Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 9:00 - 19:00
Zadzwoń 22 270 00 00
Finansowe ABC

BNP Paribas przelewy – sesje Elixir przychodzące i wychodzące 

Masz konto w Banku BNP Paribas i zastanawiasz się, kiedy wysłać przelew, żeby trafił szybko do odbiorcy? A może czekasz na zaksięgowanie na Twoim koncie środków wysłanych z innego banku? Sprawdź na czym polegają sesje Elixir i jaki mają wpływ na czas księgowania przelewów.

Korzystając z bankowości elektronicznej sam możesz składać dyspozycję przelewu do innego banku. Standardowo korzystasz z systemu Elixir, który daje Ci możliwość bezpiecznego przekazania pieniędzy na inne konto w złotówkach. W jakich godzinach w BNP Paribas zlecić przelew, żeby szybko trafił do odbiorcy? Kiedy bank zaksięguje pieniądze wysłane do Ciebie z innego banku? Czy można szybciej przesłać pieniądze? No te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tekście.

Co to są sesje Elixir?

System Elixir czyli elektroniczny system rozliczeń międzybankowych został opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową i służy do realizacji płatności pomiędzy bankami, które w tym systemie uczestniczą. System Elixir spełnia europejskie standardy rozliczeń międzybankowych, a bezpieczeństwo i integralność danych zapewnia szyfrowanie  podpisem elektronicznym Szafir.

Wymiana danych przesyłanych w ramach systemu rozliczeniowego Elixir jest możliwa bez względu na porę dnia. Zatem możesz zlecić przelew za pomocą bankowości elektronicznej lub w aplikacji mobilnej o dowolnej porze każdego dnia. Jednak rozliczenie przelewu zostanie zrealizowane w ramach jednej z trzech sesji rozliczeniowych.

Rozliczenia w systemie KIR odbywają się w trzech sesjach zgodnie z przedstawionymi w poniższej tabeli zasadami:

EtapSesja nr 1Sesja nr 2Sesja nr 3
Otwarcie wejścia16:00 (dzień poprzedni)9:30 (dzień rozliczeniowy)13:00 (dzień rozliczeniowy)
Zamknięcie wejścia9:3013:3016:00
Przetwarzanie, rozliczenie9:30 - 10.3013.30 - 14-3016.00 - 17:00
Rozrachunek10:30 - 11:0014.30 - 15.0017.00 - 17:30
WyjścieOd 11:00Od 15:00Od 17:30

Sesje przychodzące i wychodzące w BNP Paribas

Sesje Elixir dzielą się na:

 • przychodzące
 • wychodzące

Trzy sesje przychodzące i wychodzące realizowane są w dni robocze czyli standardowo od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Wyjątek stanowi 24 grudnia i ostatni dzień roboczy każdego roku – kiedy realizowane są dwie sesje rozliczeniowe: pierwsza i druga.

Godziny poszczególnych sesji realizowane w różnych bankach nie są identyczne – choć różnice nie są zbyt duże. Jednak to od harmonogramu sesji i księgowania przelewów zależy o której godzinie przelew faktycznie zostanie zrealizowany.

Godziny sesji Elixir w banku BNP Parias

Godziny sesji Elixir w BNP Paribas prezentują się następująco:

BNP Paribas Sesje Elixir – Sesje przychodzące

I sesja przychodzącaII sesja przychodzącaIII sesja przychodząca
od 11:00 do 12:00od 14:30 do 15:0017:00

Bank BNP Paribas Sesje Elixir – Sesje wychodzące:

I sesja wychodzącaII sesja wychodzącaIII sesja wychodząca
8:0011:4514:15

W przypadku zlecenia przelewu po godzinie 14.15, ale do godziny 20.00 – dyspozycja zostanie przyjęta do realizacji, ale przelew zostanie zrealizowany następnego dnia roboczego w ramach I Sesji. Jeśli natomiast bank otrzyma zlecenie przelewu wychodzącego po godzinie 20.00, wówczas zostanie on przyjęty do realizacji kolejnego dnia roboczego w ramach I Sesji Elixir.

Sesje Elixir a przelew zagraniczny w Banku BNP Paribas – jak to działa?

Realizacja przelewu za granicę możliwa jest przy pomocy:

 • przelewu SEPA – realizowany w walucie euro w ramach Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego w systemie Euro Elixir – standardowo na jego realizację potrzebny jest 1 dzień roboczy.
 • przelewu SWIFT – ma znacznie szersze zastosowanie niż przelew SEPA, ponieważ przy jego pomocy możliwe jest przekazanie pieniędzy na rachunek bankowy w każdym kraju i każdej walucie. Minusem tego rozwiązania są koszty – znacznie wyższe z uwagi na uczestnictwo w procesie banków pośredniczących.

Jakie są alternatywy dla sesji Elixir?

Alternatywą dla systemu Elixir są przelewy natychmiastowe Express Elixir. Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj przelewu realizowany jest praktycznie w czasie rzeczywistym, zatem z pominięciem standardowych godzin księgowania środków.

Jako alternatywę dla systemu przelewów Elixir, można wskazać też przelew BLIK. BLIKIEM zrobisz przelew na telefon, zapłacisz za zakupy w sklepie stacjonarnym, jak i przez internet. Wypłacisz też gotówkę z bankomatu. Do płatności BLIKIEM nie potrzebujesz karty płatniczej czy portfela. Wystarczy telefon. Przelew na telefon BLIK trafi do odbiorcy właściwie tuż po potwierdzeniu transakcji przez osobę zlecającą. Zatem równie szybko jak przelew natychmiastowy.

Klienci BNP Paribas mogą korzystać z BLIKa, jeśli zainstalują na swoim telefonie aplikację mobilną GOmobile.

Kiedy przyjdzie przelew natychmiastowy w BNP Paribas?

Przelew natychmiastowy realizowany w ramach systemu Express Elixir to rozwiązanie dostępne w większości banków komercyjnych. Z przelewów natychmiastowych mogą korzystać również klienci Banku BNP Paribas.

Choć przelewy natychmiastowe realizowane są szybko (co oznacza, że przelew zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy w ciągu około 15 min do 1h od momentu zlecenia), to nie oznacza, że w każdym banku zrealizujesz taki przelew o każdej porze dnia czy w dzień standardowo wolny od pracy. Nie we wszystkich bankach przelewy natychmiastowe realizowane są w trybie ciągłym 24 godziny na dobę, choć system Express Elixir daje taką możliwość. Jaką politykę w zakresie terminów księgowania krajowych przelewów natychmiastowych przyjął Bank BNP Paribas?

Krajowe przelewy natychmiastowe wychodzące z Banku BNP Paribas realizowane są w dni robocze od poniedziałku do piątku od godz. 06:00 do godz.20:00. Przelewy natychmiastowe z innych banków odbierane są codziennie – 24 godziny na dobę.

Ile kosztują przelewy w Banku BNP Paribas?

Przykładowe koszty przelewów realizowanych w banku BNP Paribas, zgodnie z obowiązującą od 1 października 2023 r. Tabelą Prowizji i opłat Rachunków bankowych, Karty oraz Elektronicznych Kanałów Dostępu dla Klientów detalicznych, kształtują się następująco:

Rodzaj przelewuKoszt
Przelew na telefon BLIK0 zł
Przelew natychmiastowy (tylko przelew krajowy w złotych w Systemie Bankowości Internetowej lub Aplikacji Mobilnej)5 zł
Polecenie przelewu krajowego w złotówkach do banku w Polsce i na rachunki w Banku, przelew w złotówkach na rachunki własne posiadacza konta. Polecenie przelewu walutowego na rachunki w Banku, w tym na rachunki własne Posiadacza konta oraz Przelew SEPA 3. W Systemie Bankowości Internetowej0 zł
Polecenie przelewu krajowego w złotówkach do banku w Polsce wykonane za pośrednictwem systemu SORBNET2 w kwocie mniejszej niż 1 000 000 zł0 zł – Konto na Teraz, Bankowość Prywatna Diamond,
10 zł – Bankowość Prywatna,
25 zł – pozostali Klienci
Przelew walutowy wykonany z rachunków bankowych każdego rodzaju w przypadku, gdy koszty BNP Paribas Bank Polska S.A. i koszty banków pośredniczących pokrywa odbiorca – opcja kosztowa BEN. Prowizja obciąża odbiorcę.0 zł – Bankowość Prywatna, Bankowość Prywatna Diamond,
0,55% kwoty zlecenia, min. 150 zł, max. 500 zł – pozostali Klienci
Przelew walutowy (za wyjątkiem przelewu na rachunki w Banku i przelewu na rachunki własne Posiadacza oraz Przelewu SEPA) z rachunków bankowych każdego rodzaju w przypadku zastosowania opcji kosztowej SHA w Systemie Bankowości Internetowej0 zł – Bankowość Prywatna, Bankowość Prywatna Diamond,
35 zł – Konto Komfortowe,
0,20% kwoty zlecenia, min. 30 zł, max. 200 zł – pozostali Klienci
Przelew walutowy (za wyjątkiem przelewu na rachunki w Banku i przelewu na rachunki własne Posiadacza) z rachunków bankowych każdego rodzaju w przypadku zastosowania opcji kosztowej OUR w Systemie Bankowości Internetowej Opcja kosztowa OUR jest niedostępna dla przelewów walutowych wysyłanych do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.0 zł – Bankowość Prywatna, Bankowość Prywatna Diamond,
35 zł – Konto Komfortowe,
0,20% kwoty zlecenia, min. 30 zł, max. 200 zł – pozostali Klienci

Jak szybko zrobić przelew w Banku BNP Paribas?

Jeśli chcesz szybko wysłać pieniądze z banku BNP Paribas masz kilka możliwości.

 • Po pierwsze masz do dyspozycji przelewy realizowane w systemie Express Elixir. Są to przelewy księgowane na rachunku odbiorcy praktycznie w czasie rzeczywistym. Musisz tylko pamiętać, że one również mogą być obsługiwane w wyznaczonych godzinach. W przypadku Banku BNP Paribas księgowania odbywają się od 06.00 do 20.00.
 • BLIK – jeśli chcesz szybko rozliczyć się ze znajomym, skorzystaj z przelewu BLIK na telefon. Odbiorca przelewu musi mieć numer telefonu zarejestrowany w tej usłudze, a Ty przelewy wychodzące BLIK na telefon zlecisz za pomocą aplikacji mobilnej.
 • Standardowe przelewy krajowe Elixir trafią na konto adresata (innego banku) w tym samym dniu roboczym, jeśli zlecenie przelewu w BNP Paribas złożysz rano. Późniejsze zlecenie nie przekreśla księgowania w danym dniu roboczym, ale wszystko zależy od godzin Sesji Elixir.
 • Przelew wewnętrzny – przelew wychodzący z konta w BNP Paribas trafi szybko na konto adresata, który również posiada rachunek prowadzony przez ten bank.

Źródła:

https://www.kir.pl/nasza-oferta/banki/rozliczenia/elixir

Warto wiedzieć

 1. W ramach normalnego korzystania z konta, przelewy krajowe wychodzące i przychodzące realizowane są w systemie Elixir czyli w ramach trzech sesji wychodzących i przychodzących.
 2. Wysyłanie i odbieranie przelewów natychmiastowych w BNP Paribas odbywa się w godzinach od 6.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku.
 3. Przelew pomiędzy dwoma rachunkami w tym samym banku (przelew wewnętrzny) jest realizowany poza systemem Elixir. Taki przelew zostanie zaksięgowany w tym samym dniu, praktycznie kilka chwil po wydaniu dyspozycji w tym zakresie.
 4. Przelewy wychodzące w BNP Paribas zlecone po godzinie 20.00 zostaną zrealizowane w kolejnym dniu roboczym. Przelewy wychodzące BNP Paribas zlecone do godziny 20.00 zostaną przyjęte do realizacji w dniu bieżącym, a zrealizowane w ramach I Sesji Elixir w dniu następnym.
 5. Przelewy BNP Paribas mogą być realizowane standardowo w ramach systemu Elixir lub Express Elixir.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Ile trwa sesja Elixir mBank?

  Standardowo mamy trzy sesje Elixir przychodzące i trzy sesje wychodzące realizowane w dni robocze od poniedziałku do piątku.

 2. Ile trwa przelew natychmiastowy w Banku BNP Paribas?

  Przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir w Banku BNP Paribas realizowane są w czasie rzeczywistym, więc środki na konto odbiorcy trafią w krótkim czasie od zlecenia przelewu. Realizowanie przelewów natychmiastowych w BNP Paribas odbywa się w godzinach od 6.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku. Ta zasada odnosi się do przelewów wychodzących. Przelewy przychodzące – czyli wysłane z innego banku odbierane są codziennie – 24h na dobę.

 3. O której najpóźniej może przyjść przelew?

  To zależy od banku i godzin końcowych Sesji banku. Przelewy przychodzące do BNP Paribas do godziny 18.00 w dniu roboczym, zostaną zaksięgowane w dniu bieżącym.

   

 4. Czy przelew Elixir dojdzie tego samego dnia?

  Nie zawsze. Wszystko zależy od tego, w jakich godzinach odbywają się sesje Elixir w danym banku i kiedy złożymy dyspozycję przelewu. Jeśli przelew krajowy zostanie wysłany w godzinach późno popołudniowych (np. po godzinie 17.00), to na rachunku odbiorcy w innym banku zostanie zaksięgowany w najbliższym dniu roboczym.

 5. Ile czasu idzie przelew Elixir z innego banku?

  Przelew krajowy z innego banku, który uczestniczy w systemie Elixir, wysłany na konto w BNP Paribas jest realizowany w ramach wyznaczonych sesji Elixir. Jeśli chcemy, żeby pieniądze trafiły na rachunek w BNP Paribas w tym samym dniu roboczym, dyspozycję przelewu powinniśmy złożyć w godzinach porannych. 

Oceń artykuł
5

Komentarze:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments