Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Co to jest płatność za pobraniem?

Chcesz zamówić towar ze sklepu internetowego, ale nie masz środków na koncie, za to dysponujesz gotówką? Żaden problem. Niemal każdy sklep działający w sieci przyjmuje płatności za pobraniem w momencie odbioru paczki. Przeczytaj artykuł i sprawdź, na czym polega ta forma płatności.

Z raportu Finanse Polaków w czasach postpandemicznych przygotowanego w 2022 r. przez Blue Media wynika, że z płatności za pobraniem korzysta 27% kobiet i 33% mężczyzn. Korzyści z wyboru płatności za pobraniem dotyczą przede wszystkim szybkości dostarczenia przesyłki. Niektóre osoby uważają też, że ta forma płatności zmniejsza ryzyko oszustwa ze strony sprzedawcy.

Co to jest i jak działa płatność za pobraniem?

Płatność za pobraniem to wyjście awaryjne dla osób, które nie chcą bądź nie mogą, skorzystać z opcji płatności takich, jak szybkie i tradycyjne przelewy oraz płatności kartą płatniczą.

Przy formie płatności za pobraniem, kupujący uiszcza opłatę w momencie doręczenia paczki. Oznacza to, że sprzedawca nie wysyła towaru dopiero po zaksięgowaniu wpłaty, ale od razu po dokonaniu transakcji zamówienia. Pieniądze trafiają do sprzedającego z firmy kurierskiej, która realizowała dostawę. Czas doręczenia środków do sprzedającego zależy od przewoźnika, ale z reguły jest to do kilku dni (w DHL kwota pobrania przekazywana jest w ciągu 5 dni roboczych, licząc od następnego dnia roboczego po dniu doręczenia przesyłki).

Co mówi prawo?

Obecnie przyjmowanie zapłaty w formie pobraniowej jest dobrą wolą sprzedającego. Do 2014 r. był to obowiązek - każdy sklep musiał oferować przesyłki pobraniowe, czy tego chciał, czy nie.

Kto oferuje opcję płatności za pobraniem?

Przesyłki za pobraniem to forma płatności wykorzystywana przede wszystkim przez sklepy internetowe. Za pobraniem jest opcją płatności dostępną także dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Jeżeli nie masz firmy, a chcesz wystawić zalegające Ci przedmioty np. na portalu ogłoszeniowym, możesz sprzedać je za pobraniem. Na stronie wybranego przewoźnika wybierasz w usługach dodatkowych płatność za pobraniem i wprowadzasz kwotę pobrania.

Musisz także podać numer rachunku bankowego, na który ma trafić kwota pobrania. W niektórych firmach kurierskich (np. w Pocztex) możesz wskazać, żeby kwota pobrania została przekazana przekazem pocztowym na podany przez Ciebie adres. Dzięki temu przesyłki za pobraniem są dostępne także dla sprzedawców, którzy nie posiadają konta bankowego.

Spróbuj tego

Nie chcesz sprzedawać za pobraniem, ponieważ obawiasz się, że kupujący nie odbierze towaru i stracisz dwa razy na kosztach wysyłki (do kupującego i powrotnej do Ciebie)? Niestety, takie ryzyko istnieje. Spróbuj porozumieć się z kupcem, aby za przesyłkę zapłacił Ci z góry, a Ty odliczysz tę kwotę od sumy pobrania. Jeżeli zależy mu na towarze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że się zgodzi.

Ile kosztuje płatność za pobraniem?

Wybierając płatność za pobraniem, musisz liczyć się z tym, że za przesyłkę zapłacisz więcej niż w przypadku płatności z przedpłatą. To dlatego, że przewoźnicy doliczają sobie opłatę za samą usługę pobrania. Wysokość opłaty z reguły jest stała (nie zależy od kwoty pobrania).

Przykładowe ceny za pobranie (stan na 11.06.2024 r.) dla klientów detalicznych u kilku przewoźników:

 • DHL – 8,00 zł,
 • InPost Paczkomat – 1,50 zł; inPost Kurier – 7 zł,
 • Pocztex – 4,30 zł (kwota pobrania przekazana sprzedawcy na rachunek bankowy) lub 7,50 zł (kwota przekazana przekazem pocztowym na adres).

Płatność za pobraniem gotówką czy kartą?

Większość firm kurierskich przyjmuje płatności zarówno gotówką, jak i kartą płatniczą. DHL dodatkowo honoruje płatności BLIK-iem.

Zamówienie realizowane poprzez InPost Kurier opłacisz gotówką, kartą lub BLIK-em. Ale jeżeli zamówisz towar za pobraniem dostarczony InPostem do paczkomatu, możesz za niego zapłacić szybkim przelewem, kartą lub BLIK-iem. Jak zapłacić przelewem? W mailu z InPostu dotyczącym wysyłki, znajdziesz link do szybkiej płatności PayByLink. Kliknij go, zaloguj się do swojego konta w banku i zleć płatność. Z kolei płatność kartą lub BLIK-iem zrealizujesz z poziomu aplikacji InPost w telefonie lub bezpośrednio w paczkomacie.

Uwaga!

Od jakiegoś czasu znane są przypadki wyłudzeń tzw. metodą na dopłatę. Oszuści podający się za znaną firmę kurierską wysyłają SMS-y z wiadomością, że należy dopłacić za przesyłkę, ponieważ w innym przypadku wróci ona nadawcy. Link do realizacji dopłaty kieruje z pozoru do strony przewoźnika, a tak naprawdę jest to fałszywa strona, która przechwyci Twoje dane do logowania w banku. Jeżeli dostaniesz takiego SMS-a, zachowaj szczególną ostrożność. Najlepiej nie klikaj w linki i nie instaluj dodatkowych aplikacji.

Jakie są wady i zalety płatności za pobraniem?

Mimo że zapłata „z góry” jest obecnie bardzo szybka i prosta do wykonania, to płatność za pobraniem wciąż jest popularna. Wynika to z wielu zalet tego sposobu uiszczania należności. Do głównych należą:

 • możliwość zakupu towaru bez posiadania odpowiedniej ilości środków w chwili zakupu,
 • możliwość sprawdzenie przesyłki przed odebraniem (o ile została wykupiona taka opcja),
 • prywatność – płatność za pobraniem nie zostawia śladów na rachunku bankowym,
 • możliwość zakupu towaru przez osoby, które nie korzystają z płatności online.

Z kolei główne wady płatności przy odbiorze to:

 • wyższa cena za dostarczenie przesyłki,
 • konieczność bycia w domu, kiedy przyjedzie kurier (choć można oczywiście dogadać się z np. sąsiadem i przekazać mu pieniądze, ale nie każdy ma takiego sąsiada),
 • czasem konieczność posiadania odliczonej gotówki.

Kiedy warto wybrać opcję płatność za pobraniem za zakupy?

Płatność za pobraniem jest pomocna, kiedy chcemy przyspieszyć wysyłkę. Sprzedawca nie czeka, aż pieniądze znajdą się na jego rachunku, ale od razu wysyła towar. Warto też wybrać tę formę płatności chcąc przetestować nowy sklep internetowy lub dokonując zakupu u nieznanej osoby prywatnej. Należy wtedy poprosić, aby nadawca zaznaczył opcję sprawdzenia przesyłki przy odbiorze. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w przesyłce znajduje się zamawiany towar.

Uwaga!

Sprawdzenie zawartości paczki przed pokwitowaniem odbioru, możliwe jest tylko w przypadku, kiedy została opłacona taka opcja. Z zasady kurier nie ma obowiązku zgadzać się, aby osoba odbierająca paczkę najpierw ją otworzyła, a dopiero później opłaciła.

Warto też wybrać płatność za pobraniem, kiedy korzystamy z jednego konta bankowego wspólnie z inną osobą i nie chcemy, aby druga strona dowiedziała się o zakupie. Z tego powodu ta opcja płatności zyskuje na popularności w okresie przedświątecznym. Konsumenci wykorzystują ją, aby kupić prezent dla bliskich i nie pozostawić śladu po transakcji na rachunku bankowym.

Jaki są inne metody płatności za zakupy online?

Płatność za pobraniem to tylko jeden ze sposobów na opłacenie zakupów w sieci. Inne metody płatności to:

 • szybkie płatności elektroniczne poprzez PayU lub podobnych operatorów,
 • płatność kartą debetową lub płatniczą,
 • płatności odroczone (poprzez PayPo, Twisto),
 • BLIK,
 • samodzielny przelew wykonany np. w oddziale banku lub na poczcie.

Trzy pierwsze możliwości dostępne są tylko w sklepach internetowych. Prywatny sprzedawca z portalu ogłoszeniowego nie zaoferuje Ci jako kupującemu np. płatności poprzez PayPo, ponieważ do tego konieczne jest posiadanie firmy i podpisanie stosownej umowy z PayPo.

Prywatny sprzedawca nie przyjmie też szybkiego przelewu poprzez PayU. Jeżeli zdecydujesz się na przelew, musisz wykonać zwykły przelew ze swojego konta bankowego. W przypadku kiedy Ty i sprzedawca macie rachunki w innych bankach, przelew zaksięguje się zgodnie z hemogramem sesji. A to z kolei znaczy, że poczekasz trochę na wysyłkę towaru.

Płatność za pobraniem czy płatność online – które rozwiązanie wybrać?

Płatność za pobraniem i płatność online to zupełnie różne metody płatności. Płatność online polega na opłaceniu zakupów przez internet za pomocą karty kredytowej lub szybkiego przelewu. To znaczy, że trzeba mieć dostępne środki, aby taki przelew wykonać.

Z kolei płatność za pobraniem umożliwia zakup bez posiadania środków na koncie, karcie czy też posiadania ich w ogóle. Np. masz ostatnie kilka złotych w portfelu, wypłata dopiero za dwa dni a na portalu ogłoszeniowym ktoś wystawia przedmiot, na którym Ci zależy. Dzięki możliwości zapłaty za pobraniem kupisz towar od razu, bez czekania, aż wypłata wpłynie na Twoje konto. Eliminujesz poprzez to ryzyko, że ktoś inny sprzątnie Ci towar sprzed nosa.

Źródła:

 • https://www.dhl.com/pl-pl/ecommerce/dla-ciebie/wysylka/cennik.html
 • https://inpost.pl/sites/default/files/docs/regulaminy/cennik-uslug-inpost-paczkomatr-247-obowiazujacy-od-06032024-1821787.pdf
 • https://inpost.pl/sites/default/files/docs/regulaminy/cennik-uslug-inpost-kurier-obowiazujacy-od-06032024-1821788.pdf
 • https://www.pocztex.pl/jowisz/uploads/2024/03/Cennik_Pocztex-obowiazuje-od-1.04.2024-r.pdf

Co warto wiedzieć?

 1. Płatność za pobraniem polega na tym, że kupujący płaci za przesyłkę dopiero przy jej odbiorze.
 2. Zalety płatności za pobraniem to: możliwość zakupu towaru bez posiadania środków w odpowiedniej wysokości i opcja sprawdzenia przesyłki przed odbiorem.
 3. Wady płatności za pobraniem: konieczność bycia w domu, gdy kurier dostarczy paczkę i potencjalny problem z wydaniem reszty (trzeba posiadać odliczoną gotówkę).
 4. Towar za pobraniem można zamówić także do paczkomatu InPost (za przesyłkę płaci się wtedy z poziomu aplikacji lub bezpośrednio w urządzeniu).
 5. Przesyłkę pobraniową mogą oferować wszystkie osoby. Także te, które nie mają zarejestrowanej firmy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co to znaczy płatność za pobraniem?

  Płatność za pobraniem oznacza, że sprzedawca wysyła paczkę przed zapłatą. Kupujący płaci kurierowi za zamówiony towar dopiero w chwili odbioru paczki.

 2. Czy płatność za pobraniem jest bezpieczna?

  Tak, zarówno dla kupca i sprzedawcy. Kupujący może sprawdzić zawartość paczki przed pokwitowaniem odbioru (o ile nadawca zaznaczy taką opcję, jest ona za dodatkową opłatą). Z kolei z punktu widzenia sprzedającego nie ma ryzyka, że pieniądze zaginą po drodze pomiędzy przewoźnikiem a jego kontem bankowym.

 3. Czy za pobraniem można płacić gotówką?

  Tak. Wszyscy kurierzy przyjmują płatność gotówką w przypadku pobrania, należy tylko mieć odliczoną kwotę.

 4. Czy za pobraniem można płacić kartą?

  Tak. Firmy kurierskie akceptują płatności kartą płatniczą. W razie gdyby kurier nie miał przy sobie terminala za dostarczony towar zwykle można również zapłacić przelewem BLIK na telefon.

 5. Jaki jest czas dostarczenia przesyłki za pobraniem?

  Czas dostarczenia przesyłki pobraniowej jest taki sam, jak przesyłki opłaconej z góry. Jednak możliwe jest, że paczka za pobraniem przyjdzie wcześniej, ponieważ sprzedawca wcześniej ją nada. Nie będzie czekał, aż środki za towar zaksięgują się na jego koncie, tylko wyśle go od razu po zakupie.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments