Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Jak znaleźć konto osobiste dopasowane do twoich potrzeb?

Szukasz darmowego konta osobistego, ale nie chcesz dać się zwieść reklamom promujących rachunki bezpłatne tylko z nazwy? Wystarczy kilka kroków, aby mieć pewność najlepszego wyboru. Wyjaśniamy, na co powinieneś zwrócić  uwagę, by stać się posiadaczem najtańszego konta na rynku.

szyld banku na tle fasady i nieba
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Obecnie ze świecą szukać dobrej oferty darmowego konta. Łatwo tymczasem złapać się w sidła rzekomo darmowych ROR-ów (rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych), które darmowymi wcale nie są. Oglądając reklamę banku w telewizji lub czytając ulotkę promującą bezpłatny rachunek, warto pamiętać, że darmowym kontem banki określają ROR-y, zwolnione z opłat za ich otwarcie i prowadzenie.

Pomimo tego zalecana jest bardziej szczegółowa weryfikacja propozycji. O ile banki nie pobierają już opłat za samo otwarcie rachunku, to jego bezpłatne prowadzenie może być obwarowane dodatkowymi warunkami np. kwotą minimalnych, miesięcznych wpływów na konto osobiste. Na szczęście dla klienta rynek wciąż oferuje rozwiązania bezwarunkowo bezpłatne, do których zaliczyć można propozycje Nest Banku i Idea Banku.

Uwaga na bankomaty i opłaty za kartę

Dobrze zwrócić również uwagę na koszty, jakie mogą się wiązać z korzystaniem z karty płatniczej. Choć banki zrezygnować  mogą z opłat za obsługę karty, to często związane jest to z koniecznością dokonywania transakcji bezgotówkowych z wykorzystaniem tejże karty. W ostatnim roku banki dokonały wielu zmian w tabelach opłat i prowizji, przez co coraz częściej zapłacimy za wypłaty gotówki z bankomatów. Płatne mogą być również pobrania środków finansowych bezpośrednio w kasie banku.

Po upewnieniu się, jaką opłatę pobierze bank za wypłatę gotówki z bankomatów, warto spojrzeć również na prowizje za tę samą usługę świadczoną za granicą. Beztroskie posługiwanie się kartą, podczas  zagranicznych wojaży, potrafi słono kosztować. Dlatego entuzjaści podróżowania powinni zwrócić uwagę na Konto bez Granic oferowane przez PKO BP. Co prawda opłata za prowadzenie konta wydaje się zaporowa (17,90 zł), ale w cenie otrzymujemy darmowe wypłaty kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Sama karta również prowadzona jest za darmo.

Kosztowne wyciągi i połączenia z infolinią

Jeżeli nie jesteś zwolennikiem nowoczesnych technologii lub z jakiegoś powodu wolisz mieć wszystko na papierze, to musisz być przygotowany na to, że bank pobierze z tego tytułu dodatkową opłatę. Wyciąg z konta w papierowej formie kosztować może nawet kilkanaście złotych od sztuki. Przeważnie bezpłatne są tylko wyciągi generowane w formie elektronicznej, które dostępne są z poziomu bankowości internetowej lub mobilnej. Po zalogowaniu się do panelu użytkownika możesz pobrać załączniki z wyciągami i zapisać je na dysku swojego komputera, zarchiwizować w chmurze lub po prostu wydrukować. Mają tę samą wartość formalną, co tradycyjne wyciągi.

Jeśli myślisz, że infolinia banku to przeżytek, z którego nigdy nie skorzystasz, to prawdopodobnie się mylisz. W sytuacjach stresowych, kontakt z konsultantem to często jedyne wyjście z patowej sytuacji. Pamiętaj jednak, że oczekiwanie na połączenie oraz wyjaśnianie problemu, może zająć nawet kilkadziesiąt minut. Warto więc wcześniej zweryfikować, czy bank posiada bezpłatną infolinię, a jeśli nie, to ile kosztuje minuta połączenia z konsultantem. Dzięki temu unikniesz  nieprzyjemnej niespodzianki w postaci wysokiego rachunku za telefon.

Jak skutecznie wybrać konto osobiste?

Decyzja dotycząca założenia lub zmiany dotychczasowego konta osobistego to nie wyścig. Przynajmniej nie dla Ciebie. Na wolnorynkowej arenie to właśnie banki zmagają się o uwagę klienta, nie odwrotnie. Twoja rola powinna sprowadzać się do trafnego wyboru jednej z przedstawionych propozycji. Poświęć chwilę na spokojne porównanie ofert i analizę podstawowych kosztów. Przede wszystkim  zwróć uwagę na opłaty cykliczne, których nie będziesz mógł w uniknąć przyszłości.

Wybór najlepszej oferty nie zawsze jest jednoznaczny, tak jak niejednoznaczne bywają oczekiwania klienta. Zawsze najbardziej popularne będą propozycje zapewniające bezpłatne prowadzenie konta i karty płatniczej. Trzeba jednak pamiętać, że osoby korzystające z wpłatomatów czy przebywające często poza granicami kraju, dokonają oceny oferty pod zupełnie innym kątem. Aby ułatwić dalszy wybór, zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem kont osobistych.

 

Czytaj też: Sesje ELIXIR – w oczekiwaniu na przelew

Czytaj też: Chargeback – czy płacący kartą mają lepiej?

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o