Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty Kredytyowe

Karta kredytowa od ręki – gdzie po kartę na ostatnią chwilę?

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale nie do końca wiesz, ile? Zastanów się nad kartą kredytową. Wypłacisz dowolną ilość pieniędzy w ramach przyznanego limitu, co da Ci swobodę finansową. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na jakich zasadach wydawane są karty i w których bankach można je otrzymać.

Jak wynika z raportu NBP za pierwszy kwartał 2023 r. Polacy mają 4,9 mln kart kredytowych. Od stycznia do końca marca 2023 wykorzystali z nich środki wielkości 13,466 mld zł. Co przesądza o tak dużej popularności tego rozwiązania? Dużą rolę odgrywa okres bezodsetkowy na karcie kredytowej. W tym czasie klient może korzystać z nieoprocentowanego kredytu, tj. oddaje tylko tyle, ile pożyczył.

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa jest produktem finansowym dostępnym niemal w każdym banku. Z wyglądu jest bardzo podobna do zwykłej karty płatniczej, jaką jest np. karta debetowa. Często na tworzywie, z którego wykonana jest karta kredytowa, naniesiony jest napis „Credit Card”. Poza tym znajdują się na niej m.in.:

 • numer karty
 • data ważności
 • kod CVV/CVC
 • imię i nazwisko właściciela karty
 • nazwa banku
 • miejsce na podpis właściciela karty.

Znajdziemy tam też logo firmy odpowiedzialnej za wydanie karty. Polskie banki współpracują z organizacjami:

 • Visa
 • Mastercard.

Ważnym elementem kart jest pasek magnetyczny i microchip. Są to nośniki danych zapisanych na karcie. Pasek jest potrzebny, aby przeciągnąć kartę w terminalu lub skorzystać z niej w bankomacie – microchip podobnie. Niektóre karty mają również „wtopioną” antenę do płatności zbliżeniowych. Karty kredytowe mają z reguły postać prostokąta z plastiku, choć niektóre banki oferują je także w formie metalowej (np. karta Infinite banku PKO BP).

Wymiary kart płatniczych określone są przez normę ISO/IEC 7810, według której karty mają one 85,60 mm szerokości, 53,98 mm wysokości i 0,76 mm grubości.

Karta kredytowa wiąże się z przyznaniem limitu kredytowego przez bank, czyli maksymalnej dostępnej kwoty zadłużenia. Klient może pożyczać środki do wysokości limitu. Oznacza to, że ma prawo wypłacić 100% maksymalnej kwoty np. pierwszego dnia okresu rozliczeniowego (chyba że w umowie znajdują się ograniczenia co do wielkości dziennych wypłat).

Płacąc kartą kredytową, płaci się środkami, których właścicielem jest bank, czyli zaciąga się w ten sposób dług. Dług ten spłaca się według własnego uznania, jednak w kwocie nie mniejszej niż minimalna kwota spłaty. Jej wartość „co do grosza” znajduje się na wyciągu przesyłanym co miesiąc przez bank, ale jest to około 5-7% przyznanego limitu. Każda spłata odnawia limit, tzn. powiększa go.

Zaletą kart kredytowych jest okres bezodsetkowy (ang. grace period), czyli okres, w którym bank nie nalicza odsetek od zadłużenia. Długość grace period zależy od warunków umowy, ale najczęściej wynosi od 50 do 60 dni. Uregulowanie długu w tym czasie oznacza, że kwota do spłaty będzie równa pożyczonej, można zatem powiedzieć, że jest to swojego rodzaju „darmowy” kredyt.

Karta kredytowa służy przede wszystkim do realizacji transakcji bezgotówkowych takich jak:

 • płatności w punktach usługowo-handlowych wyposażonych w terminale płatnicze – można dokonywać płatności zbliżeniowych, jak i standardowych, które wymagają wsunięcia karty do szczeliny terminala,
 • płacenie za zakupy internetowe.

Kartą kredytową można także wypłacać pieniądze z bankomatów, ale powinna być to ostateczność. Czynność taka może być bardzo kosztowna z uwagi na wysokie prowizje pobierane przez banki za operacje tego typu. Jednak to nie wszystko. Wypłata gotówki z bankomatu za pomocą karty kredytowej powoduje też utratę okresu bezodsetkowego.

Czy można otrzymać kartę kredytową od ręki?

Niektóre banki kuszą kartami kredytowymi wydawanymi „od ręki”. W większości przypadków jest to chwyt marketingowy mający na celu zainteresowanie klientów swoją ofertą. Karty kredytowej nie można uzyskać z marszu.

Sama decyzja o przyznaniu (bądź nie) będzie dosyć szybka, ale bank musi ją czymś podeprzeć. Karty kredytowe to rodzaj kredytu, a tych jak wiadomo, banki nie udzielają każdej zainteresowanej osobie, lecz wyłącznie tym, które spełnią określone wymagania. Zakładając, że klient banku kwalifikuje się do otrzymania karty kredytowej, dostanie ją dopiero po podpisaniu umowy.

Konkludując, okres od złożenia wniosku o kartę do jej otrzymania, składa się etapów:

 1. Klient składa wniosek o kartę i dostarcza do banku wymagane dokumenty.
 2. Bank weryfikuje zdolność kredytową wnioskodawcy i wydaje decyzję.
 3. Bank przygotowuje umowę i przekazuje ją do podpisania klientowi.
 4. Bank wydaje kartę i wysyła ją do klienta.

W zależności od tego, czy te czynności będą realizowane przez funkcje bankowości elektronicznej, czy w tradycyjny sposób, tj. w oddziale banku, cała procedura trwa od kilku godzin do kilkunastu dni.

Standardowo niemożliwe jest otrzymanie karty kredytowej błyskawicznie, w kilka chwil po złożeniu wniosku. Osoby, które mają konto w danym banku czasem od razu wiedzą, czy dostaną kartę, ponieważ wpływy na konto niekiedy są wystarczające do wydania decyzji kredytowej. Jednakże i w takiej sytuacji trzeba oczekiwać, aż bank wyda kartę, a poczta bądź kurier ją dostarczy.

W których bankach można otrzymać kartę kredytową?

Procedura wnioskowania o kartę jest podobna we wszystkich bankach. W tych, w których konieczna jest osobista wizyta w oddziale, będzie to trwało dłużej niż w bankach załatwiających sprawę online. Poniżej lista banków wraz z krótkim opisem oferowanych kart oraz instrukcją, w jaki sposób o nie wnioskować.

PKO BP – w tym banku klient może wybierać spośród 3 wersji kart: Przejrzystej, Mastercard Platinum i Visa Infinite. Pierwsza to najzwyklejsza kredytówka, kolejne oprócz limitu kredytowego zawierają pakiety ubezpieczeń i dostępu do dodatkowych usług. Wszystkie można zamówić przez serwis internetowy iPKO lub w oddziale.

Bank Pekao S.A. – w banku z żubrem karty wydawane są w pakietach nazwanych: Standard, Złoty i Platynowy. Pakiety, oprócz przyznanego limitu, obejmują różnego rodzaju polisy oraz powiększoną liczbę punktów w programie lojalnościowym Mastercard Bezcenne Chwile. O kartę można wnioskować w oddziałach lub zamawiając kontakt od doradcy po wypełnieniu formularza na stronie. Klienci posiadający rachunek bankowy w Banku Pekao S.A. mogą sprawdzić w bankowości internetowej, czy otrzymali ofertę karty. Jeśli takowej nie widzą, muszą udać się do placówki lub zamówić rozmowę z konsultantem.

Santander Bank Polska S.A. – w ofercie ma 4 warianty kart kredytowych: Visa Silver Akcja Pajacyk, Mastercard Silver, World Mastercard i Visa Platinum. Wnioski o karty klienci banku mogą złożyć w bankowości internetowej (w zakładce Oferta), a pozostali przez telefon lub wizytę w oddziale. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) kart wynosi od 22,01% do 24,82% (stan na 12.10.2023 r.).

Citi Handlowy – ma w ofercie 5 różnych kart kredytowych: Simplicity, BP Motokarta, PremierMiles, World Mastercard i World Elite Mastercard Ultime. Wniosek o kartę można złożyć w oddziale lub online poprzez formularz na stronie www. W tym drugim przypadku bank weryfikuje tożsamość za pomocą zdjęcia dowodu osobistego i twarzy.

BNP Paribas Bank Polska S.A. – oferuje karty: Mastercard Standard, Mastercard Standard Dama Wśród Kart, Mastercard Gold i Visa Platinum. Wnioski o karty Mastercard Standard i Mastercard Gold klienci banku mogą złożyć w bankowości internetowej GOonline lub aplikacji mobilnej GOmobile.

mBank – w mBanku można dostać kartę aż w 6 opcjach. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi to maksymalna kwota limitu, o który można wnioskować. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania wszystkich wariantów kart to 21,08% (stan na 12.10.2023 r.). Podobnie jak w przypadku poprzednich banków – wnioski są przyjmowane online, telefonicznie i w oddziałach.

ING Bank Śląski S.A. – ten podmiot ma w ofercie 5 kart: Visa, Złota Visa i Visa Infinite oraz Mastercard i Platynowa Mastercard. Dla osób o dochodach od 800 do 3 500 zł miesięcznie dostępne są: Visa i Mastercard, lepiej zarabiający mogą wnioskować o pozostałe. Wnioski przyjmowane są telefonicznie, w placówkach lub – dla klientów banku – w aplikacji mobilnej Moje ING.

Alior Bank S.A. – proponuje karty Mastercard OK!, Mastercard TU i TAM i World Elite Mastercard. Ostatnia z kart oferuje RRSO na poziomie 14.96%. Zakładając, że klient wykorzysta w jednej operacji cały przyznany limit kredytowy w wysokości 54 300 zł, całkowity koszt kredytu to będzie 4 174,92 zł (w tym odsetki: 3284,92 zł, opłata za wydanie karty: 890 zł). Niestety, ta karta dostępna jest tylko dla osób z wysokimi dochodami i po złożeniu wniosku w oddziale. O pozostałe dwie karty można wnioskować na infolinii.

Millenium Bank S.A. – oferuje karty: Millennium Visa/Mastercard, WWF Millennium Mastercard, Millennium Impresja, Millennium Visa Platinum i Millenium Gold (do wyboru: VISA lub Mastercard). Wnioski o karty bank przyjmuje przez serwis Millenet (od osób posiadających konto), w placówkach i na infolinii.

Bank Ochrony Środowiska S.A. (BOŚ S.A.) – ma chyba najuboższą ofertę kart, ponieważ tylko 2 warianty: Standard i Gold. Uwagę zwraca dość niska wartość minimalnej spłaty: 3% zadłużenia, ale nie mniej niż 30 zł (w obu opcjach). Karty można zamówić przez internet, ale i tak podpisanie umowy odbywa się w placówkach.

Credit Agricole – proponuje karty Classic, Silver i Gold. Pierwszy wariant dostępny jest już przy wykazaniu dochodów w wysokości co najmniej 500 zł. Aby otrzymać kartę, w pierwszej kolejności należy wypełnić formularz kontaktowy i oczekiwać na kontakt ze strony konsultanta.

Ile czasu banki potrzebują na wydanie karty kredytowej?

Niektóre firmy (szczególnie hotele, wypożyczalnie samochodów i sprzętu wodnego) uważają, że karta debetowa jest niewystarczająca do zagwarantowania płatności i wymagają od swoich klientów kart kredytowych. Z tego powodu wiele osób np. przed podróżą poszukuje banku, który wyda im kartę błyskawicznie, czy w najwyżej kilka godzin od złożenia wniosku.

Obecnie takie możliwości oferują Citi Handlowy i Santander Bank Polska S.A. Nie oznacza to, że karta jest wydawana każdej przypadkowej osobie bez weryfikacji. Zainteresowany kartą klient musi przedłożyć wszystkie wymagane dokumenty, wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i podpisać umowę.

Przyspieszenie procedur wynika z tego, że bank Citi Handlowy po podpisaniu umowy wydają kartę od razu, na poczekaniu (nie przesyłają jej pocztą). Aby otrzymać taką błyskawiczną kartę, wniosek trzeba złożyć w oddziale i poinformować doradcę, że chodzi o kartę „od ręki”.

W Santander Bank Polska S.A. jest nieco inaczej – bank (oprócz wysyłki pocztą karty plastikowej) przekazuje kartę wirtualną, widoczną w bankowości internetowej.

Karta pojawia się po 15 minutach po podpisaniu umowy o kartę (chyba, że akceptacja nastąpi po godz. 17.00 – wtedy karta widoczna będzie dopiero kolejnego dnia). Wirtualną kartę należy podpiąć do portfela cyfrowego (Google Pay, Apple Pay) i można:

 • realizować nią płatności zbliżeniowe,
 • wypłacać gotówkę w bankomatach z czytnikiem zbliżeniowym (uwaga na dodatkowe koszty i prowizje).

 

Ile czeka się na kartę kredytową z banku?
BankCzas wysyłki karty od dnia podpisania umowy
PKO B.P.14 dni
Bank Pekao S.A.5 dni
Santander Bank Polska S.A.7 dni (karta w wersji wirtualnej widoczna jest w aplikacji po 15 minutach od podpisania umowy, jeśli umowę podpisano po godz. 17 – karta pojawi się kolejnego dnia)
Citi HandlowyBrak danych co da karty wysyłanej, ale składając wniosek w oddziale można poprosić o wydanie karty od razu
BNP Paribas Bank Polska S.A.21 dni
mBank5-7 dni (1-2 dni, jeśli klient wybrał wysyłkę kurierem)
ING Bank Śląski S.A.8 dni
Alior Bank S.A.brak danych
Millenium Bank S.A.brak danych
Bank Ochrony Środowiska S.A.brak danych (tylko informacja, że w razie nie otrzymania karty listem zwykłym do 21 dni, należy powiadomić bank)
Credit Agricole10 dni

 

Jak widać – nie każdy bank informuje, jaki jest czas oczekiwania na kartę, ale z reguły trwa to około tygodnia.

Jakie dokumenty pogrzebne są do wniosku o kartę kredytową?

Standardowy zestaw dokumentów, o którym należy pamiętać wnioskując o kartę kredytową to:

 • dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport),
 • dokumenty potwierdzające zatrudnienie i zarobki.

Współmałżonek, który nie ma rozdzielności majątkowej z drugą połówką, a stara się o większy limit kredytowy, musi wiedzieć, że bank na prawo wymagać zgody współmałżonka o kredyt. Przepisy nie precyzują, od jakiej kwoty taka zgoda jest potrzebna i dlatego banki mają różne wytyczne. Warto skontaktować się wcześniej z placówką i dopytać, czy w danym przypadku będzie wymagana.

 

Dokumenty potrzebne do wnioskowania o kartę kredytową
BankLista dokumentów oprócz dowodu tożsamości
PKO B.P.- zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu
Bank Pekao S.A.- zaświadczenie o zarobkach
Santander Bank Polska S.A.- zaświadczenie o zarobkach
Citi Handlowy- wyciąg z konta za ostatnie 3 m-ce lub zaświadczenie o zarobkach lub pasek pracowniczy lub PIT
- emeryci i renciści – wyciąg z konta lub ostatni odcinek emerytury lub renty
- osoby wykonujące wolne zawody lub prowadzące działalność: wyciąg z KPiR i zaświadczenie o braku zaległości ZUS
BNP Paribas Bank Polska S.A.- zaświadczenie o zarobkach
mBank- zaświadczenie o zarobkach
ING Bank Śląski S.A.- zaświadczenie o zarobkach
Alior Bank S.A.- zaświadczenie o zarobkach z 3 m-cy
Millenium Bank S.A.- zaświadczenie o zarobkach/wyciąg z konta za ostatnie 3-m-ce/PIT za poprzedni rok
- emeryci i renciści: wyciąg z konta za ostatni miesiąc/ ostatni odcinek emerytury lub renty
- osoby prowadzące firmę: PIT za poprzedni rok i zaświadczenie o niezaleganiu ZUS lub wyciąg z KPiR
Bank Ochrony Środowiska S.A.- zaświadczenie o zarobkach z 3 m-cy
Credit Agricole- zaświadczenie o zarobkach z 3 m-cy/ostatni odcinek emerytury lub renty
- osoby prowadzące firmę: wpis do CEiDG i zaświadczenie o niezaleganiu ZUS, dochody za ostatnie m-ce z KPiR

Kiedy można wnioskować o kartę kredytową na uproszczonych zasadach?

Klient posiadający konto w banku, w którym zamierza wnioskować o kartę kredytową, może liczyć na ułatwioną procedurę. Wynika to z „Rekomendacji T dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych” wydanej przez KNF. W rekomendacji nr 7 KNF wskazuje, że bank ma prawo stosować uproszczone zasady oceny zdolności kredytowej w stosunku do klienta, który ma w tym banku rachunek.

Uproszczone zasady polegają na tym, że bank może podjąć decyzję na podstawie analizy historii kredytowej w bazach i oświadczenia klienta co do wysokości osiąganych dochodów. Jest to prawo banku, a nie jego obowiązek. W praktyce wygląda to tak, że część banków nie oczekuje dodatkowych dokumentów, jeśli znany im klient wnioskuje o stosunkowo niski limit.

Do decyzji wystarcza im analiza wpływów na konto i sprawdzenie klienta w tzw. bazach dłużników. Biorąc pod uwagę, że i to, i to odbywa się automatycznie, całą procedurę: od wnioskowania o kartę do podpisania umowy, można przeprowadzić w dosłownie kilka minut.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru karty kredytowej?

Do najistotniejszych parametrów, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru karty kredytowej zaliczamy:

 • Dostępny limit kredytowy – nie warto brać karty z limitem niższym niż potrzebny, gdyż taka karta jest po prostu mniej użyteczna. Nie należy też przesadzać w drugą stronę tzn. decydować się na zbyt duży limit. Wolne środki mogą być za bardzo kuszące i rozejdą się na spontaniczne zachcianki. W razie pojawienia się realnej potrzeby, limit zawsze można zwiększyć.
 • Okres bezodsetkowy – im dłuższy, tym dłużej można cieszyć się nieoprocentowanym kredytem. Składa się on z okresu rozliczeniowego i okresu na spłatę i może wynosić maksymalnie około 60 dni.
 • Opłatę za kartę – comiesięczna opłata za kartę jest często anulowana po spełnieniu pewnych wymogów: np. zrealizowania określonej liczby transakcji czy wypłaceniu gotówki. Należy przyjrzeć się temu i przeanalizować, czy nasza aktywność z kartą pozwoli na uniknięcie opłaty. Część banków pobiera opłatę roczną z góry – zamiast cykli miesięcznych.
 • Moment spłaty karty – przy sporządzaniu umowy o kartę czasem można wybrać moment spłaty karty, a jeśli nie, to na pewno można o to zapytać. Warto wybrać taki okres, aby płatności przypadały niedługo po tym, jak otrzymujemy wynagrodzenie.

Dlaczego warto posiadać kartę kredytową?

Najważniejszą zaletą kart kredytowych jest ich główny cel, czyli możliwość elastycznego korzystania z pieniędzy wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Ale to nie wszystko. Banki wraz z różnymi instytucjami przygotowały szereg programów lojalnościowych dla użytkowników kart. Można zbierać punkty i wymieniać je na nagrody i rabaty.

Na szczególną uwagę zasługuje też usługa chargerback, czyli zwrot środków za niezrealizowane zamówienia lub źle wykonane usługi (lub zrealizowanie niezgodnie z umową). To procedura reklamacji, która przydaje się np. podczas korzystania z niesprawdzonego sklepu internetowego.

Jeśli sprzedawca okaże się oszustem i nie wyśle towaru, wystarczy zgłosić to zdarzenie do swojego banku, który następnie skontaktuje się z wystawcą karty (VISA lub Mastercard), z której była opłacana transakcji. Następnie wystawca skontaktuje się ze sprzedającym i poprosi o dowód na wywiązanie się z umowy. Jeśli takiego nie dostanie to nastąpi zwrot środków. Na taką metodę reklamacji nie można liczyć, jeśli płaci się tradycyjnym przelewem lub BLIK-iem.

 

Źródła:

 1. https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/08/Informacja-o-kartach-platniczych-%E2%80%93-I-kwartal-2023-r.pdf
 2. https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Rekomendacja_T_%2814_09_2018%29_63160.pdf

Warto wiedzieć

 1. Karta kredytowa to karta z limitem kredytowym, czyli maksymalną kwotą do dyspozycji jej właściciela. Z limitu można korzystać przez cały okres trwania umowy.
 2. Aby otrzymać kartę należy przedstawić dowód osobisty i dokumenty potwierdzające wpływ wynagrodzenia (zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z rachunku, PIT itp.).
 3. Nie trzeba mieć konta w banku, w którym składa się wniosek o kartę, ale przyspiesza ono decyzję o przyznaniu (bądź nie) karty.
 4. Chargerback to usługa polegająca na tym, że w razie niewywiązania się sprzedawcy z umowy opłaconej kartą kredytową, pokrzywdzony dostanie zwrot środków w uproszczonym trybie.
 5. W niektórych bankach można dokonywać przelewów z rachunku karty kredytowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Gdzie najłatwiej dostać kartę kredytową?

  Najłatwiej ją otrzymać w banku, w którym posiada się rachunek. Przy wnioskowaniu o nieduży limit bank będzie weryfikował wpływy na konto bez konieczności dostarczania np. zaświadczenia o zarobkach.

 2. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kartę kredytową?

  Należy wykazać regularne dochody (ich minimalna wysokość zależy od banku i wysokości wnioskowanego limitu) oraz posiadać pozytywną historię spłaty zobowiązań (potocznie mówiąc nie figurować w BIK i podobnych bazach jako dłużnik).

 3. Czy można mieć kartę kredytową bez dochodu?

  Banki nie wydadzą karty kredytowej osobom bez regularnych dochodów. To za duże ryzyko związane z brakiem spłaty takiego zobowiązania. Żaden bank nie oferuje kart kredytowych klientom bez dochodu.

 4. Ile kosztuje miesięczne utrzymanie karty kredytowej?

  Miesięczna opłata za obsługę karty kredytowej wynosi najczęściej od kilku do kilkunastu złotych. Często można jej uniknąć, aktywnie używając karty. Pozostałe koszty to przede wszystkim odsetki od wykorzystanego limitu.

 5. Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

  Okres bezodsetkowy to czas, w którym klient może korzystać z nieoprocentowanego kredytu. Na okres bezodsetkowy (50-60 dni) składa się miesięczny okres rozliczeniowy (28-31 dni) i okres na spłatę zadłużenia bez naliczania odsetek (około 20-25 dni, w zależności od banku i rodzaju karty).

 6. Kto może otrzymać darmową kartę kredytową od ręki?

  Osoba, która spełni wymogi, tj. przedstawi dokumenty potwierdzające dochody i nie będzie figurowała w bazach dłużników, może otrzymać od banku propozycję karty kredytowej. Samo wydanie karty jest często darmowe, ale za korzystanie z niej trzeba ponosić opłaty.

Porównaj karty kredytowe
Justyna Czerwińska
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments