Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Darmowa karta kredytowa – czy istnieje taka oferta?

Kredyt bez żadnych kosztów? Taka opcja wydaje się niemożliwa. Jednak rozwiązaniem może być darmowa karta kredytowa. Sprawdzamy czy taką ofertę można znaleźć w banku, a także kiedy i w jakich okolicznościach posiadacz karty kredytowej nie płaci za korzystanie z kredytu.

Wartość transakcji bezgotówkowych rośnie – w III kwartale 2020 r. stanowiły 92,1% wszystkich transakcji, a dla porównania w III kwartale 2019 r. – 89,6 %. Zwiększa się również wartość transakcji kartami płatniczymi.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, Polacy w III kwartale 2020 r. dokonali płatności przy pomocy popularnego “plastiku” na łączną kwotę 220,3 mld zł czyli o 32,6 mld zł (17%) więcej niż w poprzednim kwartale. Najwięcej płatności bezgotówkowych wykonywanych jest za pomocą kart debetowych. Karty kredytowe w III kwartale 2020 r. odpowiadały za 6,6 % transakcji bezgotówkowych, co dało łączną liczbę 123.224.544 operacji tego typu.

Czytając ten tekst dowiesz się:

 • Czym jest i jak działa karta kredytowa?
 • Darmowa karta kredytowa – czy to możliwe?
 • Jakie warunki trzeba spełnić, żeby cieszyć się darmową kartą kredytową?
 • W jakim banku znajdziesz darmową kartę kredytową?

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to jedna z dostępnych na rynku finansowym kart płatniczych – obok kart debetowych, obciążeniowych i przedpłaconych. Cechą charakterystyczną karty kredytowej, jest możliwość korzystania z pieniędzy banku lub firmy pozabankowej, w ramach przyznanego limitu kredytowego. Dostępne środki można wykorzystać na dowolny cel, bez konieczności każdorazowego informowania banku.

Karta kredytowa może być wykorzystywana do realizacji transakcji bezgotówkowych – wówczas przy spełnieniu określonych warunków będzie dla użytkownika bezpłatna i gotówkowych, choć takie działanie praktycznie w każdym przypadku wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Karta kredytowa z wyglądu praktycznie nie różni się od debetowej. Ma to związek z normą ISO/IEC 7810, która reguluje rozmiary wszystkich kart płatniczych (wysokość 53,98 mm, szerokość 85,6 mm i grubość – 0,76 mm). Najważniejszą różnicą dla klienta jest własność pieniędzy wykorzystywanych do realizacji transakcji. Przy karcie debetowej klient korzysta tylko z własnych środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym (ROR). W przypadku karty kredytowej pieniądze pożycza bank i trzeba je zwrócić w odpowiednim terminie.

Darmowa karta kredytowa – czy to możliwe?

O darmowych kartach kredytowych można mówić ewentualnie w stosunku do kart wydanych przez banki. Jednak brak kosztów właściwie zawsze jest obwarowany dodatkowymi wymaganiami. Darmowych kart kredytowych nie znajdziemy w ofercie firm pozabankowych.

Warto zawsze korzystać z okresu bezodsetkowego

Koszty dotyczące kart kredytowych można podzielić na odsetki i opłaty związane z wydaniem i obsługą karty. W przypadku bankowych kart kredytowych, naliczania odsetek można uniknąć spłacając zadłużenie w tzw. okresie bezodsetkowym, na który składa się okres rozliczeniowy (28-31 dni) i okres na spłatę zadłużenia (w zależności od oferty zwykle od 24 do 26 dni).

Spłata zadłużenia po zakończeniu terminu bezodsetkowego zawsze oznacza konieczność zapłaty odsetek określonych w umowie. Każdy użytkownik karty kredytowej powinien mieć świadomość, że daje ona możliwość zaciągnięcia darmowego kredytu na okres sięgający nawet dwóch miesięcy.

Darmowa karta kredytowa w zamian za spełnienie dodatkowych warunków

Samo posiadanie karty, nawet bez jej używania, może również wiązać się z dodatkowymi opłatami związanymi z faktem posiadania „plastiku”. Jednak większość ofert dostępnych na rynku zakłada, że przy odpowiednio aktywnym korzystaniu z karty, tych kosztów można uniknąć. Najczęściej chodzi o realizację transakcji w określonej wysokości np. na kwotę co najmniej 1.000 zł w miesiącu lub na wykonaniu wskazanej liczby operacji np. 5 każdego miesiąca.

Dodatkowym opłatom podlega także realizacja wypłaty gotówki z bankomatu: może być ona obciążona dodatkową prowizją, ale także odsetkami, bo takie transakcje nie są objęte standardowym okresem bezodsetkowym. Bank może naliczyć też opłatę m.in. za wznowienie karty, zmianę wysokości przyznanego limitu kredytowego na prośbę klienta czy za obsługę karty dodatkowej.

Znalezienie darmowej karty kredytowej jest możliwe, jednak zawsze wiąże się ze spełnieniem warunków stawianych przez bank.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby cieszyć się darmową kartą kredytową?

Po pierwsze należy pilnować spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminie bezodsetkowym. Nawet jeden dzień opóźnienia będzie wiązał się z naliczeniem odsetek. Przed wyborem oferty warto się zorientować, na jaki dzień przypada okres rozliczeniowy i jaki jest czas na spłatę zadłużenia gwarantujący brak odsetek od zaciągniętego zobowiązania.

Drugim warunkiem jest odpowiednio duża aktywność związana z kartą kredytową, ale tylko w zakresie operacji bezgotówkowych. Działania, które pozwolą na zwolnienie z naliczenia opłat, zależą od oferty danego banku i mogą się różnić między sobą. Dlatego warto porównać różne oferty i sprawdzić jakie czynności zapewniają zwolnienie z potencjalnych kosztów.

Po trzecie należy korzystać z podstawowych możliwości karty bez wypłaty pieniędzy z bankomatu, wniosku o kartę dodatkową, ubezpieczenia spłaty kredytu i realizacji innych czynności, za które bank zgodnie z umową może naliczyć opłatę.

Darmowa karta kredytowa – sprawdź te oferty

Kartę kredytową można znaleźć w ofercie banków i firm pozabankowych. Przy spełnieniu odpowiednich warunków darmowa będzie jednak tylko bankowa karta kredytowa. Firmy pozabankowe oferują karty kredytowe bez okresu bezodsetkowego, co oznacza, że klient w każdym przypadku przy założeniu korzystania z karty, będzie musiał zapłacić odsetki.

Przykład:
Prowadzenie karty AXI Card będzie bezpłatne, jeśli klient nie będzie z niej korzystał. Realizacja transakcji zawsze wiąże się z naliczeniem odsetek – aktualne oprocentowanie wynosi 6,94% oraz prowizja w wysokości 5,25 %. Nietypowo jak dla karty kredytowej wypłata pieniędzy z bankomatu nie wiąże się z dodatkową opłatą.

Wśród ofert bankowych kart kredytowych poniżej opisujemy trzy z nich, które dają możliwość zwolnienia z kosztów.

Karta Citi Simplicity

 • prowadzenie karty kredytowej będzie darmowe pod warunkiem wykonania transakcji na kwotę co najmniej 300 zł miesięcznie w pierwszym roku korzystania z limitu, a później na co najmniej 1.000 zł,
 • okres bezodsetkowy trwa 56 dni,
 • oprocentowanie wynosi 7,2 %,
 • RRSO 10,24 %.

Dodatkowe bonusy:

 • klient ma możliwość rozłożenia na raty zakupów powyżej 100 zł,
 • dla nowych klientów do 05.04.2021 r. przy spełnieniu wymaganych warunków voucher w kwocie 300 zł do Biedronki.

Podstawowe warunki uzyskania karty kredytowej:

 • wiek: 18 lat,
 • wymagany minimalny dochód netto:
  • 1200 zł dla osób zatrudnionych na umowę o pracę (zatrudnienie co najmniej 3 m-ce),
  • a 2500 zł przy działalności gospodarczej (prowadzenie działalności minimum 2 lata).

TurboKarta w Santander Consumer Banku

 • prowadzenie karty będzie darmowe pod warunkiem wykonania transakcji na kwotę co najmniej 1.000 zł w miesiącu – w innym przypadku koszt dla klienta to 6,90 zł miesięcznie,
 • okres bezodsetkowy trwa 54 dni,
 • oprocentowanie wynosi 7,2 %,
 • RRSO 10,13 %.

Dodatkowe bonusy:

 • cashback do 360 zł rocznie za płatności kartą,
 • 3 % zwrotu w restauracjach, pubach i kawiarniach,
 • 1 % zwrotu za zakup paliwa i inne zakupy na stacjach paliw,
 • bezpłatny pakiet car assistance.

Podstawowe warunki uzyskania karty kredytowej:

Mastercard Standard z Bonusem w BNP Paribas

 • prowadzenie karty będzie darmowe pod warunkiem wykonania transakcji na kwotę co najmniej 1.000 zł w miesiącu – w innym przypadku koszt dla klienta to 9 zł miesięcznie,
 • okres bezodsetkowy trwa 56 dni,
 • oprocentowanie wynosi 7,2 %,
 • RRSO 12,14 %.

Dodatkowe bonusy:

 • możliwość uzyskania e-bonu w kwocie do 200 zł na zakupy w Carrefour,
 • klienta ma możliwość zmiany cyklu rozliczeniowego,
 • rabaty do 50% w sklepach partnerskich.

Darmowa karta kredytowa – to możliwe, ale trzeba spełnić określone warunki

Karta kredytowa jest jedną z bardziej korzystnych form kredytu – dzięki stałemu, corocznemu dostępowi do dodatkowych pieniędzy i niskim kosztom. Jednak, aby nie ponieść żadnych opłat, trzeba nie tylko wybrać odpowiednią ofertę, ale także pilnować warunków narzuconych przez bank.

Darmowa karta kredytowa może być dostępna przy odpowiednio aktywnym korzystaniu z niej i pod warunkiem, że zadłużenie zostanie spłacone w okresie bezodsetkowym. Należy także pamiętać, że wszelkie operacje związane z wypłatą gotówki obarczone są najczęściej dodatkową prowizją, a od pobranej kwoty naliczane jest pełne oprocentowanie. Dlatego przy bankomacie warto zwrócić uwagę z której korzystamy karty, bo możemy narazić się na niepotrzebne koszty.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments