Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

W jakim banku otrzymasz kredyt na dowód osobisty?

Kredyt na dowód to oferta dla osób zainteresowanych szybką decyzją o przyznaniu finansowania, przy formalnościach ograniczonych do minimum. Pieniądze zwykle potrzebne są na już. Pozostają jednak pytania: czy bank udzieli kredytu tylko na dowód osobisty? Jakie banki oferują kredyty na dowód?

W 2020 roku banki udzieliły kredytów gotówkowych na kwotę o 30% niższą niż w 2019. Wynikało to przede wszystkim z sytuacji związanej z COVID-19. Z jednej strony banki niechętnie udzielały kredytów, z drugiej strony sami klienci zaczęli bardziej rozsądnie podchodzić do zaciągania zobowiązań. W ciągu tego roku wzrosła liczba rodzin posiadających choćby minimalne oszczędności, a średnie zadłużenie osób fizycznych w stosunku do ich dochodów minimalnie spadło.

W tym czasie restrykcyjne przepisy ograniczyły rynek pożyczek “chwilówek” o prawie 90%. Wygląda na to, że zmieniliśmy podejście do kredytów i pożyczek. Pytania o kredyt “na dowód” każą nam się jednak zastanawiać czy będzie to zmiana trwała?

Kredyt na dowód w skrócie

Kredyt na dowód to hasło reklamowe, a nie rzeczywisty produkt. Żaden bank nie udzieli aktualnie kredytu jedynie na podstawie dowodu osobistego. Oczywiście dowód może być potrzebny, żeby potwierdzić tożsamość kredytobiorcy, ale nie wystarczy do zaciągnięcia zobowiązania bankowego. Wcale nie znaczy to jednak, że trzeba rezygnować z oferty banku potrzebując szybkiej gotówki.
W przypadku niewielkich kwot decyzje kredytowe zostały w duże mierze zautomatyzowane, a bankowość online sprawia, że czas oczekiwania liczony jest raczej w minutach lub godzinach niż dniach i tygodniach.

Dlatego może okazać się, że choć “kredyt na dowód” jest trochę nieaktualnym określeniem, to usługa polegająca na szybkim pożyczeniu od banku ograniczonej kwoty jest jak najbardziej dostępna. Zwłaszcza w przypadku banku, w którym ma się konto.

Coraz popularniejsza bankowość mobilna

W IV kwartale 2019 r. 12 mln osób co najmniej raz w miesiącu korzystało z mobilnych aplikacji bankowych, w połowie 2021 roku było to już ponad 18 milionów, z czego prawie 9 milionów w ogóle nie korzystało z bankowości tradycyjnej. Szybki i łatwy dostęp do produktów bankowych nie oznacza, że banki nie prowadzą weryfikacji swoich klientów pod kątem możliwości spłaty zobowiązania.

Przed podjęciem decyzji kredytowej bank musi ocenić wiarygodność i zdolność kredytową klienta – a do tego potrzebne są dokumenty.

Po kredyt nie tylko z dowodem osobistym

Podstawową kwestią przy udzieleniu kredytu jest określenie zdolności klienta do regulowania rat zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych umową. Na ocenę zdolności kredytowej wpływa wiele czynników, m.in. :

 • wysokość osiąganych dochodów,
 • stałe koszty utrzymania,
 • dotychczasowe zadłużenie – czyli posiadane kredyty, pożyczki czy karty kredytowe,
 • dotychczasowa historia kredytowa – czyli m.in. terminowość spłaty wcześniejszych zobowiązań,
 • wiek,
 • stan cywilny,
 • liczba osób na utrzymaniu.

Część danych bank może samodzielnie sprawdzić np. za pomocą BIK. Jednak dla potwierdzenia wysokości osiąganych dochodów zwykle trzeba przedstawić dodatkowe dokumenty. Dlatego w praktyce kredyt na dowód już w ofercie banków nie występuje. Jednak nie trzeba obawiać się weryfikacji prowadzonej przez bank.

Wypełnienie wniosku przez internet zajmuje tylko chwilę, a lista wymaganych dokumentów też nie jest zastraszająco długa. Dodatkowo jeśli posiadamy konto bankowe, na które wpływa wynagrodzenie, bank ofertę kredytu często złoży sam.

Zapraszamy do pobrania poradnika

 • Czym jest zdolność kredytowa?
 • Co wpływa na zdolność kredytową?
 • Jak poprawić zdolność kredytową?
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy!
Raport został przesłany na twój adres email:
(Jeżeli nie widzisz wiadomości od nas sprawdź foldery spam i oferty w swojej skrzynce e-mail)
Przepraszamy!
Nie udało się przesłać raportu
(Odśwież stronę i spróbuj ponownie)

Dokumenty wymagane przez bank

Określenie “kredyt na dowód” można potraktować jako pewnego rodzaju skrót myślowy, choć trzeba zaznaczyć, że w wielu przypadkach stosowane procedury są rzeczywiście ograniczone do minimum.

Dokumenty wymagane przez bank można podzielić na dwa rodzaje:

 • potwierdzające tożsamość – czyli dowód osobisty,
 • potwierdzające fakt uzyskiwania stałych dochodów.

Część instytucji wymaga przedstawienia zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach – zwykle za okres 3 miesięcy. Zaświadczenie to najbardziej wiarygodny dokument dla kredytodawcy, bo daje informację, czy dochody klienta są stałe czyli wynikają z umowy o pracę czy np. z mniej stabilnej umowy cywilnoprawnej.

