Limit kredytowy na karcie oznacza kwotę oddaną przez bank do dyspozycji użytkownika karty kredytowej. W odróżnieniu od kredytu gotówkowego odsetki nie są naliczane od całej udostępnionej kwoty, ale jedynie od wartości wykorzystanej w danym okresie rozliczeniowym i tylko wówczas, jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone w okresie bezodsetkowym.
Dodatkowo przyznany limit kredytowy ulega odnowieniu do pełnej kwoty w momencie spłaty zadłużenia. Co w praktyce oznacza możliwość korzystania z pieniędzy banku bez dodatkowych wniosków w okresie posiadania karty.
Wysokość limitu jest uzależniona od trzech podstawowych czynników:
Podobnie jak w przypadku innych produktów kredytowych, również w razie złożenia wniosku o kartę kredytową, bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową na podstawie wymaganych dokumentów finansowych i dotychczasowej historii spłaty zobowiązań ujawnioną w bazie BIK. Warto na marginesie zauważyć, że karta kredytowa to dobre narzędzie do budowy obrazu rzetelnego kredytobiorcy, dzięki terminowej spłacie zobowiązania.
Drugim wyznacznikiem wysokości limitu kredytowego powinny być indywidualne potrzeby wnioskodawcy. Nie zawsze warto korzystać z limitu w pełnej możliwej wysokości wynikającej z posiadanej zdolności do terminowej spłaty zobowiązania. Wnioskowana kwota powinna uwzględniać realne potrzeby wnioskodawcy i to z kilku powodów. Łatwy dostęp do dodatkowych pieniędzy może prowadzić do nadmiernego zadłużenia.
Bank może również pobierać dodatkową opłatę od niewykorzystanego limitu. Warto też pamiętać, że karta kredytowa, nawet nieużywana, obniża zdolność kredytową, co będzie miało znaczenie np. w razie kupna nieruchomości i chęci złożenia wniosku o kredyt hipoteczny.
Liczy się też oczywiście oferta banku. Najwyższe limity kredytowe zarezerwowane są dla czarnej karty kredytowej – nawet pow. 1 mln zł. Choć ich dostępność będzie ograniczona do osób, które zgromadziły znaczący majątek i posiadają wysoki poziom aktywów. Dzięki klasycznej karcie kredytowej można natomiast otrzymać limit do kwoty około 20.000 zł.