Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00

Konto firmowe - ranking kont firmowych

Wybieramy najlepsze konta firmowe dla małych firm

Jak korzystać z rankingu kont firmowych?

Co miesiąc przygotowujemy ranking najlepszych kont firmowych wybierając rachunki dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wybrać jedną z rekomendowanych ofert możesz klikając w przycisk znajdujący się obok oferty danego banku. Dokładniej w pole “Otwórz konto”. Przekieruje Cię on na stronę danego banku, gdzie założysz konto firmowe online bez wychodzenia z domu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat konkretnej oferty możesz uzyskać te informacje używając przycisku “szczegóły konta”. Rozwinie się wówczas karta dotycząca danego konta zawierająca informacje na temat opłat, promocyjnych warunków, aplikacji mobilnych i różnych systemów płatności, które konto obsługuje.

Możesz też przefiltrować ranking pod kątem zalet, które są najbardziej potrzebne w Twojej działalności – przykładowo wybrać tylko oferty z darmowymi przelewami do ZUS i US lub bez opłat za wypłaty z bankomatów. Filtr jest na samej górze strony, ponad ofertami, które zyskały nasze największe uznanie. Domyślnie porównywarka przedstawia wszystkie porównywane przez nas konta dla firm w kolejności od najlepszego do najmniej atrakcyjnego (nasza ocena).

Jak działa ranking kont firmowych?

Konta dla firm w naszym rankingu mają przypisaną punktację zależną od:

 • Ilości darmowych usług (im więcej operacji przedsiębiorca może wykonać bezpłatnie tym wyższy rating)
 • Pozostałych usług dla firm (im bardziej przydatne i pożyteczne tym wyższy rating)
 • Oferty terminala płatniczego (im korzystniejsza i dostępniejsza oferta tym wyższy rating)
 • Aplikacji mobilnej (im lepiej oceniana aplikacja mobilna tym wyższy rating)
 • Promocji takich jak cashbacki i premie (za promocyjne oferty konta dostają dodatkowe punkty)

W rankingu kont firmowych oceniamy rachunki przeznaczone dla małych przedsiębiorstw, nie prowadzących działalności silnie wpływającej na wymagania dotyczące konta bankowego. Przedsiębiorcy prowadzący przykładowo działalność eksportową lub skupiający się na handlu kryptowalutami mogą jak najbardziej korzystać z rankingu, ale powinni sprawdzić czy dana oferta zawiera najbardziej potrzebne im zwolnienia z opłat (np. za przelewy międzynarodowe).

Czym jest konto firmowe?

Konto firmowe jest aktualnie niemal niezbędnym narzędziem prowadzenia działalności gospodarczej, także JDG. Banki oferują rozwiązania dedykowane zarówno dla małych przedsiębiorstw, jak i znacznie większych organizacji.

Konta firmowe bardzo różnią się pod względem użyteczności i kosztów pomiędzy sobą. Nie obowiązują też w ich przypadku przepisy dotyczące ochrony konsumentów i darmowych podstawowych RORów.

Tym bardziej istotny jest wybór odpowiedniego konta dla Twojej firmy. W naszym rankingu znajdziesz konta dla małych przedsiębiorstw o najwyższej użyteczności i najniższych kosztach.

Jak działa konto firmowe?

Konto firmowe umożliwia rozliczenia finansowe podmiotów profesjonalnych, takich jak firmy, organizacje pozarządowe czy spółdzielnie. Pod wieloma względami działa identycznie, jak konto osobiste. Umożliwia:

 • Przechowywanie środków finansowych,
 • Wypłacanie gotówki,
 • Przelewanie środków innym podmiotom,
 • Ustawienie przelewów cyklicznych.

Z kontem firmowym połączone jest specjalne konto podatkowe (tzw. Konto VAT), na które może trafiać przelewany firmie VAT płacony przez kupujących. Z tego konta można realizować zobowiązania względem Urzędu Skarbowego i ZUSu.

Aktualnie prowadzenie działalności gospodarczej bez założonego konta jest praktycznie niemożliwe, choć w przypadku klasycznej Jednoosobowej Działalności Gospodarczej nie jest ono bezwzględnie wymagane.

Czym różnią się rachunek firmowy i konto osobiste?

Mimo iż konto firmowe zapewnia te same funkcjonalności co konto osobiste, jest traktowane jako odrębna usługa. W większości wypadków:

 • Możliwe jest jedynie warunkowe zwolnienie z opłaty za prowadzenie konta, podczas gdy standardowe RORy najczęściej w ogóle nie pobierają opłaty za prowadzenie,
 • Może zostać zajęte przez administrację skarbową (np. KAS) bez wyroku sądowego,
 • Jego stan podlega kontroli w przypadku spółek prawa handlowego.

Można więc powiedzieć, że konto firmowe ma więcej ograniczeń niż osobiste, ale trzeba pamiętać, że są one nałożone przez ustawodawstwo, a nie banki. Ponadto jest od razu przystosowane do kilku rodzajów transakcji, z którymi często spotykają się przedsiębiorcy, takich jak:

 • Split payment (oddzielenie VATu od pozostałej części należności wynikającej z faktury VAT)
 • Ułatwione przelewy do ZUS i US (przynajmniej zdefiniowany szablon przelewu),

Koszty prowadzenia kont firmowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniach podatku dochodowego.

Jak założyć konto firmowe?

Założyć konto firmowe można online, w placówce banku, podczas rozmowy z infolinią lub za pomocą aplikacji banku. Wniosek o założenie konta wraz ze wszystkimi danymi można wypełnić online.

Samą umowę prowadzenia konta musi podpisać osoba uprawniona – właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej lub osoba uprawniona do tego w statucie spółki.

Aktualnie zakładający konto firmowe może zawrzeć umowę prowadzenia konta za pomocą środków takich jak potwierdzenie tożsamości za pośrednictwem bankowości elektronicznej prywatnego konta osobistego (nie musi ono być w tym samym banku, w którym zakładamy konto firmowe). Można więc znacznie przyspieszyć całą operację i uniknąć przesyłania umów kurierem.

Jakie opłaty występują przy koncie firmowym?

Korzystanie z konta firmowego wiąże się z szeregiem opłat i prowizji, których jednak często można uniknąć spełniając warunki postawione w umowie przez bank. Należą do nich:

Koszt otwarcia i prowadzenia konta – Łatwo znaleźć konto firmowe dla małych firm, które nie wymagają opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku. Staramy się uwzględniać w porównaniu głównie te konta, które możesz otworzyć i prowadzić za 0 zł.

Prowizje za przelew – Koszty przelewów mogą bardzo różnić się pomiędzy bankami. Przeważnie bank oferuje pewien limit przelewów darmowych, powyżej którego każdy kolejny przelew jest już płatny. Darmowe będą przelewy do ZUSu, US czy organów państwowych. Przelewy krajowe kosztują od 0 zł do 1 zł. Najdroższe są przelewy zagraniczne, za które przedsiębiorcy płacą po kilka zł.

Koszty wypłat z bankomatów – Aktualnie większość banków w Polsce oferuje możliwość wypłacania gotówki z kont firmowych bez ponoszenia dodatkowych kosztów we własnych bankomatach banków. Dotyczy to jednak tylko wypłat gotówki na terenie kraju i w złotówkach. Wypłacanie z bankomatu euro czy dolarów będzie już wymagało zapłaty prowizji w większości banków. Nie we wszystkich, bo pojawiają się już konta dla firm bez prowizji za wypłaty z bankomatów za granicą.

Ubezpieczenia i produkty dodatkowe – Wraz z kontem firmowym można skorzystać z wielu innych produktów bankowych i ubezpieczeniowych. Ich koszty warto jednak oceniać oddzielnie od konta, zwłaszcza jeśli niosą dla przedsiębiorcy dodatkową wartość.

Konta firmowe – promocje, dodatkowe korzyści i unikalne rozwiązania

Banki zachęcają nowych klientów firmowych licznymi korzyściami dodatkowymi. Najczęściej pojawia się opcja uzyskania zwrotu finansowego za niektóre transakcje, np. za przelewy do ZUS, płatności kartą przypisaną do konta firmowego lub odpowiednio wysokie wpłaty na konto.

Wysokość premii finansowych jest znacznie wyższa niż w przypadku kont osobistych i może sięgać 2000 zł w pierwszym roku korzystania z konta firmowego.

Najlepsze promocje bankowe dotyczące kont firmowych pojawiają się na portalu rankomat w dziale promocje bankowe, a także w rankingu, z którego korzystasz.

Czy trzeba zakładać konto firmowe przy JDG?

Jednoosobowa działalność gospodarcza może być prowadzona bez konta firmowego, wystarczy konto osobiste, ale nie jest to dobre rozwiązanie.

Potrzeba posiadania takiego konta wynika nie tylko z konieczności rozdzielenia finansów domowych od transakcji firmowych, ale też z samej specyfiki działalności gospodarczej.

W przypadku kontroli skarbowej, urząd skarbowy ma prawo zażądać wyciągu z konta firmowego, a jeśli takiego brak – także sprawdzić konto osobiste. Krajowa Administracja Skarbowa może też zająć konto przedsiębiorcy i będzie to dotyczyć także konta osobistego, jeśli było ono używane do rozliczeń firmowych.

Ponadto konta firmowego mogą wymagać programy pomocowe, fundusze europejskie, a wyjątkowo także inne firmy będące kontrahentami przedsiębiorcy.

Także rozliczenia podatkowe mogą wymagać konta firmowego, a dokładniej połączonego z nim subkonta podatkowego. Konto jest wreszcie wymagane przy transakcjach powyżej 15 000 zł.

Założenie konta firmowego można więc pominąć jedynie w przypadku bardzo małych firm, ale nawet one skorzystają na założeniu go.

Czy urząd skarbowy ma wgląd w rachunki firmowe małych firm?

Kompetencje Urzędu Skarbowego nie obejmują bezpośrednio kontroli skarbowych. Zajmuje się tym Urząd Kontroli Skarbowej lub organy Krajowej Administracji Skarbowej. Po zmianie przepisów w 2022 KAS ma prawo wglądu na wszystkie konta, także te nie związane z działalnością gospodarczą. Już wcześniej KAS mógł kontrolować i nawet dokonać blokady kont prywatnych osób, które prowadziły jednoosobową działalność gospodarczą.

Czy konto firmowe można założyć przez internet?

Konto firmowe, podobnie jak konto osobiste, można założyć przez internet i zdecydowanie polecamy to rozwiązanie. Można wypełnić wniosek i podać wszystkie online, w razie potrzeby korzystając z pomocy konsultanta. Korzystając naszej pomocy przejdziesz przez proces zakładania konta firmowego szybko i bez trudności.

Pozostanie jedynie autoryzacja umowy, którą również możesz wykonać przez internet. Banki pozwalają na weryfikację za pomocą profili zaufanych, aplikacji bankowej, lub wideoromowy. Technologia przychodzi tu użytkownikom z coraz większymi możliwościami zawierania umów online.

Ranking kont firmowych, który prezentujemy zawiera oferty, w których można założyć konto online.

Jak założyć firmę razem z kontem bankowym?

Ponieważ aktualnie można założyć firmę online za pomocą CEIDG, niektóre banki oferują usługę łączoną – załóż u nas konto firmowe jednocześnie zakładając swoją jednoosobową działalność gospodarczą. Ponieważ do obu wniosków potrzebne są te same dane, może to być pewne ułatwienie dla początkującego przedsiębiorcy.

W praktyce rejestracja firmy za pośrednictwem banku jest bardzo podobna, jak rejestracja jej online w CEIDG. Żadne z rozwiązań nie pozwala natomiast automatycznie:

 • Zarejestrować ubezpieczonego w ZUS,
 • Zarejestrować się jako płatnik VAT,

Trzeba więc oddzielnie złożyć odpowiednie deklaracje. Najlepiej również online.

Założenie firmy jednocześnie z kontem bankowym najlepiej wykonać łącząc się z infolinią banku i jednocześnie wypełniając wniosek online. Dodatkowo niektóre banki nagradzają za taką czynność premiami w ramach swoich promocji dla nowych klientów.

Jak rozdzielić konto firmowe i konto prywatne?

Darmowe konto firmowe skłania do tego, żeby przestać korzystać z konta prywatnego, w praktyce jednak stare konto może przedsiębiorcy ułatwić planowanie domowego budżetu. Korzystanie z innego własnego konta jest szczególnie ważne gdy:

 • Mają do niego dostęp inne osoby, np. domownicy korzystający z kart płatniczych,
 • Użytkownik zaciąga kredyty (są różne warunki dla osób fizycznych i firm),
 • Chce się zachować prywatność w zakresie korzystania z środków na koncie.

Dlatego kontaktując się z kontrahentami należy podawać im numer konta firmowego, ale po otrzymaniu wynagrodzenia warto jego część przelać na konto prywatne i z niego korzystać wykonując transakcje nie powiązane z działalnością gospodarczą.

Kiedy konto firmowe jest wymagane?

Konto firmowe jest konieczne przy prowadzeniu działalności gospodarczej w formie:

 • Spółki prawa handlowego (z o.o. lub akcyjna),
 • Spółki prawa cywilnego (spółka cywilna, partnerska, jawna),
 • Fundacji,
 • Spółdzielni,

Ponadto muszą posiadać go firmy:

 • Zawierające jednorazowe transakcje na kwoty wyższe niż 15 000 zł,
 • Obracające materiałami wrażliwymi (np. komputery, smartfony, żelazo, paliwa),
 • Prowadzące działalność co do której obowiązek posiadania konta firmowego nakłada ustawa,
 • Korzystające z programów pomocowych i funduszy europejskich, które stawiają wymagania dotyczące kont firmowych.

Stopniowo obowiązek posiadania konta firmowego zostaje rozciągnięty na kolejne rodzaje działalności gospodarczej i należy oczekiwać, że stanie się ono obowiązkowe dla większości przedsiębiorców.

Jakie konto wybrać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Konta przeznaczone dla małych firm prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej różnią się pomiędzy sobą w kilku istotnych kwestiach.

Koszt prowadzenia konta – Jest to jeden ze stałych kosztów prowadzenia działalności i zdecydowanie warto obniżyć go do minimum. W porównaniu z innymi kosztami kilkadziesiąt zł miesięcznie to niewielki wydatek, ale warto wybrać konto, które będzie dawało możliwość zwolnienia z tej opłaty.

Łatwość obsługi – Konta osobiste połączone są z wygodnymi aplikacjami bankowymi, które bardzo ułatwiają płatności. Konta dla przedsiębiorców tworzone bywają z większym naciskiem na bezpieczeństwo niż wygodę i to nie jest zły pomysł, ale warto pamiętać, że z firmowego konta będziesz przeprowadzać dużą ilość operacji.

Koszty operacji – Koszty przelewów, wypłat gotówki, obsługi kart płatniczych – wszystko to jest bardziej istotne w przypadku konta firmowego niż osobistego. Dlatego wybierając konto firmowe trzeba wziąć pod uwagę rodzaj działalności i dopasować do niego konto, które będzie powodować najniższe koszty operacyjne.

Najlepsze konto dla działalności jednoosobowej łączy w sobie niskie koszty utrzymania, dużą elastyczność w zakresie przeprowadzania operacji, komfort użytkowania i bezpieczeństwo transakcji. Dodatkowo niektóre banki w ramach promocji dla nowych klientów oferują premie za aktywność w wysokości nawet przekraczającej 2 000 zł.

Ranking kont firmowych rankomat.pl pomoże Ci wybrać optymalne konto dla małego przedsiębiorstwa.

Jakie produkty dodatkowe oferują banki użytkownikom kont firmowych?

Rachunki firmowe są wymagane do niektórych innych produktów bankowych takich jak kredyty firmowe, ale też mogą mieć własne produkty dodatkowe, takie jak:

Terminale płatnicze – Skorzystanie z oferty banku spowoduje, że środki zebrane za pośrednictwem terminali płatniczych automatycznie zostaną przetransferowane na konto klienta.

Produkty inwestycyjne – Bank zawsze znajdzie rozsądną ofertę dla firmy, która chciałaby zainwestować nadmiar środków. Za pośrednictwem banku firma może inwestować w papiery wartościowe i fundusze inwestycyjne, a także złożyć środki na lokacie.

Produkty ubezpieczeniowe – Banki ściśle współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Często na podstawie dostępnych sobie danych finansowych przedsiębiorstwa są w stanie znajdować dla niego optymalne ubezpieczenia np. Zawodowe OC.

Wsparcie biznesowe – Banki starają się być możliwie najważniejszymi partnerami przedsiębiorstw i z tego powodu oferują ograniczone usługi doradcze np. w zakresie rozliczeń podatkowych.

Z większości rozwiązań można korzystać online w ramach bankowości internetowej, nie ma potrzeby udawać się do siedziby banku, by wykupić dodatkowe OC zawodowe.

Podczas wybierania konta bankowego warto wziąć pod uwagę produkty dodatkowe, ale nie będą one podstawowym czynnikiem determinującym wybór.

Czy samozatrudnieni powinni mieć konta firmowe?

Profesjonalne konta dla samozatrudnionych pomagają dokonać rozliczeń ZUS, ułatwiają przelewy podatkowe do Urzędu Skarbowego, chronią prywatne dane przed kontrolą skarbową, pozwalają na split payment.

Pod względem usług bankowych samozatrudnieni prowadzą własną działalność gospodarczą i są klientami biznesowymi. Najlepsze konta firmowe dla jednoosobowej działalności to proste rachunki rozliczeniowe, których użytkownicy nie płacą za podstawowe transakcje. Rachunek firmowy premium może się przydać osobom zainteresowanym uproszczonym inwestowaniem w fundusze, akcje czy surowce, ale większości samozatrudnionych nie przyda się aż tak bardzo.

Samozatrudnieni znajdą w naszym rankingu odpowiedź na pytanie jakie konto firmowe wybrać – został on zaprojektowany także z myślą o nich.

Czym jest split payment?

Split payment oznacza dosłownie płatność podzieloną. W tym wypadku podziałowi ulega wartość faktury na kwotę netto i kwotę podatku VAT. Podczas gdy kwota netto określona na fakturze wpływa bezpośrednio na konto przedsiębiorcy, kwota podatku VAT przelewana jest na subkonto podatkowe przypisane do konta firmowego.

Z tego subkonta płacone są w pierwszej kolejności zobowiązania podatkowe – przedsiębiorca może wykonać przelew ze standardowego konta firmowego, ale kwota zostanie pobrana z subkonta podatkowego i dopiero gdy będzie tam zbyt mała kwota – z normalnego konta. Z konta split-paymentowego można też płacić VAT wynikający z faktur od innych firm.

W założeniu split payment ma ułatwiać dopilnowanie przez przedsiębiorcę płatności VAT i zapobiegać oszustwom podatkowym. W praktyce jest użyteczny dla kupującego, ponieważ zwalnia go od współodpowiedzialności za ewentualne oszustwa podatkowe sprzedającego. Dla sprzedającego split payment jest jednak uciążliwy – nie pozwala mu bowiem swobodnie korzystać ze wszystkich środków, które zostały mu przelane.

Split payment jest obowiązkowy przy handlu towarami wrażliwymi np. elektroniką i surowcami, a także przy transakcjach przekraczających 15 000 zł. Poza tym jest dobrowolny i część kupujących stosuje go w standardzie.

Czy rachunek firmowy powinien obejmować konto walutowe?

Transakcje międzynarodowe wymagają sprawnego, ale też taniego dla przedsiębiorcy systemu płatności. Aktualnie z każdego rachunku firmowego można w ten czy inny sposób dokonywać płatności w walutach obcych i przyjmować należności wpłacane przez zagranicznych kontrahentów. Może to jednak wiązać się z istotnymi kosztami lub stratą czasu.

Przedsiębiorstwa działające w międzynarodowym środowisku, zwłaszcza prowadzące działalność importowo-eksportową, powinny wybierać konta wyposażone w subkonta walutowe i zwracać uwagę na koszty przewalutowania.

Te ostatnie znacznie spadły w ciągu ostatnich lat i nie stanowią już przeszkody biznesowej, ale na pewno warto ograniczyć je do niezbędnego minimum.

Ile kosztuje prowadzenie konta firmowego?

Samo prowadzenie konta umożliwiającego podstawowe rozliczenia dla małej firmy jest w większości wypadków bezpłatne. Banki nie pobierają opłat za prowadzenie konta, a coraz więc z nich decyduje się także zrezygnować z opłat za utrzymanie karty płatniczej.

Można więc korzystać z konta, gdzie miesięczna opłata wynosi 0 zł za prowadzenie rachunku, ale trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia opłat za przelewy, przewalutowania i inne transakcje wykonywane z wykorzystaniem rachunku firmowego.

Najlepsze konta oferują pakiety bezpłatnych transakcji pozwalające na wygodne prowadzenie małego przedsiębiorstwa, takich jak bezpłatne przelewy krajowe i zagraniczne, czy brak opłat za wydanie kart płatniczych.

Konkretny koszt konta będzie jednak zależał od prowadzonej działalności i może mocno różnić się pomiędzy bankami. Dlatego polecamy nie skupiać się na frazie „konto firmowe za 0 zł” – dotyczy ona jedynie prowadzenie konta i utrzymania karty.

Najlepsze konto firmowe, a bankowość internetowa

Wybierając najlepszy rachunek bankowy dla firm, od razu odrzucamy konta, które nie zapewniają dostępu do bankowości internetowej lub nie mogą być otwarte online. Bez bankowości internetowej prowadzenie nawet najmniejszej firmy jest bardzo utrudnione i nawet przedsiębiorca, który ceni sobie tradycyjne płatności, powinien mieć zapewniony dostęp do rozwiązań online.

Pod tym względem banki komercyjne są jednak przygotowane, by spełnić wymagania swoich klientów – najlepsze konta, które znajdują się w rankingu mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji mobilnych, zapewniają opcję videoweryfikacji użytkownika, a bankowość internetowa jest w nich uproszczona. Korzystanie z bankowości online nie powinno dziś sprawiać trudności nawet początkującemu przedsiębiorcy.

Wizyty w oddziale banku powoli odchodzą do historii.

Jak wykonać przelewy do ZUS i US?

Oczywiście z każdego rachunku firmowego można wykonać tradycyjny przelew do ZUS i US, ale istnieje też procedura uproszczona.

Osoby korzystające z bankowości elektronicznej, mogą wykorzystać gotowe szablony przelewów do ZUS i US, otrzymają też przypomnienia w aplikacji o terminach płatności składek ZUS.

Płatności zostaną wykonane z subkonta podatkowego (tego na które wpływają środki ze split payment), a dopiero jeśli ich nie wystarczy, z konta właściwego.

Zwłaszcza osoby samozatrudnione mają ułatwione zadanie, ponieważ mogą bardzo prosto powtórzyć płatność z poprzedniego miesiąca (np. do ZUS), a aplikacja banku sama uzupełni potrzebne dane, w tym miesiąc za jaki wpłacana jest składka.

Ułatwi to także zadanie przedsiębiorcom korzystającym z bakowości internetowej, żeby wykonać przelew do ZUS i opłacić składki swoich pracowników.

Jakie jest oprocentowanie kont firmowych?

Zasadniczo konto bankowe dla firmy i konto oszczędnościowe to dwa zupełnie różne produkty. Powyższy ranking kont firmowych praktycznie nie uwzględnia oprocentowania środków złożonych na koncie przez firmę, ponieważ przeważnie zawiera się ono w przedziale 0,0 % do 0,1%, a więc jest wielokrotnie niższe niż oprocentowanie na lokatach i kontach oszczędnościowych.

Banki oferują wyspecjalizowane produkty oszczędnościowe dla firm, które operują większymi środkami, jak choćby lokaty jednonocne, ale nie są one z góry przypisane do rachunku. Korzystając z bankowości internetowej można szybko przelewać środki firmowe na lokaty i konta oszczędnościowe. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku branż sezonowych, takich jak turystyka czy rolnictwo.

Firmowe konto biznes lub premium - czym się charakteryzuje?

Banki oprócz standardowych rachunków dla firm, przeważnie mają w swojej ofercie konto biznes, określane też jako „premium”, „gold”, „master”. Nazwa podkreśla tu dodatkowe korzyści przeznaczone dla użytkowników firmowych kont VIPowskich.

Są one przeważnie droższe, za ich prowadzenie naliczane są opłaty. Otwarcie konta premium daje jednak dostęp do szeregu bonusów,, takich jak:

 • Wyższe oprocentowanie środków na koncie,
 • Ułatwienia w inwestowaniu w produkty takie jak fundusze i surowce,
 • Brak limitów w zakresie darmowych przelewów czy wypłat z bankomatów (czasami po prostu wyższy limit)
 • Ułatwiona obsługa konta (dedykowane infolinie, przelewy błyskawiczne)

Praktycznie każde konto premium może być kontem firmowym godnym polecenia, ale nie pojawią się one w rankingu ponieważ podstawowym kryterium naszej oceny jest powszechna dostępność produktu i możliwość rzetelnego porównania go z innymi. Tymczasem konta biznesowe premium oferują bardzo zróżnicowane korzyści.

Firmowe rachunki bankowe, a kredyt odnawialny

Zarówno użytkownicy kont osobistych, jak i firmowych mogą korzystać z debetu w rachunku bieżącym. W obu przypadkach zdolność kredytowa jest jednak liczona oddzielnie (co nie znaczy, że całkiem niezależnie).

Przeważnie z kredytu obrotowego mogą korzystać jedynie firmy, które istnieją już 12 miesięcy i spełniają określone przez bank warunki. Na początku działalności właściciel małej firmy ma więc znacznie wyższą zdolność kredytową jako osoba fizyczna (a przede wszystkim wiarygodność), niż jego firma.

Bezpośrednio po założeniu konta firmowego można uzyskać kredyt obrotowy tylko jeśli sama firma istniała już wcześniej i może udowodnić osiągane przychody.