Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Czy banki oferują jeszcze konta dla seniorów?

Seniorzy stają się coraz większą grupą społeczną. Niestety, jak pokazują badania, wielu z nich wciąż nie korzysta z usług banków. Sprawdziliśmy zatem, które instytucje finansowe oferują konto dla seniorów.

starsza pani z kartą płatniczą przy komputerze
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego już teraz na 100 młodych ludzi przypada 112 seniorów. Ta tendencja – w związku ze starzeniem się społeczeństw w całej Europie – będzie postępować, co przekłada się również na zmianę profilu klientów banku. Jak podaje NBP, obecnie aż 43% osób powyżej 59 roku życia nie posiada swojego konta, z kolei już 73% emerytur wpływa bezpośrednio na rachunki bankowe.

Wbrew oczekiwaniom liczba ofert specjalnych adresowanych do seniorów uległa radykalnemu zmniejszeniu – jeszcze jakiś czas temu kilka polskich banków oferowało produkt tego typu, obecnie można go znaleźć właściwie wyłącznie w ofercie Banku Pocztowego. Na ich miejsce przyszły jednak inne rozwiązania, które ułatwiają rozpoczęcie korzystania z podstawowych narzędzi finansowych.

Bankowość dla osób starszych

Eksperci dostrzegają różnicę w sposobie podejścia seniorów do usług bankowych. Ta wynika przede wszystkim z mniejszego przekonania do stosowania rozwiązań elektronicznych, chociaż również w tym segmencie widoczne są zdecydowane zmiany i osoby starsze coraz częściej korzystają z dobrodziejstw serwisów internetowych czy aplikacji mobilnych.

mBank przygotował specjalną infolinię, która ma pomóc seniorom w rozpoczęciu przygody z nowoczesnymi modelami zarządzania kontem. W najchętniej wybieranym przez nich banku – PKO BP – mogą z kolei liczyć na pomoc pracowników oddziałów, którzy na miejscu pomagają w konfiguracji aplikacji IKO i innych usług mobilnych. Efekt do tej pory nie zachwyca – z ich potencjału korzysta 2% klientów, którzy ukończyli 65 rok życia.

Konto dla seniorów

Produkty dedykowane seniorom przede wszystkim przewidują możliwość bezpłatnej wpłaty i wypłaty środków w placówce (co nie jest wcale oczywiste w przypadku innych typów kont) oraz pomoc w zakresie realizacji przelewów. Specjalne oferty do tej pory wprowadziło kilka polskich banków, jednak większość z nich zdecydowała się na ich wycofanie. Nie oznacza to jednak, że starsi klienci nie mogą liczyć na tanie i proste rozwiązania. Należy ich jednak szukać pod innymi nazwami.

Aktywny Nestor w Banku Pocztowym

Konto Aktywny Nestor pozostaje obecnie jedyną ofertą adresowaną do seniorów na naszym rynku bankowym. Bank Pocztowy, współpracujący ściśle z Pocztą Polską, traktuje wsparcie tej grupy społecznej jako jedno ze swoich programowych założeń. Konto dedykowane jest osobom po 60 roku życia, jednak mogą korzystać z niego również młodsi renciści.

W przypadku comiesięcznego zasilania rachunku emeryturą lub rentą jego prowadzenie jest bezpłatne, w przeciwnym razie będzie kosztować 5 zł. Największą korzyścią wynikającą z założenia tego rachunku jest możliwość korzystania z dobrodziejstw systemu Poczty Polskiej – gotówkę można bezpłatnie wpłacać i wypłacać w jej placówkach, jej dostarczeniem bezpośrednio do domu może również zająć się listonosz.

Nieco gorzej prezentuje się kwestia użytkowania przypisanej do rachunku karty płatniczej: wpłat i wypłat bez prowizji można dokonywać wyłącznie w bankomatach sieci Planet Cash, w innych urządzeniach każda transakcja będzie wiązała się z koniecznością dopłaty w wysokości 2 zł.

Podstawowy Rachunek Płatniczy z myślą o seniorach

Na wycofanie produktów adresowanych do seniorów wpływ mogło mieć ratyfikowanie przez Polskę europejskiej dyrektywy PAD, która zmusiła banki do uruchomienia Podstawowych Rachunków Płatniczych, a więc bezpłatnych kont, umożliwiających przeprowadzanie podstawowych transakcji. Główną intencją pomysłodawców projektu było aktywizowanie osób, które do tej pory nie korzystały z możliwości sektora bankowego, a w tej grupie to właśnie seniorzy stanowią zdecydowaną większość.

PRP daje wbrew pozorom dosyć duże możliwości – oprócz wpłaty i wypłaty środków umożliwia płatność kartą oraz zlecanie przelewów. Właściciele rachunków tego typu muszą posiadać takie same możliwości dostępu do konta, jak inni klienci, wobec czego mogą także rozpocząć swoją przygodę z bankowością internetową. Mimo jasnych regulacji oferty poszczególnych banków różnią się. Przedstawiliśmy je w tym artykule.

Oferta banków dla seniorów – podsumowanie

Pomimo rozwoju polskiego systemu bankowego wielu seniorów wciąż nie decyduje się na skorzystanie z jego usług. W ciągu ostatniej dekady kilka banków wprowadziło do swojej oferty produkty adresowane do tej grupy, jednak obecnie jedynym rozwiązaniem tego typu pozostaje Konto Aktywny Nestor oferowane przez Bank Pocztowy. Jego największą zaletą jest możliwość wpłat oraz wypłat gotówki w placówkach Poczty Polskiej oraz doręczanie gotówki do domu przez listonosza.

Produktem, który przejął wiele cech kont dla seniorów, jest bezpłatny Podstawowy Rachunek Płatniczy, który umożliwia korzystanie z większości niezbędnych narzędzi bankowych. Ten typ rachunku znajduje się w ofercie wszystkich banków działających na polskim rynku i daje możliwość korzystania z narzędzi finansowych osobom, które w momencie składania wniosku nie posiadają innego konta.

 

Czytaj też: Oszczędzanie na emeryturę – IKE czy IKZE?

Czytaj też: 5 zasad skutecznego oszczędzania pieniędzy

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o