Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Budżet domowy

Czy ceny lodów będą już tylko rosły?

DALL·E

Ceny lodów gałkowych, tych w pudełku i w zasadzie wszystkich innych w tym roku mocno poszły w górę. Ile trzeba zapłacić za gałkę lodów, ile za lody w litrowych opakowaniach? Czy to koniec podwyżek cen lodów? Dowiedz się z naszego artykułu.

Większość z nas nie potrafi wyobrazić sobie wakacji bez lodów – mowa o dzieciach i dorosłych. Jeszcze całkiem niedawno lody nie były traktowane, jako znaczne obciążenie domowego budżetu. Ale w tym roku rodzinne wyjście na lody będzie już droższe.

O ile wzrosły ceny lodów gałkowych, w pudełku i w rożku?

LODYŚR. CENA IV-V 2022ŚR. CENA IV-V 2023ŚR. CENA IV-V 20242022 vs. 2024
Gałka5,17 PLN6,46 PLN6,53 PLN+26%
Pudełko 1l19,43 PLN21,45 PLN23,20 PLN+20%
Rożek2,18 PLN2,25 PLN3,17 PLN+45%

Źródło: PanParagon.pl, średnie ceny poszczególnych rodzajów lodów.

Wypowiedź eksperta

Pod naszą lupę trafiły lody gałkowe z lodziarni oraz te sprzedawane w sklepach w formie rożków i dużych, jednolitrowych opakowaniach. Wyższe ceny lodów to głównie efekt szalejącej inflacji, która miała miejsce w poprzednich latach. Droższe stały się surowce, wzrosły opłaty za wynajem lokali czy energię elektryczną. Zwiększyły się też wydatki przedsiębiorców na wypłaty dla pracowników. Te czynniki mogą mieć bezpośredni wpływ na ostateczny cennik, jaki widzimy w lodziarniach czy w sklepowych zamrażarkach.
Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon

Czy to koniec podwyżek? Podczas wakacji raczej mało prawdopodobna jest obniżka cen lodów gałkowych. Być może nastąpi to jesienią. Wcześniej, promocji można spodziewać się w przypadku lodów sprzedawanych w dużych opakowaniach, które można znaleźć w sklepowych lodówkach.

Każda gałka lodów jest cenna – ile trzeba zapłacić za rodzinne wyjście do lodziarni?

Znamy już średnie ceny lodów w wakacje 2024. Sprawdźmy, ile rodzina 2+2 musi zapłacić za rodzinne wyjście do lodziarni. Założenia są następujące:

  • 4 osoby,
  • każda osoba wybiera dwie gałki lodów.

Przykład

8 gałek lodów x 6,53 PLN = 52,24 PLN
Rodzina 2+2 w lodziarni

Czy tylko w Polsce lody są drogie?

Czy ceny lodów za granicą są tak samo wysokie jak w Polsce? To zależy od miejsca. W prowincji Antalya na Riwierze Tureckiej, aby kupić gałkę lodów wystarczy zapłacić w przeliczeniu na złotówki 2,4 PLN, nieco drożej jest w Marsa Alam w Egipcie – tam jedna gałka to koszt 4,25 PLN.

Najdroższe lody są na Costa Brava w Hiszpanii, bo tam gałka kosztuje średnio 12,22 PLN, ale niewiele taniej jest na włoskiej Sardynii, czyli 11,57 PLN. Okazuje się, że polskie ceny lodów plasują się w środku europejskiej stawki.

ceny lodów 2024

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments