Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Poradniki

Jak działa wpłatomat?

Masz gotówkę, którą chętnie przelejesz na konto, ale odstraszają Cię kolejki w oddziale banku? Skorzystaj z wpłatomatu. Pieniądze wpłacone za pomocą urządzenia należącego to Twojego banku trafią na Twój rachunek po kilku chwilach w dniu dokonania wpłaty. Nie ma znaczenia, czy jest to środek nocy, niedziela lub inny dzień świąteczny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak działa wpłatomat.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), liczba wpłatomatów sukcesywnie rośnie. Na koniec II kwartału 2023 r. takich urządzeń było 11 057 a trzy miesiące później już 11 463. Popularność maszyn wynika zapewne z braku ograniczeń w korzystaniu z nich – we wpłatomacie wpłacisz gotówkę 24 h na dobę i 7 dni w tygodniu, nie musisz stać w kolejce ani wypełniać żadnych druczków.

Co to jest wpłatomat?

Wpłatomaty to urządzenia umożliwiające wpłatę gotówki na rachunek bankowy. Jeszcze kilka lat temu wpłatomat i bankomat to były oddzielne maszyny, choć wyglądały niemal identycznie. Podchodząc do urządzenia, należało spojrzeć na napis, jakiego rodzaju jest to sprzęt, ponieważ łatwo można się było pomylić.

Obecnie rzadko już można spotkać wpłatomat, który służy wyłącznie do wpłaty pieniędzy. Teraz ponad połowa bankomatów (jak mówią dane NBP) pełni także funkcję wpłatomatu. Poznasz je po tym, że są oznaczone jednocześnie jako Wpłatomat i Bankomat. Wpłatomaty znajdują się tam, gdzie bankomaty, czyli w bankach, centrach handlowych, ciągach komunikacyjnych itp.

Usługa wpłaty gotówki realizowana jest w złotówkach. Aktualnie jedynie we wpłatomatach (i to nie we wszystkich) banku Citi Handlowy S.A. przyjmowane są euro i dolary amerykańskie. To rozwiązanie dostępne wyłącznie dla klientów tego banku – klient innej instytucji nie wpłaci poprzez wpłatomat Citi Handlowego S.A. ani EUR, ani USD.

Jak działa wpłatomat?

Wpłatomat umożliwia wpłacenie gotówki na własne konto. Nie wpłacisz takim sposobem pieniędzy na konto bankowe koleżanki czy sąsiada.

Do skorzystania z wpłatomatu potrzebujesz karty płatniczej (tej samej, której używasz do wypłacania pieniędzy w bankomacie). Niektóre wpłatomaty mają aktywną funkcję zbliżeniową – to informacja dla Ciebie, jeżeli korzystasz tylko z kart wirtualnych podpiętych np. do portfela Google.

Alternatywą są wpłaty BLIK-iem – musisz mieć ze sobą telefon wraz z zainstalowaną aplikacja mobilną banku oraz aktywowaną usługą BLIK. Nie ma oddzielnej usługi BLIK na wpłatę gotówki we wpłatomacie – jeżeli możesz płacić BLIK-iem np. w sklepie, to możesz także nim wpłacać pieniądze wpłatomatem.

Czym wpłatomat różni się od bankomatu?

Wpłatomat i bankomat to najczęściej to samo urządzenie z dwiema funkcjonalnościami. Obsługa wpłatomatu jest prosta i intuicyjna jak bankomatu. Różni je tylko to, że za pomocą wpłatomatu wpłacasz gotówkę na swoje konto bankowe, a bankomatem wypłacasz gotówkę ze swojego rachunku.

Skąd możesz wiedzieć, czy urządzenie działa akurat w trybie bankomat czy wpłatomat? Po włożeniu karty płatniczej (a w niektórych maszynach jeszcze przed) na ekranie wpłatomatu zobaczysz komunikaty po dwóch stronach:

 • wpłać pieniądze,
 • wypłać pieniądze,

Wybierz przycisk stosownie do swoich zamiarów – jeżeli chcesz wpłacić pieniądze, kliknij „Wpłać”, a jeśli wypłacić – „Wypłać”. Możesz też spotkać się oznaczeniem „Wpłać pieniądze bez karty” – wybierz je, jeżeli chcesz wpłacić pieniądze BLIK-iem.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu – instrukcja krok po kroku

Wpłaty gotówki poprzez wpłatomaty należące do różnych operatorów wyglądają bardzo podobnie. Jedyne różnice polegają na kolejności wykonywania czynności. Nieraz najpierw należy włożyć kartę płatniczą do urządzenia i dopiero po tym wybrać rodzaj transakcji, a niekiedy jest na odwrót. Na różnych etapach maszyna może też prosić o wybranie czy chcesz potwierdzenie wpłaty – czasem jest to jeden z pierwszych kroków a czasem – ostatnich.

Aczkolwiek w każdym przypadku wpłata gotówki we wpłatomacie jest intuicyjna i nikt, kto miał do czynienia z bankomatami, nie powinien mieć z nią problemu.

We wpłatomacie pieniądze umieszczasz w tej samej kieszeni, z której wypadają, kiedy korzystasz z urządzenia jako bankomatu. Pamiętaj, że banknoty nie mogą być złożone na pół, spięte spinaczami lub gumkami ani mocno zniszczone. Nie musisz za to ich sortować (tzn. w jednej transakcji wpłacisz banknoty o różnych nominałach) ani dbać o to, aby wszystkie były ułożone w jedną stronę – wizerunkiem władcy do góry lub do dołu.

Nie obawiaj się, że maszyna źle przeliczy włożoną przez Ciebie gotówkę i na Twoje konto wpłynie za mały przelew. Po umieszczeniu gotówki na ekranie wpłatomatu wyświetli się kwota i prośba o potwierdzenie, czy zgadza się ona z faktycznie wpłaconą sumą. Jeżeli się nie zgadza, możesz anulować transakcję, a wszystkie banknoty powrócą do Ciebie tym samym otworem.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu za pomocą karty płatniczej?

Poniżej krótka instrukcja, jak wygląda proces wpłacania gotówki we wpłatomacie Planet Cash.

 1. Zbliż lub włóż kartę do wpłatomatu.
 2. Wybierz na ekranie opcję: wpłatomat.
 3. Wpisz kwotę, którą zamierzasz wpłacić.
 4. Umieść banknoty w kieszeni.
 5. Maszyna przeliczy gotówkę (trwa to kilka sekund) i wyświetli na ekranie kwotę – zatwierdź ją (bądź nie).
 6. Przed odejściem od maszyny pamiętaj, żeby zabrać kartę.
 7. Po zatwierdzeniu pieniądze trafią na Twój rachunek bankowy w ciągu kilku sekund.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu przy pomocy BLIKa?

Teraz pokażemy Ci, jak wpłacisz pieniądze BLIK-iem we wpłatomacie Banku Millennium S.A.

 1. Wybierz na ekranie maszyny Wpłata BLIK.
 2. Wygeneruj nr BLIK w aplikacji i wpisz go na klawiaturze maszyny.
 3. Wpisz kwotę, którą chcesz wpłacić.
 4. Umieść gotówkę w kieszeni wpłatomatu.
 5. Poczekaj, aż wyświetli się podsumowanie kwoty wpłaty – potwierdź je przyciskiem.
 6. Zatwierdź transakcję w aplikacji.
 7. Podobnie jak przy wpłacie kartą – pieniądze pojawią się na Twoim rachunku niemal natychmiast.

Ile pieniędzy można wpłacić na konto za pomocą wpłatomatu?

Z reguły nie ma limitu na kwotę wpłaty, ale istnieje limit liczby przyjmowanych banknotów. Niektóre wpłatomaty pozwalają na wpłacenie przy jednorazowej transakcji do 50 banknotów, inne 150 a jeszcze inne – 200. Nie zawsze zależy to tylko od banku – operatora wpłatomatu – ale i od modelu maszyny. Przykładowo: część wpłatomatów Santander Bank Polska S.A. przyjmuje do 50 banknotów a część – do 200.

Ile kosztuje wpłata pieniędzy do wpłatomatu?

Wpłata gotówki we wpłatomacie własnej sieci (zarówno kartą, jak i wpłata BLIK) jest zawsze bezpłatna, dlatego tego rodzaju wpłat nie umieściliśmy w tabelce niżej. Za każdym razem, kiedy wpłacasz gotówkę przez wpłatomat własny, nic za to nie płacisz. Nieliczne banki naliczają prowizję tylko od wpłat w obcych urządzeniach. Zazwyczaj jest to określony procent od wypłaty gotówki z zastrzeżeniem kwoty minimalnej.

BNP Paribas S.A. jako jedyny ma inną taryfę na wpłaty BLIK-iem, a inną na wpłaty kartą, co widzisz w tabeli. Kolejnym wyjątkiem jest mBank i jego ekonto osobiste – użytkownicy tego konta muszą zapłacić 0,5% (min. 5 zł) za wpłatę gotówki we wpłatomacie Euronet – dla posiadaczy innych rachunków w mBanku S.A. jest to bezpłatne.

Poniżej znajduje się tabela opłat za wpłatę gotówki we wpłatomatach w wybranych bankach.

Nazwa bankuOpłaty za korzystanie z wpłatomatu
Alior Bank S.A.Do 5 wpłat w miesiącu – bezpłatnie
Od szóstej wpłaty:
• Planet Cash - 0,35% kwoty, min. 1 zł.
• Pozostałe wpłatomaty - 0,6% kwoty, min. 1 zł
Bank Pekao S.A.0,4%; min. 2 zł – we wpłatomatach nienależących do banku
PKO BP0,5% ; min. 2 zł - we wpłatomatach nienależących do banku
BNP Paribas S.A.Wpłata BLIK-iem: 5 zł – we wszystkich wpłatomatach nienależących do banku.

Wpłata kartą: 0,5%; min. 10 zł - we wpłatomatach nienależących do banku.
mBank S.A.We wpłatomacie Planet Cash – dla wszystkich kont bezpłatnie.

We wpłatomacie Euronet : ekonto osobiste - 0,5%, min. 5 z, ekonto Junior i mKonto Intensive – bezpłatnie.

Czy do wpłatomatu można wpłacić bilon?

Tradycyjne wpłatomaty nie przyjmują monet, tak samo jak bankomaty, które też ich nie wypłacają. Wyjątkiem są urządzenie samoobsługowe do zamiany monet znajdujące się oddziałach Narodowego Banku Polskiego.

Jak one działają? Do specjalnego otworu w maszynie wsypujesz monety – mogą być wymieszane różne nominały. Wybierasz na ekranie, że chcesz je przesłać BLIK-em na swój rachunek bankowy, wpisujesz wygenerowany numer i potwierdzasz w aplikacji mobilnej banku. W ten sposób możesz przelać na swoje konto od 11 groszy do 2 000 zł.

Możliwość przesłania gotówki BLIK-em dostępna jest na razie dla klientów banków:

Pozostałe osoby mogą pobrać z maszyny papierowe potwierdzenie wpłaty, udać się z nim do kasy w oddziale NBP i otrzymać gotówkę w kasie (w bilonie o wyższym nominale lub w banknotach – zależy od kwoty).

Maszyny w placówkach NBP nie są klasycznymi wpłatomatami (nie wpłacisz nimi banknotów), ale są dobrym rozwiązaniem dla osób, które np. zbierają do słoika po 1, 2 i 5 groszy i w pewnym momencie chcą z nich zrobić użytek.

Aktualnie urządzenia znajdują się tylko w oddziałach okręgowych NBP i można z nich korzystać w godzinach pracy placówek tj. od 8:00 do 14:00 w dni powszednie.

Czy można wpłacić pieniądze za pomocą wpłatomatu obcego banku?

Operatorami wpłatomatów mogą być banki lub operatorzy niezależni. Tymi drugimi są popularne: Euronet i Planet Cash (marka spółki ITCARD S.A.). Jeżeli jesteś klientem banku, który jednocześnie jest operatorem danego wpłatomatu – pieniądze wpłacisz bez problemu. Przykład: klient mBanku S.A. wpłaci gotówkę w każdym wpłatomacie mBanku S.A.

Natomiast nie zawsze wpłacisz gotówkę poprzez obcy wpłatomat – tzn. taki, którego operatorem jest inny bank niż ten, w którym masz rachunek. Taka możliwość istnieje tylko wtedy, kiedy Twój bank zawarł partnerską umowę z innym bankiem. Wg naszej wiedzy aktualnie żaden bank nie takiej umowy z inną instytucją, choć to się może oczywiście zmienić.

Spróbuj tego

Rozwiązaniem dla osób, które w sąsiedztwie nie mają wpłatomatu swojego banku, jest skorzystanie z wpłatomatu operatora niezależnego. Euronet i Planet Cash mają podpisane umowy z kilkoma bankami, na mocy których przyjmują wpłaty gotówki od klientów tych banków. Sieć wpłatomatów Euronet i Planet Cash to razem ponad 6500 urządzeń, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że któreś znajduje się blisko Ciebie.

Wpłatomaty Euronet

Aktualnie wpłatomaty Euronet przyjmują wpłaty od klientów:

Euronet przekazuje pieniądze na rachunek w dwóch trybach:

 • standardowym (środki pojawią się na rachunku najpóźniej kolejnego dnia roboczego),
 • ekspresowym (środki będą do 30 minut od wpłaty).

Posiadacze kont w innych bankach niż wymienione, również mogą wpłacać gotówkę we wpłatomatach Euronetu, ale muszą najpierw zarejestrować się w systemie Euronet System Online. W trakcie rejestracji mogą przypisać do siebie do siedmiu numerów rachunków, na które będą przekazywane wpłaty.

Proces rejestracji jest dwuetapowy.

 1. Należy wypełnić formularz na stronie https://mojwplatomat.pl/ i wykonać zwrotny przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł.
 2. Później (przed pierwszą wpłatą) trzeba przypisać kartę płatniczą do rachunku. Robi się to we wpłatomacie Euronetu – należy włożyć kartę i podać dane otrzymane w kroku pierwszym.

Po rejestracji i przypisaniu karty wpłacanie gotówki jest proste.

 1. Włóż kartę do wpłatomatu Euronet i wprowadź ID Wpłacającego (otrzymasz je w trakcie rejestracji konta).
 2. Wybierz konto i tryb wpłaty (standardowy lub ekspresowy).
 3. Włóż pieniądze do przegródki.
 4. Odbierz potwierdzenie wpłaty.

Euronet pobiera opłatę za wpłatę w ramach Euronet System Online. Prowizja wynosi 0,4% od wpłaty standardowej i 0,4% plus 5 zł od wpłaty gotówki w trybie ekspresowym.

Wpłatomaty Planet Cash

Natomiast we wpłatomatach Planet Cash można wpłacić gotówkę na rachunki w:

 • Alior Bank S.A.,
 • ING Bank Śląski S.A.,
 • mBank S.A.,
 • BPN Paribas S.A.,
 • Millenium Bank S.A.,
 • VeloBank S.A.,
 • Credit Agricole S.A,
 • Bank Pocztowy S.A.,
 • BPS S.A i bankach spółdzielczych Grupy BPS,
 • fintechu ZEN.

Podsumowując ten obszerny akapit: możesz wpłacać pieniądze we wpłatomacie własnego banku lub wpłatomacie niezależnym Euronet lub Planet Cash. Jeżeli Twój bank nie współpracuje z operatorem niezależnym, zarejestruj się w Euronet System Online – dzięki temu zyskasz możliwość wpłaty gotówki w każdym wpłatomacie Euronet.

Jak skorzystać z wpłatomatu za granicą?

We wpłatomacie wpłacisz środki tylko na rachunek zarejestrowany w kraju, gdzie stoi urządzenie. To znaczy że będąc zagranicą, nie skorzystasz z wpłatomatu, jeżeli Twoje konto jest w Polsce. Nie ma znaczenia fakt, że Twój rachunek znajduje się w banku z tej samej grupy holdingowej.

Przykład

Grupa Credit Agricole działa w kilkudziesięciu państwach na świecie, co oznacza, że wpłatomaty z logo Credit Agricole można spotkać w tych krajach. Nie wpłacisz jednak w nich gotówki na swój rachunek bankowy otwarty w Credit Agricole S.A. w Polsce. Maszyna odrzuci taką transakcję.

Jakie są zalety i wady wpłatomatów?

Korzystanie z wpłatomatu ma swoje zalety i wady, ale tych pierwszych jest zdecydowanie więcej.

 • Dostępność 24 h na dobę i 7 dni w tygodniu – wpłatomaty zlokalizowane na ulicach, w przedsionku oddziału banku dostępne są całą dobę. Dzięki temu możliwe jest dokonanie transakcji w niestandardowych porach.
 • Oszczędność czasu poprzez mnogość maszyn – liczba wpłatomatów rośnie w dużym tempie. Szczególnie łatwy dostęp mają do nich mieszkańcy większych miast, gdzie problemem są duże kolejki w placówkach bankowych. Korzystanie z wpłatomatu likwiduje tę niedogodność.
 • Oszczędność pieniędzy – wpłatomaty własne zawsze są darmowe, a w niektórych bankach także korzystanie z wpłatomatów innych operatorów.

Właściwie jedyną wadą wpłatomatów jest awaryjność i możliwość wystąpienia problemów technicznych. Wyobraź sobie sytuację, że przypomina Ci się późnym wieczorem, że musisz wykonać pilny przelew. Na koncie pustka, ale masz odpowiednią kwotę w portfelu. W takim razie idziesz do pobliskiego wpłatomatu a tam awaria. Co możesz zrobić? Nic. Poszukiwać alternatywnych metod wpłaty lub liczyć się z tym, że płatność wykonasz po terminie.

Jeszcze gorzej, jeżeli włożysz pieniądze do kieszeni wpłatomatu, a on nagle zgaśnie. Taką sytuację oczywiście należy reklamować (szczegóły w kolejnym akapicie). Gotówkę z pewnością odzyskasz, choć rozumiemy, że jest to stresujące, zwłaszcza gdy pilnie jej potrzebujesz.

Awaria wpłatomatu podczas transakcji – co zrobić?

Awarie wpłatomatu zdarzają się rzadko, ale się zdarzają. Niektóre awarie są wynikiem niezależnych od klientów błędów technicznych, ale czasem wywołują je sami klienci, np. wkładając do przegródki zbyt dużo banknotów. Bez względu na rodzaj usterki nie panikuj, nie stracisz swojej gotówki.

Wpłatomat to skomplikowane urządzenie naszpikowane elektroniką. Nawet jeżeli nagle się wyłączy, to nie znaczy, że przepadły z niego wszelkie dane. Operatorzy skrupulatnie i na bieżąco rejestrują wszelkie transakcje i są w stanie zidentyfikować, kiedy w maszynie jest za dużo (lub za mało) środków i co się z nimi stało.

Jeżeli usterka zdarzy się przy Tobie, weź wszystkie potwierdzenia, które się wydrukują (o ile się coś wydrukuje), skontaktuj się z bankiem i wyjaśnij sytuację. Zrób tak także wtedy, kiedy korzystasz z wpłatomatu obsługiwanego przez operatora niezależnego.

Co mówi prawo?

Na mocy art. 15a ust. 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych bank ma 15 dni na odpowiedź na reklamację.

W praktyce banki szczególnie wrażliwie podchodzą do tematu „znikających pieniędzy” i takie reklamacje starają się rozpatrywać priorytetowo.

Reklamację możesz złożyć:

 • osobiście w placówce banku,
 • telefonicznie lub e-mailem,
 • wysyłając list tradycyjną pocztą.

Jakie są alternatywy dla wpłaty gotówki wpłatomatem?

Mimo że wpłatomatów przybywa, może się zdarzyć, że tam, gdzie jesteś, nie ma żadnego urządzenia. W jaki sposób wpłacisz gotówkę na swoje konto bankowe? Poniżej kilka pomysłów.

 • W oddziale banku lub na poczcie – wpłata gotówki w obcym banku lub okienku pocztowym podlega jednak opłacie. Wysokość opłaty zależy od danej placówki. Musisz także się liczyć z tym, że środki zaksięgują się na Twoim rachunku dopiero kolejnego dnia.
 • W sklepie Żabka – niewiele osób wie, że we wszystkich punktach Żabki można deponować pieniądze na swoje konto bankowe. Potrzebna jest karta płatnicza, którą się wkłada (lub zbliża) do terminala i oczywiście gotówka do przekazania kasjerowi. Po wpłacie kasjer powinien przekazać Ci papierowe potwierdzenie transakcji. Jednorazowo możesz wpłacić do 500 zł. Niewątpliwą zaletą tej metody jest duża liczba sklepów Żabka na terenie całego kraju – dzięki temu możliwość wpłaty istnieje też w małych miejscowościach, gdzie nie ma poczty ani banków.

Źródła:

 • https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/01/Informacja-o-kartach-planiczych-2023Q3.pdf
 • https://nbp.pl/banknoty-i-monety/samoobslugowa-zamiana-monet/

Warto wiedzieć

 1. Z wpłatomatów korzystamy, kiedy chcemy wpłacić pieniądze na własny rachunek bankowy, nie da się przy pomocy maszyny zasilić konta obcej osoby.
 2. Wpłatomaty własne zawsze są bezpłatne. Instytucje finansowe pobierają (i to nie zawsze) opłaty za wpłatę we wpłatomacie innego banku.
 3. Wpłata pieniędzy we wpłatomacie własnego banku pojawia się na koncie natychmiast. Natomiast gotówka wpłacona przez pozostałe wpłatomaty zostanie zaksięgowana najpóźniej kolejnego dnia roboczego (wyjątkiem są wpłaty ekspresowe w Euronecie – te trafiają na konto do 30 min od transakcji).
 4. Do wpłatomatów zagranicznych nie można wpłacić gotówki na konto bankowe zarejestrowane w Polsce.
 5. W razie jakiejkolwiek awarii wpłatomatu należy złożyć reklamację do banku. Instytucja ma 15 dni na odpowiedź.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak się korzysta z wpłatomatu?

  Wpłatomat działa analogicznie jak bankomat z tą różnicą, że służy przelaniu środków na własne konto, a nie wypłacie gotówki. Aby korzystać z wpłatomatu, należy włożyć kartę płatniczą do otworu, wybrać transakcję „Wpłata pieniędzy” i postępować zgodnie z komunikatami. Alternatywnie można, zamiast karty debetowej, użyć kodu BLIK.

 2. Po jakim czasie pieniądze z wpłatomatu są na koncie?

  Wpłata dokonana we wpłatomacie własnym zaksięguje się na koncie bankowym natychmiast. Natomiast wpłata u operatora niezależnego (np. we wpłatomacie Euronetu) pojawi się do końca dnia następującego po dniu po dniu wpłaty (wpłata standardowa) lub w ciągu 30 minut (wpłata ekspresowa).

 3. Jak wpłacić komuś pieniądze we wpłatomacie?

  Nie da się. Nie ma możliwości wpłaty gotówki we wpłatomacie na obcy rachunek klienta.

 4. Czy każdy bankomat jest wpłatomatem?

  Nie każdy, ale ponad połowa. Maszyna, która pełni te dwie funkcje, oznaczona jest Bankomat + Wpłatomat.

 5. Czy wpłatomatem można wpłacić euro lub dolary na konto walutowe?

  Aktualnie tylko wpłatomaty banku Citi Handlowy S.A. przyjmują wpłaty w EUR i USD. Jednak nie wszystkie wpłatomaty tego banku obsługują waluty obce. Listę wpłatomatów można znaleźć na stronie: https://www.citibank.pl/mapa-oddzialy-placowki-bankomaty-wplatomaty/ . Należy po lewej stronie kliknąć „Sprawdź filtry” i zaznaczyć „Obsługa walut obcych”.

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments