Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00

Kalkulator rat kredytu hipotecznego

Kalkulator rat kredytu hipotecznego pozwoli w łatwy i szybki sposób sprawdzić, na jakie miesięczne obciążenie powinieneś przygotować się zaciągając zobowiązanie na określonych warunkach. Dzięki temu ocenisz, jak potencjalna rata przełoży się na kondycję twojego domowego budżetu. Przeprowadzona symulacja pomoże ci także określić, na jaki kredyt hipoteczny faktycznie cię stać.

Co warto wiedzieć o ratach kredytu hipotecznego?

 • Kalkulator kredytu hipotecznego

  Oferowany przez nas kalkulator rat kredytu hipotecznego jest prostym i intuicyjnym narzędziem, pozwalającym na wielokrotne porównywanie zobowiązań mieszkaniowych pod kątem wysokości miesięcznej raty. Aby przeprowadzić kalkulację wystarczy określić kluczowe elementy opisujące ofertę. Przede wszystkim powinieneś wprowadzić wartość nieruchomości, którą zamierzasz sfinansować kredytem hipotecznym. 

  Następnie musisz określić swój udział w zakupie nieruchomości w postaci wkładu własnego. Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Jego minimalna wartość wynosi obecnie 10% wartości nieruchomości, dlatego jeśli wprowadzisz zbyt niski udział własny, to kalkulator automatycznie podwyższy go do minimalnego poziomu. Powinieneś mieć także na uwadze fakt, że 10% wkład własny wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia obowiązującego do czasu, aż osiągnie on 20% wartości kredytowanej nieruchomości. 

  Kolejnym krokiem jest określenie kwoty kredytu mieszczącej się w przedziale od 0 do 270.000 zł, a także okresu spłaty ujętego w widełkach od 1 roku do 35 lat. Ostatnim etapem jest wprowadzenie oprocentowania nominalnego, prowizji za udzielenie finansowania, a także innych kosztów kredytu wynikających z konieczności np. wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub skorzystania z innych produktów bankowych, jak konto osobiste czy karta kredytowa. 

  Po uzupełnieniu danych skorzystaj z przycisku „oblicz ratę”, my przedstawimy ci wysokość miesięcznego obciążenia, jakie generować będzie kredyt hipoteczny o wskazanych parametrach. Jeśli chcesz przeprowadzić kolejną kalkulację to wystarczy, że zmienisz wybrane przez siebie elementy i ponownie użyjesz przycisku. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skorzystać z bezpłatnej porady naszego konsultanta.

 • Oprocentowanie kredytu hipotecznego

  Zdecydowana większość kredytów hipotecznych oferowanych na krajowym rynku opiera się o oprocentowanie zmienne, które może ulegać falowaniu w okresie spłaty zobowiązania. Aktualnie tylko kilka banków oferuje kredyty mieszkaniowe z oprocentowaniem stałym, jednak nie zdobyły one popularności z dwóch dowodów. Po pierwsze jest to rozwiązanie droższe, a po drugie stała stopa procentowa obowiązuje jedynie przez 5 pierwszych lat spłaty kredytu. Oprocentowanie kredytu hipotecznego obliczamy według wzoru:

  Oprocentowanie kredytu hipotecznego = stawka WIBOR + marża banku

  Na wielkość tą wpływa stawka bazowa WIBOR. Najczęściej oferowane są stawki trzy i sześciomiesięczne – WIBOR 3M, WIBOR 6M – których wysokość zależy od poziomu stopy referencyjnej ustalanej każdego miesiąca przez Radę Polityki Pieniężnej. Drugim elementem jest marża banku, która jest stała (o ile nie nastąpią zmiany w umowie kredytowej). Na wysokość marży wpływa m.in. kondycja finansowa kredytobiorcy, rodzaj zabezpieczeń czy polityka wewnętrzna instytucji finansowej.  

  Bank udzielający finansowania nie ma wpływu na wysokość stawki WIBOR, dlatego wszelkie negocjacje dotyczące wysokości oprocentowania nominalnego mogą odbywać się w obrębie proponowanej marży. Warto pamiętać, że oprocentowanie kredytu przekłada się bezpośrednio na wysokość comiesięcznych odsetek, które przez cały okres finansowania naliczane są od kapitału pozostającego do spłaty. 

 • Oblicz ratę kredytu hipotecznego

  Ratę kredytu hipotecznego możesz obliczyć samodzielnie korzystając z odpowiedniego wzoru oraz arkusza kalkulacyjnego lub kalkulatora. Wiele osób nie ma jednak na to czasu i korzysta z gotowych narzędzi dostępnych w sieci. Pozwalają one na szybkie oszacowanie potencjalnej raty kredytu hipotecznego. Dzięki temu możesz wyobrazić sobie, jak konkretne obciążenie wpłynie na kondycję twojego budżetu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego modyfikowania poszczególnych parametrów, dzięki czemu będziesz mógł ocenić, jak zmiana kwoty zobowiązania, okresu finansowania, oprocentowania czy prowizji wpływa na wysokość miesięcznej raty.

 • Ile wynosi średnia rata kredytu hipotecznego

  Na wysokość raty kredytu hipotecznego wpływa wiele elementów. Do podstawowych zaliczamy oprocentowanie nominalne, prowizję za udzielenie finansowania czy konieczność skorzystania z dodatkowo płatnych produktów bankowych, jak konto osobiste czy karta kredytowa. Oczywiście wysokość raty kształtuje także kwota kredytu i okres jego spłaty – im dłuższy tym niższe miesięczne obciążenie, jednak odbywa się to za cenę wzrostu całkowitej kwoty do spłaty (odsetki dłużej są naliczane od pożyczonego kapitału).

  Z kolei na warunki finansowania wpływa bezpośrednio kondycja finansowa wnioskodawcy, która badana jest w toku analizy zdolności kredytowej. Mając na uwadze powyższe trudno jest kierować się miarą, jaką jest średnia rata kredytu hipotecznego, gdyż kształtuje ją wiele zmiennych. Często spotykaną miarą w kontekście kredytów hipotecznych jest ich średnia kwota. Według danych Biura Informacji Kredytowej, średnia wysokość kredytu mieszkaniowego w lipcu 2020 roku wynosiła 286,2 tys. zł.

 • Kredyt hipoteczny - na jaki cel?Kredyt hipoteczny - na jaki cel?

  Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym. Oznacza to, ze musi zostać przeznaczony na jasno określone przedsięwzięcie. Produkt ten nazywany jest także kredytem mieszkaniowym z uwagi na fakt, że służy głównie celom związanym z zakupem, budową lub remontem nieruchomości. Spłata zobowiązania zabezpieczona jest wpisem w hipotece nieruchomości na rzecz banku. Kredyt hipoteczny przeznaczyć można na:

  • zakup nieruchomości na rynku pierwotnym,
  • zakup nieruchomości na rynku wtórnym
  • budowę nieruchomości,
  • zakup działki, 
  • remont lub modernizację nieruchomości.
Jak działa rankomat