Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Co to jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Karta kredytowa to, przy odrobinie samodyscypliny, dobry sposób na całkiem tanie pożyczanie środków finansowych w banku. Sprawdź ile wynosi i jak w praktyce działa okres bezodsetkowy na karcie kredytowej.

W portfelach Polaków na koniec III kwartału 2020 r. znajdowało się ponad 6 milionów kart kredytowych, a ich największym wydawcą nadal pozostaje Bank PKO BP (według danych raportu PRNews). Jednocześnie aż 41 % uczestników badania prowadzonego przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego i Federacji Konsumentów “Preferencje pożyczkowe Polaków” (stan na luty 2020 r.), wskazało właśnie kartę kredytową jako najbardziej popularny produkt finansowy, który jest w ich posiadaniu. Kredyt konsumencki czy gotówkowy w banku znalazł się dopiero na drugim miejscu – na korzystanie z takiej formy finansowania wskazało 26 % respondentów biorących udział w ankiecie.

Karta kredytowa – czym jest i jak działa?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, która nie jest bezpośrednio powiązana z kontem osobistym użytkownika. Dlatego możesz z niej korzystać bez względu na to, czy na twoim rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym znajdują się jeszcze dostępne środki finansowe. Przy pomocy karty kredytowej możesz realizować zarówno płatności bezgotówkowe, jak i gotówkowe – choć te drugie mogą być kosztowne (o szczegółach przeczytasz w dalszej części artykułu). Pożyczone środki można wykorzystać na dowolny cel.

Wysokość limitu dostępnego w ramach karty kredytowej zależy od twojej indywidualnej zdolności kredytowej – bank standardowo wymaga dokumentów potwierdzających wysokość osiąganych dochodów i sprawdza wnioskodawcę w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Posiadanie karty kredytowej umożliwia korzystanie z kredytu bankowego praktycznie za darmo – warunkiem jest przestrzeganie zasad związanych ze spłatą wykorzystanego limitu w tzw. okresie bezodsetkowym. Aktywne korzystanie z karty kredytowej i jej terminowa spłata pomoże zbudować dobrą historię kredytową.

Czym jest okres bezodsetkowy?

Największą zaletą posiadania karty kredytowej jest okres bezodsetkowy czyli czas, kiedy bank nie naliczy odsetek z tytułu wykorzystanego limitu. A to w praktyce oznacza, że pieniądze można pożyczyć bez kosztów (poza stałymi opłatami określonymi w umowie o wydanie karty kredytowej czy prowizji z tytułu wypłaty gotówki w bankomacie).

Długość okresu bezodsetkowego trwa zwykle od około 51 do 60 dni – w zależności od oferty banku. Na okres bezodsetkowy składają się dwa elementy:

  • cykl rozliczeniowy – odpowiada długości miesiąca kalendarzowego i trwa od 28 do 31 dni. Po jego zakończeniu bank podsumuje wszystkie transakcje dokonane przy pomocy karty kredytowej i wyśle Ci (najczęściej drogą elektroniczną) miesięczne rozliczenie ze wskazaniem terminu spłaty zadłużenia i tym samym końcem okresu bezodsetkowego.
  • czas na spłatę zadłużenia – okres, który rozpoczyna się po zakończeniu cyklu rozliczeniowego i trwa w zależności od oferty banku zwykle od 20 do 30 dni. W tym czasie od wykorzystanego limitu nie zostaną naliczone odsetki, ale jednocześnie jego zakończenie stanowi granicę bezpłatnego korzystania z limitu.

Przykład:

Zakładany, że cykl rozliczeniowy trwa 30 dni, a czas na spłatę zadłużenia 25 dni:

  • przy korzystaniu z karty kredytowej w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego na spłatę masz 55 dni (30 dni cyklu rozliczeniowego + 25 dni na spłatę zadłużenia)
  • przy korzystaniu z karty kredytowej dwudziestego dnia okresu rozliczeniowego na spłatę zadłużenia masz już tylko 35 dni (10 dni cyklu rozliczeniowego + 25 dni na spłatę zadłużenia).

W przypadku opóźnienia ze spłatą zadłużenia, bank naliczy odsetki. Może również doliczyć inne dodatkowe koszty z tytułu przekroczenia terminu spłaty zobowiązania, jeśli przewiduje to umowa.

Jak korzystać z karty kredytowej, żeby nie płacić odsetek?

Wystarczy dotrzymać terminu spłaty zadłużenia określonego przez bank. Brzmi całkiem prosto – tym bardziej, że co miesiąc otrzymujesz rozliczenie transakcji wykonanych przy pomocy karty kredytowej. Jednak w praktyce łatwo przeoczyć ostateczny termin przelewu, który uprawnia do korzystania z przyznanego limitu bez odsetek.

Pomocna może być w takim przypadku dyspozycja automatycznej spłaty zadłużenia karty kredytowej, ustawiona w ramach posiadanego konta bankowego. Wówczas musisz tylko pamiętać, żeby zapewnić odpowiednią wysokość środków na rachunku bankowym, potrzebnych do spłaty całego zadłużenia.

Jeśli chcesz samodzielnie zlecić przelew, to nie czekaj do ostatniego dnia, tylko zrób to na tyle wcześnie, żeby mieć pewność, że środki zostaną zaksięgowane na czas. W sytuacji podbramkowej pozostaje jeszcze możliwość skorzystania z opcji szybkich przelewów, gdzie pieniądze trafią na konto jeszcze w dniu złożenia dyspozycji.

Karta kredytowa – sprawdź wszystkie koszty

Spłata zadłużenia w okresie bezodsetkowym nie oznacza, że karta kredytowa będzie rozwiązaniem całkowicie darmowym. Bank może naliczyć inne opłaty. Najczęściej stosowane koszty to:

  • opłata za obsługę rachunku karty kredytowej,
  • prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu,
  • opłata za kartę,
  • opłata roczna pobierana po zakończeniu każdego roku użytkowania karty głównej.

Nie każda oferta obejmuje wszystkie z wyżej wymienionych opłat, a części z nich można uniknąć przy odpowiednio aktywnym korzystaniu z karty. Trzeba jednak pamiętać, że wypłata gotówki z bankomatu przy pomocy karty kredytowej zawsze będzie droga.

Karta kredytowa w ofercie banków

Kartę kredytową Silver w Banku Credit Agricole możesz uzyskać przy dochodach na poziomie od 1.400 zł netto. Wydanie karty głównej jest za darmo, ale za obsługę rachunku karty trzeba zapłacić 7,90 zł miesięcznie, chyba że transakcje gotówkowe lub bezgotówkowe w okresie rozliczeniowym wyniosą co najmniej 700 zł. Wypłata gotówki z bankomatów w kraju lub za granicą kosztuje 5 % minimum 12,90 zł.

Przejrzystą Kartę Kredytową w banku PKO BP możesz uzyskać przy zarobkach co najmniej 1.000 zł miesięcznie. Opłatę roczną możesz obniżyć dzięki aktywnemu korzystaniu z karty: przy średniomiesięcznych operacjach poniżej 500 zł – rocznie zapłacisz 60 zł, przy transakcjach od 500 zł do 599 zł – zapłacisz 30 zł, a jeśli wartość transakcji wyniesie co najmniej 600 zł – nie zapłacisz nic.

W ramach Podstawowej Karty Kredytowej w mBanku możesz uzyskać limit w wysokości od 1.500 zł do 20.000 zł. Za wydanie karty głównej zapłacisz 30 zł i tej opłaty nie można uniknąć. Dodatkowo bank naliczy 70 zł opłaty rocznej, chyba że wartość lub liczba wykonanych transakcji wykonanych w ciągu 12 miesięcy wyniesie co najmniej 12.000 zł lub 240 transakcji.

Dodatkowa prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu wyniesie 5 % – co najmniej 10 zł. Bank naliczy również opłatę z tytułu każdego wykonanego przelewu z rachunku karty kredytowej w wysokości 5 % dokonanej transakcji – minimum 4 zł.

Podsumowanie

Karta kredytowa to na pewno wygodna forma kredytu i do tego dość tania. Wymaga jednak pewnego zdyscyplinowania od jej użytkownika. Przy zachowaniu terminów spłaty zadłużenia pozwala pożyczyć pieniądze bez dodatkowych kosztów i do tego zbudować dobrą historię kredytową potrzebną m.in. do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w przyszłości.

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments