Czekasz na operację, a NFZ wyznaczył termin dopiero w przyszłym roku? Albo marzysz o korekcie nosa, przeszczepie włosów czy wstawieniu licówek? Skorzystaj z dobrodziejstw prywatnej opieki medycznej. Na wszystko możesz zaciągnąć kredyt. Przeznaczysz go nie tylko na leczenie siebie, ale i na usługi weterynaryjne dla Twojego pupila.
- 1. Czym jest kredyt na leczenie?
- 2. Jakie są rodzaje kredytów medycznych?
- 3. Kto oferuje kredyty na leczenie?
- 3.1. Które banki oferują kredyt na leczenie?
- 4. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt na leczenie?
- 5. Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu medycznego?
- 6. Operacja plastyczna czy zabieg stomatologiczny – co można sfinansować kredytem?
- 6.1. Kredyt na leczenie zwierząt
- 6.2. Kredyt na operacje plastyczne
- 6.3. Kredyt na leczenie raka
- 6.4. Kredyt na operację zagraniczną
- 6.5. Kredyt na leczenie stomatologiczne
- 7. Ile kosztuje kredyt na leczenie?
- 7.1. Ile wyniesie rata kredytu na leczenie?
- 7.2. Bank Pekao S.A. – Pożyczka gotówkowa na leczenie
- 7.3. Santander Bank Polska S.A. – Kredyt gotówkowy ze stałą ratą na leczenie
- 7.4. Alior Bank S.A. – Pożyczka gotówkowa na leczenie
- 8. Jak wziąć kredyt na leczenie – instrukcja krok po kroku
- 9. Co zamiast kredytu – jak inaczej sfinansować leczenie?
- 10. Warto wiedzieć
Problemy z dostępem do publicznej służby zdrowia są powszechnie znane. Jeżeli rodzaj schorzenia na to pozwala, można przeczekać do terminu wskazanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). A co, gdy sprawa jest zbyt poważna a możliwości finansowe ograniczone? Rozwiązaniem jest kredyt medyczny, czyli przeznaczony na leczenie. Pozyskanymi środkami można opłacić prywatną operację, rehabilitację, wydać je na lekarstwa lub opiekę pooperacyjną.
Czym jest kredyt na leczenie?
Długi czas oczekiwania na zabiegi i operacje finansowane przez NFZ sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na leczenie w prywatnych placówkach. Niestety korzystanie z prywatnych usług medycznych wymaga sporych nakładów finansowych. Z tego powodu niektórzy decydują się zaciągnąć kredyt, aby za jego pomocą zapłacić za leczenie.
Jeżeli nie masz wystarczających środków na opłacenie świadczenia medycznego, kredyt na leczenie może być dla Ciebie interesującym rozwiązaniem.
Kredytem sfinansujesz:
- leczenie poważnych i błahych schorzeń z każdej dziedziny medycyny,
- operacje plastyczne,
- zabiegi medycyny estetycznej, które nie są refundowanie przez NFZ (lub są refundowane w wyjątkowych okolicznościach),
- wizyty u specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego,
- zabiegi stomatologiczne,
- badania kontrolne,
- zakup lekarstw i sprzętu,
- opieką pooperacyjną,
- usługi weterynaryjne.
Spróbuj tego
Jakie są rodzaje kredytów medycznych?
Kredyt na leczenie to potoczna nazwa finansowania celowego przeznaczonego na opłacenie leczenia. W niektórych instytucjach zaciągniesz dedykowany kredyt medyczny – wskazujesz dokładny cel finansowania, a firma przelewa środki bezpośrednio na rachunek przychodni czy lekarza prowadzącego indywidualną praktykę. Spłacasz raty firmie pożyczkowej (nie klinice) zgodnie z zawartą umową. Jeżeli masz trochę własnych oszczędności, nie musisz pożyczać kwoty równej cenie zabiegu. Możesz pożyczyć tylko tyle, ile Ci brakuje.
Zawsze też możesz wziąć kredyt gotówkowy w banku. Kredyty gotówkowe z założenia przeznaczone są na dowolny cel. Pozyskane środki masz prawo wydać na leczenie lub na cokolwiek innego. Banku nie będzie interesowało, co zrobisz z pieniędzmi, ani nie będzie żądał żadnych rozliczeń.
Kto oferuje kredyty na leczenie?
Kredyty na leczenie znajdziesz w ofertach instytucji specjalizujących się w udzielaniu finansowania na zabiegi medyczne. Instytucje te mają podpisane umowy z całą masą klinik, lekarzy, weterynarzy itd. Jednak umowa o współpracę pomiędzy firmą a wybranym przez Ciebie lekarzem nie jest konieczna do wzięcia kredytu. Możesz ubiegać się o sfinansowanie leczenia w dowolnej placówce, ale musisz liczyć się z nieco wydłużoną procedurą.
Przykład
Które banki oferują kredyt na leczenie?
Banki zwykle nie mają w ofertach specjalnych kredytów na finansowanie leczenia. Za to mogą Ci zaproponować zwykły kredyt gotówkowy. To podstawowy produkt finansowy w każdym banku i, jeżeli spełnisz warunki, nie będziesz miał problemu, aby go dostać.
Przy kredycie gotówkowym bank przeleje środki bezpośrednio na Twoje konto bankowe. Co z nimi zrobisz, to już tylko Twoja decyzja. Możesz je przeznaczyć na leczenie stomatologiczne, z zakresu chirurgii plastycznej, kardiologii, ortopedii czy usługi weterynaryjne. Pieniądze z kredytu gotówkowego masz prawo spożytkować, zgodnie ze swoimi potrzebami, nie musisz ich wydawać na leczenie.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt na leczenie?
Kredyt na leczenie to kredyt jak każdy inny. Aby bank lub inna instytucja finansowa ,pożyczyła Ci pieniądze, musisz wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Ocena zdolności do terminowej spłaty zobowiązania będzie opierała się na kompleksowej analizie Twojej sytuacji finansowej.
Bank upewni się, że stać Cię na spłatę rat (zestawiając Twoje dochody z wydatkami) oraz sprawdzi, czy jesteś rzetelnym kredytobiorcą (sprawdzając BIK i bazy dłużników).
Uwaga!
Planujesz przejść np. leczenie stomatologiczne, ale jesteś przed konsultacją, i nie wiesz, na jakie koszty się nastawić? Instytucja finansowa może wykonać dla Ciebie niezobowiązującą symulację, z której dowiesz się, jak wysoka jest Twoja zdolność kredytowa.
Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu medycznego?
W przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy na leczenie, potrzebny będzie Ci standardowy zestaw dokumentów, czyli:
- dowód osobisty,
- zaświadczenie o dochodach z tytułu umowy o pracę, odcinek renty lub emerytury albo wyciąg z rachunku bankowego lub inny dokument potwierdzający wysokość osiąganych dochodów.
Spróbuj tego
Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt w firmie oferującej tzw. raty medyczne. Firmy te przekazują środki bezpośrednio na konto bankowe kliniki, która realizuje świadczenie. Jeżeli wybrana przez Ciebie przychodnia nie współpracuje z żadną firmą pożyczkową, Twoja droga do finansowania leczenia nie będzie zamknięta, ale nieco się wydłuży. Prawdopodobnie będziesz musiał poczekać, aż klinika przekaże firmie fakturę pro forma za Twój zabieg lub samodzielnie ją dostarczyć.
Operacja plastyczna czy zabieg stomatologiczny – co można sfinansować kredytem?
Standardowy kredyt gotówkowy możesz przeznaczyć, na co tylko chcesz, nie masz nawet obowiązku wydawać go na usługi medyczne. Możesz opłacić nim wakacje, samochód, sfinansować bieżące potrzeby, ale i wydać na:
- leczenie poważnych schorzeń (kardiologicznych, onkologicznych),
- operacje plastyczne i zabiegi upiększające (korekty różnych części ciała, odsysanie tłuszczu, usługi fryzjerskie),
- leczenie stomatologiczne (leczenie ubytków i wybielanie zębów, wstawianie implantów, koronek, założenie aparatu ortodontycznego),
- usługi medyczne podnoszące komfort życia (np. laserowa korekta wzroku, leczenie halluksów),
- leki i sprzęt medyczny (wózek inwalidzki, kule),
- opiekę pooperacyjną (np. wizyty pielęgniarki),
- usługi weterynaryjne.
Natomiast raty medyczne udzielane są na konkretne usługi. Jednoznacznie wskazujesz zabieg, któremu chcesz się poddać. Nie obawiaj się jednak, że nie uda Ci się znaleźć firmy finansującej zabieg, który sobie wymarzyłeś. Takie firmy współpracują z ogromem klinik (leczących ludzi i zwierzęta), lekarzy, gabinetów stomatologicznych i zakładów trudniących się szeroko pojętą kosmetyką. Jeżeli tylko masz odpowiednią zdolność kredytową, to na 100% znajdziesz firmę, która pożyczy Ci pieniądze nawet na bardzo niszowy zabieg czy operację.
I tutaj pojawia się pytanie: od czego zacząć poszukiwania? Od specjalisty (kliniki, lekarza) czy od instytucji finansującej? Naszym zdaniem: to pierwsze. Jeżeli chcesz przejść poważny zabieg, lub mniej inwazyjny, ale na który czekasz od lat, lepiej skorzystać ze sprawdzonego i polecanego fachowca. Ten wyceni koszty leczenia i znając konkrety, łatwiej będzie Ci znaleźć najtańszy kredyt.
Kredyt na leczenie zwierząt
Kredytem gotówkowym oraz ratami medycznymi sfinansujesz leczenie nie tylko swoje lub dziecka, ale i czworonożnego pupila. Za pożyczone od instytucji pieniądze kupisz leki i specjalistyczną karmę, opłacisz też zabiegi weterynaryjne. Środki możesz przeznaczyć także na szczepienia i usługi kosmetyczno-pielęgnacyjne, np. obcinanie pazurów.
Kredyt na leczenie weterynaryjne może uratować życie Twojemu przyjacielowi. O ile w przypadku ludzi, w razie zagrożenia życia, nikt nie sprawdza, czy osoba ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, tak w przypadku zwierzęcia: jeżeli właściciel nie zapłaci, zwierzę nie będzie leczone. Oczywiście można znaleźć wyrozumiałego weterynarza, który zgodzi się na odłożenie płatności w czasie, ale jest to tylko dobra wola lekarza. W takiej sytuacji dostęp do natychmiastowych środków z kredytu może być zbawienny.
Kredyt na operacje plastyczne
Kredyty na leczenie pozwalają zrealizować marzenia o piękniejszym wyglądzie. Za środki z kredytu gotówkowego lub rat medycznych opłacisz zarówno korekty poważnych wad, jak i np.:
- powiększysz piersi i usta,
- zrobisz plastykę brzucha, ud, ramion,
- usuniesz blizny czy niechciany tatuaż.
Kredyt na leczenie raka
Schorzenia onkologiczne wymagają podjęcia szybkich działań i powinny być leczone priorytetowo. Takie podejście zapewnia tzw. szybka ścieżka onkologiczna, czyli rozwiązanie które ma umożliwić jak najszybsze zdiagnozowanie i leczenie pacjenta z chorobą onkologiczną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli na NFZ.
Specjalistyczne leczenie onkologiczne oferują również prywatne placówki. Takie leczenie będzie jednak odpłatne. Rozwiązaniem jest kredyt na leczenie onkologiczne, który pozwoli natychmiastowo zyskać dostęp do najlepszych i nowatorskich metod. Pieniądze z kredytu gotówkowego możesz wydatkować na całym świecie, czyli masz prawo przeznaczyć je na usługi w uznanych klinikach w odległych zakątkach globu. Choroba onkologiczna to także ogromnie obciążenie psychiczne dla osoby chorującej i jej bliskich – dzięki pozyskanym środkom realne jest opłacenie terapeutów i psychologów.
Kredyt na operację zagraniczną
Kredytem na leczenie sfinansujesz zabiegi i operacje na całym świecie. Możesz je wydać na leczenie poważnych chorób (np. raka, schorzeń kardiologicznych), jak i drobne operacje plastyczne oraz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.
Kredyt na leczenie stomatologiczne
Wiadomo, że piękny uśmiech jest wizytówką człowieka, a prywatne leczenie stomatologiczne kosztuje sporo. Ponadto, NFZ refunduje tylko niektóre zabiegi. Jeżeli chcesz wszczepić implant zęba, musisz za to zapłacić – z własnych pieniędzy lub pożyczonych.
Środkami z kredytu zapłacisz za:
- leczenie ubytków (w tym kanałowe),
- wstawianie implantów, mostów, koronek, licówek,
- wyrwanie zęba,
- wybielanie, skaling i bonding zębów,
- leczenie ortodontyczne (konsultacje, ułożenie planu leczenia, założenie aparatu, wizyty kontrolne).
Lśniące i pełne uzębienie to nie tylko walor estetyczny. To także większa pewność siebie w życiu zawodowym i prywatnym. Kredyt na zabiegi dentystyczne pomoże Ci taki cel zrealizować.
Ile kosztuje kredyt na leczenie?
W bankach aktualnie nie ma specjalnych ofert kredytu na leczenie. Aby uzyskać finansowanie musisz zdecydować się na zwykły kredyt gotówkowy. Taki kredyt, co wielokrotnie podkreślaliśmy, wydasz na dowolny cel. Możesz sfinansować kredytem leczenie albo, już po jego uzyskaniu, rozmyślić się i przeznaczyć środki na coś innego.
Ile wyniesie rata kredytu na leczenie?
Kredyty gotówkowe na leczenie nie są objęte preferencyjnymi warunkami. Całkowity koszt kredytu zaciągniętego na zabieg czy operacje jest taki sam jak w przypadku pożyczki np. na samochód. Leczenie może kształtować się różnie w zależności od oferty banku, okresu spłaty czy wysokości pożyczonej kwoty.
Przenalizowaliśmy kilka ofert dostępnych aktualnie (stan na 30 lipca 2024 r.) w bankach. W naszej symulacji „pożyczyliśmy”:
- 13 297 zł – tyle mniej więcej kosztuje powiększanie piersi w klinice w Lublinie,
- 25 000 zł – to koszt sześciu implantów zębów u krakowskiego stomatologa,
- 32 600 – taki wydatek poniesie osoba, która zdecyduje się na mankietową resekcja żołądka w znanym prywatnym szpitalu w stolicy.
Bank Pekao S.A. – Pożyczka gotówkowa na leczenie
- kwota pożyczki: 13 297 zł,
- kwota do zwrotu: 15 804,88 zł.
- liczba rat: 38,
- wysokość raty: 415,92 zł, (ostatnia: 415,84 zł)
Santander Bank Polska S.A. – Kredyt gotówkowy ze stałą ratą na leczenie
- pożyczona kwota: 25 000 zł,
- kwota do zwrotu: 32 645,40 zł,
- okres spłaty: 60 rat (5 lat),
- wysokość raty: 544,09 zł.
Alior Bank S.A. – Pożyczka gotówkowa na leczenie
- kwota pożyczki: 32 600 zł,
- do oddania: 41 519,85 zł,
- okres spłaty: 50 miesięcy,
- wysokość raty: 830,40 zł (ostatnia: 830,25 zł).
Jak wziąć kredyt na leczenie – instrukcja krok po kroku
Gotówkowy kredyt medyczny weźmiesz:
- w aplikacji bankowej,
- telefonicznie (na infolinii),
- wypełnianiając formularz na stronie banku,
- w placówce banku.
Jeżeli bank w którym chcesz zaciągnąć kredyt to „Twój” bank, zapewne załatwisz wszystko w ramach uproszczonej procedury. To znaczy instytucja nie będzie wymagać przedstawienia zaświadczenia z pracy, ponieważ ustali Twoje miesięczne dochody w oparciu o wypływy na rachunek. Środki z kredytu otrzymasz bezpośrednio na swoje konto bankowe. Samodzielnie zapłacisz nimi za leczenie albo przeznaczysz na coś innego.
Natomiast ubiegając się o raty medyczne, procedura jest nieco inna.
- Wyszukaj lekarza lub klinikę w której chcesz przejść zabieg i dowiedz się, czy współpracuje ona z firmą oferującą raty medyczne.
- Jeżeli placówka współpracuje, prawdopodobnie załatwisz wszystko na miejscu, podczas jednej wizyty w lecznicy. Przedstawiciel finansowy zweryfikuje Twoją zdolność kredytową, jeśli będzie wystarczająca, podpiszesz umowę o finansowanie, a środki zostaną przelane bezpośrednio na konto kliniki wykonującej zabieg i ustali termin zabiegu.
- Z kolei, gdy lekarz nie współpracuje z żadną tego typu firmą, poproś go o wystawienie faktury pro forma na planowany zabieg. Samodzielnie skontaktuj się z instytucją finansową, okaż pro formę i dokumenty do weryfikacji Twojej zdolności kredytowej (dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach).
- Po pozytywnej weryfikacji i podpisaniu przez Ciebie umowy ratalnej placówka otrzyma od firmy pożyczkowej środki bezpośrednio na swój rachunek.
- Umów termin zabiegu.
Co zamiast kredytu – jak inaczej sfinansować leczenie?
Kredyt medyczny to nie jedyny sposób na pozyskanie środków na leczenie. Możesz:
- pożyczyć pieniądze od rodziny lub bliskich osób,
- założyć zbiórkę na portalu zajmującym się tego typu rzeczami,
- skontaktować się z fundacją angażującą się w pomoc osobom z Twoim schorzeniem i spróbować pozyskać środki,
- przedstawić swoją sytuację w jednostce posiadającej status Organizacji Pożytku Publicznego; tym organizacjom można przekazać 1,5% podatku przy rozliczaniu PIT, następnie środki te dystrybuowane są wśród podopiecznych organizacji,
- ubiegać się o zwrot kosztów leczenia za granicą – polskie przepisy dopuszczają zwrot kosztów leczenia w innym kraju Unii Europejskiej (do wysokości refundacji tego samego świadczenia w Polsce).
Warto wiedzieć
- Kredyt na leczenie to potoczna nazwa celowego finansowania przeznaczonego na świadczenie medyczne, którego nie refunduje NFZ lub termin realizacji jest zbyt odległy. Kredytem można sfinansować prywatną operację, zabieg, leczenie zębów, a nawet usługi weterynaryjne.
- Za pomocą kredytu opłacisz też leki i sprzęt, rehabilitację, opiekę pooperacyjną czy wizyty u psychologa, psychoterapeuty.
- W bankach nie znajdziemy ofert kredytu zdrowotnego, ale możemy ubiegać się o tradycyjny kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel, a więc i na leczenie.
- O udzielenie kredytu mogą się starać osoby z pełnią praw do czynności prawnych (czyli pełnoletnie) z odpowiednio wysoką zdolnością kredytową.
- Niektóre firmy pożyczkowe oferują tzw. raty na leczenie. Polega to na tym, że firma kredytuje konkretny zabieg medyczny.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Czy można wziąć kredyt na operację?
Tak. Wszystkie banki mają w ofertach kredyt gotówkowy. Taki kredyt można przeznaczyć na dowolny cel, co oznacza, że można sfinansować nim operację, zabieg lub wydać na cokolwiek innego. Na rynku funkcjonują też firmy oferujące finansowanie usług medycznych, które współpracują z lekarzami, klinikami, przychodniami weterynaryjnymi. Ich działalność polega na tym że po podpisania umowy płacą za usługi medyczne bezpośrednio na rachunek lekarza. Środki nie przechodzą przez ręce klienta.
Kredyt na leczenie zębów czy na NFZ?
To zależy od charakteru wady i potrzeb pacjenta. Niektóre usługi dentystyczne (np. wstawianie implanta zęba) nie znajdują się w wykazie świadczeń gwarantowanych, więc nie ma możliwości, aby zrefundował je NFZ. Z drugiej strony, jeżeli miałoby to mocno obciążyć domowy budżet, nie ma potrzeby brania kredytu na świadczenie, które możemy za darmo dostać z NFZ (np. wypełnienie ubytku)
Czy trzeba podać cel kredytu we wniosku?
Przy kredycie gotówkowym nie trzeba podawać celu zaciągnięcia kredytu. Jeżeli bank pyta o to we wniosku, robi to dla własnych celów statystycznych. Wykorzystanie środków niezgodnie z podanym celem jest dopuszczalne i nie jest karane żadnymi sankcjami.
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na leczenie?
Kredyt na leczenie to taki sam kredyt jak każdy inny, a więc o możliwości jego wzięcia przemawia zdolność kredytowa. W przypadku kredytów o niskiej wartości, wystarczą zarobki na poziomie najniższej krajowej. Natomiast chcąc pożyczyć większą sumę, trzeba zarabiać odpowiednio więcej. Najłatwiej sprawdzić poglądowo zdolność kredytową (czyli to, ile bank może mi pożyczyć) w naszej porównywarce.
Kiedy warto wziąć kredyt na leczenie?
Kredyt na leczenie pozwala sfinansować świadczenia niedostępne na NFZ lub dostępne w zbyt odległym terminie. Na pewno jest to rozwiązania dla osób chorujących ciężko, np. na schorzenia onkologiczne. Trzeba pamiętać jednak, że wciąż jest to zobowiązanie finansowe, które trzeba spłacić. W sytuacjach ryzykowanych, warto rozważyć ubezpieczenie kredytu, zapoznając się jednocześnie z OWU. Może tam być zapis, że choroba na którą chorujemy znajduje się w sekcji wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Porównaj najlepsze kredyty gotowkowe
Źródła
https://www.gov.pl/web/zdrowie/zwrot-kosztow-leczenia-za-granica