Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Co to jest przelew tradycyjny i jak go wykonać?

Getty Images

Złożyłeś zamówienie na towar w internecie i zamiast linku do szybkich płatności przyszła wiadomość z numerem konta? To znaczy, że musisz wykonać przelew tradycyjny. To forma płatności wyparta nieco przez nowoczesne rozwiązana, ale wciąż funkcjonująca. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak wygląda płatność przelewem tradycyjnym i jakie poniesiesz opłaty.

Badanie Zwyczaje płatnicze Polaków w 2020 r. wykonane na zlecenie NBP wykazało, że 85% z nas ocenia płatności przelewem tradycyjnym za bezpieczną metodę uiszczania należności w handlu internetowym. Jedyny sposób płatności uważany za jeszcze bardziej bezpieczny to płatność gotówką przy odbiorze towaru. Z kolei za najmniej bezpieczne uznajemy płatności kartą płatniczą z samodzielnym wpisaniem danych karty.

Co to jest przelew tradycyjny?

Przelew tradycyjny to potoczna nazwa, której nie znajdziemy ani w przepisach bankowych, ani w taryfach opłat. Takim mianem określa się zwykły przelew, który każdy z nas od czasu do czasu nadaje.

Cechami charakterystycznymi przelewu tradycyjnego są:

 • konieczność wypełniania formatki do płatności,
 • nadanie przelewu standardowym trybem, czyli zgodnie z harmonogramem sesji w bankach, a nie szybkim przelewem Express Elixir.

Jeszcze kilka lat temu przelew tradycyjny stanowił podstawową formę płatności. Zanim pojawił się BLIK i szybkie płatności online, wszyscy korzystaliśmy ze zwykłych przelewów. W ten sposób opłacało się rachunki, zakupy na aukcjach internetowych i zwracało pieniądze znajomym.

Obecnie, gdy wykształciły się szybsze i wygodniejsze sposoby na uiszczanie należności, przelewy tradycyjne straciły na popularności, ale są jeszcze używane. Ten typ przelewów lubiany jest szczególnie przez starsze pokolenie. Silversi nie do końca ufają bardziej nowoczesnym metodom dokonywania płatności lub nie umieją ich obsługiwać.

Jakie dane są wymagane do zlecenia przelewu tradycyjnego?

Płatność przelewem tradycyjnym rozpoczyna się od wypełnienia odpowiedniej formatki. W druku należy wpisać:

 • dane nadawcy i odbiorcy (imię i nazwisko, adres),
 • numer rachunku odbiorcy,
 • wpłacaną kwotę,
 • tytuł przelewu.

Dane zlecającego płatność nie zawsze są konieczne. Jeżeli nadajesz przelew bezpośrednio ze swojego konta bankowego, Twoje dane zaciągną się automatycznie z danych rachunku. Nie możesz ich zmienić ręcznie. Natomiast w przypadku nadawania przelewu w oddziale banku lub na poczcie, dane nadawcy musisz wpisać ręcznie na druku.

Co mówi prawo?

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu i unijnym rozporządzeniem 2015/847 w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych instytucje przyjmujące wpłaty mają obowiązek wylegitymować osobę wpłacającą. Jednocześnie przepisów nie stosuje się do transakcji do 1 000 euro pod warunkiem, że dostawca usług jest w stanie prześledzić za pomocą identyfikatora transfer środków.

Co to oznacza w praktyce? Pracownik banku lub poczty powinien sprawdzić z dowodu tożsamości osobę, która robi przelew na kwotę na równowartość 1 000 euro lub więcej. W przypadku mniejszych sum, prawo pozwala na ominięcie tej procedury, o ile transakcja ma identyfikator pozwalający prześledzić wstecz dany transfer środków.

Jak zlecić przelew tradycyjny?

Przelew tradycyjny zlecisz za pośrednictwem internetu (w aplikacji lub po zalogowaniu na stronie internetowej banku), w oddziale banku, na poczcie lub w punkcie wpłat.

Zlecenie przelewu online polega na wypełnieniu okienek odpowiednimi danymi. Konieczne jest wpisanie numeru konta odbiorcy, jego danych i kwoty przelewu. W każdym banku możesz też wpisać tytuł przelewu. Jeżeli tego nie zrobisz, system nie przepuści Twojej dyspozycji.

Prawdopodobnie pojawi się komunikat, że nie wszystkie pola zostały wypełnione. Może też być tak, że przelew zostanie wykonany zgodnie ze zleceniem, a odbiorca w tytule płatności zobaczy napis typu: wpłata, płatność, przelew itp. (dokładny komunikat zależy od banku).

Natomiast zlecenie przelewu bezpośrednio w banku lub na poczcie wiąże się z ręcznym wpisaniem danych na odpowiednim druku lub podyktowaniem ich pracownikowi placówki. To także zależy od instytucji, a nawet od oddziału. W niektórych placówkach Poczty Polskiej wymagane jest wypełnienie formatki, a w innych można podyktować je pracownikowi lub napisać na zwykłej kartce papieru.

Gdzie można zlecić przelew tradycyjny?

Możesz wykonać przelew tradycyjny:

 • w aplikacji banku,
 • w bankowości internetowej,
 • w placówce banku,
 • na poczcie,
 • w punkcie wpłat.

Niezależnie którego kanału użyjesz, środki dotrą do adresata w tym samym czasie. Jest od tego jeden wyjątek: przelew dokonany w banku, który jest jednocześnie bankiem adresata, zaksięguje się natychmiast.

Dla Ciebie, jako nadawcy, istotna informacja jest taka, że w przypadku przelewu w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej, odbiorca zobaczy Twoje dane (imię, nazwisko i adres). Nie da się wysłać przelewu w ten sposób, aby zmienić dane nadawcy na inne lub usunąć niektóre informacje (np. Twój adres).

Natomiast na poczcie wypełniasz druk przelewu, w którym samodzielnie wpisujesz dane nadającego. Jak wcześniej wspominaliśmy, pracownik ma obowiązek zweryfikować tożsamość wpłacającego przy przelewach powyżej 1 000 euro. Dla mniejszych kwot nie ma takiego obowiązku pod warunkiem, że bank jest w stanie prześledzić za pomocą identyfikatora drogę, którą przebędą środki.

Niezależnie od danych nadawcy na druku jest też okienko: tytuł przelewu. Wskazujesz w nim dane identyfikujące wpłatę. Możesz tam wpisać np. numer zamówienia ze sklepu, numer faktury lub inną informację, która ułatwi odbiorcy ustalenie, za co otrzymał płatność.

Kiedy przelew tradycyjny zostanie zaksięgowany?

Czas zaksięgowania przelewu tradycyjnego zależy od banku odbiorcy i banku, z którego zlecasz przelew. Jeżeli płatność nadajesz w aplikacji lub w oddziale banku, który jest jednocześnie bankiem odbiorcy, pieniądze zaksięgują się natychmiast. Nawet jeżeli będzie to niedziela, inny dzień świąteczny lub środek nocy.

Natomiast w przypadku nadawania przelewu na poczcie, w punkcie wpłat lub w innym banku niż bank adresata, przelew zostanie rozliczony zgodnie z harmonogramem sesji. Z kolei harmonogram sesji zależy od banków, ale w dużym skrócie można powiedzieć, że przelew zlecony w dzień roboczy z rana zaksięguje się u odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Z kolei zlecony w sobotę, święto lub w dzień roboczy po południu u adresata będzie widoczny w najbliższym dniu roboczym.

Ile kosztuje przelew tradycyjny?

Ceny przelewu tradycyjnego zależą od:

 • instytucji (bank, poczta czy agencja opłat),
 • formy dokonywania przelewu.

Przelewy dokonywane na Poczcie Polskiej kosztują 4,60 zł (wpłata do 600 zł) lub 4,80 zł (wpłata powyżej 600 zł – ceny aktualne na dzień 20.06.2024 r.). Natomiast banki mają różne taryfikatory. Z reguły jest tak, że przelewy zlecone w aplikacji lub na stronie banku są darmowe. Zapłacić trzeba za to za przelew wykonany w oddziale na rachunek bankowy prowadzony w innym banku. Ile to kosztuje? Zazwyczaj jest to kwota około 5-10 zł lub zależna od wysokości przelewu.

Przykładowy cennik przelewów tradycyjnych w ING Banku Śląskim S.A.:

 • przelewy poprzez bankowość elektroniczną: bezpłatnie,
 • przelewy zlecone w oddziale na konto w innym banku: bezpłatnie lub 9 zł (zależy, czy nadawca przelewu ma otwarty rachunek bankowy w ING Banku Śląskim S.A. oraz jaki jest to rachunek).

Przykład

Karol jest klientem ING Banku Śląskiego i ma w nim otwarte Konto z Lwem Direct. Zgodnie z taryfą opłat i prowizji dla tego rachunku przysługuje mu jeden darmowy przelew w miesiącu wykonany w oddziale banku. Każdy kolejny będzie go kosztował 9 zł. Jednocześnie może dokonać nieograniczonej liczby bezpłatnych przelewów tradycyjnych z poziomu bankowości internetowej.

Jakie są wady i zalety przelewu tradycyjnego?

Przelewy tradycyjne mają swoje plusy i minusy. Do zalet można zaliczyć:

 • uniwersalność – przelewy tradycyjne są honorowane niemal przez wszystkie sklepy, sprzedawców prywatnych i różnego rodzaju instytucje,
 • możliwość wpisania tytułu przelewu identyfikującego wpłatę,
 • możliwość zlecenia przelewu w każdym banku i na każdej poczcie,
 • w przypadku zlecenia z poziomu bankowości internetowej: przelew jest zapisywany w historii rachunku, dzięki czemu można potwierdzić wpłatę nawet kilka lat po jej dokonaniu,
 • pewność i bezpieczeństwo – nie ma ryzyka, że wpłata zaginie gdzieś po drodze.

Natomiast wadami przelewów tradycyjnych są:

 • dłuższy czas księgowania (w porównaniu np. do wpłat BLIK-iem),
 • konieczność wypełnienia papierowego druku lub formatki w bankowości online,
 • koszty – przelewu tradycyjne dokonywane na poczcie są zawsze płatne.

Jakie są alternatywy dla przelewu tradycyjnego?

Jeszcze kilka lat temu przelewy tradycyjne oraz płatności kartą były jedynymi sposobami uiszczania należności. Obecnie jest wiele alternatyw.

 • Płatność kartą kredytową lub płatniczą z ręcznym wpisaniem danych karty.
 • Płatność na telefon (BLIK-iem).
 • Portfele elektroniczne typu Google Pay lub Apple Pay umożliwiające podpięcie karty płatniczej.
 • Szybkie przelewy za pomocą wygenerowanego linka (tzw. pay-by-link).
 • Szybkie przelewy bankowe – nadawane w ten sam sposób jak przelew tradycyjny z tą różnicą, że należy zaznaczyć w aplikacji bankowej lub powiedzieć pracownikowi w oddziale banku lub na poczcie, że zależy nam na błyskawicznym przelewie (jest on księgowany u odbiorcy natychmiast, ale zazwyczaj kosztuje więcej niż przelew tradycyjny).

Uwaga!

Niektóre z wymienionych form płatności z perspektywy odbiorcy dostępne są tylko dla firm i instytucji. Prywatny sprzedawca (bez założonej działalności gospodarczej), który oferuje na portalach z ogłoszeniami zalegające mu w domu przedmioty, może oferować klientom wyłącznie płatności tradycyjnym przelewem i ewentualnie wpłatę BLIK. Nie może przyjmować płatności np. kartą płatniczą czy poprzez pay-by-link, ponieważ do tego konieczne jest posiadanie firmy.

Kiedy warto korzystać z przelewów tradycyjnych?

Przelewy tradycyjne są jedną z kilku dostępnych form płatności. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, kiedy warto z nich korzystać, ponieważ inne metody regulowania należności są tak samo skuteczne. Czyli zlecona płatność (BLIK-em, przelewem tradycyjnym, kartą kredytową lub w inny sposób) zaksięguje się u odbiorcy.

Kwestia wygody – jedna osoba lubi dokonywać płatności portfelem elektronicznym (ponieważ nie wymaga to wypełniania żadnych druków), a ktoś inny woli przelewy tradycyjne, gdyż wykonuje je od lat i się przyzwyczaił do tego sposobu. Na korzyść przelewów tradycyjnych przemawia stosunkowo prosta metoda odszukania płatności w historii rachunku.

Z drugiej strony – tego typu przelew może zaksięgować się dopiero w kolejnym dniu roboczym, więc nie należy go wykorzystywać do transakcji, które muszą zostać rozliczone jak najszybciej.

Źródła:

 • https://nbp.pl/wp-content/uploads/2022/09/zwyczaje_platnicze_Polakow_2020p.pdf
 • https://www.ing.pl/_fileserver/item/1000192
 • https://cennik.poczta-polska.pl/usluga,krajowy_wplata_na_rachunek_bankowy.html
 • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000723/U/D20180723Lj.pdf

Co warto wiedzieć?

 1. Przelewy tradycyjne to przelewy, przy których ręcznie należy wypełnić dane takie jak: imię i nazwisko odbiorcy (lub nazwę firmy, instytucji), adres odbiorcy, numer konta kwotę i tytuł przelewu.
 2. Przelewy tradycyjne można zlecać w bankach, placówkach poczty polskiej, w punktach wpłat albo z aplikacji lub serwisu bankowego.
 3. Koszt przelewu tradycyjnego wykonanego na poczcie to obecnie (stan na 20.06.2024 r.) 4,60 zł za wpłatę do 600 zł i 4,80 zł za wpłatę powyżej 600 zł. Ceny w banku zależą od konkretnej instytucji, ale średnia cena to 5-10 zł.
 4. Płatności przelewem tradycyjnym zaksięgują się u adresata tego samego dnia lub w najbliższym dniu roboczym.
 5. Alternatywą dla przelewów tradycyjnych są m.in. przelewy natychmiastowe (w cennikach banków mogą nazywać się przelewami szybkimi, błyskawicznymi, ekspresowymi itp.), wpłaty BLIK (zwane też płatnościami na telefon), płatności portfelami elektronicznymi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czym się różni się przelew tradycyjny od przelewu online?

  Przelewy online to zwyczajowa nazwa polegająca na przekazaniu środków za pośrednictwem sieci. Przelew tradycyjny może zostać zlecony przez internet. Wobec tego zdarza się, że przelew tradycyjny to jednocześnie przelew online. Niektóre osoby mianem przelewów online określają przelewy pay-by-link. Są to przelewy, które wykonuje się, klikając link otrzymany po transakcji.

 2. Gdzie można zrobić przelew tradycyjny?

  Przelew tradycyjny można wykonać z poziomu bankowości internetowej, w oddziale banku, na poczcie lub w punkcie wpłat. W placówce banku, na poczcie i w punkcie opłat należy wypełnić za każdym razem papierowy druk wpłaty. Wśród danych, które trzeba podać są: imię, nazwisko i adres nadawcy, imię i nazwisko (nazwa, jeżeli to firma) odbiorcy i adres, numer konta bankowego, tytuł przelewu i kwotę.

 3. Jak długo idzie przelew tradycyjny?

  Cechą charakterystyczną przelewów tradycyjnych jest to, że dostarczane są one do adresata zgodnie z harmonogramem sesji bankowych. Sesje odbywają się w dni robocze zazwyczaj trzy razy dziennie (dokładne godziny zależą od banku). W dużym skrócie można stwierdzić, że przelew tradycyjny nadany w dzień roboczy z rana do odbiorcy dojdzie tego samego dnia. Natomiast zlecony w sobotę, święto lub w dzień roboczy po południu zaksięguje się w kolejnym (najbliższym) dniu roboczym.

 4. Kiedy dojdzie przelew tradycyjny?

  Czas księgowania przelewów tradycyjnych zależy od instytucji, z której go nadano oraz dnia i godziny jego nadania. Przelewy zlecane w oddziale banku i z aplikacji na konto w tym samym banku (np. przelew wykonany placówce PKO BP, z serwisu bankowego iPKO lub z aplikacji IKO na rachunek bankowy w PKO BP) zaksięguje się natychmiast. Z kolei przelewy tradycyjne zlecone na poczcie lub innym banku niż bank odbiorcy, rozliczy się zgodnie z harmonogramem sesji, czyli tego samego dnia lub w najbliższym dniu roboczym.

 5. Czy tradycyjne przelewy są bezpieczne?

  Tak, przelewy tradycyjne są jedną z bezpieczniejszych metod płatności. Nad bezpieczeństwem środków czuwają zaawansowana infrastruktura bankowa. Nie ma praktycznie możliwości, aby zlecona płatność zaginęła po drodze.

Oceń artykuł
4.8

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments