Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Bezpłatne konto osobiste – czy istnieją jeszcze takie oferty?

Rynek kont osobistych daje wiele możliwości wyboru. Znalezienie rachunku bankowego z bezwarunkowo darmowymi usługami to jednak aktualnie spore wyzwanie.

mężczyzna przy biurku prowadzący obliczenia na kalkulatorze
Źródło obrazka: strona promocji
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Ostatni raport Narodowego Banku Polskiego (NBP) opublikowany we wrześniu 2020 r., który przedstawia analizę cen usług bankowych w obszarze klientów indywidualnych za I półrocze 2020 r. wskazywał, że osoby fizyczne średnio płacą za prowadzenie rachunku bankowego 5,91 zł miesięcznie, a opłaty wahają się w zależności od banku w przedziale od 0 zł do 5 zł.

Samo wydanie karty debetowej do konta w analizowanym okresie było bezpłatne, za to jej użytkowanie średnio kosztowało 6,09 zł – na rynku opłaty kształtowały się w przedziale pomiędzy 0 zł a 10 zł. Wśród podstawowych usług związanych z kontem osobistym warto wymienić także koszty związane z wypłatą gotówki z bankomatów partnerskich lub własnych banku. Tu średnio trzeba było zapłacić 0,31 zł, a opłaty w poszczególnych bankach wyniosły od 0 zł do 2,5 zł za transakcję.

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste nazywane inaczej rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) to narzędzie, które pozwala łatwo zarządzać finansami osobistymi. Umożliwia m.in. wykonywanie przelewów stałych i jednorazowych czy wpłat i wypłat z bankomatów przy pomocy karty debetowej.

Realizację przelewu można zlecić zarówno online, jak i w placówce banku albo przez telefon. Jednak o ile ten pierwszy sposób jest z reguły bezpłatny, o tyle osobista wizyta w banku czy rozmowa telefoniczna z konsultantem i zlecona dyspozycja może wiązać się już z dodatkowymi kosztami.

Zakres usług dostępnych w ramach konta osobistego można, w zależności od oferty banku, rozszerzyć. Wśród najczęściej oferowanych usług można wymienić konto oszczędnościowe lub konto walutowe. Posiadanie konta osobistego umożliwia uzyskanie debetu czy ułatwia otrzymanie szybkiego kredytu gotówkowego bez skomplikowanych formalności. Jednak usługi kredytowe są uzależnione od zdolności kredytowej klienta, a samo otwarcie konta osobistego jest niezależne od wysokości osiąganych dochodów czy miesięcznych wydatków.

Rodzaje kont osobistych dostępnych na rynku

Wśród kont osobistych dostępnych na rynku można wymienić:

 • konto osobiste standard – rachunek bankowy pozwala przede wszystkim na gromadzenie funduszy, a także wykonywanie transakcji gotówkowych i bezgotówkowych,
 • konto osobiste dla dzieci i młodzieży – rachunek bankowy prowadzony dla osób niepełnoletnich (w wieku od 13 do 18 lat), pozwala na wykonywanie przelewów, płatności gotówkowych i bezgotówkowych kartą, otwarcie konta bankowego dla dziecka zwykle nie wiąże się z dodatkowymi kosztami,
 • konto osobiste VIP – dostępne dla osób, które uzyskują większe niż przeciętne dochody, umożliwia wykonywanie wszystkich standardowych transakcji, a oprócz tego daje dostęp licznych bonusów typu: usługi concierge, bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów na świecie i w kraju, niższe koszty prowadzenia konta maklerskiego, bezpłatna karta wielowalutowa do konta itp.

Bezpłatne konto osobiste – za co nie trzeba płacić?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że żaden z rachunków bankowych nie będzie całkowicie bezpłatny. Z drugiej strony można wyróżnić pakiet podstawowych usług, za które bank nie naliczy opłat, takich jak:

 • założenie i prowadzenie rachunku bankowego,
 • korzystanie z bankomatów,
 • wydanie i obsługa karty debetowej,
 • wykonywanie przelewów.

Biorąc pod uwagę podejście banków do naliczania opłat można wyróżnić:

 • konta osobiste bezwarunkowo bezpłatne – co oznacza, że wszystkie podstawowe usługi związane z rachunkiem bankowym są zwolnione z opłat bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków,
 • konta osobiste warunkowo bezpłatne – gdzie część podstawowych usług związanych z kontem bankowym będzie bezpłatna po spełnieniu dodatkowych warunków – najczęściej zapewnieniu miesięcznych wpływów na konto określonej kwocie lub aktywne korzystanie z konta czyli wykonywanie przelewów bankowych lub płatności przy pomocy karty debetowej.

Bezpłatne konto osobiste bez dodatkowych warunków

Na wstępie wspominaliśmy, że znalezienie i założenie bezwarunkowo bezpłatnego konta osobistego może być wyzwaniem, co nie oznacza, że jest to zadanie niemożliwe. Aktualnie bezwarunkowo bezpłatne konto osobiste oferuje:

Nest Bank
Podstawowe warunki:

 • 0 zł za prowadzenie rachunku płatniczego,
 • 0 zł za korzystanie z bankomatów Euronet w Polsce (bank wprowadzi opłatę w wysokości 6 zł za korzystanie z innych bankomatów niż Euronet po 15.02.2021 r., do tego momentu klienci mogą z nich korzystać za darmo),
 • 0 zł za wydanie i obsługę karty debetowej VISA,
 • 0 zł za przelewy internetowe.

Dodatkowe bonusy:

 • możliwość założenia rachunku oszczędnościowego z oprocentowaniem w wysokości do 1,5%,
 • możliwość założenia lokaty – do 2,10% dla nowych klientów banku.
Opłata za prowadzenie:
0
Opłata za kartę:
0
Wypłaty ze wszystkich bankomatów:
Tak
Nest Konto

Citi Handlowy
Podstawowe warunki:

 • 0 zł za prowadzenie rachunku płatniczego,
 • 0 zł za korzystanie z bankomatów Citi Banku i 0 zł za 4 wypłaty w miesiącu z bankomatów obcych, potem 8 zł,
 • 0 zł za wydanie i obsługę karty debetowej,
 • 0 zł za przelewy internetowe.

Dodatkowe bonusy:

 • 0 zł za 3 przelewy natychmiastowe w miesiącu,
 • do 150 zł za założenie konta bankowego i 10 darmowych wysyłek za pośrednictwem firmy InPost – przy spełnieniu warunków określonych przez bank,
 • dostęp do atrakcyjnej oferty kursów wymiany walut w ramach Citi Kantor,
 • rabaty, nagrody i niespodzianki w ramach City Specials.
Opłata za prowadzenie:
0
Opłata za kartę:
0
Wypłaty ze wszystkich bankomatów:
Tak
CitiKonto - Citi Handlowy

Konta osobiste, które mogą być darmowe

Na rynku znajdują się także konta osobiste, które mogą być darmowe po spełnieniu dodatkowych, często dosyć prostych, warunków. Przed skorzystaniem z oferty warto sprawdzić, co trzeba zrobić, aby zapewnić sobie bezpłatność konta, karty debetowej czy wypłat z bankomatów. Poniżej przedstawiamy wybrane oferty wpisujące się w ten model:

ING Bank Śląski – Konto osobiste Direct
Podstawowe warunki:

 • 0 zł za prowadzenie rachunku płatniczego,
 • 0 zł za korzystanie z bankomatów Planet Cash i 0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu z bankomatów obcych, potem 5 zł,
 • 0 zł za wydanie i obsługę karty debetowej VISA zbliżeniowa pod warunkiem wykonania transakcji kartą na kwotę min. 300 zł w miesiącu lub opłata w wysokości 7 zł,
 • 0 zł za przelewy internetowe.

Dodatkowe bonusy:

 • do 160 zł premii za otwarcie konta i aktywność,
 • możliwość uzyskania limitu zadłużenia w koncie nawet do 50.000 zł.
Opłata za prowadzenie:
0
Opłata za kartę:
od 0 do 7
Wypłaty ze wszystkich bankomatów:
Nie
Konto Direct z Moim ING

BNP Paribas – Konto Otwarte na Ciebie

Podstawowe warunki:

 • 0 zł za prowadzenie rachunku płatniczego,
 • 0 zł za korzystanie z bankomatów własnych banku i Planet Cash, wypłaty z bankomatów obcych to koszt 5 zł za transakcję,
 • 0 zł za wydanie i obsługę karty debetowej pod warunkiem wykonania jednej transakcji bezgotówkowej miesięcznie lub opłata w wysokości 3 zł,
 • 0 zł za przelewy internetowe.

Dodatkowe bonusy:

 • do 250 zł premii za otwarcie konta i aktywność,
 • możliwość wyboru kilku kart debetowych m.in. Karty Otwartej na Świat – 160 walut bez dodatkowych kosztów przewalutowania.
Opłata za prowadzenie:
0
Opłata za kartę:
od 0 do 3
Wypłaty ze wszystkich bankomatów:
Nie
Konto Otwarte na Ciebie BNP Paribas Bank Polska

Bezpłatne konto osobiste – podsumowanie

Aktualna oferta dostępnych na rynku bezwarunkowo bezpłatnych kont osobistych jest niewielka. Spośród analizowanych rachunków bankowych opłat za prowadzenie konta, wypłaty z bankomatów czy obsługę karty debetowej nie naliczają tylko dwa banki.

Warto jednak zaznaczyć, że w większości pozostałych ofert można łatwo obniżyć koszty, przy zapewnieniu wpływów na konto czy aktywnym korzystaniu z rachunku i karty debetowej. Banki wprowadzają takie warunki m.in. dla zabezpieczenia się przed zakładaniem nadmiernej liczby rachunków bankowych, z których potem nikt nie korzysta.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

mężczyzna w błękitnej koszuli trzymający w jednej dłoni portfel a w drugiej kartę kredytową

Jakie są rozmiary karty kredytowej?

Karty płatnicze są tak powszechne, że choć widzimy je codziennie realizując płatności bezgotówkowe czy wypłacając pieniądze z bankomatu, to właściwie...

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments