Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00

Ranking lokat bankowych - Maj 2022

Prezentujemy ranking najlepszych lokat dla kwoty 10 000 zł stworzony na podstawie analizy Rankomat. Ranking lokat bankowych uwzględnia lokaty o różnych okresach – od jednego do dwunastu miesięcy. Dzięki temu z łatwością sprawdzicie czy dłuższy termin lokaty to gwarancja najwyższego zysku. Sprawdź aktualnie najlepsze lokaty bankowe na rynku.

Najlepsze lokaty terminowe – założenia rankingu

Z myślą o osobach oczekujących zwartej informacji oraz czytelnego komentarza, prześwietliliśmy po trzy najbardziej dochodowe lokaty o różnym okresie zapadalności – od dwumiesięcznych do trzyletnich. Stopa procentowa komunikowana jest zawsze w skali roku, a kwota zysku każdorazowo obliczana jest dla wsadu w wysokości 10 000 zł.

Wynik szacujemy w oparciu o rok kalendarzowy liczący 365 dni. W zestawieniu znajdują się zarówno propozycje związane z założeniem samej lokaty, jak i te wymagające spełniania dodatkowych warunków. Nie prezentujemy depozytów oferujących oprocentowanie lokat równe bądź niższe niż 0,50% w skali roku.

Najlepsze lokaty bankowe dwumiesięczne

Pierwsze miejsce w obszarze depozytów dwumiesięcznych zajęła Lokata Mobilna Na Start oferowana przez Getin Bank. Depozyt wyróżnia oprocentowanie lokat stałe na poziomie 3,5% w skali roku.  Minimalna kwota lokaty wynosi 1 000 zł, a maksymalna to 50 000 zł. Depozyt dostępny jest wyłącznie przez bankowość mobilną. Oferta adresowana do nowych klientów Getin Banku.

nowy
klient
Zakres kwoty
1 000 - 50 000
Oprocentowanie:
Procent
3,50 %
Okres
2 mies.
Szczegóły oferty

Drugie miejsce zajmuje Lokata Mobilna Na Start, ale tym razem oferowana przez Noble Bank. Depozyt charakteryzuje oprocentowanie stałe na poziomie 3,5% w skali roku. Proponowana stawka przekłada się na zysk netto w wysokości 46,60 zł. Minimalna kwota lokaty wynosi 1 000 zł, a maksymalna to 50 000 zł. Depozyt dostępny jest wyłącznie przez bankowość mobilną. Oferta adresowana do nowych klientów Noble Banku.

Z racji braku innych ofert spełniających nasze kryteria, w tym miesięcy zdecydowaliśmy się nie przyznawać trzeciego miejsca w w kategorii lokat dwumiesięcznych.

Najlepsze lokaty bankowe trzymiesięczne

Pierwsze miejsce wśród lokat trzymiesięcznych zajęła mało znana, ale bardzo korzystna dla klientów Lokata Facto. Warto wziąć ją pod uwagę przede wszystkim ze względu na wysokie, wynoszące 4,5% oprocentowanie. Facto należy też do najbardziej elastycznych produktów bankowych tego typu. Lokatę można założyć na 1 miesiąc, 6, 9, lub 12 miesięcy i przy każdym okresie oprocentowanie będzie bardzo dobre. Gdyby ranking uwzględniał wyjątkowo krótkie, jednomiesięczne lokaty, również wśród nich Lokata Facto byłaby na 1 pierwszym miejscu.

Zakres kwoty
od 5 000
Oprocentowanie:
Procent
4,50 %
Okres
3 mies.
Szczegóły oferty

Na drugim miejscu depozytów kwartalnych znalazła się Lokata na nowe środki oferowana przez Getin Bank. Depozyt zachęca oprocentowaniem na poziomie 4,5% w skali roku. Oferta skierowana jest zarówno do nowych, jak i obecnych klientów. Dopuszczalna kwota wsadu mieści się w przedziale od 5 000 do 180 000 zł. Lokatę można założyć online, przez aplikację mobilną lub infolinię.

Zakres kwoty
5 000 - 180 000
Oprocentowanie:
Procent
4,50 %
Okres
3 mies.
Szczegóły oferty

Najlepsze lokaty bankowe sześciomiesięczne

W kategorii depozytów sześciomiesięcznych pierwsze miejsce zdobyła lokata Facto. Depozyt oferuje oprocentowanie lokat w wysokości 4,5% w skali roku. Proponowana stawka gwarantuje zysk na poziomie 139,81 zł. Minimalna kwota lokaty wynosi 5 000 zł. Depozyt skierowany jest do nowych i obecnych klientów banku i można go otworzyć jedynie online. W przypadku tej lokaty wymagane jest także posiadanie konta osobistego.

Zakres kwoty
od 5 000
Oprocentowanie:
Procent
4,50 %
Okres
6 mies.
Szczegóły oferty

Drugie miejsce należy do lokaty online na nowe środki oferowanej przez Santander Consumer Bank. Oprocentowanie lokaty sięgające 3,3% w skali roku zapewni posiadaczowi depozytu 133,65 zł zysku „na rękę”. Odsetki wypłacane są jednorazowo w dniu zapadalności lokaty, a kwota wsadu może wynieść  do 1 000 zł do 400 000 zł.

Oferta przeznaczona jest dla nowych i obecnych klientów banku. Lokatę można założyć online.

Zakres kwoty
1 000 - 400 000
Oprocentowanie:
Procent
3,30 %
Okres
6 mies.
Szczegóły oferty

Trzecie miejsce należy do Lokaty na Nowe Środki oferowanej przez Getin Bank. Depozyt zwraca uwagę oprocentowaniem stałym w wysokości 5% w skali roku. Akceptowalna kwota wsadu mieści się w przedziale od 5 000 do 180 000 zł. Depozyt skierowany jest do nowych i obecnych klientów banku i można złożyć go online, przez aplikację mobilną lub infolinię.

Zakres kwoty
5 000 - 180 000
Oprocentowanie:
Procent
5 %
Okres
6 mies.
Szczegóły oferty

Najlepsze lokaty bankowe roczne

Pierwsze miejsce w rankingu lokat rocznych należy do Lokaty Facto. Depozyt zwraca uwagę oprocentowaniem stałym w wysokości 5% w skali roku. Minimalna kwota wsadu wynosi 5 000 zł. Depozyt skierowany jest do nowych i obecnych klientów i można złożyć go wyłącznie online.

Zakres kwoty
od 5 000
Oprocentowanie:
Procent
5 %
Okres
12 mies.
Szczegóły oferty

Biorąc pod uwagę wysoką maksymalną kwotę depozytu, drugie miejsce z zestawieniu lokat rocznych zdecydowaliśmy się przyznać Lokacie online na nowe środki pochodzacej z oferty banku Santander. Depozyt ten zapewnia oprocentowanie wynoszące 3,40% w skali roku. Minimalna kwota takiej lokaty to 1 000 zł, natomiast górna wynosi aż 400 000 zł. Depozyt skierowany jest zarówno do nowych, jak i do dotychczasowych klientów banku. Lokatę  założyć  wyłącznie online, a odsetki wypłacane są pod koniec okresu deponowania. Do otwarcia lokaty bank nie wymaga posiadania konta osobistego.

Zakres kwoty
1 000 - 400 000
Oprocentowanie:
Procent
3,70 %
Okres
12 mies.
Szczegóły oferty

Trzecie miejsce w tej kategorii zdobyła Lokata online na nowe środki, która znajduje się w ofercie Getin Banku. Depozyt oferuje oprocentowanie wynoszące 5,5% w skali roku. Minimalna kwota wsadu to 5 000 zł, a maksymalna to nawet 180 000 zł. Z lokaty skorzystać mogą nowi i dotychczasowi klienci banku. Depozyt założyć można online, w oddziale lub przez aplikację mobilną.

Zakres kwoty
5 000 - 180 000
Oprocentowanie:
Procent
5,50 %
Okres
12 mies.
Szczegóły oferty

Naszym zdaniem

Z miesiąca na miesiąc obserwujemy wzrost oprocentowania lokat bankowych. Mając jednak na uwadze skokowy wzrost inflacji oraz podatek Belki na ten moment depozyty te nie pozwalają raczej cieszyć się zawrotną stopą zwrotu zapewniającą rzeczywisty zysk. W tej sytuacji warto szukać depozytów pozwalających w jak największym stopniu niwelować negatywny efekt rosnących cen.

Jak działa nasz ranking lokat bankowych?

Nasz ranking lokat działa w ten sposób, że na początku każdego miesiąca analizujemy aktualne oferty lokat bankowych. Pod uwagę bierzemy głównie oprocentowanie takich produktów, ale także inne parametry depozytów, które mogą być ważne dla osoby zainteresowanej lokatą. 

Lokaty bankowe analizujemy pod kątem dodatkowych wymogów takich jak np. konieczność otwarcia konta osobistego. Zdajemy sobie sprawę, że taki rachunek często wiąże się z dodatkowymi kosztami, co ostatecznie może wpłynąć na uzyskany realnie dochód z lokaty. Dlatego też lokaty niewymagające otwarcia konta osobistego są przez nas punktowane lepiej niż depozyty posiadające taki wymóg. 

Dodatkowo nasz ranking lokat prezentuje w jaki sposób można otworzyć daną lokatę – im więcej możliwości daje bank, tym wygodniej dla wnioskującego. Nie ukrywamy jednak, że naszym zdaniem opcja uruchomienia lokaty online jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem, dlatego dajemy pierwszeństwo głównie takim produktom. 

Dla każdej lokaty prezentowanej w naszym rankingu lokat bankowych obliczamy zysk na podstawie przykładowej wpłaty 10 000 zł. Na uwadze mamy także podatek Belki, dlatego prezentowane przez nas kwoty są już realnymi sumami, które trafią do kieszeni klienta w przypadku uruchomienia depozytu na wspomnianą kwotę. 

Z uwagi na to, że oferta lokat jest bardzo szeroka, do naszego rankingu lokat bankowych wybraliśmy wyłącznie najpopularniejsze okresy deponowania, a więc lokaty dwumiesięczne, kwartalne, półroczne oraz roczne. Dzięki temu nasz ranking lokat to zestawie aktualnie najlepszych na rynku lokat bankowych w jednym miejscu! 

Jak skorzystać z porównywarki lokat?

Osoby, którym nie pomógł nasz ranking lokat mogą poznać szerszą ofertę lokat w naszej porównywarce lokat bankowych. Narzędzie to jest bardzo proste w obsłudze: wystarczy za pomocą suwaków wybrać kwotę lokaty oraz preferowany okres jej trwania. Opcjonalnie można także zastrzec sobie widok wyłącznie lokat bez konieczności zakładania konta i/lub produktów dostępnych online – wtedy porównywarka wyświetli wyłącznie produkty wpisujące się w te preferencje. Jeśli wspomniane opcje nie zostaną zaznaczone, system zaprezentuje wszystkie dostępne w nasze bazie depozyty, wpisujące się w wybrane za pomocą suwaka kwotę oraz okres trwania depozytu. 

Każda przedstawiona w naszej porównywarce lokata posiada szczegółowy opis. Wystarczy kliknąć w zakładkę „Szczegóły oferty”, aby uzyskać najważniejsze informacje na temat danego produktu. 

Osoby zdecydowane na otwarcie danej lokaty bankowej, mogą także przejść bezpośrednio do strony banku, gdzie dokonają wszystkich wymaganych do uruchomienia depozytu formalności. Aby otworzyć lokatę, wystarczy obok wybranej oferty kliknąć przycisk „Sprawdź”. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?

Oferty lokat o identycznych kwotach i okresach deponowania, często bywają do siebie bardzo podobne. W tym miejscu rodzi się więc pytanie, jak z dostępnych produktów wybrać najlepsze lokaty bankowe? Oprócz oprocentowania, warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy depozytu, takie jak: 

 • sposób założenia lokaty – choć droga internetowa to najszybszy sposób założenia lokaty, powinniśmy sami ocenić, jaki sposób uruchomienia depozytu preferujemy w danym momencie i również pod tym kątem szukać odpowiedniej lokaty; 
 • kapitalizacja odsetek – wiadomo, że im częściej bank dopisuje odsetki do lokaty, tym więcej zysku przynoszą wpłacone na lokatę środki. Warto więc zwrócić uwagę na tę kwestię i sprawdzić, czy jakiś bank nie oferuje przypadkiem produktu, gdzie kapitalizacja odsetek następuje częściej niż u konkurencji; 
 • konsekwencje wcześniejszego zerwania lokaty –  w wielu przypadkach wypłata środków z depozytu przed dniem jego zapadalności wiąże się z utratą wypracowanych dotychczas odsetek. Wybierając lokatę warto rozejrzeć się za produktami, które w przypadku ich wcześniejszego zamknięcia powodują np. utratę jedynie części wypracowanego zysku. 
 • obowiązek skorzystania z dodatkowych produktów – oferty lokaty często wymagają uruchomienia innych produktów bankowych, np. konta osobistego. Wymagania te wiążą się jednak z dodatkowymi kosztami, które ostatecznie mogą wpłynąć na atrakcyjność danej lokaty. Najlepiej więc wybrać lokatę, która nie wymaga skorzystania także z innych produktów finansowych. 
 • maksymalną kwotę lokaty – im wyższą kwotę bank pozwala wpłacić na lokatę, tym większych zysków możemy się spodziewać. Warto więc szukać depozytu z najwyższą dopuszczalną kwotą do ulokowania. 

Najlepsza lokata – jaka powinna być?

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej wymagania, możemy pokusić się stworzenie wzoru najlepszej z punktu widzenia klienta lokaty. 

Idealna lokata powinna zatem: 

 • posiadać wysokie oprocentowanie,
 • charakteryzować się częstą kapitalizacją odsetek,
 • dawać wnioskującemu różne możliwości jej uruchomienia,
 • nie wymagać od klienta skorzystania z dodatkowych produktów finansowych,
 • pozwalać na zachowanie chociaż części wypracowanych odsetek w przypadku wcześniejszej likwidacji depozytu,
 • oferować wysoką maksymalną kwotę do ulokowania. 

Oczywiście, ciężko znaleźć produkt, który w stu procentach spełniałby wspomniane wymagania. Niemniej jednak, im więcej cech idealnej lokaty posiada dana oferta, tym bardziej powinna być ona dla nas interesująca. 

Lokata czy konto osobiste – co wybrać?

Wybierając lokatę decydujemy się na zamrożenie środków finansowych przez określony czas, bez możliwości swobodnego dostępu do tych funduszy. W każdej chwili możemy co prawda zerwać lokatę, ale w ten sposób stracimy zysk, na którym nam zależy. Nie dla każdego więc lokata będzie najlepszym wyborem. 

Jeśli chcemy pomnażać swoje oszczędności i jednocześnie zachować elastyczność w dostępie do posiadanych środków finansowych, warto zdecydować się na konto oszczędnościowe. Z konta oszczędnościowego możemy bowiem zarówno swobodnie wypłacać pieniądze, jak i dokonywać wpłat na takich rachunek kiedy tylko chcemy. Warto oczywiście pamiętać, że banki dopuszczają zwykle jedną darmową wypłatę z konta oszczędnościowego w miesiącu (pozostałe obarczone są już kosztami), niemniej produkt ten wciąż daje dużo swobodniejszy dostęp do naszych pieniędzy niż lokata. Co więcej, konta oszczędnościowe zwykle prowadzone są bezterminowo i nie posiadają granicznej kwoty wpłat. Osoby zainteresowane otwarciem konta osobistego zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem kont osobistych. 

 

Czytaj też: Ranking kredytów gotówkowych

Czytaj też: Ranking kredytów hipotecznych

Advertisement

Advertisement