Ranking kredytów hipotecznych - Grudzień 2018

W comiesięcznym rankingu prezentujemy trzy najlepsze kredyty hipoteczne według rankingu Rankomat. Podpowiadamy, który bank oferuje najlepsze warunki cenowe dla zobowiązania w kwocie 200 000,00 zł z terminem spłaty wynoszącym 30 lat.

 

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie środków, które można przeznaczyć na zakup nieruchomości. Największą zaletą tego rozwiązania jest niskie oprocentowanie oraz długi okres spłaty. Połączenie tych dwóch parametrów sprawia, że zobowiązanie to może opiewać na bardzo wysokie kwoty i jednocześnie nie nadwyrężać budżetu potencjalnego kredytobiorcy.

Zakup nieruchomości to trudne i czasochłonne zadanie. Wymaga ono dopełnienia szeregu formalności oraz wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych. Największym problemem jest aspekt numer dwa, gdyż niewiele osób dysponuje oszczędnościami, aby samodzielnie sfinansować zakup mieszkania lub domu. W takich sytuacjach do gry wchodzą oferowane przez banki kredyty hipoteczne. Sprawdźmy, który z nich jest najlepszy.

Założenia rankingu

Analizując oferty kredytów hipotecznych trzeba zdawać sobie sprawę, że produkty te, podobnie jak inne zobowiązania, mają swoją cenę. Do podstawowych elementów wpływających na koszt zobowiązania zaliczamy: marżę kredytową, która wraz z wybraną stopą rynkową (najczęściej WIBOR 3M) tworzy oprocentowanie kredytu, prowizję za udzielenie kredytu, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie na życie i dożycie, koszty związane z wyceną nieruchomości oraz opłaty związane z użytkowaniem dodatkowych produktów uruchamianych kredytem hipotecznym (konto osobiste, karty kredytowe itd.).

Badając poziom kluczowych parametrów wpływających na ostateczną cenę, wyróżniliśmy trzy oferty, które warto rozważyć podczas poszukiwań kredytu hipotecznego. Modelowe zobowiązanie opiewa na kwotę 200 000,00 zł, która została zaciągnięta w celu zakupu nieruchomości wartej 250 000,00 zł. Co ważne, okres spłaty tego zobowiązania wynosi równe 30 lat.

Sylwetki liderów

Laureatem najnowszego rankingu kredytów mieszkaniowych została oferta dostępna w Banku Pocztowym. Podstawowy parametr kosztowy występujący w tym zobowiązaniu, czyli marża kredytowa wynosi tylko 1,59%. Jeśli dodamy do niej stopę WIBOR 3M, to wyjdzie nam, że przy obecnych warunkach rynkowych oprocentowanie nominalne to zaledwie 3,31%. Osoby zainteresowane tym rozwiązaniem muszą się jeszcze liczyć z koniecznością opłacenia prowizji w wysokości 1%. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że aby otrzymać takie warunki konieczne jest otwarcie w Pocztowym konta osobistego z regularnym wpływem w wysokości 2,5 tys. zł oraz wykupienie ubezpieczenia od utraty pracy na okres 36 miesięcy.

 

1
Kredyt hipoteczny Bank Pocztowy - Pocztowy Kredyt Mieszkaniowy
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
115 724
Rata
877,01
RRSO: 3.47%
Maksymalne parametry oferty
do ustalenia
35 lat
0
0
RRSO: 0%

 

Tuż za liderem zestawienia uplasował się kredyt mieszkaniowy oferowany przez Bank BPS. Oprocentowanie nominalne tego zobowiązania wynosi 3,40% i jest sumą marży kredytowej w wysokości 1,68% oraz stopy WIBOR 3M – 1,72%. Aby skorzystać z tego rozwiązania należy dodatkowo uiścić prowizję za udzielenie kredytu w wysokości 1,50%. Warto zaznaczyć, że w celu uzyskania prezentowanych warunków konieczny jest zakup dodatkowych produktów dostępnych – konta osobistego, karty kredytowej, ubezpieczenia nieruchomości oraz polisy na życie.

 

2
Kredyt hipoteczny Bank BPS - kredyt hipoteczny "Mój dom"
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
119 306
Rata
886,96
RRSO: 3.61%
Maksymalne parametry oferty
5 000 000
30 lat
2 982 662
22 174,06
RRSO: 3,61%

 

Trzecie miejsce grudniowego rankingu hipotek padło łupem kredytu mieszkaniowego dostępnego w Banku BGŻ BNP Paribas, w którym marża kredytowa startuje z poziomu 1,80%. Elementem wyróżniającym ten produkt na tle konkurencji jest zerowa stawka prowizji za udzielenie tego zobowiązania. Aby wspomniana opłata nie została naliczona konieczne jest jednak przeniesienie do BGŻ konta osobistego i zapewnienie na nim regularnych wpływów wynagrodzenia. Ponadto wymaganym elementem jest zakup polisy ubezpieczeniowej na życie i/lub od utraty pracy.

 

3
Kredyt hipoteczny BGŻ BNP Paribas - kredyt hipoteczny
Pożyczasz
200 000
Okres
30 lat
Koszt
126 275
Rata
906,32
RRSO: 3.66%
Maksymalne parametry oferty
do ustalenia
30 lat
0
0
RRSO: 0%

Naszym zdaniem

Kredyty hipoteczne to sprawdzony sposób na sfinansowanie transakcji na rynku nieruchomości. Ich aktualna duża popularność wynika z szerokiej dostępności oraz ceny. Ta druga zmienna to efekt bardzo niskich stóp procentowych obowiązujących w Polsce. Od ponad 3,5 roku znajdują się one bowiem na najniższym poziomie w historii. Taka sytuacja oczywiście nie będzie trwać wiecznie i koszty opisywanych kredytów w pewnym momencie wzrosną. Warto mieć to na uwadze podczas wyliczania swojej zdolności kredytowej.

 

Czytaj też: Ranking kredytów gotówkowych

Czytaj też: Ranking lokat bankowych