Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty płatnicze

Wirtualne karty – czym są i jak działają?

Karta płatnicza nie musi mieć fizycznej formy. Alternatywą jest wirtualna karta, która daje podobne możliwości, ale funkcjonuje tylko w postaci cyfrowej. Czym jest wirtualna karta? Jak działa wirtualna karta płatnicza? Czy cyfrowa karta kredytowa jest opłacalna?

Liczba kart wirtualnych na polskim rynku w III kwartale 2020 r. sięgnęła 2 100 000 sztuk (według danych NBP) – co daje 5% udział w strukturze kart płatniczych. Oznacza to wyraźny wzrost zarówno ilości, jak i procentowego udziału kart wirtualnych w stosunku do ilości wszystkich kart płatniczych. Tylko w ciągu ostatniego roku ilość kart wirtualnych wzrosła o ponad 20%. Trend ten zdaje się utrzymywać też w 2021 roku.

Karty wirtualne – czym różnią się od plastikowego odpowiednika?

Wirtualna karta płatnicza to karta płatnicza, która nie ma fizycznej postaci. Dzięki temu nie można jej zgubić, ani nie może paść łupem złodzieja (wykluczając kradzież w sieci). Występuje w postaci zapisu elektornicznego, ale podobnie do kart plastikowych karta wirtualna ma także swój numer, kod CVC2/CVV2 oraz datę.

Wirtualna karta płatnicza zapewnia większe bezpieczeństwo korzystania niż zwykła karta plastikowa – przede wszystkim z uwagi na brak fizycznej postaci  i możliwość zasilenia dowolną kwotą potrzebną do realizacji płatności.

Rodzaje kart wirtualnych

 • Debetowe –  powiązane z określonym kontem lub wirtualna karta kredytowa – funkcjonują jako rodzaj pożyczki.
 • Jednorazowe – generowane do konkretnej płatności lub wielokrotnego użytku, z których można korzystać aż do upływu daty ważności.
 • Prepaid – wirtualna karta przedpłacona to rodzaj kart, które wymagają zasilenia określoną kwotą lub powiązane z kontem głównym. Wirtualna karta przedpłacona to wygodne rozwiązanie.
 • Prowadzone tylko w walucie polskiej lub wielowalutowe.

Wirtualne karty przedpłacone w ofercie banków w Polsce

Sprawdziliśmy, jak wygląda oferta kart wirtualnych w bankach i firmach pozabankowych. Fakt, że karta nie ma fizycznej formy nie oznacza wcale, że instytucja finansowa nie pobiera opłat za udostępnienie wirtualnej wersji „plastiku”.  Oto najpopularniejsze rozwiązania proponowane przez banki.

ekarta wirtualna w mBank

Oferta jest skierowana do klientów mBanku. Klient może korzystać z karty praktycznie od razu po jej zamówieniu. To typowa karta przedpłacona – płatność jest możliwa po doładowaniu dowolną kwotą.

Transakcje realizowane za granicą mogą być rozliczane w jednej z dwóch walut: euro lub dolarach amerykańskich (eKarta USD lub eKarta EUR). Prowizja za przewalutowanie w przypadku płatności inną walutą wynosi 3%. Wydanie karty wirtualnej jest aktualnie całkowicie darmowe, podobnie jak korzystanie z niej.

Karta wirtualna ING Visa

Przeznaczona tylko do realizacji płatności na odległość – czyli przez internet czy przez telefon. Zasilenie karty jest możliwe w każdej chwili w Moim ING. Zarówno jej używanie, bezgotówkowe transakcje przez internet, zmiana wysokości dziennych limitów transakcyjnych czy zasilenie karty przelewem w Moim ING jest darmowe. Jedyny koszt to 20 zł, który wiąże się z zamówieniem karty. Karta wirtualna ING Visa jest bezpłatna tylko dla osób w przedziale wiekowym 18-26 lat, które mają otwarte konto Direct.

Kartę można zamówić w bankowości internetowej i wiąże się z to koniecznością posiadania konta w banku ING. Karta wirtualna jest aktywna automatycznie od momentu zamówienia. Do jednego rachunku płatniczego płatnika można zamówić tylko jedną kartę wirtualną.

Karta wirtualna w banku Millennium

Usługa jest dostępna tylko dla klientów banku Millennium. Karta wirtualna daje możliwość płatności zbliżeniowych telefonem z systemem operacyjnym Android 4.4 lub wyższym. Oprócz wymagań co do systemu telefonu dla korzystania z karty wirtualnej niezbędna jest jeszcze komunikacja NFC i aplikacja mobilna Banku Millennium. Transakcje powyżej 50 zł trzeba potwierdzić PIN-em.

W przypadku karty wirtualnej, która nie ma plastikowego odpowiednika, to użytkownik decyduje z jakim kontem ją powiąże i jaki nada jej PIN. Zarówno wydanie karty jak i prowadzenie karty wirtualnej w banku Millennium nie wiąże się z żadnymi kosztami. Karta jest ważna 4 lata od daty wydania. Klient może posiadać maksymalnie dwie karty wirtualne: jedną Mastercard i jedną Visa.

Aktualnie wszystkie karty plastikowe Millenium posiadają swoje wirtualne odpowiedniki. Posiadacz karty plastikowej może bez trudności wyrobić jej wirtualną wersję przez serwis internetowy Millenium.

Karta mobilna Santander Bank

Mimo iż grupa Santander nie reklamuje aż tak swoich kart wirtualnych, to posiada w swojej ofercie tak zwaną mobilną kartę kredytową, która umożliwia płatności telefonem i transakcje internetowe.

Wirtualne karty na rynku pozabankowym

Karty wirtualne dostępne są nie tylko w ofercie bankowej, ale także coraz popularniejszych fintechów. W Polsce m.in. mamy możliwość korzystania z Revoluta, który daje możliwość płatności za granicą w ponad 150 walutach po bankowych kursach wymiany.

Karta Revolut działa na zasadzie karty prepaid – czyli do wykonania płatności wymaga wcześniejszego zasilenia konta. Posiadacze aplikacji Revolut w wersji Standard mogą dokonywać płatności kartą wirtualną po zamówieniu bezpłatnej karty plastikowej (trzeba zapłacić jedynie za jej dostarczenie). W przypadku wersji Premium w ramach opłaty w wysokości 29,99 zł miesięcznie, klient otrzymuje możliwość generowania jednorazowych kart wirtualnych.

Jakie są zalety wirtualnej karty?

 • Dokonując płatności kartą wirtualną kontrolujemy wydatki.
 • Łatwe zarządzanie budżetem.
 • Bezpieczne płatności zbliżeniowe.
 • Płatności za granicą bez opłat za przewalutowanie – w przypadku oferty prowadzenia rachunku płatniczego płatnika w walutach innych niż złotówki

Jakie są wady wirtualnej karty?

 • Uciążliwe doładowanie konta przed dokonaniem płatności.
 • Opłaty – w zależności od banku.
 • Konieczność posiadania smartfona – dla płatności zbliżeniowych.

Podsumowanie

Karty wirtualne to ciekawa i bezpieczna alternatywa dla popularnych „plastików”. Szerokie zastosowanie zapewnia realizację zarówno płatności online jak i zbliżeniowych za pomocą telefonu. W przypadku korzystania z ofert pozabankowych trzeba mieć jednak świadomość, że środki zgromadzone na kontach prowadzonych do kart wirtualnych nie są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Warto wiedzieć

 • Wirtualne karty płatnicze mogą być używane zbliżeniowo dzięki smartfonom
 • Większość wirtualnych kart płatniczych to karty przedpłacone
 • Wirtualną kartę płatniczą warto wykorzystać np. podpinając ją do opłat abonamentowych za serwisy internetowe

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co to jest karta wirtualna?

  Karta wirtualna to karta płatnicza, która nie ma fizycznej postaci. Dzięki temu nie można jej zgubić, ani nie może paść łupem złodzieja (wykluczając kradzież w sieci). Występuje w postaci zapisu elektronicznego, ale podobnie do kart plastikowych karta wirtualna ma także swój numer, kod CVC2/CVV2 oraz datę ważności.

 2. Czy można wypłacić pieniądze z karty wirtualnej?

  Tak, można wypłacić pieniądze z karty wirtualnej. Wystarczy znaleźć bankomat wyposażony w czytnik zbliżeniowy i korzystać w swoim telefonie lub smartwatchu z Apple Pay lub Google Pay. Można także skorzystać z opcji wypłat bezgotówkowych, np. wypłat BLIK.

 3. Gdzie można płacić karta wirtualną?

  Wirtualną kartą płatniczą można płacić wszędzie tam, gdzie fizyczną kartą płatniczą. Można z niej korzystać przez internet oraz mobilnie w sklepach (za pomocą smartfona lub smartwatcha). Tak samo, jak fizyczna karta płatnicza, ma swój numer, kod CVC2 i datę ważności.

 4. Jak wpłacić pieniądze na wirtualną kartę?

  Jest wiele sposobów na to, aby wpłacić pieniądze na wirtualną kartę. Wszystko zależy od tego, w jakim banku lub instytucji finansowej mamy taką kartę. Najczęstszym sposobem wpłaty środków na kartę wirtualną jest skorzystanie z aplikacji mobilnej, w której można zlecić wpłatę z naszego konta osobistego poprzez przelew, Apple Pay, Google Pay, BLIK lub inne wygodne formy wpłaty.

PORÓWNAJ KONTA
Michał Mucha
Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy Maczynski
Jerzy Maczynski
1 rok temu

Karta wirtualna – glupi wynalazek, ktory prawie nigdzie nie dziala… tyle w temacie

Piotrek
Piotrek
1 rok temu

Posiadam kilka wirtualnych kart w mBanku i płacę nimi za Netflixa, automatyczne doładowania komórki, siłownię i jeszcze parę usług. I zawsze działa! Tak więc dla mnie są bardzo przydatne

Piot r
Piot r
1 rok temu

jakaś aktualizacja?
jakieś stare te informacje, w zasadzie wszystkie

Wacek
Wacek
2 lat temu

Wirtualną karta Milenium nie można płacić w necie bo nie jest do niej przypisany kod ccv. Służy tylko do płatności telefonem i innymi pierdami

Michał
Michał
2 lat temu

Jak odczytać ten kod CVV z karty wirtualnej???

Jarek
Jarek
2 lat temu
Reply to  Michał

Klikasz „karta debetowa” następnie „pokaż szczegóły” i widzisz całą kartę.

Dzudi
Dzudi
1 rok temu
Reply to  Jarek

Nieprawda, mam kilka kart i brak możliwości odczytu danych cvv cvc

wilk
wilk
2 lat temu

Z tego co kojarzę to Mobilna karta w Santander bank Polska nie jest dostępna.

Bartłomiej Borucki
Admin
2 lat temu
Reply to  wilk

Dziękujemy za informację. Fatycznie karta nie jest już dostępna w ofercie.