Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty Kredytyowe

Pozabankowa karta kredytowa – czym jest i jak stać się jej posiadaczem?

Karta kredytowa jest dostępna nie tylko w ofercie banków, ale także w firm pozabankowych. Możliwości, jakie dają obie karty są podobne, a różnice dotyczą przede wszystkim warunków spłaty zaciągniętego zobowiązania. Sprawdzamy na jakich zasadach funkcjonuje pozabankowa karta kredytowa i jak ją uzyskać.

Posiadanie karty kredytowej najczęściej przydaje się w momencie pojawienia nieprzewidzianych wydatków. Według danych raportu przygotowanego na zlecenie Santander Consumer Bank pn. “Polaków portfel własny: wyjątkowe lato”: 28,7 % respondentów wskazało poczucie bezpieczeństwa finansowego jakie zapewnia karta kredytowa w każdej sytuacji, kiedy trzeba wydać większą, niezaplanowaną kwotę, jako najczęstszy powód korzystania z tego produktu.

Inne sposoby wykorzystania karty kredytowej to m.in. zakup urządzeń i narzędzi związanych z działką i ogrodem (17,9 %) czy kupno sprzętu RTV i AGD (16,5%). Tylko 0,8% osób biorących udział w badaniu skorzystałoby z karty kredytowej robiąc codzienne zakupy spożywcze.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej zapewniającej formę odnawialnego kredytu gotówkowego. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne: wystarczy raz złożyć wniosek, żeby mieć dostęp do dodatkowych funduszy, zwykle przez co najmniej 12 miesięcy. Sama możliwość skorzystania z limitu jest bezpłatna, choć w przypadku niektórych ofert trzeba zapłacić za samo wydanie karty czy jej odnowienie po roku korzystania. Ewentualne odsetki będą naliczane jedynie od wykorzystanej kwoty.

Uzyskanie karty kredytowej jest dość proste, bo formalności zostały ograniczone do minimum: wystarczy stałe źródło dochodów i dobra historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Dodatkowym warunkiem jest wiek: ukończone co najmniej 18 lat i pełna zdolność do czynności prawnych. Wysokość przyznanego limitu zależy od zdolności kredytowej klienta.

Karta kredytowa służy do realizacji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych, jednak w przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu, bank zwykle pobierze dodatkową prowizję oraz będzie naliczał odsetki od wypłaconej kwoty. Największą zaletą bankowej karty kredytowej jest tzw. okres bezodsetkowy, który oznacza, że w przypadku spłaty wykorzystanego limitu w określonym terminie, od pożyczonych pieniędzy nie zostaną naliczone odsetki.

Czy karty kredytowe oferują tylko banki?

Największym wydawcą kart kredytowych na rynku polskim jest Bank PKO BP – na koniec III kwartału 2020 r. obsługiwał 945.000 sztuk. Drugie miejsce z liczbą 829.312 obsługiwanych kart zajął Santander Bank Polska, a na trzecim miejscu jest BNP Paribas, który w tym okresie obsługiwał 773.216 sztuk kart kredytowych. Łącznie, według danych Raportu PRNews, na koniec września 2020 r., w portfelach Polaków było trochę ponad 6 mln bankowych kart kredytowych.

Obok ofert bankowych, na rynku pojawiają się też karty z dostępnym limitem kredytowym, które obsługują firmy pozabankowe. Choć tych, przynajmniej na razie, jest zdecydowanie mniej.

Czym jest pozabankowa karta kredytowa?

Pozabankowa karta kredytowa, podobnie jak ta oferowana przez banki, pozwala na realizację płatności gotówkowych i bezgotówkowych. Limit dostępny na karcie zależy od zdolności kredytowej klienta. Wykorzystane środki trzeba zwrócić.

Firmy pozabankowe wymagają spłaty co najmniej minimalnej kwoty zaciągniętego zobowiązania w wyznaczonym terminie np. 15% wykorzystanej kwoty łącznie z wszystkimi kosztami do 14 dni po zakończeniu okresu korzystania z limitu (który trwa zwykle 30 dni). Odmiennie niż w przypadku ofert bankowych, pozabankowe karty kredytowe nie mają okresu bezodsetkowego, dlatego będzie to droższe rozwiązanie i bardziej podobne do chwilówki.

Jak złożyć wniosek o pozabankową kartę kredytową?

Firmy pozabankowe maksymalnie ułatwiły złożenie i rozpatrzenie wniosku o przyznanie karty kredytowej. Cała procedura odbywa się online. Do weryfikacji tożsamości a także oceny zdolności kredytowej służą usługi typu Instantor lub Kontomatik, które pozwalają sprawdzić wysokość dochodów i miesięcznych kosztów wnioskodawcy na podstawie operacji zapisanych na koncie bankowym.

Dlatego jednym z formalnych warunków uzyskania karty kredytowej jest posiadanie indywidualnego rachunku bankowego. Wśród innych wymogów można wymienić wiek: co najmniej 18 lat, ale zwykle limit wieku określony przez firmy pozabankowe jest wyższy. Do złożenia wniosku potrzebny jest również dowód osobisty. Dokumenty finansowe potwierdzające wysokość osiąganych dochodów czy rodzaj zatrudnienia przydadzą się jedynie w razie wątpliwości, co do określenia zdolności kredytowej za pomocą narzędzi dostępnych online.

Pozabankowa karta kredytowa – oferty

Oferta pozabankowych kart kredytowych jest zdecydowanie mniej bogata niż ta proponowana przez banki. Wśród propozycji dostępnych na rynku można m.in. wymienić:

Karta kredytowa Cardina Mastercard

Wydanie karty jest darmowe, ponadto w pierwszym roku korzystania klient nie płaci odsetek. Dostępny limit na karcie kredytowej Carina to kwota od 600 zł do 5.000 zł, choć nowy klient może na początek otrzymać limit do 1.500 zł. Zwiększenie limitu odbywa się na wniosek i jest możliwe po 4-6 miesiącach użytkowania karty. Dostępny limit kredytowy można wykorzystać do realizacji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych również dzięki funkcji zbliżeniowej.

Wniosek o wydanie karty można złożyć online. Przyznanie limitu jest uzależnione od posiadanej zdolności kredytowej. Dodatkowe wymagania to:

 • wiek: 25 – 65 lat,
 • polskie obywatelstwo,
 • aktywny telefon komórkowy,
 • indywidualny rachunek bankowy,
 • brak zaległości w spłacie innych zobowiązań finansowych.

Podstawowe koszty:

 • miesięczna opłata za kartę w pierwszym roku użytkowania – 0 zł,
 • miesięczna opłata za kartę w drugim i kolejnym roku użytkowania – 8 zł,
 • wypłata gotówki z bankomatu – 5 % minimum 10 zł za każdą transakcję,
 • wykonanie przelewu z rachunku karty kredytowej – 5 % minimum 10 zł za każdą transakcję,
 • wznowienie limitu – 0 zł,
 • podwyższenie limitu kredytowego – 10 % kwoty podwyższenia minimum 10 zł,
 • zestawienie transakcji w formie elektronicznej – 0 zł,
 • zestawienie transakcji w formie papierowej – 10 zł.

Okres rozliczeniowy: 30 dni na wykorzystanie limitu i 14 dni na spłatę wykorzystanej kwoty. Minimalna kwota do spłaty to 15% wykorzystanego limitu plus naliczone odsetki, opłaty, prowizje itp.

AXI Card

Dostępny w ramach karty AXI Card limit kredytowy obejmuje kwotę do 6.000 zł. Rozpatrzenie i akceptacja wniosku jest możliwa nawet w przypadku niekorzystnej historii kredytowej. Zaletą karty AXI Card jest, nietypowy dla tego rodzaju produktów finansowych, brak opłat za wypłatę pieniędzy z bankomatu. Wniosek można złożyć online. Uzyskanie karty kredytowej wiąże się z koniecznością spełnienia następujących warunków:

 • indywidualne konto bankowe,
 • wiek: ukończone co najmniej 21 lat,
 • umowa o pracę,
 • miesięczne dochody na poziomie co najmniej 1.200 zł,
 • terminowa spłata dotychczasowych zobowiązań – ewentualne opóźnienia nie mogą być dłuższe niż 30 dni.

Weryfikacja zdolności kredytowej online odbywa się przy pomocy usługi Instantor. W przypadku wątpliwości co do wysokości zdolności kredytowej, wystawca AXI Card może zwrócić się do klienta o przedstawienie dodatkowych dokumentów związanych z potwierdzeniem wysokości osiąganych dochodów. Minimalna kwota do spłaty to 15 % wykorzystanej kwoty plus odsetki, opłaty, prowizje itp.

Podstawowe koszty:

 • prowizja – 5,25 % naliczana tylko w razie korzystania z karty,
 • oprocentowanie 0,57 % miesięcznie.

Pozabankowa karta kredytowa – podsumowanie

Karta kredytowa to rozwiązanie wygodne, choć wymagające dyscypliny w zakresie spłaty zadłużenia w określonym terminie. Uzyskanie pozabankowej karty kredytowej jest dość proste, a cały proces można przejść online.

Produkt firm pozabankowych różni się od tradycyjnych kart kredytowych wydawanych przez banki, nie tylko ze względu na brak okresu bezodsetkowego, ale także wysokość dostępnego limitu – zwykle będzie niższy. Bez względu na rodzaj posiadanej karty kredytowej zawsze warto korzystać z dostępnych środków racjonalnie, bez nadmiernego zadłużania. Dodatkowo samo posiadanie karty kredytowej obniża zdolność kredytową – lepiej o tym pamiętać zwłaszcza przy próbie uzyskania większego kredytu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie dostanę kartę kredytową ze złym bikiem?

  Istnieją instytucje finansowe oferujące karty kredytowe osobom z niską zdolnością kredytową, jednak mogą one wiązać się z wyższymi opłatami i ograniczeniami. To między innymi AxiCard, ByCard i NetCredit.

 2. Gdzie najłatwiej dostać kartę kredytową?

  Najłatwiej dostać kartę kredytową w banku, w którym masz swoje konto osobiste – bank zna Twoją sytuację finansową i często sam proponuje Ci dodatkowe produkty, a karta kredytowa może być jednym z nich. Czasem nawet złota karta kredytowa.

 3. Czy łatwo dostać kartę kredytową?

  Łatwość uzyskania karty kredytowej zależy od twojej historii kredytowej, dochodów i innych czynników.

 4. Na czym polega karta AXI Card?

  Karta AXI jest kartą z limitem kredytowym MasterCard Standard wynoszącym maksymalnie 6000 zł. Możesz ją otrzymać bez jakichkolwiek wcześniejszych wpłat potwierdzających numer rachunku bankowego.

 5. Który SKOK nie sprawdza BIK?

  Wszystkie SKOK-i sprawdzają bazę Biura Informacji Kredytowej (BIK).

 6. Jak szybko wyrobić kartę kredytową?

  Najszybszym sposobem jest skorzystanie z oferty banku, w którym masz rachunek osobisty. Wyrobienie karty kredytowej dziś możliwe jej poprzez aplikację mobilną banku lub system bankowości internetowej.

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments