Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty płatnicze

Jak działa karta wielowalutowa? Przegląd oferty banków

Getty Images

Wybierasz się na zagraniczne wakacje albo często podróżujesz służbowo i chcesz obniżyć koszty? Zamów kartę płatniczą wielowalutową, dzięki której zaoszczędzisz na przewalutowaniu i prowizji dla banku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega usługa karty wielowalutowej.

Prowizja za przewalutowanie w bankach wynosi średnio od 3 do 7% od wartości transakcji. Do tego dochodzi kurs przewalutowania w danej instytucji, który najczęściej jest mało korzystny. To dlatego często jesteśmy zaskoczeni, że za obiad, który w karcie zagranicznej restauracji kosztował 20 EUR, bank pobrał z naszego złotówkowego rachunku wyższą kwotę, niż wynikałoby to z przeliczenia ceny w EUR na PLN. W takich sytuacjach można zaoszczędzić sobie rozczarowań (a także pieniędzy), płacąc za pomocą karty wielowalutowej.

Czym jest karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa to rodzaj karty debetowej, pod którą podpięte jest kilka rachunków płatniczych prowadzonych w różnych walutach. Pozwala ona dokonywać płatności bez ponoszenia kosztów przewalutowania.

Kartę wielowalutową możesz połączyć wyłącznie ze swoim kontem złotówkowym (co mija się z celem karty) lub kontem walutowym i rachunkiem w złotówkach. W tym drugim przypadku kiedy dokonujesz płatności kartą, system bankowy rozpoznaje, czy płacisz w PLN, czy w obcej walucie i obciąża stosowny rachunek.

Jak działa karta wielowalutowa?

Karty wielowalutowe pojawiły się w ofertach banków dopiero kilka lat temu. Przed tym czasem ludzie także podróżowali i płacili za granicą kartami. Z tym że były to „zwykłe” karty płatnicze VISA lub Mastercard, jakie są wydawane do konta osobistego. Dziś także możesz z nich korzystać, technicznie ani prawnie nie istnieją żadne przeszkody.

Ale musisz wiedzieć, że bank zastosuje własny kurs z tabeli kursowej oraz poniesiesz koszty przewalutowania. Te drugie wynoszą zazwyczaj od 3 do 7% (zależy od instytucji finansowej i waluty transakcji). Jeżeli płacisz kartą wielowalutową, środki schodzą bezpośrednio z Twojego konta walutowego. Wobec tego nie dochodzi do operacji przewalutowania (po niekorzystnym dla Ciebie kursie) oraz nie płacisz prowizji za tę operację. Zaoszczędzasz zatem podwójnie.

Przykład

Karol w maju tego roku był na wakacjach w Grecji i płacił tam kartą VISA, którą wydaną mu do rachunku złotówkowego. Bank pobierał mu środki w PLN, robił przewalutowanie transakcji na EUR po własnym kursie i doliczał dodatkową opłatę (prowizję). Gdyby Karol miał kartę wielowalutową, instytucja płatnicza pobrałaby środki z konta walutowego w EUR i nie pobrałaby prowizji za przewalutowanie.

Taka karta przyda Ci się nie tylko do płatności gotówkowych w zagranicznych punktach stacjonarnych. Karta wielowalutowa jest także rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić na zakupach w sklepach internetowych, które nie przyjmują płatności w złotówkach.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kartę wielowalutową?

Najważniejszym warunkiem jest posiadanie rachunków osobistego i walutowego w danym banku. Konto walutowe możesz w bardzo prosty sposób otworzyć. Nie musisz prowadzić firmy robiącej międzynarodowe interesy, ani deklarować wpływów w obcej walucie. Konto walutowe jest dostępne dla każdej pełnoletniej osoby, która chce je posiadać.

Uwaga!

Kartą wielowalutową płacisz środkami zgromadzonymi na koncie walutowym. Dzięki temu możesz kupić więcej obcej waluty, kiedy jest ona tania i zdeponować ją do czasu, aż będziesz jej potrzebował. Przy użyciu karty debetowej zwykłej nie masz takiej elastyczności - musisz godzić się na kurs waluty w momencie dokonywania transakcji.

Porównaj najlepsze

karty kredytowe

Sprawdź oferty

Jak korzystać z karty wielowalutowej?

Karta wielowalutowa działa jak zwykła karta płatnicza. Możesz z niej korzystać w terminalach płatniczych w sklepach stacjonarnych, opłacać zakupy w sieci i wypłacać gotówkę z bankomatów.

Na terenie Polski nie musisz specjalnie analizować swoich działań, zanim potwierdzisz transakcję PIN-em. Płatność kartą wielowalutową w naszym kraju przebiega dokładnie tam samo jak kartą płatniczą wydaną do konta i nie czekają Cię żadne „pułapki”.

Ideą karty debetowej z funkcją wielowalutową jest wykorzystanie jej tam, gdzie nie używa się złotówek. Dlatego główne zalety tej karty dostrzeżesz za granicą, ale to także tam czyhają na Ciebie pewnego rodzaju kruczki. Jeżeli o nich nie wiesz, możesz nieświadomie przepłacić.

 • Bankomaty i sprzedawcy w zagranicznych sklepach pytają, czy rozliczyć operację w PLN, czy w lokalnej walucie. Jest to usługa Dynamic Currency Conversion (DCC), czyli dynamiczna wymiana walut. Gdy się na nią zgodzisz (wybierzesz na ekranie bankomatu opcję PLN lub poinformujesz sprzedawcę, że wolisz PLN), właściciel bankomatu lub terminala przeliczy kwotę po kursie, który może być dla Ciebie niekorzystny. Jako posiadacza karty wielowalutowej, bardziej opłaca Ci się rozliczać transakcje walutą transakcji (czyli EUR na terenie EU, USD w Stanach Zjednoczonych itd.) niż w złotówkach. Wobec tego odrzucaj propozycję zmiany transakcji na PLN.
 • W niektórych bankomatach poniesiesz opłatę za wypłacenie gotówki. Tę opłatę ustala operator bankomatu i instytucja, która wydała Ci kartę, nie ma nią wpływu. Informacja o naliczeniu dodatkowej opłaty powinna pojawić się na ekranie, zwracaj zatem uwagę na komunikaty. Po angielsku opłata będzie nazywała się surcharge, ale może wyświetlić się w lokalnym języku, więc korzystaj z translatora, zanim zaakceptujesz komunikat, którego nie rozumiesz.

Jak wygląda płatność kartą w Polsce i za granicą?

Wielowalutowej karty debetowej możesz używać (zarówno w Polsce, jak i innych krajach) do płatności bezgotówkowych, a także gotówkowych. Czyli posłuży Ci ona do:

 • płatności internetowych,
 • płacenia w sklepach i punktach stacjonarnych,
 • wypłaty gotówki z bankomatów.

Możesz ją podpiąć do aplikacji Google Pay lub Apple Pay i wykorzystywać jako kartę wirtualną.

Jak zamówić kartę wielowalutową?

W większości banków kartę wielowalutową możesz zamówić wszystkimi dostępnymi kanałami, czyli w aplikacji mobilnej, bankowości internetowej, na infolinii i w oddziale. Jeżeli masz otwarty rachunek w danej instytucji, o kartę zawnioskujesz przy pomocy kilku kliknięć. Z kolei, jeśli nie posiadasz rachunku płatniczego, musisz go założyć wraz z zamówieniem kartę, co może nieco wydłużyć składanie wniosku.

W praktyce nie musisz zamawiać nowej karty płatniczej – bank uruchamia usługę na plastiku, który wydał Ci do konta osobistego.

Poniżej procedury zamawiania karty wielowalutowej w kilku bankach.

 • Alior Bank S.A. – konto walutowe możesz założyć online. Jeżeli już jesteś klientem banku (masz konto osobiste) rejestracja będzie uproszczona. W innym przypadku musisz wypełnić pełny wniosek o otwarcie rachunku płatniczego. Kartę zamówisz w kolejnym kroku, po podpisaniu umowy o rachunek. Kartę wielowalutową Alior Bank S.A. możesz podpiąć do portfela cyfrowego Apple Pay lub Google Pay i aplikacji Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPAY! oraz Xiaomi Pay.
 • BNP Paribas Bank Polska S.A. – w tym banku karta wielowalutowa nazywana jest multiwalutową, zamówisz ją w aplikacji mobilnej, bankowości internetowej, przez telefon lub osobiście w oddziale.
 • mBank S.A. – aby aktywować usługę karty wielowalutowej, należy włączyć ją z poziomu bankowości internetowej.
 • Santander Bank Polska S.A. – kartę możesz zamówić poprzez wszystkie kanały, tj. przez internet, w aplikacji mobilnej, przez telefon lub osobiście w banku, podepniesz ją pod portfel Google Pay lub Apple Pay.

Ile kosztuje karta wielowalutowa?

Z reguły wydanie i obsługa karty są bezpłatne. Koszt należy ponieść za prowadzenie rachunku, ale da się to obejść, spełniając wymogi, które ma dany bank. Opłaty mogą być natomiast doliczane za usługi dodatkowe typu sprawdzenie salda na rachunku w bankomacie.

Dla potwierdzenia przeanalizowaliśmy opłaty za kartę wielowalutową w kilku instytucjach płatniczych.

 • Alior Bank S.A. – wydanie i miesięczna obsługa: bezpłatnie; sprawdzenie salda rachunku płatniczego w bankomatach Alior Bank S.A. i obcych – 1 zł za każdą operację.
 • Bank Pekao S.A. – wydanie karty: bezpłatnie, miesięczna obsługa: dla klientów poniżej 26 roku życia: zawsze bezpłatnie, dla pozostałych: bezpłatnie pod warunkiem wpływów na konto w wysokości co najmniej 500 zł i wykonania minimum 1 operacji na miesiąc (jeżeli warunki nie zostaną spełnione: 4 zł).
 • BNP Paribas S.A. – wydanie karty jest bezpłatne, natomiast 10 zł należy zapłacić za jej miesięczną obsługę.
 • mBank S.A. – zarówno uruchomienie, jak i korzystanie z usługi jest darmowe.
 • Santander Bank Polska S.A. – zamówienie i korzystanie z karty są darmowe.

Spróbuj tego

Interesują Cię opłaty za różnego rodzaju transakcje dokonywane kartą? Znajdziesz je w tabeli opłat i prowizji swojego banku. Operacja wypłaty gotówki lub płacenia w sklepie kartą wielowalutową może znajdować się pod nazwą transgraniczna transakcja płatnicza. Tak często określają ją instytucje finansowe w swoich cennikach.

Czy korzystanie z karty wielowalutowej jest bezpieczne?

Jeżeli chodzi o zabezpieczenia technologiczne przed cyberatakami, to karty wielowalutowe są bardzo bezpieczne. Chronione są zaawansowanymi rozwiązaniami, które przepisy nakładają na wydawców takich kart. Pełne bezpieczeństwo zależy jednak nie tylko od instytucji wydającej, ale i od użytkownika, czyli od Ciebie.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że ktoś nie wykradnie pieniędzy znajdujących się na Twojej karcie, stosuj się do zasad obowiązujących w odniesieniu do wszystkich kart płatniczych, nie tylko wielowalutowych.

Czyli:

 • nie zostawiaj karty nawet na chwilę na stoliku w restauracji, w kieszeni płaszcza w szatni (pamiętaj, że zbliżeniowo można zapłacić, nawet nie znając PIN-u),
 • nie nadawaj zbyt łatwego PIN-u, tj. ciągu cyfr typu 1234, 1111,
 • gdy płacisz lub wypłacasz gotówkę z bankomatu, zasłaniaj dłonią klawiaturę,
 • nie noś w portfelu kartki z PIN-em (naucz się go na pamięć).

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Co prawda niezwiązana ściśle z bezpieczeństwem kart, ale na pewno ze zgromadzonymi na nich oszczędnościami.

Pamiętaj, aby na koncie walutowym posiadać ilość środków, którą chcesz wypłacić (zapłacić). W innym wypadku stracisz na transakcji (a dokładniej: nie wykorzystasz potencjału karty), ponieważ bank przewalutuje operację. Jeżeli przebywasz w Anglii, gdzie obowiązuje funt brytyjski (GBP), ale na koncie masz tylko EUR, kup w wirtualnym kantorze GBP i zasil nimi kartę.

Jakie są wady i zalety kart wielowalutowych?

Na popularność kart wielowalutowych wpływa wiele zalet tego rodzaju usługi płatniczej. Do najważniejszych można zaliczyć:

 • możliwość noszenia przy sobie jednej karty (jednego plastiku) do transakcji zarówno w Polsce, jak i za granicą,
 • obniżenie kosztów transakcji – osoba, która dużo płaci obcą walutą, naprawdę może sporo zaoszczędzić,
 • możliwość zakupu obcej waluty, kiedy jej kurs jest bardzo korzystny i zdeponowania jej na koncie walutowym do czasu, aż będzie potrzebna,
 • prosta aktywacja – mając otwarty rachunek osobisty w danym banku, aktywacja usługi karty wielowalutowej sprowadza się do kilku kliknięć i trwa kilka chwil,
 • brak ponoszenia opłat za kartę – w większości banków usługa jest wliczona w koszt obsługi rachunku płatniczego.

Jak każde rozwiązanie płatnicze karta wielowalutowa ma swoje wady, jednak jest ich znacznie mniej. Należą do nich przede wszystkim:

 • ograniczona liczba walut (w niektórych bankach są tylko 3-4 podstawowe waluty),
 • konieczność kontrolowania, czy na karcie znajduje się wystarczająca ilość środków we właściwej walucie.

Ostatnia wada, nie ujęta w wypunktowaniu wyżej, ponieważ dotyczy wszystkich kart, nie tylko wielowalutowych, to brak popularności płatności kartą w niektórych rejonach świata. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni, że wszędzie można płacić kartą. Niestety, są kraje (nawet zachodnie), gdzie terminale są rzadko spotykane.

Udając się zatem w nowe miejsce warto sprawdzić, czy w tym kraju lub nawet w docelowej miejscowości, będzie możliwość płatności kartą. Jeżeli nie – karta wielowalutowa będzie bezużyteczna i lepiej zaopatrzyć się w gotówkę.

Kiedy posiadanie karty walutowej się opłaca?

Karty wielowalutowe są szczególnie opłacalne dla osób dużo podróżujących lub kupujących w sieci w międzynarodowych sklepach, które nie przyjmują płatności w PLN. Usługa karty wielowalutowej jest z reguły darmowa (wliczona w koszt obsługi rachunku płatniczego), więc warto ją włączyć, nawet w sytuacji, kiedy nie przypuszczamy, że może się nam przydać.

Nic się przy tym nie traci, a w najmniej spodziewanym momencie może okazać się rozwiązaniem pozwalającym sporo zaoszczędzić.

Gdzie szukać ofert kart wielowalutowych?

Karty debetowe z usługą wielowalutową dostępne są w ofertach wielu banków (choć nie wszystkich) i fintechów.

Warto dodać, że 1 lipca 2024 r. karta wielowalutowa wkroczy do oferty Millenium Bank S.A. Na stronie internetowej nie ma jeszcze żadnego komunikatu, ale informację o niej znajdziemy w tabeli opłat obowiązującej właśnie od 1 lipca. Karta ma obsługiwać 4 waluty (EUR, USD, GBP, CHF) i być darmowa (zarówno za wydanie, jak i obsługę).

Karty wielowalutowe w ofercie banków

W poniższej tabeli sprawdzisz, w którym banku założysz kartę wielowalutową (stan na 25.07.2024 r.) oraz ile będzie kosztowała jej obsługa.

Nazwa bankuLiczba obsługiwanych walutMiesięczna opłata za obsługę karty
Alior Bank S.A.210 zł
Pekao S.A.4 waluty: EUR, USD, GBP, CHF0 zł dla osób poniżej 26 lat; dla pozostałych: 4 zł lub 0 zł pod warunkiem wpływów 500 zł i wykonania co najmniej 1 operacji
BNP Paribas Bank Polska S.A.4 waluty: USD, EUR, CHF, GBP10 zł
Citi Handlowy S.A.13 walut0 zł
Credit Agricole S.A.4 waluty: EUR, USD, GBP, CHF10 zł lub 0 zł (po spełnieniu watunków)
ING Bank Śląski S.A.3 waluty: EUR, USD i GBP0 zł
mBank S.A.10 walut0 zł
PKO BP9 walut0 zł / 5 zł / 8 zł (zależy do jakiego konta jest wydana i czy klient spełnił warunki)
Santander Bank Polska S.A.3 waluty: EUR, USD, GBP0 zł

Pozabankowe karty wielowalutowe

Karty wielowalutowe to nie tylko domena banków. Ma je w ofercie coraz więcej fintechów. Do najpopularniejszych należą karty wielowalutowe od Revolut (choć marka formalnie jest bankiem, w świadomości wielu osób funkcjonuje jako fintech), ZEN oraz Cinkciarz.

 • Revolut – karta wielowalutowa jest flagowym produktem tej instytucji. Jeśli ją posiadasz, możesz płacić ponad 30 walutami – także bardzo egzotycznymi. Możesz też wybrać kartę fizyczną lub kartę wirtualną, którą podepniesz pod Apple Pay lub Google Pay.
 • ZEN – to polski fintach działający podobnie jak Revolut. Opłata za kartę debetową z funkcją wielowalutową wliczona jest w koszt obsługi rachunku płatniczego i wynosi od 0 zł (plan Free), 4 zł (Gold) lub 30 zł (Platinum).
 • Cinkciarz – kartę możesz zamówić w wersji fizycznej (koszt to 39,90 zł) lub wirtualnej (za 5 zł). Zamawiając kartę plastikową, wirtualną otrzymasz za darmo. Użytkowanie obu kart jest bezpłatne.

Jak wybrać najlepszą kartę wielowalutową?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ określenie najlepsza dla każdego znaczy coś innego. Dla jednej osoby może to być dostęp do wielu egzotycznych walut – wtedy sprawdzi się Revolut.

Ktoś inny ma otwarty rachunek osobisty w którymś z banków i po prostu chce mieć kartę debetową z funkcją wielowalutową, ale nie jest nawet pewien, czy kiedykolwiek jej użyje. Dla tej osoby najlepszym rozwiązaniem będzie wyrobienie karty w tym banku, w którym ma konto, aby nie ponosić dodatkowych opłat związanych z otwarciem rachunku w innej instytucji.

Źródła:

 • https://www.bankmillennium.pl/delegate/managedfiles/2124/latest
 • https://kantor.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/karta-wielowalutowa.html

Warto wiedzieć

 1. Karta wielowalutowa jest kartą debetową z podpiętymi rachunkami w innych walutach. Karta pozwala realizować transakcje zagraniczne bez ponoszenia kosztów przewalutowania oraz prowizji.
 2. Przy użyciu karty debetowej z funkcją wielowalutową można płacić w punktach stacjonarnych, w internecie oraz wypłacać gotówkę z bankomatów.
 3. Będąc za granicą, należy pamiętać, aby na koncie walutowym była odpowiednia ilość środków w walucie kraju, w którym się znajdujemy.
 4. Jeżeli zagraniczny sprzedawca lub bankomat „zapyta”, czy przeliczyć transakcję na złotówki, należy odmówić. Posiadacz karty wielowalutowej, który ma na koncie walutowym odpowiednią ilość środków, korzystniej wyjdzie, jeżeli zapłaci w lokalnej walucie.
 5. Za wydanie i obsługę karty banki z reguły nie pobierają opłat.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Co to znaczy, że karta jest wielowalutowa?

  Karta wielowalutowa to karta debetowa, pod którą podpięte jest kilka rachunków. Najczęściej konto w złotówkach i jeden (bądź kilka) rachunków walutowych. Karta ta służy do realizacji płatności bezgotówkowych, gotówkowych i wypłaty gotówki z bankomatów w kraju i za granicą. Karta wielowalutowa pozwala uniknąć kosztów przewalutowania w przypadku transakcji zagranicznych.

 2. Jaka najlepsza karta wielowalutowa?

  Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Wiele zależy od potrzeb użytkownika. Niektóre karty obsługują tylko 3-4 najpopularniejsze waluty obce (EUR, USD, GBP, CHF), więc są bezużyteczne z perspektywy osoby, która podróżuje po krajach, gdzie używa się innych walut. Wydanie karty zazwyczaj w każdym banku jest bezpłatne, ale niektóre pobierają opłaty za jej obsługę, więc jest to czynnik, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze karty.

 3. Jaki jest limit na karcie wielowalutowej?

  Każdy bank ma własne limity karty wielowalutowej. Ich wysokość można sprawdzić z reguły z poziomu bankowości internetowej lub w aplikacji i dopasować do własnych potrzeb. Zazwyczaj obowiązują oddzielne limity do płatności bezgotówkowych oraz do wypłat z bankomatów.

 4. W jakiej walucie można płacić kartą wielowalutową?

  Z technicznego punktu widzenia kartą wielowalutową można zapłacić w dowolnej walucie. Ale jeżeli nie chcemy ponieść kosztów przewalutowania, należy wybrać taką kartę, która obsługuje waluty kraju, do którego się udajemy i zasilić ją dokładnie tą walutą. Np. kartą wielowalutową Santander Bank Polska S.A., która obsługuje wyłącznie EUR, USD i GBP, zapłacimy w Norwegii, gdzie funkcjonują korony norweskie, ale trzeba liczyć się z przewalutowaniem i naliczeniem opłaty za tę operację.

 5. Jak korzystać z karty wielowalutowej bez opłat?

  Należy dbać, aby karta wielowalutowa była zasilona wystarczającą ilością środków w walucie, w której zamierzamy płacić. Ponadto nie należy się godzić za granicą na rozliczenie transakcji kartą w PLN (bardziej opłaca się rozliczenie w lokalnej walucie) oraz wybierać bankomaty, które nie pobierają dodatkowych opłat za wypłacenie gotówki. O naliczaniu takich opłat świadczy komunikat ze słowem surcharge, który pojawi się na ekranie bankomatu.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
3 lat temu

Witam,
chciałem się odnieść do karty wielowalutowej w PKO BP. Posiadam w tym banku tzw. „złote” konto i do niego właśnie taką kartę, nie robię nią 5 transakcji w m-cu mimo to nic za nią nie płacę, warunkiem braku opłat jest podpięcie tej karty pod rachunek walutowy w PKO BP.

Michał Mucha
Editor
3 lat temu
Reply to  Tomek

Witam,
dziękujemy za cenną informację. Korzysta Pan z konta VIP, dzięki czemu jest Pan zwolniony z opłat. Większość naszych użytkowników musi jednak wykonać odpowiednią ilość transakcji, by nie płacić za obsługę. Staramy się nie wkraczać w zakres kont premium, ponieważ warunki mogą być w ich wypadku ustalane indywidualnie. Pozdrawiamy serdecznie i jeszcze raz dziękujemy za czytelniczą uwagę.