Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty płatnicze

Jak długo trzeba czekać na kartę do konta?

Masz nowe konto osobiste i chcesz z niego w pełni korzystać? Złóż wniosek o wydanie karty do rachunku. Jeżeli tego nie zrobisz, bank nie wyśle Ci karty, ponieważ nie odbywa się to automatycznie. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, ile się czeka na kartę z banku i w jaki sposób o nią zawnioskować.

Jak podał NBP w raporcie za drugi kwartał 2023 r., Polacy posiadają 37,8 mln kart debetowych i 4,9 mln kredytowych. Te drugie to alternatywa dla kredytu pozwalająca korzystać ze środków udostępnionych przez bank. Obecnie, oprócz tradycyjnego plastiku, niemal wszystkie banki wydają karty wirtualne. Tego typu karta to możliwość płacenia telefonem albo zegarkiem.

Jak działa karta do konta?

Karta do konta to instrument płatniczy pozwalający wykonywać różne transakcje finansowe. Karta wydawana jest na wniosek klienta. Oznacza to, że aby otrzymać kartę, musisz ją zamówić w sposób przyjęty w danym banku.

Niektóre instytucje oferują także karty wirtualne będące cyfrowym odpowiednikiem plastikowej karty lub samodzielnym produktem. Taką kartę podpinasz do cyfrowego portfela Google Pay lub Apple Pay i korzystasz z niej tak jak z plastiku. Jedyna różnica polega na tym, że przykładasz do terminala w sklepie telefon lub zegarek, a nie fizyczny plastik.

Jakie transakcje pozwala zrealizować karta do konta?

Karta pozwala:

  • wypłacać gotówkę z bankomatu,
  • wpłacać we wpłatomacie gotówkę na swoje konto,
  • płacić w sklepach stacjonarnych i w internecie.

Spróbuj tego

Do płatności kartami wirtualnymi konieczne jest posiadanie telefonu z czytnikiem NFC. Technologia NFC umożliwia komunikacją bezprzewodową pomiędzy urządzeniami, czyli pozwala np. na płatności zbliżeniowe. W NFC wyposażone jest większość nowoczesnych smartfonów, choć nie wszystkie.

Takim wyjątkiem jest telefon T Phone 5 G, który premierę miał pod koniec 2022 r., więc można zaliczyć go do dość nowych urządzeń. Mimo to posiadacze tego modelu nie mogą wykonywać płatności telefonem.

Karta do konta: debetowa czy kredytowa?

Karty debetowe i kredytowe to tak naprawdę dwa różne instrumenty płatnicze, choć łączy je fakt, że wyglądają bardzo podobnie. Karta debetowa powiązana jest z rachunkiem bankowym. Płacąc tego typu kartą (lub wypłacając nią gotówkę z bankomatu) wykorzystujesz środki ze swojego konta.

Aby otrzymać kartę, musisz ją zamówić, ale to czysta formalność. Po prostu logujesz się np. w aplikacji mobilnej banku, klikasz odpowiednią dyspozycję i wyczekujesz listonosza z przesyłką. Karty w większości banków są bezpłatne lub płatne warunkowo (tzn. opłata jest naliczana pod warunkiem, że zrealizujesz transakcje na mniejszą kwotę lub skorzystasz z karty mniejszą liczbę razy, niż przewiduje to umowa).

O wydanie karty debetowej wnioskuje się w dwóch przypadkach. Gdy:

  • chcesz otrzymać pierwszą kartę do rachunku.
  • Twoja poprzednia karta została zniszczona, zgubiona lub skradziona i potrzebujesz duplikatu.

Natomiast karta kredytowa umożliwia dokonywanie płatności na kredyt. Używasz pieniędzy, które bank Ci udostępnił, a następnie oddajesz je wraz z odsetkami (lub bez, jeżeli mieścisz się w grace period, czyli okresie na bezodsetkową spłatę). Karty kredytowe służą realizacji płatności bezgotówkowych, czyli do płacenia w sklepach stacjonarnych i online.

Uwaga!

Technicznie za pomocą karty kredytowej możesz wypłacić gotówkę z bankomatu, ale nie polecamy tego robić. Dlaczego? Ponieważ jest to dość drogie.

Nie dość, że bank pobierze prowizję od wypłaconej kwoty, to jeszcze przy wypłacie z bankomatu nie obowiązuje grace period. Musisz oddać kwotę z odsetkami, nawet jeżeli zwrócisz pieniądze tego samego dnia, w którym je wypłacisz. Jeżeli wiesz, że potrzebna Ci będzie gotówka, bardziej opłaca się Ci wziąć zwykły kredyt gotówkowy.

Kartę kredytową otrzymasz wyłącznie po zbadaniu przez bank Twojej zdolności kredytowej i podpisaniu umowy. Nie musisz mieć rachunku w danej instytucji, aby wnioskować w niej o kartę, chociaż zdarza się, że dla posiadających konto osobiste są lepsze warunki.

Jak długo się czeka na kartę debetową do konta?

Polskie banki wydadzą Ci kartę debetową VISA lub MasterCard. Do połowy 2023 r. funkcjonowały jeszcze karty Maestro, ale MasterCard (właściciel marki Maestro) z nich zrezygnował.

Na karcie płatniczej wybijane jest Twoje, czyli posiadacza karty, imię i nazwisko, numer karty oraz kod zabezpieczający CVV/CVC. Karty nie otrzymasz „od ręki”, przy jednej wizycie w placówce. Musisz ją zamówić w aplikacji mobilnej, przez stronę internetową, telefonicznie lub osobiście w banku.

Czas oczekiwania na kartę zależy od banku i szybkości pracy Poczty Polskiej lub kurierów. Tylko nieliczne instytucje finansowe wskazują w regulaminie lub umowie, ile dają sobie czasu na wysyłkę karty. Jednak starają się to robić jak najszybciej, ponieważ im szybciej otrzymasz kartę, tym szybciej zaczniesz z niej korzystać.

Nazwa bankuCzas oczekiwania na kartę
PKO BPwysyłka w ciągu 2 dni od złożenia wniosku
Pekao S.A.karta dostarczona w ciągu 7 dni od złożenia wniosku
Bank Pocztowy S.A.do 30 dni od złożenia wniosku
Santander Bank Polska S.Ado 14 dni od złożenia wniosku
mBank S.A.5-7 dni przy wysyłce Pocztą Polską, 1-2 dni przy wysyłce kurierem

Podsumowując – na kartę debetową lub kredytową nie czeka się długo. Dotyczy to zarówno nowych kart wydawanych po raz pierwszy, jak i duplikatów, o które wnioskujemy po utracie karty.

Jak bank przesyła kartę do konta?

Plastikowe karty debetowe i kredytowe dostarczane są w formie dwóch przesyłek. W jednej znajduje się fizyczny plastik a w drugiej – PIN do karty, bez którego karta jest bezużyteczna. PIN możesz zmienić na własny w bankowości internetowej lub w bankomacie.

Przy zmianie PIN-u zalecamy stosowanie podstawowych środków ostrożności. Nie ustawiaj kodu, który jest:

  • datą urodzenia Twoją lub Twoich bliskich,
  • zbyt łatwy od odgadnięcia (np. 1111),
  • taki sam jak w innej karcie.

Karty i PIN przesyłane są Pocztą Polską lub kurierem. Wysyłkę kurierem oferuje np. mBank S.A. – należy zaznaczyć ją przy składaniu wniosku.

Gdzie bank wysyła kartę do konta?

Banki wysyłają plastikowe karty i PIN na adres do korespondencji. Wobec tego, jeżeli często się przeprowadzasz, upewnij się, że masz podany aktualny adres i zmień go, jeżeli jest taka potrzeba. Zrobisz to np. w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej.

Niektóre instytucje, np. Santander Bank Polska S.A., umożliwiają odebranie karty z oddziału. Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, którym się spieszy. We wspomnianym Santander Bank Polska S.A. karta jest do odebrania w placówce w ciągu 3 dni od złożenia wniosku, podczas gdy na listonosza lub kuriera trzeba poczekać nieco dłużej.

Sposób jeszcze szybszy to wygenerowanie wirtualnej karty debetowej. Wirtualna karta do konta znajduje się w ofercie niemal każdego banku.  Przykładowo – w Banku Pocztowym S.A. wniosek o kartę wirtualną składasz w zakładce Wnioski w aplikacji mobilnej. Karta dostępna jest niemal natychmiast.

Natomiast cyfrowa karta kredytowa dostępna jest np. w PKO BP i nie musisz specjalnie o nią wnioskować. Tzn. aktualnie wszyscy klienci po podpisaniu umowy o kartę kredytową otrzymują ją w dwóch postaciach: tradycyjnego plastiku i w wersji wirtualnej do pobrania w aplikacji mobilnej IKO i serwisie internetowym iPKO. Wirtualną kartą kredytową od PKO BP wyróżnia wysoki poziom bezpieczeństwa ze względu na zmienny kod CVV/CVC.

Spróbuj tego

Wszystkie karty wirtualne, zarówno do rachunku jak i kredytowe, można podpiąć do cyfrowego portfela. Umożliwia on płatności telefonem lub np. opaską.

Jak korzystać z konta bez karty debetowej?

Nie musisz mieć fizycznej karty debetowej, aby móc płacić w sieci, w sklepach stacjonarnych lub wypłacać z bankomatu gotówkę do swojego konta.

Jeżeli masz konto osobiste w:

  • Alior Bank S.A.,
  • Citi Handlowy S.A.,
  • Bank Millenium S.A.,
  • Santander Bank Polska S.A.,
  • ING Bank Śląski S.A.,
  • mBank S.A.,
  • PKO BP,
  • VeloBank S.A.,
  • BNP Paribas S.A.,
  • Credit Agricole S.A.,
  • Pekao S.A.,
  • Spółdzielczej Grupie Bankowej Banku BPS S.A.,
  • Nest Banku S.A.,
  • Banku Pocztowym S.A.,
  • Banku Ochrony Środowiska S.A.,
  • Banku Spółdzielczym w Brodnicy S.A.

możesz płacić BLIKI-em we wszystkich sklepach stacjonarnych.

Spróbuj tego

Możliwość wypłaty gotówki z bankomatu zależy od rodzaju maszyny. Większość obsługuje BLIK - poznasz je po logo BLIK na urządzeniu. W kwestii płatności internetowych jest tak, że to właściciel sklepu decyduje, czy włączyć płatności BLIK-em, czy nie.

Także wszystkie popularne banki w Polsce są zintegrowane z usługą Google Pay i Apple Pay. Pobierasz na swój telefon odpowiedni portfel cyfrowy (w zależności od systemu), dodajesz wirtualną kartę i płacisz telefonem w sklepach. Jeśli chodzi o wypłatę gotówki z bankomatu telefonem, jest tak samo jak z BLIKi-em. To znaczy maszyna musi być wyposażona w czytnik zbliżeniowy, aby dało się niej wypłacić gotówkę przy pomocy karty wirtualnej.

Czy z karty debetowej można korzystać od razu po otrzymaniu?

Nowa karta debetowa jest nieaktywna i, aby móc z niej korzystać, musisz ją aktywować. Aktywujesz ją w aplikacji mobilnej banku, serwisie internetowym lub w bankomacie. Poniżej instrukcja, jak to zrobić na przykładzie Banku Millenium S.A.

W aplikacji mobilnej i w serwisie internetowym Millnet:

  1. Zaloguj się i w menu wybierz Moje Finanse > Karty.
  2. Kliknij Aktywuj i ustal PIN do karty.
  3. Zatwierdź transakcję hasłem, które przyjdzie Ci SMS-em.

Źródła:

  • https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/11/2023-Q2-inf-o-kartach-platniczych.pdf 
  • https://www.mbank.pl/indywidualny/m/mstart/faq/ 
  • https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kontakt/pytania-i-odpowiedzi-karty 

Co warto wiedzieć?

  1. Karta debetowa to karta połączona z kontem. Korzystając z niej płacimy środkami ze swojego rachunku. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek, ale jest to zwykła formalność.
  2. Natomiast płacąc kartą kredytową, zaciągamy w banku dług. Przed wydaniem tego typu karty bank weryfikuje zdolność kredytową klienta i podpisuje z nim umowę.
  3. Wniosek o kartę debetową można złożyć w bankowości internetowej lub przez aplikację mobilną. Z kolei wniosek o kartę kredytową nieraz wymaga osobistej wizyty w oddziale i dostarczenia dokumentów finansowych potwierdzających wysokość osiąganych dochodów.
  4. Na dostarczenie karty do rachunku i kredytowej czeka się zwykle 7-14 dni.
  5. Klienci niemal wszystkich większych banków w Polsce mogą płacić BLIK-iem lub kartą wirtualną podpiętą do portfela Apple Pay lub Google Pay.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Ile trzeba czekać na kartę z banku?

    Każdy bank ma swoje zasady, ale z reguły na kartę nie czeka się dłużej niż 7-14 dni od złożenia wniosku.

  2. Co zrobić, jeśli karta do konta nie zostanie dostarczona do adresata?

    Należy skontaktować się z bankiem, wyjaśnić powody nieotrzymania przesyłki i ustalić dalszy tryb postępowania. Jeżeli Twój bank nie określa regulaminowego czasu na dostarczenie karty, powinien Cię zaniepokoić brak karty lub PIN-u w po dwóch tygodniach o złożenia wniosku.

  3. Czy mogę odebrać kartę do konta w siedzibie banku?

    W niektórych bankach (np. w Santander Bank Polska S.A.) istnieje taka możliwość.

  4. Co zrobić, jeśli zgubię kartę do konta?

    Musisz jak najszybciej zastrzec zgubioną i zamówić nową kartę. Pamiętaj, że do czasu zastrzeżenia odpowiadasz za nieautoryzowane transakcje płatnicze do wysokości 50 euro (art. 46 ust. 2 ustawy o usługach płatniczych). To znaczy, że bank zwróci Ci środki tylko powyżej tej kwoty.

  5. le kosztuje wydanie karty debetowej do konta?

    Wydanie karty jest niemal zawsze bezpłatne. Niektóre banki nie pobierają też comiesięcznych opłat za użytkowania karty (np. Citi Handlowy S.A.), a inne uzależniają je od liczby lub kwoty transakcji (np. w Alior Bank S.A. opłata 5 zł nie jest pobierana pod warunkiem realizacji transakcji bezgotówkowych kartą na łączną kwotę minimum 300 zł miesięcznie).

Porównaj karty kredytowe
Justyna Czerwińska
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments