Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty hipoteczne

Mieszkanie na start – jakie są warunki nowego programu wsparcia przy kupnie pierwszego mieszkania?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) ogłosiło wstępne założenia następcy cieszącego się wysokim zainteresowaniem programu Bezpieczny Kredyt 2%. Nowy program kredytu mieszkaniowego na start to oferta skierowana zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi. Według szacunków MRiT jeszcze w tym roku z możliwości uzyskania dopłaty przy kredycie na kupno własnego mieszkania skorzysta około 50 000 osób.

Program mieszkanie na start to nowy instrument, który będzie miał za zadanie wspomóc Polaków w kupnie pierwszego mieszkania. Warto zauważyć, że program o takiej nazwie już funkcjonuje, ale dotyczy wsparcia finansowego dla osób wynajmujących mieszkanie. Sprawdzamy, jakie są wstępne założenia programu, kto może liczyć na dopłatę przy kredycie hipotecznym i kiedy planowany jest start programu.

Kredyt na start – główne założenia programu

Przeznaczenie: na pierwsze mieszkanie lub zmianę mieszkania na większe dla rodzin 2+3

Rodzaj finansowanej nieruchomości: zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego

Kryteria dochodowe: tak – w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym

Kryterium wieku: tylko dla singli

Kwota kredytu objęta dotacją: od 200.000 zł dla singla i zwiększa się wraz z ilością osób w gospodarstwie domowym

Wysokość dopłat: w zależności od wielkości gospodarstwa domowego

Czas trwania dopłat: 10 lat

Przewidywany start programu: druga połowa 2024 r.

Zakończenie programu: dopłaty do kredytu można będzie uzyskać dla zobowiązań zaciągniętych do końca 2025 r.

Szacunkowe możliwości wykorzystania środków: w ramach budżetu na 2024 r. zabezpieczono środki w wysokości do 500 mln zł

Kto będzie mógł złożyć wniosek o kredyt na start

Z programu Mieszkanie na start będą mogli skorzystać:

 1. single – ale pod warunkiem, że w dniu podpisania umowy nie będą mieli jeszcze ukończonych 35 lat
 2. osoby prowadzące co najmniej dwuosobowe gospodarstwo domowe (bez limitu wieku)
 3. osoby, które nie mają i nie miały wcześniej mieszkania lub domu – tu są jednak trzy wyjątki:
 • będziesz mógł skorzystać z programu, jeśli Twój udział w prawie własności mieszkania (albo spółdzielczym prawie do lokalu) nie przekracza 50% i uzyskałeś go w drodze dziedziczenia lub darowizny
 • w przypadku dwóch osób możliwość skorzystania z programu nie zostanie wyłączona, jeśli ich łączny udział w prawie własności mieszkania (albo spółdzielczym własnościowym prawie do jednego lokalu) nie przekroczy 50% i został uzyskany w drodze dziedziczenia lub darowizny
 • prawo do skorzystania z kredytu na start będzie przysługiwać również rodzinie z co najmniej 3 dzieci (czyli co najmniej pięcioosobowej), nawet jeśli posiadają mieszkanie – chodzi o to, żeby rodzinie wielodzietnej ułatwić kupno większej nieruchomości, bardziej odpowiedniej dla większej liczby osób.

Oboje kredytobiorcy korzystający z programu kredytu mieszkaniowego na start muszą być współwłaścicielami nabywanej nieruchomości – ich udział w prawie będzie wynosił po 50%. Taki wymóg ma ograniczyć przystępowanie do kredytu większej liczby osób, tylko dla podniesienia zdolności kredytowej.

Jaka kwota kredytu będzie dotowana?

Aktualnie projektowany sposób wsparcia kupna pierwszego mieszkania nie ogranicza wysokości kredytu, który można będzie zaciągnąć w ramach programu. Za to dopłaty mają objąć tylko określoną część zobowiązania.

