Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Karty płatnicze

Karta prepaid – czym jest i jak działa karta przedpłacona?

Anonimowa karta prepaid to już przeszłość, bo aktualnie jej wydanie wiąże się z koniecznością podania danych osobowych. Jednak karty prepaid nadal znajdują się w ofercie banków i firm pozabankowych oferując funkcjonalności m.in. z zakresu zarządzania finansami. Sprawdź gdzie i jak złożyć wniosek o wydanie karty przedpłaconej.

Największy udział w strukturze kart płatniczych na rynku polskim mają karty debetowe. Według danych NBP w IV kwartale 2021 r. ich ilość wyniosła 35,7 miliona, co stanowi 82,5% wszystkich kart. Na drugim miejscu znajdują się karty kredytowe z liczbą 5,197 mln szt., co daje im 12% udział w rynku. I wreszcie 3 miejsce zajmują karty przedpłacone z liczbą 2,205 mln sztuk, co stanowi 5,1% udział w rynku. Co więcej liczba kart przedpłaconych na koniec 2021 r. była o 288 tys. większa niż na koniec III kwartału 2021 r. 

Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego karta prepaid straciła swój walor anonimowości i aktualnie do jej wydania konieczne jest podanie danych osobowych. Choć początkowo wydawało się, że takie działanie sprawi, że karta przedpłacona straci na atrakcyjności, to jednak nadal cieszy się sporym zainteresowaniem i jest przydatna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla działalności firm. 

Co to jest kart prepaid? 

Karta prepaid (z ang. prepaid cards) czy inaczej karta przedpłacona zaliczana jest do kart płatniczych. Korzystanie z karty w ramach transakcji gotówkowych i bezgotówkowych wymaga wcześniejszego przelewu środków na przypisany do niej rachunek. 

Karta przedpłacona  może być wykorzystywana zarówno przez klientów indywidualnych, jak i firmy. Biznesowo karta prepaid sprawdza się zarówno w działaniach marketingowych adresowanych do klienta B2B i B2C, a także w rozliczeniach wewnętrznych z pracownikami np. z tytułu delegacji czy jako podarunek z określoną kwotą do wykorzystania w okresie świątecznym.

Jak działa kart przedpłacona? 

Karta przedpłacona, jak podpowiada sama nazwa, działa tylko wówczas, gdy na przypisanym do niej rachunku znajdują się środki. 

Rachunek techniczny przypisany do karty można zasilić za pomocą przelewu z innego konta bankowego lub wpłatą gotówkową np. w placówce banku. Dzięki temu zarządzanie finansami jest całkiem proste, bo wydać można tylko określoną kwotę. 

Ze środków można korzystać w podobny sposób jak z karty debetowej czyli:

 • wypłacać pieniądze z bankomatu,
 • płacić bezgotówkowo za produkty i usługi, stacjonarnie ( w tym również zbliżeniowo telefonem), jak i online,
 • wypłacić środki przy okazji zakupów korzystając z usługi Cashless.

Rachunek techniczny nie pozwala jednak na korzystanie z innych funkcji dostępnych dla standardowego konta osobistego. W praktyce oznacza to m.in. brak możliwości założenia konta oszczędnościowego, korzystania z kantoru walutowego, założenia lokaty itp. 

Jakie są rodzaje kart przedpłaconych? 

Karty przedpłacone możemy podzielić ze względu na adresata: 

 • dla klienta indywidualnego, 
 • dla klienta biznesowego, 

a także ze względu na funkcje, które pełnią. 

Na rynku dostępne są karty prepaid prezentowe, które sprawdzą się do realizacji zakupów w ramach określonej platformy czy sklepu (np. Smyk, Playstation, Google Pay), a także typowo rozliczeniowe np. do zarządzania finansami służbowymi pracowników. Wszystkie karty prepaid pełnią oczywiście funkcję płatniczą.

Jakie możliwości daje karta prepaid? 

Główną zaletą karty przedpłaconej jest możliwość zarządzania finansami. Indywidualny użytkownik może korzystać z karty zarządzając własnymi środkami finansowymi i ograniczając w ten sposób miesięczną kwotę wydatków. W biznesie ta funkcja sprawdzi się przy rozliczaniu pracowników z powierzonych im pieniędzy np. w ramach podróży służbowej. 

Rachunek techniczny karty prepaid sprawdzi się również jako miejsce przelewu kieszonkowego dla dziecka – oferta banków w tym zakresie ogranicza się do kart dla dzieci, które ukończyły co najmniej 13 lat. Karta przedpłacona dla dziecka może być pomocna w nauce zarządzania własnymi pieniędzmi, przy jednoczesnej kontroli ze strony rodziców.

W biznesie karta przedpłacona może sprawdzić się też jako narzędzie w prowadzonych akcjach marketingowych, tym bardziej, że jej wygląd może być spersonalizowany zgodnie z potrzebami firmy.  W strukturach wewnętrznych firmy, obok rozliczeń, karta prepaid może być wykorzystywana jako forma przekazania prezentu pracownikom – nie tylko na święta. 

Kto może korzystać z karty prepaid?

Adresatem kart przedpłaconych są klienci indywidualni i biznesowi. Wniosek o kartę może złożyć osoba pełnoletnia, ale banki posiadają w swojej ofercie również taki produkt dostępny dla dzieci, które ukończyły 13 lat (czyli mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych). W praktyce jednak to rodzic lub opiekun prawny musi wyrazić zgodę na używanie karty przedpłaconej przez dziecko i to on występuje do banku z wnioskiem o jej wydanie. Imię i nazwisko dziecka, jako użytkownika powinno być wpisane na karcie.  

Czy karta prepaid jest anonimowa?

Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Bankowego (KNF) karty prepaid nie mogą być  anonimowe. Przeważyły obawy w zakresie ich wykorzystywania w działalności przestępczej: ukrywania dochodów, prania brudnych pieniędzy czy wyprowadzania środków finansowych za granicę ze szkodą dla gospodarki i systemu fiskalnego kraju.  

Drugim powodem, dla którego KNF zaleciło wycofanie anonimowych kart prepaid z rynku, był sposób, w jaki banki traktowały środki finansowe zgromadzone na rachunku prowadzonym do obsługi kart.  Mianowicie nie jako depozyty terminowe, ale jako pieniądz elektroniczny. Konsekwencją takiego podejścia był brak składek, które banki powinny odprowadzać na obowiązkową rezerwę NBP. Zdaniem KNF interpretacja przepisów stosowana przez banki była nieprawidłowa.

Jakie firmy oferują kartę przedpłaconą? 

Aktualnie karty prepaid można znaleźć zarówno w ofercie banków, jak i firm pozabankowych, z różnym zakresem funkcjonalności i ich przeznaczenia.

Karta przedpłacona w ofercie banków

Propozycje bankowych kart przedpłaconych adresowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych.  

Oferta jest skierowana do klientów indywidualnych: osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 13 lat.

Podstawowe koszty:

 • jednorazowa opłata za wydanie karty wynosi 15 zł,
 • korzystanie z karty jest bezpłatne,
 • wypłaty gotówki z bankomatów ING Banku Śląskiego i sieci Planet Cash w całym kraju są darmowe,
 • karta umożliwia realizację transakcji typu Cashback – za 0 zł.

Wniosek o kartę można złożyć za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.

Bank kieruje swoją ofertę do klientów indywidualnych, w tym również dzieci, które mają co najmniej 13 lat.

Podstawowe koszty:

 • jednorazowa opłata za wydanie karty wynosi 15 zł,
 • opłata miesięczna za obsługę karty to 2 zł, ale wystarczy jedna transakcja bezgotówkowa w miesiącu, żeby korzystanie z karty było darmowe,
 • wypłata gotówki w bankomatach Banku Millennium w Polsce jest bezpłatna, a w bankomatach Santander Bank Polska i Planet Cash kosztuje 1 zł; wypłaty z innych bankomatów to koszt 5 zł,
 • transakcje bezgotówkowe są darmowe.

Klienci mogą również skorzystać z Pakietu Bezpieczeństwa, który m.in. obejmuje powiadomienia SMS o zrealizowanych transakcjach i ubezpieczenie karty. To dobrowolna opcja, za którą trzeba zapłacić 3,99 zł miesięcznie.

mBank posiada w swoim portfelu cały pakiet kart prepaid, zarówno Mastercard, jak i Visa, które adresuje do klienta biznesowego, a także sektora publicznego. Karta prepaid pozwoli na realizację rozliczeń z pracownikami i kontrahentami.  Może sprawdzić się również jako uzupełnienie akcji promocyjnych realizowanych przez firmę czy forma przekazania bonów świątecznych dla pracowników.  

To oferta adresowana do klienta biznesowego. Karta przedpłacona pozwala w prosty i bezpieczny sposób rozliczać i zarządzać środkami, z których korzystają pracownicy np. podczas delegacji. 

Karta przedpłacona w ofercie firm pozabankowych

Rozwiązania na karty przedpłacone są również bardzo popularne 

 • Karta przedpłacona Monese – daje możliwość realizacji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych w kraju i za granicą, a także pozwala korzystać z atrakcyjnych kursów wymiany walut Mastercard. 
 • Karta żywieniowa BonCard Mastercard – to rozwiązanie dla firm, które realizują obowiązki związane z finansowaniem posiłków profilaktycznych dla pracowników, którzy pracują w trudnych warunkach z wysokim wysiłkiem energetycznym. 
 • Karta prepaid Orange – służy do wykonywania połączeń telefonicznych i korzystania z internetu.  
 • Karta przedpłacona Sodexo – sprawdzi się w ramach prowadzonych przez firmy akcji marketingowych i promocyjnych B2B lub B2C, jako narzędzie programów lojalnościowych a także jako wdrożony w firmie program motywacji dla pracowników lub współpracowników. 
 • Karta Google Play – daje możliwość zakupu aplikacji i gier, które są  dostępne w sklepie Google Play.
 • Karta przedpłacona PS5 – to karta podarunkowa, która otwiera dostęp do świata gier biblioteki sklepu Playstation.  

Jakie są zalety i wady karty przedpłaconej? 

Karta prepaid utraciła anonimowość, co może być wadą dla niektórych użytkowników. Minusem mogą być też jej ograniczone funkcje, ale osoby, które chcą korzystać z funkcjonalności rachunku osobistego, powinny po prostu zdecydować się na kartę debetową. Trzeba też uważać też na dodatkowe koszty, które mogą pojawić się w związku z korzystaniem z kart prepaid. 

Zaletą karty przedpłaconej są natomiast jej możliwości łatwego rozliczania i zarządzania finansami – dotyczy to w równym zakresie wydatków indywidualnych, jak i firmowych. Warto również zwrócić uwagę na  bezpieczeństwo i łatwy dostęp do historii wykonanych płatności – wystarczy sprawdzić takie informacje np. w aplikacji. Szerokie możliwości wykorzystania kart przedpłaconych dostarczają również firmy pozabankowe, co sprawia, że są one atrakcyjne dla różnych grup odbiorców o różnych potrzebach.   

Karta prepaid czy karta debetowa – którą wybrać?

Karta debetowa to rozwiązanie uniwersalne, z którego można korzystać na co dzień: płacić za zakupy, wypłacać gotówkę z bankomatu, wypłacać pieniądze przy okazji zakupów w placówkach, w których jest dostępna usługa Cashback. Podobne funkcjonalności ma również karta przedpłacona, z tą różnicą, że wcześniej trzeba ją zasilić odpowiednią kwotą. 

Na pierwszy rzut oka obie karty wydają się więc do siebie bardzo podobne. Tym bardziej, że wygląd plastiku jest również zbliżony. W praktyce jednak karta przedpłacona pełni przede wszystkim funkcję płatniczą i rozliczeniową, a przypisany do niej rachunek ma jedynie charakter techniczny. Odmiennie niż w przypadku karty debetowej wydanej do rachunku osobistego, który daje dużo szersze możliwości. Karta przedpłacona może więc sprawdzić się jako opcja dodatkowa. 

Trzeba też pamiętać, że wydanie przez bank karty prepaid zwykle wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dlatego na takie rozwiązanie warto zdecydować się tylko w przypadku jej faktycznego wykorzystania. Na co dzień dla własnego użytku karta debetowa wystarczy.

Źródła:

 1. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2021.pdf
 2. https://www.cashless.pl/916-knf-nieprzejednana-w-sprawie-kart-przedplaconych
 3. https://monese.com/gb/pl/features/debit-card

Warto wiedzieć

 1. Karty przedpłacone aktualnie nie są już anonimowe – do ich wydania konieczne jest podanie danych osobowych użytkownika.
 2. Karty przedpłącone zaliczane są do kart płatniczych.
 3. Rachunek przypisany do karty przedpłaconej ma charakter techniczny, co oznacza że przy jego pomocy nie można zrealizować funkcji typowych dla konta osobistego np. otwarcia rachunku oszczędnościowego czy walutowego. 
 4. Karty prepaid można znaleźć zarówno w ofercie banków, jak i firm pozabankowych.
 5. Karty przedpłacone dają możliwość realizacji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Co to znaczy karta przedpłacona?

  Karta przedpłacona to karta płatnicza, która pozwala na realizację transakcji gotówkowych i bezgotówkowych do wysokości środków dostępnych na przypisanym do niej rachunku technicznym.   

 2. Jak uzyskać kartę przedpłaconą?

  W przypadku oferty bankowej kartę prepaid można zamówić w placówce banku, za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. Wniosek o kartę przedpłaconą pozabankową najłatwiej złożyć przez internet.

 3. Jaki bank ma karty przedpłacone?

  Kartę przedpłaconą można znaleźć m.in. w ofercie mBanku, Banku Millennium,  ING Banku Śląskiego czy Banku PKO BP. Oferta jest zróżnicowana i część instytucji bankowych może zaadresować ten produkt tylko do klienta biznesowego lub tylko do klienta indywidualnego. 

 4. Ile kosztuje karta prepaid?

  To zależy od oferty banku. Najczęściej trzeba przygotować się na pokrycie jednorazowej opłaty związanej z wydaniem karty. Dodatkowe koszty mogą generować też np. wypłaty gotówki z obcych bankomatów lub wypłata pieniędzy za granicą.

 5. Jak wypłacić pieniądze z karty prepaid?

  Gotówkę z karty można wypłacić standardowo przy pomocy bankomatów. Najczęściej wypłaty z urządzeń banku, który wydał kartę będą bezpłatne. Karta prepaid działa podobnie jak zwykła karta debetowa, więc wypłatę gotówki można zrealizować również przy pomocy usługi Cashback przy okazji zakupów w sklepie lub na stacji benzynowej.

 6. Jak wpłacić pieniądze na kartę prepaid?

  Przelew na rachunek przypisany do karty prepaid można wykonać z dowolnego konta bankowego. Pieniądze można wpłacić też gotówką np. w oddziale banku.

 7. Czy warto mieć kartę przedpłaconą?

  Decyzja o wyborze karty prepaid wynika z indywidualnych potrzeb użytkownika. Bankowe karty prepaid sprawdzą się m.in. jako sposób na rozliczania i zarządzanie środkami, z których korzystają pracownicy np. podczas delegacji – czyli jako rozwiązanie adresowane do biznesu. Klienci indywidualni mogą np. korzystać z karty przedpłaconej ucząc swoje dziecko zarządzać własnymi finansami. Trzeba jednak pamiętać o kosztach, również za jej wydanie. Posiadanie karty prepaid sprawdzi się tylko, jeśli faktycznie wykorzystujemy jej możliwości.

 8. Gdzie kupić kartę przedpłaconą?

  Kartę przedpłaconą mają w swojej ofercie zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Kartę najłatwiej zamówić przez internet za pomocą bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej banku. 

 9. Czy można wypłacić gotówkę z bankomatu przy pomocy karty prepaid?

  Tak. Karta przedpłacona działa podobnie jak debetowa, dlatego wypłata gotówki z bankomatu przy jej pomocy jest jak najbardziej możliwa, ale tylko do kwoty, która aktualnie jest dostępna w ramach przypisanego do karty rachunku. 

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments