Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Konta

Konto na selfie – które najlepsze?

Korzystając z bankowości internetowej możesz otworzyć konto potwierdzając tożsamość przesyłając zdjęcie dowodu osobistego oraz zdjęcie swojej twarzy wykonane telefonem. Tak zwane „konto na selfie” zyskuje na popularności i jeśli właśnie zakładasz konto osobiste możesz to zrobić nie wychodząc z domu.

Pod koniec 2023 r. było w Polsce otwartych ponad 38,5 miliona kont osobistych. Większość dużych banków komercyjnych oferowało weryfikację klienta za pomocą selfie lub videorozmowy.

Co to jest konto na selfie?

Konto na selfie to całkiem zwyczajne osobiste konto bankowe, czyli Rachunek Oszczędnościowo -Rozliczeniowy (ROR), otwarte z pomocą selfie. Klient banku, który chce otworzyć konto, zamiast udawać się do placówki i tam podpisywać umowę otwarcia RORu, dokonuje identyfikacji za pomocą aktualnego zdjęcia swojej twarzy, które może zrobić smartfonem oraz zdjęcia dowodu osobistego.

Dzięki temu założenie konta możliwe jest online dla każdego użytkownika smartfonu znacznie szybciej i wygodniej niż do tej pory. Jednocześnie zachowane zostają zasady bezpieczeństwa, do których przestrzegania banki są zobowiązane.

Aktualnie otwarcie konta osobistego w ten sposób, stało się popularnym rozwiązaniem oferowanym przez większość banków komercyjnych w Polsce. Jest to z pewnością kolejny krok rozwoju bankowości elektronicznej, a przede wszystkim ułatwienie dla mobilnych użytkowników.

Weryfikacja tożsamości za pomocą selfie ma światowy zasięg i pozwala założyć konto osobiste w kilkanaście minut.

Jak założyć konto na selfie – instrukcja krok po kroku

Żeby założyć konto na selfie najpierw warto wybrać atrakcyjną ofertę. Banki oferują często promocyjne warunki i inne korzyści dla swoich klientów. Ponieważ wszystkie ROR-y są obecnie darmowe (przynajmniej gdy klient spełnia warunki ustalone przez bank) i spełniają podobne funkcje, możesz swobodnie kierować się dodatkowymi czynnikami. Najlepsze oferty w danym miesiącu znajdziesz w rankingach Rankomat.

Załóż konto na selfie – postępuj zgodnie z instrukcją

 • Gdy już wiesz, w jakim banku chcesz założyć konto, ściągnij jego aplikację mobilną na swój smartfon. Po zainstalowaniu jej na telefonie, uruchom i zaloguj się.
 • W aplikacji wybierz opcję założenia konta bankowego. Prawdopodobnie w zakładce Produkty lub Załóż nowe konto. Jeśli nie masz konta w danym banku, opcja ta będzie dość dobrze widoczna. Z dostępnych opcji wybierz „Załóż konto za pomocą selfie” lub podobną.
 • Wpisz odpowiednie dane we wniosku. Do założenia konta potrzebne są Twoje dane osobowe, zgody na przetwarzanie danych osobowych i inne. Spokojnie wypełnij wszystkie pola, które są wymagane. Sprawdź czy nie popełniasz jakiegoś, nawet bardzo drobnego błędu.
 • Wykonaj wyraźne zdjęcie swojego dowodu osobistego. Najlepiej zrób je z małej odległości, w dobrym oświetleniu i na jasnym tle. Podłożenie kartki A4 działa doskonale. Wykonaj zdjęcie bez lampy błyskowej, nie obrabiaj go.
 • Zrób selfie, lub (w zależności od aplikacji mobilnej banku) włącz kamerę i skieruj ją na swoją twarz po czym wykonaj kilka powolnych ruchów głową. Aplikacja podpowie Ci kiedy ten krok jest potrzebny. Nie musisz przesyłać filmiku/zdjęcia, apka zrobi to za Ciebie.
 • Przeczytaj i zaakceptuj warunki umowy. Konta osobiste to tak standardowy produkt, że nawet jeśli tylko zaakceptujesz to nic Ci nie grozi. W przypadku innych umów, także tych z bankami, polecamy jednak czytać umowy i sprawdzać ich warunki.
 • Poczekaj na akceptację wniosku. Bank nie ma żadnego powodu, żeby odrzucić wniosek, chyba że masz już w nim konto tego samego typu lub Twoje selfie nie zgadza się ze zdjęciem z dowodu osobistego. Potrwa to prawdopodobnie kilka minut.
 • Aktywuj konto zgodnie z informacją jaką otrzymasz od banku. Zrobisz to za pomocą smartfona i aplikacji mobilnej banku. Od tego momentu możesz normalnie korzystać z konta. Jeśli chcesz kartę płatniczą – zamów ją.

W każdym banku mogą pojawić się pewne odrębności, ale schemat będzie zwykle będzie podobny jak przedstawiony wyżej. Systemy są uproszczone i coraz lepiej przystosowane do użytkownika, który nie zamierza tracić czasu na zbędne działania.

Co jest potrzebne do otwarcia konta na selfie?

Żeby otworzyć konto na selfie w danym banku na pewno będą potrzebne:

 • Sprawnie działający smartfon – potrzebujesz urządzenia z kamerą, na którym można zainstalować aplikację mobilną danego banku. Każdy telefon wyprodukowany w ciągu ostatnich lat spełnia wymagania.
 • Aplikacja mobilna banku – Ściągnij ją i zainstaluj korzystając z sklepu, który masz na telefonie (google, apple, sklepy dostawców sieci telefonicznej, albo producentów telefonu).
 • Dowód osobisty – Będzie trzeba go zeskanować telefonem, więc musi być czytelny. Obcokrajowcy mogą posłużyć się paszportem, ale jest spora szansa, że aplikacja mobilna nie poradzi sobie z tego typu weryfikacją tożsamości.

Jak wygląda proces weryfikacji tożsamości klienta przy koncie na selfie?

Proces weryfikacji tożsamości klienta przy koncie na selfie jest w wysokim stopniu zautomatyzowany. Dopiero kiedy będąca częścią oprogramowania bankowego sztuczna inteligencja sobie nie radzi, informacja przesyłana jest do pracownika banku, który potrafi odróżnić, że zmieniła się fryzura, a twarz jest jednak wciąż Twoja. W najgorszym wypadku pracownik skontaktuje się z Tobą, ale przeważnie nie będzie to potrzebne.

Ile czasu trwa założenie konta na selfie?

Założenie konta na selfie może potrwać 10-30 minut w zależności od tego jak sprawnie pójdzie Ci zainstalowanie aplikacji mobilnej, złożenie wniosku i wykonanie zdjęć/filmiku telefonem.

Przeważnie sama weryfikacja po stronie banku trwa maksymalnie kilka minut. Jeśli jednak Twoje zdjęcie w dowodzie osobistym i aktualny wygląd różnią istotnie, albo system napotka inną trudność, całość zostanie przekierowana do pracownika banku. Ten może zdecydować, że potrzebuje nawiązać z Tobą kontakt i powtórzyć nagranie. Są to jednak przypadki wyjątkowo rzadkie.

Większość użytkowników może użyć konta bankowego praktycznie zaraz po złożeniu wniosku i wykonaniu zdjęć w aplikacji bankowej.

Uwaga!

Karta płatnicza (plastik) jest wysyłana pocztą na wskazany przez użytkownika adres. Dostarczenie trwa przeważnie od 1 do 7 dni roboczych. Można też od razu dodać do aplikacji mobilnej BLIK i po prostu aktywować płatności telefonem, więc nie trzeba czekać na kartę, by płacić telefonem. Trzeba tylko zasilić konto.

Czy założenie konta na selfie jest bezpieczne?

Tak, metoda ta jest bezpieczna i wymaga zachowania dokładnie takich samych zasad bezpieczeństwa co każda inna operacja, w której używasz dowodu osobistego. Przesyłasz do banku zdjęcie dowodu za pomocą jego aplikacji, która tak czy inaczej korzysta z połączenia szyfrowanego. Nie załączasz go w mailu, ani nie korzystasz z żadnych otwartych systemów komunikacji.

Bank zawsze, bez względu na formę weryfikacji klienta, przechowuje zdjęcie Twojego dowodu osobistego, jeśli masz w nim założone konto bankowe. Można założyć, że te dane są akurat bezpieczne. Oczywiście nie zwalnia Cię to z ostrożności. Bez względu na to czy zakładasz konto na selfie czy np. zapisujesz się na kurs czy studia, zawsze musisz uważać na to, komu udostępniasz swój dowód osobisty czy inne dokumenty potwierdzające tożsamość (paszport, prawo jazdy).

Polecamy od czasu do czasu zrobić przegląd swoich zachowań w zakresie bezpieczeństwa danych. Nikt nie będzie chronić Twojej prywatności, jeśli Ty tego nie zrobisz. W przypadku banków musisz jednak uwzględnić, że Twoje dane na pewno są przechowywane, a bez ich podania po prostu nie możesz korzystać z wielu usług bankowych.

Jakie są wady i zalety konta na selfie?

Ogromną zaletą zakładania konta osobistego za pomocą selfie jest szybkość całej operacji. Dokonujesz założenia konta w ciągu minut, podczas gdy wizyta w oddziale banku na pewno zajęłaby Ci więcej czasu, a czekanie na kuriera z umową mogłoby potrwać nawet kilka dni. Nie tracisz czasu na dojazdy i czekanie. Jest to także korzystne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, dla których wizyta w oddziale banku jest uciążliwa.

Możliwość otwarcia konta online pozwala Ci też najpierw porównać oferty kilku banków, wybrać najlepszą z nich i od razu przejść do złożenia wniosku o założenie konta. Korzystając ze stron takich jak finanse.rankomat.pl możesz więc wybrać najlepszą opcję siedząc wygodnie w fotelu i za pomocą tego samego telefonu, na którym porównujesz oferty, wykonać całą operację.

Trudno znaleźć wady takiego rozwiązania. Oczywiście wymaga ono sprawnego posługiwania się smartfonem, ale to prawdopodobnie robisz na co dzień. Dane są równie bezpieczne co zawsze.

Jak wybrać najlepszą ofertę konta na selfie?

Nie wybieraj oferty tylko na podstawie możliwości założenia konta na selfie czy za pomocą innego sposobu weryfikacji tożsamości. Jak przeczytasz niżej, większość banków ma ofertę umożliwiającą otwarcie konta za pomocą selfie. Gdy wejdziesz na stronę internetową wybranego banku bez problemu znajdziesz informację, o możliwości weryfikacji w ten sposób.

Zamiast tego skup się na faktycznych zaletach konta w danym banku. Sprawdź czy interesujące Cię usługi są darmowe (lub przynajmniej tańsze niż w innych bankach), przejrzyj aktualne promocje i bonusy bankowe, porównaj między sobą aplikacje bankowe, zastanów się z jakich innych usług zamierzasz korzystać.

Najlepsze konta bankowe znajdziesz w rankingach i porównaniach Rankomat. Już od lat skupiamy się na rozwiązaniach dostępnych przez internet i możliwie komfortowych dla naszych użytkowników. Twój czas jest cenny, a my staramy się dać Ci możliwość wyboru najlepszej oferty w przystępnej formie.

Spróbuj tego

Konto na selfie otworzysz w każdym z wiodących banków w Polsce i wielu mniejszych instytucjach. Nawet banki spółdzielcze swobodnie radzą sobie z tą metodą weryfikacji Twojej tożsamości.

W jakim banku można założyć konto na selfie?

W tym momencie dla banków weryfikacja metodą na selfie jest bardzo standardową usługą, którą świadczy zdecydowana większość banków. Na pewno znajdziesz konta na selfie w bankach takich jak:

Spółdzielcza Grupa Bankowa informuje na stronie internetowej, jak otworzyć konto na selfie w kilkudziesięciu bankach. Chociaż nie mamy pełnych informacji na temat wszystkich banków spółdzielczych, nawet w nich często możesz spotkać się z tego typu usługą. Jest ona po prostu bardzo popularna, a banki starają się wyjść na przeciw oczekiwaniom młodszych klientów, dla których wizyta w oddziale banku wydaje staroświecka i zupełnie zbyteczna.

Otwarcie konta powinno być możliwie proste w świecie, gdzie coraz trudniej bez niego funkcjonować i zdecydowana większość banków w Polsce to rozumie. My też polecamy tę metodę jako szybką, komfortową i łatwą do użytkowników internetu.

Które konto na selfie jest najlepsze?

