Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Wirtualne karty – czym są i czym różnią się od plastikowego odpowiednika?

Karta płatnicza nie musi mieć fizycznej formy. Alternatywą są wirtualne karty, które dają podobne możliwości, ale funkcjonują tylko w postaci cyfrowej.

mężczyzna przykładający telefon do terminala
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Liczba kart wirtualnych na polskim rynku w I kwartale 2020 r. sięgnęła 1.910.518 sztuk (według danych NBP) – co daje 4,4% udział w strukturze kart płatniczych. Najbardziej popularne są nadal karty fizyczne z mikroprocesorem EMV i paskiem magnetycznym (38.460.886 szt.), ale ich udział w rynku zmniejszył się o 0,3% w stosunku do IV kwartału 2019 r. Natomiast zainteresowanie kartami wirtualnymi rośnie – w tym samym okresie nastąpił wzrost wydanych kart tego typu o 0,2 %.

Karty wirtualne – czym różnią się od plastikowego odpowiednika?

Karta wirtualna to karta płatnicza, która nie ma fizycznej postaci. Dzięki temu nie można jej zgubić, ani nie może paść łupem złodzieja (wykluczając kradzież w sieci). Występuje w postaci zapisu elektornicznego, ale podobnie do kart plastikowych karta wirtualna ma także swój numer, kod CVC2/CVV2 oraz datę ważności.

Karta wirtualna zapewnia większe bezpieczeństwo korzystania niż zwykła karta plastikowa – przede wszystkim z uwagi na brak fizycznej postaci  i możliwość zasilenia dowolną kwotą potrzebną do realizacji płatności.

Rodzaje kart wirtualnych

 • Debetowe – powiązane z określonym kontem lub kredytowe – funkcjonują jako rodzaj pożyczki.
 • Jednorazowe – generowane do konkretnej płatności lub wielokrotnego użytku, z których można korzystać aż do upływu daty ważności.
 • Prepaid – wymagają zasilenia określoną kwotą lub powiązane z kontem głównym.
 • Prowadzone tylko w walucie polskiej lub wielowalutowe.

Wirtualne karty w ofercie banków w Polsce

Sprawdziliśmy, jak wygląda oferta kart wirtualnych w bankach i firmach pozabankowych. Fakt, że karta nie ma fizycznej formy nie oznacza wcale, że instytucja finansowa nie pobiera opłat za udostępnienie wirtualnej wersji „plastiku”.  Oto najpopularniejsze rozwiązania proponowane przez banki.

ekarta wirtualna w mBank

Oferta jest skierowana do klientów mBanku. Klient może korzystać z karty praktycznie od razu po jej zamówieniu. To typowa karta przedpłacona – płatność jest możliwa po doładowaniu dowolną kwotą.

Transakcje realizowane za granicą mogą być rozliczane w jednej z dwóch walut: euro lub dolarach amerykańskich (eKarta USD lub eKarta EUR). Prowizja za przewalutowanie w przypadku płatności inną walutą wynosi 3%. Opłata za wydanie eKarty to 25 zł dla wszystkich lub 0 zł dla posiadaczy rachunku mKonto Intensive. Dodatkowo posiadacz karty musi się liczyć z opłatą roczną – również 25 zł.

Karta wirtualna ING Visa

Przeznaczona tylko do realizacji płatności na odległość – czyli przez internet czy przez telefon. Zasilenie karty jest możliwe w każdej chwili w Moim ING. Zarówno jej używanie, bezgotówkowe transakcje przez internet, zmiana wysokości dziennych limitów transakcyjnych czy zasilenie karty przelewem w Moim ING jest darmowe. Jedyny koszt to 20 zł, który wiąże się z zamówieniem karty. Karta wirtualna ING Visa jest bezpłatna tylko dla osób w przedziale wiekowym 18-26 lat, które mają otwarte konto Direct.

Kartę można zamówić w bankowości internetowej i wiąże się z to koniecznością posiadania konta w banku ING. Karta wirtualna jest aktywna automatycznie od momentu zamówienia. Do jednego rachunku można zamówić tylko jedną kartę wirtualną.

Mobilna karta w Santander Bank Polska

Pozwala na realizację płatności za pomocą telefonu w sklepach i wypłatę pieniędzy w bankomatach z czytnikiem zbliżeniowym. Przeznaczona dla posiadaczy telefonów z systemem Android. Klient ma do wyboru kartę debetową Mastercard Mobile lub Visa – Mobile. Dla zamówienia karty mobilnej nie trzeba mieć karty plastikowej. Bank nie nalicza miesięcznej opłaty za kartę. Darmowe jest również jej wydanie.

Posiadacz mobilnej karty debetowej w banku Santander może samodzielnie określić dzienny limit transakcji i liczby płatności. Realizacja płatności zbliżeniowej telefonem jest możliwa tylko wtedy, gdy karta mobilna i NFC są włączone a ekran telefonu odblokowany. Transakcje powyżej 50 zł trzeba potwierdzić PIN-em.

Karta wirtualna w banku Millennium

Usługa jest dostępna tylko dla klientów banku Millennium. Karta wirtualna daje możliwość płatności zbliżeniowych telefonem z systemem operacyjnym Android 4.4 lub wyższym. Oprócz wymagań co do systemu telefonu dla korzystania z karty wirtualnej niezbędna jest jeszcze komunikacja NFC i aplikacja mobilna Banku Millennium. Transakcje powyżej 50 zł trzeba potwierdzić PIN-em.

W przypadku karty wirtualnej, która nie ma plastikowego odpowiednika, to użytkownik decyduje z jakim kontem ją powiąże i jaki nada jej PIN. Zarówno wydanie jak i prowadzenie karty wirtualnej w banku Millennium nie wiąże się z żadnymi kosztami. Karta jest ważna 4 lata od daty wydania. Klient może posiadać maksymalnie dwie karty wirtualne: jedną Mastercard i jedną Visa.

Wirtualne karty na rynku pozabankowym

Karty wirtualne dostępne są nie tylko w ofercie bankowej, ale także coraz popularniejszych fintechów. W Polsce m.in. mamy możliwość korzystania z Revoluta, który daje możliwość płatności za granicą w ponad 150 walutach po bankowych kursach wymiany.

Karta Revolut działa na zasadzie karty prepaid – czyli do wykonania płatności wymaga wcześniejszego zasilenia konta. Posiadacze aplikacji Revolut w wersji Standard mogą dokonywać płatności kartą wirtualną po zamówieniu bezpłatnej karty plastikowej (trzeba zapłacić jedynie za jej dostarczenie). W przypadku wersji Premium w ramach opłaty w wysokości 29,99 zł miesięcznie, klient otrzymuje możliwość generowania jednorazowych kart wirtualnych.

Wirtualne karty – zalety

 • Możliwość kontroli wydatków.
 • Łatwe zarządzanie budżetem.
 • Bezpieczne płatności zbliżeniowe.
 • Płatności za granicą bez opłat za przewalutowanie – w przypadku oferty prowadzenia rachunku w walutach innych niż złotówki

Wirtualne karty – wady

 • Uciążliwe doładowanie konta przed dokonaniem płatności.
 • Opłaty – w zależności od banku.
 • Konieczność posiadania smartfona – dla płatności zbliżeniowych.

Podsumowanie

Karty wirtualne to ciekawa i bezpieczna alternatywa dla popularnych „plastików”. Szerokie zastosowanie zapewnia realizację zarówno płatności online jak i zbliżeniowych za pomocą telefonu. W przypadku korzystania z ofert pozabankowych trzeba mieć jednak świadomość, że środki zgromadzone na kontach prowadzonych do kart wirtualnych nie są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o