Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Cashback – co to za usługa i jak z niej korzystać?

Placówka banku albo bankomat to nie jedyne miejsca, gdzie można wypłacić gotówkę. Najłatwiej, i co ważne, zwykle bez dodatkowych opłat, pieniądze można wypłacić także przy okazji zakupów w sklepie. Pozwala na to usługa cashback. Sprawdź jak działa.  

Usługa cashback jest dostępna na polskim rynku już od 2006 r. Według Informacji o kartach płatniczych za IV kwartał 2022r. przedstawionej przez Narodowy Bank Polski, na koniec grudnia 2022r. liczba placówek handlowo-usługowych, w której możliwe było dokonanie transakcji cashback wyniosła 279,6 tys. W 2023 r. do tej liczby trzeba jeszcze doliczyć około 3,4 tys. placówek Biedronki, która w tym roku wprowadziła nową usługę do swojej oferty.

W IV kwartale 2022 r. zanotowano 5,5 mln transakcji cashback na łączną kwotę 894,9 mln zł, a średnia wypłata w sklepie opiewała na kwotę 164 zł. Dla porównania w bankomatach zostało zrealizowane 122,4 mln transakcji wypłat gotówki na łączną kwotę 94,2 mld zł. Natomiast średnia wypłata gotówki z bankomatu wyniosła 769 zł.

Co to jest i na czym polega cashback?  

Cashback to usługa bankowa, która pozwala na wypłatę gotówki podczas zakupów w punktach usługowo – handlowych czyli np. w sklepie spożywczym, supermarkecie czy na stacji benzynowej przy okazji transakcji kartą.

Do skorzystania z usługi cashback wystarczy “zwykła” karta debetowa Mastercard lub Visa, jeśli bank, w którym masz konto oferuje taką funkcjonalność. Wypłata gotówki to czynność niejako dodatkowa, bo wymaga dokonania płatności za usługę lub zakupy w sklepie. Przy czym kwota płatności jest dla “wypłaty sklepowej” bez znaczenia – może wynieść nawet 1 zł.

Warto jednak pamiętać, że wypłata środków w sklepie nie zawsze może się udać – w kasie punktu musi być dostępna wystarczająca ilość gotówki.

W jaki sposób korzystać z usługi cashback? 

Trzeba udać się do punktu, który realizuje usługę cashback – są one oznaczone odpowiednią naklejką, którą zobaczysz najczęściej przy kasie lub drzwiach wejściowych.

cashback

Kolejny krok to po prostu trzeba zrobić zakupy, choćby batonik. Następnie wystarczy poinformować kasjera, że przy okazji płatności kartą płatniczą za zakupy, chcesz wypłacić gotówkę.

Zatem procedura wypłaty środków niewiele różni się od użycia bankomatu. Dodatkowo można wybrać dowolną kwotę nie przekraczającą górnego limitu karty. (Poza niewielkimi wyjątkami, o czym w dalszej części artykułu.) Wszystkie niezbędne czynności wykona kasjer.

Operację trzeba standardowo potwierdzić kodem PIN. Następnie odbierz gotówkę. Pamiętaj też o wydruku potwierdzającym wypłatę. Na paragonie, który otrzymasz, będzie zarówno kwota płatności za zakupy, jak i wysokość wypłaconych środków.

Pieniądze w ramach usługi cashback można wypłacać kilka razy w ciągu dnia w różnych lub tych samych punktach. Wypłata się uda jeśli masz wystarczającą ilość środków na koncie, a w kasie sklepu lub innego punktu jest wystarczająco dużo gotówki.

Jak aktywować cashback? 

Karty płatnicze umożliwiają skorzystanie z możliwości wypłaty pieniędzy podczas codziennych zakupów od momentu ich aktywacji. Oczywiście jest to możliwe pod warunkiem, że taką opcję oferuje bank, w którym masz otwarte konto bankowe. Dla pewności warto sprawdzić dostępne funkcjonalności jeszcze przed otwarciem rachunku. Jednak z uwagi na popularność tej usługi, cashback jest już właściwie standardem. Aktualnie tej opcji nie znajdziemy w ofercie m.in. Toyota Bank i BOŚ Bank.

Porównaj najlepsze

karty kredytowe

Sprawdź oferty

Gdzie można korzystać z usługi cashback? 

Możesz wybierać spośród całej puli miejsc, które na pewno są w pobliżu. W programie uczestniczą m.in. tak znane marki jak:

 • Żabka,
 • Dino,
 • Carrefour,
 • Media Markt,
 • Stacje benzynowe BP,
 • Ruch,
 • POLOMarket,
 • Biedronka,
 • Fresh market,
 • Intermarche,
 • Społem,
 • Topaz,
 • Poczta Polska,
 • Orlen,
 • Netto,
 • Lewiatan,
 • Leclerc.

Punkty, w których możliwe są wypłaty przy pomocy terminala, oznaczone są zlokalizowaną w widocznych miejscach (zwykle przy drzwiach wejściowych lub przy kasie) specjalną naklejką. 

Kto może korzystać z usługi cashback? 

 Z cashbacku może korzystać każdy posiadacz karty debetowej Visa czy Mastercard, pod warunkiem że w ofercie banku znajduje się taka usługa. W praktyce to opcja dostępna w większości banków komercyjnych.

Z wypłaty pieniędzy podczas zakupów można skorzystać bez konieczności dodatkowej aktywacji usługi. Wystarczy aktywna karta. Dla ułatwienia przypominamy, że kartę debetową można aktywować:

 • za pomocą bankowości elektronicznej,
 • w placówce banku,
 • za pomocą infolinii.

Dodatkowo przy pierwszej transakcji, kartę należy włożyć do terminala płatniczego i operację płatności zatwierdzić numerem PIN. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule Karta do konta – jak ją aktywować i nadać jej PIN?  | Finanse Rankomat

Jaką kwotę można wypłacić w ramach usługi cashback?  

Kwota wypłaty dla transakcji cashback ograniczona jest jedynie górnym limitem. Aktualnie w ramach usługi „Płać kartą i wypłacaj” limit dla karty Mastercard i Visa wynosi 1.000 zł. Zmiana została wprowadzona w drugiej połowie 2022 r. Wcześniej obowiązywały znacznie niższe limity:

 • dla karty Visa 300 zł
 • dla Mastercard 500 zł

W odróżnieniu do bankomatów, w ramach cashbacku wypłacić można każdą, nawet nierówną kwotę jak np. 36,50 zł, ale nie wszędzie. W 2023 r. opcję cashbacku wprowadziła Biedronka z ograniczeniem wysokości maksymalnej wypłaty do 300 zł. Minimalna kwota wypłaty to 50 zł. To jednak nie koniec różnic w porównaniu z innymi placówkami, które oferują taką usługę. Bowiem wprowadzono dodatkową zasadę, która pozwala wypłacić tylko wielokrotność 50 zł czyli w tym przypadku np. kwoty 147,54 zł wypłacić się nie da.

Czy cashback jest płatny?

Usługa cashback jest dość powszechna i występuje w większości banków. Spośród 10 banków, które poddaliśmy analizie – tylko w czterech z nich trzeba zapłacić za możliwość wypłaty sklepowej.

Poniższa tabela przedstawia wysokość opłat za transakcję. Dane aktualne na dzień 09.06.2023 r.

Warto pamiętać, że limit maksymalnej wysokości dotyczy jednej transakcji – co oznacza, że jeśli skorzystamy z cashbacku np. cztery razy w ciągu dnia, łączna wypłacona kwota może być większa.

Nazwa bankuOpłata za cashback
Millennium Bank0 zł
ING Bank Śląski0 zł
mBank0 zł
Bank Pekao SA2 zł
Credit Agricole2 zł
Nest Bank0 zł
Santander Bank Polska1,5 zł
Bank Pocztowy0 zł
PKO BP2 zł
Nest Bank0 zł
Alior Bank 0 zł

Jakie są wady i zalety usługi cashback?  

Cashback to usługa, która stanowi ciekawą alternatywę dla standardowego bankomatu czy pobrania pieniędzy bezpośrednio w placówce banku – co zwykle wiąże z poświęceniem sporej ilości czasu, zwłaszcza wtedy kiedy w okolicy nie ma żadnego bankomatu i w dodatku pieniądze chcemy wypłacić poza godzinami pracy banku.

Za wypłatami sklepowymi przemawia też stale powiększająca się sieć punktów, w których można zrealizować wypłatę gotówki. Warto o tym pamiętać, gdyż usługa ta nie jest szczególnie promowana przez banki.

Zalety usługi cashback

 • łatwy dostęp – liczba punktów handlowo – usługowych, które dają możliwość korzystania z usługi jest coraz większa i obejmuje popularne sieci, które zwykle są w okolicy pracy czy domu np. Żabka, Biedronka, stacje benzynowe BP i Orlen.
 • bezpieczeństwo – transakcje przeprowadzone kartą płatniczą w zakresie wypłaty gotówki zabezpieczone są kodem PIN, co pozwala ochronić się przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich,
 • oszczędność czasu – nie trzeba szukać bankomatu, z którego można bezpłatnie wypłacić pieniądze, tylko dokonać transakcji podczas codziennych zakupów,
 • oszczędność pieniędzy – zwykle jest to opcja bezpłatna – tylko kilka banków zdecydowało się na pobieranie opłaty. Dla pewności przed skorzystaniem z usługi warto sprawdzić tabelę opłat i prowizji dostępną na stronie instytucji, w której posiadasz konto,
 • wypłacić można nietypową kwotę – np. 259,60 zł – nie trzeba się ograniczać do wypłaty banknotów – możesz wypłacić dokładnie tyle, ile potrzebujesz, choć są wyjątki np. Biedronka.
 • wygoda – wszystkie czynności związane z wpisaniem kwoty do wypłaty dokonuje kasjer – Ty musisz tylko wskazać ile chcesz wypłacić pieniędzy przy okazji płacenia kartą. Potwierdzeniem realizacji usługi jest paragon za zakupy, na którym widnieje również kwota wypłacona w ramach cashbacku.

Wady transakcji cashback

 • konieczność zrobienia zakupów, żeby wpłacić pieniądze – choć wystarczy wydać nawet 1 zł, to zwykle „przy okazji” wydamy więcej, kupując coś, co nie zawsze będzie potrzebne czy zdrowe,
 • ograniczenie kwoty wypłaty– aktualnie do 1.000 zł,
 • możliwość wypłaty tylko, jeśli w sklepie czy innym punkcie usługowym jest odpowiednia ilość gotówki.

Jaka jest różnica między usługą cashback a moneyback?  

W języku potocznym czasem te dwa pojęcia: cashback i moneyback używane są zamiennie. I to zwykle cashback jest rozumiany jako moneyback – czyli możliwość odzyskania części pieniędzy, które zostały wydane podczas płatności bezgotówkowych w internecie czy w sklepie stacjonarnym.

Usługa moneyback to rodzaj promocji, którą oferuje bank, by zachęcić do korzystania z jego usług. Wystarczy, że korzystasz z karty debetowej kupując określoną grupę produktów, a po zakończeniu okresu rozliczeniowego część pieniędzy z powrotem pojawi się na Twoim koncie.

Podsumowując, pomimo nazw sugerujących podobne działanie, cashback i moneyback to dwie różne usługi, z których często możesz korzystać przy okazji posiadanej karty debetowej. Moneyback oznacza zwrot części pieniędzy, które wydałeś. Cashback natomiast możliwość wypłaty gotówki przy okazji zakupów.

W jakim banku cashback jest dostępny?  

Cashback dostępny jest w większości banków komercyjnych. Spośród tych przez nas analizowanych tej opcji nie oferuje Toyota Bank i BOŚ Bank. Wypłatę gotówki przy okazji zakupów oferuje m.in.:

Oprócz dostępności przy wyborze konta warto zwrócić uwagę jeszcze na koszty. Niestety nie wszystkie banki oferują wypłaty cashback za darmo.

Cashback czy bankomat – co wybrać?  

Zarówno bankomat, jak i usługa cashback:

 • umożliwia wypłatę pieniędzy,
 • wymaga posiadania karty debetowej i środków na koncie bankowym.

Jednak zwykle bezpłatne korzystanie z bankomatów jest uzależnione od spełnienia określonych warunków:

 • wypłata pieniędzy z urządzeń własnych określonego banku lub jego partnera,
 • wprowadzony miesięczny limit bezpłatnych wypłat w miesiącu np. 3 wypłaty w miesiącu są bezpłatne, a za każdą koleją bank naliczy opłatę,
 • pobranie pieniędzy w określonej wysokości (mBank – bezpłatne wypłaty z wszystkich bankomatów przy kwocie co najmniej 100 zł w ramach jednej transakcji).

Natomiast usługa cashback coraz częściej jest dostępna bezpłatnie. Punktów, w których można wypłacić pieniądze jest coraz więcej. Z kolei sieć bankomatów się kurczy, więc bardziej prawdopodobne, że w pobliżu znajdzie się sklep spożywczy, apteka lub stacja benzynowa, w których będzie możliwa wypłata pieniędzy w transakcji cashback.

Cashback sprawdzi się też w sytuacjach awaryjnych, ale jednak trzeba pamiętać o ograniczeniach: choćby wysokości gotówki, którą można wypłacić.

Każde z rozwiązań w zakresie wypłaty gotówki ma swoje plusy i minusy. Z obu opcji jednak można korzystać zamiennie i w razie potrzeb. Szczególnie, jeśli oba rozwiązania są za darmo.

Źródła:

 • https://www.cashless.pl/13344-biedronka-cashback-plac-karta-i-wyplacaj
 • https://nbp.pl/wp-content/uploads/2023/05/Informacja-o-kartach-platniczych-Q42022.pdf
 • https://www.cashless.pl/12305-cashback-lista-sklepow

Warto wiedzieć

 1. W ramach usługi cashback można przy okazji zakupów można wypłacić maksymalnie do 1.000 zł.
 2. Cashback i moneyback to dwie różne usługi. Ta pierwsza oznacza możliwość wypłacenia pieniędzy przy okazji codziennych zakupów w punktach usługowo-handlowych, a druga bonus od banku pod postacią zwrotu części kosztów za zakupy (na zasadach określonych przez bank).
 3. Cashback to popularne rozwiązanie, które w swojej ofercie ma większość banków komercyjnych.
 4. Z usługi cashback można korzystać w wielu punktach handlowo – usługowych: jak Żabka, Leclerc, Biedronka, Orlen czy BP.
 5. Opłata za korzystanie z usługi cashback zależy od banku. W części banku komercyjnych wypłacić pieniądze przy okazji zakupów można bez dodatkowych kosztów, ale cześć naliczy opłatę – około 2 zł.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Czy cashback się opłaca?

  Cashback to rozwiązanie, które ułatwia wypłatę gotówki zwłaszcza wtedy, kiedy w pobliżu nie ma bankomatu. Skorzystać z usługi można zawsze wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Chęć wypłaty pieniędzy z konta w sklepie przy okazji zakupów można potraktować jako ciekawą i przydatną funkcjonalność. Natomiast trudno ocenić czy ta usługa się nam opłaca. Na pewno oszczędza czas.

 2. Czy cashback jest legalny?

  Oczywiście, cashback to jak najbardziej legalne rozwiązanie.

 3. Ile kosztuje cashback?

  Koszty związane z wypłatą pieniędzy przy okazji płacenia kartą za zakupy zależą od cennika banku.   

 4. Ile wynosi cashback?

  Dzięki usłudze cashback korzystając z karty płatniczej Visa lub Mastercard można wypłacić maksymalnie 1.000 zł. Trochę inne zasady obowiązują jeśli dodatkową gotówkę chcemy wypłacić przy okazji zakupów w Biedronce: maksymalna wypłata pieniędzy w dyskoncie przy pomocy usługi cashback wynosi 300 zł (według danych na dzień 06.06.2023 r.)Wypłaty gotówki są możliwe, jeżeli w kasie jest odpowiednia ilość pieniędzy.

 5. Jak włączyć usługę cashback?

  Wypłacić pieniądze możesz, jeśli masz kartę debetową banku, w którym taka opcja jest dostępna. Usługa powinna być dostępna od momentu aktywacji karty, a pieniądze można wypłacić wielokrotnie w ciągu dnia. Żeby zrealizować wypłatę gotówki przy okazji zakupów znajdź punkt, który daje taką możliwość. To będzie dość proste, bo w programie uczestniczy wiele popularnych sieci handlowo-usługowych jak Żabka, Biedronka, Dino, Carrefour czy Polomarket. Następnie przy okazji płatności kartą za zakupy, poinformuj kasjera, że chcesz skorzystać z usługi cashback i wypłacić pieniądze. Transakcję zatwierdź numerem PIN. I gotowe.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
2 lat temu

Jedna korekta – Prowizja PEKAO SA od 1 września 2021 wynosi 2 zł