Ranking kredytów hipotecznych - Kwiecień 2019

W comiesięcznym rankingu prezentujemy trzy najlepsze kredyty hipoteczne według rankingu Rankomat. Podpowiadamy, który bank oferuje najlepsze warunki cenowe dla zobowiązania w kwocie 200 000,00 zł z terminem spłaty wynoszącym 30 lat.

 

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie środków, które można przeznaczyć na zakup nieruchomości. Największą zaletą tego rozwiązania jest niskie oprocentowanie oraz długi okres spłaty. Połączenie tych dwóch parametrów sprawia, że zobowiązanie to może opiewać na bardzo wysokie kwoty i jednocześnie nie nadwyrężać budżetu potencjalnego kredytobiorcy.

Zakup nieruchomości to trudne i czasochłonne zadanie. Wymaga ono dopełnienia szeregu formalności oraz wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych. Największym problemem jest aspekt numer dwa, gdyż niewiele osób dysponuje oszczędnościami, aby samodzielnie sfinansować zakup mieszkania lub domu. W takich sytuacjach do gry wchodzą oferowane przez banki kredyty hipoteczne. Sprawdźmy, który z nich jest najlepszy.

Założenia rankingu

Analizując oferty kredytów hipotecznych trzeba zdawać sobie sprawę, że produkty te, podobnie jak inne zobowiązania, mają swoją cenę. Do podstawowych elementów wpływających na koszt zobowiązania zaliczamy: marżę kredytową, która wraz z wybraną stopą rynkową (najczęściej WIBOR 3M) tworzy oprocentowanie kredytu, prowizję za udzielenie kredytu, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie na życie i dożycie, koszty związane z wyceną nieruchomości oraz opłaty związane z użytkowaniem dodatkowych produktów uruchamianych kredytem hipotecznym (konto osobiste, karty kredytowe itd.).

Badając poziom kluczowych parametrów wpływających na ostateczną cenę, wyróżniliśmy trzy oferty, które warto rozważyć podczas poszukiwań kredytu hipotecznego. Modelowe zobowiązanie opiewa na kwotę 200 000,00 zł, która została zaciągnięta w celu zakupu nieruchomości wartej 250 000,00 zł. Co ważne, okres spłaty tego zobowiązania wynosi równe 30 lat.

Sylwetki liderów

Pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych kredytów hipotecznych zdobyła propozycja Banku Pocztowego. Oferta ta charakteryzuje się niskim poziomem kosztów kredytowych. Obciążenia typu marża kredytowa oraz prowizja za udzielenie wynoszą odpowiednio 1,59% oraz 1,00%. Osoby zainteresowane uzyskaniem powyższych warunków muszą przygotować się na otwarcie konta osobistego z regularnym wpływem w wysokości 2,5 tys. złotych, uruchomienie bankowości elektronicznej Pocztowy24 oraz zakup pakietu ubezpieczeń od utraty pracy i na życie.

1
Kredyt hipoteczny Bank Pocztowy - Pocztowy Kredyt Mieszkaniowy
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
115 724
Rata
877,01
RRSO: 3.56%
Maksymalne parametry oferty
do ustalenia
35 lat
0
0
RRSO: 0%

Tuż za zwycięzcą uplasowało się zobowiązanie hipoteczne proponowane przez Bank BPS. Podstawowe parametry kosztowe występujące w tym kredycie wynoszą: 1,68% (marża kredytowa) oraz 1,50% (prowizja pobierana za udzielenie kredytu). Podobnie jak u poprzednika mamy tu do czynienia z ofertą wiązaną. Aby uzyskać wspomniane warunki konieczne jest otwarcie konta osobistego z linii VIP, wyrobienie karty kredytowej MasterdCard typu World, a także kupno polisy ubezpieczeniowej w towarzystwie współpracującym z bankiem (ubezpieczenie nieruchomości, a w rozszerzonym pakiecie także ubezpieczenie na życie).

2
Kredyt hipoteczny Bank BPS - kredyt hipoteczny "Mój dom"
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
119 306
Rata
886,96
RRSO: 3.61%
Maksymalne parametry oferty
5 000 000
30 lat
2 982 662
22 174,06
RRSO: 3,61%

Podium rankingu najlepszych kredytów hipotecznych zamyka propozycja Banku BGŻ BNP Paribas. Oprocentowanie nominalne tego zobowiązania składa się marży kredytowej w wysokości 1,80% oraz wybranej stopy WIBOR. Co ważne oferta dostępna jest bez konieczności opłacania prowizji. Aby uzyskać taki profit konieczne jest otworzenie w tej instytucji konta osobistego i zapewnienie na nim stałego wpływu wynagrodzenia. Należy także pamiętać o konieczności zakupu ubezpieczenia, którego koszt oznacza podwyżkę marży o 0,0535% lub 0,0725% w zależności od wybranego zakresu.

3
Kredyt hipoteczny BNP Paribas Bank Polska - kredyt hipoteczny
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
126 275
Rata
906,32
RRSO: 3.66%
Maksymalne parametry oferty
do ustalenia
30 lat
0
0
RRSO: 0%

Naszym zdaniem

Pierwsza trójka najlepszych kredytów hipotecznych wygląda tak samo jak przed miesiącem. Jest to efekt braku zmian w ofertach podmiotów udzielających takich zobowiązań. Z ważnych kwestii należy pamiętać, że kredyty mieszkaniowe to produkty zaciągane na długie okresy. W związku z tym wybór najlepszej (czyt. najtańszej) oferty powinien być priorytetem dla każdej osoby planujące skorzystać z tej formy finansowania zakupu nieruchomości.

 

Czytaj też: Ranking kredytów gotówkowych

Czytaj też: Ranking lokat bankowych