Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 17:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Revolut — czym jest i czy może zagrozić bankom?

Na swojej głównej stronie internetowej Revolut chwali się, że ma zdecydowanie lepsze konto niż w bankach, które naliczają opłaty przy wydawaniu pieniędzy za granicą. Revolut chce być inny niż banki, nie stosować ukrytych opłat, ani wysokich przeliczników kursów walut. Coraz bardziej jednak staje się bankiem, dokładnie takim jak te, od których chce się odróżniać.

 

Technologie finansowe, czyli FinTech to branża, która rośnie z dnia na dzień. Na całym świecie powstają start-upy, które chcą pomagać ludziom przyjemniej wydawać pieniądze, szybciej realizować płatności, płacić mniej za to, co za co w tradycyjnych bankach płacimy często wysokie prowizje.

Vegas, Baby!

Zanim Revolut powstał w 2015 roku w londyńskim City, Nikolay Storonsky (Dyretkor Generalny i jeden ze współzałożycieli projektu) pojechał na wakacje do Las Vegas. Na miejscu płacił za wszystko swoją brytyjską kartą i czasem wypłacał pieniądze z bankomatu. Po powrocie podliczył koszty i okazało się, że dodatkowe opłaty związane z przewalutowaniem podniosły koszty jego wakacji o prawie 20%. To był początek Revoluta, który miał właściwie tylko dwa zadania:

 • obniżyć opłaty przy płatnościach międzynarodowych,
 • uprościć zasady i zlikwidować haczyki przy płatnościach międzynarodowych.

W 2018 roku, kiedy Revolut zdobył już serca użytkowników, w wywiadzie dla „The Telegraph” Storonsky powiedział: „Nigdy nie widziałem, żeby duże banki robiły coś fajnego, gdyby to zrobiły, nie byłoby nas”.

Revolut nad Wisłą

Na koniec grudnia 2018 roku liczba użytkowników Revoluta w Polsce wyniosła 300 tysięcy, a plan zakładał, że rok 2018 zamknie się liczbą 150 tysięcy klientów. Co więcej, twórcy nie przeznaczali w tym okresie znacznych funduszy na reklamę. W kolejnych latach aplikacja stawała się jeszcze bardziej popularna. W połowie 2020, w środku pandemii, Revolut pochwalił się milionowym użytkownikiem w Polsce.

Milion klientów w Polsce to bardzo dużo, jako że firma ma ich aktualnie ponad 15 milionów w skali całego świata. Wygląda więc na to, że Revolut był w Polsce potrzebny i zdecydowanie spełnił wymagania użytkowników. Większość osób dowiedziała się o nim dzięki rekomendacjom znajomych lub recenzjom w sieci.

Revolut — jak to działa?

Revolut to usługa posiadająca funkcjonalność tradycyjnego banku, ale w pełni zarządzana z poziomu aplikacji mobilnej połączonej z kartą Mastercard/Visa. Dzięki Revolutowi użytkownik może otworzyć rachunek bankowy, trzymać na nim środki w różnych walutach, wykonywać darmowe przelewy i oczywiście używać jednej karty do płatności za granicą – korzystając z międzybankowego kursu wymiany, bez marży i dodatkowych opłat. Obecnie Revolut obsługuje płatności kartą i wypłaty z bankomatów w większości walut świata, gdzie akceptowane są karty Mastercard i Visa. Za główne waluty uważane są aktualnie: AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, HRK, HUF, ILS, ISK, JPY, MAD, MXN, NOK, NZD, PLN, QAR, RON, RSD, RUB, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR. Hrywna ukraińska i baht tajlandzki choć należą do walut podstawowych, podlegają wyższym opłatom niż pozostałe waluty z tego koszyka.

Revolut — opłaty

Teoretycznie za wypłaty z bankomatów za granicą nie ma opłaty, ale tylko pod warunkiem, że użytkownik zmieści się w limicie. W miesiącu można wypłacić bezpłatnie do 800 zł w nie więcej niż 5 transakcjach. Kolejne transakcje lub wypłaty kwoty ponad limit będą wiązać się z opłatą w wysokości 2% wypłacanej kwoty, ale nie mniej niż 5 zł.

Przy płaceniu za granicą kartą Revoluta w opcji Standard (dostępne jest też płatne konta Premium i Metal z innymi kosztami i dodatkowymi funkcjami) aplikacja zastosuje międzynarodowy kurs wymiany, czyli dynamiczny kurs wymiany walut między bankami — to kurs obowiązujący w czasie rzeczywistym dostarczany do Revoluta m.in. przez Morningstar i Currencycloud.

Przelewy zagraniczne w euro do strefy SEPA (Unia Europejska, Wielka Brytania, Szwajcaria) są w Revolucie darmowe, natomiast pozostałe przelewy międzynarodowe wiążą się z opłatami zależnymi od waluty, kraju i wysokości przelewu.

Minimalnie jest do 1,5 zł, maksymalnie ok. 25 zł.
Jeśli miesięcznie użytkownik nie przekroczy kwoty 5 tysięcy PLN (jeszcze do sierpnia było to 20 tysięcy PLN), Revolut nie pobiera żadnej prowizji za przewalutowanie przy wymianie walut w dni powszednie (z wyjątkiem bahta tajlandzkiego i hrywny ukraińskiej, w przypadku których obowiązuje 1% marży). Po przekroczeniu 5 tysięcy PLN naliczana jest opłata 1% od kwoty transakcji.

W weekend w aplikacji obowiązuje stały kurs, który ma chronić przed wahaniami i jest pobierana opłata 1% w przypadku wszystkich głównych walut (tj. AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, HRK, HUF, ILS, ISK, JPY, MAD, MXN, NOK, NZD, PLN, QAR, RON, RSD, RUB, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR), oraz +1% w przypadku wszystkich innych walut, w tym THB i UAH (oznacza to, że w weekend w przypadku walut THB i UAH stosuje się 2% marży).

Warto zauważyć, że w 2021 opłata ta wzrosła o 100% – wcześniej wynosiła jedynie 0,5%, co było wartością wyjątkowo atrakcyjną.

Revolut – zarządzanie pieniędzmi

Aplikacja dostarcza swoim użytkownikom szeroki wachlarz funkcji i usług. Jedną z podstawowych zalet jest ułatwienie zarządzania pieniędzmi. Oto kilka rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę:

 • Konto w kilka minut – otwarcie konta następuje w kilka minut z poziomu telefonu — Revolut nie ma placówek. Wystarczy poprzez aplikację przekazać wymagane dane i potwierdzić tożsamości użytkownika np. na podstawie zdjęcia dowodu osobistego. Następnie trzeba zasilić konto kwotą minimum 20 zł, dodać kartę wirtualną lub zamówić dostawę jej fizycznej wersji. 
 • Budżetowanie – aplikacja pokazuje statystyki wydawania pieniędzy i umożliwia ustawienie limitów wydatków np. na restauracje czy odzież. Użytkownik otrzymuje wskazówki ułatwiające planowanie budżetu. Aby określić swoje budżety i zacząć zarządzać swoimi pieniędzmi należy otworzyć w aplikacji kartę „statystyki” i wprowadzić pożądane ograniczenia.  
 • Sejfy Valut – użytkownik może zaokrąglać każdą płatność kartą do najbliższej liczby całkowitej, a różnica zostanie odłożona. Pieniądze można odkładać w ponad 30 walutach, a także przechowywać je w towarach lub kryptowalutach. Revolut oferuje także sejfy grupowe, dzięki którym oszczędzać można razem z rodziną i znajomymi,
 • Powiadomienia o wydatkach – aplikacja wysyła powiadomienie po dokonaniu płatności kartą jeszcze przed zakończeniem drukowania paragonu.
 • Rachunki grupowe – funkcja ta pozwala na dzielenie rachunków pomiędzy użytkownikami Revoluta. Wystarczy określić, jakie kwoty muszą zwracać ci poszczególni członkowie grupy. Aplikacja wysyła użytkownikom przypomnienia o konieczności uregulowania długu. 
 • Przelewy zagraniczne – realizowane do ponad 30 krajów. Brak opłat za przelewy pomiędzy Europą, USA, Singapurem, Japonią, Australią i innymi krajami. Revolut oferuje międzybankowy kurs wymiany walut, który jest najkorzystniejszy dla użytkownika. Pomiędzy użytkownikami aplikacji do realizacji przelewu potrzebny jest wyłącznie numer telefonu odbiorcy. W przypadku międzynarodowego przelewu bankowego należy podać imię, nazwisko, numer konta i identyfikator banku np. numer BIC/SWIFT.
 • Konto Junior – przeznaczone dla dzieci, ale pozostające pod kontrolą dorosłego użytkownika Revolut. Osoba zarządzająca kontem otrzymuje alerty dotyczące płatności oraz blokować i odblokowywać kartę dziecka. Istnieje także możliwość ustala zadań i nagradzania w zamian za ich realizację.
 • Revolut Trading – pozwalający na inwestowanie w akcje od kwoty 1 USD. Możliwość zakupu akcji 750 firm oraz inwestowanie w część akcji, która jest mniejsza niż pełny udział np. w przypadku kiedy nie stać Cię na zakup całej akcji. Zakup akcji zwolniony jest z prowizji w zależności od wybranego planu:
  • Standard – 3 transakcje giełdowe miesięcznie,
  • Premium – 8 transakcji giełdowych miesięcznie,
  • Metal – brak limitu.
 • Darowizny – możliwość wsparcia wybranej organizacji jednym kliknięciem. Użytkownik może przekazać jednorazową kwotę, zdefiniować przelewy cykliczne lub przekazywać końcówki każdej transakcji na wybraną organizację charytatywną.
 • Apple Pay i Google Pay – karty Revoluta z powodzeniem podpiąć można do elektronicznych portfeli i płacić za pomocą smartfona lub zegarka.

Revolut – podróżowanie

Jedną z najważniejszych funkcji Revoluta jest możliwość płacenia w ponad 150 walutach bez prowizji (stan na 2 września 2019), a tylko z niewielką prowizją w weekend lub po przekroczeniu równowartości 20 tysięcy PLN miesięcznie. Warto też zwrócić uwagę na:

 • Wypłacanie gotówki – użytkownik może za darmo wypłacić 800 PLN miesięcznie z zagranicznych bankomatów. Po przekroczeniu tej kwoty jest naliczana prowizja 2% od każdej wypłaty.
 • Ubezpieczenie w czasie podróży – użytkownik może skorzystać z ubezpieczenia na czas podróży w cenie od 1 GBP dziennie.

Revolut – przelewy i płatności

Użytkownik Revoluta może przelewać pieniądze za granicę w 29 walutach (stan na 2 września 2019) bez prowizji po kursie międzybankowym — opłata jest doliczana po przekroczeniu 20 tysięcy PLN miesięcznie, w weekendy lub za niektóre waluty. Kolejne funkcjonalności to:

 • Płatności cykliczne – w aplikacji można ustawić płatności cykliczne np. za rachunki lub czynsz.
 • Wysyłanie i odbieranie pieniędzy – aplikacja umożliwia wysyłanie pieniędzy do innych osób, ale też użytkownik może poprosić kogoś o przelew na własne konto.

Revolut – bezpieczeństwo

Revolut to także zestaw funkcji pozwalających ograniczyć ryzyko utraty pieniędzy w wyniku np. zgubienia karty. Zaliczamy do nich:

 • Blokadę karty – przy utracie karty, użytkownik może ją łatwo zablokować w aplikacji i otrzymać nową.
 • Wyłączenie i włączanie funkcjonalności – aplikacja pozwala na wyłączenie opcji płatności zbliżeniowych za pomocą paska magnetycznego, płatności online i wypłat z bankomatu.
 • Geolokalizację – jeśli karta będzie używana w innym miejscu niż jej właściciel, zostanie automatycznie zablokowana.

Revolut – wymiana kryptowalut

Revolut oferuje także dostęp do kryptowalut z poziomu aplikacji. Usługi w tym zakresie nie są regulowane przez FCA (Financial Conduct Authority, Urząd ds. Postępowania Finansowego). W tym obszarze użytkownik otrzymuje:

 • Dostęp do 5 kryptowalut – możliwość wymiany 29 walut bezpośrednio na: Bitcoin, Litecoin, Etherum, Bitcoin Cash i XRP.
 • Narzędzia analityczne – użytkownik może śledzić w czasie rzeczywistym wykresy kryptowalut oraz aktualne stawki, a także ustawić alerty cenowe, gdy kryptowaluta osiągnie określoną wartość.

Warto pamiętać, że Revolut oferuje rozwiązanie uproszczone, nie zaś typowy portfel kryptowalutowy. Wszystkie transakcje są rejestrowane dokładnie tak samo jak inne transakcje bankowe, nie ma więc mowy o prywatności jaką zapewnia korzystanie z kryptowalut we własnym zakresie.

Revolut vs banki

Revolut nie powstał jako bank, ale dziś jest usługa, która rywalizuje z tradycyjnymi bankami. Start-up funkcjonuje jako spółka Ltd. (odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) i działa pod nadzorem Financial Conduct Authority, odpowiednika polskiej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Użytkownicy, którzy woleliby jednak, aby Revolut podlegał większej kontroli finansowej docenią fakt, że 13 grudnia 2018 roku start-up uzyskał od Banku Litwy europejską licencję bankową, dającą zezwolenie na działalność na terenie Unii Europejskiej.

Do tego momentu środki zgromadzone na kontach fintechu nie były zabezpieczone gwarancjami odpowiednika litewskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Pieniądze były zdeponowane na kontach brytyjskich banków – Barclays i LLoyds. Teraz Revolut Bank staje się faktyczną konkurencją dla tradycyjnych banków komercyjnych i z każdą kolejną funkcją coraz bardziej przestaje być fintechem, a zaczyna sam być bankiem.

Czekamy na ofertę kredytową Revolut i kilka innych zapowiedzianych zmian.

Czy banki boją się Revoluta?

Revolut w momencie wejścia na rynek dał bankom bardzo silną motywację do zmiany oferty. Niektóre banki próbowały nawet utrudniać swoim klientom zakładanie kont Revolut i przelewanie na nie środków. Metoda ta jednak nie mogła przynieść oczekiwanych skutków. Rosnąca popularność Revoluta i podobnych fintechów, sprawiła, że w ciągu ostatnich 3 lat banki gruntownie przemyślały swoją ofertę w zakresie międzynarodowych płatności i wymiany walut. Ogólnie koszty przewalutowania znacznie spadły. Banki poprawiły też swoje aplikacje mobilne, zaoferowały własne opcje korzystania z kryptowalut i wirtualne karty płatnicze. Bez wątpienia w pierwszej chwili banki przestraszyły się Revoluta, ale szybko przeszły z etapu nieprzemyślanych działań defensywnych do solidnej rywalizacji produktowej. Dziś gdy Revolut jest bankiem, traktują go jako konkurencję, ale wcale nie najgroźniejszą.

Revolut — nie ma róży bez kolców

Czy Revolut to start-up idealny? Jedni powiedzą, że rosyjskie pochodzenie twórców aplikacji już jest podejrzane. Jednak to tylko dywagacje. Inną sprawą jest funkcjonowanie firmy. Nikolay Storonsky nie ukrywa, że pracownicy mają przede wszystkim wyrabiać normę, wyrabiać normę i jeszcze wyrabiać normę.

Na firmowym Slacku nie ukrywa tego, że niezrealizowane cele są praktycznie równoznaczne z pozbawieniem pracy. Jeśli ktoś nie wyrobił się z pracą w tygodniu, to powinien pracować w weekend. Magazyn „Wired” pisał nawet o tym, że nieustanne przetasowania kadrowe wprowadzają kulturę braku zaufania i niepewności, co w niekorzystnie przekłada się na długofalowe zarządzanie firmą. Na razie jednak nic nie wskazuje na to, aby pracownicy chcieli masowo uciekać z Revoluta.

Trzeba też pamiętać, że model biznesowy Revolut wpływa na jakość obsługi klienta. Użytkownik nie ma możliwości zadzwonienia czy udania się do oddziału banku

Czy Revolut jest bankiem?

Revolut posiada licencję bankową i prowadzi Revolut Bank działający na Litwie. Można więc powiedzieć, że jest tak zwanym neobankiem – instytucją finansową oferującą podstawową usługę bankową (konto, karta płatnicza), ale pozbawioną tradycyjnych atrybutów banku (oddziałów, kas, produktów kredytowych). Neobanki odpowiedziały na potrzeby klientów w zakresie prostych, tanich rozwiązań online i stopniowo z fintechowych startupów zmieniają się w banki w pełnym rozumieniu tego słowa.

Teraz Revolut planuje wejście na rynek kredytów i pożyczek, więc tym bardziej należy go traktować jako bank komercyjny.

Co z tym Revolutem?

Revolut cieszy się coraz większym uznaniem wśród użytkowników, rozbudowuje swoją ofertę i staje się bankiem opartym o technologię. Dla konsumentów to dobra wiadomość nawet jeśli sami nie korzystają z aplikacji Revolut. Konkurencja szybko rosnącego fintechu zmusiła banki do obniżenia opłat i zaproponowania bardziej korzystnych dla użytkownika zasad wymiany walut. Postęp odbył się tu z korzyścią dla konsumenta.

 

Czytaj też: Likwidacja OFE — wybrać ZUS czy IKE?

Czytaj też: Bogaci czy biedni — siła nabywcza Polaków

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Revolut jest bankiem?

  Tak, już jest.

 2. Czy w Revolut płaci się za przelewy zagraniczne?

  Przelewy wykonane w euro i wewnątrz Unii Europejskiej (+Szwajcaria, Wielka Brytania) są bezpłatne do kwoty 20 000 zł. Pozostałe są płatne.

 3. Czy można założyć konto Revolut dla dziecka?

  Dla dziecka można założyć konto zależne Revolut Junior, jest ono de facto subkontem konta rodzica. Dziecko nie może być posiadaczem samodzielnego konta Revolut. 

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar
Oceń artykuł

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Czarek
Czarek
2 miesięcy temu

ja posiadam konto w Revolut i sobie to chwalę,szukałem takiej karty wielowalutowej,jest super

Ewa
Ewa
1 miesiąc temu

Prowizja za przewalutowywanie jest juz powyżej 5000zł

Michał Mucha
Editor
1 miesiąc temu
Reply to  Ewa

Racja, dziękujemy za czytelniczą czujność. Faktycznie od sierpnia zmienił się limit. Pozdrawiamy.

Kamis
Kamis
1 miesiąc temu

czy to konto na revolut standard jest całowicie darmowe? jak się tam wpłaca pieniądze?

Kuba
Kuba
6 dni temu
Reply to  Kamis

Jest darmowe, choc nie wiem jak aktualnie jest z wyrobieniem karty (niezaleznie od tego mozna jej nie zamawiac i miec po prostu wirtualna karte w telefonie). Osobiscie „tankuje” ApplePay wzgldnie czyms podobnym – wygodnie i szybko, oprocz tego mozna zwyklym przelewem na Revolutowy numer konta.

Mila
Mila
24 dni temu

Czy na konto w Revolut może wejść komornik

Tadeusz
Tadeusz
12 dni temu
Reply to  Mila

nie, nie może

Eilos
Eilos
9 dni temu

Ciekw jestem czy polski urząd skarbowy może mieć wgląd na konto Revolut?

Michał Mucha
Editor
8 dni temu
Reply to  Eilos

Tak, a w przypadku prowadzenia działalności, KAS może nawet to konto zamknąć.