Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63
Poradniki

Co to jest i jak działa karta debetowa?

Karta debetowa to obok gotówki najbardziej popularny sposób na dokonanie płatności. Sprawdziliśmy jak działa i jakie daje możliwości.

Według Raportu PRNews liczba aktywnych kart debetowych użytkowanych przez klientów indywidualnym w pierwszym kwartale 2020 r. wyniosła ponad 28,5 mln. Największym wydawcą kart debetowych w Polsce jest bank PKO BP – prawie 7,4 mln, na drugim miejscu z liczbą wydanych kart na poziomie 3,8 mln jest Santander Bank Polska. Na trzecim miejscu plasuje się Bank Pekao S.A. – ponad 3,5 mln wydanych kart debetowych.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa to instrument płatniczy, który służy do wykonywania transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Kwota transakcji jest ograniczona do wysokości posiadanych środków na koncie bankowym. Dodatkowo posiadacz karty może ustalić dzienny limit dla wykonywanych transakcji, co pomoże kontrolować wysokość wydatków.

Karta debetowa umożliwia szybki i łatwy dostęp do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym i wygodne płatności bez konieczności posiadania gotówki w portfelu.

Jak działa karta debetowa?

Karta debetowa umożliwia wypłatę gotówki z bankomatu, jak i dokonywanie płatności w punktach usługowo-handlowych wyposażonych w terminale płatnicze. Za zakupy do wysokości 100 zł można zapłacić zbliżeniowo bez konieczności potwierdzania PINu. W przypadku płatności na wyższą kwotę, zarówno po zbliżeniu karty do terminala, jak i przy włożeniu karty debetowej do kieszonki terminala, transakcję należy potwierdzić PINem.

Choć dla użytkownika karty sam proces autoryzacji to tylko kilka sekund oczekiwania, to w rzeczywistości obejmuje on kilka etapów. Po użyciu karty debetowej dane zostaną przetworzone przez sprzedawcę i przesłane do centrum rozliczeniowego w celu autoryzacji środka płatniczego, a następnie do sieci instytucji kartowej, która przekazuje je do banku wystawcy karty. Bank może wydać zgodę na dokonanie transakcji lub ją odrzucić w razie braku środków na koncie.

Przy pomocy karty debetowej można wypłacić gotówkę z bankomatu lub przy okazji nawet niewielkich zakupów – w ramach usługi cashback. Użytkownik karty debetowej może również przy jej pomocy wpłacić pieniądze na konto korzystając z wpłatomatu. Zarówno przy wpłacie, jak i wypłacie pieniędzy wymagane będzie potwierdzenie transakcji czterocyfrowym kodem PIN.

Jak otrzymać kartę debetową?

Praktycznie każdy, kto otworzy indywidualny rachunek bankowy może otrzymać kartę debetową do swojego konta. Wniosek o jej wydanie można złożyć przez internet albo bezpośrednio w placówce banku.

Przykład:

W banku PKO kartę debetową zamówisz:

  • przez serwis internetowy iPKO,
  • przez infolinię banku,
  • w dowolnej placówce banku.

Zanim karta debetowa trafi do Twojej skrzynki pocztowej, pieniądze z konta wypłacisz za pomocą aplikacji mobilnej IKO.

Wnioskodawca otrzyma kartę pocztą w ciągu kilku dni od złożenia wniosku. Wydanie pierwszej karty debetowej zwykle jest bezpłatne. W zależności od rodzaju wybranej oferty,  korzystanie z karty może być bezpłatne albo wiązać się z naliczeniem miesięcznej opłaty. W razie spełnienia określonych warunków bank może jednak zwolnić klienta z kosztów w tym zakresie.

Przykład:

  • Miesięczne koszty obsługi karty debetowej w banku Millennium wydanej do konta 360° to 7 zł. Opłata nie zostanie naliczona przez pierwsze dwa miesiące od wydania karty, a później w przypadku minimum jednej płatności kartą do konta lub BLIKiem oraz łącznych wpływów na konto na co najmniej 1000 zł.
  • Miesięczne koszty obsługi karty debetowej mBanku wydanej do eKonta to 7 zł. Opłata nie zostanie naliczona w przypadku jednej transakcji kartą w miesiącu bez względu na jej wysokość. Dodatkowo korzystanie z wszystkich bankomatów w Polsce dla posiadaczy karty mBanku jest bezpłatne pod warunkiem wypłaty co najmniej 100 zł.

Czym różni się karta debetowa od karty kredytowej?

Karta debetowa i karta kredytowa to dwa różne środki płatnicze. Podobieństwa kończą się na takim samym wyglądzie i możliwości dokonania płatności: online czy w sklepach stacjonarnych.

Karta debetowa umożliwia dokonanie płatności czy wypłatę gotówki w bankomacie tylko do wysokości środków posiadanych na rachunku bankowym. Natomiast karta kredytowa umożliwia zakupy do wysokości limitu kredytowego przyznanego przez bank. Środki wydane przy użyciu karty kredytowej trzeba będzie zwrócić – spłata w okresie bezodsetkowym (zwykle około 50 dni) oznacza możliwość korzystania z pieniędzy za darmo. Zwrot pieniędzy po tym terminie oznacza konieczność zapłaty odsetek określonych w umowie.

Uzyskanie karty kredytowej wymaga posiadania zdolności kredytowej na odpowiednim poziomie, co oznacza, że bank dokona weryfikacji zarobków klienta czy sprawdzenia jego dotychczasowej historii kredytowej w BIK. Wydanie karty debetowej nie wymaga przeprowadzenia takiej procedury – bo klient nie pożycza pieniędzy od banku, tylko korzysta z własnych środków.

Jakie są wady i zalety karty debetowej?

Karta debetowa sprawdzi się zawsze wtedy, kiedy na koncie znajdują się wymagane środki, pozwalające na realizację transakcji. Płatność kartą jest prosta i nie wymaga noszenia ze sobą gotówki, którą można łatwo zgubić. Jednak w przypadku kryzysowej sytuacji, gdy uzyskanie dodatkowych pieniędzy wymaga złożenia wniosku o kredyt czy pożyczkę i oczekiwanie na decyzję banku – tu przewagę będzie miała karta kredytowa.

Karta debetowa to narzędzie dla każdego, kto aktywnie będzie z niej korzystał – w takim przypadku jej używanie będzie bezpłatne. Niektóre banki wymagają spełnienia jeszcze dodatkowych warunków np. miesięcznych wpływów na konto w określonej wysokości. W innym przypadku za posiadanie karty trzeba będzie zapłacić.

Ponadto w razie kradzieży karty debetowej, można szybko stracić pieniądze – w szczególności jeśli usługa płatności zbliżeniowych jest aktywna. W takiej sytuacji ratunkiem będzie szybki kontakt z bankiem i blokada karty.

Podsumowanie

Karta debetowa to wygodny instrument płatniczy, który pozwala w prosty sposób korzystać z pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Wybór odpowiedniej oferty banku pozwoli korzystać z karty bez dodatkowych opłat.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

mężczyzna układający mur z cegieł

Kredyt hipoteczny dla firmy

Kredyt hipoteczny dla firmy na zakup nieruchomości komercyjnej jest droższy i trudniej dostępny, niż klasyczny kredyt mieszkaniowy dla osoby prywatnej....

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments