Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Siła nawyków – konta osobiste dla dzieci i młodzieży

Szukasz konta dla swego dziecka, albo zastanawiasz się nad wyborem pierwszego konta dla siebie? Przeczytaj ten tekst, a dowiesz się, co banki oferują dla najmłodszych klientów. Przygotowaliśmy zestawienie kilku rachunków bankowych dostępnych dla kategorii wiekowej 13-18 lat.

Korzystanie z konta bankowego i kart kredytowych jest dziś podstawową umiejętnością, którą powinny posiadać nawet bardzo młode osoby. Czy jednak młodzież mająca 13-18 lat jest przygotowana, by samodzielnie dbać o swoje finanse? Czy ludzie w tym wieku mogą liczyć na dobrze dopasowane do swojej sytuacji produkty bankowe? Warto omówić ten temat szerzej, nawet jeśli w ramach tego artykułu nie będziemy w stanie go wyczerpać.

Dlaczego nastolatkowie potrzebują konta i karty?

Osoby mające ukończone 13 i więcej lat mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Mogą zgodnie z prawem dokonywać typowych transakcji we własnym imieniu (np. kupić bilet na koncert czy grę komputerową), a także otrzymywać wynagrodzenie (wpływy z reklam powiązane z kontem na Youtube czy Twitch, wygrana w konkursie). Po osiągnięciu 16 roku życia mogą pracować w niektórych zawodach.
Nawet jeśli swój budżet opierają o kieszonkowe od rodziców, to mają własne pieniądze i zdecydowanie powinni uczyć się nimi zarządzać. Większość nastolatków chce samodzielnie decydować co kupi, z drugiej strony rodzice wolą mieć przynajmniej minimalny wgląd w zakupy dzieci nie mających jeszcze 18 lat. Własne konto bankowe i karta płatnicza pozwalają połączyć obie potrzeby.

Czy nastolatkowie wiedzą jak korzystać z konta bankowego?

Wydawać pieniądze potrafi każdy, gorzej z zarządzaniem nimi czy oszczędzaniem. Poziom edukacji w zakresie finansów osobistych jest w Polsce bardzo niski. W praktyce na poziomie liceum nie ma zajęć, które pomogłyby zrozumieć zjawiska, z którymi spotykamy się każdego dnia, takie jak:

 • Różnica między “brutto”, a “netto”;
 • Podatek VAT;
 • Inflacja i jej wpływ na ceny;
 • Stopy procentowe;
 • Poręczenia, ubezpieczenia, zabezpieczenie spłaty;
 • Korzyści z oszczędzania długoterminowego;
 • Unikanie kradzieży, włamania na konto.

Wiedzę na temat podstawowych operacji finansowych młodzi ludzie otrzymują przeważnie od rodziców, którzy sami niekoniecznie rozumieją produkty, z których korzystają. Jak miałby pomóc swojemu dziecku rodzic, który wierzył, że koszty kredytu frankowego nigdy nie wzrosną, albo dał się złapać na piramidę finansową? W poprzednich pokoleniach edukacja finansowa stała na jeszcze niższym poziomie niż dziś. W dodatku rodzice, nawet Ci lepiej zorientowani w finansach, mogą mieć trudności w korzystaniu z nowszych rozwiązań takich jak BLIK, PayPay, Revolut czy płatności kryptograficzne.

Niestety aktualnie młodzi ludzie uczą się rynku finansowego na własnych błędach. Będzie tak póki nie zmienimy programu szkół średnich (a może i podstawowych?) i nie powierzymy nauczania nauczycielom posiadającym faktyczne kompetencje w zakresie finansów.

Tobie, drogi czytelniku radzimy nie zaniedbywać edukacji finansowej – swojej i swoich dzieci. Albo swojej i swoich rodziców, bo może być też tak, że masz 16 lat i radzisz sobie z ekonomią lepiej od nich. To nie ich wina – ludzi mających 40+ lat naprawdę nikt nie uczył jak mają sobie radzić z finansami.

Konto dla młodych, a bezpieczeństwo danych

Współczesna bankowość jest bankowością online. Większość małoskalowych operacji finansowych wykorzystuje przelewy bezgotówkowe, aplikacje mobilne i elektroniczne systemy weryfikacji użytkownika. Są one jednocześnie bardzo proste i wygodne, ale też podatne na błąd użytkownika. Korzystając z konta bankowego, młody człowiek musi być poradzić sobie z sytuacjami takimi jak:

 • phishing,
 • fałszywe transakcje,
 • ukryte opłaty transakcyjne,
 • kradzież tożsamości,
 • opłaty “abonamentowe”.

Kurs radzenia sobie z oprogramowaniem szpiegującym i oszustami internetowymi powinien być zupełnie zwyczajną częścią edukacji, także osób dorosłych. Nastolatkowie operują mniejszymi kwotami, więc nie są popularnym celem zorganizowanych ataków hackerskich czy scam’u. Mogą jednak czasami prowokować potencjalnych przestępców nadmiernie wystawiając się na atak.

Dobrym przykładem może być sytuacja, gdy ktoś chwali się zakupem fajnego sprzętu, pokazując w mediach społecznościowych screena z przelewem bankowym. Może w ten sposób nieświadomie udostępnić numer konta i niektóre dane osobowe. Bardzo duże ryzyko występuje także przy zakupie wartości wirtualnych takich jak konto w grze.

Jak powinno wyglądać konto dla młodych?

W przypadku gdy konto nastolatka zasilane jest przede wszystkim pieniędzmi od rodziców, mają oni prawo zachować pewien poziom kontroli, choć nie powinni z niego korzystać bez poważnego powodu. Przeważnie dobrym pomysłem będzie konto:

 • Zasilane co miesiąc zawsze taką samą kwotą – nauczy to młodego człowieka wydawania pieniędzy “tak, żeby starczyło” i tym samy przygotuje go do planowania domowego budżetu w przyszłości.
 • Mające niski limit wypłat z bankomatów – za legalne zakupy na ogół można zapłacić kartą płatniczą, a na pozostałe, niech młody człowiek zarobi sobie samodzielnie.
 • Z prostym systemem naliczania opłat i prowizji – Oczywiście najlepsze byłoby konto nie pobierają żadnych opłat za typowe transakcje.

Rodzic może mieć w takiej sytuacji wgląd w transakcje dziecka, nie ingerując w nie bezpośrednio.

W przypadku gdy nastolatek sam zarabia, kontrola rodzicielska staje się całkowicie zbędna.

Jak wygląda oferta banków dla nastolatków

Wszystkie banki oferujące konta dla osób w wieku 13-18 lat:

 • Prowadzą konta za 0 zł
 • Nie pobierają opłat za przelew internetowy
BankNazwa kontaProwadzenie kartyWypłata gotówki 
mBankekonto możliwości00
Credit Agricolekonto dla Ciebie GO00 zł do 3 zł
INGKonto z lwem MOBI00 zł do 2,5 zł
PKO BPKonto Pierwsze0 zł do 3,9 zł0
SantanderKonto Jakie Chcę0 zł do 8 zł0
Getin BankProste Zasady Junior0 zł 0 zł lub 3.5 % (min, 5 zł)

Niczego szczególnego w kontach dla najmłodszych nie ma i tak właśnie powinno być. Służą one do zarządzania własnymi środkami, ale też uczą korzystania z konta na przyszłość. Dlatego powinny być jak najbardziej zbliżone do standardowych produktów bankowych.

Ewentualnie banki mogłyby na tych właśnie kontach testować rozwiązania, które dopiero zamierzają wprowadzić. Na to jednak żaden z działających w Polsce banków póki co się nie zdecydował.

Wielowalutowe konto dla młodych?

Konta wielowalutowe i karty wielowalutowe to bardzo praktyczne rozwiązanie dla osób podróżujących za granicę. Coraz częściej wyjazdy dotyczącą też nastolatków, którzy wyjeżdżają z rodzicami, samodzielnie lub w ramach programów edukacyjnych.
Aktualnie do większości kont bankowych dla nastolatków można przypisać kartę wielowalutową na takich samych warunkach jak w przypadku konta osoby dorosłej.

Jak założyć konto dla młodych?

Założenie konta bankowego dla osoby poniżej 18 roku życia wygląda bardzo podobnie jak dla osoby dorosłej. Oczywiście zakłada je osoba dorosła – rodzić lub opiekun nastolatka. Potrzebne będą dowody tożsamości zarówno osoby zakładającej konto (opiekuna), jak i tej dla której konto jest zakładane. Młody człowiek może wylegitymować się legitymacją szkolną, paszportem, lub dowodem jeśli taki posiada. Zazwyczaj banki nie robią żadnych trudności, ale w przypadku gdy nazwiska opiekuna i użytkownika się różnią bank może zażądać dodatkowego dowodu, że osoba zakładająca konto faktycznie jest opiekunem prawnym niepełnoletniego. Nie wiemy skąd takie wymaganie, ale niektóre banki przy nim obstają.

Na co nie pozwala konto dla młodych?

Konta dla osób niepełnoletnich są tak zaprojektowane, by ich użytkownik nie miał możliwości zaciągnięcia w banku zobowiązań. Osoba poniżej 18 roku życia nie może więc samodzielnie:

 • zaciągnąć kredytu,
 • zrobić debetu na karcie,
 • zamówić innych produktów bankowych,
 • korzystać z biura maklerskiego,
 • zostać żyrantem (poręczyć za kogoś),

Konta dla młodych działają na zasadzie “wydaj co masz, ale się nie zadłużaj”.

Konta dla najmłodszych użytkowników mają też przeważnie kilka obostrzeń dotyczących w stosunku do opiekunów osoby niepełnoletniej. Często opiekun nie może wykonać przelewu z konta nastolatka, lub czynność taka wymaga dodatkowego uwierzytelnienia.

Co robić po osiągnięciu pełnoletności?

Mając 18 lat zdecydowanie warto otworzyć pełnoprawne konto bankowe, nad którym rodzice nie będą mieć już żadnej kontroli. Należy wówczas wybrać najlepszą ofertę spośród wszystkich banków. Bank, który oferował dobre warunki na konto dla młodych, może nie być optymalny pod kątem dalszego użytkowania.
Na pewno ukończenie 18 lat to ostatni, nieco już spóźniony, dzwonek by zadbać o swoją wiedzę z zakresu finansów.

Czytaj też: Chargeback – czy płacący kartą mają lepiej?
Czytaj też: Dobra lokata bankowa, czyli czym jest kapitalizacja odsetek?

Warto wiedzieć

 • Banki oferują konta osobom w wieku 13-18 lat
 • Oferta wszystkich banków jest bardzo podobna
 • Konta dla młodych są bezpłatne, pozbawione opłat za przelewy
 • Posiadanie własnego konta pomaga nauczyć się zarządzania własnymi środkami
PORÓWNAJ KONTA
Michał Mucha
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments