Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty płatnicze

Rodzaje kart płatniczych – jakie są rodzaje kart bankowych?

Karta płatnicza najczęściej kojarzy się z kartą debetową oferowaną wraz z kontem osobistym. W rzeczywistości wybór jest zdecydowanie większy. W zależności od potrzeb skorzystać można np. z kart kredytowych, obciążeniowych, przedpłaconych lub wirtualnych. Każde z tych rozwiązań posiada unikalne cechy pozwalające prowadzić wygodniejsze finansowe życie. Zobacz jakie wyróżniamy rodzaje kart płatniczych.

Według danych banków w pierwszym kwartale 2022 roku w Polsce przeprowadzono 1,978 mld transakcji gotówkowych i bezgotówkowych przy użyciu kart płatniczych. W porównaniu do poprzedniego kwartału zanotowano 5% spadek, ale na przestrzeni roku odnotowano wzrost liczby transakcji o 20%, a w okresie 2 lat o wzrost 25% (Informacja o kartach płatniczych, NBP).

Zwiększające się liczba transakcji wynika m.in. wygody płacenia kartą, szczególnie w sposób zbliżeniowy, czy z możliwości wygodnego opłacania zakupów dokonanych przez internet. Sprawdziliśmy zatem, jakie są rodzaje kart płatniczych, ile wynoszą opłaty za ich użytkowanie oraz co zrobić, aby płacenie za pomocą “plastiku” było proste bezpieczne.

Czym jest karta płatnicza?

Karta płatnicza jest instrumentem pozwalającym m.in. płacić za zakupy w punktach wyposażonych w odpowiednie terminale, dokonywać transakcji przez internet, a także wypłacać gotówkę z bankomatów. Karty płatnicze udostępniane są przez banki oraz inne instytucje finansowe. Rozwiązanie to zapewnia szybki i wygodny dostęp do pieniędzy – zarówno swoich, jak i pożyczonych w ramach udostępnionego przez bank limitu, o czym dowiecie się w dalszej części tekstu.

Jakie są podstawowe rodzaje kart płatniczych?

Karta płatnicza najczęściej kojarzy się z kartą debetową, która podpięta jest do standardowego konta osobistego. Wynika to z faktu, że karta debetowa to w dalszym ciągu najbardziej popularne rozwiązanie. Zgodnie z Informacją o kartach płatniczych przygotowaną przez Narodowy Bank Polski w pierwszym kwartale 2022 r. karty debetowe stanowiły 82,9% (36,18 mln szt.) wszystkich kart wydanych przez banki.

Naturalnie nie jest to jedyny rodzaj kart płatniczych oferowanych przez krajowe banki. Trzymając się podziału według sposobu rozliczania transakcji wyróżnić można następujące rodzaje kart płatniczych.

Karty debetowe

Jak wspomnieliśmy to najbardziej popularny rodzaj kart płatniczych w Polsce. Najczęściej są one wydawane w pakiecie z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR), czyli najzwyklejszym kontem osobistym. Korzystając z karty debetowej możemy dysponować wyłącznie kwotą, którą zgromadziliśmy na rachunku. W trakcie autoryzacji transakcji oprócz weryfikacji parametrów karty i kodu PIN, sprawdzana jest kwota dostępna na naszym koncie.

Nazwa karty może być myląca i sugerować, że pozwala ona na skorzystanie z debetu w rachunku. Chodzi tu jednak tylko o mechanizm obciążenia konta w momencie dokonania płatności czy pobrania gotówki z bankomatu. Zadłużanie się poniżej dostępnego salda możliwe jest pod warunkiem skorzystania z dodatkowego produktu połączonego z rachunkiem osobistym, jakim jest debet na koncie czy kredyt odnawialny.

Karty kredytowe

W przeciwieństwie do kart debetowych, karty płatnicze kredytowe nie są podpięte do salda konta osobistego tylko posiadają swój odrębny numer rachunku. Skorzystanie z karty kredytowej nie wymaga zakładania rachunku ROR. Posiadacz karty nie korzysta z ze swoich pieniędzy tylko zadłuża się w ramach przyznanego limitu kredytowego – jego wysokość ustalana jest w trakcie analizy zdolności kredytowej. Wykorzystany limit jest oprocentowany, ale można uniknąć zapłaty odsetek.

Jeśli całkowita spłata karty kredytowej ma miejsce w tzw. okresie bezodsetkowym (ang. grace period) to bank nie naliczy odsetek od pożyczonego kapitału. Na okres ten składa się cykl rozliczeniowy (28-31 dni) i czas na spłatę zadłużenia (20-30 dni). W zależności od banku mamy najczęściej ponad 50 dni na uregulowanie długu bez odsetek.

Można spotkać się z opinią, że umiejętnie używana karta kredytowa to źródło darmowego kredytu. Kluczem jest tutaj nie tylko spłata 100% zadłużenia w okresie bezodsetkowym, ale także brak innych opłat związanych z posiadaniem karty kredytowej (lub możliwość ich uniknięcia). Kartą kredytową można płacić w placówkach wyposażonych w terminale POS, w internecie, a także wypłacać gotówkę z bankomatów.

Trzeba pamiętać, że wypłacając z bankomatu pieniądze za pomocą karty kredytowej narażamy się na wysokie koszty. W takiej sytuacji bank może nie tylko naliczyć wysoką prowizję, ale dodatkowo tracimy prawo do grace period, więc bank zacznie natychmiastowo naliczać odsetki od wykorzystanego limitu. Dlatego kartę kredytową i debetową warto trzymać w różnych przegródkach portfela, aby nie dopuścić do kosztownej pomyłki

Karty obciążeniowe

Karta obciążeniowa (ang. charge) oferuje odroczony termin płatności. Można powiedzieć, że jest rozwiązaniem łączącym cechy karty debetowej i kredytowej. Jej posiadacz może zadłużać się w ramach przyznanego limitu, ale sama karta powiązana jest z kontem bankowym, z którego w ustalonym terminie pobierane są środki na spłatę długu (najczęściej raz w miesiącu). Zadłużenie musi być spłacone w całości i nie można rozłożyć go na raty.

Limit ustalany jest na podstawie analizy miesięcznych wpływów na konto. Karty obciążeniowe wykorzystywane są przede wszystkim przez firmy do rozliczania wydatków służbowych. Za pomocą karty obciążeniowej można płacić za towary i usługi w punktach stacjonarnych, w intrenecie, a także wypłacać gotówkę z bankomatów.

Karty przedpłacone

Karta przedpłacona (ang. prepaid card) pozwala na realizację transakcji bezgotówkowych i wypłatę pieniędzy z bankomatu do kwoty, na którą została wcześniej zasilona. Rozwiązanie tego typu często wykorzystywane jest do przekazania premii lub do rozliczania podróży służbowych. Karty płatnicze przedpłacone mogą być wydawane na okaziciela, co istotnie zwiększa grono osób, które można w ten sposób obradować.

Karta przedpłacona połączona jest z tzw. rachunkiem technicznym. Można zasilić ją w dowolnym momencie – nie tylko w sytuacji, kiedy na koncie nie będzie już środków. Wpłatę można zrealizować za pomocą przelewu na rachunek karty, we wpłatomacie lub w oddziale banku. Posiadacz karty musi być osobą pełnoletnią. Z kolei jej użytkownikiem może być nawet osoba poniżej 18 roku życia.

Karta płatnicza a typ klienta

Banki i instytucje finansowe oferują duże możliwości personalizacji kart płatniczych. Klienci mają do dyspozycji setki nadruków oraz mają możliwość własnoręcznego zaprojektowania karty. Można spotkać się także z kartami płatniczymi o nietypowych kształtach.

Wystarczy wspomnieć o karcie Master Key World Elite MasterCard, która była oferowana prestiżowym klientom przez Lions Bank. Jej kształt, dzięki odpowiednio przyciętej krawędzi, przypominał głowę lwa. Jakby było mało została ona wykonana ze stopu cynku, niklu i miedzi. Mając na uwadze tak wyraźny przykład możemy dokonać podziału kart płatniczych pod kątem zamożności ich właścicieli. I tak wyróżnić można:

 • Karty płatnicze podstawowe (karty classic) – karty classic oferowane w ofercie bazowej jako karty debetowe z kontem osobistym lub karty kredytowe dla klientów o niewielkich dochodach i majątku. Karty tego typu nie posiadają zazwyczaj rozbudowanych funkcjonalności, jak dostęp do saloników lotniskowych czy wsparcie osobistego asystenta.
 • Karty płatnicze srebrne (karty silver) – karty silver to rozwiązanie zapewniające oprócz wyższego limitu kredytowego szereg dodatkowych udogodnień, jak zniżki w programach partnerskich czy dodatkowe ubezpieczenia. Wbrew pozorom srebrna karta kredytowa może być w zasięgu wielu klientów. Przykładowo (stan na 25.07.2022 r.):
  • karta kredytowa Mastercard Silver w Santander Bank Polska dostępna jest przy miesięcznych dochodach na poziomie min. 650 zł,
  • karta kredytowa silver Mastercard lub Visa w Credit Agricole dostępna jest przy miesięcznych dochodach poziomie 1.400 zł netto.
 • Karty płatnicze złote (karty gold) – karty gold przeznaczone dla bardziej zamożnych klientów. Oferują m.in. wysoki limit kredytowy, dostęp do salonów VIP, zniżki w hotelach czy wsparcie osobistego doradcy bankowego. Aby skorzystać z takiej karty trzeba osiągać dochody na poziomie kilku tysięcy złotych miesięcznie.
 • Karty płatnicze platynowe (karty platinum) – karty platinum pozwalają na korzystanie z limitu kredytowego na poziomie nawet kilkuset tysięcy złotych. Oprócz tego jej posiadacze mają zapewnione np. całodobowe wsparcie konsjerża, pomoc medyczną, członkostwo w prestiżowych programach rabatowych czy brak opłat za przewalutowania.
 • Karty płatnicze czarne (karty ekskluzywne) – przeznaczone są dla najbardziej elitarnych klientów banków oferując najszerszy pakiet korzyści. Oprócz wyróżniającego się czarnego koloru, karty te często wykonane są ze stopów metali. Przykładowo czarna karta kredytowa PKO Visa Infinite oferuje m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance w podróży zagranicznej do 30 mln złotych, ubezpieczenie spłaty zadłużenia na karcie i całodobowe usługi concierge. Z kolei limit karty World Elite Mastercard oferowanej przez mBank wynosi nawet 500 tys. zł. Do najbardziej prestiżowych czarnych kart kredytowych na świecie zliczamy:
  • Dubai First Royale Card – uważana jest obecnie za najbardziej prestiżową kartę kredytową. Posiada ją około 200 osób na świecie. Czarna karta pokryta jest zdobieniami ze złota, a na jej środku znajduje się 0,235-karatowy diament. Karta nie ma limitów kredytowych – kupujesz wszystko na co masz ochotę.
  • American Express Centurion Card – karta główna wykonana jest z tytanu. Zakładana jest przez polecenie, ale możliwa jest także prośba o rozpatrzenie wniosku. Opłata za wydanie karty w USA wynosi 10 tys. dolarów amerykańskich. Opłata roczna to kolejne 5 tys. USD. Szacuje się, że na świecie jest około 100 tys. posiadaczy tej karty, w tym 20 tys. w USA.
  • Coutts Silk Card – to najbardziej prestiżowa karta kredytowa w Wielkiej Brytanii. Podobno korzysta z niej królowa Elżbieta II. Aby zawnioskować o kartę trzeba być klientem Coutts Banku. Co ciekawe bank nie pobiera opłaty rocznej za posiadanie “plastiku”.

Rodzaje kart płatniczych a organizacja płatnicza

Sięgając do portfela najczęściej znajdziemy karty płatnicze z logo organizacji Visa lub Mastercard. Zgodnie z danymi NBP w pierwszym kwartale 2022 roku 52,7% wydanych w Polsce kart płatniczych posiada logo Visa. To największa organizacja kartowa na świecie, więc wynik nie powinien być zaskoczeniem. Mastercard posiada 47% udział w rynku – o 0,2% mniej niż w czwartym kwartale 2021 roku. Do pozostałych organizacji karowych, takich jak American Express i Diners Club należało 0,3% rynku. Marki te cieszą się większą popularnością poza granicami naszego kraju.

Podział kart płatniczych ze względu na zapis informacji

Na przestrzeni lat zmieniały się nie tylko technologie wykorzystywane w kartach płatniczych, ale także sposób nanoszenia i przechowywania danych. W efekcie karty, choć na pierwszy rzut oka bardzo podobne, mogą się od siebie diametralnie różnić. Podział kart płatniczych ze względu na technologię zapisu danych prezentuje się następująco:

 • Karty płatnicze wypukłe (embosowane) – wypukłe elementy, jak imię i nazwisko, numer czy data ważności karty były potrzebne do ręcznej akceptacji transakcji opłacanych kartą. W tym celu wykorzystywane były imprintery, dzięki którym możliwe było odciśnięcie wypukłych danych na specjalnym blakiecie, który następnie przekazywany był do banku. Można powiedzieć, że imprinter, zwany także żelazkiem lub ręcznym powielaczem, był poprzednikiem elektronicznych terminali POS. Choć technologia ta odchodzi w zapomnienie to część banków w dalszym ciągu oferuje karty wypukłe. Ma to bardziej praktyczny charakter, ponieważ nadruk na kartach płaskich ściera się, co może utrudniać dalsze posługiwanie się „plastikiem”.
 • Karty płatnicze magnetyczne – dane karty zapisane są na specjalnym pasku magnetycznym. Można odczytać je za dopiero pomocą specjalnego czytnika. Transakcja autoryzowana jest za pomocą kodu PIN, który porównywany jest z numerem zapisanym na pasku magnetycznym. Z uwagi na bezpieczeństwo (pasek magnetyczny może zostać skopiowany) banki zaczęły wydawać karty z chipem.
 • Karty płatnicze chipowe (z układem elektronicznym) – są bezpieczniejsze i trwalsze od kart magnetycznych, ponieważ pasek z czasem wyciera się, uniemożliwiając odczytywanie danych. Karty chipowe powstały z inicjatywy organizacji EMV, w skład w której wchodzą m.in. Europay, MasterCard i Visa. Aktualnie można trafić na karty, które zabezpieczone są jednocześnie chipem i paskiem magnetycznym.
 • Karty płatnicze zbliżeniowe (bezstykowe) – działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Dzięki temu podczas płatności nie ma konieczności wsuwania karty do terminala. Karty tego typu oferują także możliwość zbliżeniowej wypłaty gotówki z bankomatów. Płatności zbliżeniowe do 100 zł akceptowane są bez konieczności podawania kodu PIN. Cała operacja przebiega w kilka sekund. Dzięki portfelom elektronicznym możliwe są płatności zbliżeniowe kartą zapisaną w smartfonie, smartwatchu lub w specjalnym breloczku.
 • Wirtualne karty płatnicze – Te karty płatnicze nie mają fizycznej postaci, dzięki czemu nie można ich zgubić. Wszystkie dane karty, jak data ważności, 16-cyfrowy numer czy kod CVV/CVC można sprawdzić w systemie bankowości elektronicznej lub mobilnej. Wirtualna karta płatnicza przeznaczona jest głównie do płatności w intrenecie, ale można ją też dodać do Google Pay, Apple Pay i innych systemów płatności mobilnych. Dzięki temu można płacić nią za zakupy za pomocą smartfona, smarwatacha lub innego urządzenia wyposażonego w moduł NFC. Wirtualną postać może mieć zarówno karta debetowa, kredytowa, jak i przedpłacona.

Ile kosztuje posiadanie karty płatniczej?

Opłaty za karty płatnicze są bardzo zróżnicowane. Podstawowa karta debetowa, która najczęściej oferowana jest wraz z kontem osobistym to najczęściej koszt kilku złotych miesięcznie. Część banków rezygnuje z opłat za wydanie i użytkowanie karty debetowej. Taka polityka cenowa realizowana jest w dwóch wariantach:

 1. Karta debetowa jest bezwarunkowo bezpłatna i nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych czynności, aby cieszyć się z darmowego użytkowania. Takie podejście praktykuje np. Citi Handlowy i Nest Bank.
 2. Karta debetowa jest bezpłatna, jeśli każdego miesiąca spełnimy dodatkowe warunki stawiane przez bank. Może być to np. zapewnienie wpływów na konto w określonej kwocie czy wykonanie minimalnej liczby transakcji bezgotówkowych. Wariant ten stosuje m.in. Bank Millennium, Santander Bank Polska, mBank czy Bank Pekao.

W przypadku karty kredytowej sytuacja wygląda podobnie. Banki najczęściej rezygnują z pobierania opłaty w zamian za spełnienie dodatkowych warunków. Koszt prowadzenia karty kredytowej może być komunikowany w ujęciu miesięcznym lub rocznym. Szczególnie wysokie opłaty dotyczą prestiżowych kart kredytowych dla klientów zamożnych. Sytuacja w wybranych bankach wygląda następująco (stan na 25 lipca 2022 r.):

 • BNP Paribas Bank Polska – karta kredytowa Mastercard Standard jest darmowa pod warunkiem wykonania w poprzednim okresie rozliczeniowym transakcji kartą na łączną kwotę minimum 1.000 zł. W przeciwnym wypadku opłata wynosi 9 zł miesięcznie.
 • Alior Bank – karta kredytowa Mastercard OK! jest bezpłatna pod warunkiem wykonania w danym cyklu rozliczeniowym transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę minimum 600 zł. W przeciwnym wypadku bank pobierze 10 zł miesięcznie.
 • mBank – karta kredytowa World Mastercard jest darmowa, jeżeli roczna wartość transakcji bezgotówkowych (włączając przelewy ze wszystkich kart wydanych do rachunku danej karty kredytowej) za ostatnie 12 miesięcy wyniesie minimum 18.000 zł. Jeśli nie spełnimy warunku opłata roczna wyniesie 350 zł.

Decydując się na kartę przedpłaconą trzeba liczyć się głównie z opłatą za wydanie karty. Większość banków oferujących to rozwiązanie nie pobiera opłat za użytkowanie. Przykładowo w ING Banku Śląskim, PKO Banku Polskim (karta Junior) i Banku Millennium wydanie karty przedpłaconej to koszt 15 zł. Jedynie ostatni z wymienionych banków pobiera miesięczną opłatę za obsługę karty w wysokości 2 zł, ale można jej uniknąć wykonując w ciągu danego miesiąca przynajmniej jedną transakcję bezgotówkową (musi być zaksięgowana).

Jakie informacje znajdują się na awersie karty płatniczej?

Wymiary kart płatniczych zostały określone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Opisuje je norma ISO/IEC 7810, według której karty mają:

 • 85,60 mm szerokości,
 • 53,98 mm wysokości,
 • 0,76 mm grubości.

Na każdą kartę naniesione są informacje pozwalające m.in. określić jej właściciela, datę ważności czy kod CVC2/CVV2. Na awersie karty płatniczej najczęściej znajduje się:

 • imię i nazwisko właściciela karty,
 • nazwa banku,
 • numer karty,
 • data ważności,
 • logo organizacji płatniczej,
 • symbol płatności zbliżeniowych,
 • chip (mikroprocesor).

