Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 417 11 63
Poradniki

W jakim banku otrzymasz kredyt na dowód osobisty?

Kredyt na dowód to oferta dla osób zainteresowanych szybką decyzją o przyznaniu finansowania, przy formalnościach ograniczonych do minimum. Pieniądze zwykle potrzebne są na już. Pozostają jednak pytania: czy bank udzieli kredytu tylko na dowód osobisty? Jakie banki oferują kredyty na dowód?

Wartość kredytów gotówkowych udzielonych w Polsce w 2019 r. wzrosła o 4,9% w stosunku do 2018 r. i wyniosła 72 mld zł. Wzrosła również liczba przyznanych kredytów – w 2019 r. banki i SKOKi udzieliły łącznie 7,45 mln sztuk kredytów konsumpcyjnych. Biuro Informacji Kredytowej prognozuje, że w 2020 r. wartość udzielonych kredytów w 2020 r. wzrośnie do 75 mld.

Zaciąganie zobowiązań finansowych, dzięki cyfryzacji bankowości, jest coraz prostsze i oszczędza czas. Polacy polubili kredyty przez internet. Według raportu [email protected] Związku Banków Polskich liczba aktywnych klientów indywidualnych bankowości internetowej to już 18,28 mln.

Coraz popularniejsza bankowość mobilna

Dodatkowo w IV kwartale 2019 r. 12 mln osób co najmniej raz w miesiącu korzystało z mobilnych aplikacji bankowych – to wzrost aż o 15,27% w stosunku do III kwartału 2019 r. Szybki i łatwy dostęp do produktów bankowych nie oznacza, że banki nie prowadzą weryfikacji swoich klientów pod kątem możliwości spłaty zobowiązania.

Przed podjęciem decyzji kredytowej bank musi ocenić wiarygodność i zdolność kredytową klienta – a do tego potrzebne są dokumenty.

Po kredyt nie tylko z dowodem osobistym

Podstawową kwestią przy udzieleniu kredytu jest określenie zdolności klienta do regulowania rat zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych umową. Na ocenę zdolności kredytowej wpływa wiele czynników, m.in. :

 • wysokość osiąganych dochodów,
 • stałe koszty utrzymania,
 • dotychczasowe zadłużenie – czyli posiadane kredyty, pożyczki czy karty kredytowe,
 • dotychczasowa historia kredytowa – czyli m.in. terminowość spłaty wcześniejszych zobowiązań,
 • wiek,
 • stan cywilny,
 • liczba osób na utrzymaniu.

Część danych bank może samodzielnie sprawdzić np. za pomocą BIK. Jednak dla potwierdzenia wysokości osiąganych dochodów zwykle trzeba przedstawić dodatkowe dokumenty. Dlatego w praktyce kredyt na dowód już w ofercie banków nie występuje. Jednak nie trzeba obawiać się weryfikacji prowadzonej przez bank.

Wypełnienie wniosku przez internet zajmuje tylko chwilę, a lista wymaganych dokumentów też nie jest zastraszająco długa. Dodatkowo jeśli posiadamy konto bankowe, na które wpływa wynagrodzenie, bank ofertę kredytu często złoży sam.

Zapraszamy do pobrania poradnika

 • Czym jest zdolność kredytowa?
 • Co wpływa na zdolność kredytową?
 • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Dokumenty wymagane przez bank

Określenie “kredyt na dowód” można potraktować jako pewnego rodzaju skrót myślowy, choć trzeba zaznaczyć, że w wielu przypadkach stosowane procedury są rzeczywiście ograniczone do minimum.

Dokumenty wymagane przez bank można podzielić na dwa rodzaje:

 • potwierdzające tożsamość – czyli dowód osobisty,
 • potwierdzające fakt uzyskiwania stałych dochodów.

Część instytucji wymaga przedstawienia zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach – zwykle za okres 3 miesięcy. Zaświadczenie to najbardziej wiarygodny dokument dla kredytodawcy, bo daje informację, czy dochody klienta są stałe czyli wynikają z umowy o pracę czy np. z mniej stabilnej umowy cywilnoprawnej.

W ofercie niektórych banków można znaleźć również kredyt na PIT – gdzie podstawą ustalenia zdolności kredytowej będzie rozliczenie roczne otrzymane od pracodawcy. Dla niektórych instytucji dla udzielenia kredytu wystarczy wyciąg z konta bankowego, na które wpływa miesięczne wynagrodzenie.

Kredyt gotówkowy online

Klient może wybrać sposób złożenia wniosku o kredyt. Ma do wyboru kilka dróg: osobistą wizytę w placówce finansowej, infolinię banku lub za pośrednictwem strony internetowej. Ostatni sposób wydaje się najprostszy i najwygodniejszy, bo odbywa się w zaciszu własnego mieszkania. Wszystkie potrzebne dokumenty można dołączyć wówczas online.

Alternatywą dla kredytu na dowód może być oferta finansowania w banku, w którym posiadamy konto bankowe. Weryfikacja tożsamości klienta miała miejsce już w momencie założenia konta, więc do kredytu nie potrzeba nawet dowodu osobistego.

Bank bez problemu może oszacować maksymalną wysokość finansowania na podstawie danych z konta – miesięcznych wpływów i stałych wydatków – dlatego nie potrzeba już dodatkowych dokumentów. Co więcej banki często same proponują kredyt klientom, którzy posiadają u nich konto bankowe – nawet bez wniosku. Cała procedura odbywa się online.

Pożyczki w firmach pozabankowych

Osoby, którym zależy na uzyskaniu finansowania na dowód, mogą poszukać pożyczek na rynku pozabankowym. Firmy pożyczkowe maksymalnie uprościły wszystkie procedury związane z oceną zdolności kredytowej klientów, dlatego do zaciągnięcia pożyczki wystarczą dane z dowodu osobistego. Wniosek można złożyć online bez wychodzenia z domu, a decyzja o przyznaniu pożyczki może być wydana nawet kilka minut później.

Dodatkowo, ze względów technicznych, klient musi posiadać indywidualne konto bankowe, adres e-mail i aktywny numer telefonu komórkowego. Dla potwierdzenia tożsamości wystarczy zwykle przelew weryfikacyjny na niewielka kwotę.

Większość firm pożyczkowych bada również dotychczasową historię kredytową klienta i sprawdza bazy dłużników – nierzetelna spłata zobowiązań może zakończyć się odmową przyznania pożyczki.

Minusem pożyczek pozabankowych są dość niskie kwoty w stosunku do tych, oferowanych przez banki. Dodatkowo przed podpisaniem umowy warto dokładnie policzyć wszystkie koszty, bo może się okazać, że niewielka szybka pożyczka w firmie pozabankowej przerodzi się w duże zobowiązanie.

Kredyt na dowód – podsumowanie

Hasło “kredyt na dowód” brzmi atrakcyjnie, bo rzadko kto lubi długie procedury bankowe, zwłaszcza jeśli pieniądze są potrzebne na już. Trzeba pamiętać, że bank ma ustawowy obowiązek zbadać tożsamość klienta i jego zdolność i wiarygodność finansową. Zbyt atrakcyjna oferta, bez badania takich danych powinna wzbudzić podejrzenia.

Najprościej uzyskać pieniądze w banku, w którym posiadamy konto bankowe – tu można powiedzieć dostaniemy kredyt praktycznie bez formalności. Czasem wystarczy tylko kliknięć w ramach bankowości elektronicznej. Należy przy tym pamiętać, że bank ocenia naszą kondycję finansową na podstawie analizy historii naszego rachunku.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments