Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Wszystko co powinieneś wiedzieć o wpłatomatach

Chcesz wpłacić gotówkę na konto, ale nie zamierzasz tracić czasu w kolejce do bankowego okienka? Pieniądze możesz przekazać na rachunek w dużo prostszy sposób – korzystając z wpłatomatu. Sprawdź, jak bez wysiłku oszczędzić czas i pieniądze.

karta płatnicza wsuwana przez klienta do wpłatomatu
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Wpłatomaty wyglądają zupełnie jak bankomaty, z tą różnicą, że służą do wpłaty, a nie do pobierania gotówki. Korzystanie z tych urządzeń jest niezwykle proste – wystarczy posiadać kartę wydaną do rachunku i dysponować określoną kwotą pieniędzy. Aby wyeliminować ryzyko nieprawidłowego przeliczenia gotówki, przed rozpoczęciem korzystania z wpłatomatu, spokojnie zweryfikuj potencjalną kwotę wpłaty. Co ważne, banknoty mogą być przemieszane, gdyż urządzenie samo skontroluje ich ilość oraz nominały.

Przed wpłatą upewnij się, czy banknoty nie są mokre, porwane czy w jakikolwiek inny sposób uszkodzone. Usuń także monety i wszystkie przedmioty nie będące pieniędzmi. Omyłkowo wsunięty do wpłatomatu spinacz czy bilet, spowodować może jego poważne uszkodzenie. Urządzenie wyposażone jest także w zaawansowane mechanizmy pozwalające na weryfikację autentyczności wpłaconych pieniędzy. Dzięki temu maszyna wyłapie i odrzuci wszystkie falsyfikaty.

Pamiętaj również, że liczba banknotów przyjmowanych przez podajnik, podczas jednorazowej operacji, jest ograniczona. Informacja o maksymalnej ilości gotówki przeważnie wyświetlona jest na ekranie urządzenia lub znajduje się na przyklejonej do wpłatomatu instrukcji. Jeżeli chcesz wpłacić na konto większą kwotę, zwyczajnie podziel ją na mniejsze partie i dokonaj kilku następujących po sobie operacji. Unikniesz dzięki temu nieplanowanej awarii urządzenia.

Jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatu?

Po wstępnych oględzinach urządzenia (coraz częściej wpłatomat i bankomat to jedna i ta sama maszyna), wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby sprawnie przekazać gotówkę na rachunek bankowy. Oto one:

  • Włóż kartę w szczelinę bankomatu i wybierz język, w którym urządzenie ma wyświetlać dalsze komunikaty,
  • Wprowadź PIN do karty, zasłaniając klawiaturę dłonią, by nikt niepowołany nie poznał twojego kodu zabezpieczającego,
  • Jeżeli korzystasz z urządzenia łączącego w sobie funkcję wpłatomatu z bankomatem, wybierz wpłatomat,
  • Wprowadź kwotę wpłacanych pieniędzy (wymóg ten stosowany jest tylko w niektórych urządzeniach),
  • Po otwarciu komory włóż banknoty do podajnika (krótszą lub dłuższą krawędzią),
  • Sprawdź, czy kwota wyświetlona na ekranie jest zgodna ze stanem faktycznym,
  • Jeżeli chcesz odebrać część banknotów (lub wszystkie) albo dołożyć kolejne, możesz to zrobić, wybierając odpowiednią opcję,
  • Zatwierdź transakcję i koniecznie odbierz potwierdzenie wpłaty – to cenny dowód w razie ewentualnych reklamacji.

Reklamacje, czyli niechciane awarie wpłatomatu

Korzystając z urządzenia, warto ze spokojem wykonywać kolejne kroki, ograniczając tym samym ryzyko potencjalnej pomyłki. Jeżeli wpłatomat zablokował twoją kartę, nieprawidłowo przeliczył gotówkę, nie przyjął banknotów lub doszło do innej, nieprzyjemnej awarii, nie wpadaj w panikę. Niezwłocznie powiadom operatora urządzenia o zaistniałych nieprawidłowościach. Niezbędne dane kontaktowe umieszczone są w widocznym miejscu na każdym wpłatomacie. Szybka reakcja oraz zachowane potwierdzenie wpłaty zwiększają twoją szansę na skuteczne rozpatrzenie reklamacji.

Oszczędność czasu i pieniędzy zawsze w cenie

Wspominaliśmy na wstępie, że korzystając z wpłatomatu oszczędzić można czas, unikając m.in. kolejek do bankowej kasy. Ważne jest również, że większość urządzeń przyjmuje wpłaty przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, co pozwala korzystać z nich o dowolnej porze. A co z równie ważną oszczędnością pieniędzy? Otóż często zdarza się, że wpłata gotówki w bankowym okienku, bywa znacznie droższa niż wpłata w wykorzystaniem wpłatomatu. Warto więc przyjrzeć się bliżej wymienionym obciążeniom i skalkulować opłacalność całego przedsięwzięcia. W tym wszystkim pomocny może okazać się nasz ranking kont osobistych.  

 

Czytaj też: Krąży w dłoni złoty pieniądz – czyli przyszłość pieniądza w tradycyjnej postaci

Czytaj też: Telefon zamiast karty płatniczej – poznajcie BLIKa

 

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o