Masz stałą pracę, odpowiednio wysokie dochody i marzysz o własnych czterech kątach? Bardzo możliwe, że bank przyzna Ci kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Jednak wraz z wnioskiem kredytowym musisz dostarczyć do instytucji szereg dokumentów. Sprawdź, czego dokładnie potrzebujesz.
- 1. Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego?
- 2. Co wpływa na rodzaj dokumentów wymaganych do kredytu hipotecznego?
- 3. Jakie dokumenty są potrzebne do potwierdzenia tożsamości przy kredycie hipotecznym?
- 3.1. Kredyt hipoteczny a mDowód
- 3.2. Kredyt hipoteczny a zastrzeżenie numeru PESEL
- 4. Jakie dokumenty są potrzebne do potwierdzenia wysokości dochodów przy kredycie hipotecznym?
- 5. Dokumenty finansowe przy umowie o pracę
- 5.1. Dokumenty finansowe przy umowie zleceniu i umowie o dzieło
- 5.2. Dokumenty finansowe przy rencie, emeryturze
- 6. Dokumenty finansowe przy jednoosobowej działalności gospodarczej
- 7. Jakie dokumenty dotyczące nieruchomości są potrzebne przy kredycie hipotecznym?
- 7.1. Dokumenty do kredytu hipotecznego przy kupnie mieszkania
- 7.2. Dokumenty do kredytu hipotecznego przy kupnie domu
- 7.3. Dokumenty do kredytu hipotecznego przy kupnie działki
- 7.4. Dokumenty do kredytu hipotecznego przy budowie domu
- 7.5. Dokumenty do kredytu hipotecznego przy kupnie nieruchomości z rynku pierwotnego
- 7.6. Dokumenty do kredytu hipotecznego przy kupnie nieruchomości z rynku wtórnego
- 8. Jakich dokumentów do kredytu hipotecznego bank może wymagać od obcokrajowca?
- 9. Dokumenty do kredytu hipotecznego w różnych bankach
- 9.1. Dokumenty do kredytu hipotecznego w Banku Pekao S.A.
- 9.2. Dokumenty do kredytu hipotecznego w ING Bank Śląski S.A.
- 9.3. Dokumenty do kredytu hipotecznego w BNP Paribas S.A.
- 10. Warto wiedzieć
Według raportu o kredytach mieszkaniowych przygotowanego na zlecenie AMRON-SARFiN, w pierwszym kwartale 2024 r. banki udzieliły 64 504 pożyczek hipotecznych. Najczęściej wybierany okres spłaty zobowiązania to od 25 do 35 lat – ponad 61% spośród wszystkich kredytów przyznano na taki czas. Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w banku wymaga spełnienia kilku formalności. Między innymi przedstawienia odpowiednich dokumentów.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego?
Według BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe średnia wartość wnioskowanego kredytu hipotecznego wyniosła w maju 2024 r. 435,54 tys. zł. To wysoka kwota i duże ryzyko dla banku. To dlatego instytucje finansowe przed udzieleniem kredytu wymagają przedstawienia wielu dokumentów. Kredytodawca musi ustalić kto ubiega się o pożyczkę, jakie ma źródło dochodów oraz jaką inwestycję ma sfinansować zaciągane zobowiązanie.
Dokumenty do kredytu hipotecznego można podzielić na trzy grupy. Dotyczące:
- tożsamości kredytobiorcy – potwierdzają dane osobowe wnioskodawcy,
- dochodów – wskazują, ile zarabia kredytobiorca i jakie jest źródło jego dochodów (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, własna działalność gospodarcza, świadczenia typu emerytura lub renta otrzymywana z ZUS-u, KRUS-u itp). Co ważne – niektóre banki przy ustalaniu poziomu dochodów uwzględniają również dodatek 800+ lub alimenty na dziecko – jeżeli je pobierasz, dowiedz się, czy Twój bank je honoruje i czy musisz dostarczyć dokumenty potwierdzające ich otrzymywanie.
- kredytowanej nieruchomości – lista dokumentów różni się w zależności od typu nieruchomości (grunt, mieszkanie czy dom) i jej charakteru prawnego (rynek wtórny czy pierwotny).
Uwaga!
W którym momencie transakcji wpłaca się wkład? To zależy od ustaleń między Tobą a sprzedawcą. W każdym razie do dokumentów do kredytu hipotecznego prędzej czy później konieczne będzie załączenie potwierdzenia wniesienia wkładu własnego (np. potwierdzenie przelewu).
Co wpływa na rodzaj dokumentów wymaganych do kredytu hipotecznego?
Ostateczna liczba i rodzaj dokumentów zależy od szeregu czynników, dlatego nie można wyodrębnić uniwersalnej listy, która dotyczyć będzie wszystkich kredytobiorców hipotecznych.
Oczekiwania banku w tym zakresie zależą od m.in.:
- sposobu osiągania dochodów i formy zatrudnienia,
- sposobu wniesienia wkładu własnego (nie zawsze musi mieć formę pieniężną),
- dodatkowych zabezpieczeń np. poręczenia przez osobę trzecią,
- przeznaczenia kredytu hipotecznego np. zakup na rynku pierwotnym, budowa, remont.
W zależności od sytuacji złożenie kompletnego wniosku o kredyt hipoteczny może wymagać zgromadzenia nawet kilkudziesięciu dokumentów. Ostateczną listę określają również wewnętrzne procedury konkretnego banku. Niektóre dokumenty do kredytu hipotecznego mogą mieć ograniczony okres ważności i muszą być przygotowane przez wskazane osoby lub podmioty np. operat szacunkowy nieruchomości przygotowany przez rzeczoznawcę majątkowego.
Wypowiedź eksperta
Jakie dokumenty są potrzebne do potwierdzenia tożsamości przy kredycie hipotecznym?
Dokument potwierdzający tożsamość to podstawowy dokument przy ubieganiu się o jakikolwiek kredyt. Bez niego nie da się pożyczyć symbolicznych 200 zł, już nie mówiąc o kilkuset tysiącach kredytu hipotecznego.
Zgodnie z polskimi przepisami dokumentami stwierdzającymi tożsamość są:
- dowód osobisty,
- paszport.
Co oznacza, że bank nie zaakceptuje prawa jazdy, legitymacji studenckiej, emeryta-rencisty czy innego dokumentu.
W celu potwierdzenia tożsamości obywatela Polski wnioskującego o kredyt hipoteczny, bank oprócz dowodu może poprosić również o przedstawienie:
- skróconego odpisu aktu małżeństwa,
- umowy rozdzielności majątkowej,
- wyroku rozwodowego,
- aktu urodzenia dziecka.
Jeśli o kredyt hipoteczny ubiega się cudzoziemiec to w celu potwierdzenia swojej tożsamości może być poproszony o przedstawienie:
- ważnego paszportu,
- dodatkowego dokumentu ze zdjęciem,
- zezwolenia na pobyt stały na terenie Polski,
- raportu kredytowego z zagranicznego odpowiednika biura informacji kredytowej,
- zezwolenia na pracę (opcjonalnie).
Kredyt hipoteczny a mDowód
Od lipca 2023 r. istnieje możliwość potwierdzania tożsamości za pomocą elektronicznej wersji dowodu osobistego (mDowód). Znajdziesz ją w aplikacji mObywatel, którą możesz ściągnąć na swój smartfon. mDowód jest honorowany we wszystkich bankach i urzędach na terenie Polski.
Kredyt hipoteczny a zastrzeżenie numeru PESEL
Od czerwca 2024 r. można zastrzec swój numer PESEL. Jak ogłosiło Ministerstwo cyfryzacji w dniu 27 czerwca 2024 – z tej funkcji skorzystało już 4 miliony osób Polaków.
Sedno tej usługi tkwi w tym, że instytucje finansowe od 1 czerwca 2024 r. mają obowiązek sprawdzać status PESEL osób ubiegających się o kredyt oraz zakładających konto bankowe. Jeżeli PESEL jest zastrzeżony – nie mają prawa udzielić pożyczki lub otworzyć konta. Ma to zapobiegać braniu kredytów na wykradzione dane osobowe.
W przypadku, kiedy Ty też zastrzegłeś PESEL, a chcesz uzyskać kredyt hipoteczny, musisz cofnąć zastrzeżenie. Zrobisz to w aplikacji mObywatel w kilka sekund, cofnięcie zastrzeżenia działa natychmiastowo. Po rozpatrzeniu wniosku kredytowego możesz ponownie zastrzec PESEL. Zastrzeżenie PESEL-u i cofnięcie zastrzeżenia są bezpłatne oraz można dokonywać je nieograniczoną liczbę razy.
Jakie dokumenty są potrzebne do potwierdzenia wysokości dochodów przy kredycie hipotecznym?
Lista dokumentów do kredytu hipotecznego związanych z dochodami zależy od rodzaju zatrudnienia i od banku. Część instytucji wymaga oddzielnie zaświadczenia o zatrudnieniu i o dochodach, a niektórym wystarczy jeden z tych dokumentów. Wybrane instytucje chcą też, aby zaświadczenia wypisywane były na druku bankowym (ściągniesz go ze strony internetowej lub otrzymasz w placówce), a inne akceptują formularze pracodawcy.
Dokumenty finansowe przy umowie o pracę
Przy osiąganiu dochodów z tytułu umowy o pracę wymagane jest najczęściej zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości osiąganych dochodów. Banki honorują również wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie, za wskazany okres (najczęściej od 3 do 6 miesięcy).
Jeżeli kredytobiorca otrzymuje dodatkowo zasiłek (macierzyński, rodzicielski, chorobowy), potrzebne jest zaświadczenie z ZUS o wysokości wypłacanego świadczenia.
W sytuacji, kiedy w ciągu ostatnich miesięcy zmieniałeś zatrudnienie to bank może poprosić dodatkowo o załączenie aktualnej umowy o pracę i świadectwa pracy wydanego przez poprzedniego pracodawcę.
Dokumenty finansowe przy umowie zleceniu i umowie o dzieło
W przypadku pracy na umowę zlecenie lub o dzieło, wymagania są podobne jak przy umowie o pracę: bank potrzebuje zaświadczenia o dochodach. Może też zażądać dodatkowego dokumentu potwierdzającego ciągłość zatrudnienia, jeżeli umowa cywilnoprawna podpisywana jest co miesiąc, dwa czy pół roku.
Wysokość dochodów osiąganych na podstawie umowy cywilnoprawnej można potwierdzić również przedstawiając wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie.
Dokumenty finansowe przy rencie, emeryturze
Renciści i emeryci potwierdzają dochody na podstawie decyzji o przyznaniu (waloryzacji) renty lub emerytury. Ponadto wymagany jest dokument potwierdzający, że świadczenie jest rzeczywiście wypłacane – chodzi o ostatni odcinek lub wyciąg z konta bankowego. Renciści mogą zostać także poproszeni o dostarczenie zaświadczenia o długości okresu, na który została przyznana renta.
Dokumenty finansowe przy jednoosobowej działalności gospodarczej
Przedsiębiorca ubiegający się o kredyt hipoteczny powinien w pierwszej kolejności przedstawić:
- zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG),
- zaświadczenie o nadaniu numeru REGON,
- zaświadczenie o nadaniu numeru NIP,
- zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu z tytułu składek – w oryginalne (ważne 30 dni od momentu wydania),
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezleganiu z tytułu zobowiązań podatkowych – w oryginalne (ważne 30 dni od momentu wydania),
- wyciąg z firmowego konta bankowego za wskazany okres,
- deklaracje podatkowe za ostatni rok lub dwa lata obrachunkowe,
- oświadczenie o wysokość dochodów po opodatkowaniu za rok bieżący,
- zezwolenie na prowadzenie działalności koncesjonowanej (jeśli jest wymagane).
Kolejne wymagania w zakresie dokumentów zależą od sposobu rozliczania się przedsiębiorcy z Urzędem Skarbowym.
Jeśli rozliczamy się za pomocą księgi przychodów i rozchodów (KPiR) bank może oczekiwać przedstawienia:
- deklaracji podatkowych PIT 36/PIT 36 L z załącznikiem PIT-B za ostatni rok lub dwa ostatnie lata,
- KPiR za bieżący rok oraz za rok poprzedni,
- ewidencji środków trwałych i stawek amortyzacji za wskazany przez bank okres,
- oświadczenia o nieposiadaniu konta firmowego – jeśli do prowadzenia działalności używamy konta prywatnego.
Jeśli jako przedsiębiorca prowadzimy pełną księgowość to bank poprosi nas o załączenie do wniosku kredytowego:
- deklaracji podatkowych PIT lub CIT za ostatni rok lub dwa ostatnie lata,
- bilansu i rachunku zysków i strat za ostatni rok lub ostatnie dwa lata obrachunkowe,
- bilansu i rachunku zysków i strat za okres bieżący – w zależności od rozliczeń za ostatni zamknięty miesiąc lub kwartał,
- ewidencji środków trwałych i stawek amortyzacyjnych.
Przedsiębiorcy rozliczający się w formie ryczałtu ewidencjonowanego w trakcie ubiegania się kredyt hipoteczny zostaną poproszeni o:
- deklarację podatkową PIT 28 za ostatni rok lub dwa ostatnie lata lub,
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości przychodów ewidencjonowanych za ostatnie dwa lata prowadzenia firmy,
- ewidencję przychodów za zakończone miesiące bieżącego roku.
Rozliczanie się za pomocą karty podatkowej bank wymagać będzie załączenia do wniosku kredytowego:
- aktualnej decyzji Urzędu Skarbowego ustalającej wysokość podatku dochodowego,
- oświadczenia o wysokości dochodów po opodatkowaniu za wskazany przez bank okres.
Do dokumentów typowo finansowych przedsiębiorcy muszą dołączyć dokumentację dotyczącą prowadzonej firmy. Czasem wystarczy wydruk z CEiDG, ale nieraz wymagane jest dostarczenie innych (wspomnianych wyżej) dokumentów.
Spróbuj tego
Jakie dokumenty dotyczące nieruchomości są potrzebne przy kredycie hipotecznym?
Dokumenty wymagane do kredytu hipotecznego różnią się w zależności od rodzaju nieruchomości i celu finansowania. Inne dokumenty będą potrzebne, jeżeli chcesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego, a inne – jeśli chcesz się zapożyczyć na rozbudowę czy remont domu, który jest już Twoją własnością.
Zanim złożysz wniosek kredytowy, skontaktuj się z instytucją finansową i dowiedz się dokładnie, jakich dokumentów wymaga. Miej przy tym świadomość, że niektóre dokumenty uzyskasz z urzędów „od ręki”, a na inne trzeba czekać.
Pamiętaj też o wkładzie własnym. Banki na ogół przy składaniu wniosku chcą oświadczenie o wysokości kapitału, który wniesiesz, ale prędzej czy później będziesz musiał dostarczyć potwierdzenie wpłaty.
Dokumenty do kredytu hipotecznego przy kupnie mieszkania
Planując kredyt na zakup mieszkania, potrzebujesz:
- numer księgi wieczystej nieruchomości,
- dokument potwierdzający warunki transakcji (umowa przedwstępna lub umowa rezerwacyjna),
- dokumenty potwierdzające dotychczasowe wpłaty na rzecz dewelopera (spółdzielni mieszkaniowej), jeżeli takowe były.
Dokumenty do kredytu hipotecznego przy kupnie domu
Podstawowe dokumenty przy kupnie domu są takie same jak przy zakupie mieszkania, tzn. należy przedstawić:
- odpis z księgi wieczystej,
- umowę rezerwacyjną lub przedwstępną,
- operat szacunkowy nieruchomości,
- dokumenty potwierdzające dokonanie dotychczasowych wpłat.
Dokumenty do kredytu hipotecznego przy kupnie działki
Do kredytu hipotecznego przeznaczonego do zakupu działki wymagane są następujące dokumenty:
- numer księgi wieczystej prowadzonej dla działki gruntu lub numer księgi wieczystej nieruchomości, z której Twoja działka będzie wyodrębniona,
- wyrys i wypis z ewidencji gruntów,
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego potwierdzający, że działka przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową,
- potwierdzenie wniesienia wkładu własnego,
- umowy przedwstępnej zawartej ze sprzedającym,
- jeśli nieruchomość jest obciążona hipoteką – informacja z banku kredytującego o wysokości salda do spłaty.
Dokumenty do kredytu hipotecznego przy budowie domu
Do umowy kredytowej na udzielenie pożyczki na budowę domu zazwyczaj potrzebne są:
- numer księgi wieczystej działki gruntu,
- wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
- pozwolenie na budowę,
- kosztorys budowy – sporządzony samodzielnie lub przez kosztorysanta z odpowiednimi uprawnieniami (sprawdź, jakie są wymogi w Twoim banku),
- operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego,
- umowy z wykonawcami,
- dziennik budowy (jeżeli część domu już zbudowałeś i starasz się o kredyt hipoteczny na dokończenie inwestycji),
- może też być wymagany program użytkowy budynku, czyli zestawienie pomieszczeń domu.
Dokumenty do kredytu hipotecznego przy kupnie nieruchomości z rynku pierwotnego
Kupno nieruchomości z rynku pierwotnego oznacza zakup lokalu lub gruntu, który nie był nigdy użytkowany.
Możesz wziąć kredyt hipoteczny na nieruchomość z rynku pierwotnego, która:
- jeszcze w ogóle nie istnieje (deweloper zgromadził dopiero potrzebne pozwolenia na budowę i inne dokumenty),
- jest w trakcie budowy,
- została już zbudowana.
Banki potrzebują potwierdzenia, że sprzedawca działa legalnie i najczęściej żądają wydruku z CEiDG oraz Krajowego Rejestru Sądowego dewelopera, a także kopie pełnomocnictwa udzielonego reprezentantom dewelopera.
Poza tym musisz przedstawić standardowe dokumenty takie jak:
- umowa przedwstępna z deweloperem,
- dokumenty potwierdzające dotychczasowe wpłaty na rzecz sprzedawcy lokalu,
- dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego,
- promesę banku o bezciężarowym wyodrębnieniu nieruchomości,
- odpis księgi wieczystej,
- wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
- zaświadczenie o samodzielności lokalu,
- decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lokalu,
- decyzję o zakończeniu budowy.
Dokumenty do kredytu hipotecznego przy kupnie nieruchomości z rynku wtórnego
Zakup nieruchomości z rynku wtórnego polega na tym, że kupujesz lokal lub działkę „z drugiej ręki” – najczęściej od prywatnej osoby, która odsprzedaje swój dom lub mieszkanie.
Do wniosku kredytowego musisz załączyć:
- wypis z księgi wieczystej nieruchomości (w przypadku prawa spółdzielczego bez księgi wieczystej należy dostarczyć zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o prawie zbywcy do lokalu oraz nr księgi wieczystej gruntowej dla budynku, w którym znajduje się mieszkanie),
- umowę przedwstępną,
- dokument potwierdzający, że sprzedawca ma prawo własności nieruchomości,
- dokument potwierdzający, że sprzedający nie ma zaległości w spółdzielni mieszkaniowej.
Uwaga!
Jeżeli stan prac dewelopera jest zaawansowany (np. ukończone 90% budowy), bank może zażądać, aby umowa przedwstępna zawierała dokładną datę przeniesienia własności po oddaniu nieruchomości do użytku.
Jakich dokumentów do kredytu hipotecznego bank może wymagać od obcokrajowca?
Przepisy nie precyzują udzielania kredytów hipotecznym osobom z obywatelstwem innym niż polskie. Obcokrajowcy mogą więc ubiegać się o kredyt na warunkach podobnych jak Polacy.
Co mówi prawo?
Osoba z zagranicy, która chce w Polsce uzyskać kredyt hipoteczny, musi mieć polski nr PESEL. Dostanie go:
- automatycznie podczas dokonywania meldunku na pobyt stały lub czasowy (minimum 30 dni) w urzędzie gminy lub urzędzie dzielnicy,
- po złożeniu wniosku w dowolnym urzędzie gminy.
Załatwienie polskiego nr PESEL jest prostą formalnością. Niektóre banki wymagają też zezwolenia na pobyt stały cudzoziemca w Polsce, ale część akceptuje też pobyt czasowy.
Wraz z zezwoleniem na pobyt obcokrajowiec musi przedstawić następujące dokumenty:
- dowód tożsamości (warto dopytać w banku czy wymagany jest polski dowód, czy może być wydany przez zagraniczną placówkę),
- zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu,
- dokumenty dotyczące kredytowej nieruchomości (różne w zależności od typu nieruchomości i jej stanu prawnego).
Bank tak samo, jak w przypadku polskich klientów, sprawdzi zdolność kredytową obcokrajowca oraz jego historię kredytową w tzw. bazach dłużników, czyli BIK, KRD, BIG itd.
Dokumenty do kredytu hipotecznego w różnych bankach
Dokumenty do kredytu hipotecznego nie są identyczne w każdym banku. Różnią się w zależności od źródła dochodów kredytobiorcy, celu finansowania (kupno nieruchomości czy jej wyremontowanie, rozbudowa), stanu prawnego lokalu (z księgą wieczystą czy bez) oraz rodzaju rynku (pierwotny czy wtórny).
Poniżej znajduje się wykaz wszystkich dokumentów, jakie musisz przygotować, ubiegając się o kredyt hipoteczny. Lista dokumentów została przygotowana w oparciu o aktualne informacje (na dzień 18 sierpnia 2024 r.) znajdujące się na stronach internetowych banków.
Dokumenty do kredytu hipotecznego w Banku Pekao S.A.
W banku „z żubrem” do kredytu hipotecznego na zakup domu z rynku pierwotnego wymagają przedstawienia:
- dokumentów o zatrudnieniu: zaświadczenia o dochodach, kopii umowy z pracodawcą i wydruku rachunku bankowego lub odpisu z CEiDG albo KRS, zaświadczenia z ZUS i Urzędu Skarbowego o braku zaległości, dokumentów księgowych – w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej,
- dokumentów dotyczących nieruchomości: wypisu z centralnej ewidencji gruntów i budynków, odpisu z księgi wieczystej gruntu, na którym postawiono budynek z kredytowanym mieszkaniem, pozwolenia na budowę, informacji o deweloperze (np. odpis z KRS), pełnomocnictwa reprezentantów dewelopera (o ile nie są wpisani do KRS-u), potwierdzenie przyjęcia bez zastrzeżeń, przez właściwy urząd, zgłoszenia o zakończeniu robót budowlanych.
Oczywiście składając wniosek kredytowy, należy wylegitymować się paszportem albo dowodem tożsamości.
Dokumenty do kredytu hipotecznego w ING Bank Śląski S.A.
Jeżeli interesuje Cię kredyt hipoteczny w ING Bank Śląski S.A. na kupno mieszkania z rynku wtórego, musisz zgromadzić:
- zaświadczenie o dochodach,
- numer księgi wieczystej (w razie jej braku – zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o przysługującym zbywcy prawie do lokalu oraz nr księgi wieczystej gruntowej dla budynku, w którym mieści się lokal),
- jeśli nieruchomość jest obciążona hipoteką – informacja z banku kredytującego o wysokości salda do spłaty zobowiązania.
W ING Banku Śląskim wystarczy oświadczenie o wysokości dochodów zamiast zaświadczenia od pracodawcy, o ile masz w tym banku otwarty rachunek i Twoje wynagrodzenie wpływa tam od co najmniej:
- 6 miesięcy – kiedy masz umowę o pracę na czas nieokreślony,
- 12 miesięcy – kiedy masz umowę o pracę na czas określony lub pracujesz na umowie zlecenie.
Dokumenty do kredytu hipotecznego w BNP Paribas S.A.
BNP Paribas S.A. – w tym banku wykaz dokumentów do kredytu hipotecznego na zakup działki jest dość skromny. Jeżeli pracujesz na umowę o pracę, potrzebne Ci będą:
- dokument tożsamości,
- zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu oraz wyciąg z konta bankowego za ostatnie trzy miesiące,
- umowa przedwstępna sprzedaży gruntu,
- wypis z rejestru gruntów,
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- zdjęcie działki.
Banki wydają ostateczną decyzję kredytową w ciągu 21 dni od złożenia wniosku kredytowego. Pamiętaj, że nie masz obowiązku podpisywać umowy w przypadku pozytywnej odpowiedzi. Możesz zatem złożyć wnioski w kilku bankach i wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Warto wiedzieć
- Do kredytu hipotecznego konieczne jest złożenie dokumentów potwierdzających tożsamość kredytodawcy, wysokość i źródła jego dochodów oraz dotyczących kredytowej nieruchomości.
- W Polsce dokumentem stwierdzającym personalia jest dowód osobisty lub paszport. Dochody dokumentuje się m.in. zaświadczeniem od pracodawcy, odcinkiem emerytury lub renty ale też wyciągiem z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie. Dokumenty związane z nieruchomością różnią się w zależności od rodzaju nieruchomości. Zawsze wymagany jest wypis z księgi wieczystej.
- Kredyt hipoteczny można otrzymać w walucie, w której się zarabia. Zatem obcokrajowcy mieszkający w Polsce mogą starać się o pożyczkę w złotówkach pod warunkiem, że otrzymują wynagrodzenie w PLN (ewentualnie w EUR, GBP i USD, ponieważ niektóre banki udzielają kredyt w tych walutach).
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy bank może żądać dodatkowych dokumentów podczas weryfikacji wniosku kredytowego?
Ustawa o kredycie hipotecznym, rekomendacje KNF i inne przepisy bankowe nie wyznaczają zamkniętego katalogu dokumentów do kredytu hipotecznego. Wobec tego banki mają prawo żądać dowolnych dokumentów. Standardem jest dowód tożsamości, dokumentacja dotycząca zatrudnia i dochodów oraz związana z kredytowaną nieruchomością. Jednak instytucje finansowe mogą poprosić o dostarczenie dodatkowych i „nietypowych” dokumentów, jeżeli uznają, że to konieczne.
Czy dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego mogą być różne w różnych bankach?
Tak. Przepisy bankowe mówią w sposób ogólny o weryfikacji kredytobiorców i nieruchomości. Nie wskazują konkretnie, jaki dokument należy dostarczyć. Wobec tego banki tworzą własne listy potrzebnych dokumentów, choć w większości pokrywają się one miedzy sobą. Obowiązkowe (w każdym banku) jest wylegitymowanie się dowodem osobistym (klasycznym plastikiem lub elektroniczną wersją z aplikacji mObywatel) lub paszportem.
Jak złożyć dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny?
Banki przyjmują wnioski online, osobiście lub poprzez infolinię. W każdym przypadku konieczne będzie dostarczenie oryginałów wymaganych dokumentów – można to zrobić bezpośrednio w oddziale lub za pośrednictwem kuriera. Przed złożeniem wniosku warto skorzystać z porównywarki na naszej stronie i bez zobowiązań porównać oferty.
Źródła
https://www.amron.pl/strona.php?tytul=raporty-amron-sarfin
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/835244/o-45-4-r-r-wzrosla-wartosc-zapytan-o-kredyty-mieszkaniowe-w-maju-2024-r-informuje-bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe
https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Rekomendacja_S_nowelizacja_czerwiec_2023_82872.pdf