Najlepsze konta znajdziesz w naszym rankingu kont osobistych. Jako, że możesz mieć kilka RORów, a są one bezpłatne zwróć uwagę na promocje i bonusy, które możesz otrzymać od banku. Na stronie internetowej banku, oraz w zestawieniach Rankomat można sprawdzić czy dany bank udostępnia opcję weryfikacji za pomocą selfie. Większość banków to robi, więc nie ma powodu, by traktować to jako główne kryterium wyboru.

Czy istnieją konta na selfie dla firm?

Konto na selfie to tak na prawdę metoda weryfikacji tożsamości klienta, która nie jest w żaden sposób przypisana do jednego tylko produktu bankowego. Przedsiębiorcy mogą zakładać konta firmowe dokonując weryfikacji metodą na selfie dokładnie tak samo jak osoby fizyczne.

W praktyce model weryfikacji zaczyna być coraz powszechniej stosowany także w innych produktach bankowych niż tylko rachunkach bankowych, np. kredytach gotówkowych, kartach kredytowych i podobnych.

Oczywiście w przypadku rachunków i produktów firmowych lista formalności potrafi być nieco dłuższa niż w przypadku konsumentów, ale banki dążą do uproszczenia procedur także w tej kwestii. Warto pamiętać, że mogą występować rozbieżności między bankami.

Jakie są inne sposoby potwierdzenia tożsamości przy założeniu konta online?

Korzystając z aplikacji mObywatel jesteś w stanie wygenerować mDowód – elektroniczny dokument tożsamości, zastępujący dowód osobisty. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, ale akceptowane przez banki.

Weryfikacji wciąż można też dokonywać w nieco antyczny sposób zakładający przelew weryfikacyjny. Przelew musi być jednak wykonany z konta, którego założenie wymagało osobistej weryfikacji tożsamości. Banki zdają sobie sprawę, że część klientów chciałaby otworzyć konto bez podawania wielu danych, ale są zobowiązane do zachowania określonych standardów w tym zakresie.

Co warto wiedzieć?

 • Konto na selfie to metoda otwarcia konta bankowego za pomocą bankowości internetowej – aplikacji mobilnej banku, oraz smartfona. Nie wymaga wizyty w banku.
 • Aktualnie zdecydowana większość banków umożliwia dokonanie weryfikacji tożsamości za pomocą wykonania selfie i zdjęcia dowodu osobistego.
 • Rachunek bankowy otwarty metodą na selfie nie różni się od standardowego, choć warunki otwarcia, początkowych opłat i promocji mogą być różne.
 • Możesz mieć otwarty rachunek bankowy w kilku bankach.
 • Metoda na selfie dostępna jest dla klientów indywidualnych i firmowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. W jakim banku otworzę konto na selfie?

  Praktycznie w każdym dużym banku w Polsce otworzysz konto dokonując weryfikacji w ten sposób. To standardowa usługa, która weszła do masowego użytku kilka lat temu.

 2. Co to jest konto na selfie?

  To standardowe konto bankowe (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli ROR) otwarte za pomocą weryfikacji klienta poprzez samodzielnie wykonane zdjęcie twarzy, oraz zdjęcie dowodu osobistego.

 3. Ile trwa weryfikacja konta na selfie?

  Sama weryfikacja przeważnie trwa jedynie kilka minut. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości, sprawa zostanie przesłana do pracownika i wówczas do 1 dnia roboczego. Są to wyjątkowe przypadki.

 4. Jak założyć konto w banku bez dowodu?

  Jakiś dokument potwierdzający tożsamość klienta banku zawsze jest potrzebny. Obcokrajowcy mogą posłużyć się paszportem, a obywatele dowodem elektronicznym. Nie ma możliwości otwarcia konta bez weryfikacji tożsamości. Nawet konta firmowe czy organizacyjne swoich pełnomocników czy reprezentantów uprawnionych do założenia rachunku bankowego.

 5. Jak założyć konto w banku bez selfie?

  Oczywiście można po prostu pójść do oddziału banku z dowodem osobistym. Czasami dostępna jest opcja (może być płatna) zamówienia kuriera, który wykona zdjęcie dowodu. Istnieje wreszcie opcja potwierdzenia tożsamości dowodem elektronicznym.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments