Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Wspólne konto bankowe – za i przeciw

Zmiana naszego stanu cywilnego bardzo często wiąże się także ze zmianami w naszych finansach. Budżet domowy trzeba odtąd prowadzić razem, a to sprawia że wiele par decyduje się także na wspólne konto bankowe. Należy jednak pamiętać, że takie działanie ma swoje dobre i złe strony.

para trzymając się za dłonie
Źródło obrazka: pixabay
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Wspólne konto bankowe – zalety

Wspólne konto bankowe znakomicie sprawdzi się w sytuacji, gdy jedna osoba ma trudności z zarządzaniem swoimi finansami, a druga jest dużo lepiej zorganizowana i potrafi utrzymać dyscyplinę w budżecie domowym. Mówiąc o trudnościach w gospodarowaniu finansami mamy tu na myśli np. nieterminowość w płaceniu rachunków czy wyjątkowy talent do wydawania pieniędzy. Ktoś musi dbać o to, by płatności były regulowane na czas, a środki finansowe nie znikały z konta w niekontrolowany sposób.

Wspólne konto warto założyć także wtedy, gdy jedna z osób ma wiedzę oraz doświadczenie związane ze skutecznym pomnażaniem oszczędności. I nie mamy tu wcale na myśli wyszukanych rozwiązań. Aktualnie wybór odpowiedniej lokaty czy konta oszczędnościowego przyprawić może o ból głowy. Osoba rozeznana w temacie szybciej przeanalizuje warunki dostępnych rozwiązań i wybierze najbardziej opłacalną opcję. Dzięki temu zgromadzone oszczędności pracować będą na „pełny etat”, przynosząc zadowalające zyski.

Łatwiejsze zarządzanie domowym budżetem

Posiadacze wspólnego konta mają też jasny i czytelny obraz swojej aktualnej sytuacji finansowej. Dzięki temu łatwiej jest im zarządzać domowym budżetem oraz planować większe wydatki w przyszłości. Wpływy zasilające wspólne konto bankowe doskonale obrazują, jakie środki pozostają do dyspozycji właścicieli rachunku w określonym okresie czasu. Zestawiając to z wysokością opłat cyklicznych (np. rachunki za prąd, czynsz, rata kredytu), łatwo oszacować kwotę pozostającą do dalszej dyspozycji pary.

Do zalet wspólnego konta bankowego zaliczyć można także mniejsze opłaty za jego prowadzenie. Choć banki zabiegając o względy klientów najczęściej nie pobierają opłat za podstawowe funkcjonalności związane z posiadaniem tego typu rachunku, to nie jest to regułą. Warto mieć to na uwadze przed podpisaniem umowy konta. Oczywiście mając jedno konto z jego prowadzenie płacimy tylko raz, ale należy sprawdzić czy bank nie pobiera np. dodatkowej opłaty za wyrobienie i korzystanie z drugiej karty płatniczej.

Wspólne konto bankowe – wady

Do wad wspólnego konta bankowego zaliczyć można ryzyko związane z nieterminowym regulowaniem zobowiązań jednego ze współposiadaczy rachunku. Jeżeli na jednej z osób ciąży nieuregulowany dług, komornik może zająć środki finansowe zgromadzone na wspólnym rachunku. W takich sytuacjach lepiej zdecydować się na otwarcie rachunku indywidualnego i wspólnego oraz przedyskutowanie zasad związanych z zarządzaniem wspólną kasą. W przypadku wątpliwości warto zastanowić się nad ustanowieniem rozdzielności majątkowej. Oczywiście działa to tylko w przypadku, kiedy współposiadacze rachunku są małżonkami.

Choć wspomnieliśmy, że wspólne konto bankowe warto prowadzić wtedy, gdy jeden z partnerów jest lepszy w zarządzaniu finansami, to złe nawyki finansowe drugiej osoby mogą być czynnikiem przemawiającym przeciw takiemu rozwiązaniu. Wspólne konto bankowe nie sprawdza się, gdy jedna z osób ma problemy z niekontrolowaną konsumpcją, nie planuje potencjalnych wydatków, nie wspominając o jakimkolwiek oszczędzaniu. W trosce o odpowiedni poziom życia, ale i o wspólne dobro i pomyślność partnerów, lepiej będzie założyć osobne konta.

Zasada ograniczonego zaufania

Wadą wspólnego konta bankowego jest także możliwość „wyczyszczenia” go bez naszej wiedzy. Otwarcie takiego rachunku wymaga niemal bezgranicznego zaufania do partnera. Niemniej jednak czasami okazuje się, że zaufanie wcale nie musi być gwarantem bezpieczeństwa zgromadzonych na rachunku oszczędności. W skrajnych przypadkach pomyłka może nas kosztować pozbawieniem środków do życia.  Wspólne konto bankowe to także doskonałe narzędzie kontroli. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić – gdzie był, co, kiedy i za ile kupował nasz partner.

Wspólne konto bankowe to także mniejsze zyski z programów typu moneyback. Przy obecnych promocjach bankowych na tego typu akcjach da się zarobić nawet kilkaset złotych rocznie. Posiadając dwa rachunki możemy podwoić ten zysk.

Warto przemyśleć wszystkie warianty

Jak widać wspólne konto bankowe ma swoje lepsze i słabsze strony. Ciężko zatem jednoznacznie wskazać, czy warto otwierać takie rachunki. Decyzja o założeniu wspólnego konta powinna zatem zostać poprzedzona solidną dyskusją pomiędzy partnerami i przeanalizowaniem wszystkich “za” i “przeciw”. Dla jednych rozwiązanie to pozwoli efektywnie zarządzać domowym budżetem i planować przyszłe przepływy pieniężne, inni z kolei mogą słono zapłacić za niefrasobliwość swojego partnera. Granica dzieląca oba te światy zazwyczaj bywa cienka.

 

Czytaj też: Jak znaleźć konto osobiste dopasowane do twoich potrzeb?

Czytaj też: Co nam mówi numer konta bankowego?

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

banknoty i kalkulator na blacie oraz kostki z napisem kredyt

Kredyt gotówkowy na 15 tysięcy złotych

Nawet niewielka różnica w wysokości prowizji czy oprocentowania pożyczki przekłada się na całkowite koszty finansowania. Sprawdzamy warunki ofert najlepszych kredytów...

mężczyzna wsuwający kartę do szczeliny bankomatu

Na czym polega kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to dodatkowe środki na dowolny cel. Doskonale sprawdzi się w razie nieplanowanych wydatków – bo pieniądze są dostępne...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o