Cashback – łatwa wypłata gotówki ze sklepowej kasy

mężczyzna przekazujący sprzedawczyni kartę płatniczą
Źródło obrazka: depositphotos

Większość z nas, przynajmniej raz w życiu, doświadczyła nerwowego poszukiwania bankomatu. Jakby było mało, awaryjna wypłata gotówki obarczona była zapewne dodatkową prowizją. Jest jednak rozwiązanie pozwalające zniwelować lub istotnie ograniczyć powyższy problem – cashback.

 

Aktualnie trudno znaleźć jest konto pozwalające na bezwarunkowo bezpłatne wpłaty złotówkowe ze wszystkich maszyn w kraju. Banki w poszukiwaniu dodatkowych przychodów coraz częściej wprowadzają zmiany w swoich tabelach opłat i prowizji. Biorąc pod uwagę przywiązanie Polaków do gotówki, perspektywicznym źródłem wpływów jest obszar związany z wypłatami środków z bankomatów. Udogodnienie to dostępne jest tylko z Nest Kontem (Nest Bank), Kontem Idealnym (Idea Bank) oraz Kontem Proste Zasady (Getin Bank). W pozostałych przypadkach sprawa nie wygląda już tak różowo.

Spis treści:

 1. Wypłaty z bankomatów mogą być kosztowne
 2. Czym właściwie jest cashback?
 3. Mylące nazewnictwo – cashback to nie moneyback
 4. Procedura wypłaty środków, czyli kasjer zamiast maszyny
 5. Koszty i limity wypłat – oferta 13 banków
 6. Korzyści z usługi cashback
 7. Cashback w liczbach – wypłaty sklepowe na fali wznoszącej
 8. Obiecujące perspektywy na przyszłość

Wypłaty z bankomatów mogą być kosztowne

Bezpłatna wypłata gotówki z bankomatów zazwyczaj gwarantowana jest wyłącznie w określonych maszynach lub wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Zdarza się również, że pobranie środków poniżej określonej kwoty obciążane jest dodatkową opłatą. Przykładowo eKonto Standard (mBank) oferuje darmowe wypłaty z bankomatów własnych, BZ WBK, Planet Cash i Euronet pod warunkiem, że wypłacane jest min. 100 zł. W przypadku kwoty niższej bank każdorazowo zainkasuje 1,30 zł. z kolei wypłata z innego bankomatu to obciążenie w wysokości 7,00 zł.

Wyrażone kwotowo opłaty dają jednak wyobrażenie, na ile kosztowne może być pobieranie gotówki z bankomatów obcych. Sytuacja komplikuje się, kiedy prowizja stanowi procent wypłacanej kwoty. W ferworze codziennych obowiązków często nie mamy głowy do przeliczania tego typu obciążeń. Przykładowo największy polski bank PKO BP zapewnia bezpłatne podejmowane gotówki tylko z bankomatów własnych. W pozostałych przypadkach prowizja wynosi 3,00% od kwoty wypłaty, jednak nie mniej niż 5,00 zł. Pobranie 500,00 zł obarczone jest zatem niemałą, bo 15 złotową prowizją. Biorąc pod uwagę ten nieprzychylny trend, Polacy coraz częściej decydują się na korzystanie z usługi cashback.

Czym właściwie jest cashback?

Usługa cashback dostępna jest na krajowym rynku od 2006 roku i pozwala na wypłatę niewielkich kwot podczas zakupów oznaczonych w punktach usługowo-handlowych tj. sklep spożywczy, restauracja, hotel czy stacja benzynowa. Aby skorzystać z tego udogodnienia transakcja musi być dokonana kartą płatniczą, a bank w którym mamy konto musi oferować tego typu funkcjonalność. Kwota samej transakcji nie ma wpływu na na możliwość skorzystania z cashback i nawet zakup drobnego przedmiotu lub usługi pozwala na pobranie dodatkowej gotówki.

Ograniczeniem mogą okazać się limity jednorazowych wypłat, ale temat ten poruszymy szczegółowo w dalszej części tekstu. Punkty pozwalające na wypłatę gotówki przy użyciu terminala POS oznaczone są specjalną naklejką, znajdującą się w widocznym miejscu np. na drzwiach wejściowych lub zaraz przy kasie. W zależności od organizacji płatniczej symbole te wyglądają tak:

 

 

Mylące nazewnictwo – cashback to nie moneyback

Na wstępie wspomnieliśmy, że ograniczenie problemu nagłego zapotrzebowania na gotówkę mieści się zaledwie w jednym słowie. Racja to tylko częściowa, gdyż równie popularne określenie to cash back – pisownia rozdzielna. Na poczet niniejszego tekstu oraz w celu upraszczania i porządkowania życia przyjmijmy, że obie formy są poprawne. To jednak nie koniec kontrowersji. W dalszym ciągu problematyczne jest znaczenie samego wyrazu, gdyż przez lata usługa cashback traktowana była jako synonim usługi moneyback. W końcu cashback pozwalał zarówno na wypłatę gotówki w określonych punktach usługowo-handlowych, jak i na zwrot części wydatków tytułem transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą płatniczą.

Aktualnie ma miejsce widoczne rozgraniczanie tych terminów. Działanie to jest doskonale zauważalne jest w obszarze akcji promocyjnych, gdzie żaden z banków nie określa procentowego zwrotu środków na rachunek posiadacza karty mianem cashbacku. Dzięki temu potencjalny klient coraz rzadziej traktuje cashback i moneyback jako tożsame usługi, dokonując tym samym bardziej świadomych wyborów.

Procedura wypłaty środków, czyli kasjer zamiast maszyny

Zakładamy, że znajdujemy się już w punkcie oznaczonym odpowiednią naklejką, nasza karta płatnicza obsługuje wypłaty cashback, a na ladzie leży już ulubiony mleczny batonik. Sama procedura wypłaty zbliżona jest do tej znanej z bankomatów z tą różnicą, że po drugiej stronie mamy kasjera uzbrojonego w terminal POS, a nie bezduszną, migającą diodą maszynę. Pierwsze co należy zrobić, to poinformować sprzedawcę o zamiarze pobrania określonej kwoty pieniędzy. To ważne, gdyż w kasie nie zawsze musi znajdować się wystarczająca ilość gotówki.

Jeśli kasa się zgadza, sprzedawca wprowadza do terminala kwotę należną za batonik oraz zadeklarowaną przez nas sumę do wypłaty. Po włożeniu karty do terminala wymagana jest autoryzacja transakcji za pomocą kodu PIN. Po wszystkim warto zwrócić uwagę na rachunek, gdzie w osobnych pozycjach wyszczególniona zostanie cena smakołuku oraz kwota pobranej gotówki.

Koszty i limity wypłat – oferta 13 banków

Przyglądając się bliżej ofercie wypłat sklepowych dochodzimy do wniosku, że usługa cashback jest dosyć powszechna i proponowana jest przez większość działających na rodzimym rynku instytucji finansowych. Co ciekawe mało który bank zdecydował się na pobieranie jakichkolwiek opłat za przedmiotową funkcjonalność.

W ramach usługi cashback zastosowano limit jednorazowej wypłaty, a jego wysokość zależy głównie od organizacji wydającej kartę (VISA, Mastercard). Na pocieszenie dodamy, że w ciągu jednego dnia dokonać można dowolnej ilości wypłat sklepowych, co pozwala zgromadzić dużo wyższe kwoty. Oczywiście gotówki nie pobierzemy, jeśli wypłata nie będzie miała pokrycia w saldzie naszego konta. Limity oraz koszty usługi cashback prezentuje poniższa tabela:

 

Nazwa bankuOpłataVISA - limit wypłatyMasterCard - limit wypłaty
Millennium Bank0 zł300 zł500 zł
ING Bank0 zł300 zł500 zł
mBank0 zł300 zł500 zł
Pekao0 złX500 zł
Credit Agricole0 zł200 zł200 zł
Nest Bank0 zł300 złX
BZ WBK1,5 zł300 zł500 zł
Bank Pocztowy0 zł300 złX
Plus Bank1 zł300 zł500 zl
PKO BP1 zł300 zł500 zł
Orange Finanse0 złX500 zł
eurobank0 zł300 zł500 zł
Raiffeisen Polbank0 złX500 zł

 

Na trzynaście przeanalizowanych propozycji tylko trzy banki zdecydowały się na pobieranie opłat za wypłaty cashback – Plus Bank, PKO BP i BZ WBK. Ten ostatni różnicuje jednak ofertę pod kątem wieku potencjalnego klienta i osoby do 26 lat otrzymują wypłaty sklepowe za darmo. W porównaniu do opłat bankomatowych obciążenia związane z usługą cashback prezentują się o niebo lepiej – biorąc nawet pod uwagę to nieszczęsne 1,50 zł od BZ WBK.

Korzyści z usługi cashback

Twórcom wypłat sklepowych najpewniej przyświecała wizja ułatwienia życia przeciętnego klienta banku oraz zapewnienie mu szybkiego i taniego dostępu do gotówki. Patrząc na coraz większą popularność usługi cashback założenie to zaczyna nabierać sensownych kształtów. Zobaczmy zatem co wpływa na atrakcyjność wypłat sklepowych:

 • wygoda i dostępność – z uwagi na ilość punktów usługowo-handlowych oferujących usługę cashback wypłata dodatkowej gotówki nie powinna nastręczać żadnych problemów. Zgodnie z danymi NBP na koniec września 2017 roku na terenie kraju znajdowało się 166,3 tysięcy terminali przystosowanych do obsługi wypłat sklepowych. W tym samym okresie sieć bankomatów na terenie Polski obejmowała 23,3 tysiąca urządzeń,
 • oszczędność pieniędzy – prezentowaliśmy już w tekście przykładowe opłaty związane z wypłatą gotówki z bankomatu. W niesprzyjających warunkach, kiedy musimy podjąć pieniądze z maszyny obcej, bank może ściągnąć nam z konta nawet dwucyfrową opłatę. Za to w większości przypadków usługa cashback jest darmowa. W najgorszym razie zapłacimy 1,50 zł od pojedynczej transakcji,
 • oszczędność czasu – wypłatę dodatkowych środków, podczas codziennych zakupów, można zaliczyć do najbardziej efektywnej czasowo opcji pozyskiwania gotówki z konta,
 • kasjer zamiast maszyny – większość czynności wykonywanych jest przez sprzedawcę na nasze polecenie. Wystarczy tylko zakomunikować kwotę potencjalnej wypłaty, wpisać PIN i potwierdzić transakcję. Nie musimy przejmować się wciągnięciem karty w czeluści bankomatu lub wypłaty kwoty niezgodnej z naszym żądaniem – w wyniku awarii bankomatu sytuacja ta może mieć miejsce,
 • wypłata nietypowej kwoty – dokonując wypłaty w bankomacie najczęściej możemy wybierać możemy pomiędzy nominałami 50 zł, 100 zł lub 200 zł. Tylko nieliczne maszyny oferują wypłaty banknotów 10 zł i 20 zł. Korzystając z usługi cashback pobrać można dowolną kwotę mieszczącą się w ramach dostępnego limitu np. 155 zł.

Cashback w liczbach – wypłaty sklepowe na fali wznoszącej

Statystyki Narodowego Banku Polskiego potwierdzają jednoznacznie, że popularność usługi cashback  nieustannie wzrasta. Na koniec września 2017 roku wypłata sklepowa oferowana była przez około 124,8 tysiąca placówek. Liczba ta w stosunku do czerwca tego samego roku wzrosła o 4 tysiące punktów usługowo-handlowych. Na przestrzeni III kwartału 2017 roku dokonano 3,8 miliona wypłat przy użyciu terminala POS i było ich o 99 tysięcy więcej niż w kwartale poprzednim. Wznoszący trend w obszarze liczby wypłat cashback doskonale obrazuje poniższy wykres:

 

Źródło: NBP – Informacja o kartach płatniczych III kwartał 2017 r.

Zwiększa się również wartość wypłat sklepowych. Na koniec września 2017 roku dokonano wypłat cashback na kwotę 428,9 mln złotych. W analogicznym okresie poprzedniego roku wartość ta była równa 322,4 mln złotych. Daje to 33% wzrost w ujęciu rocznym. Wartość pojedynczej wypłaty w dłuższym horyzoncie czasowym wahała się w przedziale od 98 zł do 116 zł. Z obserwacji analityków NBP wynika, że wypłaty sklepowe to rozwiązanie służące poprawie bieżącej płynności finansowej i nie konkurują one bezpośrednio z wypłatami dokonywanymi w bankomatach.

Obiecujące perspektywy na przyszłość

Mając na uwadze skokowe podwyższanie opłat związanych z wypłatą gotówki z bankomatów, usługa cashback w najbliższych latach zyskiwać będzie kolejnych zwolenników. Dowodem na to są przedstawione statystyki, potwierdzające coraz większe zainteresowanie szybkimi wypłatami w punktach usługowo-handlowych. Mniejsze od potencjału zainteresowanie usługą może być wynikiem powszechnego niedoinformowania klientów, gdyż cashback nie jest specjalnie promowany przez banki. Wiele osób nie ma świadomości, że trzymana w portfelu karta pozwala na szybkie wypłaty środków podczas codziennych zakupów.

W perspektywie czasu biznes powinni zwęszyć także sklepikarze, wcielając się dodatkowo w rolę „dostawców gotówki” dla lokalnych społeczności. Świadomość szybkiej i bezpłatnej wypłaty środków w zamian za dokonanie najdrobniejszego zakupu, może skutecznie zwiększyć obroty punktu handlowo-usługowego. Jest także szansa, że same banki dojdą do wniosku, iż utrzymywanie kosztownej infrastruktury bankomatów jest mało rentowne i rozpoczną promocję alternatywnych metod pozyskiwania gotówki.

 
Czytaj też: Oszczędzanie na emeryturę – IKE czy IKZE?

Czytaj też: Visa Checkout – proste płatności online

avatar

Powiązane tematy

samochody stojące w komisie

Jaki kredyt na samochód używany?

Zakup auta niesie ze sobą konieczność poniesienia znacznych nakładów finansowych. Niestety nie każdego stać na zrealizowanie takiej operacji. Rozwiązaniem tego...

Komentarze: