Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Kredyty gotówkowe

Kredyt na leczenie – jaki wybrać?

Kredyt na leczenie to rodzaj finansowania celowego, które możemy przeznaczyć na leczenie stomatologiczne, leczenie onkologiczne, leczenie weterynaryjne lub na operacje plastyczne. Czym jest kredyt na leczenie i czy warto skorzystać z tej formy finansowania?

Długi czas oczekiwania na zabieg w placówce publicznej, brak możliwości przeprowadzenia leczenia na NFZ lub po prostu brak ubezpieczenia zdrowotnego – powody, dla których konieczne jest dodatkowe wsparcie finansowe na leczenie mogą być różne. W każdym przypadku liczy się czas. Odpowiednio szybka reakcja może poprawić komfort życia czy zahamować rozwój choroby. Koszty leków, konsultacji lekarskich czy samych zabiegów można sfinansować kredytem na leczenie.

Na czym polega kredyt na leczenie?

Kredyt na leczenie lub kredyt medyczny to rodzaj finansowania celowego z przeznaczeniem na określony zabieg i ewentualne koszty rehabilitacji czy leków. Kredyt na leczenie można uzyskać za pośrednictwem placówki medycznej, w której realizowany jest zabieg. Finansowaniem zabiegów medycznych zajmują się też pozabankowe firmy pożyczkowe wyspecjalizowane w tego typu produktach.

Bezpośrednio w banku można natomiast złożyć wniosek o kredyt gotówkowy. Zaletą tej formy finansowania jest możliwość wydania uzyskanych środków dowolnie: część przeznaczyć na leczenie, leki i rehabilitację a część na inne wydatki.

Jakie są warunki kredytu na leczenie?

Szczegółowe warunki kredytu medycznego określa umowa. Są to m.in.:

 • kwota kredytu,
 • wysokość kosztów,
 • przeznaczenie kredytu (przy kredycie celowym),
 • okres spłaty zobowiązania.

Przy kredycie gotówkowym bank nie wymaga wskazania celu, na jaki zostaną przeznaczone środki. Przy zobowiązaniu uzyskanym za pośrednictwem prywatnej placówki medycznej, w której realizowane jest leczenie, konieczne będzie szczegółowe określenie kosztów, które mają być pokryte w ramach pożyczki.

Jak złożyć wniosek o kredyt na leczenie?

Do wyboru są dwie opcje:

 • można skorzystać z propozycji finansowania oferowanej w prywatnej placówce medycznej, w której zostanie wykonany zabieg,
 • lub złożyć wniosek o kredyt gotówkowy w banku i przeznaczyć go na leczenie.

W zależności od oferty wniosek o kredyt gotówkowy na leczenie można złożyć:

 • przez internet,
 • za pośrednictwem infolinii,
 • pocztą,
 • stacjonarnie w placówce banku.

Do wypełnienia wniosku o kredyt na leczenie potrzebny będzie standardowy zestaw dokumentów:

 • dokument potwierdzający tożsamość – najczęściej dowód osobisty,
 • dokument potwierdzający rodzaj zatrudnienia i wysokość osiąganych dochodów – np. zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach od pracodawcy, wyciąg z rachunku bankowego za wymagany okres.

Po stronie kredytobiorcy każdy rodzaj finansowania zewnętrznego wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej. Bez względu czy wniosek o kredyt zostanie złożony bezpośrednio w banku czy w placówce medycznej, która pośredniczy w uzyskaniu finansowania, konieczne będzie sprawdzenie czy klient poradzi sobie z terminową spłatą zobowiązania. Wydanie pozytywnej decyzji kredytowej kończy się podpisaniem umowy.

Kredyt na leczenie – jakie są koszty?

Szczegółowe koszty kredytu medycznego zależą od:

 • oferty banku,
 • zdolności kredytowej wnioskodawcy,
 • kwoty kredytu,
 • okresu spłaty zobowiązania.

Informacje o całkowitym koszcie kredytu można sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy. Koszty obejmują m.in.:

 • prowizję z tytułu udzielenia finansowania,
 • odsetki.

Przykład: Kredyt gotówkowy w Alior Banku

Całkowita kwota pożyczki: 19.100 zł

Prowizja: 0%

Oprocentowanie zmienne: 8,69 zł

Okres spłaty: 53 raty

Całkowita kwota do spłaty: 23.138,23 zł

Wysokość kosztów aktualna na dzień 16.08.2022 r. – oferta skierowana do klientów, którzy 17.12.2021 r. nie posiadali pożyczek lub kredytów konsolidacyjnych w Alior Banku.

Co można sfinansować kredytem na leczenie?

Kredyt medyczny przyda się w sytuacji:

 • braku ubezpieczenia zdrowotnego,
 • braku możliwości sfinansowania określonego zabiegu przez NFZ,
 • wyboru prywatnej placówki przez pacjenta, pomimo posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego.

Kredyt na leczenie można przeznaczyć m.in. na:

Kredyt na leczenie onkologiczne

W leczeniu nowotworów szczególnie liczy się czas – szybko podjęte leczenie lub zabieg może uratować życie. Wprowadzenie szybkiej ścieżki onkologicznej przyspiesza realizację leczenia i poszerza zakres wykonywanych zabiegów, ale w ośrodkach prywatnych konsultacje i dostęp do zabiegów niejednokrotnie będzie możliwy w krótszym czasie. Koszty prywatnego leczenia można pokryć kredytem medycznym.

Kredyt na leczenie stomatologiczne

Zakres zabiegów stomatologicznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w szczególności dla osób dorosłych, jest dość mocno ograniczony. Limity dotyczą zarówno terminów wykonywania zabiegów, ich ilości (np. bezpłatne usuwanie kamienia nazębnego w ramach NFZ dostępne jest tylko 1 raz w roku) czy rodzaju użytych materiałów (np. tzw. białe plomby są refundowane tylko na przednie zęby, w pozostałym zakresie stomatolog może użyć amalgamatu, a wypełnienie zęba będzie szare).

Dlatego dla zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu najczęściej trzeba korzystać z prywatnej wizyty u stomatologa, której koszty można pokryć kredytem medycznym.

Kredyt na operacje plastyczne

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej cieszą się sporym zainteresowaniem, jednak wszystkie koszty z tym związane trzeba sfinansować z własnych środków. Niektóre prywatne kliniki dają możliwość rozłożenia płatności na raty dzięki współpracy z zewnętrzną instytucją finansową. Inne wymagają płatności całości kwoty, a ewentualny sposób finansowania trzeba wybrać indywidualnie.

Kredyt na leczenie weterynaryjne

Koszty leczenia zwierząt trzeba pokryć z własnych środków. Zabiegi w klinice weterynaryjnej niejednokrotnie są dość kosztowne. Kredyt na leczenie weterynaryjne można przeznaczyć zarówno na konsultację weterynarza, konieczny zabieg czy przepisane leki.

Jakie banki oferują kredyt na leczenie?

W ofercie banków trudno znaleźć kredyt na leczenie jako finansowanie celowe. Pieniądze można pożyczyć w ramach zwykłego kredytu gotówkowego i przeznaczyć je zgodnie z indywidualnymi potrzebami: na leki, zabieg medyczny, rehabilitację czy prywatne konsultacje lekarskie.

Kredyt gotówkowy to standardowa oferta banków komercyjnych, stąd wybór jest duży. Poszczególne oferty mogą różnić się między sobą wysokością dostępnej kwoty, długością okresu spłaty zobowiązania czy kosztami. Poniżej przedstawione warunki ofert kredytów gotówkowych są aktualne na dzień 12.08.2022 r.

Kredyt gotówkowy na leczenie w Alior Banku

 • Kwota kredytu – od 500 zł do 70.000 zł
 • Okres spłaty zobowiązania – od 37 miesięcy do 48 miesięcy
 • Sposób podpisania umowy – w oddziale lub za pośrednictwem kuriera
 • Wiek kredytobiorcy – od 21 do 80 lat

Kredyt gotówkowy na leczenie w Banku Citi Handlowy

 • Kwota kredytu – od 500 zł do 70.000 zł
 • Okres spłaty zobowiązania – od 37 miesięcy do 48 miesięcy
 • Sposób podpisania umowy – w oddziale lub za pośrednictwem kuriera
 • Wiek kredytobiorcy – od 21 do 80 lat

Kredyt gotówkowy na leczenie w Banku BNP Paribas

 • Kwota kredytu – od 6.000 zł do 10.000 zł
 • Okres spłaty zobowiązania – od 6 do 120 miesięcy
 • Sposób podpisania umowy – w oddziale
 • Wiek kredytobiorcy – od 18 do 75 lat

Co zamiast kredytu – jak inaczej sfinansować leczenie?

Rozwiązaniem może być transgraniczna opieka zdrowotna. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z 9 marca 2011 r. pacjent, który podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w państwie członkowskim UE, może korzystać ze świadczeń zdrowotnych w innym państwie członkowskim i otrzymać zwrot poniesionych w tym zakresie kosztów.

Zwrot jest jednak ograniczony wyceną świadczeń zdrowotnych: w Polsce przez NFZ. Chodzi o to, żeby koszty świadczeń realizowanych za granicą nie były wyższe niż te w kraju.

Przykład: sfinansowanie zabiegu usunięcia zaćmy w Polsce

Zabieg usunięcia zaćmy w Polsce jest wyceniany przez Narodowy Fundusz Zdrowia na kwotę 2.121,57 zł (dane NFZ na 2021 r.). Pacjent w ramach zwrotu kosztów za zabieg wykonany w innym państwie członkowskim otrzyma nie więcej niż 2.121,57 zł, nawet jeśli zapłacił więcej.

Refundacji podlegają tylko świadczenia, które znajdują się w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych czyli te finansowane w ramach systemu opieki zdrowotnej w danym państwie.

Warunków i formalności związanych z korzystaniem z opieki transgranicznej jest więcej, warto jednak rozważyć taką opcję, dla przyśpieszenia zabiegu i obniżenia kosztów leczenia.

Źródła:

 1. Transgraniczna opieka zdrowotna – Rzecznik Praw Pacjenta – Portal Gov.pl
 2. cennik_-_2021_r.pdf (nfz.gov.pl)

Warto wiedzieć

 1. Leczenie w prywatnej placówce medycznej można sfinansować standardowym kredytem gotówkowym, który można przeznaczyć na dowolny cel.
 2. Kredyt na leczenie to opcja zarówno dla osób, które mają ubezpieczenie zdrowotne, ale wolą leczyć się prywatnie, jak i tych, którzy nie są ubezpieczeni w ramach NFZ.
 3. Uzyskanie kredytu na leczenie zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskodawcy.
 4. Wniosek o kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na leczenie, w zależności od oferty banku, można złożyć przez internet, w placówce kredytodawcy lub za pośrednictwem infolinii.
 5. Pieniądze z kredytu gotówkowego można przeznaczyć w całości na zabieg medyczny lub podzielić środki na leczenie, rehabilitację, leki i inne indywidualne potrzeby niezwiązane z leczeniem.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jaki jest okres spłaty kredytu na leczenie?

  Okres spłaty zobowiązania zależy od oferty banku i powinien uwzględniać możliwości finansowe kredytobiorcy. Kredyt gotówkowy można otrzymać z maksymalnym okresem spłaty na 10 lat. Warto pamiętać, że krótszy okres spłaty oznacza niższe koszty.

 2. Jakie są koszty kredytu na leczenie?

  Koszty kredytu na leczenie zależą od indywidualnej oferty. Podstawowe koszty obejmują odsetki i prowizję. Ostatecznie warunki kredytu zależą od zdolności kredytowej, a także wysokości kredytu i okresu spłaty zobowiązania.

 3. Kto może skorzystać z kredytu na leczenie?

  Z kredytu na leczenie może skorzystać zarówno osoba, która posiada ubezpieczenie zdrowotne, ale wybiera leczenie w prywatnej placówce, za które trzeba dodatkowo zapłacić, jak i osoba bez ubezpieczenia NFZ. W tym drugim przypadku koszty leczenia zawsze trzeba pokryć z własnych środków. Głównym warunkiem uzyskania kredytu na leczenie jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa.   

 4. Kredyt na leczenie zębów czy NFZ?

  Refundacja kosztów leczenia stomatologicznego przez NFZ jest dość mocno ograniczona – w szczególności dla osób dorosłych. Dlatego bardzo często, żeby cieszyć się pięknym uśmiechem trzeba zainwestować własne środki. Koszty zabiegów stomatologicznych dość wysokie, dlatego kredyt na leczenie stomatologiczne może stanowić znaczące wsparcie. Sprawdź kredyt medyczny na leczenie zębów w naszej porównywarce.

 5. Czy muszę podać cel kredytu we wniosku?

  Pieniądze uzyskane w ramach kredytu gotówkowego można wydać dowolnie, dlatego zwykle we wniosku kredytowym nie trzeba podawać na jaki cel chcemy uzyskać finansowanie. W przypadku możliwości sfinansowania zabiegu kredytem oferowanym za pośrednictwem kliniki, w której zabieg ma być wykonany, cel kredytu musi być podany we wniosku. Bo pieniądze najczęściej trafiają bezpośrednio do placówki medycznej z przeznaczeniem określony wcześniej zabieg, a klient jedynie spłaca raty.  

   
   

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments