PKO Bank Polski jest wciąż niezwyciężonym liderem pod względem liczby prowadzonych rachunków osobistych na polskim rynku. Warto zatem dokładniej się przyjrzeć jego flagowej ofercie – Kontu za Zero. Czy oferowany przez największy polski bank rachunek jest naprawdę „za zero”? A może jednak za pewne, standardowe usługi trzeba będzie zapłacić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w dalszej części naszego materiału.

Ogólna ocena konta:
4.1
PROWADZENIE KONTA:
5.0
KARTA:
4.0
BANKOMATY:
3.0
PREMIE I BONUSY:
4.0
OFERTA OSZCZĘDNOŚCIOWA:
4.0
APLIKACJA MOBILNA:
4.5
Zalety:
 • 5% zwrotu za transakcje bezgotówkowe kartą - nawet 300 zł premii!
 • Bezwarunkowy brak miesięcznej opłaty za konto
 • Zwolnienie z opłat za wypłaty z bankomatów krajowych z użyciem BLIK i darmowe korzystanie z bankomatów zagranicznych w ramach funkcji wielowalutowej
 • Duża dostępność darmowych bankomatów banku na terenie Polski
 • Przyjazna i funkcjonalna aplikacja mobilna IKO
Wady:
 • Tylko warunkowe zwolnienie z opłaty za kartę i wysoka opłata w przypadku nie wypełnienia warunku - 10 zł
 • Wysokie opłaty za wypłaty z bankomatów innych banków w kraju - 10 zł
 • Zbyt mała ilość darmowych usług jak na konto "za zero"
Otwórz Konto za Zero

Konto za Zero w PKO Banku Polskim


PKO Bank Polski to instytucja, która od lat walczy z wizerunkiem „banku dla emerytów”. Obecnie jest to jeden z liderów pod względem wprowadzania nowych technologii do bankowości. Takie działania na pewno pomagają utrzymać wiodącą pozycję w rankingu liczby prowadzonych kont bankowych. PKO Bank Polski wraz z Inteligo („internetową” marką PKO BP) prowadzi rachunki ponad 9 milionów klientów. Statystycznie więc można powiedzieć, że co czwarty Polak ma konto właśnie w tym banku, dlatego nie mamy żadnych wątpliwości, że ich flagowy produkt – Konto za Zero – wymaga przez nas szczegółowego prześwietlenia. 

W poniższym materiale przedstawiamy wszystkie najważniejsze cechy Konta za Zero. Chodzi nie tylko o opłaty i dodatkowe korzyści.
Zwracamy również uwagę na promocję oszczędnościową, którą niedawno wprowadził PKO Bank Polski. Podczas lektury zachęcamy do zwrócenia szczególnej uwagi na sekcję, w której opisujemy, jak można otworzyć ten rachunek. 

Opłaty i prowizjeOpłaty i prowizje

Konto za Zero jest rachunkiem osobistym, którego nazwa dobrze odzwierciedla rzeczywistość, ale wyłącznie, jeżeli bierzemy tutaj pod uwagę koszt prowadzenia Konta za Zero, który faktycznie zawsze wynosi 0 zł (bez dodatkowych warunków). To spory atut, bo liczba tak zwanych „kont za 0 zł” w ostatnim czasie spadła.

Opłaty za kartę i przelewy
W przypadku tego sztandarowego konta, nie można niestety liczyć na bezwarunkowe zwolnienie z opłaty za kartę debetową. Nie stanowi to jednak dużego problemu, bo uniknięcie comiesięcznej opłaty za kartę debetową do Konta za Zero jest bardzo łatwe. Wystarczy wykonać minimum 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub BLIK-iem w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Dzięki temu klient PKO BP unika opłaty za kartę debetową wynoszącej całkiem sporo, bo 10 zł.

Jeżeli chodzi o przelewy, to tabela opłat i prowizji dla Konta za Zero nie zaskakuje. Klient PKO BP nie zapłaci za zlecane przez Internet operacje w obrębie banku oraz standardowe przelewy ELIXIR (online). Opłata za przelewy natychmiastowe online (4,99 zł) jest natomiast czymś, co możemy nazwać rynkową średnią ceną, która oscyluje w okolicach 5 zł. W ramach swojej oferty bank udostępnia także bardzo wygodną możliwość wykonywania darmowych przelewów „BLIK na telefon”.

Opłaty za korzystanie z bankomatów
PKO Bank Polski posiada dużą sieć własnych bankomatów. To ważna wiadomość, bo posiadacz Konta za Zero może bez kosztów wypłacać pieniądze przy pomocy takich urządzeń, a jest ich w całym kraju ponad 3000

Niestety, podobne zwolnienie nie dotyczy innych („obcych”) bankomatów krajowych. Za korzystanie z nich standardowo trzeba płacić 10 zł, czyli sporo więcej od rynkowej średniej, która kształtuje się w okolicach 5 zł za wypłatę. Ten problem nieco rekompensują darmowe wypłaty ze wszystkich krajowych bankomatów przy pomocy systemu BLIK.

Osoby często wyjeżdzające za granicę, powinien natomiast ucieszyć fakt, że zagraniczna wypłata z bankomatu (m.in. na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego), dzięki funkcji karty wielowalutowej, na ogół nie wygeneruje żadnych kosztów dla posiadacza Konta za Zero. Trzeba natomiast uważać na zagraniczne wypłaty gotówki poza bankomatami (np. cashback w sklepie), bo tutaj obowiązuje już prowizja 3% (min. 10 zł). Prowizja za przewalutowanie obowiązuje również, jeśli wypłata z bankomatu jest wyjątkowo realizowana poza funkcją wielowalutową. Wtedy bank naliczy 4% od wartości transakcji. 

Promocje i dodatkowe korzyściPromocje i dodatkowe korzyści

PKO Bank Polski zdecydowanie nie zalicza się do tych banków, które konkurują ceną. Natomiast od pewnego czasu ten bank proponuje ciekawe promocje. Obecnie oferuje korzystne warunki oszczędzania z oprocentowaniem wynoszącym 5%. Dodatkowo PKO BP proponuje całkiem korzystny program poleceń.

 • 5% zwrotu za transakcje bezgotówkowe kartą z kodem KASAWRACA2

  Dla wszystkich klientów, którzy składając wniosek podadzą kod rabatowy: KASAWRACA2, bank ofertuje 5% zwrotu od transakcji wykonanych kartą w pierwszych 6 miesiącach od otwarcia konta (max. 50 zł miesięcznie). 

  Aby otrzymać zwrot konieczne jest wyrażenie zgód marketingowych oraz wykonanie min. 1 transakcji bezgotówkowej kartą miesięcznie i zalogowanie się min. 1 raz miesięcznie do bankowości elektronicznej lub aplikacji. 

  Promocja obowiązuje do 30 czerwca 2024 r. lub wyczerpania limitu 13 000 nagrodzonych osób. W promocji mogą wziąć udział osoby, które w okresie 1 stycznia 2022 r. do 14 kwietnia 2024 r nie posiadały aktywnego konta w banku PKO BP. 

 • 5% na koncie oszczędnościowym

  Promocja „Nowe środki na Rachunku Oszczędnościowym Plus” obejmuje wszystkich klientów PKO BP posiadających Konto Oszczędnościowe Plus, którzy wpłacą na ten rachunek nowe środki. Takie oszczędności (do 250 000 zł) przez 90 dni będą objęte oprocentowaniem 5% w skali roku. 

  Promocja trwa do 18 kwietnia 2024 r.

 • Nawet 200 zł za polecenie konta premium

  Program poleceń PKO Banku Polskiego to jeden z najpopularniejszych bankowych programów tego typu. Zapewnia on możliwość zarobienia nawet 4000 zł za skuteczne polecanie kont.
  Polecając Konto za Zero lub Konto bez Granic zarobimy jednorazowo 100 zł, przy czym możliwe jest max. 10 poleceń. Mniejsze stawki (50 zł, max. 10 poleceń) dotyczą Konta dla Młodych oraz Konta Dziecka. Natomiast aż 200 zł zarobimy za każde polecenie Konta Aurum lub Platinum II.

Otwórz Konto za Zero online

Dodatkowe produkty i usługiDodatkowe produkty i usługi

Osoba wybierająca Konto za Zero, może skorzystać z dwóch dodatkowych funkcjonalności.

Pierwsza z nich to usługa „autooszczędzania” pozwalająca gromadzić niewielkie kwoty przy okazji wykonywania zakupów. Bank tutaj przewiduje 3 formy transferów drobnych kwot z konta osobistego na konto oszczędnościowe: stała kwota od transakcji, procent od każdej transakcji oraz zaokrąglenie transakcji. Aktywacja wspomnianej usługi, podobnie jak zarządzanie nią, jest bezpłatna.

Z kolei 5 zł/mies. trzeba będzie zapłacić za dostęp do bezodsetkowego limitu (do 30 dni) na opisywanym koncie. Ta kwota jest pobierana tylko, jeśli klient skorzysta z limitu w danym miesiącu. Taki bezodsetkowy debet w PKO Koncie za Zero można otrzymać do kwoty 1000 zł i będzie on dostępny od razu, po wykonaniu minimalnych formalności. 

Dostępne płatności mobilne
ZawieraAplikacja mobilnaZawieraApple Pay
ZawieraBLIKZawieraGarmin Pay
ZawieraGoogle PayNie zawieraFitbit Pay

Zdaniem eksperta

Czy Konto za Zero jest faktycznie „za zero”? Można by rzec, że tak, ale jednak nie do końca. Bo o ile bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta i wypłaty z największej w Polsce sieci własnych bankomatów oraz wszystkich pozostałych bankomatów w kraju przy użyciu funkcji BLIK, o tyle karta w przypadku niewykonania nią min. 5 transakcji miesięcznie kosztuje 10 zł miesięcznie. Tyle samo bank naliczy za każdą tradycyjną wypłatę z nieswojego bankomatu. 

Promocje powiązane z tym kontem pojawiają się wyjątkowo rzadko, a gdy już są, to nie są zbyt konkurencyjne względem tego, co oferują banki z mniejszym portfelem aktywnych klientów.
Niemniej, obecna promocja z 5% zwrotem za transakcje bezgotówkowe kartą (do 300 zł) i podwyższonym oprocentowaniem konta oszczędnościowego do 5% przez 90 dni z pewnością jest konkurencyjna i zyskowna. Jeżeli ktoś rozważa otwarcie konta w PKO BP, to na pewno nie powinien zwlekać. 

Ten rachunek niczym nie odbiega od rynkowych standardów, a sam PKO Bank Polski był, jest i pewnie jeszcze długo pozostanie liderem pod względem liczby aktywnych klientów, ponieważ ich liczba stale rośnie. 

Kamil Trembacz
Kamil Trembacz Ekspert rankomat.pl

FAQNajczęściej zadawane pytania

Przydatne dokumenty o koncie do pobrania