Brak wprowadzenia limitu wysokości kredytu hipotecznego, a jedynie wskazanie maksymalnej wartości dotowanej kwoty, to możliwość kupna większej nieruchomości. To jedna z różnic nowego wsparcia z dotychczas obowiązującym programem Bezpieczny kredyt 2%, który limitował maksymalną wartość kredytu do kwoty 500 000 zł dla jednej osoby i do 600 000 zł dla małżeństwa lub rodziców z jednym dzieckiem. Zatem ograniczał możliwość kupna większego mieszkania, zwłaszcza w większych miastach.

Izabela Stachura Izabela Stachura

Kwota kredytu, do której przysługiwałaby dopłata, ma być uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego. Przewidywane limity prezentują się następująco:

 • 1 osoba – 200 000 zł
 • 2 osoby – 400 000 zł
 • 3 osoby – 450 000 zł
 • 4 osoby – 500 000 zł
 • 5 osób – 600 000 zł
 • za każde kolejne dziecko + 100 000 zł

Zatem, jeśli spełniasz inne warunki skorzystania z dopłat i Twoja zdolność kredytowa na to pozwala, będziesz mógł wziąć wyższy kredyt i skorzystać z dofinansowania. Dopłaty będą obejmowały tylko część zobowiązania zgodnie z limitem. Można powiedzieć, że w przypadku kredytów przekraczających dotowaną kwotę, rata zobowiązania będzie składała się z dwóch części: dofinansowanej i komercyjnej czyli zgodnej z ofertą rynkową.

Jeśli kredyt hipoteczny zostanie udzielony dwóm osobom i jedna z nich, za zgodą banku, odstąpi od kredytu, wówczas kwota dopłaty zostanie odpowiednio pomniejszona. Czyli w przypadku dwóch osób, jeśli jedna z nich się wycofa, wówczas dotowana kwota kredytu spadnie z 400 000 zł do 200 000 zł.

Jakie będzie kryterium dochodowe przy Kredycie na start?

Możliwość skorzystania z kredytu na start ma wiązać się z kryterium dochodowym. Limit dochodów będzie rósł wraz ze wzrostem liczby członków gospodarstwa domowego i wyniesienie odpowiednio:

 • 10 000 zł brutto miesięcznie dla singla
 • 18 000 zł brutto miesięcznie dla dwuosobowego gospodarstwa domowego
 • 23 000 zł brutto miesięcznie dla trzyosobowego gospodarstwa domowego
 • 28 000 zł brutto miesięcznie dla czteroosobowego gospodarstwa domowego
 • 33 000 zł brutto miesięcznie dla gospodarstwa domowego liczącego pięć lub więcej osób

Co ciekawe, przekroczenie limitu zarobków nie będzie automatycznie oznaczać wykluczenia z możliwości skorzystania z programu Mieszkanie na start. Wstępne założenia zakładają natomiast odpowiednie zmniejszenie wysokości dopłat:

 • w przypadku gospodarstwa jednoosobowego za każdy 1 zł przekroczenia, dopłata byłaby pomniejszona o 0,50 zł,
 • w przypadku gospodarstw dwuosobowych lub większych za każdy 1 zł, dopłata byłaby pomniejszona o 0,25 zł.

Kredyt na start – limit wieku

Limit wieku ma dotyczyć tylko singli. W momencie podpisania umowy kredytowej osoba prowadząca samodzielne gospodarstwo domowe musi mieć mniej niż 35 lat.

Ten aspekt może budzić sprzeciw, tym bardziej, że kryterium wieku nie obowiązuje już zobowiązaniu dla gospodarstwa domowego obejmującego dwie osoby.

Wysokość i oprocentowanie kredytu na start

Wysokość dopłat dla osób uczestniczących w programie nie będzie jednakowa dla wszystkich. Z zapowiedzi wynika, że najbardziej skorzystają rodziny z większą liczbą dzieci. Bowiem wysokość oprocentowania, będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego. Dopłata będzie obniżać oprocentowanie kredytu do wartości:

 • 1,5 % dla singla i gospodarstwa dwuosobowego (+marża banku)
 • 1% dla gospodarstwa składającego się z trzech osób (+marża banku)
 • 0,5% dla gospodarstwa czteroosobowego (+marża banku)
 • 0% dla gospodarstwa pięcioosobowego i z większą niż pięć liczbą osób (+marża banku)

O projektowanym wsparciu można powiedzieć, że przynajmniej dla części uprawnionych będzie to kredyt 0%.

Jak złożyć wniosek o kredyt na start?

Program Mieszkanie na start jest jeszcze w fazie projektowania i uzgodnień. Jego start przewidywany jest na drugą połowę 2024 r. Zatem na szczegóły dotyczące zasad składania wniosków kredytowych czy listę banków, które będą uczestniczyły w projekcie, trzeba jeszcze poczekać.

Przygotowania do złożenia wniosku kredytowego zawsze można rozpocząć wcześniej. W szczególności wypracować dobrą historię kredytową czy zgromadzić większy wkład własny.

Co się stanie po upływnie 10-letniego okresu dotacji?

Po upływie 10 lat dopłaty zostaną zakończone i wysokość rat wzrośnie do wysokości określonej w umowie. Czyli beneficjenci programu zaczną płacić ratę, która by obowiązywała przy kredycie bez dopłat.

Źródła:

 • https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/finalizujemy-prace-nad-nastepca-bezpiecznego-kredytu-2

Warto wiedzieć:

 1. Wstępne założenia programu Mieszkanie na start zostały opublikowane na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
 2. Wprowadzone kryteria dochodowe nie będą automatycznie wykluczały z możliwości uzyskania dopłat. Jedynie ich wysokość będzie odpowiednio zmniejszona.
 3. Nowy program przeznaczony będzie dla osób, które nie mają własnego mieszkania (z pewnymi wyjątkami).
 4. Wysokość dopłaty została powiązana z kryterium wielkości gospodarstwa domowego.
 5. Uzyskanie dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie na start, ma być możliwe dla umów kredytowych podpisanych do końca 2025 r.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Do kogo będzie kierowany program Mieszkanie na start?

  Z dopłat do kredytu na pierwsze mieszkanie, będą mogli skorzystać zarówno single, pary, jak i rodziny z dziećmi spełniające kryterium dochodowe i w przypadku singli kryterium wieku.

 2. Do kiedy można będzie skorzystać z dofinansowania w programie Mieszkanie na start?

  Program ma ruszyć w drugiej połowie 2024 r. i funkcjonować do końca 2025 r. Zatem w praktyce na dopłaty będą mogły liczyć osoby, które podpiszą umowę kredytową do końca grudnia 2025 r.

 3. Ile osób może dołączyć do wniosku kredytowego?

  Kredyt na pierwsze mieszkanie przeznaczony jest dla maksymalnie dwóch osób, które nabywają prawo własności nieruchomości w częściach równych (po 50%). 

 4. Czy będę mógł skorzystać z dofinansowania do kupna mieszkania, jeśli moje zarobki nieznacznie przekraczają limit 10 000 zł brutto miesięcznie?

  Tak. Przekroczenie zakładanych limitów dochodowych nie wyklucza automatycznie możliwości uzyskania dopłaty do kredytu. Mają być one jedynie odpowiednio obniżone.

 5. Czy z programu Mieszkanie na start będą mogły skorzystać osoby, które chcą kupić nieruchomość na rynku wtórnym?

  Tak. Z programu będą mogły skorzystać zarówno osoby, które zamierzają kupić nieruchomość na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. 

Porównaj kredyty hipoteczne
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzia
Zuzia
5 dni temu

Najlepiej utrudnić życie singlom po 35 rż no bo przecież oni to nie ludzie 😡

Eliza
Eliza
6 dni temu

Witam czy program obejmuje budowę domu dla małżeństwa 35lat? Kredyt około 400tys.

Róża
Róża
11 dni temu

Czy trzeba będzie mieć wklad własny aby skorzystać z tego kredytu mieszkanie na start??

Karolina
Karolina
13 dni temu

czy z programu będzie można skorzystać na budowę lub dokończenie budowy własnego domu?

Monika
Monika
16 dni temu

Czy z kredytu będzie mogła skorzystać samotna matka z dwojgiem dzieci?