W ofercie niektórych banków można znaleźć również kredyt na PIT – gdzie podstawą ustalenia zdolności kredytowej będzie rozliczenie roczne otrzymane od pracodawcy. Dla niektórych instytucji dla udzielenia kredytu wystarczy wyciąg z konta bankowego, na które wpływa miesięczne wynagrodzenie.

Kredyt w “swoim” banku

Najszybciej jest w stanie ocenić zdolność kredytową bank, w którym kredytobiorca posiada konto i ewentualnie inne kredyty. Jeśli wszystkie operacje przeprowadza się za pośrednictwem jednego banku, prawdopodobnie bank ten co jakiś czas spamuje swoją ofertą kredytu/limitu na koncie.

Potrzebując szybkiej gotówki można po prostu skorzystać z wyliczeń wysłanych przez bank w ostatnim miesiącu i zaciągnąć kredyt nawet w kilka minut. W przypadku niewielkich kwot bank często odblokowuje kwotę na koncie tego samego dnia, a umowę zawiera się przez aplikację bankową.

Kredyt gotówkowy online

Klient może wybrać sposób złożenia wniosku o kredyt. Ma do wyboru kilka dróg: osobistą wizytę w placówce finansowej, infolinię banku lub za pośrednictwem strony internetowej. Ostatni sposób wydaje się najprostszy i najwygodniejszy, bo odbywa się w zaciszu własnego mieszkania. Wszystkie potrzebne dokumenty można dołączyć wówczas online.

Alternatywą dla kredytu na dowód może być oferta finansowania w banku, w którym posiadamy konto bankowe. Weryfikacja tożsamości klienta miała miejsce już w momencie założenia konta, więc do kredytu nie potrzeba nawet dowodu osobistego.

Bank bez problemu może oszacować maksymalną wysokość finansowania na podstawie danych z konta – miesięcznych wpływów i stałych wydatków – dlatego nie potrzeba już dodatkowych dokumentów. Co więcej banki często same proponują kredyt klientom, którzy posiadają u nich konto bankowe – nawet bez wniosku. Cała procedura odbywa się online.

Pożyczki w firmach pozabankowych

Osoby, którym zależy na uzyskaniu finansowania na dowód, mogą poszukać pożyczek na rynku pozabankowym. Firmy pożyczkowe maksymalnie uprościły wszystkie procedury związane z oceną zdolności kredytowej klientów, dlatego do zaciągnięcia pożyczki wystarczą dane z dowodu osobistego. Wniosek można złożyć online bez wychodzenia z domu, a decyzja o przyznaniu pożyczki może być wydana nawet kilka minut później.

Dodatkowo, ze względów technicznych, klient musi posiadać indywidualne konto bankowe, adres e-mail i aktywny numer telefonu komórkowego. Dla potwierdzenia tożsamości wystarczy zwykle przelew weryfikacyjny na niewielka kwotę.

Większość firm pożyczkowych bada również dotychczasową historię kredytową klienta i sprawdza bazy dłużników – nierzetelna spłata zobowiązań może zakończyć się odmową przyznania pożyczki.

Minusem pożyczek pozabankowych są dość niskie kwoty w stosunku do tych, oferowanych przez banki. Dodatkowo przed podpisaniem umowy warto dokładnie policzyć wszystkie koszty, bo może się okazać, że niewielka szybka pożyczka w firmie pozabankowej przerodzi się w duże zobowiązanie.

Kredyt na dowód – podsumowanie

Hasło “kredyt na dowód” brzmi atrakcyjnie, bo rzadko kto lubi długie procedury bankowe, zwłaszcza jeśli pieniądze są potrzebne na już. Trzeba pamiętać, że bank ma ustawowy obowiązek zbadać tożsamość klienta i jego zdolność i wiarygodność finansową. Zbyt atrakcyjna oferta, bez badania takich danych powinna wzbudzić podejrzenia.

Najprościej uzyskać pieniądze w banku, w którym posiadamy konto bankowe – tu można powiedzieć dostaniemy kredyt praktycznie bez formalności. Czasem wystarczy tylko kliknięć w ramach bankowości elektronicznej. Należy przy tym pamiętać, że bank ocenia naszą kondycję finansową na podstawie analizy historii naszego rachunku.

 

Warto wiedzieć

1 Banki nie udzielają kredytów bez sprawdzenia zdolności kredytowej

2 Sprawdzenie zdolności kredytowej przy niewielkich kwotach jest zautomatyzowane

3 Najszybciej można zaciągnąć kredyt w banku, w którym ma się konto

4 Kredyty bankowe są tańsze od pożyczek pozabankowych

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak długo czeka się na decyzję kredytową?

  W przypadku niewielkich kredytów w swoim banku procedura może być skrócona do mnie niż godziny, przeważnie trzeba liczyć ok. 1 dnia roboczego. Oczywiście dotyczy to kredytów gotówkowych i w miarę prostej sytuacji kredytobiorcy.

 2. Czy posługując się dowodem innej osoby można zaciągnąć kredyt?

  Tego typu oszustwa są coraz trudniejsze, ponieważ banki wymagają podwójnego potwierdzenia tożsamości. Wciąż jednak lepiej nie udostępniać swopjego dowodu przypadkowycm osobom i firmom.

 3. Czy trzeba mieć konto w danym banku, by zaciągnąć w nim kredyt?

  Nie, nie trzeba, ale prawdopodobnie przyspieszy to procedurę kredytową. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Adam Rogoz
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments