Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak działa karta wielowalutowa? Przegląd oferty banków

Karta wielowalutowa to karta debetowa Visa lub Mastercard, pod którą podpięte zostały rachunki walutowe. Wyjazd na zagraniczne wakacje to nie tylko czysta przyjemność, ale też dobry plan: ile zabrać gotówki, w jakiej walucie czy i kiedy najlepiej wymienić pieniądze? Karta wielowalutowa pomoże rozwiązać każdy z tych dylematów.

Według danych udostępnionych przez NBP, w ostatnim kwartale 2020 banki w Polsce obsługiwały ponad 35,5 mln kart debetowych, z czego ponad 29,2 mln było w rękach prywatnych. I to właśnie do “zwykłej” karty debetowej można podpiąć rachunki walutowe, co umożliwi dokonywanie płatności na zagranicznych wakacjach czy wyjeździe biznesowym. Wszystko to bez konieczności posiadania kilku różnych kart rozliczanych w walucie danego kraju.

Karta wielowalutowa – co to jest?

Karta wielowalutowa to karta debetowa Visa lub Mastercard, pod którą podpięte zostały rachunki walutowe. Oznacza to, że karta wydana do rachunku bankowego jest połączona nie tylko z rachunkiem prowadzonym w złotówkach, ale także z rachunkami prowadzonymi w walucie obcej. Oferta w zakresie liczby dostępnych walut zależy od banku, w którym mamy otwarte konto rozliczeniowe.

Na co dzień karta wielowalutowa pełni rolę zwykłej karty płatniczej, którą można dokonywać płatności w sklepie czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Podczas dokonywania płatności za granicą, system samodzielnie rozpoznaje w jakiej walucie dokonywana jest dana transakcja. Nie ma potrzeby fizycznej wymiany pieniędzy w kantorze – wszystko odbywa się automatycznie.

Płatności za granicą dokonywane są bez przewalutowania, jeśli na koncie walutowym rozliczanym w walucie danego kraju, są dostępne pieniądze. Oznacza to, że przed wyjazdem trzeba zasilić konto walutowe potrzebną kwotą, w przeciwnym wypadku w razie płatności środki zostaną pobrane z konta złotówkowego, a to wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów.

Czy trzeba mieć konto we wszystkich walutach

Karta wielowalutowa pobiera środki z konta na którym jest odpowiednia waluta. Jeśli brak waluty, którą użytkownik płaci, pobiera pieniądze z konta złotówkowego, lub z konta w popularnej walucie jak euro czy dolar. Następuje wówczas przewalutowanie, które jest dość kosztowne.

Oznacza to, że chcąc zrobić sobie wycieczkę objazdową po Chorwacji, Serbii, Grecji i Turcji trzeba mieć konta walutowe zasilone 4 obcymi walutami. Mogłoby to być uciążliwe, zwłaszcza, że nie każdy bank oferuje możliwość korzystania ze wszystkich walut, które będą Cię interesować.

W praktyce warto mieć konto zasilone tymi walutami, z których będziesz korzystać najczęściej. Unikniesz dzięki temu przewalutowania przy większości transakcji, a więc zdecydowanej większości kosztów dodatkowych.

Karta zadziała też przy płatnościach tymi walutami, których nie masz na koncie. Oczywiście zapłacisz za przewalutowanie, ale jeśli będzie to jakiś pojedynczy zakup, różnica nie będzie duża.

Zasilenie konta wszystkimi walutami, z których zamierzasz skorzystać to najlepsze rozwiązanie pod kątem oszczędności, ale możesz z niego zrezygnować, gdy w danej walucie zakładasz tylko drobne zakupy.

Karta wielowalutowa w ofercie banków w Polsce

Z myślą o osobach planujących zagraniczne wakacje, lub odbywających częste podróże służbowe do innych krajów, przygotowaliśmy zestawienie ofert polskich banków.

Nazwa bankuIlość obsługiwanych walutKoszt wydania kartyKoszt używaniaKoszt prowadzenia konta walutowegoKoszt wypłaty pieniędzy z bankomatu za granicą
Alior BankBezpośrednio karta Alior Banku obsługuje 23 waluty00 zł mies.0Od 2,50 zł w strefie EOG, przez 5 zł - w pozostałych bankomatach, aż do 9 zł w szczególnych wypadkach
PKO BPBezpośrednio karta PKO BP obsluguje 11 walut010 zł lub 0 zł (brak opłaty  w przypadku 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu00-3 % (opłata naliczana w zależności od posiadanego konta)
Citi HandlowyBezpośrednio karta Citi Handlowy obsługuje 15 walut00-8 zł - (opłata naliczana w zależności od posiadanego konta)0-3 zł - (opłata naliczana w zależności od posiadanego konta)0-7 zł - (opłata naliczana w zależności od posiadanego konta)
Credit Agricole 3 waluty: EUR, USD, GBP09 zł lub 0 zł ( brak opłaty przy min. min. 1 transakcji bezgotówkowej i 1000 zł wpływów na konto)26 zł (z bankomatów w EUR na terenie EOG) -  0 zł( przy min. 1 transakcji miesięcznie; 12 zł w innych walutach lub w EUR poza obszarem EOG)
Getin Bank4 waluty: EUR, USD, GBP, CHF0000 zł - wypłata w strefie EOG; 4,5% min. 10 zł - pozostałe bankomaty zagraniczne 
ING Bank Śląski3 waluty: EUR, USD, GBP07 zł mies. 0 zł -  jeśli wydamy kartą min. 300 zł miesięcznie)00-3% (w zależności od posiadanej karty)
mBankBezpośrednio karta mBank obsługuje 11 walut07 zł lub 0 zł (brak opłaty przy min. 1 transakcja mies.)00 zł 
Santander Bank Polska3 waluty: EUR, USD, GBP03 zł lub 5 zł, lub 0 zł( brak opłaty przy min. 5 transakcji kartą)0,8 jednostki danej waluty2,5 jednostki danej waluty
Bank Pekao S.A.4 waluty: EUR, USD, GBP, CHF03 zł lub 0 zł (brak opłaty przy min. wpływów 500 zł i 1 transakcji kartą w mies.)0 zł (dla konta Przekorzytne) 2,3% min. 5 zł lub 0 zł (min. 500 zł wpływów i 1 transakcja kartą dla konta Przekorzystne)

Analiza ofert banków w Polsce prowadzi do wniosku, że kartę wielowalutową można otrzymać za darmo, jednak korzystanie z karty może już łączyć się z dodatkowymi kosztami. Czasem bank pozwala zwolnić się z opłaty pod warunkiem określonej liczby transakcji czy miesięcznych wpływów na konto w wymaganej wysokości.

O ile płatność kartą wielowalutową za granicą się opłaca, to przy wypłacie gotówki z bankomatu trzeba już uważać, bo zwykle łączy się to z koniecznością zapłaty prowizji. Warto również zwrócić uwagę na koszty prowadzenia konta wielowalutowego, bo nie zawsze taka usługa będzie bezpłatna.

W ciągu roku banki znacznie poprawiły swoją ofertę w zakresie kart wielowalutowych. Przede wszystkim wzrosła liczba obsługiwanych walut. Przykładowo karta wielowalutowa Alior obsługiwała bezpośrednio jedynie 3 najpopularniejsze waluty, a dziś obsługuje ich już 23. Także Citi Handlowy dodał sporą ilość walut do portfela walutowego i teraz bezpośrednio obsługuje ich 15. Tą samą drogą idzie mBank, który aktualnie obsługuje bezpośrednio konta w 11 walutach. Wcześniej tak szerokie możliwości oferował jedynie Bank Pekao BP, który również obsługuje bezpośrednio konta w 11 walutach.

Karta wielowalutowa – na co zwrócić uwagę?

Wybór karty wielowalutowej najlepiej rozpocząć od analizy dostępnych ofert. Większość proponowanych produktów pozwala na korzystanie z czterech podstawowych walut: euro, dolara, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. Wśród przeanalizowanych przez nas ofert przez nas ofert kilka banków zapewnia dostęp do 11, 15 a nawet 23 walut. Warto zwrócić na to uwagę i dopasować rachunek walutowy do waluty kraju podróży, żeby uniknąć kosztownego przewalutowania.

Korzystając z karty wielowalutowej za granicą trzeba też pamiętać o zapewnieniu środków na koncie walutowym – w innym przypadku bank pobierze środki z konta złotówkowego i doliczy koszty przewalutowania.

Oprócz standardowych opcji banki wprowadzają również dodatkowe bonusy czy dodatki, z których można skorzystać przy okazji uruchomienia konta walutowego czy karty wielowalutowej. Atrakcyjne ubezpieczenia turystyczne, darmowy dostęp do saloników lotniskowych w przypadku opóźnienia lotu czy ubezpieczenie bagażu to oferty, którymi banki kuszą klientów do skorzystania z ich oferty.

Karta wielowalutowa – bezpieczeństwo i wygoda w podróży

Karto wielowalutowa to narzędzie, które przyda się do realizacji wielu zadań: na co dzień sprawdzi się przy wykonywaniu transakcji w złotówkach, a za granicą do płatności w walucie obcej. Jest wygodna w użyciu – system rozpoznaje walutę transakcji i pobiera środki z właściwego konta walutowego. I bezpieczna: uwalnia od konieczności noszenia ze sobą gotówki i szukania kantoru, który oferuje wymianę pieniędzy po korzystnym kursie.

Dodatkowo eliminuje również problem co zrobić z niewykorzystaną walutą, która została z ostatniego wyjazdu: wymienić czy zostawić na później? Wydaje się, że karta wielowalutowa to rozwiązanie, które może na dobre zagościć w portfelu przy okazji zagranicznych wyjazdów.

Czytaj też: Karta kredytowa – działanie i wpływ na otyłość 

Czytaj też: Karty prepaid – czym są i czy to już ich koniec?

Co warto wiedzieć?

  • Karta wielowalutowa to karta debetowa z możliwością płacenia w innej walucie.
  • Karty wielowalutowe różnych banków pozwalają płacić bez przewalutowania w od 3 do 23 różnych walut.
  • Wypłaty z bankomatów za granicą mogą kosztować do 12 zł lub stanowić procent od wypłacanej kwoty.
  • Konta walutowe można zasilać dzięki bankowości elektronicznej lub kantorom internetowym.
  • Większość banków nie pobiera opłat za samo wydanie karty i podpięcie do niej konta walutowego.
PORÓWNAJ KONTA
Michał Mucha
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
1 rok temu

Witam,
chciałem się odnieść do karty wielowalutowej w PKO BP. Posiadam w tym banku tzw. „złote” konto i do niego właśnie taką kartę, nie robię nią 5 transakcji w m-cu mimo to nic za nią nie płacę, warunkiem braku opłat jest podpięcie tej karty pod rachunek walutowy w PKO BP.