Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Jak wygląda spłata kredytu studenckiego?

Kredyty studenckie należą do najatrakcyjniejszych pożyczek dostępnych na rynku usług bankowych. Niskie oprocentowanie i dogodne warunki spłaty sprawiają, że mogą stać się dobrym sposobem na wsparcie budżetu studentów i doktorantów.

słoik z pieniędzmi zakryty studencką czapką
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Liczba studentów w Polsce uległa w ostatnich latach obniżeniu. Jak wynika z raportu GUS za rok akademicki 2017/2018 w rodzimych szkołach wyższych uczy się 1 291,9 tys. osób – to czwarty wynik w Europie. Niestety status materialny wielu studentów pozostawia wiele do życzenia. Według raportu „Portfel studenta” z 2018 roku miesięczne wydatki polskiego studenta wynosiły średnio zaledwie 471 euro, co pozwala nam wyprzedzić jedynie Serbię, Gruzję, Turcję i Chorwację.

Wysokie koszty życia w ośrodkach akademickich sprawiają, że pełne skupienie się na nauce jest bardzo trudne – aż 54% polskich studentów pracuje, co stawia nas w europejskiej czołówce. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad kredytem studenckim, który jest nie tylko tani, ale przede wszystkim oferuje wygodny sposób spłaty. Dzięki tym zaletom może stać się odczuwalnym wsparciem ułatwiającym wejście w dorosłe życie.

portfel studenta w liczbach

Kredyt studencki – wsparcie na start

Wyjątkowa atrakcyjność kredytów studenckich wynika z ich dofinansowania z budżetu państwa. Instrument ten wprowadzono w 1998 roku jako dodatkową zachętę do podejmowania nauki w szkołach wyższych. O pożyczkę mogą ubiegać się studenci i doktoranci, w tym osoby dopiero rozpoczynające naukę.

Nowa reforma szkolnictwa wyższego jeszcze bardziej ułatwiła dostęp do środków – od stycznia 2019 roku można o nie wnioskować przez cały rok (do tej pory było to możliwe pomiędzy lipcem i 20 października), a bank musi podjąć decyzję kredytową w ciągu maksymalnie 30 dni. Pożyczka jest dostępna w następujących instytucjach:

  • PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Kto może ubiegać się o kredyt studencki?

Kredyty studenckie można uznać za jedno z narzędzi polityki socjalnej państwa, wobec czego wprowadzono pewne ograniczenia w ich przyznawaniu. Mogą ubiegać się o nie studenci i doktoranci, którzy podjęli naukę przed ukończeniem 25 roku życia. Dodatkowym warunkiem jest kryterium dochodowe – maksymalny dochód w przeliczeniu na członka rodziny nie może przekraczać 2500 zł netto.

Od tradycyjnego kredytu odróżnia go także tryb wypłaty środków: banki, w zależności od oceny zdolności kredytowej, mogą przelewać przez wskazany okres (co miesiąc) na konto studenta 400, 600, 800 lub 1000 zł. Zmiana stawki jest także możliwa już po podpisaniu umowy. Co ważne: wsparcie wypłacane jest wyłącznie w trakcie trwania roku akademickiego.

Koszty kredytu studenckiego

Istotną zaletą kredytu studenckiego jest jego spłata, która rozpoczyna się po dwóch latach od ukończenia studiów lub po terminie, w którym pobieranie nauki miało się zakończyć. Karencja ta pozwala na znalezienie pracy i unormowanie sytuacji finansowej dłużnika. Liczba rat do uregulowania to dwukrotność liczby otrzymanych transz w ramach zaciągniętego zobowiązania.

Oprocentowanie kredytu wynosi 0,875% czyli połowę stopy redyskontowej weksli NBP (jej wysokość to obecnie 1,75%). Pozostałą część odsetek, jak i oprocentowanie za okres pobierania kredytu i karencji pokrywa w całości skarb państwa. Dzięki temu kredyt studencki może stać się nie tylko doskonałym źródłem finansowania w trakcie trwania studiów, ale również atrakcyjną formą pożyczki, którą można przekazać na dowolny cel.

Kredyt studencki – formuła spłaty

Dzięki jasnemu modelowi spłaty w bardzo łatwy sposób oszacować można wysokość kolejnych rat kredytu studenckiego. W symulacji zakładamy, że kredytobiorca wnioskował o raty w wysokości 800 zł przez okres dwóch lat, co przekłada się na ogólną kwotę 16 000 zł. Spłata rozpocznie się po dwóch latach od ukończenia studiów, lub po terminie, w którym powinny zostać ukończone, i wyglądać będzie w następujący sposób:

  • kapitał rozłożony zostanie na 40 rat równych po 400 zł każda,
  • oprocentowanie równe 0,875%,
  • suma odsetek od pożyczonego kapitału to 237,80 zł,
  • całkowita kwota do spłaty 16 237,80 zł.

To jednak nie wszystko. Ustawodawca przewidział jeszcze wiele narzędzi, pozwalających jeszcze bardziej obniżyć łączny koszt kredytu.

Zmniejszenie kosztów kredytu studenckiego

Absolwenci, którzy przechodzą przez przejściowe problemy finansowe, mogą ubiegać się o zmniejszenie wysokości miesięcznej raty. Bank może na pół roku ograniczyć ją do 20% średniego miesięcznego dochodu z ostatnich trzech miesięcy. W szczególnych okolicznościach spłata może zostać zawieszona nawet na rok. Warto także przykładać się do nauki. Jeżeli kredytobiorca znalazł się w gronie 1% najlepszych studentów lub doktorantów, bank umorzy 50% wartości zobowiązania.

Osoby, które znalazły się w progu 1,01%–5% mogą liczyć na umorzenie 35% kredytu, a absolwentom mieszczącym się w grupie od 5,01% do 10% najlepszych studentów lub doktorantów anulowane zostanie 20% długu. Przewidziano również specjalny tryb dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji życiowej – na ich wniosek minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego może podjąć decyzję o całkowitym lub częściowym umorzeniu zobowiązania.

Spłata kredytu studenckiego: podsumowanie

Chociaż kredyt studencki nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, z pewnością może stać się bardzo atrakcyjnym źródłem dodatkowych funduszy dla studentów i doktorantów. Jego największą zaletą jest korzystny system spłaty, która nie tylko rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od zakończenia nauki, ale jest również rozłożona na wiele rat.

Dzięki niskiemu oprocentowaniu, wynoszącemu połowę stopy redyskontowej weksli NBP (obecnie 1,75%), to także zdecydowanie najtańsza ze wszystkich pożyczek dostępnych na rynku. Kredyt studencki może więc stać się nie tylko ważnym źródłem dochodu umożliwiającym utrzymanie się w ośrodku akademickim, ale również ciekawym wariantem pożyczki na dowolny cel.

Czytaj też: Chargeback – czy płacący kartą mają lepiej?

Czytaj też: Alerty BIK – ogranicz ryzyko wyłudzenia kredytu na swoje nazwisko

PORÓWNAJ KREDYTY

Powiązane tematy

osoby z różnych stron świata z flagami w dłoniach

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Polska jest coraz atrakcyjniejszym miejscem dla imigrantów zarobkowych. Jeszcze do niedawna obcokrajowcy praktycznie nie mieli możliwości zaciągania kredytów gotówkowych. Obecnie...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o