Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Darmowe konto osobiste, czyli powszechny dostęp do usług bankowych

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej tzw. podstawowy rachunek płatniczy. Darmowe konto osobiste zapewnić powszechny i równy dostęp obywateli do niezbędnych usług finansowych. Proponowane rozwiązanie posiada jednak liczne ograniczenia. Czy rzeczywiście sprawi, że osoby które do tej pory nie posiadały konta bankowego zdecydują się na jego założenie?

złota karta płatnicza w kobiecej dłoni
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Darmowe konto osobiste, czyli podstawowy rachunek płatniczy, nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Propozycja kierowana jest jedynie do osób, które nie posiadały do tej pory innego rachunku w bankach krajowych, oddziałach banków zagranicznych, SKOK-ach oraz innych instytucjach kredytowych. Takie kryteria mają na celu upowszechnienie dostępu do usług bankowych wśród osób nie posługujących się do tej pory kontem bankowym. Szacuje się, że w Polsce jest ich aż 22%.

Darmowe konto osobiste, usługi nie zawsze

Zgodnie z założeniami ustawy rachunek prowadzony będzie bezpłatnie, jednak mogą pojawić opłaty za powiązane z nim usługi. Funkcjonalność konta zostanie ograniczona i oferować będzie rozwiązania służące zaspokojeniu kluczowych potrzeb przeciętnego użytkownika. Podstawowe usługi powiązane z rachunkiem to polecenie przelewu, polecenie zapłaty, wpłata i wypłata gotówki. Karty kredytowe, debet oraz inne produkty kredytowe nie będą dostępne w ramach rachunku podstawowego. Ustawodawca ustalił miesięczny limit 15 bezpłatnych przelewów lub poleceń zapłaty, dostępnych w ramach prowadzonego konta. Ilość ta zdaje się wystarczająca na opłacenie rachunków za telefon, internet, czy energię elektryczną. Kolejne transakcje mogą być objęte opłatą, jednak nie wyższą niż najczęściej stosowaną w ramach kont osobistych.

Klient posiadający podstawowy rachunek płatniczy, skorzystać będzie mógł z karty debetowej. Wyrobienie plastiku nie będzie obowiązkowe, jednak posiadanie karty płatniczej niesie ze sobą wiele zalet. Pozwala na realizację płatności bezgotówkowych w terminalach i w Internecie oraz na wypłatę środków z bankomatu. Każdorazowa wizyta w banku w celu pobrania gotówki, na dłuższą metę może być męcząca. Instytucje finansowe będą mogły pobierać opłaty za wydanie i obsługę karty płatniczej. Cena jednak nie będzie mogła być wyższa, niż najczęściej stosowana wobec innych klientów banku.

Instytucje finansowe nie będą mogły w żaden sposób ograniczać dostępu do podstawowego rachunku płatniczego, ani narzucać dodatkowych warunków związanych z prowadzeniem konta. W świetle nowych przepisów uzależnienie decyzji banku od obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy wysokość dochodów klienta będzie niezgodne z prawem. Wszystko wskazuje na to, że darmowe konto osobiste faktycznie będzie powszechnie dostępne.

Zmianom zawsze towarzyszą cele

Proponowane zmiany pobudzić mają wzrost ubankowienia naszego społeczeństwa. Podstawowy rachunek płatniczy, jako produkt masowy, ułatwiać ma dostęp do usług bankowych osobom o niskich dochodach, przekonanych że nie stać ich na prowadzenie konta. Z raportu Banku Światowego z 2014 roku wynika, że ponad jedna piąta dorosłych Polaków nie posiada rachunku osobistego. Daje to wyobrażenie, jak wiele osób nadal nie korzysta z bazowych usług sektora finansowego. Darmowe konto osobiste ma to wszystko zmienić.

Kolejnym aspektem związanym ze powszechnym dostępem usług bankowych, jest zwiększenie ilości transakcji bezgotówkowych w gospodarce. Obrót z wykorzystaniem pieniądza w tradycyjnej postaci jest rozwiązaniem droższym, bardziej ryzykownym, a co za tym idzie mniej efektywnym. Operacje gotówkowe pozostają również poza kontrolą systemu fiskalnego, sprzyjając działalności niezgodnej z prawem. Możemy zaliczyć do ukrywanie dochodów, finansowanie terroryzmu czy pranie brudnych pieniędzy.

Rewolucja czy tylko korzystna zmiana?

Ustawa gwarantować ma  bezpłatne prowadzenie podstawowego rachunku płatniczego. Skupiając się jednak na głównych usługach związanych z kontem osobistym, na rynku już teraz znaleźć można bezpłatne i bardziej funkcjonalne rozwiązania. Rodzi to pytanie, czy niechęć do posiadania konta osobistego faktycznie podyktowana jest jego ceną?

Warto zaznaczyć, że grupę Polaków nie posiadających rachunku bankowego, w pewnej części reprezentują osoby w podeszłym wieku oraz pracownicy szarej strefy. W przypadku tych pierwszych siła nawyku jest tak duża, że nawet brak opłat nie przekona ich do rezygnacji ze świadczeń wypłacanych w gotówce. Z kolei druga grupa, osiągająca dochody z dyskusyjnych źródeł, ponad zalety wynikające z posiadania darmowego konta osobistego, postawi profity związane z faktem niepłacenia podatków. Wszystko to rodzi to pytanie o skuteczność i zasadność całego projektu.

Darmowe konto dla każdego to piękna i w zamyśle słuszna idea. Z drugiej strony to bardzo medialne i chwytliwe rozwiązanie. Według naszej oceny wprowadzone przepisy nie wpłyną znacząco na odsetek ludzi korzystających z usług bankowych. Nawet w sytuacji kiedy na horyzoncie pojawi się darmowe konto osobiste. Trudno spodziewać się rewolucji, kiedy względy finansowe (obok bariery mentalnej i szarej strefy) to tylko jedna z możliwych, przyczyn wykluczenia z usług bankowych w Polsce.

 

SPRAWDŹ JAKIE ZMIANY WPROWADZA NOWA USTAWA O KREDYCIE HIPOTECZNYM

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

osoby przekazujące sobie woreczek z symbolem dolara

Smartney – opinie i recenzja

Będąc w potrzebie finansowej można zgłosić się po zastrzyk gotówki do banku lub firmy pozabankowej. Ze względu na ogromny wybór...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o