Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Cashback – co to za usługa i jak z niej korzystać?

Placówka banku albo bankomat to nie jedyne miejsca, gdzie można wypłacić gotówkę. Chyba najłatwiej, i co ważne, zwykle bez dodatkowych opłat, pieniądze można wypłacić także przy okazji zakupów w sklepie. Pozwala na to usługa cashback.

Usługa cashback to coraz bardziej popularny sposób na wypłatę pieniędzy z konta. Według Informacji o kartach płatniczych za IV kwartał 2019 r. przedstawionej przez Narodowy Bank Polski, na koniec grudnia 2019 r. liczba placówek handlowo-usługowych, w której możliwe było dokonanie transakcji cashback wyniosła 236,9 tys. W tym samym okresie zanotowano 4,9 mln transakcji na łączną kwotę 608 mln zł, a średnia wypłata w sklepie opiewała na kwotę 123 zł.

Czym jest usługa cashback?

Cashback to usługa, która pozwala na wypłatę gotówki podczas zakupów w punktach usługowo – handlowych czyli np. w sklepie spożywczym, supermarkecie czy stacji benzynowej. Klient może wybierać spośród całej puli miejsc, które na pewno są w jego pobliżu – w programie uczestniczą m.in. tak znane marki jak: Żabka, Dino, Carrefour, Media Markt, BP, Ruch czy POLOMarket. Punkty, w których możliwe są wypłaty przy pomocy terminala, oznaczone są zlokalizowaną w widocznych miejscach (zwykle przy drzwiach wejściowych lub przy kasie) specjalną naklejką.

cashback

Do skorzystania z usługi cashback wystarczy “zwykła” karta debetowa Mastercard lub Visa, a bank, w którym masz konto musi oferować taką funkcjonalność. Wypłata pieniędzy to czynność niejako dodatkowa, bo wymaga dokonania płatności za usługę lub zakupy w sklepie. Przy czym kwota płatności jest dla “wypłaty sklepowej” bez znaczenia – może wynieść nawet 1 zł. Natomiast kwota wypłaty w ramach cashbacku ograniczona jest jedynie górnym limitem, który:

 • dla karty Visa wynosi 300 zł
 • dla Mastercard wynosi 500 zł

W przeciwieństwie do bankomatów, wypłacić można każdą, nawet nierówną kwotę jak np. 36,50 zł, co zwiększa atrakcyjność usługi cashback.

Wypłaty z bankomatów a cashback

Zarówno bankomat jak i usługa cashback umożliwia wypłatę pieniędzy, wymaga posiadania karty debetowej i środków na koncie bankowym. Jednak zwykle bezpłatne korzystanie z bankomatów jest uzależnione od spełnienia określonych warunków:

 • wypłata pieniędzy z urządzeń własnych określonego banku lub jego partnera,
 • wprowadzony miesięczny limit bezpłatnych wypłat w miesiącu (T Mobile – trzy pierwsze wypłaty są bezpłatne, każda kolejna to koszt 6 zł za transakcję)
 • pobranie pieniędzy w określonej wysokości (mBank – bezpłatne wypłaty z wszystkich bankomatów przy kwocie co najmniej 100 zł w ramach jednej transakcji).

Natomiast usługa cashback coraz częściej jest dostępna bezpłatnie. Punktów, w których można wypłacić pieniądze jest coraz więcej. Z kolei sieć bankomatów się kurczy, więc coraz trudniej jest znaleźć urządzenie niepobierające prowizji za pobranie gotówki. Bardziej prawdopodobne, że w pobliżu znajdzie się sklep spożywczy, apteka lub stacja benzynowa, w których będzie możliwa wypłata pieniędzy w ramach usługi cashback.

Cashback to nie moneyback

W języku potocznym czasem te dwa pojęcia używane są zamiennie. I to zwykle cashback jest rozumiane jako moneyback – czyli możliwość odzyskania części pieniędzy, które zostały wydane podczas płatności bezgotówkowych w internecie czy w sklepie stacjonarnym.

Moneyback to rodzaj promocji, którą oferuje bank, żeby zachęcić do korzystania z jego usług. Wystarczy, że korzystasz z karty debetowej kupując określoną grupę produktów, a po zakończeniu okresu rozliczeniowego część pieniędzy z powrotem pojawi się na Twoim koncie.

Cashback – procedura wypłaty środków

Wystarczy udać się do punktu, który realizuje usługę cashback, zrobić zakupy, choćby batonik, i poinformować kasjera, że oprócz płatności chcesz wypłacić gotówkę. Procedura wypłaty środków niewiele różni się od użycia bankomatu. Dodatkowo można wybrać dowolną kwotę nie przekraczającą górnego limitu karty. Wszystkie niezbędne czynności wykona kasjer. Operację trzeba standardowo potwierdzić PINem. Na paragonie, który otrzymasz, będzie zarówno kwota płatności za zakupy jak i wysokość wypłaconych środków.

Cashback – koszty i limity wypłat

Usługa cashback jest dość powszechna i występuje w większości banków. Spośród 13 banków, które poddaliśmy analizie – tylko w czterech z nich trzeba zapłacić za możliwość wypłaty sklepowej.

Poniższa tabela przedstawia poszczególne limity wpłat dla danego rodzaju karty i wysokość opłat. Warto pamiętać, że limit maksymalnej wysokości dotyczy jednej transakcji – jeśli skorzystamy z cashback np. cztery razy w ciągu dnia, łączna wypłacona kwota może być większa.

Nazwa bankuOpłata za cashbackVISA - limit wypłatyMasterCard - limit wypłaty
Millennium Bank0 zł300 zł500 zł
ING Bank Śląski0 zł300 zł500 zł
mBank0 zł300 zł500 zł
Pekao SA0,99 zł 300 zł500 zł
Credit Agricole0 zł300 złX
Nest Bank0 zł300 złX
Santander Bank Polska0 zł 300 zł500 zł
Bank Pocztowy0 zł300 złX
Plus Bank1 zł300 zł500 zł
PKO BP2 zł 300 zł500 zł
Nest Bank0 zł300 złX
Alior Bank 0 zł300 zł500 zł
T Mobile0 zł300 zł500 zł

Zalety korzystania z usługi cashback

Cashback to prosty sposób na wypłacenie gotówki. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić:

 • łatwy dostęp – liczba punktów handlowo – usługowych, które dają możliwość korzystania z usługi jest coraz większa i obejmuje popularne sieci, które zwykle są w okolicy pracy czy domu,
 • bezpieczeństwo – wypłata pieniędzy zabezpieczona jest PINem, co pozwala ochronić się przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich,
 • oszczędność czasu – nie trzeba szukać bankomatu, z którego można bezpłatnie wypłacić pieniądze, tylko dokonać transakcji podczas codziennych zakupów,
 • oszczędność pieniędzy – zwykle jest to opcja bezpłatna – tylko kilka banków zdecydowało się na pobieranie opłaty. Dla pewności przed skorzystaniem z usługi warto sprawdzić tabelę opłat i prowizji dostępną na stronie instytucji, w której posiadasz konto,
 • wypłacić można nietypową kwotę – np. 259,60 zł – nie trzeba się ograniczać do wypłaty banknotów – możesz wypłacić dokładnie tyle, ile potrzebujesz,
 • wygoda – wszystkie czynności związane z wpisaniem kwoty do wypłaty dokonuje kasjer – Ty musisz tylko wskazać ile chcesz wypłacić pieniędzy. Potwierdzeniem realizacji usługi jest paragon za zakupy, na którym widnieje również kwota wypłacona w ramach cashbacku.

Cashback – obiecujące perspektywy na przyszłość

Cashback stanowi ciekawą alternatywę dla standardowego bankomatu czy pobrania pieniędzy bezpośrednio w placówce banku – co zwykle wiąże z poświęceniem sporej ilości czasu. Ponadto patrząc na wprowadzane opłaty za korzystanie z bankomatów czy warunki, które trzeba spełnić, żeby móc wypłacić pieniądze bez kosztów, można przypuszczać, że usługa cashback ma przed sobą spory potencjał.

Za wypłatami sklepowymi przemawia również stale powiększająca się sieć punktów, w których jest możliwe zrealizowanie wypłaty gotówki. Warto o tym pamiętać, gdyż usługa ta nie jest szczególnie promowana przez banki.

PORÓWNAJ KONTA
Adam Rogoz
Oceń artykuł
4.8

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
1 rok temu

Jedna korekta – Prowizja PEKAO SA od 1 września 2021 wynosi 2 zł