Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

Wniosek kredytowy – co musisz o nim wiedzieć?

Wniosek kredytowy to pierwszy krok do uzyskania finansowania. Właściwie wypełniony przyśpiesza wydanie decyzji kredytowej. O czym warto pamiętać wypełniając wniosek kredytowy starając się o kredyt hipoteczny lub gotówkowy?

Decydując się na finansowanie z banku nie obejdzie się bez formalności. Jednak procedura związana z uzyskaniem kredytu jest stale upraszczana, a sam wniosek coraz częściej można złożyć online bez wychodzenia z domu. Stopień skomplikowania wniosku jest związany z rodzajem kredytu. Im wyższa kwota zobowiązania, tym formalności będzie więcej, w szczególności przy kredycie hipotecznym, a czas na oczekiwanie na wydanie decyzji kredytowej dłuższy.

O czym warto pamiętać, wypełniając wniosek o kredyt?

Podstawą wypełnienia wniosku kredytowego jest podanie wszystkich informacji zgodnie z prawdą. Każdą pomyłkę warto zgłosić, bo bank ma narzędzia do weryfikacji danych. Ponadto, każde celowo nieprawdziwe oświadczenie, które dotyczy okoliczności mających istotny wpływ na uzyskanie kredytu, może spotkać się z zarzutem oszustwa kredytowego, a tym samym prowadzić do odpowiedzialności karnej.

  • Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku kredytowego warto przygotować dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
  • Należy uzupełnić każde pole wniosku. W przypadku wniosków składanych online pominięcie obowiązkowej rubryki najczęściej uniemożliwi przejście do następnej strony. O kompletne wypełnienie dokumentu w wersji papierowej trzeba zadbać samemu. Jeśli wniosek kredytowy ma być złożony w placówce banku, wówczas jego poprawne wypełnienie powinien sprawdzić pracownik i wskazać ewentualne braki do uzupełnienia.
  • Na koniec trzeba pamiętać o dołączeniu wymaganych przez bank dokumentów. Kompletny, prawidłowo wypełniony wniosek przyspieszy wydanie decyzji kredytowej.

Wniosek kredytowy – jakie dane musisz podać?

Choć poszczególne wnioski kredytowe mogą się między sobą różnić, to pewne informacje pojawiają się praktycznie w każdym formularzu. Chodzi o takie dane jak:

  • informacje dotyczące kredytu: kwota i okres spłaty zobowiązania, rodzaj oprocentowania: stałe lub zmienne, typ rat: malejące lub równe (w przypadku kredytów hipotecznych), cel kredytu itp.
  • dane osobowe wnioskodawcy – imię i nazwisko, adres zameldowania i zamieszkania, PESEL, nr dowodu osobistego, nr konta bankowego na które mają zostać przelane środki,
  • dane finansowe – wysokość i źródło osiąganych dochodów, miesięczne koszty stałe, inne zobowiązania (kredyty, pożyczki itp.)
  • dane rodzinne – liczba osób na utrzymaniu.

W przypadku kredytów hipotecznych potrzebne będzie również podanie informacji związanych z nieruchomością, która ma stanowić zabezpieczenie spłaty zobowiązania.

Jak prawidłowo złożyć wniosek o kredyt?

Warunki i sposób złożenia wniosku kredytowego określa bank. W przypadku wątpliwości można udać się do oddziału bankowego osobiście i wniosek kredytowy złożyć na miejscu. W jego uzupełnieniu powinien pomóc pracownik obsługi klienta.

Inny sposób to złożenie wniosku przez internet. Można to zrobić wchodząc bezpośrednio na stronę banku i wypełniając dostępny tam formularz. Można też podać swoje dane kontaktowe online, a pracownik infolinii banku skontaktuje się o wskazanej porze, doradzi i przyjmie wniosek podczas prowadzonej rozmowy.

Wniosek o kredyt hipoteczny – jak go wypełnić?

Wniosek należy wypełnić dokładnie i zgodnie z posiadanymi dokumentami.

  • Warto zwrócić uwagę na koszt inwestycji, wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty zobowiązania i posiadane środki własne.
  • W przypadku kredytów hipotecznych trzeba zgromadzić odpowiednio wysoki wkład własny, najczęściej co najmniej w wysokości 20 % wartości nieruchomości.
  • Warto również zastanowić się nad rodzajem rat. W przypadku rat malejących wymagana jest wyższa zdolność kredytowa, a wybór rat równych oznacza wyższe koszty.

Wniosek o kredyt hipoteczny można wypełnić samodzielnie, ale dla pewności lepiej skorzystać z pomocy doradcy kredytowego lub pracownika banku, który powinien oszacować koszty przy każdej możliwej opcji.

Jak wypełnić wniosek kredytowy?

Wniosek o kredyt gotówkowy to formularz mniej skomplikowany niż ten stosowany przy kredytach hipotecznych. Zasady są jednak podobne: dokładne i zgodne z prawdą wypełnienie każdej rubryki.

Co musisz dołączyć do wniosku o kredyt?

Do wniosku o kredyt potrzebne będą przede wszystkim dokumenty finansowe potwierdzające wysokość uzyskiwanych dochodów. W zależności od źródła dochodów bank może wymagać:

dla umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło:

  • zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach,
  • dokumentu PIT za ostatni rok,
  • wyciągu bankowego z przelewami wynagrodzenia za wymagany okres;

dla emerytów i rencistów:

  • decyzji o przyznaniu świadczenia,
  • ostatniego odcinek renty lub emerytury,
  • wyciągu z rachunku bankowego z przelewami świadczenia;

dla prowadzonej działalności gospodarczej:

  • rocznego zeznania podatkowego,
  • zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu z płatnością składek,
  • zaświadczenia z Urzędu Skarbowego,
  • książka przychodów i rozchodów.

Wskazany powyżej katalog nie jest zamknięty. Bank może akceptować także inne dokumenty finansowe.

Przy kredycie hipotecznym wymagane będą również dokumenty związane z nieruchomością. Ich rodzaj zależy od tego czy chcesz kupić mieszkanie na rynku pierwotnym – od dewelopera, na rynku wtórnym czy kredyt hipoteczny zamierzasz przeznaczyć na budowę domu. Najczęściej wymagane będą:

  • odpis z księgi wieczystej nieruchomości,
  • umowa przedwstępna,
  • decyzja o pozwoleniu na budowę.

Ile trwa rozpatrywanie wniosku o kredyt?

Wszystko zależy od rodzaju kredytu. Przy zwykłym kredycie gotówkowym decyzję o przyznaniu finansowania można uzyskać nawet w ciągu jednego dnia. Najszybciej pieniądze otrzyma wnioskodawca, który stara się o kredyt w banku, w którym posiada konto. W takiej sytuacji najczęściej nie trzeba nawet dołączać dodatkowych dokumentów finansowych, bo wszystkie informacje w zakresie wysokości osiąganych dochodów czy ponoszonych wydatków bank już ma. W każdym innym przypadku procedura trwa trochę dłużej.

Po  formalnej weryfikacji wniosku bank sprawdzi dotychczasową historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej, a następnie oceni czy wnioskodawca posiada wystarczającą zdolność kredytową do zaciągnięcia zobowiązania. Dokładny sposób postępowania z wnioskiem kredytowym może się różnić w poszczególnych bankach, podobnie jak rodzaj wymaganych dokumentów. Cała procedura, choć może wydawać się skomplikowana, przy kredycie gotówkowych nie trwa długo.

W przypadku kredytu hipotecznego analiza wniosku trwa dłużej. Wiąże się to z bardziej szczegółową weryfikacją klienta, ale także wyceną nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie spłaty kredytu.

Jak zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt?

Większą szansę na uzyskanie kredytu ma osoba, która posiada stabilne źródło dochodów i dobrą historię kredytową, o którą warto zadbać wcześniej.

Terminowo spłacana karta kredytowa czy debet w rachunku bankowym może być pomocny w uzyskaniu finansowania w przyszłości. Jednak przed złożeniem wniosku warto spłacić inne zobowiązania i zrezygnować z niepotrzebnych obciążeń np. karty kredytowej, nawet takiej trzymanej na wszelki wypadek i nie wykorzystywanej na co dzień – ona również obniża zdolność kredytową.

Co zrobić, gdy bank odrzucił mój wniosek kredytowy online?

Złożenie wniosku kredytowego nie zawsze kończy się sukcesem. Czasem bank wyda decyzję odmowną. Najczęściej taka sytuacja wiąże się z brakiem odpowiedniej zdolności kredytowej. Jednak dla pewności warto zwrócić się do kredytodawcy z prośbą o wskazanie przyczyn odmowy udzielenia kredytu.

  • Może okazać się, że problem rozwiąże dodatkowe zabezpieczenie spłaty zobowiązania lub mniejsze wymagania co do wysokości kwoty kredytu.
  • Czasem pomocna będzie spłata innych zobowiązań czy rezygnacja z karty kredytowej, która obniża zdolność kredytową. Jeśli powodem odmowy jest brak stabilnych dochodów pochodzących z umów cywilnoprawnych, można negocjować z dotychczasowym zleceniodawcą przejście na umowę o pracę.

Z każdej sytuacji można znaleźć rozwiązanie, które niekiedy wymaga odrobiny czasu i zaangażowania.

Na co uważać we wniosku kredytowym?

Przy okazji wniosków kredytowych bardzo często kredytobiorcy mogą spotkać się z propozycją skorzystania z dodatkowych produktów finansowych banku. Niektóre z nich mogą wpłynąć na obniżenie kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Najczęściej będzie to dodatkowe ubezpieczenie, karta kredytowa czy otwarcie rachunku bankowego. W każdym przypadku jednak warto policzyć wszystkie koszty z tym związane.

Wykupienie ubezpieczenia zabezpieczającego spłatę kredytu w razie śmierci kredytobiorcy czy utraty przez niego pracy może co prawda obniżyć wysokość marży czy prowizji z tytułu udzielenia kredytu, ale wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Wysokość opłat związanych z polisą może przekroczyć oszczędności związane z obniżeniem kosztów, zwłaszcza przy kredycie gotówkowym z krótkim terminem spłaty. Korzystanie z dodatkowych produktów finansowych banku jest dobrowolne, dlatego warto wybrać tylko te, które dają realne korzyści.

Katarzyna Gaweł Katarzyna Gaweł

Warto wiedzieć:

  1. Wnioski stosowane przez poszczególne banki mogą się między sobą różnić wymaganym zakresem informacji potrzebnych do udzielenia kredytu.
  2. Sposobów złożenia wniosku o kredyt jest kilka: osobiście, przez internet, za pośrednictwem infolinii czy przez aplikację banku.
  3. Rozpatrzenie wniosku o kredyt gotówkowy trwa około 1-2 dni. W przypadku kredytów hipotecznych okres oczekiwania będzie dłuższy, nawet do 3-4 tygodni.
  4. Próba wyłudzenia kredytu jest zagrożona odpowiedzialnością karną. Zabronione jest zarówno składanie fałszywych oświadczeń, jak i posługiwanie się podrobionymi dokumentami poświadczającymi nieprawdę w celu uzyskania kredytu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy wniosek o kredyt hipoteczny można wypełnić online?

    Wniosek o kredyt hipoteczny można złożyć nie tylko stacjonarnie, ale także coraz częściej online, o ile bank pozwala na taką formę komunikacji. Drogą elektroniczną można złożyć też wszystkie wymagane przez bank dokumenty. Osobistej wizyty w placówce banku będzie jednak wymagać podpisanie umowy kredytowej.

  2. Co zrobić, jeśli popełniłem błąd we wniosku o kredyt hipotecznym?

    Błąd w złożonym wniosku o kredyt hipoteczny trzeba zgłosić do banku. Zgłoszenie może być telefoniczne, przez internet lub podczas osobistej wizyty w placówce banku.

  3. Co grozi za podanie fałszywych danych we wniosku o kredyt hipoteczny?

    Osoba, która podaje nieprawdziwe informacje we wniosku kredytowym w celu uzyskania finansowania może narazić się na odpowiedzialność karną. Za tzw. oszustwo kredytowe grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 297 kodeksu karnego).

  4. Czyje dane podać, jeśli o kredyt hipoteczny wnioskują dwie osoby?

    Jeśli o kredyt wnioskują dwie osoby we wniosku należy podać dane każdej z nich.

  5. Jak wycofać wniosek o kredyt hipoteczny?

    Wniosek kredytowy można wycofać online, kontaktując się z infolinią lub podczas osobistej wizyty w banku. Warto pamiętać, że samo złożenie wniosku to dopiero pierwszy krok na drodze do uzyskania finansowania. Wiążące jest dopiero zaakceptowanie warunków zaproponowanych przez bank i podpisanie umowy kredytowej. 

PORÓWNAJ KREDYTY
Izabela Stachura-Adamczyk
Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments