Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt na dowód – gdzie i na jakich warunkach?

Getty images

Pilnie potrzebujesz wziąć kredyt gotówkowy, ale zaświadczenie o dochodach uzyskasz w pracy dopiero za kilka dni? Złóż wniosek o kredyt na dowód, czyli pożyczkę bez zaświadczeń. Bank udzieli Ci jej tylko na podstawie dowodu osobistego. A jeżeli masz otwarty rachunek w danej instytucji możliwe, że otrzymasz kredyt bez wychodzenia z domu.

Jak podało biuro prasowe BIK, średnia wartość kredytu gotówkowego zaciągniętego w maju 2024 r. to 24 656 zł. Część z nich udzielono na dowód, tj. bank nie wymagał od kredytobiorcy innych dokumentów poza dowodem osobistym. Do tego typu kredytów zaliczają się też zobowiązania zaciągane przez internet. Zainteresowana kredytem osoba składa wniosek online poprzez aplikację lub stronę internetową banku. Instytucja weryfikuje klienta na podstawie jego historii rachunku. Ta metoda pozwala uzyskać kredyt w ciągu kilku minut od złożenia wniosku.

Na czym polega kredyt na dowód?

Kredyt na dowód (zwany też kredytem bez zaświadczeń, na oświadczenie) to pożyczka po okazaniu dowodu osobistego. Zaletą tego kredytu jest minimum formalności – nie musisz załatwiać zaświadczeń z zakładu pracy, po prostu okazujesz w banku swój dowód tożsamości.

Nazywają go też kredytem na oświadczenie, ponieważ pisemnie oświadczasz, gdzie pracujesz (skąd czerpiesz dochody) i ile zarabiasz. Nie udowadniasz tego żadnymi dokumentami, Twoje oświadczenie traktowane jest na równi z nimi.

Uwaga!

Kredyty na dowód osobisty udzielane są osobom, które osiągają stałe dochody, tzn. pracują lub pobierają rentę lub emeryturę i mają wymaganą zdolność kredytową. Pożyczka na dowód polega na tym, że bank wśród dokumentów wymaga tylko dowodu osobistego, a nie na tym, że kredyt jest udzielany każdej osobie (np. bezrobotnej), która wylegitymuje się dowodem. We wniosku o kredyt musisz wskazać źródło dochodów i podać dane pracodawcy. Udzielenie informacji niezgodnych z prawdą podlega pod art. 297 Kodeksu karnego, czyli wyłudzenie kredytu. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Na dowód zaciągniesz kredyt:

  • gotówkowy na dowolny cel,
  • ratalny,
  • konsolidacyjny.

Nie ma na rynku ofert kredytów hipotecznych na dowód. Ubiegając się o ten rodzaj finansowania, zawsze wymagane są dokumenty od pracodawcy lub z ZUS-u, KRUS-u itd.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt na dowód?

W przypadku kredytu na dowód „pójście na rękę” polega na tym, że wniosek rozpatrywany jest po okazaniu dowodu tożsamości. Jako kredytobiorca nie możesz liczyć na inne przywileje czy ulgowe traktowanie względem osób, które ubiegają się o kredyt z kompletem dokumentów.

Wobec tego, jako potencjalny kredytobiorca musisz:

  • być pełnoletni,
  • mieć stałe źródło dochodów (z tytułu umowy zlecenie, o dzieło lub o pracę, renty lub emerytury, własnej działalności),
  • posiadać zdolność kredytową.

Czy dowód osobisty wystarczy do zaciągnięcia kredytu?

Banki, chcąc przyciągnąć klientów, robią im ustępstwa na różnych polach. Kredyt na dowód ma za zadanie zainteresować osoby, które chcą pożyczyć pieniądze szybko i bez zbędnych formalności. Istota kredytów na oświadczenie (czyli na dowód) zamyka się w tym, że klient legitymuje się dowodem osobistym. I tyle, jeżeli chodzi o dokumenty.

Jednak samo okazanie dowodu, nie gwarantuje Ci, że bank wyda pozytywną decyzję kredytową. Instytucja:

  • sprawdzi Cię w bazach typu BIK, BIG i KRD,
  • przeanalizuje, czy Twoje dochody i wydatki (na podstawie kwot, które podałeś we wniosku lub historii rachunku), są wystarczające.

Uwaga!

Podsumowując - ubiegając się o kredyt gotówkowy, ratalny lub konsolidacyjny na dowód, okazujesz tylko dowód, ale decyzja kredytowa zależy od tego, czy masz odpowiednią zdolność kredytową.

Czy bank może wymagać innych dokumentów?

Kredyty na oświadczenie (na dowód) to ukłon w stronę klientów. Przepisy nie nakazują bankom uproszczonej weryfikacji wnioskodawców. Co więcej, dopuszczają możliwość określania własnego zestawu dokumentów wymaganych wraz z wnioskiem o kredyt. Dlatego niektóre banki akceptują np. wyciągi z konta osobistego, a inne chcą dostarczenia zaświadczenia o dochodach od pracodawcy.

Instytucje finansowe mają na tym polu dowolność i to od nich zależy, jakich dokumentów wymagają. Wobec tego bank ma prawo, oprócz dowodu osobistego, upominać się o inne dokumenty.

Jak bank weryfikuje zdolność kredytową klienta?

Gdy wypełniasz wniosek o kredyt przez internet lub wnioskujesz bezpośrednio w banku, zgadzasz się na sprawdzenie Twojej historii kredytowej w różnych bazach. Jeżeli takiej zgody nie wyrazisz, Twój wniosek nie zostanie przetworzony i musisz liczyć się z tym, że kredytu nie otrzymasz.

Na podstawie danych z Twojego dowodu osobistego bank „odszukuje” Cię w bazach typu BIK, KRD i BIG oraz sprawdza wpisy na Twój temat. Jednocześnie zestawia to z Twoimi przychodami i wydatkami, które podałeś w oświadczeniu.

Jeżeli historia spłaty Twoich zobowiązań jest pozytywna i masz wystarczające dochody, aby płacić ratę, bank udzieli Ci kredytu. Z kolei w przypadku, kiedy Twoja historia kredytowa jest dobra, ale masz za niskie dochody, bank może zaproponować Ci kredyt w niższej kwocie lub wydłużenie okresu spłaty wraz ze zmniejszeniem wysokości raty.

Działa to także w drugą stronę – jeżeli masz złą historię kredytową (np. liczne nieopłacone zobowiązania lub duże opóźnienia w spłacie), instytucja może odmówić Ci kredytu nawet przy wysokich dochodach.

Kredyt na dowód a zastrzeżenie numeru PESEL

Możliwość wzięcia kredytu na dowód budzi wątpliwości niektórych osób. Obawiają się one, że złodziej lub nieuczciwy znalazca dowodu, skorzysta z dokumentu, aby zaciągnąć kredyt. Ustawodawca jest świadomy takiego ryzyka i m.in. dlatego przygotował ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości.

Zgodnie z nowymi przepisami każda osoba może zastrzec swój PESEL poprzez aplikację lub stronę mObywatel. Instytucje finansowe mają obowiązek od 1 czerwca 2024 r. sprawdzać w bazie status PESELU-u i gdy jest on zastrzeżony – nie mogą udzielić kredytu osobie, do której przypisany jest numer.

Jednocześnie zastrzeżenie PESEL-u nie wpływa na pozostałe sprawy urzędowe – z zastrzeżonym PESEL-em możesz zmienić stan cywilny, przekraczać granicę, korzystać z usług publicznej służby zdrowia, brać udział w wyborach itd. Możesz zastrzegać PESEL (na czas oznaczony bądź do momentu cofnięcia dyspozycji) i cofać zastrzeżenie dowolną liczbę razy. Ponowne zastrzeżenie numeru PESEL będzie możliwe dopiero po upływie 30 minut od momentu, kiedy jego zastrzeżenie zostało cofnięte.

Przykład

Dorota zgubiła dokumenty i zastrzegła PESEL na nieokreślony okres. W tym czasie wzięła ślub, przeszła operację na NFZ i podróżowała po całym świecie - nie miała z tym żadnych problemów, mimo że jej PESEL pozostawał zastrzeżony. Kobieta postanowiła ubiegać się o kredyt na dowód, dlatego cofnęła zastrzeżenie, a następnie złożyła wniosek kredytowy (status PESEL-u jest widoczny w aplikacji mObywatel), a po pozytywnej decyzji kredytowej ponownie zastrzegła PESEL.

Uwaga – zastrzeżenie PESEL-u działa także w odniesieniu do zawierania umów o konto osobiste. Zatem jeżeli zastrzegłeś swój numer, a chcesz założyć rachunek w banku, musisz najpierw cofnąć zastrzeżenie.

Jakie warunki kredytowe oferują banki?

Banki udzielają kredytów na dowód na podobnych warunkach jak tradycyjnych. Ten rodzaj zobowiązania nie jest ani znacząco tańszy, ani znacząco droższy. Wyróżniają go tylko uproszczone formalności i czas wydania decyzji skrócony do minimum.

Bank opiera się na oświadczeniu kredytobiorcy (lub historii wpływów z rachunku osobistego), a nie na dokumentacji i tym samym ponosi większe ryzyko. Z tego powodu maksymalna kwota kredytu na dowód jest zazwyczaj niższa niż zwykłego. To kolejny czynnik, który odróżnia kredyty na oświadczenie od tradycyjnych.

Ile można pożyczyć na dowód?

Jedna z niewielu różnic pomiędzy kredytem na dowód a kredytem „z kompletem dokumentów” dotyczy maksymalnej kwoty pożyczki. Na podstawie samego dowodu osobistego z reguły pożyczysz mniej, niż gdy dostarczysz do banku pełną dokumentację.

Jaki jest okres kredytowania przy kredycie na dowód?

Kredyt gotówkowy, konsolidacyjny lub ratalny udzielony na dowód rozłożysz na taką samą, lub mniejszą, liczbę rat, co kredyt zwykły. Krótszy okres spłaty występuje w tych bankach, w których maksymalna kwota kredytu na dowód jest niższa niż kwota pożyczki dostępnej po okazaniu większej liczby dokumentów.

Ile kosztuje kredyt na dowód?

Warunki spłaty kredytu na dowód są podobne do innych kredytów. Z reguły nie jest to zobowiązanie tańsze ani droższe w stosunku do kredytów z kompletem dokumentów.

Jak wziąć kredyt na dowód?

Wniosek o kredyt na dowód złożysz w aplikacji mobilnej bądź bankowości internetowej w swoim banku, wypełniając formularz na stronie, na infolinii bądź bezpośrednio w placówce. W zależności od banku i wybranej metody tożsamość potwierdzisz:

  • poprzez przelew weryfikacyjny – ubiegając się o kredyt w innym banku, niż masz konto,
  • logując się do aplikacji, bankowości internetowej – jeżeli wnioskujesz o kredyt w „swoim” banku zalogowanie potwierdza Twoją tożsamość,
  • przesyłając skan dowodu i robiąc sobie tzw. selfie (w niektórych bankach).

Jak złożyć wniosek o kredyt na dowód online?

Procedura złożenia wniosku online wygląda inaczej, jeżeli posiadasz rachunek osobisty w danym banku, a inaczej, gdy jesteś klientem „z zewnątrz”. W tym pierwszym przypadku zaloguj się na swoje konto klienta (w aplikacji, bankowości internetowej) i poszukaj sekcji typu Kredyty/Pożyczki. Powinien znajdować się tam guzik, którym za pomocą kilku kliknięć prześlesz wniosek o kredyt do swojego banku.

Natomiast jeżeli nie masz otwartego rachunku w danym banku, poszukaj na jego stronie formularza online. Wypełnij go i postępuj zgodnie z komunikatami, które otrzymasz lub poczekaj na kontakt ze strony konsultanta. Pracownik banku wyjaśni Ci, co masz zrobić, aby potwierdzić tożsamość.

Czy można złożyć wniosek o kredyt na dowód w oddziale banku?

O kredyt na dowód możesz wnioskować w placówce banku (swojego lub obcego). Wystarczy, że okażesz tam dowód osobisty i wypełnisz formularz (lub zrobi to za Ciebie pracownik na podstawie udzielanych odpowiedzi na pytania).

Jakie są zalety i wady kredytów na dowód?

Kredyty na dowód zachęcają możliwością zdobycia dodatkowych funduszy przy minimum formalności. Jednak jak każde produkty finansowe, mają swoje zalety i wady.

Do tych pierwszych zaliczają się:

  • szybkość – kredyt na oświadczenie można otrzymać w dosłownie kilka chwil od złożenia wniosku,
  • brak konieczności dostarczania zaświadczeń i innych dokumentów.

Natomiast wadami są:

  • niska kwota maksymalna – niektóre instytucje są skłonne pożyczyć mniej klientom, którzy nie dostarczą kompletu dokumentów,
  • łatwość ubiegania się – to można uznane zarówno za plus, jak i minus; na pewno zbyt łatwy dostęp do kredytu jest wadą dla osób, które działają pod wpływem impulsu i z trudnością kontrolują swoje wydatki.

Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę kredytu?

Zaciągając kredyt na dowód, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na jego koszty. Takie krótkoterminowe pożyczki mogą mieć dość wysokie oprocentowanie. Oczywiście należy wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak ubezpieczenie, termin spłaty czy szybkość pojawienia się środków na koncie, ale w przypadku kredytów na dowód będą one mieć znaczenie drugorzędne.

Parametry, które są dla Ciebie najważniejsze, ponieważ informują Cię o koszcie kredytu to:

  • całkowita kwota kredytu do spłacenia – to wartość wyrażona w złotówkach, która pokaże Ci, ile będziesz musiał zwrócić do banku po uwzględnieniu odsetek, prowizji, kosztu ubezpieczenia i innych opłat,
  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) – to koszt zobowiązania kredytowego wyrażony w procentach, im jest wyższy, tym kredyt jest droższy,
  • wysokość odsetek – jest to wynagrodzenie banku (w procentach) za udostępnienie Ci kapitału, pamiętaj, że oprócz odsetek ponosisz także inne opłaty (np. prowizję), dlatego najniższa wysokość odsetek nie jest gwarancją najtańszego kredytu.

Które banki oferują kredyt na dowód?

Kredyty na dowód znajduję się w ofertach kilku dużych banków i niektórych SKOK-ów. W ten sposób pożyczysz pieniądze m.in. w:

Jaka jest alternatywa dla kredytów na dowód?

Główną zaletą i powodem, dla który ludzie decydują się na kredyt na dowód, jest szybkość decyzji kredytowej przy braku zaświadczeń. Jeżeli nie chcesz przedstawiać dowodu lub nie możesz tego zrobić (ponieważ np. go zgubiłeś i nie wyrobiłeś jeszcze nowego), to mamy dla Ciebie złą wiadomość – żaden bank nie udzieli Ci finansowania (bez względu na jego rodzaj), jeśli nie okażesz dowodu.

Z kolei, gdy okazanie dowodu nie stanowi problemu, ale z jakiejś przyczyny nie chcesz wnioskować o kredyt, sprawdź oferty pozabankowych firm pożyczkowych. Niektóre proponują klientom pożyczki online na podstawie dowodu. Pamiętaj przy tym, że żadna instytucja (bank, parabank) nie udziela pożyczek gotówkowych klientom bez zdolności kredytowej.

Źródła:

  • https://media.bik.pl/informacje-prasowe/836468/bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-maj-2024-r
  • https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/zastrzez-pesel

Warto wiedzieć

  1. Wniosek o kredyt na dowód jest rozpatrywany po przedstawieniu dowodu osobistego (nie jest konieczne dostarczanie np. zaświadczenia o dochodach).
  2. Przy kredycie na dowód bank sprawdza historię kredytową wnioskodawcy w bazach typu BIK, BIG i KRD.
  3. Ubiegając się o kredyt na dowód, często trzeba złożyć oświadczenie o dochodach, czyli zadeklarować pisemnie, skąd czerpie się dochody (z umowy o pracę, renty, emerytury, działalności gospodarczej itd.) oraz ile one wynoszą. Oświadczenie składa się pod odpowiedzialnością karną.
  4. Składając wniosek w banku, w którym mamy konto, instytucja weryfikuje dochody na podstawie wpływów na konto.
  5. Przy wyborze kredytu warto porównać oferty w kilku bankach. Należy zwrócić uwagę na RRSO, wysokość odsetek i ile wynosi całkowita kwota do spłaty.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można wziąć kredyt na dowód?

    Tak, ale samo okazanie dowodu nie gwarantuje przyznania kredytu. Bank weryfikuje jeszcze historię kredytową klienta (sprawdza go w tzw. bazach dłużników) oraz jego wypłacalność (na podstawie oświadczenia o dochodach). Jeżeli z tego wynika, że klient nie ma zdolności kredytowej, instytucja finansowa nie pożyczy pieniędzy.

  2. Gdzie można wziąć kredyt na dowód bez zaświadczeń?

    Aktualnie taki kredyt można zaciągnąć m.in. w Alior Bank S.A., mBank S.A. Jeżeli masz otwarty rachunek w banku, którego nie ma na liście, skontaktuj się z infolinią lub sprawdź w aplikacji, czy nie czeka tam na Ciebie specjalna oferta kredytu bez zaświadczeń. Niektóre instytucje przygotowują je wyłącznie dla wybranej grupy klientów.

  3. Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu na dowód?

    Kredyty na dowód to kredyty gotówkowe, konsolidacyjne lub ratalne. Te pierwsze są na dowolny cel – można sfinansować nimi wakacje, bieżące wydatki czy ulokować je na lokacie – banku nie będzie interesowało, co klient zrobi z pożyczonymi pieniędzmi. Natomiast środki z kredytów konsolidacyjnych służą do spłaty innych zobowiązań. Z kolei kredyt ratalny udzielany jest na konkretny towar lub usługę (telewizor, wycieczkę, kurs).

  4. Czy trzeba mieć konto w banku, żeby otrzymać kredyt na dowód?

    To zależy od sposobu ubiegania się o kredyt. Jeżeli wniosek zostanie złożony w oddziale banku, z reguły nie jest wymagane posiadanie konta. Natomiast wnioskując o kredyt przez internet, rachunek osobisty trzeba mieć. W zależności od banku wymagane jest konto w tym samym banku lub w jakimkolwiek. Przykładowo: o Pożyczkę internetową w Alior Bank S.A. może ubiegać się osoba posiadająca konto gdziekolwiek. W tym przypadku bank potwierdza tożsamość klienta na podstawie przelewu weryfikacyjnego.

  5. Czy kredyt na dowód można spłacić wcześniej?

    Tak. Kredyty na dowód zaliczają się do kredytów konsumenckich, a więc obowiązują je warunki ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z tym przepisem kredyt można spłacić w każdym momencie trwania umowy. Jednak w pewnych sytuacjach bank może naliczyć dodatkową opłatę za wcześniejszą spłatę.

Oceń artykuł
4.9

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments