Konto osobiste (rachunek bankowy, konto bankowe) to rachunek prowadzony dla nas przez bank. Podstawą otwarcia i prowadzenia konta osobistego jest umowa zawarta pomiędzy posiadaczem lub posiadaczami (jedno konto może być prowadzone dla kilku osób fizycznych) konta a bankiem.
Właściciel konta osobistego może swobodnie rozporządzać finansami zgromadzonymi na rachunku. Jednak w umowie mogą być zawarte ograniczenia, co się stosuje np. w rachunkach dla dzieci.
Ustawa Prawo bankowe jasno opisuje, kto może posiadać konto osobiste:
Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez konta osobistego. Praktycznie każdego dnia korzystamy z konta bankowe: płacimy kartą, spłacamy raty kredytów, opłacamy rachunki, otrzymujemy wynagrodzenie, zlecamy przelewy itd.
Rodzaje kont osobistych:
Twoje konto ma swój indywidualny numer. To Prezes Narodowego Banku Polskiego w drodze zarządzenia określa sposób numeracji rachunków bankowych. Obecnie do identyfikacji rachunków bankowych w rozliczeniach stosuje się tzw. NRB, czyli 26-znakowy Numer Rachunku Bankowego lub IBAN (ang. International Bank Account Number), tj. 28-znakowy Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Długości kodów mogą być różne w różnych krajach — w Polsce mamy 26 cyfr, w Belgii 14 cyfr, a w Niemczech 20 cyfr.
Konto osobiste to bardzo prosty produkt, ale korzystasz z niego praktycznie każdego dnia, więc powinien być również bardzo łatwy w użyciu. Przy ocenie kont osobistych przyglądamy się różnorodnym kryteriom, aby nasz ranking był maksymalnie wiarygodny i opierał się na sprawdzonych danych.
Oceniając konta bankowe sprawdzamy:
Wiemy, że potrzeby poszczególnych użytkowników są zróżnicowane, więc staramy się prześwietlać konta pod każdym kątem, aby nasz ranking był jak najbardziej kompleksowy. Najlepsze konta osobiste możesz znaleźć w naszej porównywarce, gdzie w 3 minuty porównasz oferty z całego rynku.
Opłaty to coś, czego każdy chce uniknąć lub co najmniej zminimalizować, zakładając konto osobiste.
Obecnie istnieją rachunki bezwarunkowo bezpłatne, bezpłatne po spełnieniu dość prostych warunków (np. konieczność wykonania jednej transakcji kartą w miesiącu lub comiesięczna wpłata określonej kwoty), bezpłatne po spełnieniu bardziej zaawansowanych warunków (np. comiesięczna wpłata wynagrodzenia).
Opłaty przy kontach osobistych:
Szczegółowy wykaz opłat jest zwykle dostępny w tabelach opłat i prowizji poszczególnych banków, więc przed podpisaniem umowy warto to sprawdzić.
Warto wspomnieć, że od 8 sierpnia 2018 roku wszystkie banki i SKOK-i muszą mieć w ofercie podstawowy rachunek płatniczy, czyli darmowe konto osobiste. Ma to zachęcić do korzystania z bankowości osoby wykluczone finansowo, np. seniorów lub ludzi o niskich dochodach.
Z bezpłatnego konta mogą skorzystać tylko ci, którzy w momencie składania wniosku nie posiadają innego rachunku (nie dotyczy to rachunków walutowych) w żadnym banku. Najlepsze konta osobiste możesz znaleźć w naszej porównywarce, gdzie w 3 minuty porównasz oferty z całego rynku.
Darmowe konto osobiste — co jest bezpłatne?
Konto oszczędnościowe łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty. Nasze pieniądze są oprocentowane, ale także możemy swobodnie wpłacać i wypłacać środki. Konto oszczędnościowe jest prawie zawsze dodatkiem do konta osobistego.
Konto oszczędnościowe (lokacyjne) to dobry sposób na przechowywanie nadwyżek finansowych — pieniądze przynoszą zysk, czyli są chronione przed inflacją.
Rachunki oszczędnościowe pozwalają na swobodny dostęp do pieniędzy, więc w każdej chwili można wypłacić konkretną kwotę — zwykle raz (kilka razy) w miesiącu taka wypłata jest darmowa, a kolejna generuje opłatę w wysokości od kilku do kilkunastu złotych.
Analizujemy aktualne promocje związane z otwarciem i prowadzeniem kont osobistych. Najczęściej na bonusy mogą liczyć nowi klienci, ale zdarzają się dodatkowe oferty dla aktualnych klientów.
Promocjami są najczęściej dodatkowe pieniądze, które otrzymasz po wykonaniu określonych transakcji, np. przelewów, wpływów wynagrodzenia na konto. Bardzo często banki oferują moneyback, czyli zwrot przez bank części wydatków za transakcje przeprowadzone kartą płatniczą.
Konto walutowe to tak naprawdę konto osobiste, ale prowadzone w obcej walucie.
Kiedy założyć konto walutowe?
Karta płatnicza (debetowa) to narzędzie płatnicze wydawane przez bank. Służy do płatności bezgotówkowych i obsługi transakcji gotówkowych (np. wypłat z bankomatu). Karta jest przypisana do określonego rachunku bankowego, a wartość realizowanych nią transakcji nie może przekroczyć wysokość zdeponowanych na rachunku środków.
Karta płatnicza to najczęściej prostokąt (z zaokrąglonymi rogami) wyprodukowany z tworzywa sztucznego o wymiarach 54 mm na 86 mm (norma ISO). Na karcie znajdziemy pasek magnetyczny i/lub chip, na którym zapisane są dane o posiadaczu karty (imię, nazwisko), nazwa banku, identyfikator karty, data jej ważności oraz kod CVV lub CVC niezbędny do przeprowadzania transakcji internetowych.
Czy karty płatnicze są darmowe? Dziś użytkownicy najczęściej nie płacą za podstawowe karty płatnicze — karty debetowe wydawane do konta bankowego. Jednak to nie jest bezwarunkowa bezpłatność — większość banków rezygnuje z pobierania opłaty za kartę pod warunkiem wykonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub płatności kartą na określoną kwotę.
Najlepsze konta osobiste możesz znaleźć w naszej porównywarce, gdzie w 3 minuty porównasz oferty z całego rynku.
Wydaje się, że posiadanie co najmniej jednego rachunku bankowego to dziś konieczność. Ale czy potrzebujesz ich więcej? Banki zachęcają jednak do otwierania kilku rachunków i zachęcają potencjalnych klientów brakiem opłat lub koniecznością spełnienia bardzo prostych warunków, aby konto było bezpłatne.
Do otwierania wielu kont bardziej skłonne są zwykle osoby, które mają bardziej złożone oczekiwania w kwestii finansów.
Posiadanie więcej niż jednego konta bankowego wynika z konkretnych potrzeb. Wymieniamy kilka najpowszechniejszych.
Jesteśmy mocno skupieni na rynku finansów, więc każdego dnia sprawdzamy, czy i jak zmieniają się oferty poszczególnych banków. Jeśli tylko pojawiają się jakieś zmiany, to od razu aktualizujemy nasz ranking, aby podane w nim informacje były zawsze świeże.
Wydaje się, że lojalność powinna popłacać, ale w przypadku sektora bankowego ta zasada się nie sprawdza. Najwięcej promocji i bonusów dotyczy tylko nowych klientów, którzy zakładają konto osobiste.
Kiedy być lojalnym wobec banku?