Na awersie może być określony także rodzaj karty – “debit” to karta debetowa, a “credit” to karta kredytowa. Najczęściej informacja ta znajduje się pod logo organizacji płatniczej, ale równie dobrze może być osadzona w innym miejscu – nawet po drugiej stronie karty.

Jakie informacje znajdują się na rewersie karty płatniczej?

Rewers karty płatniczej zawiera mniej informacji niż awers, ale są one szczególnie istotne z punktu widzenia jej funkcjonalności i bezpieczeństwa transakcji. Na odwrocie znajdziemy najczęściej:

 • miejsce na podpis właściciela,
 • hologram,
 • kod CVC2/CVV2,
 • pasek magnetyczny,
 • dane kontaktowe banku, jak numer infolinii czy adres, na który należy zwrócić znalezioną kartę.

Czym jest kod CVC2/CVV2 i dlaczego jest ważny?

Kod CVC2/CVV2 (ang. Card Verification Value 2/Card Verification Code 2) to trzycyfrowy numer znajdujący się na odwrocie karty płatniczej – najczęściej po prawej stronie paska przeznaczonego na podpis właściciela. Numer ten jest zabezpieczeniem podczas płatności zdalnych, np. w trakcie zakupów przez internet, i służy do autoryzacji tego typu transakcji.

Kod CVC2/CVV2 przechowywany jest tylko w bazach danych banków i nie może być on zapisywany przez podmioty trzecie. Ma to zapobiegać potencjalnym szkodom, które mogłyby się pojawić np. w wyniku wycieku bazy klientów sklepu internetowego.

Z powodów bezpieczeństwa numer CVC2/CVV2 naniesiony jest drobniejszym drukiem na odwrocie karty. Ma to utrudnić przechwycenie kompletu danych pozwalających na realizację płatności w internecie. Mając na uwadze precyzyjne kamery monitoringu czy możliwość szybkiego sfotografowania karty, pozyskanie danych wrażliwych nie jest zadaniem trudnym.

Aby zminimalizować ryzyko kradzieży środków, nigdy nie przekazujmy swojej karty płatniczej osobom trzecim, a już na pewno nie spuszczajmy jej z oczu. Znaną metodą poprawiającą bezpieczeństwo jest zakrycie kodu CVC2/CVV2 taśmą klejącą. Po takiej operacji karta płatnicza zachowuje pełną funkcjonalność. Na czas płatności przez internet wystarczy na moment odkleić taśmę. Bardziej radykalnym wariantem jest z zdrapanie lub zamalowanie kodu CVC2/CVV2 i zapisanie go w bezpieczniejszym miejscu.

Czy korzystanie z kart płatniczych jest bezpieczne?

Tak, ale pod warunkiem przestrzegania szeregu zasad. Przede wszystkim trzeba szczególnie chronić dane naniesione na kartę płatniczą bez względu na jej rodzaj. Transakcje zdalne z wykorzystaniem kodu CVC2/CVV2 mogą być realizowane zarówno za pomocą kart kredytowych, debetowych, obciążeniowych i przedpłaconych. Dlatego karta płatnicza nie powinna nigdy opuszczać naszych rąk.

Druga sprawa to PIN. Z jednej strony pośpiech i liczba różnego rodzaju kodów i haseł w naszym życiu skłania nas do ich upraszczania. Z drugiej strony zbyt prosty PIN może ułatwić kradzieży naszych pieniędzy. Portal Data Genetics przeanalizował pod kątem poziomu skomplikowania 3,4 mln czterocyfrowych numerów PIN. Co prawda badanie pojawiło się w 2012 r., ale w dalszym ciągu wpływa na wyobraźnię. Według serwisu najpopularniejsze numery PIN to:

 • 1234 – prawie 11% badanej puli,
 • 1111 – 6% badanej puli,
 • 0000 – 1,9% badanej puli,
 • 1212 – 1,2% badanej puli.

Oprócz prostej kombinacji cyfr należy unikać zapisywania numeru PIN i przechowywania go w pobliżu karty. Taki zestaw to doskonałe zaproszenie do wyczyszczenia naszego konta. Jeśli mamy podejrzenie, że ktoś podejrzał nasz numer PIN to musimy niezwłocznie go zmienić lub zastrzec kartę. Można zrobić to błyskawicznie za pomocą bankowości mobilnej i elektronicznej. Pamiętajmy również, że banki i instytucje finansowe nigdy nie proszą o udostępnienie numeru PIN.

Podczas zakupów internetowych korzystajmy tylko ze znanych i popularnych sklepów oferujących sprawdzone systemy płatności. Upewnijmy się również czy transakcje zdalne kartą płatniczą zabezpieczone są za pomocą usługi 3D-Secure. Jeżeli tak, to po wprowadzeniu danych z karty konieczne będzie dodatkowe autoryzowanie transakcji kodem, który bank przekaże nam za pomocą tokena albo wiadomości SMS.

Bardziej czasochłonną metodą jest zmiana limitu transakcyjnego karty przed samym zakupem, a następnie obniżenie limitu z powrotem do zera. Można też skorzystać z wirtualnej karty przedpłaconej i zasilić ją kwotą pozwalającą na zdalny zakup wybranego towaru lub usługi.

Podczas wypłaty gotówki z bankomatu korzystajmy tylko ze sprawdzonych urządzeń. Najlepiej, jeśli znajdują się w oddziale banku, ale i to nie zapewnia 100% bezpieczeństwa. Jeśli mamy możliwość to wybierzmy wypłatę zbliżeniową lub za pomocą kodu BLIK – w takiej sytuacji nie ma konieczności wsuwania karty do szczeliny bankomatu. Wpisując PIN zasłońmy klawiaturę portfelem lub drugą ręką. W celach dowodowych zachowajmy wydruk potwierdzający wypłatę lub wpłatę gotówki.

Płacąc kartą w punktach stacjonarnych nie spuszczajmy jej z oczu. Jeśli terminal znajduje się w niewidocznym miejscu zrezygnujmy z transakcji – karta może zostać sfotografowana. Kiedy obawiamy się skopiowania danych karty zbliżeniowej możemy włożyć ją w specjalne etui. Płatności zbliżeniowe można również wyłączyć na stałe w bankowości mobilnej, elektronicznej, telefonicznie lub podczas wizyty w oddziale banku.

W przypadku kradzieży lub zgubienia karty należy ją bezzwłocznie zastrzec. Niektóre banki oferują również czasową blokadę karty płatniczej. Jest to operacja odwracalna, dzięki czemu nie musimy czekać na wyprodukowanie i dostarczenie karty przez bank. Najczęściej kartę płatniczą można zablokować z poziomu aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej i odblokować ją po jej znalezieniu. Jeżeli po upływie wyznaczonego terminu nie odblokujemy karty to zostanie ona automatycznie zastrzeżona przez bank.

 

Źródła:

 1. https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/karty/informacje_kwartalne.html
 2. https://www.datagenetics.com/blog/september32012/index.html

Warto wiedzieć

 • Karta płatnicza pozwala płacić za zakupy w punktach stacjonarnych, dokonywać transakcji przez internet, a także wypłacać gotówkę z bankomatów.
 • Wirtualna karta płatnicza służy głównie do płatności internetowych, ale można dodać ją również do portfeli elektronicznych, jak Google Pay i Apple Pay, i płacić w punktach stacjonarnych za pomocą smartwatcha lub smartfona.
 • Karta obciążeniowa jest kartą z odroczonym terminem płatności. Bank pobiera środki z konta bankowego jej właściciela w określonym terminie — najczęściej raz w miesiącu.
 • Karta kredytowa służy głównie do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych. Wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą „kredytówki” może być kosztowna.
 • Niemal wszystkie karty bankowe posiadają również funkcje karty bankomatowej, dzięki czemu jej posiadacze nie mają problemu z dostępem do gotówki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co zrobić w przypadku utraty karty płatniczej?

  W przypadku zgubienia lub kradzieży karty płatniczej trzeba ją jak najszybciej zastrzec. W tym celu skorzystać można ze wspólnego numeru do zastrzegania kart bankowych – 828 828 828. Linia działa przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Możemy zadzwonić również na infolinię naszego banku. Jeżeli mamy podejrzenie, że karta się zawieruszyła i jest szansa na jej odnalezienie, to możemy skorzystać z usługi czasowej blokady karty.

 2. Gdzie można korzystać z karty płatniczej?

  Karta płatnicza pozwala na realizację transakcji bezgotówkowych w punktach stacjonarnych wyposażonych w terminale POS i płatności zdalne przez internet. Karta płatnicza pozwala także na wypłatę gotówki z bankomatu oraz na jej wpłatę za pomocą wpłatomatu.

 3. Kto może otrzymać kartę płatniczą?

  Z uwagi na różne rodzaje kart płatniczych ich właściciele muszą spełniać odmienne kryteria. Przykładowo kartę debetową może otrzymać osoba posiadająca konto osobiste i za jej pomocą korzystać ze środków zgromadzonych na rachunku. Kartę kredytową otrzyma osoba, która posiada odpowiednią zdolność kredytową. Z kart przedpłaconych mogą też korzystać dzieci i młodzież przed 18 rokiem życia.

 4. Co zrobić, kiedy bankomat nie zwróci karty?

  Jeśli bankomat nie zwrócił nam karty trzeba ten fakt niezwłocznie zgłosić do operatora urządzenia. Dane kontaktowe powinny być naniesione na bankomat w widocznym miejscu. O takim zdarzeniu należy poinformować także swój bank. Zaleca się również zastrzeżenie karty płatniczej, ponieważ jej wszystkie dane będą dostępne dla osób trzecich. Można to zrobić za pośrednictwem całodobowego Systemu Zastrzegania Kart pod numerem 828 828 828.

 5. Ile jest kart płatniczych w Polsce?

  Zgodnie z informacją o kartach płatniczych przygotowaną przez NBP na koniec marca 2022 r. na rynku polskim znajdowało się 43,6 mln kart płatniczych – o 370 tys. sztuk więcej niż na koniec 2021 roku.

 6. Jakie są rodzaje kart płatniczych?

  Karta płatnicza najczęściej kojarzy się z kartą debetową, która podpięta jest do standardowego konta osobistego. Jednak nie tylko takie karty funkcjonują na rynku finansowym. Rodzaje kart płatniczych to: karty debetowe, karty kredytowe, karty obciążeniowe, karty przedpłacone.

 7. Jakie są karty płatnicze w Polsce?

  W Polsce najpopularniejsze są karty debetowe – najczęściej są one wydawane w pakiecie z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR), czyli najzwyklejszym kontem osobistym. Na drugim miejscu pod względem popularności są karty kredytowe, potem karty przepłacone i karty obciążeniowe.

 8. Jaka jest różnica między kartą Visa a Mastercard?

  Visa i MasterCard są prawie tak samo popularne w Polsce. Na rynku funkcjonuje obecnie 51,07% kart Visa, a 48,47% kart MasterCard, więc prawie pół na pół. Główna różnica jest taka, że w przypadku płatności w obcej walucie Visa stosuje metodę pojedynczego przewalutowania. MasterCard natomiast mało znane waluty przelicza najpierw na euro, a następnie dopiero na wybraną przez nas walutę.

 9. Ile jest kart płatniczych?

  Narodowy Bank Polski (NBP) wydał dokument „Informacja o kartach płatniczych I kwartał 2021 r.”. Według danych z banków, na koniec marca 2021 r. na polskim rynku znajdowało się w obiegu 44,116 mln kart płatniczych, to jest więcej o 441 tys. kart niż na koniec 2020 r. (wzrost o 1%). Obserwowana od lat tendencja wzrostowa wskazuje, iż liczba kart na przestrzeni ostatnich 16 lat wzrosła prawie 2,5-krotnie.

Porównaj karty kredytowe
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments