Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Płatności

Przelew w weekend – kiedy dojdzie do odbiorcy?

Źródło: Getty Images

Z danych zebranych przez Puls Biznesu wynika, że na koniec 2023 roku liczba rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w Polsce w bankach o profilu uniwersalnym oraz spółdzielczych wynosiła ponad 38,6 mln. Na nie trafia zazwyczaj Twoje wynagrodzenie, a konto umożliwia dokonywanie płatności bez wychodzenia z domu. Co się jednak stanie, jeżeli zrobisz przelew w weekend? Czy zlecony w sobotę lub niedzielę dotrze od razu do adresata? A może otrzyma on środki dopiero w poniedziałek?

Przelewy zlecone w weekend mogą dotrzeć do odbiorcy nawet natychmiast, ale to zależy od kilku czynników. Znaczenie ma harmonogram przelewów międzybankowych oraz rodzaj transakcji. Jeśli zależy Ci, aby odbiorca otrzymał zapłatę w weekend, zazwyczaj jest to możliwe. Wystarczy, że skorzystasz z różnych możliwości płatności natychmiastowych. Nie musi to wiązać się z dodatkowym kosztem – wszystko zależy od oferty.

Polacy chętnie korzystają ze standardowych przelewów. Z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) wynika, że w maju 2023 roku w systemie Elixir rozliczono łącznie 185,8 mln takich transakcji o łącznej wartości 744,83 mld zł. Nie obejmuje to przelewów natychmiastowych.

Czy można zlecić przelew w sobotę?

Nic nie stoi na przeszkodzie. Możesz to zrobić nawet w oddziale banku, jeśli jest otwarty w weekend. Jednak szybciej i łatwiej zlecisz przelew w aplikacji mobilnej albo przez system bankowości internetowej. Wystarczy, że zalogujesz się, wybierzesz rodzaj operacji i wprowadzisz wymagane dane. To jednak nie oznacza, że środki znajdą się na koncie odbiorcy za chwilę czy tego samego dnia.

Samo zlecenie operacji powoduje, że pieniądze dotrą do adresata, ale możliwe, że dopiero w poniedziałek. Co więcej, nawet przelew wykonany w piątek po południu może trafić do odbiorcy po weekendzie. Dlatego nigdy nie czekaj z pilnymi płatnościami na ostatnią chwilę, jeśli termin zapłaty przypada przed rozpoczęciem nowego tygodnia.

Jak zlecić przelew w weekend?

Możesz zrobić to standardowo jak w przypadku każdej tego typu operacji:

 • w aplikacji,
 • systemie bankowości online,
 • w oddziale.

Jednak najpierw zastanów się, kiedy środki mają dotrzeć do banku odbiorcy. Jeśli nie zależy Ci na czasie, zleć standardowy przelew, a wtedy pieniądze trafią do adresata po weekendzie. W przypadku gdy macie jednak rachunki w tej samej instytucji, środki znajdą się na koncie docelowym po dosłownie chwili.

Jeśli odbiorca jest klientem innego banku, weź pod uwagę przelew natychmiastowy. Skorzystasz z niego w prawie każdym banku, zazwyczaj jest płatny, ale pieniądze nawet w dni wolne od pracy szybko trafiają do odbiorcy.

Nie jest to jedyny sposób, jeśli zależy Ci na czasie. Możliwości zależą od oferty banku, z której korzystasz, ale nie tylko. Omówię je w dalszej części artykułu. Wcześniej jednak dowiesz się, jak działa system Elixir i dlaczego standardowe przelewy w większości przypadków nie docierają do innego banku w weekend.

Przelewy w weekend a system Elixir

Elixir to system rozliczeń międzybankowych w złotówkach pomiędzy rachunkami w polskich bankach. Jest obsługiwany przez wspomnianą Krajową Izbę Rozliczeniową. Z pewnością zdarzyło Ci się wielokrotnie z niego korzystać – np. przy zlecaniu standardowego przelewu. System ten działa w ramach trzech sesji i wyłącznie w dniu roboczym. To z tego powodu, standardowy przelew zlecony w weekend zazwyczaj nie dociera do adresata w sobotę czy niedzielę.

Jak to przebiega? Zlecenie transferu środków trafia do systemu centralnego KIR, a tam oczekuje na sesję Elixir. Gromadzone są zlecone przelewy, a na koniec pieniądze przekazywane są na numery kont odbiorców. Zanim do tego dojdzie, trwa rozrachunek, w którym uczestniczy Narodowy Bank Polski.

Natomiast operacje natychmiastowe odbywają się w systemie Express Elixir. W jego przypadku środki docierają do odbiorcy w maksymalnie kilka minut. Jednak obowiązują ograniczenia – nie możesz przesłać dowolnej kwoty.

Spróbuj tego

System Elixir obejmuje przelewy między różnymi bankami. Jeśli zlecasz operację pomiędzy rachunkami w tej samej instytucji, transakcja odbywa się z jego pominięciem.

Jak długo idzie przelew Elixir?

To zależy od godziny sesji wychodzącej w banku nadawcy i godziny sesji przychodzącej w instytucji, która prowadzi rachunek odbiorcy. Jednocześnie są one ściśle uzależnione od czasu sesji rozliczeniowych w systemie Elixir, czyli:

 • I sesja: 9.30-11.00
 • II sesja: 13.30-15.00
 • III sesja: 16.00-17.30

Wypowiedź eksperta

W bankach w każdym dniu roboczym odbywają się trzy sesje wychodzące i przychodzące. Wyjątkiem jest Credit Agricole, gdzie obowiązuje jedna sesja wychodząca – o 14.30. Godziny nie są odgórnie narzucone, dlatego w poszczególnych bankach obowiązują inne. Przelew Elixir zlecony w dniu roboczym już po kilku godzinach może być u odbiorcy, ale jeśli wykonasz go w piątek w godzinach popołudniowych, możliwe, że dotrze do adresata dopiero w poniedziałek.
Izabela Stachura Izabela Stachura

Banki mają ustanowione godziny sesji przelewów wychodzących przed rozpoczęciem godziny przetwarzania sesji Elixir. Dzięki temu te operacje mogą być przetwarzane, maksymalnie szybko „wyjść” z KIR-u i trafić na konta odbiorców.

Aby pokazać Ci, jak długo idzie przelew Elixir z Twojego konta bankowego, pokażę konkretny przykład. Załóżmy, że masz konto w Alior Banku i zlecasz przelew o godzinie 11. Najbliższa sesja wychodząca w tym banku ma miejsce o godzinie 12.20. Wtedy operacja odbędzie się w sesji II w KIR, czyli środki zostaną przekazane do banku odbiorcy o godzinie 15. Załóżmy, że pieniądze mają wpłynąć na rachunek w Citi Handlowy S.A., gdzie ostatnia sesja przychodząca ma miejsce o godz. 17. Zaraz po tej godzinie środki powinny trafić do adresata.

Kiedy przyjdzie zwykły przelew zlecony w weekend?

Jeśli to operacja pomiędzy rachunkami w różnych bankach, środki na pewno nie trafią na konto odbiorcy w sobotę lub niedzielę. W zależności od godziny sesji przychodzącej w danej instytucji, pieniądze powinny się znaleźć na rachunku adresata najwcześniej po 10.30, a najpóźniej po godzinie 12 w poniedziałek.

Nie ma znaczenia, w który dzień weekendu zlecisz przelew. Co więcej, jeśli w poniedziałek przypada akurat Poniedziałek Wielkanocny, który jest dniem wolnym od pracy, środki trafią do odbiorcy we wtorek. Czyli możesz zlecić płatność w piątek, a w ramach systemu Elixir odbiorca otrzyma go dopiero po czterech dniach.

Czy zwykły przelew zlecony w piątek dojdzie w sobotę do odbiorcy?

To częsta wątpliwość. Czy przelew zrobiony w piątek, dojdzie w sobotę? Niestety, ale nie. Jak już wiesz, sesje Elixir obowiązują w dni robocze. W sobotę nie ma sesji przychodzącej, więc nawet jeśli zlecisz przelew w piątek wieczorem, to płatność nie trafi do adresata w kolejnym dniu.

Przykład

Załóżmy, że wykonujesz przelew z mBanku w piątek o godzinie 16. Ostatnia sesja wychodząca miała miejsce o 13.25. Dlatego płatność nawet nie trafi do KIR-u. Zostanie objęta przez sesję Elixir numer 1, ale trafi do odbiorcy dopiero w poniedziałek, np. w Banku Millennium S.A. po 12, w ramach pierwszej sesji przychodzącej.

Jaka jest alternatywa dla przelewów Elixir?

Jeśli zależy Ci na krótkim czasie dotarcia środków do odbiorcy, weź pod uwagę inne sposoby płatności. Wspomniane przelewy natychmiastowe są tylko jednym z nich. Sprawdź różne możliwości.

