Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty płatnicze

Jak działa karta wielowalutowa? Przegląd oferty banków

Karta wielowalutowa to sposób na obniżenie kosztów związanych z realizowaniem płatności za granicą. Dzięki możliwości podpięcia wybranych rachunków walutowych do zwykłej karty debetowej, jedna karta zyskuje nowe możliwości i zapewnia wygodę korzystania na co dzień i podczas zagranicznych podróży.   

Według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec pierwszego kwartału 2022 r. banki w Polsce obsługiwały ponad 36,18 mln kart debetowych – to o 486 tys. więcej niż w poprzednim kwartale (wzrost o 1,4%). Posiadanie karty debetowej z funkcją wielowalutową wystarczy, żeby zacząć oszczędzać na kosztach związanych z przewalutowaniem transakcji za granicą. Wystarczy złożyć wniosek, a wszystko to bez konieczności posiadania kilku różnych kart rozliczanych w walucie danego kraju 

Czym jest karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa to karta debetowa Visa lub Mastercard, pod którą podpięte zostały wybrane rachunki walutowe. W praktyce oznacza to karta debetowa może być połączona nie tylko z kontem prowadzonym w złotówkach, ale również  z rachunkami prowadzonymi w walucie obcej. Liczba dostępnych walut, z których mogą korzystać klienci indywidualnizależy od oferty banku, który prowadzi rachunek rozliczeniowy klienta. 

Jak działa karta wielowalutowa?

Na co dzień karta wielowalutowa pełni rolę zwykłej karty płatniczej, którą można dokonywać płatności w sklepie czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Podczas dokonywania płatności za granicą, system samodzielnie rozpoznaje w jakiej walucie dokonywana jest dana transakcja. Nie ma potrzeby fizycznej wymiany pieniędzy w kantorze – wszystko odbywa się automatycznie.

Płatności za granicą dokonywane są bez przewalutowania pod warunkiem, że na koncie walutowym rozliczanym w walucie danego kraju, są dostępne środki. Oznacza to, że trzeba wcześniej zasilić konto walutowe potrzebną kwotą, np. za pośrednictwem usługa bankowości elektronicznej,  w przeciwnym wypadku pieniądze zostaną pobrane z konta złotówkowego, a to wiąże się z poniesieniem kosztów przewalutowania. 

Jak korzystać z karty wielowalutowej?

Za pomocą karty debetowej z funkcją wielowalutową można m.in.: 

 • realizować płatności(również zbliżeniowe) przy użyciu terminala, 
 • płacić w internecie, 
 • wypłacać gotówkę z bankomatu, 
 • korzystać z płatności mobilnych przy użyciu aplikacji mobilnej lub Google Pay,  
 • sprawdzić transakcje na bieżąco za pomocą aplikacji mobilnej.

Jak zamówić kartę wielowalutową?

Wystarczy złożyć wniosek: 

 • w oddziale banku,  

za pośrednictwem:

 • aplikacji mobilnej,  
 • bankowości internetowej, 
 • infolinii. 

Nie trzeba zamawiać osobnej karty, tylko uaktywnić usługę w ramach posiadanej karty debetowej. Potrzebne jest też oczywiście konto osobiste prowadzone w złotówkach i konta walutowe, żeby nie płacić za przewalutowanie przy płatności kartą za granicą.  

Ile kosztuje karta wielowalutowa?

Choć korzystanie z kont walutowych i  karty wielowalutowej pomoże ograniczyć koszty transakcji realizowanych za granicą, to jednak jej posiadacz powinien liczyć się z poniesieniem dodatkowych opłat czy prowizji. Podstawowe koszty można podzielić na trzy grupy: 

Koszt wdania karty

Najczęściej samo wydanie karty jest darmowe. Bank może pobrać dodatkową opłatę np. z tytułu wydania duplikatu lub karty dodatkowej.   

Koszty obsługi konta walutowego

W zależności od oferty zwykle, żeby uniknąć kosztów prowadzenia rachunku walutowegotrzeba spełnić dodatkowe warunki np. utrzymać miesięczne saldo rachunku na wymaganym poziomie (Bank Santanderdarmowe prowadzenie rachunku płatniczego płatnika przy saldzie minimum 20 jednostek danej waluty).

Koszty wypłaty gotówki w bankomacie

Choć karta wielowalutowa daje możliwość uniknięcia kosztów przewalutowania przy płatnościach bezgotówkowych za granicą, to jednak wypłata gotówki w bankomacie może już wiązać się z dodatkową opłatą 

Karta wielowalutowa w ofercie banków w Polsce

Karta wielowalutowa to popularne rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie banków komercyjnych. Zestawienie najbardziej popularnych kosztów związanych z kartą wielowalutową zamieszczamy w tabeli poniżej 

Nazwa bankuIlość obsługiwanych walutKoszt wydania kartyKoszt używaniaKoszt prowadzenia konta walutowegoKoszt wypłaty pieniędzy z bankomatu za granicą
Alior BankBezpośrednio karta Alior Banku obsługuje 23 waluty0 zł0 zł0 zł0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu, druga i każda kolejna wypłata 9 zł
PKO BPBezpośrednio karta PKO BP obsluguje 11 walut0 złod 0 zł do 8 zł 10 zł lub 0 zł (brak opłaty prz transakcjach bezgotówkowych na kwotę min. 300 zł0 zł gdy konto jest podpięte do karty z funkcją wielowalutową
lub 6,90 zł mies.
0-3 % (opłata naliczana w zależności od posiadanego konta)
Citi HandlowyBezpośrednio karta Citi Handlowy obsługuje 15 walut0 zł0 zł0zł za waluty USD, GBP, CHF - pozostałe 15 zł mies (od 15.09.2022 r. wszystkie za 0 zł) )

0 zł za pierwsze 4 wypłaty gotówki w mies.; kolejne 8 zł
Credit Agricole 3 waluty: EUR, USD, GBP0 zł9 zł lub 0 zł ( brak opłaty przy min. min. 1 transakcji bezgotówkowej i 1000 zł wpływów na konto)4 zł za każdy rachunek w ramach konta osobistegood 0 zł do 7 zł miesięcznie za wypłatę EUR na terenie EOG lub 0 do 12 zł za wypłatę pozostałych walut lub poza EOG
Getin Bank4 waluty: EUR, USD, GBP, CHF0 zł0 zł0 zł0 zł - wypłata w strefie EOG; 4,5% min. 2 jednostki danej waluty - pozostałe bankomaty zagraniczne 
ING Bank Śląski3 waluty: EUR, USD, GBP0 zł1,5 zł za kartę Mastercard w EUR0 zł0-3% kwoty transakcji
mBankBezpośrednio karta mBank obsługuje 11 walut0 zł0 zł0 zł0 zł (przy wypłacie gotówki w walucie innej niż waluta rachunku prowiza 3% od wartości transakcji
Santander Bank Polska3 waluty: EUR, USD, GBP0 zł0,8 jednostki danej waluty0 zł przy mies. saldzie co najmniej 20 jednostek danej waluty2,5 jednostki danej waluty
Bank Pekao S.A.4 waluty: EUR, USD, GBP, CHF0 zł3 zł lub 0 zł (brak opłaty przy min. wpływów 500 zł i 1 transakcji kartą w mies.)0 zł dla salda, które nie przekracza 19.999,99 jedn. danej waluty2,3% min. 5 zł lub 0 zł (min. 500 zł wpływów i 1 transakcja kartą dla konta Przekorzystne)

Analiza ofert banków w Polsce prowadzi do wniosku, że kartę wielowalutową można otrzymać za darmo, jednak korzystanie z karty może już łączyć się z dodatkowymi kosztami. Czasem bank pozwala zwolnić się z opłaty pod warunkiem określonej liczby transakcji czy miesięcznych wpływów na konto w wymaganej wysokości.

O ile płatność kartą wielowalutową za granicą się opłaca, to przy wypłacie gotówki z bankomatu trzeba już uważać, bo zwykle łączy się to z koniecznością zapłaty prowizji. Warto również zwrócić uwagę na koszty prowadzenia konta wielowalutowego, bo nie zawsze taka usługa będzie bezpłatna i za płatność kartą trzeba będzie ponieść odpowiednie opłaty.

Liczba walut, do której dostęp ma klient, zależy od oferty banku. Przykładowo karta wielowalutowa Alior Banku daje możliwość obsługi 23 walut. Bank Citi Handlowy bezpośrednio obsługuje ich 15. Klienci Credit Agricole mogą korzystać z rachunków walutowych prowadzonych w 3 walutach.  

Czy firmy pozabankowe oferują karty wielowalutowe?

Karta wielowalutowa to produkt dostępny nie tylko dla klientów banków. Aktualnie na polskim rynku finansowym można korzystaćkilku ofert pozabankowych kart walutowych, m.in.: Revolut, Igoria Card, Monese, Cinkciarz i inne. Podobnie jak w ofertach bankowych, koszty związane z używaniem produktów oferowanych przez finansowe fintechy zróżnicowane. 

Karta wielowalutowa Monese

Koszty związane z korzystaniem z funkcjonalności karty zależą od wykupionego pakietu.  

Decydując się na darmowy Starter otrzymujemy dostęp do konta walutowego w GBP, EUR i/lub RON, a za część usług trzeba zapłacić: 

 • 2,5% prowizji za przelewy międzynarodowe i dodatkowo 1 % prowizji w weekendy, 
 • 0 zł za dostawę pierwszej karty, 
 • 2% prowizji z tytułu płatności w obcych walutach, 
 • 1,5 EUR za wypłatę z bankomatu, 
 • 3,5% prowizji za doładowanie gotówkowe. 

Karta Classic z opłatą 5,95 EUR na miesiąc to niższe koszty za poszczególne transakcje: 

 • od 0,5% prowizji za przelewy międzynarodowe, 
 • 0 zł za dostawę pierwszej karty, 
 • 0 zł z tytułu płatności w obcych walutach, 
 • 0 zł za wypłatę z bankomatu 900 EUR na miesiąc, 
 • 0 zł za doładowanie gotówkowe 400 EUR miesięcznie. 

Karta wielowalutowa Cinkciarz

Karta daje możliwość dostępu do rachunków w 20 walutach za darmo i realizacji płatności w każdym miejscu, gdzie akceptowana jest Visa.   

Koszty: 

 • zamówienie karty – 15 zł, 
 • obsługa karty – 0 zł, 
 • prowadzenie 20 rachunków walutowych – 0 zł, 
 • wypłata gotówki z bankomatu na świecie – 2 wypłaty miesięcznie w Europie i 800 zł w pozostałych krajach za 0 zł, kolejne wypłaty – prowizja 2%, 
 • płatności kartą we wszystkich walutach – 0 zł. 

Karta wielowalutowa WISE

Płatności za pośrednictwem karty można realizować nie posiadając danej waluty na koncie Wise. Przewalutowanie następuje automatycznie i za niewielką opłatą.  

Koszty:  

 • zamówienie karty – 41 zł, 
 • wypłata gotówki z bankomatu – do 2 wypłat o wartości mniej niż 200 EUR na mies. za 0 zł; za każdą kolejną wypłatę trzeba zapłacić prowizję w wysokości 0,5 EUR + 1,75% od kwoty powyżej 200 EUR. 

Jakie są wady i zalety karty wielowalutowej?

Wśród najważniejszych korzyści płynących z posiadania karty wielowalutowej można wymienić: 

 • wygoda – jedna karta pozwala realizować transakcje w kilku walutach,  
 • brak kosztów związanych z przewalutowaniem,  
 • jedno rozwiązanie – wiele możliwości – z karty wielowalutowej można korzystać na co dzień przy realizacji płatności w złotówkach, jak i za granicą, 
 • niskie koszty związane z wydaniem i obsługą karty, 
 • dodatkowe bonusy dla posiadaczy karty wielowalutowej – np. Cash Back.

Wadą tego rozwiązania mogą być: 

 • dodatkowe opłaty – warto sprawdzić kiedy i za co zapłacimy więcej – np. za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą,  
 • ograniczenie liczby walut dostępnych w ramach oferty banku, 
 • konieczność posiadania określonej ilości waluty dla dokonania transakcji – brak środków oznacza jej rozliczenie w złotówkach i tym samym dodatkowe koszty za przewalutowanie.  

Karta wielowalutowa – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wybór karty wielowalutowej warto poprzedzić analizą dostępnych na rynku ofert, choć oczywiście najwygodniej skorzystać z możliwości, jakie daje bank, z którego usług już korzystamy 

Większość dostępnych produktów pozwala korzystać z czterech podstawowych walut: euro, dolara, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. Jednak wśród przeanalizowanych przez nas ofert również takie, które dają dostęp do 11, 15 a nawet 23 walut. Warto zwrócić na to uwagę. Dopasowanie portfela walutowego do waluty kraju podróży, pozwoli uniknąć kosztownego przewalutowania. 

Karta wielowalutowa spełni swoją funkcję i ograniczy koszty związane z realizacją płatności za granicą w obcej walucie pod warunkiem zagwarantowania odpowiednich środków na koncie walutowym. W innym przypadku bank pobierze środki z rachunku prowadzonego w złotówkach  i doliczy koszty przewalutowania. 

Warto sprawdzić czy oprócz standardowych możliwości wykorzystania karty, oferta banku obejmuje dodatkowe bonusy czy dodatki. Atrakcyjne ubezpieczenia turystyczne, możliwość zbierania punktów i wymieniania ich na nagrody np. w programie Mastercard Bezcenne Chwile, darmowy dostęp do saloników lotniskowych w przypadku opóźnienia lotu czy ubezpieczenie bagażu to dodatki, które sprawią, że korzystanie z karty wielowalutowej będzie jeszcze korzystniejsze.  

Źródła: 

 1. Informacja o kartach płatniczych w I kwartale 2022 r. (nbp.pl) 
 2. Karta Monese to najlepszy wybór, kiedy wyjeżdżasz za granicę – używaj jej na całym świecie podczas każdej podróży 
 3. Karta Wielowalutowa. Fizyczna i Wirtualna Karta Płatnicza (cinkciarz.pl) 
 4. Opłaty za korzystanie z kart Wise: Płać kartą na całym świecie 

 

Karta wielowalutowa – bezpieczeństwo i wygoda w podróży

Czytaj też: Karta kredytowa – działanie i wpływ na otyłość 

Czytaj też: Karty prepaid – czym są i czy to już ich koniec?

Warto wiedzieć

 1. Karta wielowalutowa to karta debetowa Visa lub Mastercard, pod którą podpięte zostały wybrane rachunki walutowe.  
 2. Karta wielowalutowa pomoże uniknąć kosztów przewalutowania transakcji tylko pod warunkiem, że na rachunku walutowym jest dostępna odpowiednia ilość waluty. 
 3. Kartę wielowalutową można znaleźć nie tylko w ofercie banków, ale także finansowych fintechów.  
 4. Liczba walut, które mogą być obsługiwane za pomocą karty wielowalutowej zależy od oferty banku.  
 5. Bank może naliczyć dodatkowe opłaty związane z korzystaniem z karty wielowalutowej np. z tytułu wypłaty gotówki za granicą.  

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jak zamówić kartę wielowalutową?

  Możliwość korzystania z opcji wielowalutowej dajezwykłakarta debetowa. Dlatego nie trzeba składać wniosku o nową kartę, a jedynie włączyć usługę karty wielowalutowej dla posiadanej już karty debetowej (o ile oferta banku daje taką możliwość).  

 2. Czy muszę mieć kartę do konta wielowalutowego?

  Karta wielowalutowa do rachunku walutowego to możliwość, a nie obowiązek klienta. Jednak brak karty wielowalutowej, pomimo posiadania rachunku walutowego, to ograniczenie rozliczenia transakcji wykonywanych za granicą i co się z tym wiąże dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem. Sam o konto walutowe  może służyć do przechowywania środków w walucie obcej, tym bardziej, że koszt wymiany walut (spread) realizowanych za pośrednictwem kantoru walutowego udostępnionego przez bank, jest dużo niższy niż przy transakcji w kantorze stacjonarnym. Karta wielowalutowa przyda się przede wszystkim podczas zagranicznej podróży.    

 3. Czy z karty wielowalutowej mogę wypłacić pieniądze?

  Tak. Na co dzień karta wielowalutowa działa jak zwykła karta debetowa. Transakcje przy użyciu karty debetowej z usługą wielowalutową obejmują zarówno płatności za zakupy czy wypłaty z bankomatu. Jednak w przypadku wypłat realizowanych za granicą warto wcześniej sprawdzić czy bank nie naliczy dodatkowej opłaty za taką transakcję 

 4. W jakiej walucie prowadzone jest konto walutowe?

  To zależy od oferty banku, np. klienci Banku PKO BP mają możliwość podpięcia karty nawet do 11 kont walutowych, a klienci Banku Santander mogą otworzyć konto w jednej z trzech walut: euro, dolar, funt brytyjski, a w Santander Internet dostępny jest również frank szwajcarski.

 5. W jakiej walucie mogę trzymać pieniądze na koncie walutowym?

  Wybór waluty zależy od własnych preferencji i wymagań. Można korzystać tylko z jednej waluty oferowanej przez bank np. euro, albo otworzyć rachunki walutowe dla kilku dostępnych walut. Warto pamiętać, że w ramach niektórych ofert dla uniknięcia opłat za prowadzenie rachunku konieczne jest utrzymywanie określonej wysokości salda np. Santander Bank Polska wymaga salda co najmniej 20 jednostek danej waluty. Dlatego warto otworzyć tylko to rachunek walutowy dla waluty, z której będziemy korzystać, a nie dla wszystkich oferowanych przez bank.  

 6. Jaka karta walutowa najlepsza?

  Najlepsza jest karta walutowa, która daje łatwy dostęp do gotówki na całym świecie. Ważna jest także możliwość wypłacania pieniędzy w dowolnym bankomacie po atrakcyjnych kursach wymiany. Warto też mieć kontrolę nad kosztami i uniknąć ukrytych opłat. W podróży są też potrzebne natychmiastowe powiadomienia o wydatkach. Takie karty oferują polskie banki, ale także zagraniczne instytucje , jak np. Monese, Revolut, Wise, Monzo, N26, bunq.

 7. Gdzie założyć kartę wielowalutową?

  Kartę wielowalutową najszybciej można założyć we własnym banku za pośrednictwem bankowości online. Innym sposobem jest odwiedzenie placówki banku, w którym posiadamy nasze konto osobiste. Można też skorzystać z oferty zagranicznych instytucji i założyć konto połączone z aplikacją, w której można zamówić wielowalutową kartę przedpłaconą.>

 8. Ile się czeka na kartę walutową?

  Wszystko zależy od instytucji, w której staramy się o kartę walutową. Standardowa procedura zwykle trwa do 14 dni. Choć karty do klientów trafiają nawet w pierwszym tygodniu od momentu złożenia wniosku. Najszybciej można uzyskać wirtualną kartę za pośrednictwem firm tj. Monese, Revolut, Wise, Monzo, N26, bunq.

Porównaj karty kredytowe
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
2 lat temu

Witam,
chciałem się odnieść do karty wielowalutowej w PKO BP. Posiadam w tym banku tzw. „złote” konto i do niego właśnie taką kartę, nie robię nią 5 transakcji w m-cu mimo to nic za nią nie płacę, warunkiem braku opłat jest podpięcie tej karty pod rachunek walutowy w PKO BP.

Michał Mucha
Editor
2 lat temu
Reply to  Tomek

Witam,
dziękujemy za cenną informację. Korzysta Pan z konta VIP, dzięki czemu jest Pan zwolniony z opłat. Większość naszych użytkowników musi jednak wykonać odpowiednią ilość transakcji, by nie płacić za obsługę. Staramy się nie wkraczać w zakres kont premium, ponieważ warunki mogą być w ich wypadku ustalane indywidualnie. Pozdrawiamy serdecznie i jeszcze raz dziękujemy za czytelniczą uwagę.