmiastowym.

  4. Czy Alior Bank pobiera opłatę za zamknięcie konta?

    Alior Bank nie pobiera opłaty za zamknięcie konta. Pamiętaj jednak, że w okresie wypowiedzenia bank obciąży Cię potencjalnymi kosztami wynikającymi z dalszego świadczenia usług. Mogą pojawić się również koszty alternatywne w postaci poświęconego czasu i konieczności dojazdu do oddziału banku.

  5. Jak zlikwidować kartę do konta w Alior Banku?

    Kont osobiste najczęściej wydawane jest wraz z podpiętą do rachunku kartą debetową. Taki zestaw zapewnia bardziej swobodne dysponowanie swoimi pieniędzmi. Jeśli chcesz zlikwidować kartę do konta w Alior Banku to możesz to zrobić w bankowości internetowej, przez aplikację mobilną, dzwoniąc na infolinię lub bezpośrednio w oddziale banku.

Porównaj konta osobiste
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments