Masz już swoje pierwsze konto osobiste i chcesz sprawdzić, jak płacić kartą debetową w sklepie? A może od lat posiadasz kartę kredytową, ale używasz jej tylko do transakcji online? Sprawdź zatem, jak wygodnie, szybko i bezpiecznie płacić kartą w sklepach stacjonarnych.
- 1. Czym jest karta płatnicza?
- 2. Jak korzystać z karty płatniczej?
- 3. Jak wykonać pierwszą płatność kartą w sklepie stacjonarnym? Instrukcja krok po kroku
- 4. Czy płatność kartą w sklepie może być odrzucona?
- 5. Czy za płatność kartą pobierane są opłaty?
- 6. Co to jest kod PIN do karty?
- 7. Czy jest minimalna kwota płatności kartą?
- 8. Czym są płatności zbliżeniowe kartą?
- 9. Do jakich danych ma dostęp sprzedawca przy płatności kartą?
- 10. Warto wiedzieć
Karty płatnicze ułatwiają dostęp do pieniędzy oraz pozwalają wygodnie zarządzać osobistym budżetem. Karty debetowe podpięte do konta osobistego pozwalają korzystać z pieniędzy zgromadzonych wcześniej na rachunku. Z kolei karty kredytowe dają dostęp do limitu kredytowego, którego wysokość ustalana jest w oparciu o Twoją zdolność kredytową, i który trzeba spłacić w odpowiednim terminie.
Jeśli czekasz na przesyłkę ze swoją pierwszą kartą lub już takową posiadasz, ale wykorzystujesz ją wyłącznie do wypłat gotówki z bankomatów i zakupów w internecine, to sprawdź, jak dokonać pierwszej płatności kartą w sklepie stacjonarnym.
Czym jest karta płatnicza?
Karty płatnicze pozwalają na szybkie i wygodne płatności bezgotówkowe w punktach stacjonarnych wyposażonych w terminale płatnicze POS i w sklepach internetowych. Dają one również możliwość wypłaty gotówki z bankomatów oraz w placówkach usługowo-handlowych oferujących usługę cashback. Karta płatnicza jest zatem produktem, który odczuwalnie ułatwia Twoje finansowe życie.
Można wyróżnić kilka rodzajów kart płatniczych. Do najbardziej popularnych rozwiązań zaliczamy karty debetowe, które podpięte są pod konto osobiste oraz karty kredytowe, które pozwalają zadłużać się w ciężar przyznanego przez bank limitu. Oba te rozwiązania pozwalają na wygodne płatności w internecie i w sklepach stacjonarnych oraz wypłacać pieniądze z bankomatów.
Jeśli zdecydujesz się na wypłatę gotówki z bankomatu to pamiętaj, aby zawsze posługiwać się kartą debetową. Karta kredytowa przeznaczona jest przede wszystkim do płatności bezgotówkowych, a pobranie pieniędzy za jej pomocą obarczone jest wysoką prowizją oraz powoduje utratę okresu bezoodstekowego. Jeśli chcesz zgłębić to zagadnienie, to zapoznaj się z poradnikiem: Co to jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?
Jeśli nie masz karty płatniczej, a potrzebujesz wypłacić pieniądze z bankomatu, to możesz wykorzystać w tym celu kod BLIK. Szczegółowe informacje na temat tej usługi znajdziesz w tym miejscu.
Karty płatnicze wydawane w postaci plastikowego nośnika są na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne. Ich wymiary i kształt są niemal zawsze identyczne. Zostały one określone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Opisuje je norma ISO/IEC 7810, według której karty mają 85,60 mm szerokości, 53,98 mm wysokości, 0,76 mm grubości.
Jak korzystać z karty płatniczej?
Zarówno karta debetowa, jak i karta kredytowa wyposażona jest w pasek magnetyczny widoczny jej na rewersie i mikroprocesor osadzony na awersie „plastiku”. Większość kart posiada również wtopioną antenę radiową pozwalającą na płatności zbliżeniowe. Wszystkie te elementy służą wymianie danych z terminalem płatniczym, która ma miejsce podczas płatności w punktach stacjonarnych.
W zależności od sposobu wymiany danych oraz Twoich oczekiwań, jednym z najważniejszych momentów podczas płatności kartą, jest jej prawidłowe wsunięcie w szczelinę terminala albo przybliżenie jej „na płasko” w miejsce oznaczone symbolem czterech rozchodzących się fal (płatność zbliżeniowa).
W większości przypadków wymagana będzie też autoryzacja takiej transakcji 4-cyfrowym kodem PIN. Jeśli chcesz wiedzieć, jak krok po kroku płacić kartą w sklepie stacjonarnym, to przodowaliśmy dla Ciebie szczegółową instrukcję.
SPRAWDŹ RANKING NAJLEPSZYCH KART KREDYTOWYCH
Jak wykonać pierwszą płatność kartą w sklepie stacjonarnym? Instrukcja krok po kroku
Kiedy masz już swoją pierwszą kartę płatniczą w portfelu albo smartfonie (jeśli używasz karty wirtualnej) to nadszedł doskonały moment na dokonanie pierwszej płatności w sklepie stacjonarnym wyposażonym w terminal płatniczy. Zakładamy, że sprzedaż realizowana jest w obecności kasjera, a nie w kasie samoobsługowej. Możesz użyć zarówno karty debetowej, jak i karty kredytowej. Aby dokonać płatności wykonaj poniższe kroki:
- Upewnij się, że masz przy sobie kartę płatniczą oraz oceń, czy masz wystarczającą kwotę, aby zapłacić za towar lub usługę (jeśli saldo Twojego konta osobistego lub dostępny limit karty kredytowej będą zbyt niskie, to transakcja zostanie odrzucona).
- Poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić kartą – o ile kasjer nie zapyta Cię o to wcześniej.
- Sprawdź, czy zgadza się kwota wyświetlana na ekranie terminala. Jeśli masz wątpliwości to poinformuj o tym sprzedawcę.
- Wsuń kartę do szczeliny terminala płatniczego (mikroczipem do góry, paskiem magnetycznym do dołu) lub przybliż ją „na płasko” do miejsca oznaczonego symbolem rozchodzących się fal (płatność zbliżeniowa).
- Jeśli na ekranie terminala pojawi się prośba o podanie kodu PIN, to wpisz go na klawiaturze. Jeśli terminal nie posiada specjalnej osłonki, to zasłoń klawiaturę drugą dłonią, aby kodu PIN nie podpatrzyły osoby postronne. Pamiętaj, że kombinację cyfr mogą zarejestrować również kamery sklepowe. Na końcu potwierdź kod PIN wciskając zielony guzik.
- Po akceptacji transakcji wysuń kartę ze szczeliny terminala. Możesz pominąć ten krok w przypadku zbliżeniowej płatności kartą. Może się zdarzyć, że bank od razu poinformuje Cię o płatności wysyłając wiadomość w aplikacji mobilnej.
- Zabierz paragon i potwierdzenie płatności. Sprzedawcy często pytają, czy wydać takie potwierdzenie. Warto poprosić o wydruk, bo może być on materiałem dowodowym na wypadek błędnego zaksięgowania płatności.
Pamiętaj, że przy pierwszej płatności kartą, którą bank dostarczył Ci w fizycznej postaci, dokonujesz jej aktywacji. Wymaga to wsunięcia jej do szczeliny terminala i potwierdzenia operacji kodem PIN. Później możesz realizować już płatności zbliżeniowe, które do kwoty 100 zł najczęściej nie wymagają autoryzacji PIN-em.
Czy płatność kartą w sklepie może być odrzucona?
Wspomnieliśmy wcześniej, że brak pieniędzy na koncie lub niewystarczający limit na karcie kredytowej spowoduje, że Twoja płatność zostanie odrzucona. Nie jest to jedyna przyczyna odrzucenia transakcji. Do innych zaliczyć można:
- awarię terminala płatniczego;
- awarię lub przerwę techniczną w Twoim banku (w takiej sytuacji warto mieć drugą kartę wydaną przez inny bank);
- przekroczenie dziennego limitu płatności bezgotówkowych kartą;
- przekroczenie dziennego limitu płatności zbliżeniowych kartą;
- utratę ważności karty – termin ważności znajdziesz na awersie plastiku;
- blokadę karty.
W określonych sytuacjach odrzucenie płatności kartą może być sporym kłopotem np. kiedy znajdujesz się kilkadziesiąt kilometrów od domu i nie możesz zapłacić za zatankowany wcześniej bak paliwa. Frustracja wzrasta, kiedy wina za całe zamieszanie nie leży po Twojej stronie, tzn. masz wystarczającą kwotę na koncie, Twoja karta jest aktywna, a dzienny limit transakcji nie został przekroczony.
Wyjściem z takiego potrzasku może być karta płatnicza innego banku, jednak nie każdy ma potrzebę zakładania kont osobistych lub wyrabiania kart kredytowych w kilku instytucjach. Drugim sposobem jest awaryjny plik banknotów – gotówka jest zawsze zbawienna w tego typu sytuacjach. Możesz również poprosić bliską Ci osobę o przekazanie kodu BLIK. Jest to niestety metoda wykorzystywana przez oszustów, więc możesz spotkać się ze zrozumiałym oporem swojego rozmówcy.
Czy za płatność kartą pobierane są opłaty?
Korzystając z usług banków musisz pogodzić się z długą listą opłat i prowizji pobieranych za określone czynności. Zasadne jest zatem pytanie o wysokość opłat za płatności kartą. Na szczęście z pomocą przychodzi tu unijna dyrektywa PSD2, która została wdrożona do polskiego prawa 20 czerwca 2018 roku. Wśród wprowadzonych zmian korzystnych dla konsumenta wymienić można m.in. przyspieszenie czasu rozpatrywania reklamacji czy brak możliwości pobierania opłat za przyjmowanie kart płatniczych.
Wspomniana dyrektywa niemal w całości rozwiązała ten problem, ale jest wyjątek. Prowizja za płatność kartą może pojawiać się w urzędach, więc warto sprawdzić jej wysokość przed dokonaniem transakcji.
Co to jest kod PIN do karty?
Kod PIN (ang. Personal Identification Number) jest osobistym, czterocyfrowym numerem, który jest używany do autoryzowania transakcji kartą płatniczą. Jest to rodzaj hasła, które ustalasz samodzielnie. Pamiętaj, żeby nigdy nie udostępniać takiego kodu innym osobom. W przeciwnym wypadku narażasz się na kradzież pieniędzy z konta lub wydrenowanie limitu kredytowego, który będziesz spłacać w przyszłości.
Kod PIN jest kluczowym elementem zabezpieczającym transakcje kartą i pozwala potwierdzić, że to właściciel karty dokonuje płatności. Aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich pieniędzy kieruj się poniższymi zasadami:
- staraj się zapamiętać swój PIN i nie zapisuj go w łatwo dostępnym miejscu np. na kartce znajdującej się w portfelu lub (o zgrozo!) na kartce przyklejonej do karty płatniczej. Jeśli musisz zapisać kod PIN, to taką notatkę przechowuj z dala od karty;
- unikaj łatwych do odgadnięcia kodów, takich jak data urodzenia, numer rejestracji Twojego samochodu lub adres zamieszkania;
- nie używaj łatwych do odgadnięcia ciągów cyfr np. „1234”, „4321”, „1111” lub „0000”;
- jeśli masz dobrą pamięć cyklicznie zmieniaj PIN do karty;
- pamiętaj, że kontaktujący się z Tobą pracownicy banku nigdy nie poproszą Cię o kod PIN. Jeśli pojawi się taka prośba – zignoruj ją i zgłoś takie zdarzenie w swoim banku.
Jeśli zapomnisz PIN-u, to niektóre banki pozwalają ustalić nowy kod w aplikacji mobilnej bez konieczności podawania starego. Operacja ta musi być oczywiście autoryzowana metodami przypisanymi do aplikacji (hasło, biometria).
Czy jest minimalna kwota płatności kartą?
Jest duża szansa, że podczas zakupów przynajmniej raz wpadł Ci w oko komunikat: „Płatności kartą tylko powyżej … zł”. Zgodnie ze wspomnianą dyrektywą PSD2, sklepy w Polsce nie powinny narzucać minimalnej kwoty płatności kartą. W praktyce, niektóre punkty usługowo-handlowe stosują takie limity tłumacząc to m.in. koniecznością zapłaty prowizji za płatności kartą lub kosztami obsługi terminala naliczanymi przez agenta rozliczeniowego.
Dodatkowo najpopularniejsze organizacje płatnicze takie jak Mastercard i Visa wymagają od sprzedawców akceptowania transakcji kartą bez ustalania minimalnej kwoty płatności. Jeśli sklep posiada terminal i odmawia przyjęcia płatności kartą na niską kwotę, to możesz skontaktować się w tej sprawie z organizacją płatniczą lub kolejnym razem wybrać punkt, który nie stosuje takich ograniczeń.
SPRAWDŹ RANKING NAJLEPSZYCH KART KREDYTOWYCH
Czym są płatności zbliżeniowe kartą?
Płatność zbliżeniowa kartą to forma płatności bezgotówkowych, która umożliwia dokonywanie transakcji poprzez zbliżenie karty płatniczej do terminala płatniczego (czytnika) bez konieczności wkładania jej do szczeliny urządzenia. Często nie ma też konieczności podawania PIN-u. Jest to zatem szybka i wygodna metoda płatności, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Oto kilka najważniejszych elementów opisujących płatności zbliżeniowe:
- błyskawiczne dokonywanie transakcji;
- brak konieczności wprowadzania kodu PIN w przypadku płatności do 100 zł (może się jednak pojawić się konieczność podania PIN-u dla losowo wybranej transakcji – bez względu na jej kwotę);
- większe bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu m.in. unikalnego kodowania i szyfrowania danych;
- konieczność zbliżenia karty na bardzo bliską odległość od terminala, co oznacza, że nie można dokonywać płatności przypadkowo i z dużego dystansu;
- płatności zbliżeniowe są szeroko akceptowane w sklepach, restauracjach, kinach, na stacjach benzynowych oraz w innych punktach usługowo-handlowych;
- możliwość płacenia za pomocą smartfonu za pomocą aplikacji mobilnych, takich jak m.in. Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay i Samsung Pay.
Ponadto płatności zbliżeniowe pozwalają na ograniczenie kontaktu fizycznego, co było szczególnie ważne w okresie pandemii COVID-19.
Karta zbliżeniowa posiada zazwyczaj symbol „NFC” (ang. Near Field Communication) lub znak graficzny w postaci czerech rozchodzących się fal. Miniaturowa antena wtopiona w tworzywo, z którego wykonana jest karta, umożliwia bezprzewodową komunikację z terminalem płatniczym na małą odległość. Dzięki temu możesz dokonywać szybkich, wygodnych i bezpiecznych płatności zbliżeniowych.
Do jakich danych ma dostęp sprzedawca przy płatności kartą?
Systemy płatności są projektowane tak, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony danych podczas transakcji. Wszystkie przesyłane informacje są zwykle szyfrowane w celu zapobieżenia nieupoważnionemu dostępowi. Pomimo tego pojawiają się wątpliwości dotyczące udostępniania zbyt wielu danych wrażliwych w trakcie płatności kartą debetową lub kartą kredytową.
Sprzedawca przeglądając wydruk z terminala ma jednak ograniczony dostęp do informacji. Najczęściej może sprawdzić numer transakcji, jej kwotę, datę wykonania, cztery ostatnie cyfry numeru karty i nazwę operatora (np. Mastercard, Visa). Nie ma zatem dostępu do Twoich danych osobowych ani szczegółowych danych karty, takich jak np. numer karty, data ważności, kod CVV/CVC.
Znajdujący się na rewersie karty trzycyfrowy kod CVV/CVC jest elementem potrzebnym do realizacji płatności online. Niektórzy posiadacze kart płatniczych zakleją go taśmą lub usuwają go trwale z karty – po wcześniejszym zapisaniu go w bezpiecznym miejscu. Zabieg ten ogranicza ryzyko przechwycenia kodu przez osoby trzecie.
W przypadku wątpliwości dotyczących potencjalnej transakcji, sprzedawca może poprosić Cię nie tylko o okazanie karty płatniczej, ale również o przedstawienie dowodu osobistego, w celu porównania danych na obu dokumentach. Jeśli dane się nie zgadzają, to kasjer może zatrzymać Twoją kartę. Może zrobić to również w sytuacji, kiedy użyłeś zablokowanej wcześniej karty lub minął jej termin ważności.
Warto wiedzieć
- Jeśli nie wiesz, jak płacić kartą zbliżeniowo podczas zakupów w sklepie stacjonarnym, to poproś o pomoc kasjera (nie udostępniając wszystkich danych karty) lub zadzwoń na infolinię banku.
- Płatność kartą kredytową obciąża przyznany limit kredytowy i nie ma nic wspólnego z pieniędzmi zgromadzonymi na Twoim koncie osobistym.
- Płacenie kartą w sklepie stacjonarnym powinno być możliwe bez minimalnego limitu takiej transakcji.
- Pamiętaj, aby chronić dane karty płatniczej tj. imię i nazwisko posiadacza, jej numer, datę ważności i kod CVC/CVV.
- Po akceptacji transakcji kartą nie zapomnij o paragonie i potwierdzeniu płatności. Może się ono przydać, jeśli dojdzie do błędów w księgowaniu operacji.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Do jakiej sumy nie musimy wpisywać kodu PIN w terminalu?
W Polsce w większości przypadków limit ten wynosi 100 złotych. Oznacza to, że dla transakcji poniżej tej kwoty, nie będzie konieczne podawanie PIN-u. Warto zaznaczyć, że limity te są ustanawiane w celu zwiększenia wygody i szybkości dokonywania płatności. Bank może jednak oczekiwać podania PIN-u dla losowych płatności – bez względu na ich kwotę.
Którą stroną karty się płaci?
Na awersie karty płatniczej znajduje się m.in. jej 16-cyfrowy numer, data ważności, imię i nazwisko jej właściciela, prostokątny mikroczip, logo banku i organizacji płatniczej (Visa, Mastercard). Natomiast na rewersie znajduje się najczęściej pasek magnetyczny, kod CVC/CVV i miejsce na podpis właściciela. Kartę wsuwa się do terminala mikroczipem „do góry” i paskiem magnetycznym „do dołu”. Kierunek napisów na awersie powinien biec w stronę posiadacza karty i w przeciwnym kierunku do szczeliny terminala.
Ile razy dziennie można płacić kartą zbliżeniowo?
Limit liczby transakcji zbliżeniowych kartą ustalany jest indywidualnie przez każdy bank. Posiadacz karty ma jednak możliwość zmiany takiego limitu za pośrednictwem m.in. bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. W ten sposób można określić dzienną liczbę płatności zbliżeniowych, których nie trzeba autoryzować kodem PIN.
Gdzie znaleźć kod PIN do karty?
Część banków przesyła PIN do karty osobnym listem. Kod ten najczęściej znajduje się pod zdrapką i wykorzystywany jest do aktywacji karty. Później możesz go wygodnie zmienić z poziomu bankowości internetowej. Niektóre banki zrezygnowały z wysyłki kodów PIN listem. Można je samodzielnie definiować w systemie bankowości elektronicznej. Możliwe jest również nadanie kodu PIN w bankomacie.
Do jakiej kwoty płatności kartą nie trzeba wpisywać kodu PIN w terminalu?
Jeśli podczas płatności kartą wsuwasz ją do terminala, to każdorazowo musisz autoryzować ją kodem PIN – bez względu na kwotę transakcji. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku płatności zbliżeniowej. Od 20 marca 2020 roku wszystkie płatności zbliżeniowe w sklepach do kwoty 100 zł nie wymagają podawania kodu PIN. Bank może jednak losowo wybierać płatności, dla których autoryzacja kodem będzie wymagana.