Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Karta prepaid – czym jest i czy ma jeszcze sens?

Anonimowa karta przedpłacona to już przeszłość. W ofercie banków można znaleźć kartę prepaid – jednak dla jej wydania wymagane jest podanie danych osobowych posiadacza.

kobieta dokonująca zakupu zakupu w piekarni za pomocą karty prepaid
Źródło obrazka: depositphotos
OBLICZ ZDOLNOŚĆ

Z uwagi na zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego anonimowe karty przedpłacone praktycznie zniknęły z rynku. Wcześniej obowiązujące zasady mogły, według KNF, sprzyjać zarówno praniu brudnych pieniędzy, jak i transferowi środków finansowych poza granice kraju. Do negatywnej oceny kart przedpłaconych przyczynił się również sposób, w jaki banki traktowały środki finansowe zgromadzone na rachunku prowadzonym dla obsługi kart.

Mianowicie nie jako depozyty terminowe, ale jako pieniądz elektroniczny. Konsekwencją takiego podejścia był brak składek, które banki powinny odprowadzać na obowiązkową rezerwę NBP. Zdaniem KNF interpretacja przepisów stosowana przez banki była nieprawidłowa i w związku z tym zalecono wycofanie z rynku tych instrumentów płatniczych, które naruszały obowiązujące prawo.

Popularność kart przedpłaconych

Według danych zaprezentowanych przez Narodowy Bank Polski na koniec grudnia 2019 r., liczba kart przedpłaconych wyniosła 2,5 mln sztuk. Ich udział w liczbie wszystkich kart płatniczych stanowi 5,8% – najbardziej popularne są karty debetowe. Aktualnie dla wydania przez bank karty przedpłaconej niezbędne jest podanie danych osobowych posiadacza.

Karta prepaid – wydatki pod kontrolą

Na pierwszy rzut oka różnice pomiędzy kartą przedpłaconą a najbardziej popularną na rynku kartą debetową są niewielkie. Każda z nich pozwala na realizację płatności bezgotówkowych w sklepie stacjonarnym czy przez internet, a także wypłatę gotówki z bankomatu. Wygląd plastiku jest również zbliżony. Jednak karta przedpłacona służy przede wszystkim do kontroli wydatków.

Płatności mogą być dokonywane do wysokości środków, które znajdują się na rachunku technicznym przypiętym do karty. Dla korzystania z karty przedpłaconej niezbędne jest jej wcześniejsze zasilanie z innego konta. Posiadacz karty może również ustalić limity dzienne płatności, tak aby użytkownik mógł dysponować finansami tylko do określonej wysokości. Aktualne saldo można sprawdzić zarówno przez specjalne serwisy internetowe, aplikacje na telefon czy bezpośrednio w bankomacie.

Karta prepaid a działalność przestępcza

Wcześniej obowiązujące zasady gwarantowały użytkownikowi karty przedpłaconej anonimowość. Posiadacz karty nie musiał podpisywać umowy czy podawać swoich danych osobowych w banku, żeby móc dokonywać płatności. Ten atut karty był jednak wykorzystywany przez osoby działające niezgodnie z prawem w celu ukrywania dochodów, prania brudnych pieniędzy czy wyprowadzaniu środków finansowych za granicę ze szkodą dla gospodarki i systemu fiskalnego kraju. Dlatego aktualnie dla wydania karty przedpłaconej konieczne jest podanie danych osobowych pozwalających na identyfikację.

Czy to definitywny koniec kart przedpłaconych?

Banki dostosowały swoją ofertę do zaleceń KNF i aktualnie o wydanie karty przedpłaconej może wystąpić klient, który posiada już konto osobiste w banku lub wyrazi zgodę na weryfikację i podpisanie umowy w tym zakresie.

Pomimo utraty anonimowego charakteru, karta prepaid nadal posiadają sporo zalet. Są wykorzystywane zarówno przez klientów indywidualnych dla kontroli wydatków własnych czy nauki dziecka podstaw zarządzania finansami, ale też służą klientom instytucjonalnym np. do rozliczania delegacji pracowników.

Gwarantują bezpieczeństwo użytkowania poprzez wprowadzone limity dzienne płatności czy zabezpieczenie w postaci autoryzacji transakcji PINem. Ponadto mogą być zasilone niewielką kwotą, a kiedy nie są używane saldo rachunku może być zerowe – wówczas nawet w razie kradzieży karty, właściciel konta nie musi obawiać się utraty środków finansowych.

Karta prepaid w Banku Millennium

Oferta skierowana jest do klienta indywidualnego. Reklamowana jako wygodne elektroniczne kieszonkowe czy pomysł na prezent. Może być przekazana dowolnej osobie, która ukończyła 13 lat. Wydanie karty kosztuje 15 zł. Miesięczna opłata za kartę to 2 zł, ale wystarczy zrobić jedną transakcję w miesiącu, żeby nie płacić nic. Wniosek o kartę można złożyć przez internet, przez Telemillennium lub w placówce banku.

Karta prepaid w PKO BP

Wydanie lub wznowienie karty to 20 zł za każdy 12 – miesięczny okres ważności. Dodatkowo trzeba zapłacić m.in. za każde zasilenie czyli przelew na rachunek w PKO BP – 1,50 zł. Operacje bezgotówkowe w kraju i za granicą oraz wypłata gotówki z bankomatów PKO BP jest darmowa. Natomiast za wypłatę pieniędzy w innych miejscach trzeba już będzie zapłacić – np. na Poczcie Polskiej lub w agencjach PKO BP – 3% wartości transakcji – minimum 3 zł, a za wypłatę w bankomacie obcym również 3% wartości transakcji, ale nie mniej niż 5 zł.

Karta przedpłacona w mBanku

To oferta skierowana przede wszystkim do klienta biznesowego. W zależności od wybranego programu, klient może prowadzić wygodne rozliczenia z pracownikami za delegacje, wypłatę zaliczek czy płatności służbowe. Np. Visa Profit Prepaid to karty, które pozwalają na realizację wszelkiego typu płatności i są przeznaczone dla podmiotów z sektora publicznego, jak i dla firm.

Karta przedpłacona w banku Citi Handlowy

Warunkiem wydania karty przedpłaconej jest podpisanie “Umowy o wydanie Kart Płatniczych oraz obsługę operacji dokonywanych przy ich użyciu”. Oferta jest skierowana zarówno do klientów indywidualnych jak i instytucjonalnych. Bank wskazuje szeroki zakres możliwości zastosowania kart prepaid: jako karty lojalnościowe, promocyjne, podarunkowe, stypendialne czy zasiłkowe, zaliczkowe albo jako elektroniczne bony towarowe.

Karta przedpłacona w ING Banku Śląskim

Oferta jest przede wszystkim skierowana dla rodziców, którzy chcą nauczyć swoje dzieci zarządzania finansami – bez limitu wieku. Rodzic ustala indywidualny limit dzienny płatności i zna każdą transakcję dziecka dokonaną w internecie czy sklepie stacjonarnym. Opłata za wydanie karty to 15 zł, wypłata gotówki w bankomatach ING Banku Śląskiego i sieci Planet Cash w kraju jest darmowa, w innych punktach kosztuje 5 zł.

Analiza ofert dostępnych na rynku prowadzi do wniosku, że wydanie karty przedpłaconej wiąże się zwykle z jednorazową opłatą. Samo używanie karty jest zazwyczaj bezpłatne, podobnie jak płatności przez internet czy w sklepach stacjonarnych. Wypłata gotówki jest bardzo często bezpłatna tylko w przypadku korzystania z bankomatów własnych banku, który wydał kartę.

Karta prepaid – podsumowanie

Karta prepaid jest coraz częściej wykorzystywana do kontroli własnych wydatków czy do edukacji finansowej dzieci. Rodzice za pośrednictwem bankowości internetowej mogą sprawdzić nie tylko kwotę płatności swoich pociech, ale również jej cel.

Natomiast firmy dzięki kartom przedpłaconym mogą łatwo rozliczyć zaliczki pracowników, narzucić ramy finansowych wydatków czy w razie potrzeby zasilić konto dodatkową kwotą. Aktualne rozwiązania w zakresie karty przedpłaconej to kompromis pomiędzy łatwym zarządzaniem finansami a bezpieczeństwem i przejrzystością usług finansowych.

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

męskie dłonie trzymające smartfona

Co to jest linia kredytowa?

Linia kredytowa to wsparcie finansowe, które może uzyskać zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca. Nie jest to jednak tradycyjny kredyt...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o