Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradnik kredytów hipotecznych

Powódź a spłata kredytu hipotecznego. Na jakie wsparcie możesz liczyć?

Podczas posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu, premier Donald Tusk zapowiedział, że wszystkie osoby poszkodowane przez powódź, które spłacają kredyt mieszkaniowy, otrzymają finansowe wsparcie od państwa.  

Spłata kredytu mieszkaniowego, zaciągniętego przez osoby dotknięte przez powódź, zostanie umorzona na rok. Zobowiązania te, poprzez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, weźmie na siebie państwo. 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przejmuje spłatę 12 rat kredytu powodzian 

Zgodnie z zapowiedziami Rządu, umorzenie to nie będzie zależne od wysokości raty kredytu, a udzielone wsparcie nie będzie podlegało zwrotowi. 

Trwają także prace nad rozwiązaniami pozwalającymi na odroczenie płatności rat kredytów gotówkowych oraz zobowiązań zaciągniętych przez małe i średnie firmy.

Kto może skorzystać z umorzenia kredytu? 

Z umorzenia kredytu przez rok będzie mogła skorzystać każda osoba, która miała kredyt mieszkaniowy i jednocześnie utraciła, choćby czasowo, możliwość korzystania z lokalu z powodu powodzi. 

Jak złożyć wniosek o umorzenie kredytu? 

Wnioski można składać zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. 

Powódź a spłata kredytu. Co proponują banki? 

W pomoc w kredytobiorcom poszkodowanym przez powódź włączają się też banki. Tak wygląda wsparcie, które możesz otrzymać w konkretnych instytucjach. 

PKO BP – zawieszenie spłaty kredytów na 3 miesiące 

Klienci banku PKO BP z terenów objętych stanem klęski żywiołowej mogą wnioskować o zawieszenie spłaty kredytu na trzy miesiące. Co ważne, proponowane przez bank odroczenie spłaty zobowiązania dotyczy też kredytów gotówkowych i firmowych. Wnioski można składać w oddziałach banku od 23 września do 30 października. Bank pracuje także nad możliwością złożenia takiego wniosku w kanałach zdalnych w aplikacji IKO lub serwisie iPKO.

Osoby poszkodowane w wyniku powodzi (z terenów objętych stanem klęski żywiołowej), do czasu odzyskania przez nich zdolności do spłaty zobowiązań, mogą skorzystać także z takich rozwiązań jak:

  • zawieszenie płatności rat spłaty pożyczek i kredytów bez żadnych opłat,
  • zawieszenie płatności części odsetkowej lub kapitałowej w zależności od wniosku klienta,
  • rozłożenie kwoty zaległości na pozostały okres kredytowania,
  • wydłużenia okresu spłaty o czas zawieszenia spłat na umowach,
  • wydłużenie okresów kredytowania,
  • wprowadzanie możliwości ulg indywidualnych na podstawie dyspozycji i oświadczenia klienta np. zawieszenie naliczania odsetek.
Wszystkie powyższe rozwiązania mogą być zastosowane łącznie. Decyzje będą podejmowane przez bank indywidualne. Wniosek o wdrożenie powyższych rozwiązań można złożyć m.in. w oddziale banku. Propozycja dotyczy klientów indywidualnych i z obszaru MSP.

Pekao – trwają prace nad rozwiązaniami dla klientów dotkniętych przez powódź

Rzecznik banku Pekao zapowiedział, że niedługo bank ogłosi rozwiązania dla swoich klientów, dotkniętych skutkami powodzi.

ING i mBank – każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie

ING i mBank deklarują, że są otwarte na rozmowy z klientami poszkodowanymi przez powódź. Do każdego przypadku zamierzają podchodzić indywidualnie.
Oceń artykuł
4.8

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments