Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Konto z darmowymi bankomatami zagranicznymi – przegląd rynku

Konto bankowe, które daje możliwość wypłaty gotówki za granicą bez prowizji, to gwarancja realnych oszczędności nie tylko podczas wakacyjnych podróży. Sprawdziliśmy, co w tym temacie ma do powiedzenia rynek.

Zagraniczny wyjazd z portfelem pełnym gotówki wiąże się z szeregiem ryzyk oraz sporą niewygodą. Konieczność ciągłego pilnowania banknotów może skutecznie odbierać przyjemność z podróżowania. Rozwiązaniem tego problemu może być konto osobiste pozwalające na pobieranie gotówki z bankomatów zagranicznych bez prowizji za każdą wypłatę i przewalutowanie. Według Raportu PRNews na koniec 2019 r. liczba prowadzonych przez banki rachunków typu ROR sięgała ponad 33,7 mln. Sprawdziliśmy, które banki oferują konta bez dodatkowych opłat za korzystanie z karty za granicą.

Pełna opcja – bez prowizji za wypłatę i przewalutowanie

Z myślą o osobach regularnie podróżujących lub wybierających się właśnie na wakacyjny wyjazd, przeprowadziliśmy przegląd dostępnych kont osobistych, biorąc na celownik opłaty związane z wypłatami gotówki z bankomatów zagranicznych. Zestawienie uzupełniliśmy także o miesięczne koszty prowadzenia rachunku oraz podpiętej do niego karty. W pierwszej grupie kont znalazły się propozycje zapewniające brak prowizji za wypłaty i przewalutowanie. Niestety zwolnienie z opłat wiąże się często ze spełnieniem dodatkowych warunków.

BankNazwa kontaProwizja za wypłaty z bankomatówProwizja za przewalutowanieMiesięczna opłata za prowadzenie kontaMiesięczna opłata za kartę do konta
Alior BankKonto Elitarne0 zł0% 0 zł/ 100 zł 0 zł 
Alior BankKonto Internetowe0 zł0% 0 zł0 zł/6 zł 
BNP ParibasKonto Osobiste otwarte na Ciebie/ Karta Otwarta na Świat0 zł0%10 zł 0
Bank PekaoKonto Przekorzystne (do 26 lat)0 zł0%0 zł0
Bank PekaoKonto Prze Korzystne (powyżej 26 lat)0 zł 0%0 zł / 6 zł (bez opłat w przypadku wpływu na rachunek na kwotę jednorazowo min 500 zł oraz dokonania w poprzednim miesiącu kalendarzowym minimum jednej transakcji bezgotówkowej kartą debetową wydaną przez Bank Pekao S.A. lub PeoPay0 zł 
Bank PekaoEurokonto Premium0 zł 0%0 zł / 50 zł (opłata przy aktywach poniżej 200.000 zł)0
Bank PocztowyKonto w Porządku Start0 zł (w przypadku abonamentu 6,5 zł miesięcznie)0%0 zł0 zł 
Bank PocztowyKonto w Porządku0 zł (w przypadku abonamentu 6,5 zł miesięcznie)0%0 zł/7,99 zł (bezpłatnie w przypadku wydania karty debetowej do rachunku płatniczego0 zł / 6,99 zł (bez opłat w przypadku wpływów min. 300 zł)
Bank PocztowyKonto w Porządku Plus0 zł (w przypadku abonamentu 6,5 zł miesięcznie)0%0 zł/7,99 zł (bezpłatnie w przypadku wydania karty debetowej do rachunku płatniczego0 zł / 6,99 zł (bez opłat w przypadku wpływów min. 300 zł)
Citi HandlowyCitiPriority0 zł0%0 zł (dla średniego salda środków min. 30000 zł lub miesięczne wpływy 5.000 zł)lub 30 zł 0 zł 
Citi HandlowyCitiGold0 zł0%0 zł (gdy w danym miesiącu średnie saldo na wszystkich rachunkach min. 300 000 zł) lub 220 zł0 zł 
EnveloBankKonto w Porządku0 zł (w przypadku abonamentu 6,5 zł miesięcznie)0%0 zł / 7,99 zł (w zależności od wieku posiadacza konta) 0 zł / 6,99 zł(bez opłat w przypadku wpływów min. 300 zł)
T-Mobile Konto Premium0 zł0%0 zł/18,90 zł0 zł 

Z przeprowadzonej analizy wynika, że konta z bezwarunkowym zwolnieniem z prowizji za wypłatę i przewalutowanie otworzyć można w 4 instytucjach – BNP Paribas, Banku Pekao, Citi Handlowym i T-Mobile. Udogodnienie to związane jest zazwyczaj z opłatą za prowadzenie rachunku, której można uniknąć po spełnieniu określonych wymogów np. zapewnienia regularnych wpływów czy realizacji transakcji bezgotówkowych w określonej kwocie.

Zniesienie prowizji za wypłatę z bankomatów zagranicznych może też zapewnić wykupienie odpowiedniego abonamentu. Podejście o tyle ciekawe, że pozwala na korzystanie z dodatkowej funkcjonalności w razie doraźnej potrzeby. Rozwiązanie to dostępne jest z Kontem w Porządku w Banku Pocztowym oraz kontem w Envelo Banku. W każdym przypadku pakiet wyceniony został na 6,5 zł miesięcznie.

Bez opłat za wypłatę, ale z prowizją za przewalutowanie

Drugą grupę ofert stanowią konta osobiste pozwalające na bezprowizyjną wypłatę z bankomatów zagranicznych przy czym należy liczyć się z dodatkowym obciążeniem rachunku tytułem prowizji za przewalutowanie transakcji.

BankNazwa kontaProwizja za wypłaty z bankomatówProwizja za przewalutowanieMiesięczna opłata za prowadzenie kontaMiesięczna opłata za kartę do konta
BOŚ BankEKOkonto bez Kosztów0 zł 3%0 zł/5 zł (opłata  przy braku wpływu w danym miesiącu kalendarzowym na rachunek min. 1 000 zł)0 zł/7 zł (opłata nie jest pobierana w przypadku dokonania w miesiącu kalendarzowym transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą debetową na kwotę min. 500 zł)
BOŚ BankEKOkonto VIP0 zł 3%0 zł/50 zł  ( opłata przy braku wpływu w danym miesiącu kalendarzowym na rachunek min. 5 000 PLN) 0 zł 
Santander Bank PolskaKonto Jakie Chcę 0 zł (przy pakiecie walutowym 9 zł miesięcznie)2,8%0 zł0 zł/3 zł(bez opłat w przypadku co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych miesięcznie)
Bank MillenniumKonto 360°0 zł 0 zł / 8zł Opłata nie zostanie pobrana w przypadku minimum jednej płatności kartą do konta lub BLIKIEM oraz łącznych wpływów zewnętrznych na konto min. 1 000 zł 0 zł/7 zł (Opłata nie jest naliczana przez pierwsze 2 miesiące od wydania karty dla kart wydanych do Konta 360°. W kolejnych miesiącach opłata nie jest naliczana w przypadku minimum jednej płatności kartą do konta lub BLIKIEM oraz łącznych wpływów zewnętrznych na konto min. 1 000 zł)
Bank MillenniumKonto 360° Student0 zł 2%0 zł 0 zł
Bank MillenniumKonto Prestige World0 zł2%0 zł/29 zł (Opłata nie zostanie pobrana w przypadku minimum jednej płatności kartą do konta lub BLIKIEM oraz łącznych wpływów zewnętrznych na konto min. 10 000 zł)0 zł / 29 zł 
Credit Agricole Bank PolskaKonto dla Ciebie0 zł / 6 zł
(0 zł przy min. 1  transakcji kartą lub BLIK w miesiącu) -dla wypłaty EUR na terenie EOG
4%min. 10 zł0 zł / 7 zł (0 zł jeżeli co miesiąc na Twoje konto wpłynie minimum 1 000 zł i wykonasz w miesiącu min. jedną płatność kartą lub BLIK)0 zł / 9 zł  (0 zł jeżeli co miesiąc na Twoje konto wpłynie minimum 1 000 zł i wykonasz w miesiącu min. jedną płatność kartą lub BLIK)
Credit Agricole Bank PolskaKonto dla Ciebie GO!0 zł / 3 zł (0 zł przy min. 1  transakcji kartą lub BLIK w miesiącu) -dla wypłaty EUR na terenie EOG4% min. 10 zł0 zł0 zł
Credit Agricole Bank PolskaKonto dla Ciebie MOVE!0 zł lub 3 zł (0 zł przy min. 1  transakcji kartą lub BLIK w miesiącu) -dla wypłaty EUR na terenie EOG4% min. 10 zł 0 zł/3 zł (0 zł przy min. 1 transakcji bezgotówkowej przy użyciu karty lub kodu BLIK)0 zł 
Credit Agricole Bank PolskaKonto dla Ciebie VIP0 zł4% min. 10 zł0 zł/40 zł (0 zł przy wpływach na konto w wysokości 10 000 zł lub średnie miesięczne saldo łącznie na rachunkach prowadzonych w PLN w ramach konta wynosi 150.000 zł)0 zł 
PKO BPKonto bez Granic0 zł3,5%17,9 zł0 zł
mBankeKonto0 zł3% - 5,9% 0 zł / 7 zł (Opłata wynosi 0 zł jeśli suma wpływów na ten rachunek i/lub eMax wynosi min. 1 000 zł)0 zł 

Zaledwie trzy konta z całego zestawienia oferują bezwarunkowe zwolnienie z prowizji za wypłaty z bankomatów zagranicznych – Konto dla Ciebie VIP, eKonto i Konto bez Granic. Prowadzenie tego ostatniego wycenione zostało przez PKO BP na 17,90 zł miesięcznie, bez możliwości uniknięcia opłaty. W pozostałych przypadkach darmowe wypłaty może zagwarantować np. zapewnienie wpływów na rachunek i realizacja transakcji bezgotówkowych (Konto 360°) czy wykupienie specjalnego pakietu (Konto dla Ciebie – także w wersjach GO! i MOVE!).

Prowizja za przewalutowanie transakcji mieści się w przedziale od 2,00% do nawet 5,90%. Osoby posługujące się kartami Mastercard często zwalniane są z tej opłaty lub płacą niższą stawkę, niż użytkownicy kart VISA. Wystarczy posłużyć się przykładem eKonta – prowizja za przewalutowanie dla plastików Mastercard wynosi maksymalnie 3,00%, a dla kart VISA nawet 5,90% od kwoty transakcji. Wynika to z faktu, że VISA czerpie całe zyski ze spreadu, przez co banki szukają innych źródeł przychodu.

Przed wyjazdem zrewiduj warunki swojego konta

W zestawieniu nie umieściliśmy ofert obarczonych zarówno prowizją za wypłatę z bankomatów zagranicznych, jaki i za przewalutowanie, a te mogą uderzyć po kieszeni niejednego wczasowicza. Z tego powodu przygotowania do zagranicznego wyjazdu warto poprzedzić gruntowną analizą warunków posiadanego konta i karty.

Alternatywą pozwalającą uniknąć prowizji za przewalutowanie oraz zredukować dodatkową marżę banku zaszytą w kursie wymiany, jest karta wielowalutowa. Rozwiązanie to, pozwala na podpięcie karty do otwartych wcześniej kont walutowych. Po szczegółowe informacje odsyłamy do artykułu Karty wielowalutowe w PLN, EUR, USD i GBP. Jak działają i kto oferuje?

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments