Rankomat poleca: najlepsze lokaty roczne – sierpień 2017

W drugim miesiącu wakacji postanowiliśmy wziąć na warsztat lokaty o 12 miesięcznym horyzoncie czasowym. Wybór jest nieprzypadkowy, gdyż to właśnie w obszarze depozytów rocznych doszło do nieznacznego podwyższenia oprocentowania. Zestawiając zaobserwowany trend ze spadającym wskaźnikiem inflacji (1,50% w czerwcu w ujęciu rok do roku), w końcu możemy cieszyć się realnym zyskiem z inwestycji.

W sierpniowym zestawieniu znalazły się depozyty banków, które przyzwyczaiły nas już do ponadprzeciętnego oprocentowania lokat. Mamy tu na myśli Nest Bank i Idea Bank, które z promocyjnych ofert, poczyniły dodatkowe źródło drogocennego kapitału. Do gry z przytupem powrócił estoński Inbank, zachęcając oprocentowaniem równym 2,60% w skali roku i to bez dodatkowych warunków. Wszystko wskazuje na to, że osoby poszukujące bezpiecznej przystani dla swoich oszczędności, będą miały w czym wybierać.

Najlepsze lokaty – założenia rankingu

Z myślą o osobach oczekujących zwartej informacji oraz czytelnego komentarza, prześwietliliśmy trzy najbardziej dochodowe lokaty 12 miesięczne. Stopa procentowa depozytu podawana jest zawsze w skali roku, a kwota zysku każdorazowo obliczana jest dla wsadu w wysokości 10 000 zł. Wynik szacowany jest w oparciu o rok liczący 365 dni. W zestawieniu znajdują się zarówno oferty związane z samą lokatą, jak i te wymagające spełniania dodatkowych warunków – każdorazowo oceniamy jednak poziom ich skomplikowania oraz potencjalne koszty.

Osoby planujące pomnażać oszczędności na depozytach bankowych, które nie są przy tym do końca pewne terminu czy kwoty wsadu, skorzystać mogą z porównywarki lokat bankowych. Narzędzie to ułatwia i zawęża wyniki poszukiwań, zwracając takie informacje jak poziom zysku netto czy średnie oprocentowanie koszyka lokat o identycznym horyzoncie czasowym.

 

Zakres kwoty
5 000 - 50 000
Procent
2,60 %
Okres
12 mies.
Pokaż więcej ▾
Zakres kwoty
1 000 - 2 000 000
Procent
2,60 %
Okres
12 mies.
Pokaż więcej ▾
Zakres kwoty
500 - 1 000 000
Procent
2,40 %
Okres
12 mies.
Pokaż więcej ▾

Sylwetki liderów

Na pierwszym miejscu znalazła się Lokata standardowa, oferowana przez estoński Inbank. Depozyt oferuje oprocentowanie wynoszące 2,60%, co przekłada się na zysk netto w wysokości 210,60 zł. Maksymalna kwota wsadu to 50 000 zł, a łączna wartość lokat od jednego klienta nie może przekroczyć 200 000 zł. Oferta warta jest uwagi z jeszcze jednego powodu – brak jakichkolwiek warunków dodatkowych. Warto także nadmienić, że depozyty założone w Inbank gwarantowane są przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond, który jest odpowiednikiem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.  

Tuż za liderem uplasowała się propozycja stojącego na straży rodzinnych finansów Nest Banku. Lokata Lojalna zachęca stawką równą 2,50%, co w dniu zapadalności lokaty daje zysk netto w wysokości 202,50 zł. Niestety nazwa depozytu nie jest przypadkowa, i aby skorzystać z podwyższonego oprocentowania, należy zobowiązać się do przekazywania swojego wynagrodzenia na konto prowadzone w Nest Banku. Na szczęście rachunek i wydawana do niego karta są całkowicie darmowe. Lokata nie posiada górnego limitu wsadu, więc może być doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających większe oszczędności.

Na najniższym stopniu podium uplasowała się Lokata CLOUD, znajdująca się w arsenale Idea Banku. Depozyt w wariancie 12 miesięcznym oferuje stawkę 2,40%, co pozwala zarobić na czysto 194,40 zł. I w tym przypadku nie obejdzie się bez dodatkowego warunku. W okresie trwania lokaty wymagane jest utrzymywanie na Koncie Idealnym dodatkowych środków w wysokości 10% kwoty lokaty. Zestawiając proponowany zysk z koniecznością zamrożenia 11 000 zł, musimy liczyć się z realnym spadkiem oprocentowania do poziomu około 2,09%. Na lokacie możemy zdeponować maksymalnie milion złotych.

SPRAWDŹ NAJLEPSZE KONTA OSOBISTE – SIERPIEŃ 2017

Naszym zdaniem

Sytuacja na rynku depozytów terminowych w dalszym ciągu daleka jest od doskonałości. Porównując ją jednak z warunkami z początku roku, zauważyć można symptomy delikatnej poprawy. Wystarczy wspomnieć, że w lutym 2017 r., w wyniku dynamicznie rosnących cen żywności, wskaźnik inflacji poszybował do poziomu 2,20%. W tym samym czasie najlepszy depozyt 12 miesięczny oferował oprocentowanie na poziomie 2,40%. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że była to omawiana wyżej Lokata CLOUD, to już na “dzień dobry” musieliśmy pogodzić się z goryczą realnej straty.

avatar

Powiązane tematy

fasady bloków mieszkalnych

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Refinansowanie kredytu hipotecznego jest jednym ze sposobów na obniżenie wysokości dotychczasowej raty. Biorąc pod uwagę wieloletnią perspektywę spłaty zobowiązania, rozwiązanie...

Komentarze: