Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jakie konto wybrać?

Konto osobiste to produkt bez którego trudno się obejść. Jakie konto wybrać? Oferta w tym zakresie na jest szeroka, jednak znalezienie idealnego rozwiązania wymaga analizy wielu parametrów. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając konto osobiste.

Na koniec I kwartału 2020 r., według danych raportu PRNews.pl, banki prowadziły 33,6 mln ROR-ów. Liderem w tym zakresie był PKO BP z liczbą ponad 8 mln kont osobistych. Dalej uplasował się Bank Pekao, który obsługuje 4,2 mln ROR-ów, a na trzecim miejscu mBank i Santander Bank Polska, które prowadzą po 3,8 mln kont osobistych.

Aktualnie znalezienie całkowicie darmowego konta jest trudne. Reklamy co prawda kuszą kontem za 0 zł, ale dostępne na rynku oferty nie wiążą się z opłatami przede wszystkim w zakresie otwarcia rachunku i jego prowadzenia – choć tu czasem trzeba spełnić określone warunki. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na inne potencjalne koszty tj. korzystanie z bankomatów czy wydanie i używanie karty debetowej.

Jakie konto bankowe wybrać?

Konto bankowe bez karty płatniczej to blokowanie sobie możliwości realizacji płatności bezgotówkowych i wypłat pieniędzy z bankomatu. O ile samo wydanie karty przez bank jest zwykle bezpłatne, to jej używanie może okazać się darmowe tylko w przypadku spełnienia określonych warunków np. wykonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych w miesiącu czy przy minimalnej wysokości wpływów na konto.

Przykładowo klient banku Credit Agricole nie zapłaci za prowadzenie Konta Dla Ciebie pod warunkiem jednej płatności kartą lub BLIKiem w miesiącu i utrzymywaniu wpływów na poziomie co najmniej 1000 zł.

Warto również zwrócić uwagę na koszty związane z wypłatą gotówki w bankomacie. Niektóre banki oferują bezwarunkowe darmowe korzystanie z wszystkich bankomatów w kraju i na świecie (Nest Bank), inne pozwalają na bezpłatne wypłaty tylko z urządzeń własnych, a jeszcze inne wprowadzają warunki dla zwolnienia z opłat np. darmowa wypłata tylko określonej kwoty. Przykładowo mBank nie pobierze żadnych opłat za wypłatę z bankomatu kwoty co najmniej 100 zł.

Jakie konto bankowe wybrać na wakacje?

Osoby, które często podróżują za granicę powinny uwzględnić to podczas wyboru konta. Warto sprawdzić, które banki oferują możliwość bezpłatnych wypłat z bankomatów za granicą. Atrakcyjna w tym zakresie jest oferta Nest Bank, który pozwala na bezwarunkowo bezpłatne wypłaty gotówki w dowolnej kwocie z każdego bankomatu w Polsce i za granicą.

Dodatkowo można zainteresować się kwestią karty wielowalutowej, która daje możliwość wykonywania płatności bezgotówkowych za granicą bez kosztownego przewalutowania. Bank PKO BP posiada w swojej ofercie kartę debetową PKO Ekspres, która jest wyposażona w funkcję wielowalutową. Jedna karta może być podpięta aż do 11 kont: osobistego prowadzonego w złotówkach i 10 walutowych – to sporo, bo inne banki pozwalają na utworzenie kont tylko w czterech najbardziej popularnych walutach.

Entuzjaści podróży mogą również zainteresować się Kontem bez Granic w PKO BP. Za stałą opłatę 17,90 zł miesięcznie za prowadzenie rachunku, klient zyskuje darmowe bankomaty w kraju i na świecie, 0 zł za obsługę karty debetowej z funkcją wielowalutową, darmowy cashback do 300 zł w punktach usługowych i handlowych czy bezpłatne przelewy przez serwis iPKO, aplikację IKO czy w oddziale banku.

Kosztowne wyciągi w papierowej formie

Najbardziej atrakcyjna oferta kont osobistych jest skierowana do osób, które chętnie korzystają z nowych technologii i rezygnują z otrzymywania z papierowych dokumentów. Wyciąg wysyłany tradycyjną pocztą na adres domowy może sporo kosztować, a bezpłatne są przeważnie tylko te przekazane na maila czy generowane bezpośrednio z poziomu bankowości internetowej czy mobilnej. Dodatkową zaletą takiej opcji jest możliwość przechowywania wyciągu w chmurze czy na dysku komputera.

Wypłata gotówki w banku może być droga

To kolejny powód, aby realizację przelewów zlecać tylko przez internet lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Wizyta w banku nie dość, że zwykle wiąże się z oczekiwaniem w kolejce i z prowizją za realizację usługi. Internetowy dostęp do konta daje wiele możliwości: płatności za media, przelewy do urzędu skarbowego czy za zakupy w internecie realizowane są w najczęściej bezpłatnie (standardowy przelew internetowy). Dlatego wizyty w banku można w tym zakresie ograniczyć do minimum.

Dodatkowe korzyści – czyli jak banki zachęcają klienta?

Tu oferta jest również zróżnicowana i odpowiedź na pytanie: jakie konto bankowe wybrać, zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań klienta. Przykładowo Nest Bank oferuje atrakcyjne oprocentowanie dla oszczędności: 2,5% na lokacie dla nowych klientów i do 1,5% na rachunku oszczędnościowym – to sporo w sytuacji rekordowo niskich stóp procentowych. Dodatkowo 0 zł za prowadzenie rachunku płatniczego, wydanie i obsługę karty debetowej, wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce i za granicą czy wpłaty gotówki we wpłatomatach sieci Euronet.

Opłata za prowadzenie:
0
Opłata za kartę:
0
Wypłaty ze wszystkich bankomatów:
Tak
Nest Konto

Credit Agricole oferuje wygodne oszczędzanie podczas robienia codziennych zakupów, wysokie oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym oraz rabaty w największym Klubie Rabatowym w Polsce.

Opłata za prowadzenie:
od 0 do 7
Opłata za kartę:
od 0 do 9
Wypłaty ze wszystkich bankomatów:
Nie
Konto Credit Agricole

Bank Millennium proponuje natomiast Pakiet Bardzo Pomocny (gratis przez rok), gdzie można uzyskać wsparcie w zakresie IT czy pomoc medyczną. Dzięki programowi “lubię to polecam” można zdobywać nagrody razem z przyjaciółmi: bilety do kina, karty upominkowe do wykorzystania w sklepach czy atrakcyjnie oprocentowaną lokatę.

Opłata za prowadzenie:
od 0 do 8
Opłata za kartę:
od 0 do 7
Wypłaty ze wszystkich bankomatów:
Nie
Konto 360 - Millennium Bank

Jak wybrać najlepsze konto osobiste dla siebie?

Wszystko zależy od preferencji i sposobu korzystania z rachunku. Podstawowe usługi można mieć za darmo, za inne trzeba będzie zapłacić. Oferta na rynku kont rozliczeniowo – oszczędnościowych jest spora. Jednak wybór najlepszego rozwiązania warto poprzedzić analizą kosztów. Porównanie różnych ofert ułatwią dostępne w internecie narzędzia i rankingi kont osobistych.

 

Czytaj też: Sesje ELIXIR – w oczekiwaniu na przelew

Czytaj też: Chargeback – czy płacący kartą mają lepiej?

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments