Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Kredyt na dowód – czy istnieją jeszcze takie oferty?

Osoby zainteresowane kredytami gotówkowymi zwracają uwagę przede wszystkim na dogodne warunki finansowe, szybką decyzję oraz minimum formalności. Swego czasu dużą popularnością cieszyły się „kredyty na dowód”. Czy można je wciąż znaleźć w ofercie polskich banków?

zbliżenie na dowód osobisty
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Kredyty cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Związek Banków Polskich, w ciągu ostatniej dekady zwiększyliśmy sumaryczne zadłużenie aż trzykrotnie, a na osobę dorosłą przypada średnio 22 tys. zł kredytu. Aż 72% zobowiązań stanowią kredyty gotówkowe.

Dzięki cyfryzacji bankowości ich zaciągnięcie jest bardzo proste, często sprowadza się zaledwie do kilku kliknięć. Nie oznacza to jednak, że banki nie weryfikują potencjalnych kredytobiorców. W każdym przypadku przed podjęciem decyzji oceniają ryzyko i wiarygodność klienta. Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku firm spoza sektora bankowego – w ich przypadku wprawdzie łatwiej o otrzymanie pożyczki, ale wysokie koszty mogą doprowadzić do poważnych problemów z płynnością finansową.

Po kredyt nie tylko z dowodem

Kredyty stanowią podstawowe źródło dochodu banków. Nie można jednak powiedzieć, że chętnie powierzają swoje środki niezweryfikowanym klientom. Dla instytucji najważniejszą kwestią jest wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Z tego powodu obecne w powszechnej świadomości „kredyty na dowód” w praktyce nie występują – bank zawsze wymaga pewnej puli dokumentów, które umożliwią mu przeprowadzenie analiz i podjęcie decyzji.

Cała procedura nie jest jednak długa i skomplikowana – coraz częściej instytucje opierają się na naszych oświadczeniach i deklaracjach, a jeżeli wnioskowana kwota nie jest wysoka, albo od dłuższego czasu współpracujemy z danym bankiem, możemy liczyć na szybką decyzję oraz błyskawiczny wpływ środków na konto.

Dokumenty wymagane przez bank

Chociaż popularne określenie „kredyt na dowód” można potraktować jako pewnego rodzaju skrót myślowy albo chwyt marketingowy, w niektórych przypadkach rzeczywiście procedury są ograniczone do minimum, a zdobycie wymaganych dokumentów nie sprawia większego wysiłku. Część banków powierza swoje pieniądze klientom na podstawie oświadczenia o dochodach – w takim przypadku nie będzie konieczne uzyskanie zaświadczenia od pracodawcy.

Część instytucji opiera się także na wyciągu z konta osobistego – wówczas należy przygotować zestawienie transakcji za wybrany okres. Interesującą propozycją wydaje się również kredyt na PIT – w takim przypadku dokumentem poświadczającym zarobki jest zeznanie podatkowe za poprzedni rok. Nie wszystkie banki honorują jednak ten sposób weryfikacji.

Kredyt gotówkowy online

Większość banków oferuje możliwość zaciągania szybkich kredytów gotówkowych online. Najlepiej sprawdzić najpierw ofertę instytucji, w której posiadamy podstawowy rachunek rozliczeniowy. Często jest ona w stanie zaproponować błyskawiczną pożyczkę na dogodnych warunkach bez konieczności przeprowadzania analizy zdolności kredytowej i dostarczania dodatkowych dokumentów.

Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku kredytów gotówkowych tego typu, proponowane kwoty są zdecydowanie niższe od tych, które można uzyskać w przypadku produktów opierających się na standardowej procedurze kredytowej. Jest to więc dobry sposób na błyskawiczne pozyskanie dodatkowej gotówki.

Co może przeszkodzić?

Po złożeniu wniosku kredytowego może okazać się, że bank wydał decyzję odmowną. Podstawowym kryterium jest w tym przypadku ocena zdolności kredytowej. Wpływa na nią wiele czynników, m.in. uzyskiwanie dochody i aktualne zobowiązania (wśród nich, oprócz innych kredytów, znajdą się również karty kredytowe czy poręczenia). Duże znaczenie dla instytucji ma również wiek, stan cywilny oraz dotychczasowa historia kredytowa.

Bez wątpienia bank pobierze raport z Biura Informacji Kredytowej (BIK), warto więc zatroszczyć się o to, aby nie mieć żadnych zaległości w spłacie bieżących zobowiązań. Decyzja odmowna – choć kojarzy się bardzo negatywnie – chroni tak naprawdę również nasze interesy: skoro analitycy uznali, że możemy mieć problemy ze spłatą kredytu, warto zatroszczyć się odpowiednio o swoje finanse i raz jeszcze zastanowić się nad koniecznością zaciągania nowych zobowiązań.

Pożyczki w firmach pożyczkowych

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku firm spoza sektora bankowego. Większość z nich kusi klientów maksymalnie uproszczonymi procedurami: do zaciągnięcia pożyczki wystarczą dane z dowodu osobistego, w niektórych przypadkach wzbogacone o oświadczenie o dochodach. Często całą procedurę można zamknąć przez internet, bez wychodzenia z domu. Wówczas potrzebny będzie dodatkowo adres e-mail oraz numer konta bankowego.

Niektóre firmy oferują przy tym stosunkowo wysokie kwoty pożyczek. W praktyce okazuje się jednak, że im wyższa wnioskowana suma, tym wyższe koszty. Oprócz ofert promocyjnych, gwarantujących zerowe oprocentowanie na pierwszą pożyczkę, RRSO w niektórych firmach przekracza nawet 100%. Może się więc okazać, że mały zastrzyk gotówki przerodzi się w duże zobowiązanie, którego uregulowanie będzie ponad nasze siły.

Kredyt plus minimum formalności

Chociaż popularne hasło „kredyt na dowód” brzmi bardzo atrakcyjnie, powinno również wzbudzać podejrzenia. Żaden bank nie oferuje swoim klientom produktu tego typu – nawet jeśli formalności ograniczone są do absolutnego minimum, bank zawsze weryfikuje tożsamość, zdolność kredytową oraz wiarygodność kredytobiorcy. Dzięki cyfryzacji uzyskanie kredytu jest bardzo proste, coraz częściej można także dopełnić formalności przez internet.

Warto przede wszystkim zorientować się, jaką ofertą przygotował dla nas bank, z którego usług korzystamy na co dzień. Zwykle zaciągnięcie pożyczki na niską kwotę wiąże się z kilkoma kliknięciami w systemie bankowości elektronicznej. Pewną alternatywą są również firmy pożyczkowe działające poza sektorem bankowym.

Czytaj też: Likwidacja OFE — wybrać ZUS czy IKE?

Czytaj też: Przelewy online – jak zrobić? które najlepsze? 

PORÓWNAJ KREDYTY

Powiązane tematy

osoby przekazujące sobie woreczek z symbolem dolara

Smartney – opinie i recenzja

Będąc w potrzebie finansowej można zgłosić się po zastrzyk gotówki do banku lub firmy pozabankowej. Ze względu na ogromny wybór...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o