Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63
Poradniki

Wspólne konto bankowe – za i przeciw

Wspólne konto bankowe nie jest rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie dla małżeństw i może być założone przez niespokrewnione ze sobą osoby. Choć  ułatwia zarządzanie wspólnym budżetem to nie jest wolne od wad. Sprawdzamy, czy wspólne konto bankowe to rozwiązanie dla ciebie. 

Posiadacze wspólnego konta mają  jasny i czytelny obraz swojej aktualnej sytuacji finansowej. Dzięki temu łatwiej jest im zarządzać domowym budżetem oraz planować większe wydatki w przyszłości. Wpływy zasilające wspólne konto bankowe doskonale obrazują, jakie środki pozostają do dyspozycji właścicieli rachunku w określonym czasie. Zestawiając to z wysokością opłat cyklicznych (np. rachunki za prąd, czynsz, rata kredytu), łatwo oszacować kwotę pozostającą do dalszej dyspozycji pary.

Do zalet wspólnego konta bankowego zaliczyć można także mniejsze opłaty za jego prowadzenie. Choć banki zabiegając o względy klientów najczęściej nie pobierają opłat za podstawowe funkcjonalności związane z posiadaniem tego typu rachunku, to nie jest to regułą. Warto mieć to na uwadze przed podpisaniem umowy konta. Oczywiście mając jedno konto z jego prowadzenie płacimy tylko raz, ale należy sprawdzić czy bank nie pobiera np. dodatkowej opłaty za wyrobienie i korzystanie z drugiej karty płatniczej.

Wspólne konto bankowe – zalety

Wspólne konto bankowe znakomicie sprawdzi się w sytuacji, gdy jedna osoba ma trudności z zarządzaniem swoimi finansami, a druga jest dużo lepiej zorganizowana i potrafi utrzymać dyscyplinę w budżecie domowym. Mówiąc o trudnościach w gospodarowaniu finansami mamy tu na myśli np. nieterminowość w płaceniu rachunków czy wyjątkowy talent do wydawania pieniędzy. Ktoś musi dbać o to, by płatności były regulowane na czas, a środki finansowe nie znikały z konta w niekontrolowany sposób.

Wspólne konto warto założyć także wtedy, gdy jedna z osób ma wiedzę oraz doświadczenie związane ze skutecznym pomnażaniem oszczędności. I nie mamy tu wcale na myśli wyszukanych rozwiązań. Aktualnie wybór odpowiedniej lokaty czy konta oszczędnościowego przyprawić może o ból głowy. Osoba rozeznana w temacie szybciej przeanalizuje warunki dostępnych rozwiązań i wybierze najbardziej opłacalną opcję. Dzięki temu zgromadzone oszczędności pracować będą na „pełny etat”, przynosząc zadowalające zyski.

Wspólne konto bankowe – wady

Do wad wspólnego konta bankowego zaliczyć można ryzyko związane z nieterminowym regulowaniem zobowiązań jednego ze współposiadaczy rachunku. Jeżeli na jednej z osób ciąży nieuregulowany dług, komornik może zająć środki finansowe zgromadzone na wspólnym rachunku.

W takich sytuacjach lepiej zdecydować się na otwarcie rachunku indywidualnego i wspólnego oraz przedyskutowanie zasad związanych z zarządzaniem wspólnymi środkami. W przypadku wątpliwości warto zastanowić się nad ustanowieniem rozdzielności majątkowej. Oczywiście działa to tylko w przypadku, kiedy współposiadacze rachunku są małżonkami.

Choć wspomnieliśmy, że wspólne konto bankowe warto prowadzić wtedy, gdy jeden z partnerów jest lepszy w zarządzaniu finansami, to złe nawyki finansowe drugiej osoby mogą być czynnikiem przemawiającym przeciw takiemu rozwiązaniu. Wspólne konto bankowe nie sprawdza się, gdy jedna z osób ma problemy z niekontrolowaną konsumpcją, nie planuje potencjalnych wydatków, nie wspominając o jakimkolwiek oszczędzaniu. W trosce o odpowiedni poziom życia, ale i o wspólne dobro i pomyślność partnerów, lepiej będzie założyć osobne konta.

Zasada ograniczonego zaufania

Wadą wspólnego konta bankowego jest także możliwość „wyczyszczenia” go bez naszej wiedzy. Otwarcie takiego rachunku wymaga niemal bezgranicznego zaufania do partnera. Niemniej jednak czasami okazuje się, że zaufanie wcale nie musi być gwarantem bezpieczeństwa zgromadzonych na rachunku oszczędności. W skrajnych przypadkach pomyłka może nas kosztować pozbawieniem środków do życia.  Wspólne konto bankowe to także doskonałe narzędzie kontroli. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić – gdzie był, co, kiedy i za ile kupował nasz partner czy współwłaściciel konta.

Wspólne konto bankowe – nie tylko dla małżeństw

Wspólne konto bankowe często kojarzy się z rachunkiem prowadzonym przez bank dla małżeństw i par, ale jest to tylko ułamek prawdy. Aktualnie z takiego rozwiązania mogą skorzystać zarówno członkowie rodziny, jak i osoby, które nie są ze sobą spokrewnione. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wspólne konto założyć z bratem, siostrą, kolegą lub koleżanką.

W większości banków muszą być to osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, o takim samym statusie dewizowym i kraju rezydencji podatkowej. Wspólne rachunki prowadzone są zazwyczaj dla dwóch osób, ale są banki pozwalające, aby do wspólnego konta podpiętych było więcej osób.

Przykładowo Bank Inteligo pozwala, aby z konta korzystały 3 osoby, a współwłaściciele nie muszą być pełnoletni – wystarczy ukończony 13 rok życia. Citi Handlowy dopuszcza, aby z rachunku wspólnego korzystały maksymalnie cztery osoby. Z kolei w regulaminie kont dla klientów indywidualnych Santander Bank Polska wspomina, że wspólny rachunek może być prowadzony dla kilku osób bez wskazanego limitu.

Opłata za prowadzenie:
0
Opłata za kartę:
0
Wypłaty ze wszystkich bankomatów:
Tak
CitiKonto - Citi Handlowy
Opłata za prowadzenie:
od 0 do 6
Opłata za kartę:
od 0 do 8
Wypłaty ze wszystkich bankomatów:
Nie
Konto Jakie Chcę + 250 zł premii za otwarcie - Santander Bank Polska

Co w przypadku śmierci współwłaściciela konta?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy współposiadacz wspólnego konta może samodzielnie dysponować znajdującymi się na nim pieniędzmi. Problem może pojawić się w momencie śmierci jednego ze współposiadaczy rachunku, gdyż banki stosują w tym zakresie różne rozwiązania. Stosowane metody to:

  • przekształcenie wspólnego konta na rachunek indywidualny, dzięki czemu druga osoba może dysponować całością zgromadzonych środków,
  • podział salda rachunku na równe udziały – żyjący posiadacz konta otrzymuje dostęp do swojej części pieniędzy, a reszta jest blokowania i podlega prawu spadkowemu,
  • możliwość dysponowania całością środków zgromadzonych na rachunku bez możliwości przekształcenia na konto indywidualne,
  • rozwiązanie umowy o konto wspólne i podział środków pomiędzy żyjącego właściciela i spadkobierców.

Należy pamiętać, że przekształcenie konta wspólnego na indywidualne nie oznacza, że spadkobiercy zmarłego współposiadacza nie mogą ubiegać się o podział proporcjonalnej części środków. W tym celu uzyskać mogą sądowe zabezpieczenie wypłat z rachunku bankowego, a przypadająca na nich część pieniędzy zostanie zablokowana.

Warto przemyśleć wszystkie warianty

Jak widać wspólne konto bankowe ma swoje dobre i słabe strony. Ciężko jednoznacznie wskazać, czy warto otwierać takie rachunki. Decyzja o założeniu wspólnego konta powinna  zostać poprzedzona solidną dyskusją pomiędzy partnerami i przeanalizowaniem wszystkich „za” i „przeciw”. Dla jednych rozwiązanie to pozwoli efektywnie zarządzać domowym budżetem i planować przyszłe przepływy pieniężne, inni z kolei mogą słono zapłacić za niefrasobliwość swojego partnera. Granica dzieląca oba te światy zazwyczaj bywa cienka.

 

Czytaj też: Jak znaleźć konto osobiste dopasowane do twoich potrzeb?

Czytaj też: Co nam mówi numer konta bankowego?

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

mężczyzna układający mur z cegieł

Kredyt hipoteczny dla firmy

Kredyt hipoteczny dla firmy na zakup nieruchomości komercyjnej jest droższy i trudniej dostępny, niż klasyczny kredyt mieszkaniowy dla osoby prywatnej....

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments