Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty płatnicze

Jak aktywować nową kartę w PKO BP?

Posiadanie konta bankowego i możliwość płacenia kartą debetową nie tylko ułatwia zarządzanie osobistym budżetem, ale pozwala również oszczędzić czas. Sprawdziliśmy zatem, jak aktywować nową kartę do konta w PKO BP i nadać jej PIN oraz czy klienci największego banku w Polsce mogą zamawiać karty płatnicze dla swoich dzieci.

Otwierając rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) często musisz zadecydować, czy wraz z kontem chcesz otrzymać kartę debetową. Zostanie ona podpięta do Twojego rachunku i pozwoli Ci na realizację operacji do wysokości zgromadzonego salda.

Dzięki karcie debetowej możesz m.in. płacić bezgotówkowo w punktach usługowo-handlowych wyposażonych w terminal POS, wypłacać gotówkę z bankomatów oraz realizować płatności w Internecie. Jeśli posiadasz już rachunek ROR w największym polskim banku, lub zamierzasz go założyć, to podpowiadamy, jak aktywować nową kartę do konta w PKO BP.

Jak aktywować nową kartę do konta w PKO BP?

PKO Bank Polski pozwala aktywować kartę do konta na kilka sposobów, więc możesz wybrać najwygodniejszą dla siebie opcję. Jeśli jesteś zwolennikiem bankowości internetowej i cenisz sobie możliwość pełnej obsługi zdalnej to całą procedurę możesz przeprowadzić w serwisie iPKO lub w aplikacji mobilnej IKO. W pozostałych przypadkach możesz aktywować kartę płatniczą przez infolinię banku, w bankomacie lub w jednym z setek oddziałów PKO Banku Polskiego.

Jak aktywować nową kartę w PKO BP bankowości internetowej iPKO?

Jednym z najszybszych i najwygodniejszych sposobów na aktywację karty w PKO BP jest skorzystanie z możliwości serwisu internetowego iPKO. Całą procedurę przeprowadzisz za pomocą komputera, smartfonu lub tabletu z dostępem do sieci. Aktywacja karty do konta możliwa jest również w aplikacji mobilnej IKO, ale sposób ten opiszemy szczegółowo w kolejnym rozdziale. Aby aktywować kartę przez serwis bankowości internetowej wykonaj poniższe kroki:

 1. Zaloguj się w serwisie internetowym iPKO.
 2. Przejdź do Moje produkty → Karty i wybierz kartę do konta, którą chcesz aktywować.
 3. Kliknij Szczegóły i zarządzanie kartą, a potem Aktywuj kartę.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Warto zaznaczyć, że aktywacja karty płatniczej w serwisie internetowym iPKO daje wyłącznie dostęp do płatności mobilnych i internetowych. Jeśli chcesz w pełni aktywować kartę do konta, to podczas pierwszych zakupów w punkcie usługowo-handlowym:

 • wsuń kartę do terminala płatniczego i potwierdź transakcję kodem PIN, lub,
 • użyj karty w bankomacie (nie musisz wypłacać gotówki – wystarczy, że sprawdzisz saldo swojego rachunku).

Pełna aktywacja karty płatniczej do konta bankowego w PKO BP pozwala również uruchomić płatności zbliżeniowe. Pamiętaj, że zawsze możesz wyłączyć lub włączyć funkcję płatności zbliżeniowych w swojej karcie. Aby to zrobić:

 1. Zaloguj się w serwisie internetowym iPKO.
 2. W sekcji Wiadomości wybierz Nowe Pytanie/zgłoszenie → Pytanie/wniosek → Karta → Wyłączenie funkcji zbliżeniowej.
 3. Podaj numer karty w treści zgłoszenia.

Jak aktywować nową kartę w PKO BP aplikacji mobilnej IKO?

Drugim sposobem, aby aktywować kartę PKO BP, jest skorzystanie z aplikacji mobilnej IKO. W tym wariancie możesz przeprowadzić całą procedurę z poziomu smartfonu z dostępem do Internetu. Jeśli chcesz aktywować kartę w ten sposób to wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się do aplikacji IKO.
 2. Przejdź do sekcji Moje produkty → Karty i wybierz kartę, którą chcesz aktywować.
 3. W szczegółach wybierz Aktywuj.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Podobnie jak w przypadku aktywacji karty w serwisie iPKO, metoda ta uruchamia wyłącznie dostęp do płatności internetowych i mobilnych. Pełnej aktywacji karty debetowej dokonasz podczas transakcji wymagającej wsunięcia karty do szczeliny terminala płatniczego i jej autoryzacji kodem PIN. Możesz również aktywować kartę w bankomacie.

Jak aktywować nową kartę w bankomacie PKO BP?

Jeśli chcesz korzystać z nowej karty płatniczej do konta w PKO BP nie tylko w Internecie, ale również podczas fizycznych zakupów, to musisz dokonać jej aktywacji w punkcie usługowo-handlowym wyposażonym w terminal płatniczy lub w bankomacie. Korzystając z drugiej opcji najlepiej wybierz bankomat należący do PKO BP.

Po wsunięciu karty debetowej do szczeliny urządzenia wybierz odpowiednią opcję i zatwierdź operację kodem PIN, który został nadany wcześniej np. w serwisie internetowym iPKO lub w aplikacji mobilnej IKO. Co ważne, aktywacja karty płatniczej nie wymaga wypłaty gotówki z bankomatu – wystarczy, że sprawdzisz saldo swojego rachunku.

Jak aktywować nową kartę PKO BP przez infolinię banku?

Dla klientów, którzy nie chcą aktywować nowej karty do konta przez Internet, a przy tym mieszkają daleko od najbliższego oddziału, to PKO Bank Polski przygotował rozwiązanie pośrednie w postaci infolinii. Dzwoniąc pod wskazany numer telefonu możesz nie tylko aktywować kartę i nadać jej PIN, ale również:

 • sprawdzić listę operacji wykonanych kartą,
 • zmieniać limity płatności,
 • zablokować czasowo kartę,
 • zastrzec kartę,
 • zamówić kartę z nowym wizerunkiem.

Do wyboru masz dwa numery infolinii, która w PKO Banku Polskim funkcjonuje pod nazwą Kartolinii. Oto one:

 • 801 124 365 – infolinia czynna przez całą dobę przez 365 dni w roku (opłata zgodna z taryfą operatora),
 • (48) 81 535 60 50 – numer dostępny w kraju i za granicą.

Czy można aktywować nową kartę w oddziale PKO BP?

Jeśli stronisz od bankowości elektronicznej i chcesz aktywować kartę do konta podczas wizyty w placówce banku, to PKO BP oferuje również taką możliwość. Musisz się jednak pamiętać, że ta metoda jest bardziej czasochłonna. Z drugiej strony zyskujesz bezpośrednie wsparcie opiekuna klienta, który odpowie na Twoje pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości.

Adresy wszystkich placówek i bankomatów PKO BP wraz z godzinami otwarcia, numerami telefonów i zakresem świadczonych usług znajdziesz dzięki wygodnej wyszukiwarce dostępnej na stronie internetowej banku.

Jak aktywować kartę dla dziecka PKO Junior?

PKO BP ma w swojej ofercie również kartę debetową PKO Junior. Może ją wyrobić dla swojego dziecka rodzic lub opiekun prawny posiadający konto osobiste w tym banku. Rozwiązanie to skierowane jest dla dzieci do 12. roku życia. Karta debetowa PKO Junior pozwala m.in.:

 • płacić zbliżeniowo bez kodu PIN – do 30 zł,
 • płacić w Internecie,
 • bezpłatnie wypłacać pieniądze i doładowywać telefon w bankomatach PKO Banku Polskiego.

W serwisie iPKO i w aplikacji IKO możesz bez przeszkód podejrzeć saldo i historię płatności dokonanych kartą przez dziecko. Możesz również zarządzać kartą w zakresie m.in. zamiany limitów, zasilania rachunku lub jej unieważnienia. Karta PKO Junior stanie się aktywna, kiedy:

 • aktywujesz ją w serwisie iPKO lub aplikacji IKO,
 • dziecko wykona za jej pomocą transakcję wymagającą podania kodu PIN.

Jak nadać PIN do nowej karty w PKO BP?

Aktywacja karty do konta w PKO BP nierozerwalnie wiąże się z koniecznością nadania jej kodu PIN. To zabezpieczenie, które może uchronić Cię przed utratą pieniędzy, kiedy zgubisz kartę i wpadnie ona w niepowołane ręce. Dlatego unikaj prostych kombinacji cyfr np. 0000, 1111, 1234 oraz liczb nawiązujących np. do daty Twoich urodzin lub numeru tablicy rejestracyjnej Twojego samochodu. Jeśli musisz zapisać kod PIN do karty, to trzymaj go zawsze z dala od samego plastiku.

Aby nadać PIN do karty w systemie bankowości internetowej iPKO:

 1. Zaloguj się do serwisu iPKO.
 2. Wybierz kartę, której chcesz nadać PIN.
 3. Wejdź w szczegóły nieaktywnej karty.
 4. Wyszukaj opcję Nadaj PIN w Danych podstawowych karty lub wybierz ją z listy Na skróty.
 5. Nadaj swój kod PIN.
 6. Potwierdź kod PIN przy pomocy narzędzia autoryzacyjnego – mogą to być kody SMS, karta kodów jednorazowych lub aplikacja IKO.

Jeśli chcesz nadać PIN do karty za pomocą aplikacji mobilnej IKO, to wykonaj poniższe kroki:

 1. Zaloguj się do aplikacji IKO.
 2. Wejdź w szczegóły karty.
 3. Wybierz w menu kontekstowym opcję Nadaj nowy PIN.
 4. Ustal PIN do karty.
 5. Zatwierdź zmiany wpisując PIN do aplikacji IKO.

Jak zamówić nową kartę do konta w PKO BP?

Jeśli posiadasz konto osobiste w PKO BP bez podpiętej karty debetowej i chcesz jednak ją wyrobić, to naturalnie istnieje taka możliwość. Przykładowo, jeśli chcesz zamówić kartę wielowalutową przez Internet, to wykonaj następujące kroki:

 1. Przejdź do wniosku w serwisie iPKO (Karty → Twoja karta wielowalutowa) lub aplikacji IKO (Mój Bank → Karty).
 2. Wybierz wizerunek karty.
 3. Aktywuj kartę, którą otrzymasz pocztą.

Pamiętaj, że karta do konta wydawana jest na 4 lata. Po tym czasie jest ona wznawiana automatycznie. Data ważności naniesiona jest na awers karty. Możesz sprawdzić ją również w serwisie iPKO – to przydatne szczególnie w przypadku kart wirtualnych, które nie mają fizycznego odpowiednika.

 

Źródła:

 1. https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/bankowosc-elektroniczna/jak-nadac-pin-i-aktywowac-karte-do-konta/
 2. https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/karty/jak-odnawia-sie-waznosc-karty/
 3. https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/karty/karta-pko-junior/karta-debetowa-pko-junior/

Warto wiedzieć

 • PKO BP oferuje różne sposoby aktywacji karty do konta. Możesz zrobić to przez serwis bankowości elektronicznej iPKO, aplikację mobilną IKO, infolinię, w bankomacie oraz w placówce banku.
 • Aktywacja karty do konta możliwa jest podczas pierwszej transakcji z użyciem kodu PIN np. w sklepie wyposażonym w terminal płatniczy. Nie może być to płatność zbliżeniowa.
 • Najszybszym i najwygodniejszym sposobem aktywacji karty płatniczej w PKO BP jest skorzystanie z bankowości internetowej iPKO lub aplikacji mobilnej IKO.
 • Trzycyfrowy kod CVC/CVV, który wymagany jest często przy płatnościach internetowych, znajdziesz na odwrocie karty.
 • PKO BP oferuje również kartę debetową PKO Junior, która przygotowana została dla dzieci do 12. roku życia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile jest czasu na aktywację nowej karty w PKO BP?

  Bank PKO BP nie określa terminu, w którym należy aktywować nową kartę do konta. Pamiętaj jednak, że karta płatnicza wydawana jest na określony czas. Jej termin ważności powinien znajdować się na awersie „plastiku”. Termin ważności karty możesz sprawdzić również w serwisie iPKO, w aplikacji IKO, dzwoniąc na infolinię lub w oddziale banku.

 2. Jak aktywować kartę kodów w PKO BP?

  Aby aktywować kartę kodów jednorazowych w PKO BP zaloguj się w serwisie internetowym iPKO, a następnie wybierz kolejno: Ustawienia → Dostęp i bezpieczeństwo → Autoryzacja → Twoje karty kodów jednorazowych. W ten sposób możesz również zablokować kartę kodów jednorazowych lub zamówić nową.

 3. Jak odnawia się ważność karty w PKO BP?

  Karta do konta w PKO BP ma termin ważności. Po jego upływie jest ona wznawiana automatycznie. Bank wyślę ją na Twój adres korespondencyjny, dlatego zadbaj o bieżącą aktualizację swoich danych kontaktowych w systemie bankowym.

 4. Jaka jest data ważności karty do konta w PKO BP?

  Zazwyczaj karta wydawana jest na 4 lata. Miesiąc i rok ważności karty powinien być naniesiony na jej awers. Jeśli masz wątpliwości możesz sprawdzić datę ważności w serwisie iPKO, aplikacji IKO, dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając jeden z oddziałów PKO Banku Polskiego. 

 5. Jak aktywować nową kartę PKO BP w sklepie?

  Aby aktywować nową kartę PKO BP w sklepie wybierz placówkę wyposażoną w terminal płatniczy. Zapłać za zakupy wsuwając kartę płatniczą w szczelinę terminala i zatwierdź operację kodem PIN. Nie ma możliwości aktywacji karty za pomocą płatności zbliżeniowej.

 6. Na jaki adres wysyłana jest nowa karta PKO BP?

  Nowa karta do konta w banku PKO BP wysyłana jest na wskazany przez Ciebie adres korespondencyjny. Aby uniknąć nieporozumień warto na bieżąco aktualizować swoje dane kontaktowe, które posiada bank.

Porównaj konta osobiste
Bartłomiej Borucki
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
7 miesięcy temu

Wszystko klarownie wyjaśnione, krok po kroku.