Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty Kredytyowe

Darmowa karta kredytowa – czy istnieje taka oferta?

Kredyt bez żadnych kosztów? Taka opcja wydaje się niemożliwa. Jednak rozwiązaniem może być darmowa karta kredytowa. Sprawdzamy, czy taką ofertę można znaleźć w banku, a także kiedy i w jakich okolicznościach posiadacz karty kredytowej nie płaci za korzystanie z kredytu.

Dynamiczny wzrost stóp procentowych NBP sprawił, że pożyczanie pieniędzy stało się wyraźnie droższe. To także problem dla osób spłacających zobowiązania zaciągnięte w okresie “taniego pieniądza”. W tak trudnych warunkach nieoprocentowany kredyt może być dużym odciążeniem domowego budżetu. Możliwość taką dają karty kredytowe, ale trzeba pamiętać również o ograniczeniach.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to jedna z dostępnych na rynku finansowym kart płatniczych – obok kart debetowych, obciążeniowych i przedpłaconych. Cechą charakterystyczną karty kredytowej, jest możliwość korzystania z pieniędzy banku lub firmy pozabankowej w ramach przyznanego limitu kredytowego. Dostępne środki można wykorzystać na dowolny cel, bez konieczności każdorazowego informowania banku.

Karta kredytowa może być wykorzystywana do realizacji transakcji bezgotówkowych – wówczas przy spełnieniu określonych warunków będzie dla użytkownika bezpłatna i gotówkowych, choć takie działanie praktycznie w każdym przypadku wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Karta kredytowa z wyglądu praktycznie nie różni się od debetowej. Ma to związek z normą ISO/IEC 7810, która reguluje rozmiary wszystkich kart płatniczych (wysokość 53,98 mm, szerokość 85,6 mm i grubość – 0,76 mm).

Najważniejszą różnicą dla klienta jest własność pieniędzy wykorzystywanych do realizacji transakcji. Przy karcie debetowej klient korzysta tylko z własnych środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym (ROR). W przypadku karty kredytowej pieniądze pożycza bank i trzeba je zwrócić w odpowiednim terminie.

Jak działa karta kredytowa?

Użytkowanie karty kredytowej w praktyce w wygląda tak samo, jak w przypadku np. karty debetowej. Posługując się tym instrumentem płatniczym można dokonać płatności np. na stacji benzynowej, w sklepie internetowym czy też w restauracji. Posługując się kartą kredytową można także pobrać gotówkę z bankomatu, jednak takie działanie wiąże się zawsze z wysoką prowizją. 

Każda płatność kartą kredytową obciąża rachunek kredytowy powiązany z kartą. Jako że jest to produkt kredytowy, użycie takiej karty powoduje powstanie długu, który trzeba spłacić w odpowiednim terminie. 

Karta kredytowa nie jest powiązana z Twoim kontem osobistym w banku i nie daje dostępu do aktualnego salda. Karty kredytowe posiadają swoje numery służące do spłaty zadłużenia. Standardowo numer taki składa się z 26 cyfr. W przypadku numeru rachunku w formacie IBAN ciąg cyfr poprzedzają dwie litery, które składają się na kod kraju.

Czym jest okres bezodsetkowy (grace period)?

Koszty dotyczące kart kredytowych można podzielić na odsetki i opłaty związane z wydaniem i obsługą karty. W przypadku bankowych kart kredytowych, naliczania odsetek można uniknąć spłacając zadłużenie w tzw. okresie bezodsetkowym, na który składa się okres rozliczeniowy (28-31 dni) i okres na spłatę zadłużenia (w zależności od oferty zwykle od 24 do 26 dni).

W efekcie możesz mieć do czynienia z okresem bezodsetkowym trwającym niemal 2 miesiące. Jest to jednak możliwe, kiedy zadłużenie pojawi się w pierwszych dniach okresu rozliczeniowego. Spłata zadłużenia po zakończeniu terminu bezodsetkowego zawsze oznacza konieczność zapłaty odsetek określonych w umowie.

Każdy użytkownik karty kredytowej powinien mieć świadomość, że daje ona możliwość zaciągnięcia darmowego kredytu na okres sięgający nawet dwóch miesięcy.

Darmowa karta kredytowa – czy to możliwe?

O darmowych kartach kredytowych można mówić ewentualnie w stosunku do kart wydanych przez banki. Jednak brak kosztów właściwie zawsze jest obwarowany dodatkowymi wymaganiami. Darmowych kart kredytowych nie znajdziemy w ofercie firm pozabankowych.

Samo posiadanie karty kredytowej, nawet bez jej używania, może wiązać się z dodatkowymi opłatami związanymi z faktem posiadania „plastiku”. Jednak większość ofert dostępnych na rynku zakłada, że przy odpowiednio aktywnym korzystaniu z karty, tych kosztów można uniknąć. Najczęściej chodzi o realizację transakcji w określonej wysokości np. na kwotę co najmniej 1.000 zł w miesiącu lub na wykonaniu wskazanej liczby operacji np. 5 każdego miesiąca.

Dodatkowym opłatom podlega także realizacja wypłaty gotówki z bankomatu: może być ona obciążona dodatkową prowizją, ale także odsetkami, bo takie transakcje nie są objęte standardowym okresem bezodsetkowym. Bank może naliczyć też opłatę m.in. za wznowienie karty, zmianę wysokości przyznanego limitu kredytowego na prośbę klienta czy za obsługę karty dodatkowej.

Katarzyna Gaweł Katarzyna Gaweł

Znalezienie darmowej karty kredytowej jest możliwe, jednak zawsze wiąże się ze spełnieniem warunków stawianych przez bank. W tym celu warto skorzystać z ogólnodostępnego rankingu kart kredytowych.

Jak zredukować opłaty za kartą kredytową?

Po pierwsze należy pilnować spłaty zaciągniętego zobowiązania w okresie bezodsetkowym. Nawet jeden dzień opóźnienia będzie wiązał się z naliczeniem odsetek. Przed wyborem oferty warto się zorientować, na jaki dzień przypada okres rozliczeniowy i jaki jest czas na spłatę zadłużenia gwarantujący brak odsetek od zaciągniętego zobowiązania.

Drugim warunkiem jest odpowiednio duża aktywność związana z kartą kredytową, ale tylko w zakresie operacji bezgotówkowych. Działania, które pozwolą na zwolnienie z naliczenia opłat, zależą od oferty danego banku i mogą się różnić między sobą. Dlatego warto porównać różne oferty i sprawdzić jakie czynności zapewniają zwolnienie z potencjalnych kosztów.

Po trzecie należy korzystać z podstawowych możliwości karty bez wypłaty pieniędzy z bankomatu, wniosku o kartę dodatkową, ubezpieczenia spłaty kredytu i realizacji innych czynności, za które bank zgodnie z umową może naliczyć opłatę.

Kto może wnioskować o darmową kartę kredytową?

O kartę kredytową może ubiegać się każda osoba, która posiada odpowiednią zdolność kredytową i spełni formalne wymagania banku.

Osoby wnioskujące o kartę kredytową powinny pamiętać, że bank może wymagać od nich dokumentu potwierdzającego dochód, np. zaświadczenia o zatrudnieniu.

Gdzie szukać darmowej karty kredytowej?

Karty kredytowe można uzyskać praktycznie w każdym banku komercyjnym. Przed zawarciem umowy o użytkowanie tego produktu, warto jednak porównać dostępne na rynku oferty. Można to zrobić korzystając np. z naszego rankingu kart kredytowych.

Przejdź do rankingu kart kredytowych

Od czego zależy limit na karcie kredytowej?

Limit na karcie kredytowej to maksymalna kwota, którą klient otrzymuje od banku do swojej dyspozycji.

  • Limit na karcie kredytowej bank ustala na podstawie oceny zdolności kredytowej danego klienta.
  • Im lepszą zdolność kredytową posiada klient, tym większy może być jego limit na karcie kredytowej.
  • Każdy posiadacz karty kredytowej może dokonywać transakcji wyłącznie w ramach otrzymanego od banku limitu.
  • Jeśli sytuacja finansowa klienta ulegnie polepszeniu, bank może zwiększyć limit przyznany w ramach karty kredytowej.

Jak spłacić kartę kredytową?

Jak już wspomnieliśmy, każda karta kredytowa przypisana jest do specjalnego rachunku kredytowego. Chcąc spłacić zadłużenie powstałe na karcie kredytowej, należy ze swojego konta osobistego przelać odpowiednią kwotę na numer rachunku przypisany do konta kredytowego powiązanego z kartą.

Ile wynosi oprocentowanie karty kredytowej?

Wysokość oprocentowania karty kredytowej ustalana jest indywidualnie przez bank. Zgodnie z prawem oprocentowanie w skali roku nie może być wyższe niż dwukrotność odsetek ustawowych, które równe są sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5%. Wzór na maksymalne oprocentowanie karty kredytowej (i nie tylko) wygląda następująco:

Maksymalne oprocentowanie karty kredytowej = 2 x (stopa referencyjna NBP + 3,5 punktu procentowego)

Aktualnie stopa referencyjna NBP (stan na 05.09.2023 r.) wynosi 6,75%. Oznacza to, że oprocentowanie karty kredytowej nie może przekroczyć 20,50% w skali roku.

Co, jeśli nie spłacisz karty w terminie?

Korzystając z okresu bezodsetkowego, każdy posiadacz karty kredytowej może uregulować zaciągnięte zadłużenie bez żadnych opłat. Jeśli jednak nie zmieści się w tym terminie, za każdy kolejny dzień zostanie obciążony odsetkami.

 

Warto wiedzieć

  1. Karta kredytowa jest jedną z korzystniejszych form kredytu – dzięki elastycznemu dostępowi do dodatkowych pieniędzy i możliwym niskim kosztom. 
  2. Aby nie ponieść żadnych opłat, trzeba nie tylko wybrać odpowiednią ofertę, ale także pilnować warunków narzuconych przez bank.
  3. Darmowa karta kredytowa może być dostępna przy odpowiednio aktywnym korzystaniu z niej i pod warunkiem że zadłużenie zostanie spłacone w okresie bezodsetkowym.
  4. Należy pamiętać, że wszelkie operacje związane z wypłatą gotówki obarczone są najczęściej dodatkową prowizją, a od pobranej kwoty naliczane jest pełne oprocentowanie.
  5. Korzystając z bankomatu warto zwrócić uwagę z której korzystamy karty, bo możemy narazić się na niepotrzebne koszty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Karta kredytowa online - czy to możliwe?

    Tak, w niektórych bankach można wnioskować o kartę kredytową online. Wniosek składa się przez internet, a umowa najczęściej jest podpisywana w obecności kuriera.

  2. Czym jest wirtualna karta kredytowa?

    Wirtualna karta płatnicza służy głównie do dokonywania płatności w internecie oraz płatności mobilnych z wykorzystaniem telefonu. Karta ta nie ma fizycznej postaci, jednak posiada wszystkie inne cechy karty kredytowej, a więc 16-cyfrowy numer, datę ważności, kod CVV lub CVC oraz nazwę wydawcy.

  3. Czym się różni karta kredytowa od debetowej?

    Karta debetowa pozwala na bezgotówkowege płatności z wykorzystaniem środków zgromadzonych na koncie osobistym jej właściciela. Karta kredytowa pozwala natomiast sięgać po fundusze przyznane przez bank w ramach limitu na karcie. Pieniądze te nie są jednak własnością właściciela karty, lecz banku.

  4. Czym jest karta kredytowa z limitem dla zadłużonych?

    Karta kredytowa z limitem dla zadłużonych dostępna jest w ofercie firm pozabankowych. Jest to rozwiązanie skierowane do osób, które ze względu na negatywne wpisy w bazach dłużników, nie mają szans na skorzystanie karty kredytowej w banku.

  5. Czym jest wyciąg z karty kredytowej?

    Wyciąg z karty kredytowej zawiera takie informacje jak wysokość wymaganej spłaty minimalnej, kwotę zadłużenia, termin spłaty, a także wykaz wszystkich operacji zaksięgowanych na rachunku przypisanym do konketnej karty kredytowej w danym okresie rozliczeniowym.

Porównaj karty kredytowe
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments