Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00

Ranking lokat bankowych - Grudzień 2022

Prezentujemy ranking najlepszych lokat dla kwoty 10 000 zł stworzony na podstawie analizy Rankomat. Ranking lokat bankowych uwzględnia lokaty o różnych okresach – od dwóch do dwunastu miesięcy. Dzięki temu z łatwością przekonasz się czy dłuższy termin lokaty to gwarancja najwyższego zysku. Sprawdź najlepsze lokaty bankowe na rynku.

Najlepsze lokaty terminowe – założenia rankingu

Z myślą o osobach oczekujących zwartej informacji oraz czytelnego komentarza, prześwietliliśmy po trzy najbardziej dochodowe lokaty terminowe o różnym okresie zapadalności – od trzymiesięcznych do rocznych. Stopa procentowa komunikowana jest zawsze w skali roku, a kwota zysku każdorazowo obliczana jest dla wsadu w wysokości 10 000 zł.

Wynik szacujemy w oparciu o rok kalendarzowy liczący 365 dni. W zestawieniu znajdują się zarówno propozycje związane z założeniem samej lokaty, jak i te wymagające spełniania dodatkowych warunków. Nie prezentujemy depozytów oferujących oprocentowanie lokat bankowych równe bądź niższe niż 0,50% w skali roku.

Najlepsze lokaty bankowe trzymiesięczne

Pierwsze miejsce wśród lokat kwartalnych należy do Lokaty Facto z oferty Facto Banku. Oprocentowanie depozytu wynosi 8,00% w skali roku. Minimalna kwota wsadu to 5.000 zł. Bank nie określił maksymalnego limitu lokaty. Z oferty mogą skorzystać nowi i obecni klienci. Depozyt można założyć tylko online.

Zakres kwoty
od 5 000
Oprocentowanie:
Procent
8 %
Okres
3 mies.
Szczegóły oferty

Drugie miejsce należy do Otwartego konta oszczędnościowego, które znajdziemy w ofercie ING Banku Śląskiego. Promocyjne oprocentowanie rachunku wynosi 8% w skali roku i naliczane jest w przez 3 miesiące. Oferta skierowana jest tylko do nowych klientów banku i wymaga posiadania konta osobistego w ING Banku Śląskim. Promocyjnym oprocentowaniem objęte są wyłącznie nowe środki przekazane na rachunek oszczędnościowy.

bonus
nowy
klient
Zakres kwoty
1 000 - 400 000
Oprocentowanie:
Procent
8 %
Okres
3 mies.

Trzecie miejsce należy do Konta Oszczędnościowego Profit, które znajdziemy w ofercie Banku Millennium. Oprocentowanie rachunku wynosi 8% w skali roku. Oferta skierowana jest tylko do nowych klientów i wymaga posiadania konta osobistego. Promocyjnym oprocentowaniem objęte są środki od 1.000 do 400.000 zł.

Zakres kwoty
1 000 - 400 000
Oprocentowanie:
Procent
8 %
Okres
100 dni
Szczegóły oferty

Najlepsze lokaty bankowe sześciomiesięczne

Pierwsze miejsce wśród lokat 6-miesięcznych należy do Lokaty Facto z oferty Facto Banku. Oprocentowanie depozytu wynosi 8,00% w skali roku. Minimalna kwota wsadu to 5.000 zł. Bank nie określił maksymalnego limitu lokaty. Z oferty mogą skorzystać nowi i obecni klienci. Depozyt można założyć tylko online.

Zakres kwoty
od 5 000
Oprocentowanie:
Procent
8 %
Okres
6 mies.
Szczegóły oferty

Na drugim miejscu znalazło się konto oszczędnościowe oferowane przez Bank Pekao S.A. Jego oprocentowanie wynosi 8% w skali roku. Stawka obejmuje środki od 100 do 200.000 zł. Oferta skierowana jest do nowych i obecnych klientów Banku Pekao. Założenie konta oszczędnościowego wymaga posiadania konta osobistego. Z oferty można skorzystać online i w oddziale banku.

Zakres kwoty
100 - 200 000
Oprocentowanie:
Procent
8 %
Okres
6 mies.
Szczegóły oferty

Tuż za najlepszym depozytem półrocznym znalazła Nest Lokata Witaj, która znajduje się w ofercie Nest Banku. Depozyt zwraca uwagę oprocentowaniem rocznym na poziomie 8% w skali roku. Maksymalna kwota lokaty to 20 000 zł. Z oferty mogą skorzystać wyłącznie nowi klienci Nest Banku, którzy założą w nim konto osobiste.

nowy
klient
Zakres kwoty
1 000 - 20 000
Oprocentowanie:
Procent
8 %
Okres
6 mies.
Szczegóły oferty

Kolejne miejsce w kategorii lokat półrocznych zajmuje Lokata standardowa, którą znajdziemy w ofercie Inbanku. Depozyt wyróżnia oprocentowanie stałe na poziomie 8,00% w skali roku. Propozycja skierowana jest do nowych i obecnych klientów. Na pojedynczym depozycie ulokować można od 5 000 do 50 000 zł. Limit dla wszystkich lokat w Inbanku wynosi 1 mln zł na jednego klienta.

Zakres kwoty
5 000 - 50 000
Oprocentowanie:
Procent
8 %
Okres
6 mies.
Szczegóły oferty

Najlepsze lokaty bankowe roczne

Pierwsze miejsce w tej kategorii należy do konta oszczędnościowego oferowanego przez mBank. Oprocentowanie rachunku wynosi 8,00% w skali roku. Stawką mogą być objęte środki w wysokości od 1.000 zł do 20.000 zł. Oferta skierowana jest wyłącznie do nowych klientów mBanku i wymaga założenia konta osobistego. Produkt dostępny jest online.

nowy
klient
Zakres kwoty
1 000 - 20 000
Oprocentowanie:
Procent
8 %
Okres
12 mies.
Szczegóły oferty

Drugie miejsce wśród lokat rocznych należy do Lokaty Facto z oferty Facto Banku. Oprocentowanie depozytu wynosi 7,50% w skali roku. Minimalna kwota wsadu to 5.000 zł. Bank nie określił maksymalnego limitu lokaty. Z oferty mogą skorzystać nowi i obecni klienci Banku Facto. Depozyt można założyć tylko online.

Zakres kwoty
od 5 000
Oprocentowanie:
Procent
7,50 %
Okres
12 mies.
Szczegóły oferty

Trzecie miejsce w kategorii lokat rocznych zajmuje Lokata Online Nowe Środki, którą znajdziemy w ofercie Santander Consumer Bank. Depozyt wyróżnia oprocentowanie stałe na poziomie 7,20% w skali roku. Propozycja skierowana jest do nowych i obecnych klientów. Na lokatę przekazać można 0d 1.000 zł do 400.000 zł. Jak nazwa wskazuje, promocyjne oprocentowanie dotyczy wyłącznie nowych środków.

Zakres kwoty
1 000 - 400 000
Oprocentowanie:
Procent
7,20 %
Okres
12 mies.
Szczegóły oferty

Najlepsze lokaty bez konta

Pierwsze miejsce w kategorii „najlepszych lokat bez konta” zajmuje kwartalna Lokata Facto, którą znajdziemy w ofercie Banku Facto. Lokatę bez konta wyróżnia oprocentowanie stałe na poziomie 8,00% w skali roku. Propozycja lokaty bez konta skierowana jest do nowych i obecnych klientów.

Zakres kwoty
od 5 000
Oprocentowanie:
Procent
8 %
Okres
3 mies.
Szczegóły oferty

Na drugim miejscu zestawienia znalazła się półroczna lokata Inbanku. Oprocentowanie Lokaty standardowej wynosi 8,00% w skali roku. Oferta skierowana jest do nowych i obecnych klientów Inbanku. Założenie lokaty nie wymaga posiadania konta osobistego – Inbank nie posiada takiego produktu w ofercie.

Zakres kwoty
5 000 - 50 000
Oprocentowanie:
Procent
8 %
Okres
6 mies.
Szczegóły oferty

Naszym zdaniem

Z miesiąca na miesiąc obserwujemy wzrost oprocentowania lokat bankowych. Mając jednak na uwadze skokowy wzrost inflacji oraz podatek Belki na ten moment depozyty te nie pozwalają raczej cieszyć się zawrotną stopą zwrotu zapewniającą rzeczywisty zysk. W tej sytuacji warto szukać depozytów pozwalających w jak największym stopniu niwelować negatywny efekt rosnących cen. W grudniowym rankingu osiągnęliśmy 8% oprocentowanie w niektórych analizowanych kategoriach.

Jak działa nasz ranking lokat bankowych?

Nasz ranking lokat działa w ten sposób, że na początku każdego miesiąca analizujemy aktualne oferty lokat bankowych. Pod uwagę bierzemy głównie oprocentowanie takich produktów, ale także inne parametry depozytów, które mogą być ważne dla osoby zainteresowanej lokatą. 

Lokaty oszczędnościowe bankowe analizujemy pod kątem dodatkowych wymogów takich jak np. konieczność otwarcia konta osobistego. Zdajemy sobie sprawę, że taki rachunek często wiąże się z dodatkowymi kosztami, co ostatecznie może wpłynąć na uzyskany realnie dochód z lokaty. Dlatego też lokaty niewymagające otwarcia konta osobistego są przez nas punktowane lepiej niż depozyty posiadające taki wymóg. 

Dodatkowo nasz ranking lokat prezentuje w jaki sposób można otworzyć daną lokatę – im więcej możliwości daje bank, tym wygodniej dla wnioskującego. Nie ukrywamy jednak, że naszym zdaniem opcja uruchomienia lokaty online jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem, dlatego dajemy pierwszeństwo głównie takim produktom. 

Dla każdej lokaty prezentowanej w naszym rankingu lokat bankowych obliczamy zysk na podstawie przykładowej wpłaty 10 000 zł. Na uwadze mamy także podatek Belki, dlatego prezentowane przez nas kwoty są już realnymi sumami, które trafią do kieszeni klienta w przypadku uruchomienia depozytu na wspomnianą kwotę. 

Z uwagi na to, że oferta lokat jest bardzo szeroka, do naszego rankingu lokat bankowych wybraliśmy wyłącznie najpopularniejsze okresy deponowania, a więc lokaty dwumiesięczne, kwartalne, półroczne oraz roczne. Dzięki temu nasz ranking lokat to zestawie aktualnie najlepszych na rynku lokat bankowych w jednym miejscu! 

Jak skorzystać z porównywarki lokat?

Osoby, którym nie pomógł nasz ranking lokat mogą poznać szerszą ofertę lokat w naszej porównywarce lokat bankowych. Narzędzie to jest bardzo proste w obsłudze: wystarczy za pomocą suwaków wybrać kwotę lokaty oraz preferowany okres jej trwania. Opcjonalnie można także zastrzec sobie widok wyłącznie lokat bez konieczności zakładania konta i/lub produktów dostępnych online – wtedy porównywarka wyświetli wyłącznie produkty wpisujące się w te preferencje. Jeśli wspomniane opcje nie zostaną zaznaczone, system zaprezentuje wszystkie dostępne w nasze bazie depozyty, wpisujące się w wybrane za pomocą suwaka kwotę oraz okres trwania lokaty. 

Każda przedstawiona w naszej porównywarce lokata posiada szczegółowy opis. Wystarczy kliknąć w zakładkę „Szczegóły oferty”, aby uzyskać najważniejsze informacje na temat danego produktu. 

Osoby zdecydowane na otwarcie danej lokaty bankowej, mogą także przejść bezpośrednio do strony banku, gdzie dokonają wszystkich wymaganych do uruchomienia depozytu formalności. Aby otworzyć lokatę, wystarczy obok wybranej oferty kliknąć przycisk „Sprawdź”. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Oferty lokat o identycznych kwotach i okresach deponowania, często bywają do siebie bardzo podobne. W tym miejscu rodzi się więc pytanie, jak z dostępnych produktów wybrać najlepsze lokaty bankowe? Oprócz oprocentowania, warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy depozytu, takie jak: 

 • sposób założenia lokaty – choć droga internetowa to najszybszy sposób założenia lokaty, powinniśmy sami ocenić, jaki sposób uruchomienia depozytu preferujemy w danym momencie i również pod tym kątem szukać odpowiedniej lokaty; 
 • kapitalizacja odsetek – wiadomo, że im częściej bank dopisuje odsetki do lokaty, tym więcej zysku przynoszą wpłacone na lokatę środki. Warto więc zwrócić uwagę na tę kwestię i sprawdzić, czy jakiś bank nie oferuje przypadkiem produktu, gdzie kapitalizacja odsetek następuje częściej niż u konkurencji; 
 • konsekwencje wcześniejszego zerwania lokaty –  w wielu przypadkach wypłata środków z depozytu przed dniem jego zapadalności wiąże się z utratą wypracowanych dotychczas odsetek. Wybierając lokatę warto rozejrzeć się za produktami, które w przypadku ich wcześniejszego zamknięcia powodują np. utratę jedynie części wypracowanego zysku. 
 • obowiązek skorzystania z dodatkowych produktów – oferty lokaty często wymagają uruchomienia innych produktów bankowych, np. konta osobistego. Wymagania te wiążą się jednak z dodatkowymi kosztami, które ostatecznie mogą wpłynąć na atrakcyjność danej lokaty. Najlepiej więc wybrać lokatę, która nie wymaga skorzystania także z innych produktów finansowych. 
 • maksymalną kwotę lokaty – im wyższą kwotę bank pozwala wpłacić na lokatę, tym większych zysków możemy się spodziewać. Warto więc szukać depozytu z najwyższą dopuszczalną kwotą do ulokowania. 

Najlepsza lokata – jaka powinna być?

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej wymagania, możemy pokusić się stworzenie wzoru najlepszej z punktu widzenia klienta lokaty. 

Idealna lokata powinna zatem: 

 • posiadać wysokie oprocentowanie,
 • charakteryzować się częstą kapitalizacją odsetek,
 • dawać wnioskującemu różne możliwości jej uruchomienia,
 • nie wymagać od klienta skorzystania z dodatkowych produktów finansowych,
 • pozwalać na zachowanie chociaż części wypracowanych odsetek w przypadku wcześniejszej likwidacji depozytu,
 • oferować wysoką maksymalną kwotę do ulokowania. 

Oczywiście, ciężko znaleźć produkt, który w stu procentach spełniałby wspomniane wymagania. Niemniej jednak, im więcej cech idealnej lokaty posiada dana oferta, tym bardziej powinna być ona dla nas interesująca. 

Lokata bankowa czy konto osobiste – co wybrać?

Wybierając lokatę decydujemy się na zamrożenie środków finansowych przez określony czas, bez możliwości swobodnego dostępu do tych funduszy. W każdej chwili możemy co prawda zerwać lokatę, ale w ten sposób stracimy zysk, na którym nam zależy. Nie dla każdego więc lokata będzie najlepszym wyborem. 

Jeśli chcemy pomnażać swoje oszczędności i jednocześnie zachować elastyczność w dostępie do posiadanych środków finansowych, warto zdecydować się na konto oszczędnościowe. Z konta oszczędnościowego możemy bowiem zarówno swobodnie wypłacać pieniądze, jak i dokonywać wpłat na takich rachunek kiedy tylko chcemy. Warto oczywiście pamiętać, że banki dopuszczają zwykle jedną darmową wypłatę z konta oszczędnościowego w miesiącu (pozostałe obarczone są już kosztami), niemniej produkt ten wciąż daje dużo swobodniejszy dostęp do naszych pieniędzy niż lokata bankowa. Co więcej, konta oszczędnościowe zwykle prowadzone są bezterminowo i nie posiadają granicznej kwoty wpłat. Osoby zainteresowane otwarciem konta osobistego zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem kont osobistych. 

Czytaj też: Ranking lokat na 3 miesiące

Czytaj też: Ranking kredytów gotówkowych

Czytaj też: Ranking kredytów hipotecznych

Advertisement

Advertisement
Advertisement

Oceń stronę