Ranking kredytów hipotecznych - Sierpień 2018

W comiesięcznym rankingu prezentujemy trzy najlepsze kredyty hipoteczne według rankingu Rankomat. Podpowiadamy, który bank oferuje najlepsze warunki cenowe dla zobowiązania w kwocie 200 000,00 zł z terminem spłaty wynoszącym 30 lat.

 

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie środków, które można przeznaczyć na zakup nieruchomości. Największą zaletą tego rozwiązania jest niskie oprocentowanie oraz długi okres spłaty. Połączenie tych dwóch parametrów sprawia, że zobowiązanie to może opiewać na bardzo wysokie kwoty i jednocześnie nie nadwyrężać budżetu potencjalnego kredytobiorcy.

Zakup nieruchomości to trudne i czasochłonne zadanie. Wymaga ono dopełnienia szeregu formalności oraz wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych. Największym problemem jest aspekt numer dwa, gdyż niewiele osób dysponuje oszczędnościami, aby samodzielnie sfinansować zakup mieszkania lub domu. W takich sytuacjach do gry wchodzą oferowane przez banki kredyty hipoteczne. Sprawdźmy, który z nich jest najlepszy.

Założenia rankingu

Analizując oferty kredytów hipotecznych trzeba zdawać sobie sprawę, że produkty te, podobnie jak inne zobowiązania, mają swoją cenę. Do podstawowych elementów wpływających na koszt zobowiązania zaliczamy: marżę kredytową, która wraz z wybraną stopą rynkową (najczęściej WIBOR 3M) tworzy oprocentowanie kredytu, prowizję za udzielenie kredytu, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie na życie i dożycie, koszty związane z wyceną nieruchomości oraz opłaty związane z użytkowaniem dodatkowych produktów uruchamianych kredytem hipotecznym (konto osobiste, karty kredytowe itd.).

Badając poziom kluczowych parametrów wpływających na ostateczną cenę, wyróżniliśmy trzy oferty, które warto rozważyć podczas poszukiwań kredytu hipotecznego. Modelowe zobowiązanie opiewa na kwotę 200 000,00 zł, która została zaciągnięta w celu zakupu nieruchomości wartej 250 000,00 zł. Co ważne, okres spłaty tego zobowiązania wynosi równe 30 lat.

Sylwetki liderów

Zwycięzcą sierpniowego rankingu kredytów hipotecznych został kredyt mieszkaniowy dostępny w Banku Ochrony Środowiska. Osoba zainteresowana tym rozwiązaniem może liczyć na marżę kredytową startującą z poziomu 1,29% oraz prowizję za udzielenie kredytu w wysokości 2,00%. Do dodatkowych kosztów należą jeszcze opłaty związane z wyceną nieruchomości (550 zł) oraz prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu – maksymalnie 3,00% kwoty kredytu. Do niewątpliwych zalet tego zobowiązania należy bardzo długi okres spłaty wynoszący nawet 35 lat.

1
Kredyt hipoteczny BOŚ BANK - kredyt hipoteczny
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
103 167
Rata
842,13
RRSO: 3.22%
Maksymalne parametry oferty
do ustalenia
35 lat
0
0
RRSO: 0%

Drugie miejsce rankingu kredytów hipotecznych zajął kredyt oferowany przez Bank Zachodni WBK. Podstawowe parametry takie jak marża kredytowa i prowizja za udzielenie finansowania wynoszą odpowiednio 1,79% oraz 3,00%. Drugiej opłaty można bez większego problemu uniknąć – wystarczy otworzyć ROR i zapewnić wpływy w wysokości min. 2 tys. zł miesięcznie oraz zaciągnąć kredyt w kwocie nie mniejszej niż 150 tys. zł. Dodatkowo wskaźnik LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości kupowanej nieruchomości) uruchamianego zobowiązania musi znajdować się poniżej 80%.

2
Kredyt hipoteczny Bank Zachodni WBK - kredyt mieszkaniowy
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
122 909
Rata
896,97
RRSO: 3.57%
Maksymalne parametry oferty
9 999 999,99
30 lat
6 145 521
44 848,67
RRSO: 3,57%

Trzecie miejsce podium padło łupem kredytu mieszkaniowego udzielanego przez Bank BGŻ BNP Paribas. Marża kredytowa występująca w tym zobowiązaniu startuje z poziomu 1,80%, a za jego udzielenie nie jest pobierana żadna prowizja. Trzeba jednak pamiętać, że zerowa stawka prowizji występuje wyłącznie w przypadku przeniesienia do BGŻ BNP Paribas konta osobistego z wpływem wynagrodzenia.

3
Kredyt hipoteczny BGŻ BNP Paribas - kredyt hipoteczny
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
123 312
Rata
898,09
RRSO: 3.58%
Maksymalne parametry oferty
do ustalenia
30 lat
0
0
RRSO: 0%

Naszym zdaniem

Okres wakacji to czas, w którym oferta kredytowa banków zmienia się w niewielkim stopniu. Świadczy o tym chociażby fakt, że trójka dzisiejszego zestawienia jest dokładnie taka sama jak przed miesiącem. Z drugiej strony patrząc, brak zmian w czołówce świadczy o tym, że prezentowane oferty cechują atrakcyjne na tle konkurencji warunki. Warto to wziąć pod uwagę podczas poszukiwań kredytu hipotecznego.

 

Czytaj też: Ranking kredytów gotówkowych

Czytaj też: Ranking lokat bankowych