Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00

Karty kredytowe -

Najlepsze karty kredytowe online w 2022 r.

 • Co to jest karta kredytowa?

  Karta kredytowa to instrument płatniczy, który gości w portfelach coraz większej liczby Polaków i którym można posługiwać się z powodzeniem na całym świecie.
 • Limity kart kredytowych

  Każda karta kredytowa pozwala na wykonywanie transakcji do wysokości limitu przyznanego przez bank. Podczas korzystania z kart kredytowych należy zachować rozsądek i pamiętać o terminowej spłacie salda zadłużenia w terminie.
 • Gdzie szukać najlepszych ofert kart kredytowych?

  Najlepiej w naszym rankingu kart kredytowych, gdzie pokazujemy, czym się kierować przy wyborze poszczególnych ofert.

Karty kredytowe przez Internet

Wniosek o kartę kredytową można złożyć zarówno w placówce banku, przez infolinię, aplikację bankową czy Internet. Aby uzyskać kartę kredytową całkowicie online należy wejść na stronę internetową danego banku oraz wypełnić wniosek o przyznanie karty. Następnie bank przesyła pocztą na adres korespondencyjny kartę kredytową. Aby aktywować kartę najczęściej wystarczy dokonanie jakiejkolwiek transakcji przy użyciu karty z użyciem numeru PIN, zalogowanie się na stronie banku lub/i telefoniczny kontakt z konsultantem danej instytucji bankowej. Z dobrą kartą kredytową zawsze będziesz mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Sprawdź jak działa karta kredytowa biorąc ją za pomocą naszej porównywarki.

Najlepsza karta kredytowa

Z definicji najlepsza karta kredytowa powinna być najlepiej dopasowana do naszych preferencji. Aby wybrać najlepszą kartę kredytową nie warto kierować się samą nazwą instytucji bankowej, ale przede wszystkim porównać parametry, od których będzie zależała np. wysokość kosztów miesięcznych prowadzenia karty. Z dobrą kartą kredytową zawsze będziesz mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Sprawdź jak działa karta kredytowa biorąc ją za pomocą naszej porównywarki.

Karty kredytowe od ręki

Wielu klientów zadaje sobie pytanie: ile należy czekać zanim bank przyzna kartę kredytową? Otóż zanim bank przyzna kartę kredytową musi przeanalizować naszą zdolność kredytową. Dlatego niewiele banków może zaproponować rozwiązanie “karty od ręki”. W większości banków karta jest wysyłana następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku przez klienta o jej wydanie. Czas okres oczekiwania na kartę kredytową to najczęściej maksymalnie do 7 dni roboczych. Jeżeli karta ma być dostarczona kurierem w trybie ekspresowym, ten okres może wynieść do 4 dni roboczych. Na “kartę od ręki” obecnie można liczyć np. w banku Citi Handlowym, gdzie klient wydanie karty odbywa się w ciągu kilku minut i następuje w samej placówce banku. Podobne rozwiązania może zaoferować swoim klientom Santander Bank i BGŻ BNP Paribas. Z dobrą kartą kredytową zawsze będziesz mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Sprawdź jak działa karta kredytowa biorąc ją za pomocą naszej porównywarki.

Darmowe karty kredytowe

Odebranie karty , która jest 100% darmowa jest możliwe w niektórych bankach. Należy jednak wcześniej zorientować się, jakie są koszty samego wydania karty (najczęściej do maksymalnie kilkadziesiąt złotych). Natomiast, aby maksymalnie zredukować koszty za samo użytkowanie karty należy przestrzegać poniższych zasad:

 • terminowo spłacać zadłużenia z uwzględnieniem okresu bezodsetkowego

 • kontrolować limit zadłużenia na karcie

 • regularnie korzystać z karty (tzn. wg wymagań narzuconych przez bank)

 • unikać wypłat z bankomatów (jeżeli za takie pobierana jest prowizja)

Obecnie na rynku darmowe wydanie karty i brak opłat za ich użytkowanie przysługuje klientom Citibank-BP Motokarta. Co więcej w najnowszej promocji Citi Handlowego i Rankomat otrzymuje się darmową pożyczkę nawet na kwotę 5 000 zł z terminem spłaty do 12 miesięcy oraz do 720 zł premii za zakupy dokonane kartą kredytową. Więcej informacji na temat promocji można znaleźć tutaj.

Jak oceniać oferty karty kredytowej?

Wśród najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przed wyborem oferty karty kredytowej warto wymienić:

 • Oprocentowanie rachunku karty – maksymalne oprocentowanie rachunku karty obecnie wynosi do 10%. Samo RRSO rachunku karty  (do którego wlicza się m.in. oprocentowanie oraz koszty dodatkowe) najczęściej waha się w przedziale od kilku do kilkunastu procent.

 • Okres bezodsetkowy – wiąże się ze wspomnianym oprocentowaniem. Banki oferują okres bezodsetkowy, który oznacza, że spłata pełnego zadłużenia w wyznaczonym terminie (np. 50 dni) jest równoznaczna z brakiem obciążenia w formie dodatkowych odsetek.

 • Opłaty za wydanie i posiadanie karty – opłata za wydanie karty jest jednorazowa i wynosi najczęściej do kilkudziesięciu złotych. W przypadku opłat za posiadanie karty należy zwrócić uwagę czy i jak wysoką opłatę pobiera bank: w systemie rocznym bądź miesięcznym.

 • Prowizja za wypłaty z bankomatów w Polsce i za transakcje walutowe za granicą – to bardzo ważny parametr i przed zawarciem umowy karty kredytowej warto zorientować się co do tych dodatkowych kosztów. Zwłaszcza, jeśli np. z karty będziemy korzystać: czy to w Polsce czy za granicą. 

 • Dodatkowe produkty i promocje bankowe – coraz częściej do kart kredytowych proponowany jest szeroki wachlarz produktów dodatkowych np. ubezpieczenie karty kredytowej, programy lojalnościowe, rabatowe oraz czasami usługi cashback (zwroty pieniędzy za zakupy dokonane kartą). Czasami promocje dostępne są jedynie dla posiadaczy aktywnego konta bankowego w danym banku – i to również należy uwzględnić przed wyborem odpowiedniej oferty.

Kto może skorzystać z ofert kart kredytowych?

Zasady przyznawania karty kredytowej są bardzo zbliżone do pożyczki czy kredytu. Aby uzyskać kartę kredytową przede wszystkim należy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową.

Trzeba przy tym pamiętać, że z ofert kart kredytowych może skorzystać każda osoba pełnoletnia, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a przy tym otrzymuje stałe dochody. Oto lista najczęściej branych pod uwagę czynników przy decyzji o przyznaniu karty kredytowej oraz określaniu maksymalnego limitu wydatków na karcie:

 • źródło dochodów – oczywiście im wyższy dochód, tym większa szansa na większy limit na karcie kredytowej. Akceptowane źródła dochodów to m.in.: zyski z tytułu umowy o pracę, umowy o zlecenie, wpływy z prowadzenia działalności gospodarczej czy emerytury lub renty.

 • wysokość dochodów – tutaj dużo zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej klienta. Ważna jest również kwota limitu zadłużenia na karcie, a także rodzaj karty kredytowej (zwykła, silver, gold, platyna). Najczęściej wystarczają stałe dochody na poziomie minimum 1200 zł, aby otrzymać kartę kredytową.

 • staż pracy – banki zwracają uwagę również na długość stażu pracy. Najczęściej liczy się on na minimum 3 miesiące od rozpoczęcia pracy (w przypadku osób zatrudnionych o umowę o pracę), a około jednego roku dla osób dla umowie o zlecenie. Dla osoby na działalności gospodarczej jest to jeszcze dłuższy okres (około 2 lat).

 • wiek osoby wnioskującej – czasami wystarczy ukończone 18 lat, ale czasami bank może ponieść minimalny wiek klienta do 21 lat. Często taka decyzja jest motywowana np. sytuacją, gdzie klient prowadzi własną działalność gospodarczą. Banki stosują również górną granicę przyznawania kart kredytowych dla klientów w podeszłym wieku (najczęściej po 70 r.ż.).

 • historia kredytowa – bank przeanalizuje dotychczasową historię kredytową tzn. informacje o terminowych lub nieterminowych spłatach wcześniejszych zadłużeń tj. pożyczek czy kredytów. Osoby, które widnieją w bazach dłużników, takich jak BIK, BIG czy ERIF – muszą się liczyć z odmową przyznania karty kredytowej. Natomiast terminowe spłacanie wcześniejszych zobowiązań w przeszłości, w postaci np. pożyczek bankowych – wzmacnia wizerunek klienta, jako osoby wypłacalnej i zwiększa jego zdolność kredytową.

 • obciążenia finansowe – bank analizuje na podstawie wydatków klienta oraz stałych opłat (np. wysokości płatności mieszkaniowych czy rat kredytu), ile wynosi kwota wolnych środków, którą będzie można przeznaczyć potencjalnie na spłatę zadłużenia.

Opłaty za kartę kredytową - jawne i niejawne

Dokładne informacje dotyczące opłat za kartę kredytową powinny być przedstawione w sposób jasny i znajdować się dokładnie opisane na stronie internetowej danej oferty bankowej. Trzeba pamiętać, że prawo zawsze chroni klienta i w obowiązku danej instytucji finansowej jest, aby dokładnie i precyzyjnie informować swoich klientów o stosowanych w ofertach stawkach oprocentowania, wysokościach pobieranych prowizji i innych opłatach. Jeżeli jednak są jakieś wątpliwości w związku z daną ofertą – to przed wypełnieniem wniosku o kartę – warto spojrzeć do regulaminu bądź dopytać o szczegóły oferty poprzez kontakt mailowy bądź telefoniczny z działem obsługi danego banku.

Najtańsze karty kredytowe

Aby ułatwić wybór najtańszej oferty karty kredytowej, przygotowaliśmy poniższą tabelę, gdzie wskazujemy, w którym banku można otrzymać ofertę na bardzo przystępnych warunkach.

Nazwa banku i oferty

Wysokość RRSO

Okres bezodsetkowy

Opłata za wydanie karty

Miesięczna opłata za kartę

Opłata za wypłatę gotówki w bankomacie

CITI SIMPLICITY w Citi Handlowy

9,59%

56 dni

0 zł

0 zł

8% (min. 10 zł)

TurboKARTA w

Santander Consumer Bank

9,32%

54 dni

0 zł

6,90 zł (nie dotyczy, jeśli klient w okresie rozliczeniowym dokonał transakcji na kwotę min. 1000 zł)

6% (min. 10 zł)

MasterCard Standard w BNP Paribas

12,14%

56 dni

0 zł

9 zł (nie dotyczy, jeśli klient w okresie rozliczeniowym dokonał transakcji na kwotę min. 1000 zł)

– 3,50 zł za wypłaty z bankomatów BGŻ BNP Paribas, dla pozostałych 4,9% (min. 10 zł)

Podstawowa Karta Kredytowa w mBank

8,02%

54 dni

30 zł

0 zł (roczna: 70 zł – bank nie pobierze rocznej opłaty, jeśli klient zrealizuje min. 240 transakcji bezgotówkowych za pomocą karty lub wykona transakcje o łącznej wartości min. 12 tys. zł)

5% (min. 10 zł)

Karta Kredytowa 1|2|3 w Santander Bank Polska

11,41%

54 dni

0 zł

0 zł (roczna: 90 zł – bank nie pobierze opłaty pod warunkiem dokonania min. 10 transakcji w ciągu 3 miesięcy)

4% (min. 10 zł)

Karta kredytowa VISA w ING Bank

7,81%

52 dni

0 zł

0 zł (jeżeli średnia miesięczna wartość transakcji w ciągu roku wyniesie minimum 200 zł), roczna opłata stała: 35 zł

2% (min. 5zł) przy wypłatach z bankomatów ING

– 3% (min. 9 zł) za wypłaty z pozostałych bankomatów

Przejrzysta Karta Kredytowa w PKO BP

12,30%

55 dni

0 zł

0 zł  przy miesięcznych transakcjach na kwotę min. 600 zł

30 zł gdy w miesiącu dokonano transakcji na kwotę min. 500 zł

4% (min. 10 zł)

Karta kredytowa Elastyczna w Bank Pekao

9,81%

55 dni

15 zł

0 zł (jeśli wykona się przynajmniej 1 transakcję kartą miesięcznie)

3,00% (min. 6,00 zł)

*Wysokość RRSO odnosi się do przykładu reprezentatywnego podanego na stronach banków. Informacje aktualne na stan w dniu 01.09.2020

Oprocentowanie karty kredytowej

Wysokość oprocentowania kart kredytowych może maksymalnie wynosić czterokrotność stopy lombardowej, która aktualnie wynosi 2,5%. Co oznacza, że na ten moment najwyższe oprocentowanie w banku może wynosić 10%. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyny koszt kredytowej liczony przez instytucje bankowe. Całościowo bank dolicza np. opłaty za prowadzenie karty czy potrąca prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów – przez co wartość RRSO może być wyższa.

Aby uniknąć kosztów oprocentowania karty należy spłacić zadłużenie w trakcie okresu bezodsetkowego.

Karta kredytowa - czy są jakieś bonusy?

Jak najbardziej. Wiele banków, aby przyciągnąć do siebie klientów oferuje różne bonusy w postaci różnych dodatków czy nawet cashbacków (zwrotów pieniędzy za częste korzystanie z danej oferty karty kredytowej). Przykładowo w ofercie z kartą CITI Simplicity w Citi Handlowym można odebrać voucher w postaci 200 zł na zakupy w Allegro. Z kartą Citibank-BP Motokarta można odebrać np. 240 zł zwrotu rocznie na zakup paliwa na stacjach BP. Również mBank oferuje obecnie promocje np. cashback (nawet do 760 zł zwrotu w ramach mOkazji przy jednej transakcji wykonywanej kartą co miesiąc). Oczywiście przedstawione przez nas promocje mogą ulec zmianie lub skończyć się, dlatego po szczegóły oraz warunki każdej z promocji należy udać się na strony internetowe banków. Dodatkowo, aby być na bieżąco z promocjami kart kredytowych, warto śledzić strony interesujących nas instytucji bankowych.

Jak wybrać kartę kredytową?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, bezpośrednio przed wyborem karty kredytowej trzeba przeanalizować dokładnie parametry każdej z ofert. Natomiast jeszcze przed tym krokiem warto zadać sobie kilka dodatkowych pytań np. jak często będzie się korzystać z karty – często czy raczej sporadycznie? Czy pieniądze z karty kredytowej wykorzystywane są najczęściej w jakimś konkretnym celu np. podczas zagranicznych podróży lub na zakup paliwa. Zweryfikowanie tych celów na pewno ułatwi wybór odpowiedniej karty kredytowej. W razie dodatkowych wątpliwości warto skorzystać z informacji w naszym rankingu kart kredytowych bądź z informacji udzielonych przez specjalistę bankowego. Z dobrą kartą kredytową zawsze będziesz mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki.

Mówią, że możesz liczyć na rankomat.pl

Nasi Klienci oceniają nas na
Rankomat - Opinie konsumenckie Google

Rankomat.pl Najlepiej oceniana porównywarka ubezpieczeniowa w Polsce według ocen w Google z dnia 07.07.2021

Więcej o rankomat.pl