Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
  • Jak działa porównywarka kont osobistych finanse.rankomat.pl?

    Porównywarka kont osobistych finanse.rankomat.pl pozwala w szybki i przejrzysty sposób porównać najlepsze oferty dostępne na rynku. Użytkownik ma możliwość sortowania przedstawionych propozycji na podstawie nazwy konta, opłaty za prowadzenie rachunku i karty debetowej oraz kosztów wypłat gotówki z bankomatów. Narzędzie oferuje także dostęp do filtrów pozwalających przedstawić konta darmowe, konta z premią i konta z darmowymi wypłatami z bankomatów na świecie. Bardziej dociekliwe osoby będa mogły sortować oferty pod kątem kosztów przelewów czy rodzaju bonusu, który można otrzymać w zamian za założenie rachunku. Nasz ranking kont osobistych jest kilka razy w tygodniu aktualizowany.
  • W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste

    Konto osobiste warto otworzyć w banku, który oferuje interesujące nas usługi w najkorzystniejszych cenach. Z tego powodu wybór rachunku warto poprzedzić gruntowną analizą ofert. Przykładowo osoby często podróżujące, powinny zainteresować się propozycją dającą możliwość skorzystania z karty wielowalutowej i kantoru internetowego. Z kolei klienci ceniący sobie nowoczesne technologie zapewne zwrócą uwagę na banki oferujące rozbudowane aplikacje mobilne, system płatności BLIK, Google Pay czy Apple Pay. Innym kryterium może być grono bliskich osób korzystających z usług tej samej instytucji finansowej - w obrębie tego samego banku przelewy pomiędzy rachunkami odbywają się w czasie rzeczywistym. Nasz ranking kont osobistych jest kilka razy w tygodniu aktualizowany.
  • Co powinno zawierać najlepsze konto osobiste

    Istnieje zestaw cech uniwersalnych, na które uwagę zwraca większość osób poszukujących najlepszej oferty. Pierwszą z nich jest koszt prowadzenia konta. Niektóre banki zrezygnowały z tej opłaty. Inne nie naliczą jej po spełnieniu określonych warunków - warto wcześniej sprawdzić czy oczekiwania banku nie są zbyt wygórowane. Kolejnym elementem jest opłata za wydanie i prowadzenie karty debetowej. Najlepiej kiedy bank nie obciąża klienta za sam fakt posiadania „plastiku”. Ważnym czynnikiem jest także koszt wypłat gotówki z krajowych bankomatów. Najlepsze konta osobiste oferują tę usługę za darmo, bez względu na fakt, czy maszyna należy do sieci własnej banku czy nie. Nasz ranking kont osobistych jest kilka razy w tygodniu aktualizowany.
  • Czy można założyć konto osobiste online

    Tak. Założenie konta bez konieczności wychodzenia z domu nie stanowi żadnego problemu, a cała operacja jest prosta i trwa zaledwie kilka minut. Po wyborze najlepszej oferty należy wejść na stronę internetową banku i wypełnić formularz przekazując takie informacje jak: imię, nazwisko, seria i numer dowodu osobistego, PESEL, numer telefonu, adres email. Sprawdzenie tożsamości wnioskodawcy przeprowadzone zostanie przez kuriera dostarczającego umowę lub za pomocą przelewu weryfikacyjnego wykonanego z innego banku. W drugim przypadku dane wprowadzone w formularzu muszą pokrywać się z danymi przypisanymi do konta, z którego wpłynęły środki.
  • Na jakie parametry zwracać uwagę

    Wiele zależy od oczekiwań potencjalnego właściciel konta. Inne będą potrzeby osoby korzystającej z konta sporadycznie, a inne klienta aktywnie wykorzystującego rachunek do wszelkich rozliczeń finansowych. Najczęściej porównywane elementy to opłata za prowadzenie konta i wydaną do niego kartę debetową oraz koszty związane z wypłatą gotówki z bankomatów. Warto zwrócić także uwagę na cenę przelewów ekspresowych, dostęp do aplikacji mobilnej i kantoru internetowego banku. Niejednokrotnie na wybór oferty wpływ ma trwająca promocja pozwalająca zdobyć dodatkowe pieniądze lub wartościowy bonus.
  • Jak działają darmowe konta osobiste

    Określenie darmowe konto osobiste związane jest z rezygnacją z pobierania opłat za jego prowadzenie. Należy przy tym pamiętać, że z prawdziwie darmowym rachunkiem mamy do czynienia w sytuacji, kiedy bank nie stawia klientowi żadnych warunków pozwalających na uniknięcie opłaty. Wiele instytucji w zamian za rezygnację z opłaty za prowadzenie konta wymaga np. regularnych wpływów czy określonej liczby transakcji kartą w każdym kolejnym miesiącu. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z kosztem od kilku do kilkunastu złotych, więc trudno tu mówić o stuprocentowo darmowym koncie.

Co to jest konto osobiste?

Konto osobiste (rachunek bankowy, konto bankowe) to rachunek prowadzony dla nas przez bank. Podstawą otwarcia i prowadzenia konta osobistego jest umowa zawarta pomiędzy posiadaczem lub posiadaczami (jedno konto może być prowadzone dla kilku osób fizycznych) konta a bankiem.

Właściciel konta osobistego może swobodnie rozporządzać finansami zgromadzonymi na rachunku. Jednak w umowie mogą być zawarte ograniczenia, co się stosuje np. w rachunkach dla dzieci.

Ustawa Prawo bankowe jasno opisuje, kto może posiadać konto osobiste:

  • osoby prywatne,
  • osoby fizyczne prowadzące działalność zarobkową na własny rachunek (w tym przedsiębiorcy),
  • jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli mają zdolność prawną.

Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez konta osobistego. Praktycznie każdego dnia korzystamy z konta bankowe: płacimy kartą, spłacamy raty kredytów, opłacamy rachunki, otrzymujemy wynagrodzenie, zlecamy przelewy itd.

Rodzaje kont osobistych:

  • rachunki rozliczeniowe, w tym bieżące i pomocnicze,
  • rachunki lokat terminowych,
  • rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych,
  • rachunki powiernicze.

Twoje konto ma swój indywidualny numer. To Prezes Narodowego Banku Polskiego w drodze zarządzenia określa sposób numeracji rachunków bankowych. Obecnie do identyfikacji rachunków bankowych w rozliczeniach stosuje się tzw. NRB, czyli 26-znakowy Numer Rachunku Bankowego lub IBAN (ang. International Bank Account Number), tj. 28-znakowy Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Długości kodów mogą być różne w różnych krajach — w Polsce mamy 26 cyfr, w Belgii 14 cyfr, a w Niemczech 20 cyfr.

Kryteria przy ocenie kont osobistych

Konto osobiste to bardzo prosty produkt, ale korzystasz z niego praktycznie każdego dnia, więc powinien być również bardzo łatwy w użyciu. Przy ocenie kont osobistych przyglądamy się różnorodnym kryteriom, aby nasz ranking był maksymalnie wiarygodny i opierał się na sprawdzonych danych.

Oceniając konta bankowe sprawdzamy:

  • opłaty,
  • dostępną ofertę oszczędnościową i walutową,
  • promocje,
  • płatności mobilne, bankowość internetową oraz obsługę aplikacji mobilnej,
  • dodatkowe usługi, udogodnienia i ograniczenia.

Wiemy, że potrzeby poszczególnych użytkowników są zróżnicowane, więc staramy się prześwietlać konta pod każdym kątem, aby nasz ranking był jak najbardziej kompleksowy. Najlepsze konta osobiste możesz znaleźć w naszej porównywarce, gdzie w 3 minuty porównasz oferty z całego rynku.

Opłaty przy kontach osobistych

Opłaty to coś, czego każdy chce uniknąć lub co najmniej zminimalizować, zakładając konto osobiste.

Obecnie istnieją rachunki bezwarunkowo bezpłatne, bezpłatne po spełnieniu dość prostych warunków (np. konieczność wykonania jednej transakcji kartą w miesiącu lub comiesięczna wpłata określonej kwoty), bezpłatne po spełnieniu bardziej zaawansowanych warunków (np. comiesięczna wpłata wynagrodzenia).

Opłaty przy kontach osobistych:

    • opłata za otwarcie i prowadzenie konta,
    • koszt wydania karty i miesięczna opłata za jej obsługę,
    • koszty wypłat gotówki z bankomatów w Polsce i na świecie,
    • koszty przelewów internetowych,
    • koszt operacji zlecanych w oddziale, np. wpłat, wypłat i przelewów.

Szczegółowy wykaz opłat jest zwykle dostępny w tabelach opłat i prowizji poszczególnych banków, więc przed podpisaniem umowy warto to sprawdzić.

Warto wspomnieć, że od 8 sierpnia 2018 roku wszystkie banki i SKOK-i muszą mieć w ofercie podstawowy rachunek płatniczy, czyli darmowe konto osobiste. Ma to zachęcić do korzystania z bankowości osoby wykluczone finansowo, np. seniorów lub ludzi o niskich dochodach.

Z bezpłatnego konta mogą skorzystać tylko ci, którzy w momencie składania wniosku nie posiadają innego rachunku (nie dotyczy to rachunków walutowych) w żadnym banku. Najlepsze konta osobiste możesz znaleźć w naszej porównywarce, gdzie w 3 minuty porównasz oferty z całego rynku.

Darmowe konto osobiste — co jest bezpłatne?

  • 5 przelewów w miesiącu (w tym zleceń stałych),
  • nielimitowane darmowe operacje w bankomatach i wpłatomatach należących do banku;
  • 5 transakcji dokonanych w bankomatach i wpłatomatach obcego dostawcy.

Konto osobiste a konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty. Nasze pieniądze są oprocentowane, ale także możemy swobodnie wpłacać i wypłacać środki. Konto oszczędnościowe jest prawie zawsze dodatkiem do konta osobistego.

Konto oszczędnościowe (lokacyjne) to dobry sposób na przechowywanie nadwyżek finansowych — pieniądze przynoszą zysk, czyli są chronione przed inflacją.

Rachunki oszczędnościowe pozwalają na swobodny dostęp do pieniędzy, więc w każdej chwili można wypłacić konkretną kwotę — zwykle raz (kilka razy) w miesiącu taka wypłata jest darmowa, a kolejna generuje opłatę w wysokości od kilku do kilkunastu złotych.

Promocje a konto osobiste

Analizujemy aktualne promocje związane z otwarciem i prowadzeniem kont osobistych. Najczęściej na bonusy mogą liczyć nowi klienci, ale zdarzają się dodatkowe oferty dla aktualnych klientów.

Promocjami są najczęściej dodatkowe pieniądze, które otrzymasz po wykonaniu określonych transakcji, np. przelewów, wpływów wynagrodzenia na konto. Bardzo często banki oferują moneyback, czyli zwrot przez bank części wydatków za transakcje przeprowadzone kartą płatniczą.

Konto osobiste a konto walutowe

Konto walutowe to tak naprawdę konto osobiste, ale prowadzone w obcej walucie.

Kiedy założyć konto walutowe?

  • Pracujesz za granicą lub często podróżujesz.
  • Jesteś studentem i wyjeżdżasz na wymianę do innego państwa.
  • Kupujesz w zagranicznych sklepach i płacisz bezgotówkowo.
  • Gromadzisz oszczędności w obcych walutach.
  • Spłacasz kredyt w obcej walucie.
  • Otrzymujesz wpływy walutowe z obcego państwa, np. rentę, emeryturę, wpłaty od bliskich mieszkających za granicą.
  • Potrzebujesz korzystniejszych kursów wymiany walut, bo np. korzystasz z kantorów online.
  • Inwestujesz np. na rynku FOREX.

Konto osobiste a karta płatnicza

Karta płatnicza (debetowa) to narzędzie płatnicze wydawane przez bank. Służy do płatności bezgotówkowych i obsługi transakcji gotówkowych (np. wypłat z bankomatu). Karta jest przypisana do określonego rachunku bankowego, a wartość realizowanych nią transakcji nie może przekroczyć wysokość zdeponowanych na rachunku środków.  

Karta płatnicza to najczęściej prostokąt (z zaokrąglonymi rogami) wyprodukowany z tworzywa sztucznego o wymiarach 54 mm na 86 mm (norma ISO). Na karcie znajdziemy pasek magnetyczny i/lub chip, na którym zapisane są dane o posiadaczu karty (imię, nazwisko), nazwa banku, identyfikator karty, data jej ważności oraz kod CVV lub CVC niezbędny do przeprowadzania transakcji internetowych.

Czy karty płatnicze są darmowe? Dziś użytkownicy najczęściej nie płacą za podstawowe karty płatnicze — karty debetowe wydawane do konta bankowego. Jednak to nie jest bezwarunkowa bezpłatność — większość banków rezygnuje z pobierania opłaty za kartę pod warunkiem wykonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych lub płatności kartą na określoną kwotę.

5 cech idealnego konta osobistego

  1. Tanie w utrzymaniu — najlepiej, aby konto osobiste było całkowicie darmowe, ale czasem niezbędne jest wykonanie bardziej zaawansowanych operacji finansowych niż przelewy i to może generować dodatkowe koszty.
  2. Brak ukrytych opłat — staramy się maksymalnie dokładnie prześwietlać konta osobiste, ale przed podpisaniem umowy i tak przejrzyj ofertę banku. Transparentność w tej branży jest niezbędna.
  3. Dopasowane do Ciebie — każdy w inny sposób korzysta ze swojego konta osobistego. Wybierając konkretny bank i jego ofertę przede wszystkim zastanów się, czego potrzebujesz i dlaczego chcesz założyć konto.
  4. Łatwy dostęp — dziś większość operacji finansowych da się wykonać przez telefon. Bardzo ważna jest łatwość obsługi aplikacji mobilnej banku oraz serwisu transakcyjnego online. Konto osobiste nie powinno sprawiać żadnych trudności w obsłudze.
  5. Bonusy i dodatkowe usługi — niektórzy oczekują dodatkowych korzyści, kiedy decydują się na założenie konta osobistego. Rzeczywiście, niektóre banki oferują klientom usługi typu moneyback lub doceniają lojalnych klientów lepszymi warunkami np. przy zakładaniu lokaty lub staraniu się o kredyt.

Najlepsze konta osobiste możesz znaleźć w naszej porównywarce, gdzie w 3 minuty porównasz oferty z całego rynku.

Ile rachunków bankowych warto posiadać?

Wydaje się, że posiadanie co najmniej jednego rachunku bankowego to dziś konieczność. Ale czy potrzebujesz ich więcej? Banki zachęcają jednak do otwierania kilku rachunków i zachęcają potencjalnych klientów brakiem opłat lub koniecznością spełnienia bardzo prostych warunków, aby konto było bezpłatne.

Do otwierania wielu kont bardziej skłonne są zwykle osoby, które mają bardziej złożone oczekiwania w kwestii finansów.

Posiadanie więcej niż jednego konta bankowego wynika z konkretnych potrzeb. Wymieniamy kilka najpowszechniejszych.

  • Wspólne konto na konkretny cel — warto otworzyć dodatkowe konto osobiste, kiedy wynajmujesz z kimś wspólnie mieszkanie lub łączą Was inne wydatki. Dzięki temu obie strony mają wgląd do historii wspólnych transakcji.
  • Konto do oszczędzaniakonto oszczędnościowe to produkt otwierany bardzo często razem z kontem osobistym. Klienci decydują się na nie, aby odkładać tam konkretne kwoty np. na wakacje lub inny cel. Plusem jest to, że konta oszczędnościowe są oprocentowane, więc możesz liczyć na niewielki zysk. Minusem jest to, że wypłaty z tego typu kont są limitowane — np. jedna wypłata w miesiącu jest darmowa, a za kolejną zapłacisz kilka złotych.
  • Konto poszerzające możliwości — oferty banków są zróżnicowane, więc czasem jedno konto ma to, czego nie ma inne. Warto zastanowić się, czy dodatkowe funkcjonalności rzeczywiście są przydatne i czy nie będą generować niepotrzebnych kosztów.
  • Konto firmowe — finanse osobiste powinny być oddzielone od finansów firmowych.
  • Konto walutowe — jeśli wykonujesz wiele transakcji w obcej walucie.

Jak często aktualizujemy ranking?

Jesteśmy mocno skupieni na rynku finansów, więc każdego dnia sprawdzamy, czy i jak zmieniają się oferty poszczególnych banków. Jeśli tylko pojawiają się jakieś zmiany, to od razu aktualizujemy nasz ranking, aby podane w nim informacje były zawsze świeże.

Lojalność wobec jednego banku — czy warto?

Wydaje się, że lojalność powinna popłacać, ale w przypadku sektora bankowego ta zasada się nie sprawdza. Najwięcej promocji i bonusów dotyczy tylko nowych klientów, którzy zakładają konto osobiste.

Kiedy być lojalnym wobec banku?

  • Dla wygody — choć dziś założenie nowego konta jest bardzo proste i trwa bardzo krótko, to nie da się przenosić numeru rachunku z jednego banku do drugiego. To oznacza, że jeśli otworzysz nowe konto, a chcesz zamknąć stare, to musisz poinformować o zmianie numeru np. pracodawcę, ZUS, czy swoich bliskich.
  • Dla kredytu — warto złożyć wniosek kredytowy w banku, w którym masz konto. To pozwala ograniczyć procedury, np. dostarczanie zaświadczeń o dochodach. Dodatkowo zdarza się, że bank oferuje lepszą ofertę kredytową lojalnym klientom — jednak to też już nie jest reguła, bo oferty dla nowych klientów stają się coraz bardziej konkurencyjne.

Mówią, że możesz liczyć na rankomat.pl

Nasi Klienci oceniają nas na
4.9
Rankomat - Opinie konsumenckie Google

Rankomat.pl Najlepiej oceniana porównywarka ubezpieczeniowa w Polsce według ocen w Google z dnia 07.07.2021

Więcej o rankomat.pl