Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Konsultantów.
Finanse
Pracujemy:
pn. - pt. 8:00 - 19:00
Zadzwoń 22 417 11 63

Sesje ELIXIR – w oczekiwaniu na przelew

Zapewne nieraz zadawałeś sobie pytanie – czy zlecony na ostatni moment przelew trafi do odbiorcy na czas? Czy zdążysz w terminie uregulować rachunki lub przypadającą ratę kredytu? W takich momentach kluczową rolę odgrywają bankowe sesje ELIXIR.

OBLICZ ZDOLNOŚĆ

 

Gdyby nie postępująca informatyzacja biznesu, wymuszająca na bankach stworzenie systemu ELIXIR, odpowiedz w na powyższe pytania w wielu przypadkach byłaby przecząca. Z drugiej strony w oczekiwaniu na środki finansowe, niejednokrotnie zastanawiamy się o jakiej porze zasilą one nasz rachunek bankowy. Jeśli mówimy o niskiej kwocie lub posiadamy jeszcze na koncie środki pozwalające na zachowanie płynności finansowej, oczekiwany wpływ nie powinien spędzać nam snu z powiek.

Problem pojawia się, kiedy opieramy się jedynie na środkach pieniężnych „w drodze”, mających lada moment powiększyć nasz stan posiadania. Aby rozjaśnić obraz i wyzbyć niepotrzebnych wątpliwości, proponujemy zapoznać się z zasadami funkcjonowania systemu ELIXIR.

Czym jest system ELIXIR?

ELIXIR (System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej) jest elektronicznym systemem rozliczeń międzybankowych, pozwalającym na sprawną realizację przelewów w złotych polskich pomiędzy bankami, a co za tym idzie pomiędzy osobami fizycznymi, firmami i instytucjami. Twórcą rozwiązania jest KIR (Krajowa Izba Rozrachunkowa), do której zadań należy między innymi dokonywanie i nadzór nad rozliczeniami pieniężnymi pomiędzy uczestnikami systemu.

Poprzednikiem systemu ELIXIR był SYBIR (System Bankowych Izb Rozliczeniowych), gdzie cały proces rozliczeń odbywał się w oparciu o dokumenty papierowe, które odpowiednio posortowane, w określonych porach i zgodnie z określonym harmonogramem, rozwożone były pomiędzy poszczególnymi oddziałami instytucji finansowych. Zasady działania przypominały nieco funkcjonowanie firm kurierskich. Pomimo tego, że ELIXIR uruchomiony został w 1994 roku, SYBIR funkcjonował równolegle przez kolejne 10 lat. Ostatecznie zamknięty w 2004 roku, kiedy fizyczny obrót dokumentów został definitywnie wyparty przez szybszą i tańszą komunikację elektroniczną.

SPRAWDŹ CZYM JEST MIĘDZYNARODOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO

Sesje ELIXIR – kiedy dojdzie przelew?

Skupiając się na samym działaniu systemu ELIXIR, wymiana zleceń w formie elektronicznej odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych NBP, od poniedziałku do piątku, wyłączając weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Rejestracja transakcji w systemie odbywa się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Bez znaczenia jest, czy klient zlecił przelew poprzez system bankowości elektronicznej, czy tez złożył dyspozycję w oddziale wypełniając stosowny druk.

Rozliczenia ELIXIR polegają na wyznaczeniu pozycji netto poszczególnych uczestników systemu. Oznacza to, że na podstawie indywidualnych zleceń składanych przez klientów, określane są zbiorcze pozycje wzajemnych rozliczeń pomiędzy bankami i wymiana odbywa się na zasadzie kompensaty, a nie pełnej kwoty uznań i obciążeń. Przykładowo klient banku X przelewa do banku Y 1000 PLN, a klient banku Y przelewa do banku X kwotę 600 PLN – do rozliczenia pomiędzy instytucjami pozostaje 400 PLN i ta kwota jest przedmiotem transferu.

Harmonogram sesji w systemie Narodowego Banku Polskiego prezentuje poniższa tabela dostępna na oficjalnej stronie KIR:

godziny sesji NBP dla Krajowej Izby Rozrachunkowej

Powyższe zestawienie pozwala zrozumieć jak środki finansowe „przepływają” pomiędzy stronami w ramach harmonogramu. Wyjątek stanowi ostatni dzień roboczy w roku, kiedy odbywają się tylko dwie pierwsze sesje bankowe. Na przykładzie, wszystkie zlecenia składane pomiędzy godziną 13:30 a 16:00 rozliczane są w ramach sesji wieczornej, czyli przelew powinien trafić na konto do 17:30 tego samego dnia.

Zakładając, że wszystkie banki rozliczałby się według harmonogramu NBP, prognozowanie przepływu środków pieniężnych nie sprawiałby żadnego problemu. Szacunki komplikuje jednak fakt, że banki uczestniczące w systemie ELIXIR, samodzielnie definiują godziny przyjmowania i przekazywania przelewów opierając się o procedury wewnętrzne. Harmonogram sesji dla najpopularniejszych banków w Polsce obrazuje poniższe zestawienie:

sesje elixir poszczególnych banków

Przedstawione w tabeli sesje ELIXIR mogą różnić się od aktualnie obowiązujących i mają charakter poglądowy. Każdy bank udostępnia na swoich stronach niezbędne informacje, także bez problemu zweryfikować można, kiedy przypada interesująca nas sesja. Aby właściwie określić całkowity czas od złożenia dyspozycji przelewu do uznania rachunku beneficjenta, należy zestawić ze sobą harmonogram stosowany przez NBP z planem obowiązującym w bankach komercyjnych.

Przelew zamknięty pomiędzy sesjami

Niewątpliwie wprowadzenie sesji ELIXIR było rewolucją w polskim systemie bankowym. Zastąpienie fizycznie istniejących dokumentów, mogących ulec zniszczeniu, wymagających archiwizacji i transportu, przez zapis elektroniczny pozwoliło na niebywałą oszczędność czasu i energii. Wraz z postępującą komputeryzacją społeczeństwa, klienci banków otrzymali m.in. możliwość realizacji przelewów elektronicznych, bez konieczności wychodzenia z domu.

Ograniczeniem standardowych przelewów bankowych jest czas ich realizacji, który definiują zarówno sesje NBP jak i sesje ELIXIR banków komercyjnych. W rzeczywistości zakupów internetowych, brak możliwości zapłaty za nabytą usługę czy towar w dni wolne od pracy, zdaje się poważnym minusem. Błyskawiczne opłacenie zobowiązań, o których przypomnieliśmy sobie na ostatnią chwilę, jest niewykonalne przy pomocy standardowego przelewu bankowego. Na szczęście rynek oferuje kilka rozwiązań, pozwalających na przekazanie środków pieniężnych niemal w czasie rzeczywistym.

 

JUŻ TERAZ SPRAWDŹ ZALETY PRZELEWÓW NATYCHMIASTOWYCH

PORÓWNAJ KREDYTY
avatar

Powiązane tematy

osoby przekazujące sobie woreczek z symbolem dolara

Smartney – opinie i recenzja

Będąc w potrzebie finansowej można zgłosić się po zastrzyk gotówki do banku lub firmy pozabankowej. Ze względu na ogromny wybór...

Komentarze:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o