Przelew natychmiastowy Express Elixir

W przypadku systemu Express Elixir bank odbiorcy już po kilku sekundach może na rachunku zaksięgować wpływ środków, chociaż nie zawsze dzieje się to tak szybko. Zdarza się, że na wpłynięcie pieniędzy poczekasz do kilkudziesięciu minut. Zawsze jednak będzie to krócej niż w przypadku standardowego transferu.

Z przelewów natychmiastowych możesz skorzystać we wszystkich dużych bankach w Polsce m.in. Alior Banku, Santander Bank Polska, jak i bankach spółdzielczych. Zazwyczaj są płatne – od 5 do 10 zł za operację. Niektóre konta umożliwiają jednak korzystanie z przelewów natychmiastowych bez dodatkowych opłat, np. takie możliwości daje Konto Santander.

Przeważnie obowiązują limity kwotowe i pod względem liczby operacji, np. 3 po maksymalnie 10 tys. zł jednego dnia. W większości banków możesz zlecać i otrzymywać przelewy ekspresowe przez 24 h na dobę, 7 dni tygodniu, ale nie we wszystkich. Jeśli to dla Ciebie ważny element oferty, sprawdź, jakie warunki obowiązują w danej instytucji.

Przelew BLIK

System Express Elixir, umożliwia realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu między użytkownikami systemu BLIK. Tylko w maju 2024 roku w Polsce zrealizowano 44,26 mln takich transakcji o łącznej wartości 21,64 mld zł. Przelewu BLIK możesz dokonać na numer telefonu – nie musisz znać numeru konta odbiorcy.

Z tej formy płatności skorzystasz w aplikacji mobilnej banku. Odbiorca musi mieć numer zarejestrowany w BLIK-u. Pamiętaj jednak, że banki wprowadzają ograniczenia kwotowe, jeśli chodzi o maksymalną kwotę operacji. Zazwyczaj możesz je zmienić w bankowości mobilnej lub internetowej. Poza najbardziej znanymi instytucjami, przelewy BLIK oferuje m.in. Krakowski Bank Spółdzielczy, Bank Spółdzielczy w Brodnicy czy Spółdzielcza Grupa Bankowa. Przeważnie są darmowe.

PayPal

PayPal to popularny system szybkich płatności online, z którego korzysta ponad 100 mln użytkowników. Aby wykonać przelew ekspresowy, Ty i odbiorca musicie mieć konto w tym systemie. Jego założenie zajmuje dosłownie kilka minut. Następnie, żeby możliwe było szybkie przesłanie pieniędzy, zasil rachunek.

Jako nadawca przelewu musisz podać adres e-mail odbiorcy, na który ma zarejestrowane konto w PayPal. Środki trafią do niego po chwili od realizacji płatności. Jeśli wysyłasz kwotę w złotych do odbiorcy w Polsce, nic nie zapłacisz za operację.

Czek BLIK

Ta forma płatności nie jest jeszcze tak popularna jak przelewy BLIK na telefon. Na razie (według danych aktualnych na dzień 12 czerwca 2024 r.) możesz z niej skorzystać w:

Zaloguj się do aplikacji mobilnej, wybierz Czeki Blik, podaj kwotę i datę ważności czeku. Ustaw hasło potrzebne do jego realizacji. Następnie przekaż odbiorcy numer czeku i ustanowione hasło. Adresat nie musi mieć nawet konta bankowego.

Czek może zrealizować, np. w bankomacie i wypłacić gotówkę albo skorzystać z niego przy płatnościach w sieci. Limit kwotowy dla takiej operacji wynosi do kilku tysięcy złotych. Czeki BLIK są bezpłatne.

Przelew BlueCash

BlueCash to sposób na szybki transfer gotówki wprowadzony przez firmę AutoPay. W ramach tej metody pomijana jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Dzięki temu środki mogą się znaleźć natychmiast na rachunku odbiorcy w weekend, dni wolne od pracy oraz w nocy.

To forma, którą często wybierają kupujący w serwisach aukcyjnych. Z przelewu BlueCash możesz skorzystać w ramach systemów transakcyjnych wielu banków lub bezpośrednio przez platformę BlueCash. Jaki jest czas oczekiwania na zlecony przelew? Średnio trafia do odbiorcy w 15 sekund. W zależności od banku za przelew BlueCash zapłacisz od 0 do 5 zł.

Przelew Revolut

Z tej popularnej aplikacji korzysta ponad 40 milionów użytkowników na świecie. Umożliwia wygodne płatności, a szczególnie doceniają ją turyści, którzy mogą dzięki niej wymieniać walutę po kursach atrakcyjniejszych niż w kantorach.

Dzięki Revolut możesz również korzystać z szybkich przelewów wykonywanych w dowolny dzień i o dowolnej godzinie. W 2023 roku w aplikacji wprowadzono automatyczne i bezpłatne przelewy natychmiastowe we wszystkich planach. Zatem standardowo odbiorca otrzyma środki zaraz po tym, jak zatwierdzisz przelew. Maksymalny czas realizacji wynosi kilka minut.

Spróbuj tego

Nie musisz nic robić, aby przelewy realizowane były natychmiast. Jednak może się zdarzyć, że z pewnych powodów ekspresowy transfer środków nie będzie możliwy. Wtedy pieniądze trafią do odbiorcy dopiero po weekendzie. Jeśli jednak adresat ma rachunek w popularnych bankach, takich jak Alior Bank, Bank Millennium czy ING Bank Śląski, na pewno otrzyma środki w kilka minut.

Przekazy Ria & Euronet

Aby przekazać środki odbiorcy w weekend, nie musisz mieć konta bankowego. Ciekawą propozycję ma sieć Euronet. Możesz przesłać pieniądze dzięki aplikacji Ria. Pobierz ją, a następnie wyślij pieniądze, korzystając z bankomatu lub wpłatomatu Euronet. Użyj karty płatniczej albo wpłać gotówkę. Po chwili odbiorca może odebrać środki w oddziałach Poczty Polskiej (z wyjątkiem placówek franczyzowych) oraz u Agentów Ria Money Transfer. Jednak najpierw sprawdź, czy w okolicy adresata znajduje się taki punkt otwarty w weekend. Na pewno znajdziesz placówki Poczty Polskiej działające w sobotę. Opłata może wynieść nawet do kilku procent wartości przekazu.

Kiedy przelew międzynarodowy zlecony w weekend dotrze do odbiorcy?

Inne zasady obowiązują w przypadku transferu środków na konta zagraniczne. Jeśli bank nadawcy i odbiorcy znajdują się w innych krajach, nie skorzystasz z przelewu Express Elixir. W tym przypadku zastosowanie mają:

 • SEPA (Single Euro Payments Area), czyli jednolity obszar płatności w euro. Przelew zagraniczny SEPA realizowany jest w walucie wspólnotowej. Możesz zlecić go w złotówkach, ale dojdzie do przewalutowania. Przelew SEPA dociera do odbiorcy następnego dnia roboczego i nie da się tego przyspieszyć. Jeśli zlecisz transfer środków w weekend, trafią do odbiorcy w poniedziałek. Przelewy SEPA mogą być nawet darmowe – zgodnie z prawem unijnym nie droższe niż przelew krajowy w danym banku.
 • SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), czyli Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. W ramach tego rodzaju przelewu możesz przekazać odbiorcy euro oraz inne waluty. Standardowo czas realizacji przelewu SWIFT w ramach krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) wynosi 3 dni. Może to jednak potrwać krócej lub dłużej. Jeśli to przelew poza EOG realizacja wymaga więcej czasu. W przypadku gdy w formularzu przelewu wybierzesz transfer ekspresowy, środki trafią do odbiorcy w tym samym albo kolejnym dniu roboczym. Nawet standardowe przelewy SWIFT są jednak drogie. Zazwyczaj banki naliczają opłatę od kwoty operacji – od 0,2% do 0,5%, ale też określają minimalną i maksymalną prowizję. Może to być nawet kilkaset złotych. Przykładowo, w Banku Millennium zapłacisz 0,5% kwoty transakcji, ale nie mniej niż 20 zł i nie więcej niż 125 zł. Jeśli zlecisz standardowy przelew SWIFT w weekend, to przeważnie otrzymasz środki po 3 dniach roboczych.

SEPA i SWIFT nie są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz przelać pieniądze w weekend do banku w innym kraju. Weź pod uwagę skorzystanie z usługi PayPal. Ewentualnie z serwisów transferowych, takich jak Wise czy TransferGo.

Przelewy w weekend – jaką opcję wybrać?

Jak widzisz, nawet w sobotę i niedzielę przesłane środki mogą trafić na konto odbiorcy. Zerknij poniżej i porównaj możliwości.

CenaZaletyWady
Przelew
natychmiastowy
Expres Elixir
Przeważnie 5-10 zł, ale może być nawet darmowy.Dostępny we wszystkich dużych bankach.Obowiązują ograniczenia kwotowe na dzień (zazwyczaj 5-20 tys. zł w zależności od banku) i pod względem liczby operacji, np. 3 dziennie.
Przelew BLIKZazwyczaj jest bezpłatny.Nie musisz znać numeru konta odbiorcy.Standardowo obowiązują dosyć niskie limity kwotowe dla operacji, ale możesz je zwiększyć.
PayPalOperacja jest bezpłatna.Musisz tylko podać adres e-mail odbiorcy.Wymagane założenie konta PayPal.
Czek BLIKBezpłatny.Odbiorca nie musi mieć konta bankowego.Dostępny tylko w czterech bankach: Bank Millennium, PKO BP, Santander Bank Polska, VeloBank.
Przelew BlueCashZazwyczaj od 0 do 5 zł za operację.Dostępny w systemach wielu banków i przez platformę BlueCash.Obowiązują limity kwotowe na operację.
Przelew RevolutBezpłatny.Realizacja zajmuje maksymalnie kilka minut.Nie zawsze możliwy jest przelew ekspresowy. Musisz zarejestrować się w aplikacji Revoult.
Przekazy Ria & EuronetOdpłatne – cena zależy od kwoty i waluty.Możesz przekazać środki osobie, która nie ma kontaŚrodki da się odebrać wyłącznie w placówkach Poczty Polskiej i u Agentów.

Który ze sposobów jest najlepszy? To zależy od Twoich oczekiwań i możliwości, które daje Ci bank. Zwróć też uwagę na maksymalną kwotę, jaką chcesz przelać. Zrobisz to w ramach przelewu ekspresowego, czy jednak musisz skorzystać, np. z usługi PayPal?

Źródła:

 1. https://www.pb.pl/raport-liczba-kont-osobistych-w-bankach-iv-kw-2023-r-1210853
 2. https://www.kir.pl/aktualnosci/statystyki-systemow-rozliczeniowych-kir-w-maju-2024-r,987
 3. https://www.credit-agricole.pl/klienci-indywidualni/konta
 4. https://www.citibank.pl/poland/corporate/polish/godziny-przyjmowania-zlecen.htm
 5. https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-informacje/pomoc/pytania-i-odpowiedzi/sesje-elixir-alior-bank.html

Co warto wiedzieć?

 1. Standardowy przelew dojdzie w weekend, jeśli to operacja realizowana między rachunkami w tych samych bankach.
 2. Przelew zlecony w piątek może dotrzeć na konto adresata tego samego dnia albo nawet dopiero w poniedziałek.
 3. Przelewy ekspresowe są księgowane na rachunku odbiorcy najczęściej po kilku minutach – nawet w weekend.
 4. W większości banków można korzystać z przelewów natychmiastowych 24 h na dobę, ale nie we wszystkich.
 5. Czas realizacji standardowych przelewów zależy od sesji rozliczeniowych w systemie Elixir i sesji przychodzących oraz wychodzących w poszczególnych bankach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak długo idzie przelew wysłany w piątek?

  To zależy, o której zlecisz operację, a także jakie są godziny sesji wychodzących w Twoim banku. Możliwe, że środki znajdą się na koncie odbiorcy tego samego dnia, ale istnieje też ryzyko, że trafią do niego dopiero w poniedziałek.

 2. Czy przelew może przyjść w sobotę?

  Jeśli to transfer środków między kontami w tym samym banku, pieniądze zostaną przekazane z pominięciem sesji Elixir i od razu trafią do odbiorcy nawet w sobotę. Tak samo szybko zostanie to zrealizowane w przypadku przelewu ekspresowego.

 3. Jak sprawdzić czy przelew jest w drodze?

  Zaloguj się do bankowości elektronicznej i sprawdź, czy możesz pobrać potwierdzenie transakcji. Jeśli udało Ci się zlecić przelew przed godziną ostatniej sesji wychodzącej w danym dniu w Twoim banku, zapewne środki są już w drodze.

 4. Czy szybki przelew działa w sobotę?

  Przelew ekspresowy działa zarówno w sobotę, jak i w niedzielę czy święta. Nie ma znaczenia, w jakim dniu zlecisz transfer środków. Pieniądze po kilku minutach powinny się znaleźć na rachunku odbiorcy.

 5. Kiedy dojdzie przelew wysłany w sobotę?

  Standardowy przelew zostanie zaksięgowany w poniedziałek. Jeśli to transfer między rachunkami w tych samych bankach, trafi na konto odbiorcy natychmiast. Od razu znajdzie się na nim również w przypadku przelewu ekspresowego.

 6. Ile idzie przelew zrobiony w weekend?

  Od kilku sekund do kilku dni. Ekspresowy dochodzi po dosłownie chwili. Standardowy trafi na konto odbiorcy po weekendzie. Jeśli na poniedziałek i wtorek przypadają I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia, to pieniądze dotrą dopiero w środę.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments