Ranking kredytów hipotecznych - Luty 2019

W comiesięcznym rankingu prezentujemy trzy najlepsze kredyty hipoteczne według rankingu Rankomat. Podpowiadamy, który bank oferuje najlepsze warunki cenowe dla zobowiązania w kwocie 200 000,00 zł z terminem spłaty wynoszącym 30 lat.

 

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie środków, które można przeznaczyć na zakup nieruchomości. Największą zaletą tego rozwiązania jest niskie oprocentowanie oraz długi okres spłaty. Połączenie tych dwóch parametrów sprawia, że zobowiązanie to może opiewać na bardzo wysokie kwoty i jednocześnie nie nadwyrężać budżetu potencjalnego kredytobiorcy.

Zakup nieruchomości to trudne i czasochłonne zadanie. Wymaga ono dopełnienia szeregu formalności oraz wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych. Największym problemem jest aspekt numer dwa, gdyż niewiele osób dysponuje oszczędnościami, aby samodzielnie sfinansować zakup mieszkania lub domu. W takich sytuacjach do gry wchodzą oferowane przez banki kredyty hipoteczne. Sprawdźmy, który z nich jest najlepszy.

Założenia rankingu

Analizując oferty kredytów hipotecznych trzeba zdawać sobie sprawę, że produkty te, podobnie jak inne zobowiązania, mają swoją cenę. Do podstawowych elementów wpływających na koszt zobowiązania zaliczamy: marżę kredytową, która wraz z wybraną stopą rynkową (najczęściej WIBOR 3M) tworzy oprocentowanie kredytu, prowizję za udzielenie kredytu, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie na życie i dożycie, koszty związane z wyceną nieruchomości oraz opłaty związane z użytkowaniem dodatkowych produktów uruchamianych kredytem hipotecznym (konto osobiste, karty kredytowe itd.).

Badając poziom kluczowych parametrów wpływających na ostateczną cenę, wyróżniliśmy trzy oferty, które warto rozważyć podczas poszukiwań kredytu hipotecznego. Modelowe zobowiązanie opiewa na kwotę 200 000,00 zł, która została zaciągnięta w celu zakupu nieruchomości wartej 250 000,00 zł. Co ważne, okres spłaty tego zobowiązania wynosi równe 30 lat.

Sylwetki liderów

Najlepszy kredyt mieszkaniowy oferuje Bank BPS. Omawiana oferta nosi nazwę Kredyt hipoteczny Mój Dom i jest adresowana do osób posiadających w tym banku konto osobiste typu VIPkonto, kartę kredytową MasterCard oraz gotowych zakupić ubezpieczenie nieruchomości od towarzystwa współpracującego z bankiem. Po spełnieniu wszystkich wymienionych warunków przyszły kredytobiorca może liczyć na marżę kredytową w wysokość 1,68% (obniżoną o połowę w 1-szym roku spłacania) oraz 1,50% stawkę prowizji pobieraną za udzielenie finansowania.

1
Kredyt hipoteczny Bank BPS - kredyt hipoteczny "Mój dom"
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
119 306
Rata
886,96
RRSO: 3.61%
Maksymalne parametry oferty
5 000 000
30 lat
2 982 661,60
22 174,06
RRSO: 3,61%

Drugie miejsce rankingu padło łupem kredytu hipotecznego oferowanego przez Bank BGŻ BNP Paribas. Podobnie, jak w przypadku lidera zestawienia, skorzystanie z oferty wymaga otwarcia/przeniesienia do BGŻ konta osobistego z regularnym wpływem oraz zakupu ubezpieczenia. Taka operacja się jednak opłaca, ponieważ dzięki niej bank całkowicie odstępuje od pobierania prowizji za udzielenie kredytu. Jeśli chodzi o marżę kredytową to przyjmuje ona wartość 1,80%.

2
Kredyt hipoteczny BGŻ BNP Paribas - kredyt hipoteczny
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
126 275
Rata
906,32
RRSO: 3.66%
Maksymalne parametry oferty
do ustalenia
30 lat
0
0
RRSO: 0%

W pierwszej trójce najlepszych kredytów hipotecznych znalazła się także oferta Banku Pocztowego. Kredyt mieszkaniowy dostępny w tej instytucji charakteryzuje się marżą kredytową na poziomie 1,59% oraz prowizją pobieraną za jego udzielenie w wysokości 1,00%. Należy mieć jednak na uwadze, że powyższe warunki dotyczą osób zaciągających kredyt, w którym wkład własny klienta wynosi od 20% do 50%. W celu skorzystania w opisywanej oferty konieczne jest jeszcze otwarcie konta osobistego z regularnym wpływem w wysokości 2,5 tys. zł/mc oraz zakup ubezpieczenia na życie i od utraty pracy na okres 36 miesięcy.

3
Kredyt hipoteczny Bank Pocztowy - Pocztowy Kredyt Mieszkaniowy
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
115 724
Rata
877,01
RRSO: 3.70%
Maksymalne parametry oferty
do ustalenia
35 lat
0
0
RRSO: 0%

Naszym zdaniem

Najnowsza odsłona rankingu kredytów hipotecznych przyniosła zmianę na pozycji lidera, a dokładniej spadek z pierwszego na trzecie miejsce Banku Pocztowego i pojawienie się w jego miejsce Banku BPS. Dzięki „doklejeniu” dodatkowych produktów bankowych do nowy „numer jeden” może pochwalić się naprawdę atrakcyjnymi warunkami cenowymi.

 

Czytaj też: Ranking kredytów gotówkowych

Czytaj też: Ranking lokat bankowych